Matchpoint – Tennis Championships – Poradnik do trofeów i osiągnięć

by
19 lipca 2022
0

 

Matchpoint – Tennis Championships to produkcja australijskiego studia Torus Games, w której przyjdzie nam się wcielić w stworzonego przez siebie lub licencjonowanego zawodnika i podbić światowe korty. Gra charakteryzuje się przyzwoitą, dającą satysfakcję, choć mocno uproszczoną rozgrywką oraz nienajlepszej jakości otoczką. Trybów jest jak na lekarstwo, licencjonowanych zawodników niewielu (co prawda możemy znaleźć Huberta Hurkacza, ale boli brak Igi Świątek), a menusy są dość toporne.

Platyna jak na grę tenisową jest dość prosta i niezbyt czasochłonna – wprawny gracz zdobędzie ją w czasie mniejszym niż 15 godzin, nie trudząc się przy tym zbytnio. Jeśli czujesz głód pogoni za zieloną piłeczką i platynowym pucharkiem – zapraszam do poradnika.

 

[poll id=”180″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 12-16 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x7 x7
 • Liczba trofeów offline:
 • Liczba trofeów online:
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: TAK – niektóre pucharki odblokowują się szybciej niż sugerują wymagania.

 

Krok po kroku:

Poniższe kroki możesz wykonywać w dowolnej kolejności, jednak dla zoptymalizowania czasu zdobycia platyny, zalecam się ich trzymać.

KROK 1. Przejdź samouczek.

 • Dzień treningu

 

KROK 2. Zdobądź trofea online.

Pucharki online są w obecnej chwili zglitchowane na korzyść gracza – trzeba wygrać jedynie 8 meczów zamiast 25, aby je zdobyć. Zalecam skupić się na tym dość szybko, gdyż może to zostać załatane.

 • GG EZ
 • Doświadczony zawodnik

 

KROK 3. Ukończ gry treningowe.

Kolejnym krokiem będzie zdobycie złotego pucharu w każdej grze treningowej.

 • braz Złoty Puchar

 

KROK 4. Ulepsz do maksimum wszystkie statystyki w trybie kariery.

Następnie rozpocznij tryb kariery i rozwiń do maksimum wszystkie atrybuty, grając tylko i wyłącznie super tie-breaki oraz treningi.

 • braz Pretendent
 • zloto Trening popłaca

 

KROK 5. Wygraj każdy rodzaj rodzaj turnieju w trybie kariery i osiągnij pierwsze miejsce w rankingu MPT

To będzie zdecydowania najdłuższa część platynowania. Musisz wygrać każdy rodzaj turnieju, a przy okazji z pewnością osiągniesz szczyt rankingu. W trakcie grania turniejów staraj się wykonać jak najwięcej smeczów, aby zminimalizować ewentualny grind do pucharka zloto Mocne uderzenie. Podczas normalnego grania z pewnością nie odblokujesz zloto Powrót do formy, więc zrób ten puchar podczas dowolnego meczu kariery.

 • braz Czołowa „100”
 • srebro Czołowa „10”
 • zloto Mistrz świata
 • srebro Wielki Szlem
 • zloto Światowe tournée
 • zloto Powrót do formy
 • zloto Kolekcjoner rakiet

 

KROK 6. Czyszczenie

Zdecydowana większość pucharów, jeśli nie wszystkie, wpadną podczas poprzedniego kroku. Jeśli jednak wciąż czegoś ci brakuje, to właśnie jest ten moment na ostateczne czyszczenie.

 • srebro Setowa gwiazda
 • srebro Widzę cię
 • zloto Dobre oko
 • braz Bezbłędna gra
 • zloto Mocne uderzenie
 • braz Co to, to nie
 • srebro Bezbłędne serwisy
 • srebro Mistrz asów
 • zloto As asów

 

Poradnik:

platyna Udało ci się / You did it 100
Zdobądź wszystkie inne trofea. / Complete all other Trophies.

Platyna w porównaniu do innych gier tenisowych jest tu stosunkowo krótka i prosta. Powodzenia!

