Outcast: Second Contact – Poradnik do trofeów i osiągnięć.

 

Outcast – Second Contact to remake kultowej gry Outcast, pierwszej w historii produkcji 3D, która zapoczątkowała współczesny gatunek przygodowych gier akcji. Wciel się w rolę Cuttera Slade’a, doświadczonego elitarnego żołnierza wysłanego z misją ostatniej szansy na obcą planetę. Przemierzaj niesamowity świat, w którym granica między nauką a magią ulega zatarciu, odkrywaj egzotyczne miasta, mierz się z potężnymi wrogami, poznawaj tajemnice zaawansowanej cywilizacji… i podejmuj właściwe decyzje w tym żyjącym ekosystemie, ponieważ od twoich działań zależy los dwóch wszechświatów.

źródło: playstation store

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 15 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox4 x11 x24
 • Liczba trofeów offline: 40
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: TAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

W grze będziecie poruszać się w szejściu różnych regionach, cztery z nich posiadają Mon – przedmiot fabularny, który musicie zdobyć, aby pchać fabułę do przodu. Platynę można zdobyć nie kończąc gry/fabuły. W każdym regionie, oprócz trofeów fabularnych, są też do zrobienia różne zadania, za które otrzymamy pucharek.

Regiony, w których musisz zdobyć Mon to:

 • Shamazaar
 • Okasankaar
 • Motazaar
 • Okaar

W grze możemy swobodnie przemieszczać się używając portali, osobiście polecam ogarnąc jeden region i przeskoczyć do następnego.

Nie musicie też wykupywać wszystkich broni, w zupełności starczy Wam jedna plus dodatkowo potrzebujemy LN-DUO 500 do jednego pucharka. Jeżeli już będziecie chcieli sobie obadać dostępne giwerki, możecie zagadać do sprzedawcy broni w Talanzaar, znajdziecie więcej niż jednego. Możecie od niego kupić nie tylko broń, ale też amunicję. Zwracam uwagę, że musicie obadać każdego, bo u jednego znajdziecie np. dwie , a u drugiego jakieś inne bronie do zakupu.

Możemy przejść wszystko na najniższym możliwym poziomie trudności. Dodatkowo, w menu możemy sobie ustawić odporność Cuttera (damage resistance).

Jedną z wad gry jest trudność ogrnięcia zadań głównych, jak i pobobczych, starajcie się sprawdzać co macie do zrobienia w menu. Jest wszystko wyszczególnione i podzielone na rejony. Możecie też podejść prawie do każdego talana i zapytać się go o miejsca lub postacie, w większości czasu będziecie musieli tak robić, bo inaczej się nie da.

Podczas gry nie bądź nieuprzejmy i nie niszcz niczego oraz nie zabijaj talanów – uchronicie się przed negatywna reputacją, a jest za to pucharek. Są też różnego rodzaju zadania podczas zabawy, które wpłyną na pozytywnie na Waszą dobrą opinię.

 

Uwaga: Gra posiada punkt bez powrotu i należy na niego uważać. Za każdym razem jak wchodzisz do innego regionu, rób sobie zapis gry, szczególnie jak już będziesz ogarniać rejon Okaar, w którym powinnienieś zdobyć swój ostatni – trzeci Mon.

Za każdym razem jak znajdziecie Mon, coś fabularnego się wydarzy.

Jak z kimś rozmawiacie i on daje Wam zadanie, po jego ukończeniu wróćcie do niego i dajcie mu o tym znać, często dostajemy nagrody.

Jeżeli zabraknie Wam amunicji, można ją znaleźć przeszukując pomieszczenia, zbiorniki wodne, jak i okolicę. Możecie też znaleźć gościa, który Wam ją zrobi jak mu ją pokażecie. Macie takiego w każdym regionie oprócz Ranzaar i Okaar. Na mapie zaznaczony jest jako Recreator, a spotkacie takowego w Szamazaar w wiosce, a w kojejnych regionach już będziecie wiedzieć kogo szukać.

