Marvel’s Spider-Man – Poradnik do trofeów

7 września 2018
36

 

Nareszcie jest! Marvel’s Spider-Man to gra przede wszystkim przyjemna, w której platyna to około 30 godzin świetnej zabawy. Nie ma żadnych pomijalnych czy ciężkich trofeów. Pady w dłoń i do dzieła.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x10 x38
 • Liczba trofeów offline: 51
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 20-30 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Nie ma sensu za bardzo się rozpisywać. Zasadniczo platynowanie składa się z dwóch kroków – fabuły i czyszczenia. Musicie tak naprawdę pamiętać trzy najważniejsze rzeczy:

 • Udaremniaj wszystkie przestępstwa, które Ci się pokażą. Zminimalizuje to czas do zdobycia platyny (sama wiem po sobie, po przestępstwa te zostawiłam sobie na koniec i strasznie mnie to znużyło i zabrało dużo czasu na respawny).
 • NIE WYDAWAJ ŻADNYCH ŻETONÓW BAZ I WYZWAŃ – chyba że tylko na stroje, bo to właśnie na nie musisz oszczędzać żetony! Jak donoszą czytelnicy – warto zrobić sobie save’a np. po zakończeniu gry i wtedy wydać wszystkie żetony na stroje, wczytać save’a i wykupić 15 ulepszeń.
 • Wyzwania starajcie się wykonywać na przynajmniej wynik imponujący!
 • W ustawieniach gry można włączyć pomijanie puzzli – co znacznie przyśpieszy platynowanie, ale zmniejszy fun z gry ~dzięki za tip Silas.

 

Poradnik:

platyna Be Greater / Be Greater
Zbierz wszystkie trofea / Collect all Trophies.

Gratulacje!

 

zloto Najlepszy Spider-Man / Superior Spider-Man
Odblokuj wszystkie umiejętności / Unlock all Skills.

Po naciśnięciu panelu dotykowego  w zakładce umiejętności znajdziesz drzewko, które trzeba odblokować

W razie czego, jakby Wam zabrakło punktów, ale naprawdę wątpię, że to się zdarzy – wykonujcie akrobacje w powietrzu. Bardzo szybko można nabić punkty potrzebne do levelowania postaci. Akrobacje wykonuje się przez jednoczesne naciśnięcie + i wychylanie lewego analoga w różnych kierunkach (po wykupieniu umiejętności „Powietrzne sztuczki”).

 

zloto Kocham Manhattan / I Heart Manhattan
Ukończ wszystkie dzielnice w 100% / 100% complete all districts.

Tak naprawdę trzeba zdobyć wszystkie poniższe trofea plus przerwać wszystkie wymagane przestępstwa w danych dystryktach. Wszystko macie opisane niżej, ale dla ogólnego podsumowania, należy:

 • zebrać 55 plecaków,
 • zrobić zdjęcia 47 kultowym miejscom,
 • ukończyć 17 stacji badawczych,
 • ukończyć 16 wyzwań,
 • wykonać 16 misji pobocznych,
 • zlikwidować wszystkie rodzaje baz (19 sztuk),
 • zrobić zdjęcia 11 maskotkom i ukończyć wątek Black Cat,
 • przerwać 165 przestępstw.

 

srebro Mistrz mistrzów / Master of Masters
Pokonaj Taskmastera / Defeat Taskmaster.

Taskmaster w pewnym momencie gry zadzwoni do Petera i aktywują się najpierw dwa rodzaje wyzwań (drona i bombowe), a później kolejne dwa rodzaj (skradania i walk). To trofeum odnosi się do finałowej walki z Taskmasterem, do której może dojść po wykonaniu wszystkich wyzwań. Jeżeli nie uda Wam się go pokonać za pierwszym razem – spokojna głowa, wystarczy powtórzyć jakieś wyzwanie i po jego ukończeniu przeciwnik pojawi się ponownie.

