Mortal Shell – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Mortal Shell to całkiem przyjemny kawałek kodu. Mógłbym powiedzieć, że nie jestem fanem gier typu souslike, ale z tym tytułem bawiłem się całkiem dobrze i koncept ginięcia co jakiś czas przypadł mi do gustu. Zaznaczam, że tylko w tej grze. Nie wiem, czy jeszcze jakąś inną tego typu grę ruszę, chyba że będzie to “nowy” Demons Souls na Playstation 5 lub Bloodborne, o ile wyjdzie. Gra to debiut studia Cold Symmetry. Inspirowana serią Dark Souls, ze swoim własnym pomysłem. Bohatera oglądamy z trzeciej osoby, a naszym głównym celem jest pokonanie bossów i tym samym wyzwolenie się. Trafiamy do ponurego, fantastycznego Fallgrim, prawie kompletnie pustego. Jedyne co pozostało, to bandziory i potwory. My, jako puste naczynie, będziemy mogli przywdziać powłoki dawno poległych wojowników lub też podołać przygodzie jako naga forma. Będzie to długa i niebezpieczna podróż, więc miejcie się na baczności. Jeden nieprzemyślany ruch i lecimy do piachu.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Mortal Shell?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 6/10
 • Czas do zdobycia platyny: ~30 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox6 x11 x8
 • Liczba trofeów offline: 0
 • Liczba trofeów online: 26
 • Minimalna liczba przejść: 2
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

Z samym początkiem, nie patrząc na trofea, najlepiej zapoznać się z grą. Godzinka hasania powinna Wam starczyć na to, żeby conieco ogarnąć. Jak już zapoznacie się z mechaniką walki, można bezpiecznie wyruszyć na głębsze wody i odkryć resztę Fallgrim.

 

KROK 1. W tym kroku musicie się skupić na zebraniu wszystkich pucharków, oprócz tych z punktu drugiego, najlepiej przed walką z ostatnim bossem. Szczególną uwagę musicie zwrócić na dwa pucharki:

 • srebro Bars Tender – zebranie wszystkich przedmiotów w grze, jest ich 78. W menu gry możecie sprawdzić, które macie, a których Wam brakują. Dodatkowo, musicie maksymalnie zapoznać się z niektórymi przedmiotami, czyli użyć ich wielokrotnie, zależnie od przedmiotu. Przedmioty, które musicie tylko zebrać, są z kategorii Weapons, Equipment and Key Items. Ostatnim Waszym przedmiotem w jednym przejściu, powinien być ten, który wypada po pokonaniu ostatniego bossa. Pamiętajcie, że po walce z nim, świat się resetuje i wracanie do Fallgrim.
 • zloto Seeker of False Truths – szczególną uwagę zwróćcie na to, żeby zebrać wszystkie znajdźki z poszczególnych obszarów. Wiem z doświadczenia, że jeżeli nie zbierzecie ich, szczególnie mam tu na myśli Seat of Infinity, stracicie taką możliwość. Będzie Was czekało drugie przejście. Głównie chodzi o to, że po tym jak zabijecie bosa obszary się trochę zmienią i uniemożliwią dojście do niektórych lokacji gry.

Pucharki fabularne, które wpadną Wam same podczas przygody:

 • braz Bring the Glands Back to Me
 • braz Crossed the Mortal Shell
 • srebro Faded the Fire
 • srebro Matryr’d the Martyr
 • srebro Tragic Loss
 • srebro Felled the Glandfather

 

KROK 2. Do tego przejścia najlepiej użyć innego miejsca do zapisu gry.

Tutaj głównie będziecie się skupiać na tym , żeby rozwalić wszystkich bossów i tym samym ukończyć to przejście. Pucharki, które powinniście zdobyć:

 • Forever Alone
 • Life is Suffering
 • The Nihilist

 

Dostępne powłoki w grze i jak się w nie wcielać:

W grze mamy dostępne cztery powłoki. Jak widać na załączonych obrazkach, różnią się od siebie zdrowiem, wytrzymałością i ilością posiadanego resolve. Wybór będzie tylko i wyłącznie zależeć od Was.

Żeby móc wcielić się w daną skórkę, po tym jak już je wszystkie zbierzecie, zakładając że w trakcie gry najdzie Was taka ochota, możecie wykorzystać przedmioty, które w trakcie gry będą wypadać. Listę znajdziecie poniżej.