Mapę możecie przywołać wciskając . Wciskajcie też przycisk jak znajdziecie się w nowym regionie, zostanie on zeskanowany i ukażą się wszystkie miejsca jak i postacie, które możecie zagadać. Te ważniejsze zawsze są zaznaczone kolorem fioletowym, ale są też postacie zaznaczone kolorem zielonym, nie przeoczcie ich.

 

Uwaga: Talani moga być zabici, więc polecam nie szaleć z ostrzałem nieprzyjaciela, jak i strzelaniem dla zabawy!

Note: Do wszystkich regionów w poradniku znajdziecie mapę z zaznaczonymi ważnymi rzeczami, żeby Wam ułatwić życie.

 

Poradnik:

platyna All trophies obtained!
Obtain all the trophies

Gratulacje!

 

braz Jan’s stealth test! 15
Complete the stealth tutorial in Ranzaar with Jan.

Początek gry. Będziecie rozmawiać z Zokrym, a on Was pokieruje do swojego syna Jana. Jak już go spotkacie i zaczniecie rozmowę, okaże się że musicie przejść cztery testy sprawności, jednm z nich jest test na skradanie. Zabierze Was na tył wioski i tam pokaże co robić. Po tym jak ten test zaliczycie, pucharek wpadnie.

Region: Ranzzar

 

braz Ready to leave Ranzaar! 15
Completed all four tests with Jan.

To samo co w pucharku powyżej, tylko że musicie zaliczyć wszystkie cztery testy sprawności, które przygotował dla Was Jan. Zagadajcie z nim i wpadnie Wam ten pucharek.

Region: Ranzzar

 

braz Hey, Doc! 15
Find Shamaz Zeb and speak to him.

Shamana Zeb znajdziecie w wiosce, w jednej z chat naprzeciwko zagrody. Grazel zaprowadzi Was w pobliże wioski.

Region: Shamazaar

 

Mapa Regionu Shamazaar

 

braz Gamors Defeated! 15
Kill the gamors far to the east of the village.

Na wschód od wioski znajdziecie dzikie „koty” zwane gamors, jest ich kilka i musicie je wszystkie zabić. Jest to cześć zadania, które otrzymacie o Zalinass. Znajduje się przy zagrodzie na wschód od wioski. Jak nie będzie miał tego zadania jak jesteście pierwszy raz w tym rejonie, należy wrócić tu później sprawdzić czy już jest, opcja dialogowa będzie tylko jedna.

Region: Shamazaar

 

braz Boat Blast! 15
Destroy the boats in Shamazaar to weaken the soldiers!

Na północny-wshód od wioski znajduje się duża świątynia obtoczona fosą. W trzech miejscach są łódki, które pływają pomiędzy dwoma brzegami, musimy je wszystkie zniszczyć.

Region: Shamazaar

 

braz Doesn’t sound like a Gorgor! 15
Kill the beast on the water behind the temple of Ka

We północno-wschodniej części mapy znajdziecie zbiornik wodny za świątynią zaznaczony na mapie jako linia koloru niebieskiego, w którym znajduje sie gorgor. Jak staniecie na brzegu, będzie on się przemieszczał z lewej na prawą i odwrotnie. Musicie wycelować w dynamit, który znajduje się w wodzie i po wielkim boom, pucharek wpadnie.

Region: Shamazaar

 

braz Area cleared! 15
A worker at one of the temples wants the Yods to clear away the debris.

Jedna ze świątyń w północno-wchodniej części mapy ma zablokowane przejście, musimy je po prostu wysadzić za pomocą dynamitu.

Region: Shamazaar

 

braz Ilott Healed 15
Find a Shamaz and convince him to heal Ilott.

Najpierw musicie porozmawiać z Ilott na północ od wioski, następnie idziemy do szamana w wiosce i prosimy go o uzdrowienie Ilott. Gdy szaman pójdzie do Iiott i go podleczy, pucharek wpadnie.

Region: Shamazaar

 

braz Zolass’s Twon-Ha 15
Deliver a Twon-ha to Zolass.

