Lost in Random – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Zwiedzanie środowisk żywcem wyjętych z filmów Tima Burtona w towarzystwie magicznej kostki to nie najgorsze okoliczności do zdobywania kolejnego platynowego pucharka. Uważajcie jednak na mnóstwo pomijalnych trofeów w Lost in Random – wszystko da się odblokować za jednym podejściem.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Lost in Random?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 6-10 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x15 x23
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: Większość niefabularnych
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Najważniejszą informacją, jaką mogę się podzielić na początku, to fakt, że wiele trofeów w Lost in Random jest pomijalnych, a gra nie posiada żadnego systemu rozgrywania ponownie rozdziałów. Jeśli nie uda Ci się odblokować jakiegoś pucharka w miejscu, w którym trzeba to zrobić, i zajdziesz za daleko z fabułą, trzeba będzie zaczynać zabawę od początku. Oto lista trofeów i związanych z nimi punktów 'bez powrotu’ jak chronologicznie występują w grze:

 • Zanim podążysz za duchem w Onecroft w pierwszych rozdziałach gry
  • srebro Knock Knock
 • Jak tylko dotrzesz do doków w Onecroft
  • srebro Dockworker
 • Zanim ulepszysz kostkę w Two-Town
  • srebro Third Time’s a Charm
 • Zanim opuścisz Two-Town
  • srebro Bridger
  • srebro Upside Downtowner
 • Zanim opuścisz Threedom
  • braz Ghost Story
  • srebro Sharpshooter
 • Zanim opuścisz Fourburg
  • braz Gazzoo, Gazaak!
  • srebro Catapult Slinger
 • Zanim opuścisz Fivetropolis
  • braz Bern, Baby, Bern
  • braz Tinkerer
 • Zanim wejdziesz do ostatniej wieży w Sixtopii
  • braz Closure

Podobna sytuacja jest również z trofeami związanych z walką. W pewnym momencie walki się po prostu skończą i nie będzie możliwości odblokować tych pucharów. Dlatego polecam odblokować je, jak tylko jest taka okazja. Powinno Ci się to udać w okolicach eksploracji Fourburga, lub nawet wcześniej. Trofea, o których mowa to:

 • srebro En Garde!
 • srebro Resourceful
 • srebro Dice and Slice
 • braz All In
 • braz Bombastic

Zwróć również uwagę na jedno trofeum znajdźkowe, czyli srebro Once Upon a Time. W menu pauzy możesz sprawdzić ile stron opowiadania znajduje się w danym obszarze. W opisie trofeum dodałem również filmik, który pomoże Ci w razie problemów.

Na koniec uwaga na temat kupowania kart u Mannie Dex i powiązanego z tym trofeum srebro Card Collector. Aby je odblokować trzeba kupić w sklepie wszystkie karty, co wiąże się ze zbieraniem kasy, a co za tym idzie z rozbijaniem dzbanów. Oprócz wzbogacenia się pomoże Ci to też zdobyć inny puchar – srebro The Menace. Jeśli będziesz się w miarę uważnie rozglądać zarówno za dzbanami jak i drzwiczkami dla Diceya, skąd wyciągnie jeszcze więcej kasy, wszystkie karty powinno Ci się udać zebrać niedługo po dotarciu do Sixtopii.

Trofea nie zwracają uwagi na poziom trudności, więc możesz od początku grać na tym niższym, chociaż walka jest dość nudna i monotonna.

 

Poradnik:

platyna Random Rules! 
Complete the game and collect all trophies.

Uważaj na pomijalne trofea, a platyna będzie szybka i bezbolesna.

 

zloto Lost In Random 100
Complete the Game.

Trofeum fabularne. Odblokujesz je po przejściu gry.

 

srebro Checkmate 30 
Win your first board game.

Trofeum fabularne. Odblokujesz je po rozegraniu gry w Two-Town.

 

srebro En Garde! 30 
Go unscathed for 5 minutes in battle.

Trofeum łatwo przeoczyć. Aby mieć pewność, że nie trzeba będzie gry zaczynać od początku, warto odblokować ten puchar nawet podczas pierwszej walki jako Even. Nie jestem pewien, czy można je zdobyć podczas tutorialowej walki przed właściwym początkiem gry. Dobrym miejscem na bardzo łatwe zdobycia tego trofeum jest walka przed dotarciem do Hrabiego w Threedom. Pole walki podzielone jest wtedy na kilka mniejszych kawałków, oddzielonych od siebie. Wrogowie nie mogą dotrzeć do Even, więc może ona stać w spokoju przez 5 minut, nie obawiając się, że zostanie zraniona przez przeciwników.