 • Effigy of Harros
 • Effigy of Solomon
 • Effigy of Tiel
 • Effigy of Eredrim

Drugim sposobem na zmianę powłoki, jest udanie się do wieży w Fallgrim. W jej podziemiach znajdziecie grobowce, zaraz koło Sester Genessy. Wystarczy podejść do odpowiedniej powłoki i się w nią zmienić.

 

Kim grać i dlaczego (w pierwszym przejściu):

Moją preferowaną powłoką, z którą spędziłem najwięcej czasu w grze był Tiel. Na mój wybór składały się dwa czynniki.

Pierwszy z nich to maksymalny pasek wytrzymałości. Pozwoliło mi to na spokojne uniki w prawie każdej walce. Nie musiałem się zbytnio martwić, że nie będę miał wystarczająco dużo wytrzymałości, żeby robić długie uniki w wielu przypadkach, kiedy ciosy (szczególnie bossów) tego wymagały.

Druga sprawa to przejście przez Crypt of Martyrs. Tiel posiada odpowiednią do tego zdolność, Accretion of Yearning. Pozwala ona mu na otrzymanie obrażeń od trucizny, którą przekształca na leczenie. Jest jeszcze zdolność taka jak Accretion of Resolve, to pozwala mu na bieganie bez utraty wytrzymałości.

Muszę tu wspomnieć, że jedyną wadą tej powłoki, jest stosunkowo niski poziom życia. Dlatego, zawsze miałem pod ręką sporą liczbę Roasted Rat, do ewentualnego jej uzupełniania. Ten przedmiot szybciej uzupełnia życie niż grzybek Weltcap.

 

Przedmioty do zebrania:

W opisie pucharka srebro Bars Tender, macie je wszystkie wypisane i dodane info, gdzie w przybliżeniu się znajdują w grze. Parę rzeczy, na które chcę zwrócić Waszą uwagę to:

Żeby wykupić wszystkie przedmioty u Sester Genessy, musicie najpierw wykupić wszystkie umiejętności dla danej powłoki (~17.200 tar). Dopiero wtedy będziemy mieli dostęp do przedmiotów, które też swoje kosztują.

W wieży Fallgrim znajdziemy sklep Vlasa, u niego nie dość, że musimy wykupić potrzebne rzeczy do listy, to jeszcze musimy wydać 50.000 tak, żeby zaliczyć pucharek srebro Sugar Baby. Zajrzyjcie do opisu tego pucharka po więcej info i jak to ugryźć z wykupieniem wszystkich zdolności u Sester Genessy.

Przy samym wejściu do Seat of Infinity, z lewej strony, znajdziemy komnatę, w której znajduje się Corrupted Sester, tu też musimy wykupić pewne przedmioty, żeby uzupełnić listę.

Jeżeli będziecie mieli problem ze znalezieniem jakiegokolwiek przedmiotu, polecam skorzystać z wiki.

 

Jeżeli coś przeoczyliście:

Po walce z ostatnim bossem świat się resetuje i wracanie do Fallgrim. Jeżeli coś przeoczyliście, możecie to jeszcze spokojnie zrobić. Jedyne na co musicie zwrócić uwagę to to, że przeciwnicy są silniejsi.

 

Poradnik:

platyna Platinum 
Obtain all other trophies.

Gratulacje!

 

zloto Forever Alone 100
Beat the game without ever bonding with a shell.

Zobacz pucharek “zloto Life is Suffering”

 

zloto Face Off 100
Defeat Hadern in the tutorial.

Musisz pokonać Hadern z końcem tutorialu. To taki mini boss.

 

zloto Seeker of False Truths 100
Unlock all secret lore.

Wszystkich znajdziek w grze mamy 36.

 • 14 znajdziecie na terenie Fallgrim
 • 5 znajduje się w Shrine of Ash
 • 5 znajdziecie w Crypt of Martyr’s
 • 12 znajdziecie w Shrine of Eternity

Polecam je zebrać zanim ubijemy bossów, szczególnie w Seat of Infinity. Po tym jak zabijemy tam bossa, nie będzie takiej możliwości.

 

braz Fun Guy 25
Pick 50 mushrooms.

W grze mamy dwa rodzaje grzybów, znajdziecie je we wszystkich obszarach gry. Pucharek powinien wpaść Wam naturalnie, bez starania.

