Oceanhorn: Monster of the Uncharted Sea – Poradnik do trofeów

 

Gra fińskiego dewelopera jest bardzo dobrym klonem The Legend of Zelda na konsole nowej generacji. Wszyscy gracze, którzy lubią tego typu rozgrywkę znajdą w niej wszystko, czego oczekują. Jest to też świetny punkt startowy dla tych, którzy nie mieli okazji spróbować gry w tym gatunku, dzięki dość niskiemu poziomowi trudności. Również łowcy trofeów powinni być z tego powodu zadowoleni, gdyż odblokowanie Platyny powinno im zająć niewiele ponad 10 godzin, a gra zapewni im w tym czasie dużo dobrej zabawy.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x9 x22
 • Liczba trofeów offline: 37
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 10-15 godzin

 

Poradnik:

platyna Platinum
Get all other Trophies.

Żadne trofeum nie jest możliwe do pominięcia a gra pozwala nam wczytać zapisany stan gry sprzed walki z ostatnim bossem. Dzięki temu możesz dalej podróżować po wszystkich wyspach i szukać znajdziek i wypełniać zadania poboczne.

 

braz Pocket Money
Collect your first 25 coins.

Patrz opis trofeum „zloto Hey, Big Spender!“.

 

braz Smart Guy
Read at least 10 signs.

Znaki są wszechobecne na prawie wszystkich wyspach. Przeczytanie 10 z nich powinno przyjść naturalnie podczas gry jeszcze podczas sekcji wprowadzeniowych na Hermit’s Island. Nie musisz aktywować tabliczki przyciskiem . Wystarczy przejść obok w taki sposób, żeby pojawiła się nad nią chmurka z tekstem.

 

braz Not Far from Tree
Get father’s sword and shield.

Część fabuły gry, nie do ominięcia. Tarczę i miecz znajdziemy już na Hermit’s Island, na której zaczynamy przygodę.

 

braz Frutti di Terra
Ship an item to another island.

Nasz bohater jest w stanie przetransportować swoją łódką przedmiot, który wcześniej podniósł. Najlepiej odblokować to trofeum przy okazji odwiedzin Gillfolk’s Drop, którego mieszkańcy czekają na dostawę miodu. Miód możesz zakupić u sprzedawcy, na przykład na wyspie Tikarel. Słoik znajdziesz też przy okazji odblokowywania trofeum Honey Man na wyspie Southwind Isle. Podejdź z przedmiotem do łodzi, wybierz widok mapy świata, a następnie przepłyń z jednej wyspy na drugą ze słoikiem miodu na pokładzie.

 

braz Fire Walk with Me
Melt objects 15 times using Fire Spell.

Po znalezieniu Zaklęcia Ognia na Gillfolk’s Drop (część fabuły gry, nie do ominięcia), musisz je wykorzystać na 15 zamrożonych przedmiotach. Możesz to zrobić tuż po znalezieniu zaklęcia, w innej części wyspy – Frozen Palace – po drodze do walki z bossem. W Pałacu znajduje się wiele zamrożonych obiektów. Wybierz Zaklęcie Ognia wciskając , a następnie rzuć je przyciskiem , poruszając kursor nad zamrożony przedmiot. Po krótkiej animacji przedmiot zostanie odmrożony.

 

braz First Piece
Find your first Piece of Heart.

Patrz opis trofeum „Vitality„.

 

braz Exterminator
Defeat the Cepedes of Abandoned Mines.

Część fabuły gry, nie do ominięcia. Potwora spotkasz na Bomb Island w Opuszczonych Kopalniach. Przeciwnik nie stanowi poważnego problemu. Najlepiej pokonać go atakując przedni lub tylny segment, nie pozwalając mu rozdzielić się na kilka mniejszych kawałków. Pięć lub sześć szybko poruszających się segmentów mogą być trudniejsze do opanowania niż jeden długi przeciwnik. Jest to najprostszy mini-boss w grze.

 

braz Rusty’s Treasure
Use your wits to reveal the hidden treasure.