 

 

srebro Włóczykij / Backpacker
Zbierz wszystkie plecaki / Collect all Backpacks.

W grze znajduje się 55 plecaków, które trzeba zebrać. Wystarczy do nich podejść i nacisnąć .

 

srebro Kocim śladem / Cat Prints
Śledź Black Cat / Track down Black Cat.

W pewnym momencie fabuły zadzwoni Black Cat i pojawi się nowa aktywność na mapie pod ikonką kota. 12 znaczników to misje, polegające na znalezieniu maskotki. Szukanie jej jest banalnie proste, ponieważ gdy tylko patrzysz w dobrym kierunku, pad zaczyna wibrować! Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia 11 takim maskotkom, a po znalezieniu wszystkich pojawi się kolejny znacznik, który zaprowadzi do kryjówki Black Cat i trofeum wpadnie po całej interakcji.

 

srebro Wewnętrzne sanktuarium / Inner Sanctuary
Zlikwiduj wszystkie magazyny Demonów / Take down each Demon Warehouse.

Należy zlikwidować 5 magazynów Demonów, które zaznaczone są na mapie jak na screenie poniżej. Musicie po prostu przeżyć 6 fal.

 

srebro Wszyscy ludzie króla / All the King’s Men
Zlikwiduj wszystkie kryjówki Fiska / Take down each Fisk Hideout.

Należy zlikwidować 6 kryjówek Fiska, które zaznaczone są na mapie jak na screenie poniżej. Musicie po prostu przeżyć 6 fal.

 

srebro Taktyka najemnika / Mercenary Tactics
Zlikwiduj wszystkie posterunki Sable / Take down each Sable Outpost.

Należy zlikwidować 4 posterunki Sable, które zaznaczone są na mapie jak na screenie poniżej. Musicie po prostu przeżyć 6 fal.

 

srebro Powrót do paki / Back in the Slammer
Zlikwiduj wszystkie obozy więźniów / Take down each Prisoner Camp.

Należy zlikwidować 4 obozy więźniów, które zaznaczone są na mapie jak na screenie poniżej. Musicie po prostu przeżyć 6 fal.

 

srebro Straż sąsiedzka / Neighbourhood Watch
Ukróć wszystkie przestępstwa frakcji w dzielnicy / Complete all Faction Crimes in a district.

Przestępstwa zaznaczone są czerwonym trójkątem z wykrzyknikiem. Do zdobycia platyny potrzebne będzie wykonanie bardzo dużej liczby tych przestępstw. Po wejściu w mapę, po lewej stronie będziecie mieli informacje o konkretnej liczbie wymaganej do zdobycia 100% z danej dzielnicy. Przestępstwa podzielone są na 4 frakcje:

 • przestępców (45 przestępstw),
 • więźniów (40),
 • demonów (40),
 • pracowników Sable (40).

Do zdobycia opisywanego trofeum wystarczy wykonać wszystkie przestępstwa wszystkich frakcji w jednej dzielnicy, ale tak jak wcześniej wspomniałam – trzeba tak zrobić we wszystkich dzielnicach.

Najszybciej respawnują się one w momencie szybkiej podróży do stacji badawczych.

 

srebro Kostium na każdą okazję / A Suit For All Seasons
Kup wszystkie kostiumy / Purchase all Suits.

Gra oferuje 27 różnych strojów, z czego 24 należy kupić, a pozostałe 4 odblokowuje się przez wykonanie konkretnych czynności w grze. Stroje wykupuje się za żetony, które zdobywa się za likwidowanie baz, wykonywanie wyzwań, niwelowanie przestępstw, wykonywanie misji badawczych itd.. W skrócie – pod koniec platynowania będziecie mieć wystarczająco żetonów, aby wykupić wszystkie stroje.

WAŻNE! Nie wykorzystuj żetonów wyzwań i baz na wytwarzanie ulepszeń kostiumu!