 

srebro Setowa gwiazda / Straight Sets 25
Pokonaj przeciwnika bez straty seta w trybie kariery. / Defeat an opponent in straight sets in Career.

Aby zdobyć trofeum, musisz pokonać przeciwnika, nie przegrywając żadnego seta w meczu. Z pewnością odblokujesz je podczas przechodzenia kariery.

 

zloto Kolekcjoner rakiet / Gym Bag 100
Zdobądź wszystkie rakiety w grze. / Acquire all rackets in the game.

Rakiety zdobywasz wygrywając turnieje oraz super tie-breaki w trybie kariery. W kalendarzu przy każdym wydarzeniu można zobaczyć potencjalne nagrody – jeśli widnieje tam ikonka rakiety, znaczy to, że jest szansa na dostanie jej za zwycięstwo. Aktualnie trofeum jest zglitchowane na korzyść gracza i odblokowuje się po zaledwie czterech zdobytych rakietach.

 

braz Pretendent / Challenger 10
Wygraj mecz w trybie kariery. / Win a match in Career.

Trofeum zdobędziesz po wygraniu dowolnego meczu w trybie kariery.

 

zloto Powrót do formy / Comeback Kid 50
Wygraj set z 5 przegranymi gemami w trybie kariery. / Win a set from 5 games down in Career.

Aby odblokować trofeum, w dowolnym meczu kariery przegraj pierwsze 5 gemów, a następnie wygraj kolejne 7. Na poziomie trudności „Amator” jest to łatwe do zrobienia.

 

zloto Mistrz świata / World’s Best 100
Osiągnij 1. miejsce w światowym rankingu w trybie kariery. / Become Ranked World #1 in Career.

Punkty do rankingu MPT zdobywasz wygrywając turnieje oraz mecze specjalne. Im bardziej prestiżowy turniej (większa liczba gwiazdek), tym więcej punktów do rankingu zdobywasz. Jeśli idziesz zgodnie z rozpisanym poradnikiem krok po kroku, po ulepszeniu atrybutów do maksimum będzie Ci brakowało około 2000 punktów do pierwszego miejsca. Zagraj wtedy każdy rodzaj turnieju i powinieneś osiągnąć wymagany pułap. Jeśli nie, zagraj kolejny turniej. Aktualny ranking możesz w każdej chwili sprawdzić z menu kariery, przechodząc do zakładki „Ranking” (2 x  z widoku kalendarza).

 

srebro Widzę cię / I See You 25
Poznaj wszystkie mocne i słabe strony przeciwnika w trybie kariery. / Learn all Strengths and Weaknesses of an opponent in Career.

Każdy zawodnik, z którym mierzymy się w trybie kariery, ma swoje mocne i słabe strony. Ujawniają się one, gdy wykonamy konkretne zagranie, które jest powiązane z mocną lub słabą stroną (w prawym górnym rogu ekranu pojawi się grafika informująca o tym). Trofeum najprawdopodobniej wpadnie podczas zwykłego rozgrywania meczów w trybie kariery. Jeśli jednak tak się nie stanie, próbuj stosować rozmaite zagrania w danym meczu (smecze, mocne serwisy, loby, piłki z rotacją, slajsy, woleje itp.).

 

zloto Dobre oko / Good Eye 25
Wygraj mecz z odsetkiem udanych pierwszych serwisów na poziomie 90% lub większym / Win a match with a 90% or higher 1st Serve %

Trofeum jest zglitchowane na korzyść gracza. Zmarnowałem kilka pierwszych serwisów, a mimo to wskaźnik skuteczności miałem na poziomie 100%. Jeśli jednak kiedykolwiek zostanie to załatane, staraj się serwować bezpiecznie, aby zawsze trafić w pole. Na poziomie trudności „Amator” wygranie meczu nie powinno być problemem.

 

braz Bezbłędna gra / Smooth 20
Wygraj mecz z maksymalnie 4 niewymuszonymi błędami. / Win a match with fewer than 5 Unforced Errors.