Należy mieć na uwadze to, że jeżeli takowy zerwiemy, kolejny na jego miejsce pojawi się po 5 minutach. Można to wykorzystać, jeżeli pamiętamy ich miejscówki, łatwo będzie je sobie zebrać, biegając od miejsca do miejsca.

 • Weltcap to grzyb, który pozwoli Wam na regenerację życia, jeżeli jednak zapoznamy się z nim na najwyży poziom, to nie będzie zużywał staminy, jeżeli będziemy robić unik.
 • Tarspone to grzyb trujący, który spożyty będzie zadawać obrażenia, jeżeli jednak zapoznamy się z nim maksymalnie, to będzie ochronił nas przed trucizną przez 120 sekund.

 

braz Step Goal 25
Kill an enemy with bear trap.

Prawie każde obozowisko w Fallgrim ma rozstawione pułapki na niedźwiedzie. Wrogowie są na tyle głupi, że łatwo dają się na nie podprowadzić. Tu spokojnie możecie przeciwnika osłabić i zwabić go w pułapkę, albo dwa razy podprowadzić go na dwie różne pułapki.

 

zloto Life is Suffering 75
Beat the game in obsidian dark form.

To będzie Wasze ostatnie przejście gry i tu powinniście zdobyć też platynowy pucharek. Podczas tego przejścia nie będziecie wchodzić w interakcję z żadną powłoką (Harros, Solomon, Eredrim i Tiel) i dodatkowo jedno uderzenie może Was uśmiercić.

Podczas tego przejścia głównie skupicie się na tym żeby pokonać pięciu bossów.

 • Imrod, the Unrepentant (Shrine of Ash)
 • Crucix, the Twiceborn (Seat of Infinity)
 • Tarsus, the First Martyr (Crypt of Martyr’s)
 • Enslaved Grisha (Crypt of Martyr’s)
 • The Unchained

Całe przejście bez powłoki, możecie znaleźć na poniższym filmiku. Pokazałem tutaj gdzie znaleźć wszystkie usprawnienia do miecza, walki z bossami, drogi do bossów jak i drogi powrotne (szczególnie niebezpieczne na tym przejściu). Dodatkowo wyciąłem podczas montażuu wszystkie niepotrzebne loadingi.

 

srebro Brigand Life 25
Waste your life away with Baghead.

Baghead to NPC, którego znajdziecie w Fallgrim. Musicie z nim zagadać trzy razy. Będą Wam też potrzebne Roasted Rat i Superior Moonshine. Z łatwością znajdziecie te przedmioty, przeważnie wypadają z wrogów. Na samym końcu musicie się zgodzić do przyłączenia się do niego. Po tym już wpadnie pucharek i zacznie się filmik.

Dokładną lokalizację możecie zobaczyć poniżej.

 

srebro Bars Tended 50
Become familiar with all items.

Wszystkich rzeczy do znalezienia mamy 78.

Najlepiej zebrać wszystkie przedmioty przed ostatnią walką z bossem. Z niego powinien Wam wypaść ostatni przedmiot.

Niektórych itemów musicie używać do momentu, aż zaznajomicie się z nimi na maksa. Na liście poniżej między nazwą przedmiotu a opisem, znajdziecie numerki. To po prostu informuje Was ile danego przedmiotu musicie posiadać i użyć, żeby zaznajomić się z nim maksymalnie. Consumables, Currency, Experience i Unlimited Use – tego trzeba zbierać sporo.

Pamiętaj, że znajdźki 69, 70 i 70 następują po sobie w takiej kolejności, jak są ponumerowane. Jeżeli zrobić najpierw 70, to zrzucisz gościa z krawędzi i 69 nie da się już zrobić. Musisz mieć też przedmiot do zmiany powłoki, Harros i Eredrim.

 