 • 15 żetonów orientacyjncych,
 • 16 żetonów plecaków,
 • 16 żetonów badawczych,
 • 33 żetonów baz,
 • 39 żetonów wyzwań,
 • 60 żetonów przestępstw.

 

srebro Przeszkolenie / Schooled
Ukończ wszystkie misje ze skażonymi studentami / Complete all of the Corrupted Student missions.

Trofeum związane z misjami pobocznymi. Jest ich w sumie pięć, a wszystkie z nich polegają na pomocy/znalezieniu skażonych studentów. Do platyny potrzebujesz i tak wykonania wszystkich misji pobocznych, więc nie ma co się na ten temat rozpisywać.

 

braz Doskonały zasięg / Amazing Coverage
Aktywuj wszystkie wieże nasłuchowe / All Surveillance Towers activated.

Wieże nasłuchowe są zaznaczone jak na zdjęciu poniżej i są to znane z serii Assassin’s Creed punkty widokowe, które odblokowują mapę i znajdujące się na niej misje i znajdźki. Odblokujcie całą mapę, a trofeum pojawi się na Waszym koncie.

 

braz Krótki lont / Short Fuse
Osiągnij poziom Imponujący lub wyższy w wyzwaniu bombowym Taskmastera / Get Spectacular or better in a Taskmaster Bomb Challenge.

Wyzwania bombowe polegają na jak najszybszym dotarciu do zaznaczonych bomb i ich „wyłączeniu”. Co mogę polecić to zabrać się za robienie tych wyzwań dopiero po wykupieniu wszystkich umiejętności. Wtedy Wasza postać będzie miała różne ulepszenia lotu, które na pewno przydadzą się w zdobyciu tego trofeum.

 

braz Wściekłe pięści pająka / Fists of Fury
Osiągnij poziom Imponujący lub wyższy w wyzwaniu walki Taskmastera / Get Spectacular or better in a Taskmaster Combat Challenge.

Wyzwania walki polegają na jak najszybszym znokautowaniu wszystkich przeciwników. Tu tak naprawdę nie ma taktyki, każdy gracz ma swoje ulubione ruchy. Ja najbardziej lubiłam uderzenia z wykopu i używałam bardzo dużo urządzeń pomocniczych.

 

braz Ninja / Ninja
Osiągnij poziom Imponujący lub wyższy w wyzwaniu skradania się Taskmastera / Get Spectacular or better in a Taskmaster Stealth Challenge.

Wyzwania skradnia polegają na jak najszybszym wyeliminowaniu wszystkich przeciwników, nie dając się przy tym wykryć. Jest to najlepszy rodzaj misji do zdobywania jak największej liczby żetonów. Wystarczy tylko siadać na lampach, rynnach, sprawdzać, czy znokautowanie przeciwnika jest bezpieczne (nie wywoła alarmu) przez naciśnięcie , a następnie ogłuszenie przeciwnika. Możliwe są dwa sposoby eliminacji po cichu:

 •  – Spidey wystrzeliwuje pajęczynę i podciąga się do ofiary, zadając jej jeden śmiertelny cios.
 •  – Spider-man po cichu podciąga przeciwnika i zawija go w kokon.

 

braz Łowca szpiegów / Spy Hunter
Osiągnij poziom Imponujący lub wyższy w wyzwaniu drona Taskmastera / Get Spectacular or better in a Taskmaster Drone Challenge.

Wyzwania drona polegają na jak najszybszym gonieniu drona i jego zniszczeniu. Dodatkowo premiowane jest przelatywanie przez konkretne niebieskie punkty. Co mogę polecić to zabrać się za robienie tych wyzwań dopiero po wykupieniu wszystkich umiejętności. Wtedy Wasza postać będzie miała różne ulepszenia lotu, które na pewno przydadzą się w zdobyciu tego trofeum.

 

braz Głód wyzwań / Challenge Finder
Ukończ raz każde wyzwanie Taskmastera w mieście / Complete every Taskmaster Challenge in the city once.