 

srebro Resourceful 30 
Complete a battle without using any weapon cards.

Trofeum łatwo przeoczyć. Gdy rozbudujesz już klaser z kartami, przygotuj talię, która nie będzie zawierała żółtych kart broni, lecz inne, które pozwalają zadawać przeciwnikom obrażenia. Moim sposobem było wypełnienie talii pojedynczymi i potrójnymi bombami. Dobrze sprawdza się też karta Crystal Curse, dzięki której można zadawać obrażenia strzelając z procy w kryształy, rosnące na wrogach.

 

srebro Card Collector 30 
Buy all the cards Mannie Dex has to offer.

Trofeum łatwo przeoczyć. Nie liczyłem, ile trzeba zgromadzić pieniędzy, aby kupić wszystkie dostępne w grze karty. Wiem, że skończyłem całą grę ze sporym zapasem kilkuset monet, a samo trofeum odblokowałem w jednym z pierwszych obszarów Sixtopii. Nie jest natomiast konieczne zbieranie wszystkich kart z nagród z misji pobocznych. Do tego pucharu liczą się tylko karty kupione w sklepie. Nie przejmuj się więc, gdy w Threedom nie uzbierasz wszystkich dodatkowych kart – wydaje się to być w tym miejscu lekko zglitchowane – nie ma to jednak wpływu na trofeum.

 

srebro Dice and Slice 30 
Defeat 3 of the Queen’s minions using the same Dice Slice.

Trofeum łatwo przeoczyć. Kart Dice Slice rozwija miedzy Tobą a Twoją kostką naelektryzowaną linię, która zadaje wrogom obrażenia. Aby odblokować ten puchar musisz pokonać trzech wrogów podczas jednej aktywacji tej karty. W moim przypadku udało mi się kupić tę kartę na sam koniec obszaru Threedom i wykorzystałem ją podczas walki z Nanny Fortuną, która przywołuje co jakiś czas do pomocy czwórkę podstawowych wrogów. Warto najpierw zadać im kilka ciosów mieczem lub kuszą i wykończyć odpaleniem Dice Slice. Oczywiście możesz też to zrobić w dowolnym innym punkcie, lecz może to być trudniejsze z silniejszymi przeciwnikami.

 

srebro The Menace 30 
Shoot 50 pots.

Trofeum łatwo przeoczyć. Garnki są jednym ze źródeł monet, za którą można kupować karty. Po wyjściu z domu Even spotka grupę przyjaciół, przy których do zbicia są 3 garnki. Kolejne są poukrywane mniej lub bardziej we wszystkich poziomach gry, lecz zbicie 50 nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Staraj się zbijać ich jak najwięcej, żeby nie mieć kłopotów z pucharem srebro Card Collector.

 

braz Go Fetch! 15 
Open your first dice door.

Trofeum łatwo przeoczyć. Drzwi, przez które może przejść Dicey i wyciągnąć z nich trochę monet posiadają lekką niebieską poświatę i są pochowane w zakamarkach zwiedzanych lokacji. Pierwsze drzwi, na jakie trafiłem, znajdują się w Two-Town, po skręceniu w lewo na pierwszym rozwidleniu. Jest ich w grze niemało, a zbierane w nich pieniądze są bardzo pomocne przy kupowaniu nowych kart po drodze do trofeum srebro Card Collector.

 

srebro Knock Knock 40 
Go home and knock.

Trofeum łatwo przeoczyć. W początkowym rozdziale, gdy Even obudzi się ze snu i zacznie podążać za duchem, wróć pod drzwi rodzinnego domu i wchodzi z nimi w interakcję, wciskając . Narrator będzie próbował Cię zniechęcić, lecz nie poddawaj się i wciskaj przycisk tak długo, aż nie pojawi się trofeum.

 

srebro Third Time’s a Charm 30 
Try to open the gate to Threedom prematurely.

Trofeum łatwo przeoczyć. Jest ono zbliżone klimatem do pucharka srebro Knock Knock. Jak tylko dojdziesz do głównego rynku w Two-Town spróbuj otworzyć drzwi, rzucając Kostkę. Musisz to zrobić zanim ją ulepszysz. Powtórz tę czynność kilkukrotnie, aby odblokować trofeum.

 

braz All In 15 
Play 8 cards in the same round.