Consumables

1. Baguette – 2 – Fallgrim. W jednym z obozów.

2. Roasted Rat – 8 – Do kupienia u Vlasa za 100.

3. Boiled Frog – 4 – Fallgrim. W jednym z obozów.

4. Bronze Bell – 2 – Do kupienia u Vlasa za 1,000.

5. Golden Bell – 2 – Do kupienia u Vlasa za 1,000.

6. Inferior Moonshine – 4 – Mogą upuścić przeciwnicy w Fallgrim albo do kupienia u Vlasa za 150.

7. Superior Moonshine – 3 – Mogą upuścić przeciwnicy w Fallgrim.

8. Tarspore – 2 – Można znaleźć w Fallgrim.

9. Weltcap – 10 – Można znaleźć w Fallgrim.

10. Simple Lute – 10 – Do kupienia u Vlasa za 600.

11. Scripture of Euphoria – 3 – Do kupienia u Vlasa za 500.

12. Scripture of Repent – 3 – Mogą upuścić przeciwnicy w Shrine of Ash.

13. Scripture of Despair – 3 – Znajdziecie jedno na mapkę – Shrine of Ash / Seat of Infinity / Crypt of Martyrs.

14. Scripture of Ardor – 3 – Mogą upuścić przeciwnicy w Crypt of Martyrs.

15. Scripture of Defiance – 3 – Mogą upuścić przeciwnicy w Seat of Infinity.

16. Tainted Nektar – 2 – Mogą upuścić przeciwnicy podczas mgły lub w Inside Crypt of Martyrs.

17. Mortal Token – 10 – Możesz kupić u Sester po tym, jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce

18. Spectral Token – 10 – Możesz kupić u Sester po tym, jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce

19. Ornate Token – 10 – Możesz kupić u Sester po tym, jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce

20. Untarnished Mask – 2 – Możesz kupić u Sester po tym, jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce

21. Etherial Diapason – 2 – Możesz kupić u Sester po tym, jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce

22. Effigy of Harros – 4 – Możesz kupić u Corrupted Sester. Znajduje się koło Seat of Infinity po lewej.

23. Effigy of Solomon – 4 – Możesz kupić u Corrupted Sester. Znajduje się koło Seat of Infinity po lewej.

24. Effigy of Tiel – 4 – Możesz kupić u Corrupted Sester. Znajduje się koło Seat of Infinity po lewej.

25. Effigy of Eredrim – 4 – Możesz kupić u Corrupted Sester. Znajduje się koło Seat of Infinity po lewej.

26. Mango – 1 – Seat of Infinity, zobacz filmik.

27. Rotten Food – 4 – Mogą upuścić przeciwnicy w Fallgrim.

 

Weapons and Equipment

28. Hallowed Sword – Związane z fabułą.

29. Smoldering Mace – Początek Shrine of Ash.

30. Hammer and Chisel – Początek Seat of Infinity.

31. Martyr’s Blade – Początek Crypt of Martyrs.

32. Ballistazooka – Do kupienia narzędzia u Vlasa za 8,000, napraw balistazookę w warsztacie.

33. Large Bolt – Do kupienia u Vlasa za 800.

 

Key Items

34. Tools – Do kupienia narzędzia u Vlasa za 8,000.

35. Crystalline Gland – Pokonaj Tarsus, First Martyr.

36. Knotted Gland – Pokonaj Crucix, Twiceborn.

37. Inflamed Gland – Pokonaj Imrod, Unrepentant.

38. Mechanical Spike – Znajdziesz w skrzyni koło Grishy, zaraz koło wieży Fallgrim.

39. Molten Spike – Znajdziesz w jednej ze skrzyń/posągów podczas mgły.

40. Foundry Stone – Shrine of Ash Sam początek, na rozdrożu idź w prawo i sprawdź grobowiec/kryptę.

41. Awakened Stone – Shrine of Ash  Krypta przed ostatnim bossem, gdzie możesz złożyć ofiarę.

42. Petrified Winterglass – Crypt of Martyrs  Sam początek, tunel po prawej.

43. Radiant Winterglass – Crypt of Martyrs Druga Sester po tym, jak pokonasz Griskę, za mostem, kręcone schody w dół, przejdź przez metalowe drzwi i sprawdź skrzynię.

44. Perfumed Censer – Znajdziesz z tyłu jednego z mechanizmów, który musisz uruchomić, żeby otworzyć drzwi.

45. Foul Censer – W Seat of Infinity użyj ukrytego teleportera przed walką z bossem.

46. Quenching Acid – Znajdziesz w na całym terenie gry lub możesz kupić u Vlas z 2,500.

47. Glimpse of Fallacy – Musisz pokonać ostatniego bossa, najlepiej zrobić jak już wszystkie będziesz miał zebrane.

48. Solemn Offering – Crypt of Martyrs Po tym jak pokonasz Griskę, otwórz skrzynię koło Sester.

49. Forbidden Offering – Możesz kupić u Corrupted Sester za 3,000.

50. Tarnished Seal – Wieża Fallgrim, więzień w łańcuchach.

 