Należy ukończyć wszystkie 16 wyzwań tj:

 • skradania
 • drona
 • walki
 • bombowe

Szczegółowy opis znajdziecie powyżej.

 

braz Badania i rozwój / R&D
Ukończ wszystkie stacje badawcze / Complete all Research Stations.

W grze znajduje się 17 stacji, które rozsiane są po całym mieście. Są to ekologiczne misje poboczne, które są naprawdę bardzo miłą odmiianą od reszty znajdziek i misji pobocznych. Trzeba wejść do stacji jak na zdjęciu poniżej, a następnie podejść do ekranu i wykonać misję!

 

braz Wejście Demonów / Demons Emerge
Ukończ akt 1. / Complete Act 1.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Powstanie Sinister Six / The Six Assemble
Ukończ akt 2. / Complete Act 2.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Decydująca rozgrywka / End Game
Ukończ akt 3. / Complete Act 3.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Nauka rządzi! / Science FTW!
Stwórz 15 ulepszeń / Craft 15 Upgrades.

Ulepszenia możesz wykonać w zakładce „Gadżetów”. Po wybraniu konkretnego urządzenia, możesz go rozwiać, a żeby to zrobić potrzebujesz żetonów.

UWAGA! Zaleca się wykonanie tego trofeum po wykupieniu wszystkich strojów, żeby nie zabrakło Wam żetonów!

 

braz Upadek Kingpina / Knocking Down Kingpin
Pokonaj Fiska / Defeat Fisk.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Pozytywna energia / Staying Positive
Pokonaj Li / Defeat Li.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Uziemieni / Grounded
Pokonaj Electro i Vulture’a / Defeat Electro and Vulture.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Pięścią i żądłem / Sting and Smash
Pokonaj Scorpiona i Rhino / Defeat Scorpion and Rhino.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Bladość nie radość / Tombstone Takedown
Pokonaj Tombstone’a / Defeat Tombstone.

Trofeum związane z misją poboczną. A właściwie z trzema mini-misjami, z czego ostatnia to walka ze wspomnianym Tombstonem. Na poniższym zdjęciu znacznik pierwszej misji.

Znacznik pierwszej misji Tombstone’a.

 

braz Szok i zgroza / Shock and Awe
Pokonaj Shockera. / Defeat Shocker.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Pająk na wysokości / Wing It
Przemieszczaj się nad dachami w mieście / Traverse across the city rooftops.

Pierwsze trofeum, które pojawi się na Waszym koncie. Po prostu przemieszczaj się na linach między budynkami, aż do momentu wpadnięcia trofka.

 

braz Rozbujanie / King of Swing
Ukończ test poruszania się na poziomie 1. / Complete a level 1 Traversal Benchmark.

W zakładce „Testy” po naciśnięciu panelu dotykowego znajdują się różne kafelki. Te z kolorem niebieskim są testami poruszania się. Trofeum to wpada bez starania, po prostu pojawia się wraz z postępem gry.

 

braz I nie wstawaj! / And Stay Down!
Ukończ test walki na poziomie 1. / Complete a level 1 Combat Benchmark.

W zakładce „Testy” po naciśnięciu panelu dotykowego znajdują się różne kafelki. Te z kolorem zielonym są testami walki. Trofeum to wpada bez starania, po prostu pojawia się wraz z postępem gry.

 

braz Łowca gołębi / Pigeon Hunter
Złap wszystkie gołębie Howarda / Catch all of Howard’s Pigeons.

Trofeum związane z misją poboczną „Pomoc Howardowi”. Zostaniecie poproszeni o złapanie 12 gołębi. Wszystkie oczywiście poznaznaczane są na minimapce, a schemat ich łapania polega na tym, że trzeba zbliżyć się na odpowiednią odległość i podczas opadania (tj. wtedy, gdy nie bujasz się na linie) naciskasz + (na ekranie pojawi się stosowna informacja). Po złapaniu ostatniego ptaka – trofeum pojawi się na Waszym koncie.