Musicie pogadać z Zolass, który znajduje się na północ od wioski. Musicie zapytać się go o Zalinass – jak to zrobicie po krótkim gadaniu da Wam zadanie. Teraz lecicie do Zalinass, który kręci się między wioską a zagrodą na wschód od wioski. Musicie od niego zabrać (opcje dialogowe) twon-ha i zabrać go do Zolass. Otrzymacie Gui, które musicie trzymać w ręce i tym sposobem prowadzić twon-ha do Zalinass. Jak już go zaprowadzicie i z gościem pogadacie, pucharek wpadnie.

Region: Shamazaar

 

braz Boom! 15
Use dynamite on a chest.

To będzie częścią fabuły, a podczas niej musicie wrócić do Maar, gościu w wiosce. Po dialogu wystawi Wam skrzynię z chaty, a Waszym zadaniem jest zniszczenie jej za pomocą dynamitu.

Region: Shamazaar

 

srebro Maar will be happy! 15
Defeat at least 20 soldiers for Maar.

W wiosce spotkacie postać Maar (jest częścią fabuły), po wymianie wielu zdań z nim musimy rozwalić 20 żołnierzy dla niego, jak to zrobicie pucharek wpadnie. Szczerze to nawet nie musicie z nim gadać, a pucharek wpadnie po 20 zabiciach.

Region: Shamazaar

 

zloto So, that’s a Mon, is it? 90
Find the Mon in Shamazaar.

Znalezienie Mon jest częścią całej fabularnej historii w Shamazaar, będziecie musieli dowiedzieć się, gdzie jaki Idol się znajduje przez rozmowy i wykonywanie zadań. Polega to na znalezieniu czterech Idol i umieszczeniu ich w czterech świątyniach, znaczy że w jednej świątyni umieszczamy jeden Idol. Po tej całej akcji w głównej świątyni jak włożymy Idol, będziemy mogli zdobyć Mon i tym samym wpadnie nam pucharek.

Trzeba tu poisnąć fabułę do przodu, okaże się, że Idol znajdują się w 3 magazynach, a ostatni będzie jak już na samym końcu dotrzecie do środkowej świątyni i z portalu wyjdzie Narrn, to on będzie miał ostatniego Idol. Dopiero teraz możemy je umieścić w odpowiednich świątyniach i zabrać Mon.

Region: Shamazaar

 

srebro Okasankaar 30
Reach the region of Okasankaar.

Jak tylko postawicie nogę w tym rejonie, pucharek wpadnie, zapewne naturalnie.

Region: Okasankaar

 

Mapa Regionu Okasankaar

 

braz Sadar problem solved 15
Help Sadar fix his boat using a Zeedog plant.

W tym rejonie zapewne napotkacie się na krwiożercze rośliny, zabijcie parę dynamitym lub czymkolwiek możecie i pozbierajcie po nich loot. Gdy dotrzecie do miasta, pogadajcie w dokach z gościem w łódce po prawej – poprosi Was o pomoc, a dokładnie o loot z tych roślin. Teraz wystarczy, że przekażecie mu to, chyba 4 sztuki i jak naprawi łódkę, pucharek wpadnie.

Region: Okasankaar

 

braz Boat light fixed in Okasankaar 15
Help Zernar fix the boat light by providing a piece of helidium from Motazzar.

Zernar to gościu, którego znajdziecie w dokach, zagadajcie z nim. Głównie chodzi o to w tym zadaniu, żeby naprawić latarnię. Musicie udać się do Motazzar i pogadać z Zine, zgodzi się poszukać nowy kryształ, znajdzie go i podda go obróbce, a jak będzie gotów możecie go zabrać. Teraz musimy lecieć do Talanzaar i znaleźć gościa o imieniu Azirad, on nam dokończy lampę. Wracamy teraz do Okasankaar i wkładamy nową lampę w latarni.

Region: Okasankaar

 

srebro Zorkatraz! 25
Destroy the company of soldiers located in Zorkatraz.