Niewymuszony błąd to autowy serwis lub złe odbicie piłki, wynikające z niedokładności w uderzeniu. Wygraj mecz, posiadając mniej niż 4 takie błędy, aby zdobyć trofeum. Punkty dla przeciwnika, gdzie nie dotkniesz piłki, nie są niewymuszonymi błędami, dlatego w trudnych sytuacjach lepiej piłkę odpuścić, niż za wszelką cenę starać się ją trafić.

 

zloto Światowe tournée / World Tour 50
Wygraj finały każdego typu turnieju w trybie kariery. / Win the finals of each tournament type in Career.

W trybie kariery rozgrywasz turnieje, które posiadają określoną liczbę gwiazdek, od jednej do pięciu. Turnieje możesz wybrać dowolnie, ale wybierając pięciogwiazdkowy, upewnij się, że ma w nazwie „Wielki Szlem/Grand Slam”. W ten sposób za jednym zamachem wbijesz pucharek srebro Wielki Szlem. Pucharek pojawi się po rozegraniu następujących turniejów:

 • Turniej *
 • Turniej **
 • Turniej ***
 • Turniej ****
 • Turniej ***** (Wielki Szlem)

 

zloto Mocne uderzenie / Smashtastic 50
Wygraj 100 punktów smeczami / Win 100 points with Smash shots.

Smecz to mocne uderzenie piłki znad głowy, które zazwyczaj kończy się zdobyciem punktu. Jest najczęściej odpowiedzią na nieudanego loba zagrywanego przez rywala. Aby zdobyć trofeum, trzeba zdobyć 100 punktów za pomocą smeczów. Aby zwiększyć swoje szanse na ich wykonanie, staraj się podchodzić blisko siatki i posyłać piłkę na boki, zmuszając przeciwnika do biegania i desperackich prób ratowania sytuacji. W takich sytuacjach oponent często posyła piłkę na tyle wysoko, że możemy wykonać smecz.

Na poniższym filmiku można prześledzić wyżej opisaną metodę, zakończoną zdobyciem punktu smeczem.

 

srebro Wielki Szlem / Grand Slam 25
Wygraj Wielki Szlem w trybie kariery. / Win a Grand Slam in Career.

Wielki Szlem to turniej pięciogwiazdkowy dostępny w trybie kariery. Gra się w nim do 3 wygranych setów. Zalecam połączyć to trofeum z zloto Światowe tournée.

 

zloto Trening popłaca / Training Pays Off 80
Maksymalnie rozwiń wszystkie atrybuty w trybie kariery. / Reach max in all attributes in Career.

Zalecam zrobić to trofeum tuż po rozpoczęciu trybu kariery. Omijaj wszelkie wydarzenia inne niż treningi oraz super tie-breaki. Treningi pozwalają nam zdobywać punkty atrybutów, super-tie breaki zaś dają nam trenerów w możliwie najszybszy sposób.

Początkowi trenerzy mają limit rozwoju punktów do 40 na każdy atrybut. Aby w pełni rozwinąć postać, trzeba zdobyć minimum 21 trenerów (Limit punktów: 100), a następnie rozegrać treningi, za pomocą których wymaksujesz wszystkie sześć atrybutów (forhend, bekhend, serwis, wolej, moc i sprawność fizyczna). Im nowszy trener, tym więcej punktów bonusowych dostaniesz do poszczególnych statystyk.

Rozgrywając tie-breaki, może zdarzyć się, że kilka razy z rzędu dostaniesz buty lub rakietę zamiast trenera. Nie zrażaj się tym i rozgrywaj kolejne tie-breaki, w końcu trenerzy zaczną się znowu pojawiać.

 

braz Czołowa „100” / Up and Comer 25
Osiągnij czołową „100” w rankingu trybu kariery. / Reach the top 100 ranked in Career.

Zobacz zloto Mistrz świata.

 

srebro Czołowa „10” / Look Out 50
Osiągnij czołową „10” w rankingu trybu kariery. / Reach the top 10 ranked in Career.

Zobacz zloto Mistrz świata.

 

braz GG EZ / GG EZ 10
Wygraj mecz w trybie online. / Win a match in Online mode.

Zobacz srebro Doświadczony zawodnik.