Currency

51. Remnant of Tar – 6 – Znajdziesz w skrzyniach.

52. Congealed Tar – 5 – Znajdziesz na terenie gry, sekcje poza Fallgrim.

53. Bag of Tar – 4 – Znajdziesz w skrzyniach.

54. Slurry of Tar – 3 – Znajdziesz na terenie gry, sekcje poza Fallgrim.

55. Unguent Tar – 3 – Znajdziesz na terenie gry, sekcje poza Fallgrim.

56. Extracted Tar – 1 – Znajdziesz w skrzyniach.

57. Nascent Tar – 1 – Pokonaj swojego pierwszego bossa.

 

Experience

58. Glimpse of Futility – 10 – Znajdziesz podczas gry.

59. Glimpse of Wisdom – 8 – Otrzymasz jedną ze znajdziek, napisy na kamieniu.

60. Glimpse of Affection – 4 – Znajdziesz podczas gry.

61. Glimpse of Hope – 2 – Znajdziesz w zamkniętej skrzyni w drodze do Seat of Infinity.

62. Glimpse of Courage – 1 – W skrzyni pod drzewem koło Grisha..

63. Glimpse of Truth – 1 – Znajdziesz w Grimfall.

64. Glimpse of Disdain – 1 – Seat of Infinity Po drugiej sester jak będziesz się wspinać schodami, sprawdź złotą misę.

65. Glimpse of Annihilation – Pokonaj Imrod, Unrepentant.

66. Glimpse of Insignificance – Pokonaj Tarsus, First Martyr.

67. Glimpse of Oblivion – Pokonaj Crucix, Twiceborn.

68. Glimpse of Reverie – MOŻLIWE DO PRZEOCZENIA! Musisz pokonać Hadren w tutorialu.

69. Corvid’s Glimpse of Admiration – Seat of Infinity W drodze do bosa, między jedną a drugą sester, jak będziesz na szczycie schodów, gościu klęczy po lewej, musisz zmienić się w  Harros.

70. Glimpse of Cowardice – Seat of Infinity Dungeon. W drodze do bosa, między jedną a drugą sester, jak będziesz na szczycie schodów, gościu klęczy po lewej, musisz zmienić się w Eredrim, wybierz “Yes”, żeby zrzucić go z krawędzi.

71. Thetus’s Glimpse of Tenacity – Porozmawiaj z Thetus w wieży Fallgrim po tym jak pokonasz bossa.

 

Unlimited Use

72. Tarnished Mask – 2 – Otrzymasz po swojej pierwszej śmierci.

73. Ornate Mask – 4 – Możesz kupić u Sester po tym jak odblokujesz wszystkie umiejętności na jednej powłoce.

74. Tattered Vestment – 1 – Na górze wieży Fallgrim.

75. Disciple’s Rag – 1 – Po tym jak pokonasz bossa Imrod, the Unrepentant. Gdy opuścisz tą sekcję otwórz skrzynię/posąg blisko wyjścia.

76. Martyr’s Shawl – 1 – Po tym jak pokonasz bossa, the First Martyr. Gdy opuścisz tą sekcję otwórz skrzynię/posąg blisko wyjścia.

77. Sester’s Binding – 1 – Po tym jak pokonasz bossa, the Twiceborn. Gdy opuścisz tą sekcję otwórz skrzynię/posąg blisko wyjścia.

78. Impervious Lute – 10 – Obozowisko po prawej, jak rozpoczniesz grę.

 

 

braz Flesh and Instinct 25
Find your first Shell.

Gdy ukończycie tutorial, znajdziecie się w Fillgrim. Wychodząc z tunelu, udajcie się do pierwszego rozdroża i skręćcie w lewo. Tam znajdziecie Wasze pierwsze ciało, Harros, które możecie posiąść. Po udanej interakcji, pucharek wpadnie.

 

braz Is This a Sparta? 25
Kill an enemy by kicking them off a platform.

Pierwsze co musicie zrobić, to wykupić umiejętność Recollection of Strenghtu, u Sester Genessa za 1000 Tar i 6 Glimpse. Sester znajdziecie w dolnej części wieży Fallgrim. Umiejętności możecie użyć za pomocą . Żeby jej użyć, będziecie też potrzebować jednego paska Resolve. Resolve zdobywacie poprzez walkę z przeciwnikiem lub też możecie użyć przedmiotu takiego jak – Inferior Moonshine lub Superrior Moonshine. W lewym dolnym rogu nad paskiem życia jest odpowiedni pasek naładowania.