W północno-zachodniej części mamy więzienie, możemy się do niego udać łodzią z doków, gościu po lewej. Jak już tam dotrzemy zabijamy wszystkich. Jak macie zadanie, to możecie pogadać z więźniem, który powinnien mieć dla Was „grzyb”.

Możecie wykończyć wszystkich strażników z łodzi – gościu jak tylko usłyszy strzały, zatrzymuje łódź. Możecie zrobić tak samo jak tylko znajdzie się koło kładki, żeby skoczyć na brzeg.

Alternatywnie możecie skoczyć do wody i znaleźć schodki w wewnętrznej części zbiornika z wodą w części więziennej, drugie przecięcie, a jak już wyjdziecie możecie wszystkich rozwalić. Pamiętajcie o jednym gościu, który trenuje w prawej górnej części więzienia.

Region: Okasankaar

 

braz Wheel done! 15
Unlock the wheel to enter the Darosham!

W zagodniej części mamy mamy świątynię, a w niej płomień z ziemi, a za nim koło. Strzelamy w koło, większy zygzak, góry i mniejszy zygzak. Przejście się otworzy na jakiś czas, w razie czego zostawcie teleport na zewnątrz świątyni. Zabierzcie grzyby, są w tylnej-lewej stronie pomieszczenia, skaczemy gdzie leży nieżywy gościu – jak wpadniecie do lawy, to próbujcie skakać koło brzegu żeby się wydostać.

Na mapie regionu możecie zobaczyć jaka jest kolejność symboli, jak nie, lecimy z fabułą i okaże się że na zatopionej świątyni, jednej ze ścian, jest podana kolejność symboli.

Region: Okasankaar

 

zloto Got another one! 90
Obtain the Mon in Okasankaar.

W tym rejonie spotkacie Oru, gościa-łowcę. Każe Wam przynieść jego broń i materiały na amunicję. Od niego udacie się na wyspę, gdzie zostanie zabity, a Wy musicie walczyć z dinozaurem. Użyjcie jego broni i strzelajcie do dinozaura przez zielony dym – pada szybko. Teraz podejdźcie do jego tyłka, aż powie że śmierdzi i zobaczycie latające muchy wokół siebie. Lecimy na drugą wyspę przez wodę i zbieramy Mon.

Region: Okasankaar

 

srebro Motazaar 30
Reach the region of Motazaar.

Jak tylko postawicie nogę w tym rejonie, pucharek wpadnie, zapewne naturalnie.

Region: Motazaar

 

Mapa Regionu Motazaar

 

braz Rift Bridge Down! 15
Damage the rift bridge to slow the soldiers down.

Na północy podążając wąską ścieżką znajdziecie żurawie, z prawej strony jest mechanizm. Podkładamy pod niego dynamit i wywalamy go w powietrze.

Region: Motazaar

 

srebro Ashkar’s request! 30
Defeat at least 20 soldiers in Motazaar for Ashkar.

Rozwalamy wszystkich żołnerzy na mapie i wpadnie samo.

Region: Motazaar

 

zloto Shamaz Keb Freed! 90
Set Shamaz Keb free.

Jest to część fabuły, wiele zadań. Jak go uratujemy, otrzymamy Mon.

Region: Motazaar

 

srebro Okaar 30
Reach the region of Okaar.

Jak tylko postawicie nogę w tym rejonie, pucharek wpadnie.

Region: Okaar

Mapa Regionu Okaar

 

 

braz Gamor’s Arena
Kill all the gamors in the Okaar arena.

Arenę z kociakami do zabicia macie na wchód od portalu, widać ją dokładnie na mapie w grze. To taki prostokąt z rozłożonymi bokami.

Region: Okaar

 

braz Organ puzzle 15
Complete the organ puzzle in Okaar

Do tego musimy znaleźć cztery wygięte rury. Gdy je znajdziemy, lecimy do obozu Oogoobar w południowo-wchodniej części mapy. Znajdziemy tam ołtarz z czterema gniazdami i wkładamy wygięte rury w odpowiednie miejsca. Jak prawidłowo to zrobimy, otrzymamy klucz do pomieszczenia w barakach.