 

braz Uścisk na zgodę / Hug It Out
Zderz ze sobą 10 par wrogów za pomocą pułapek / Knock together 10 pairs of enemies with Trip Mines.

Zacznijmy od tego, że do wykonania tego trofeum potrzebujemy urządzenia „Pułapka”, które otrzymamy z tokiem fabuły. Teraz jedyne czego potrzebujemy to grupa przeciwników (idealnie nadają się do tego przestępstwa) i rzucamy pułapkę na jednego z nich przy pomocy , co w konsekwencji spowoduje, że dwóch przeciwników się ze sobą połączy. Pułapki regenerują się przez wykonywanie super ataków.

 

braz Miły Spider-Man z sąsiedztwa / Friendly Neighbourhood Spider-Man
Ukończ wszystkie misje poboczne / Complete all Side Missions.

Patrz opis trofeum zloto Kocham Manhattan

Znacznik misji pobocznej

 

braz Metoda naukowa / The Scientific Method
Stwórz pierwsze ulepszenie / Craft your first Upgrade.

Patrz opis trofeum braz Nauka rządzi!

 

braz Nieuchwytny jak pająk / Spider-Sensible
Wykonaj idealny unik 10 razy / Perfect Dodge 10 attacks.

Trofeum na pewno wpadnie podczas swobodnej gry. Pierwsze co musicie zrobić to wykupić ulepszenie idealnego uniku, który wykonuje się przez naciśnięcie   w momencie podświetleniu sensoru spider-mana na niebiesko.

 

braz Najwyższy bieg / Overdrive
Dokonaj 10. zatrzymań pojazdu / Complete 10 Vehicle Takedowns.

Misje tego typu to zarówno fabularne aktywności jak i przestępstwa, których od groma na ulicach i pojawiają się średnio co 60 sekund. Gdy tylko dostaniesz cynk od policji, że trwa pościg, udaj się wyznaczone miejsce, dogoń auto, przyczep się do niego przez naciśnięcie , a następnie wyeliminowuj przeciwników przez naciskanie  (musisz zmieniać strony lewym analogiem). Po pozbyciu się kierowcy, konieczne będzie bardzo szybkie naciskanie , aby bezpiecznie zatrzymać samochód.

 

braz Z wielką mocą… / With Great Power…
Odwiedź grób Bena Parkera / Pay respects at Ben Parker’s grave.

Grób wujka Bena znajduje się na północy mapy, w dzielnicy Harlem. Na filmiku poniżej znajdziecie dokładną jego lokalizację i wszystko co musicie zrobić to podejść do pomnika i nacisnąć .

 

braz Chwała na wysokości / Hero for Higher
Przysiądź na szczycie Wieżowca Avengers / Perch atop Avengers Tower.

Udajcie się do dzielnicy Upper East Side, do miejsca wskazanego na poniższych screenach. Znajdziecie tam Wieżowiec Avengers, na który trzeba się wspiąć i stanąć na najwyższym punkcie budynku.

 

braz Zwiedzanie / Sightseeing
Sfotografuj wszystkie kultowe miejsca na mapie / Photograph all Landmarks on the Map.

Na mapie znajdziesz 47 znaczników budynków, które należy sfotografować. Aparat wyjmujesz przez naciśnięcie , następnie celowanie  i , aby zrobić fotkę.

 

braz Miłośnik komunikacji miejskiej / Born to Ride
Przejedź się metrem 5 razy / Ride the Subway 5 times.

Użyj po prostu szybkiej podróży 5 razy. Jak to zrobić? Wystarczy najechać na mapie na ikonkę ze znakiem przewijania do przodu.

 

braz Szpaner / Sticky and Tricky
Wykonaj przed lądowaniem sekwencję 4. różnych sztuczek / Chain 4 unique tricks before landing.