Gdy już macie wszystko ogarnięte, możecie znaleźć kilka lub nawet kilkanaście dobrych miejsc, żeby ten pucharek zdobyć, nie tylko w Fillgrim. Jeżeli będziecie robić to z niskiej krawędzi, pamiętajcie żeby sobie przeciwnika najpierw osłabić, a dopiero potem wykopać go z krawędzi.

Poniżej na filmiku możecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Jest to nieco inna miejscówka niż podałem Wam w opisie powyżej, ale nie ma to tak naprawdę znaczenia. Wszędzi działa tak samo.

 

braz Bring the Glands Back to Me 25
Bring a gland to Dark Father.

Gland otrzymamy po tym, jak zabijemy bossa. Musimy go zabrać i zanieść do wieży Filgrim i oddać go staremu więźniowi.

 

braz The Good Times are Killing Me 25
Jam with a brigand.

Musicie zrobić, to zdobyć lutnię. Pierwszą znajdziecie zaraz po tym, jak rozpoczniecie grę. Zlokalizowana jest w pierwszym napotkanym obozie, w zamkniętej skrzyni. Możecie też takową zakupić u Vlasa w wieży Fallgrim.

Lutnię możecie sobie dodać do szybkiego wyboru z menu. Teraz, żeby jej użyć wybieramy ją strzałkami w lewo lub prawo i aktywujemy za pomocą . Skoro już wiecie jak ją uruchomić, możecie znaleźć grajka koło wieży Fallgrim. Zbliżamy się do niego od tyłu i próbujemy grać na lutni. Może się okazać, że będziemy za daleko, w tym wypadku, próbujemy zbliżyć się do niego jeszcze bardziej. Powtarzamy ten proces aż do momentu, gdy wpadnie nam pucharek.

 

srebro Sugar Baby 50
Spend over 50,000 Tar in the Vlas’s Shop.

Ten pucharek możecie wbić na dwa sposoby:

 1. Możecie normalnie grać zabijając i zbierając przedmioty do użytku jak na liście. Czyli po prostu mówiąc – idziemy przez grę, kupujemy sobie ulepszenia do naszej powłoki (tu najlepiej skupić się na jednej) i wydawać kasę u Vlasa. Z końcem zapewne będziecie musieli zrobić mały grind do tego, żeby wydać u Vlasa 50.000 lub żeby wykupić wszystkie umiejętności, a potem przedmiotu u Sester Genessy.
 2. Zbieramy wszystkie przedmioty zużywalne z związane z kasą, jak na liście poniżej, aż do momentu walki z ostatnim bossem. Ewentualnie lekki grind robimy. Zanim wydamy całą kasę u Vlasa, robimy manualny save. Jak już zrobimy zapis gry, wydajemy całą kasę u Vlasa i wbijamy pucharek srebro Sugar Baby. Gdy to zrobimy i pucharek wpadnie, wracamy do zapisanego sejva i wykupujemy wszystkie umiejętności wraz z wszystkimi przedmiotami do pucharka srebro Bars Tender u Sester Genessy.

Przedmioty zużywalne, można powiedzieć, że są to worki z kasą, czyli z Tar :

 • Remnant of Tar
 • Congealed Tar
 • Bag of Tar
 • Slurry of Tar
 • Unguent Tar
 • Extracted Tar
 • Nascent Tar

 

srebro Untarnished 50
Parry over 100 attacks.

Z początkiem gry, pierwsze co powinniście zrobić, to dotrzeć do wieży Fallgrim. Tam znajdziecie Sester Genessa, warsztat i sklep Vlasa. Znajduje się też tam “Stary Więzień”, jest to Wasz główny wątek fabularny. Znajdziecie go w centralnej części wieży, wchodzicie po schodach, żeby z nim pogadać. Pierwsza Waszą czynnością będzie usunięcie pieczęci, tę pieczęć zatrzymacie i dowiecie się, że dzięki niej możecie blokować ciosy wrogów.

Blokować wrogie ataki możecie za pomocą , które wciskacie w odpowiednim momencie.

 

srebro You Seem Different… 25
Unlock all of the Shells in the game.