Trofeum łatwo przeoczyć. Aby móc zagrać więcej niż 5 kart w jednej turze będziesz potrzebować kompletu trzech kart Game Master. Są one przydatne tylko podczas gier planszowych, posuwając pionka o jedno dodatkowe pole, lecz oprócz tego pozwalają dociągnąć dodatkową kartę. Musisz doprowadzić do sytuacji, w której w jednej kolejce zagrasz wszystkie trzy karty Game Master i dodatkowo pozostałe pięć wylosowanych kart. Warto mieć do dyspozycji kilka pinezek, które pozwolą Ci zachować odpowiednie karty między rzutami kostką. Dobrze mieć też odpowiednio ulepszoną Kostkę, aby mieć do dyspozycji więcej punktów do zagrywania kart, lub dodać do talii karty dodające punkty albo obniżające koszt.

 

braz Bombastic 15 
Defeat 3 of the Queen’s minions using one bomb.

Trofeum łatwo przeoczyć. Do odblokowania tego pucharu potrzebujesz karty pojedynczej lub potrójnej bomby. Wszystko zależy od ustawienia wrogów i ich poziomu życia. Przy wybuchu najsłabsi przeciwnicy powinni stracić całe zdrowie na najniższym poziomie trudności, lecz warto trochę ich rozmiękczyć uderzeniem miecza. Reszta zależy od odrobiny szczęścia.

 

srebro Once Upon a Time 30 
Collect all of the lost storybook pages.

Trofeum łatwo przeoczyć. W poszczególnych poziomach gry ukryte są książki z opowiadaniem. Jest ich w sumie 10. Często są one powiązane z zagadkami, za które gra przyznaje dodatkowe trofea. Lokacje wszystkich kartek prezentuję na filmiku poniżej.

 

braz Ghost Story 15 
Help the lost girl in Threedom.

Trofeum łatwo przeoczyć. Podczas zwiedzania okopów w Threedom spotkasz dziewczynkę. Porozmawiaj z nią, a poprosi Cię o odnalezienie jej dwóch sióstr. Ich lokacje zostaną zaznaczone na mapce ikonami misji pobocznych. Gdy porozmawiasz z nimi wszystkimi wróć do mostu, przy którym droga rozdziela się w kierunku obozów. Spotkasz tam ponownie dziewczynkę. Porozmawiaj z nią, a następnie otrzymaj nagrodę i puchar.

 

braz Gazzoo, Gazaak! 15 
Win a game of Gazoo, Gazaak!

Trofeum łatwo przeoczyć. W Fourburg, przy wejściu do namiotów, spotkasz dwie postacie grające w dziwną grę, oskrażające się o oszustwo. Porozmawiaj z nimi i wybieraj następujące opcje dialogowe, aby 'wygrać’ grę:

 • Sure, sounds like fun!
 • So you yell 'Gazoo’ when the other player rolls?
 • Can I roll my own dice?
 • Ok! I’ll roll your dice…
 • Is that… good?
 • All in. Everything.

 

braz Bern, Baby, Bern 15 
Help Bernie find his way over Talkie Walkie.

Trofeum łatwo przeoczyć. Aby zdobyć ten puchar musisz przeprowadzić Berniego przez niewidoczne przeszkody, rozmawiając z nim przez rury w Fivetropolis. Wydaje mi się, że wybranie złych opcji dialogowych pozwala spróbować od nowa, lecz dla pewności pokazuję jakie wybory odblokowały w moim przypadku trofeum.

Pierwsze spotkanie (The Holy Gluery):

 • Uh… right, to sunshine?
 • Let’s go forward to the clanking
 • Sabotage the robots, kid.
 • Go forwards, Bernie!
 • I’m losing you!
 • Bernie, you need to stay safe!!

Drugie spotkanie (Mystic’s Quarter):

 • Uh… do your best, and don’t forget to heal when you can?

Trzecie spotkanie (St. Alchemist’s Street)

 • Bernie, you made it!
 • How’d you end up here?
 • I know that place!
 • I’ll help you fight them, Bernie. I’ll guide you.
 • Bernie, you’re not.
 • I don’t want to leave you alone, Bernie…

 

braz Closure 15 
Find and defeat the Shadowman once and for all.

Trofeum łatwo przeoczyć. Gdy dojdziesz do więzienia w Sixtopii w jednej z cel znajdziesz Shadowmana, spotkanego wcześniej we Threedom. Porozmawiaj z nim, aby odblokować to trofeum. Wybrane przeze mnie opcje dialogowe:

 • The Shadowman!? You leave me alone!
 • Why’d you DO that, you monster?
 • I pity you, you know. You never amounted to anything, and you never will!
 • Pitiful.

 

braz Happy Birthday 15 
Finish the introduction.

Trofeum fabularne.

 

braz Runaway 15 
Stow away on the boat.

Trofeum fabularne.

 

braz You’re a Dice Wielder, Even 15 
Get your own personal dice.