Przesuń brązowy posąg rycerza z mieczem i tarczą na powierzchni Bomb Island aby odkryć skrzynię ze skarbem i odblokować to trofeum.

 

braz Tough as a Boot
Break a crate with Trencher Boots.

Po znalezieniu butów na Gillfolk’s Drop nasz bohater zdobywa umiejętność robienia przewrotów. Oprócz wykorzystywania ich jako element walki z przeciwnikami, można też je wykorzystać do niszczenia podniszczonych skrzynek. Znajdują się one na większości wysp. Trofeum zostanie odblokowane po wykonaniu przewrotu w kierunku skrzyni , powodując jej zniszczenie.

 

zloto Crimson Collector
Collect Bloodstones from all over the world.

W grze jest do zdobycia 55 kamieni, z czego minimum 40 jest wymagane, aby otrzymać zaklęcie od Kolekcjonera na Tikarel. Aby odblokować trofeum trzeba znaleźć wszystkie 55. Pomocny w tym celu jest Starożytny Radar, dostępny do kupienia w sklepach w grze za 500 monet. Pokazuje on liczbę kamieni do znalezienia na każdej z wysp, a także reaguje gdy jeden z kamieni jest blisko postaci. Bloodstones są często schowane za elementami środowiska, które można usunąć bombami, lub wymagają znalezienia przełącznika, aby móc się do nich dostać. Bardzo często potrzebne są też Trencher Boots. Z tego powodu zbieranie możesz zostawić sobie na koniec gry, gdy będziesz mieć już wszystkie zdolności, które ułatwiają eksplorację. Załączony film pokazuje lokację wszystkich kamieni.

 

zloto Legend
Reach the highest Adventurer Level.

Do odblokowania trofeum należy rozwinąć bohatera do poziomu 16. (10000 punktów doświadczenia). Doświadczenie w grze zdobywa się poprzez walkę z przeciwnikami oraz za wypełnianie zadań pobocznych, co większości przychodzi naturalnie w trakcie rozgrywki. Jeśli wypełnisz wszystkie zadania i nie będziesz unikać walki podczas eksploracji, osiągniesz poziom 16. pod koniec rozgrywki. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie wyszukiwanie przeciwników w celu nabijania punktów doświadczenia. Dobrym miejsce na to jest Sky Island, gdzie znajdziesz szkielety z tarczami, za których dostaniesz 25 XP.

 

braz Cosmopolitan
Visit all islands of Uncharted Seas.

W grze znajduje się 14 głównych wysp oraz dwie małe wyspy poboczne. Do zdobycia trofeum wymagane jest odwiedzenie tylko głównych wysp. Większość z nich musisz odwiedzić, podążając fabułą gry. Niektóre zostaną odblokowane dopiero po rozmowie z jednym z NPC lub przez interakcję z przedmiotami.

List wysp wymaganych w głównym wątku fabuły:

 1. Hermit’s Island. Nie do ominięcia.
 2. Tikarel. Nie do ominięcia.
 3. Great Forest.Nie do ominięcia.
 4. Riptide Reef. Nie do ominięcia.
 5. Southwind Isle. Nie do ominięcia.
 6. Gillfolk’s Drop. Nie do ominięcia.
 7. Sky Island. Nie do ominięcia.
 8. Arcadia Ruins. Nie do ominięcia.

Wyspy opcjonalne:

 1. Withered Lands. Odblokowane podczas rozmowy z jednym z mieszkańców Tikarel.
 2. Bomb Island. Odblokowane podczas rozmowy z jednym z mieszkańców Tikarel.
 3. Old Fortress. Odblokowane przez przeczytanie listu z butelki na Gillfolk’s Drop.
 4. Graveyard Island. Odblokowane przez spojrzenie przez jeden z teleskopów na Sky Island.
 5. Home Island. Odblokowane przez spojrzenie przez drugi z teleskopów na Sky Island.
 6. Island of Whispers. Jeden z mieszkańców Tikarel wspomni starą książkę, którą zapodział gdzieś brat postaci. Znajduje się ona przy budynku Gildii na słupie. Aby dotrzeć do książki należy zniszczyć słup bombą. Przeczytanie książki odblokuje wyspę.