W grze mamy razem cztery powłoki, musicie je wszystkie znaleźć/odkryć. Każda z nich cechuje się innymi atrybutami. Zwrócę tylko uwagę na to, że aby odblokować Tiela będziecie musieli zabić minibossa, nie jest to łatwe, polecam zrobić to jak już zaznajomicie się z grą i podrasujecie sobie miecz.

 • Harros
 • Solomon
 • Eredrim
 • Tiel

W filmiku pokazuję ich dokładną lokalizację.

 

srebro Different Kinds of Grisha 25
Defeat all different versions of Grisha in the game.

W grze znajdziemy 3 różne wersje Grishy. Musimy je wszystkie pokonać.

 • Pierwszą znajdziemy w jaskini koło wieży Fallgrim.
 • Drugą znajdziemy podczas naszej wędrówki przez Crypt of Martyrs, jest to część drogi do bossa.
 • Trzecią znajdziemy we mgle, możemy ją uruchomić w wieży rozmawiając z Thestus lub po tym, jak zabijemy bossa i będziemy wracać do wieży przez Fillgrim.

Thestus pojawi się dopiero w wieży po tym, jak zabijemy pierwszego bossa, którykolwiek by to nie był. Możemy go poprosić, żeby włączył lub wyłączył mgłę za jeden Glimps.

 

zloto Crossed the Threshold 50
Complete Mortal Shell.

Pucharek związany z fabułą, nie do przeoczenia. Nieważne którą z dwóch opcji wybierzemy na zakończeniu gry.

 

srebro Faded the Fire 25
Defeat Imrod, the Unrepentant.

Związane z fabułą, nie można pominąć.

Zobacz też filmik w pucharku zloto Life is Suffering, gdy będziesz robić przejście bez powłoki.

 

srebro Matryr’d the Martyr 25
Defeat Tarsus, the First Martyr.

Związane z fabułą, nie można pominąć.

Zobacz też filmik w pucharku zloto Life is Suffering, gdy będziesz robić przejście bez powłoki.

 

srebro Tragic Loss 25
Defeat Crucix, the Twiceborn.

Związane z fabułą, nie można pominąć.

Zobacz też filmik w pucharku zloto Life is Suffering, gdy będziesz robić przejście bez powłoki.

 

srebro Felled the Glandfather 25
Defeat The Unchained.

Związane z fabułą, nie można pominąć.

Zobacz też filmik w pucharku zloto Life is Suffering, gdy będziesz robić przejście bez powłoki.

 

srebro Nailed It 25
Kill Two or more enemies with one shot from the balistazooka.

Balistazookę znajdziecie na stole/warsztacie w wieży Fallgrim. Możecie ją naprawić za pomocą narzędzi. Musicie je kupić u Vlasa w sklepie za 8000 Tar.

Gdy już ją naprawicie, wyjdźcie z wieży i poszukajcie jakiś wrogów. Zwabcie dwóch tak, żeby udali się za Wami. Gdy się trochę od nich oddalicie, możecie użyć balistazooki wciskając na kontrolerze . Wycelujcie w gości i jak już będziecie gotowi, użyjcie , aby wystrzelić. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, pucharek wpadnie.

 

braz It’s a me 25
Kill an enemy with a hardened plunge.

Pierwsze co musicie zrobić, to wykupić umiejętność Recollection of Knowledge u Sester Genessa za 2500 Tar i 15 Glimpse. Sester znajdziecie w dolnej części wieży Fallgrim. Gdy już tę zdolność posiądziecie, udajcie się na poziom wyżej, znajdziecie tam warsztat. Przejdźcie przez drzwi koło niego i podążajcie w lewo, pod dzwonem wzdłuż muru, aż znajdziecie się koło wielkiej kłody. Pod nią znajduje się dwóch przeciwników. Wejdźcie na nią i zeskocznie w dół. Gdy będziecie w połowie drogi między kłodą a ziemią, wciśnijcie i trzymajcie . Spadniecie na ziemię z potężnym uderzeniem, przy okazji zabijecie przeciwnika. Po tej akcji wpadnie Wam pucharek.

 

 

 

zloto The Nihilist 25
Renounce humankind.

Zobacz pucharek “zloto Life is Suffering”.

 

braz Purrfect 25
Pet Vlas’s Cat.

Kota znajdziecie na wieży, w sklepie Vlasa. Gdy do niego podejdziecie, będziecie mogli wcisnąć i w ten sposób wejdziecie z nim w interakcję, krótko mówić, pogłaszczecie go.

 

 

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.