 

srebro Doświadczony zawodnik / Schooled 50
Wygraj 25 meczy online. / Win 25 Online matches.

Trofeum jest zglitchowane na korzyść gracza i odblokowuje się zaledwie po 8 wygranych meczach online. Liczą się wszystkie rodzaje meczów – rankingowy, towarzyski lub ze znajomym.

Osobiście zalecam ustawienie się ze znajomym, aby odblokować pucharek w bezbolesny sposób. Podczas ustawki wykonamy sporo asów serwisowych, co pomoże nam w pucharku srebro Mistrz asów oraz z pewnością odblokujezloto As asów.

Ponadto, jeśli posiadasz cyfrową wersję gry, a także konsole PS4 i PS5, możesz z łatwością samemu wbić pucharek, ściągając na konsole odpowiednie wersje (gra posiada cross-buy). Wersja PS4 bez problemu łączy się z wersją PS5 (online/zaproś znajomego). Pamiętaj tylko, że konto, które pomaga we wbiciu pucharka musi być zalogowane na innego użytkownika niż twoje główne, na którym zdobywasz trofea.

 

braz Co to, to nie / Denied 10
Wróć z punktu na przełamanie, aby wygrać grę. / Come back from Break Point to win a game.

Pucharek jest przetłumaczony w sposób nieprawidłowy. Nie chodzi tu o wygranie gry, lecz gema, który jest częścią seta.

Podczas dowolnego meczu doprowadź do stanu 40-40, następnie oddaj punkty przeciwnikowi (40-ADV), a następnie wygraj dwa kolejne zagrania i tym samym gema.

 

srebro Bezbłędne serwisy / Flawless Serves 50
Ukończ mecz bez ani jednego podwójnego błędu. / Hit 0 Double Faults during a match.

Podwójny błąd to wykonanie przez zawodnika dwóch nieudanych serwisów z rzędu, co skutkuje stratą punktu. Aby odblokować pucharek, ukończ mecz bez ani jednego tego typu błędu. Może to być mecz dowolnego typu, zarówno lokalny, jak i online.

 

srebro Mistrz asów / Ace Master 50
Wykonaj łącznie 100 asów. / Hit 100 Aces in total.

As serwisowy to idealnie zagrany serwis, po którym przeciwnik nie jest w stanie dosięgnąć piłki rakietą. Trofeum powinniście odblokować w normalnym toku platynowania. Podczas serwisu obserwuj położenie przeciwnika i staraj się trafiać w miejsce oddalone od niego, tuż przy linii. Na poziomie „Amator” nie powinieneś mieć z tym problemu.

Ponadto, podczas ustawki online dla pucharka srebro Doświadczony zawodnik z pewnością uda ci się zdobyć co najmniej kilkadziesiąt asów serwisowych.

 

zloto As asów / Ace of Aces 50
Wykonaj 3 asy w grze. / Get 3 Aces in a game.

Trofeum jest dość trudne do wykonania podczas zwykłej gry, ale bardzo łatwo można je zdobyć podczas ustawki online ze znajomym. W obrębie jednego gema zaserwuj trzy razy w pole, co przy nieruchomym oponencie skutkować będzie asami serwisowymi.

Alternatywnie, jeśli posiadasz dwa kontrolery, wejdź w gra lokalna/szybki mecz, dołącz do gry drugim kontrolerem () i zaserwuj 3 razy.

 

braz Złoty Puchar / Gold Cup 25
Osiągnij złoto lub lepszy wynik we wszystkich rozgrywkach treningowych. / Reach a score of Gold or better in all training games.

Rozgrywki treningowe znajdziesz w gra lokalna/nauka. W każdej z siedmiu rozgrywek należy zdobyć złoty puchar. Nie jest to trudne, mi się ta sztuka udała za pierwszym razem. W razie problemów powtórz samouczek, który nauczy cię wszystkich zagrań, które wykorzystasz w grach treningowych.

 

braz Dzień treningu / Training Day 20
Ukończ samouczek Matchpoint. / Complete the Matchpoint tutorial.

Uruchom samouczek (gra lokalna/samouczek) i ukończ go, wykonując komendy wyświetlone na ekranie.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.