 

braz Encyclopedia Monstrum
Defeat every kind of monster in the game.

Jeśli podczas przygody nie będziesz unikać walki, trofeum powinno odblokować się bez problemu. W grze nie ma ukrytych wrogów a ich występowanie najczęściej nie jest ograniczone do konkretnych wysp, dzięki czemu będziesz mieć dużo okazji do ich pokonania. Jedynym przeciwnikiem, z którym możesz mieć problemy jest nieruchoma, kolczasta kula. Można ją pokonać przy użyciu bomb. List znalezionych potworów wraz ze zrzutami ekranu do ich identyfikacji przedstawiona jest poniżej:

 1. Krabopająk
 2. Kaktus
 3. Ogr
 4. Troll
 5. Nietoperz
 6. Kula
 7. Kwiat
 8. Łucznik
 9. Maska
 10. Ptak
 11. Strzelec
 12. Spawn
 13. Duży Spawn
 14. Stonoga
 15. Szczur
 16. Szkielet

 

srebro Unspawn
Kill 50 Spawn.

Spawn to najmniejszy z mechanicznych przeciwników w grze (patrz: Encyclopedia Monstrum). Po raz pierwszy spotkasz go już na Hermit Island, gdzie po nocy dwa osobniki atakują pustelnika przy jego chacie. Wiele Spawnów znajdziesz potem na Sky Island oraz w Arcadia Ruins a podczas ostatniej walki główny boss będzie je na Ciebie posyłał dopóki go nie pokonasz. Jeśli nie zdobędziesz trofeum naturalnie podczas gry, w tych miejscach można łatwo nabić wymaganą liczbę zabójstw. Niestety, gra nie pokazuje liczby już pokonanych przeciwników.

 

zloto Vitality
Get all 8 heart containers.

Bohater rozpoczyna grę z czterema sercami energii. W porozrzucanych po wyspach skrzyniach znajdziesz kawałki serca. Zebranie czterech kawałków dodaje na stałe punkt energii bohaterowi. Oprócz kawałków serc, w sklepie można kupić dodatkowe serce za 1000 monet. Mimo iż trofeum wspomina o ośmiu pojemnikach na serce, gra umożliwia zdobycie dziewiątego. Na Island of Whispers znajdują się cztery kawałki serc, których zebranie da bohaterowi dziewiąty punkt energii. Nie jest to jednak wymagane do zdobycia trofeum, a kawałki serc z Island of Whispers mogą zastąpić dowolne kawałki ze skrzyń z innych wysp.

 

braz Blast’em!
Kill an enemy with a laser beam.

Maszyny, które strzelają do bohatera gry wiązkami lasera pojawiają się na Sky Island. Trofeum zostanie odblokowane, gdy jeden z wrogów zostanie śmiertelnie porażony laserem. Załączony film pokazuje jak łatwo to zrobić właśnie na Sky Island, uciekając przed laserem i ptakiem, czekając aż ten ostatni wleci w wiązkę. Możesz w tym celu wykorzystać też tarczę Kronosa, odbijającą laser, którą zdobędziesz na Sky Island.

 

srebro Scholar
Study the Arcadian History.

W budynku wodza Sky Island znajdziesz wiele książek opisujących historię Arcadii. Przeczytaj je wszystkie.

 

srebro Champion from Below
Clear the entrance to Grand Core.

Część fabuły gry, nie do ominięcia. Trofeum zostanie odblokowane gdy dotrzesz do samego środka lokacji ukrytej na Sky Island.

 

braz Hat Trick
Kill three enemies with a single sword blow.

Najprostszym sposobem na odblokowanie tego trofeum jest wykonanie specjalnego ataku obrotowego w sąsiedztwie stonogi, składającej się z trzech segmentów. Występuje ona na wielu wyspach. Załączony film pokazuje jak to zrobić na Withered Lands.

 

braz Train Wreck
Kill an enemy by pushing a crate.