Wykonywanie sztuczek możliwe jest dopiero po wykupieniu umiejętności „Powietrzne sztuczki”. Teraz wystarczy wzbić się jak najwyżej i przytrzymać + wychylając lewy analog w różne strony.

 

braz Elegant / Snappy Dresser
Załóż 5 nowych kostiumów Spider-Mana / Wear 5 new Spider-Suits.

Patrz opis trofeum srebro Kostium na każdą okazję.

 

braz Arachnofobia / Arachnophobia
Wykonaj 75 cichych eliminacji / Perform 75 Stealth Takedowns.

Prawdopodobnie wpadnie z postępem fabuły. Ciche eliminacje można wykonywać z daleka (opis poniżej) oraz z bliska (po prostu przez podejście od tyłu i naciśnięcie .

W wyzwaniach skradania najszybciej zdobywa się kille w ten sposób. Wystarczy tylko siadać na lampach, rynnach, sprawdzać, czy znokautowanie przeciwnika jest bezpieczne (nie wywoła alarmu) przez naciśnięcie , a następnie ogłuszenie przeciwnika. Możliwe są dwa sposoby eliminacji po cichu:

 •  – Spidey wystrzeliwuje pajęczynę i podciąga się do ofiary, zadając jej jeden śmiertelny cios.
 •  – Spider-man po cichu podciąga przeciwnika i zawija go w kokon.

 

braz Zgubione, znalezione / Lost and Found
Zbierz 5 plecaków / Collect 5 Backpacks.

Patrz opis trofeum srebro Włóczykij.

 

braz Pająk salonowy / Spider-Man About Town
Przywitaj się z 10. mieszkańcami / Greet 10 citizens.

Rzadko się zdarza, że przemieszczamy się w tej grze jak normalni ludzie – na pieszo. Do tego trofeum jednak będziecie musieli to zrobić. Wszystko polega na tym, że musisz chodzić między ludźmi, aż nad pojedynczą jednostką pojawi się promt, a następnie po podejściu . Trzeba wykonać 10 takich akcji, aby zdobyć to trofeum.

 

braz Kot w worku / Cat’s Out of the Bag
Znajdź i weź znajdźkę związaną z Black Cat / Collect a Black Cat collectible.

Trofeum związane z fabułą. Nie do przeoczenia.

 

braz Złota rączka / A Bit of a Fixer-Upper
Ukończ wszystkie opcjonalne projekty w laboratorium / Complete all optional projects in the lab.

TIP OD CZYTELNIKA SILASA: W ustawieniach gry możecie włączyć pomijanie puzzli, co znaczenie przyspieszy wbijanie tego trofeum.

W laboratorium znajdują się dwa stanowiska, w których musisz rozwiązać łącznie 20 zagadek. Wszystko można wykonać po ukończeniu fabuły, co w sumie zalecam, ponieważ wraz z postępem wątku głównego odblokowują się kolejne projekty. Na filmiku poniżej znajdziecie solucję do każdej łamigłówki.

 

braz Pozamiatane / Ace the Base
Ukończ wszystkie cele w bazie / Complete all objectives in a base.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w grze znajdują się cztery rodzaje baz. Zawsze na początku każdej misji z tego gatunku po prawej stronie dostaniecie informacje o celach dodatkowych, jak na przykład „Wykonanie 3 cichych eliminacji” czy „Porażenie na raz 5 przeciwników”. Trofeum to powinno wpaść bez większego problemu, po prostu musicie się skupić na ogłuszaniu przeciwników w konkretny sposób. Listę ruchów znajdziecie w ostatniej zakładce pod panelem dotykowym . Jeżeli nie uda się Wam wykonać konkretnych celów w danej bazie – nic straconego – możesz to zrobić w innej, a każdą tego typu misję można powtarzać do woli.

Po lewej stronie wypełnione przeze mnie cele.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą!
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Sony Computer Entertainment Polska.