Trofeum fabularne.

 

braz Whisked Away 15 
Return to Random.

Trofeum fabularne.

 

braz Two Sides of the Same Coin 15 
Unite the two sides of the Mayor.

Trofeum fabularne.

 

braz Grown-ups Do the Talking 15 
Find all of the clues to spark Neeshka’s memory.

Trofeum fabularne.

braz One Way Ticket To Sixtopia 15 
Sneak aboard the spider gondola

Trofeum fabularne.

 

braz A Dicey Situation 15 
Reunite with Dicey.

Trofeum fabularne.

 

braz Without a Trace 15 
Meet the Witch of the Valley.

Trofeum fabularne.

 

braz Back on Track 15 
Get a pep talk from Death.

Trofeum fabularne.

braz Down the Rabbit Hole 15 
Receive your dream card.

Trofeum fabularne.

 

braz Served 15 
Defeat Royam in Rhyme Battle.

Trofeum fabularne.

 

braz Not Over Until the Nanny Sings 15 
Fight the Nanny.

Trofeum fabularne.

 

braz A Grim Fairy Tale 15 
Defeat the Bag Brothers.

Trofeum fabularne.

 

braz Ding Dong 15 
Defeat the Nanny.

Trofeum fabularne.

 

braz Through Thick and Thin 15 
Save your sister.

Trofeum fabularne.

 

srebro Dockworker 30 
Solve the puzzle in Onecroft

Trofeum łatwo przeoczyć. Gdy dojdziesz w Onecroft do doków idź w lewo i wejdź na kontenery. Następnie, strzelając w świecący symbol możesz przesuwać belkę na żurawiu. Ustaw sobie z niej most i podnieś kartkę opowiadania na kolejnym kontenerze. W razie problemów obejrzyj filmik przy opisie trofeum srebro Once Upon a Time.

 

srebro Bridger 30 
Solve the tower puzzle in Two-Town

Trofeum łatwo przeoczyć. Niedaleko bramy, którą trzeba otworzyć kluczem możesz pójść po rampie w górę, mijając po drodze Jilted Jane. Gdy dojdziesz na samą górę czeka Cię zagadka. Stań na jednym podświetlonym polu, a na drugie wyślij Kostkę. Strzel w odsłonięty przycisk. Powtórz te czynności, zamieniając się z Kostką miejscami. Po ustrzeleniu w drugi przycisk pojawi się cały most, a trofeum będzie Twoje.

 

srebro Upside Downtowner 30 
Solve the puzzle in the Upside Downtown.

Trofeum łatwo przeoczyć. Przy jednym z plakatów, potrzebnych do ukończenia misji fabularnej, gdy Even obróci się o 180 stopni zobacz niebieski przycisk, w którym może strzelić procą. Spowoduje on obniżenie platformy z kartką opowiadania oraz odblokowanie tego trofeum.

 

srebro Sharpshooter 30 
Solve the puzzle in Threedom.

Trofeum łatwo przeoczyć. Obok jednego z dwóch wojowników (tego, który każe Even głośno krzyczeć) zobaczysz pięć niebieskich celów. Stań na podświetlonym kafelku, a następnie szybko ustrzel wszystkie pięć przycisków swoją procą. Jeśli zdążysz w czasie uzyskasz dostęp do kolejnej kartki oraz odblokujesz ten puchar.

 

srebro Catapult Slinger 30 
Solve the puzzle in Fourburg.

Trofeum łatwo przeoczyć. Na głównym rynku w Fourburgu znajdują się cztery niebieskie cele, które musisz ustrzelić procą, aby podnieść klatkę, pod którą kryje się kartka opowiadania. Musisz to też zrobić w odpowiednim czasie. Jeśli masz problem z ich znalezieniem, szukaj pomocy w filmiku przy trofeum srebro Once Upon a Time.

 

srebro Tinkerer 30 
Solve the puzzle in Fivetropolis.

Trofeum łatwo przeoczyć. Ostatnia zagadka polega na szybkim przebiegnięciu przez kilka niebieskich platform. Nie uda Ci się tego zrobić jako Even. Wyślij Diceya na pierwsze pole z jednej strony, a Even niech zdanie na pierwszym polu z drugiej strony. Następnie każ Kostce biec przed siebie, startując w tym samym czasie Even. Jeśli będziecie biec równo obok siebie bez problemu zgasicie wszystkie platformy zanim skończy się czas.

 

zloto Master Puzzler 95 
Solve all of the puzzles.

Trofeum łatwo przeoczyć. Dostaniesz je po odblokowaniu ostatniego z sześciu trofeów powyżej.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

Grę udostępnił wydawca.