Łatwe do wykonania na Southwind Isle, w ostatniej komnacie podziemi, gdzie należy rozwiązać zagadkę ze skrzyniami, żeby dostać się do Honey Mana. W lokacji znajdują się dwa czerwone krabopająki. Wepchnij jedną z krat na potwora i odblokujesz trofeum.

 

srebro Still Going
Smash 50 skeletons to pieces.

Szkielety pojawiają się jako przeciwnicy w okolicach drugiej połowy gry. Podobnie jak w przypadku Spawnów, gra nie kontroluje liczby rozgruchotanych szkieletów ale nie dobicie do 50 nie powinno być problemem, jeśli nie unikasz walki.

 

braz Bouncer
Bounce an enemy with a shield 10 times.

Podniesienie tarczy  tuż przed uderzeniem przeciwnika powoduje u niego chwilę zachwiania i otwiera go na Twój atak. Do odblokowania tego trofeum musisz wykonać ten manewr 10 razy. Ponieważ walka w Oceanhorn jest stosunkowo łatwa, korzystanie z tarczy nie jest na porządku dziennym. 10 odbić tarczą łatwo jest nabić na jednym z dużych czerwonych ogrów, spotykanych na dużej liczbie wysp. Jego atak młotem jest wolny i daje odpowiednio dużo czasu na reakcję tarczą.

 

braz Making Friends
Release the Direfolk’s prisoner.

Część fabuły gry, nie do ominięcia. Więzień znajduje się na wyspie Withered Lands. Aby go uwolnić, przesuń dwie skrzynie znajdujące się na lewo od celi tak, aby całkowicie wsunęły się pod skałę. To odblokuje bramę, trzymającą więźnia w celi.

 

braz Bomber Archeologist
Use bombs to break walls 10 times.

Trofeum niemożliwe do ominięcia w przypadku zbierania wszystkich Bloodstones i wykonywania zadań pobocznych. Wiele znajdziek znajduje się ukrytych za elementami środowiska, które można usunąć, korzystając z bomb. Obejrzyj film do trofeum Crimson Collector w celu znalezienia kilku z nich.

 

srebro Fabled Gardener
Lift the curse from the Forest Shrine.

Część fabuły gry, nie do ominięcia. Trofeum odblokowuje pokonanie bossa Turmos na wyspie Great Forest.

 

braz Hard Worker
Move crates and other objects 100 times.

Wiele zadań pobocznych oraz zagadek związanych ze znajdywaniem Bloodstones wymaga przesuwania elementów środowiska gry. Trofeum powinno odblokować się samo w drodze po inne pucharki.

 

srebro Town Sheriff
Protect the Peace in Tikarel.

Część fabuły, nie do ominięcia. Trofeum zostanie odblokowane, gdy pokonasz bossa Dark Apostle na wyspie Tikarel.

 

zloto Hey, Big Spender!
Spend 2 000 coins in the shop.

Aby wydać 2000 monet, należy je najpierw zebrać. Pieniądze są upuszczane przez przeciwników, możesz je znaleźć niszcząc elementy środowiska – garnki, krzewy, drewniane skrzynie. W niektórych złotych skrzyniach ukryte są przedmioty, takie jak naszyjnik czy muszla, które automatycznie wymieniane są na odpowiednią ilość gotówki. Zdobycie 2000 monet nie powinno sprawić większego wysiłku, szczególnie gdyż w dalszych fragmentach gry przeciwnicy upuszczają monety dodające do licznika nawet kilkanaście złota.

Pierwszy sklep znajdziesz na wyspie Tikarel. Warto w nim zaopatrzyć się jak najszybciej w Ancient Arcadian Radar, który pokaże Ci ile Bloodstones zostało na danej wyspie do zebrania a także reaguje, gdy znajdujesz się w pobliżu jednego z kamieni. W drugiej kolejności ważnym zakupem jest pojemnik na serce, który liczy się do trofeum Vitality!. Pozostałe 500 monet wydaj według swojego uznania na dowolne inne przedmioty.

 

braz Fast Blade
Perform 10 successful combo attacks.

Trofeum powinno odblokować się samoczynnie w trakcie gry. Wymaga atakowania przeciwników kilkoma uderzeniami w serii, co ma najczęściej miejsce.

 

braz Sticky Finger
Collect 1000 coins.

Patrz: Hey, Big Spender!

 

srebro Shish Kebab
Kill an enemy with a burning arrow.

Strzały zapalają się w locie, jeśli przelecą nad innym zapalonym przedmiotem. Na wielu wyspach znajdziesz wielkie kamienne struktury, w których pali się ogień. Wyceluj z łuku w przeciwnika w taki sposób, aby strzała najpierw przeleciała nad ogniem.

 

braz Honey Man
Find out what happened to Honey Man.

Część fabuły, nie do ominięcia. Podczas wizyty na Southwind Isle na końcu przeprawy przez jaskinie spotkasz uwięzionego w niej Honey Mana. Dotarcie do niego i rozwiązanie zagadki z przesuwaniem skrzyń odblokuje to trofeum.

 

srebro Witness
Collect 10 Cursed Skulls.

Przeklęte Czaszki znajdziesz na Island of Whispers. Od zwykłych czaszek, które znajdują się też na innych wyspach, Cursed Skulls są niebieskie i można je rozbić uderzeniami miecza.

 

srebro Sleeping Giant
Beat the Creation No. 2.

Opcjonalnego Bossa Creation No. 2 znajdziesz na Island of Whispers, jeśli podążysz za wskazówkami dawanymi przez znalezione czaszki. Aby zdobyć trofeum, pokonaj nieudany eksperyment naukowca wygnanego z wyspy.

 

braz Secret Passage
Swim to Canals.

Jeśli będziesz zbierać Przeklęte Czaszki i dotrzesz do Creation No. 2, po drodze zdobędziesz to trofeum. Wymaga one przepłynięcia ukrytą dziurą między jednym a drugim zbiornikiem wodnym na Island of Whispers. O przejściu dowiesz się z jednej z tabliczek, znajdujących się na wyspie.

 

zloto Fish Sticks
Catch one fish of every kind.

W grze występuję siedem rodzajów ryb o różnych rzadkościach. Aby móc je złowić musisz najpierw odebrać wędkę od ojca Neeti, po tym, jak pomożesz mu odpalić fajerwerki i pokonasz jednego z bossów we wczesnej fazie gry. Wędka jest normalnym przedmiotem, którego możesz użyć jeśli znajdujesz się nad brzegiem morza, wciskając . Złowione ryby mogą mieć różną długość, lecz nie ma to znaczenia w kontekście trofeum.

Rodzaje ryb i miejsca ich występowania:

 1. Blue Fin. Do złapania wszędzie. Najczęściej występująca ryba.
 2. Sol Fish. Do złapania wszędzie. Bardzo często występująca ryba.
 3. Arcadian Pike. Mniej częsta niż poprzednie, ale również bez powiązania z konkretną wyspą.
 4. Fireback. Rzadka odmiana, występująca wszędzie.
 5. Goliath. Występuje na Riptide Reef.
 6. Ghost Fish. Występuje na Graveyard Island. Kiedy ją łapiesz, sterowanie jest odwrócone, co utrudnia utrzymanie ryby. Dla ułatwienia, odwróć kontroler i steruj nominalnie lewą gałkę prawą ręką.
 7. Botfish. Elektryczna ryba, występująca tylko w Arcadian Ruins. Co jakiś czas razi bohatera prądem (https://www.youtube.com/watch?v=LNOVk7CeS9A), więc do jej złapania będą potrzebne wszystkie serca, a najlepiej mieć ich dziewięć, wykorzystując sztuczkę z czterema częściami serca na Island of Whispers. Botfish jest najtrudniejsza do złapania i może zabić rybaka, mimo posiadania wszystkich serc. Dlatego też najlepiej wyposażyć się od razu w przedmioty uzupełniające zdrowie i energię magiczną, do szybkiego odnowienia się po zgodnie, po którym budzisz się tylko z trzema sercami. Kupno tych przedmiotów jest i tak wskazane do zdobycia trofeum Hey, Big Spender!

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości FDG Entertainment.