Region: Okaar

 

srebro Achondar 30
Kill the Achondar.

Wąż znajduje się się w północno-zachodniej części mapy, za rzeką, musimy przejść przez most i na prawo. Na mapie jest to duży kwadrat z mniejszym w środku. Można go potraktować kilkoma kólami ze zwykłego pistoletu.

Region: Okaar

 

zloto Yet another one! 90
Obtain the Mon in Okaar.

Do tego trofeum musimy znaleźć cztery wygięte rury. Jak je znajdziemy, lecimy do obozu Oogoobar w południowo-wchodniej części mapy. Znajdziemy tam ołtarz z czterema gniazdami i wkładamy wygięte rury w odpowiednie miejsca. Jak prawidłowo to zrobimy, otrzymamy klucz do pomieszczenia w barakach.

Drugi klucz zdobędziemy zbijając duży kamień w budynku po drugiej stronie rzeki na zachów, jak przekroczymy most idziemy na prawo. W budynku musimy rozruszać tak dwa kamienie, aby zbiły większy. Ten będzie się kulać w stronę rzeki i nią w dół, podążaj za nim. Jak wpadnie do większego zbiornika, zamknie się zapora, woda zniknie i się obniży w zbiorniku. Możemy teraz skoczyć z koryta rzeki poniżej do zbiornika, a za plecami powinno być wejście do ukrytego pomieszczenia, na końcu tunelu znajdziemy klucz.

Jak mamy dwa klucze, udajemy się do baraków na wschodzie, zabijamy wszystkich a na końcu lub na górze znajdziemy pomieszczenie z dwoma gniazdami. Wkładamy klucze i zgarniamy kolejny Mon.

Region: Okaar

 

srebro Talanzaar 30
Reach the region of Talanzaar.

Jak tylko postawicie nogę w tym rejonie, pucharek wpadnie.

Region: Talanzaar

Mapa Regionu Talanzaar

 

srebro Well, I can fix it! 15
Help Heza repair his well.

Studnię znajdziecie za pałacem, po jego drugiej stronie patrząc na schody. Żeby ją odblokować, bo to będziemy musieli zrobić, musimy mieć na wyposażeniu pistolet LN-Duo 500. Można go kupić u handlarza bronią. Udrożnienie studni jest cześcią większego zadania, ale pucharek wpada jak to zrobimy.

Region: Talanzaar

 

braz Defeat soldiers for Zot 15
Defeat more soldiers to convince Zot to stop paying taxes.

Po raz kolejny zabijajcie ile się da żołnierzy w tym rejonie/mieście.

Region: Talanzaar

 

braz Build up your social network 15
Talk to 25 important Talans.

Podczas rozmowy z szamanem Zave, powinniem wpaść Wam ten pucharek, o ile rozmawialiście podczas gry z wszystkimi talanami. Musicie go uratować przez poświęceniem – znajduje się w południowo-wschodniej części mapy na ołtarzu. Musicie go znaleźć do innego zadania, które jest powiązane z Mon.

 

srebro Building a good reputation 15
Achieve the highest level of reputation by helping the Talans.

Musicie być pomocną dłonią dla talanów – walka z żołnierzami, pomaganie im w zadaniach i takie tam czynności. Jeżeli jesteście dobrym człowiekiem, powinno wam wpaść w Okasankaar. Oczywiście będzie to zależeć od Waszego stylu gry i jak się przemieszczacie po regionach.

 

braz Feeding my UZA-SH1 15
Fill your backpack with over 250 rounds for your UZA-SH1.

Podczas wędrówki w Shamazaaar, zdobędziecie miele magazynków z amunicją tego typu, powinno wpaść naturalnie.

Region: Shamazaar

 

braz The Yods will remember 15
Defeat 150 soldiers.

Patrz pucharek srebro May the Yods be Silent! poniżej.

 

srebro May the Yods be Silent! 30
Defeat 250 soldiers.

Jak zobaczycie żołnierzy, zabijajcie ich. Można zabić wszystkich na mapie i już więcej ich nie zobaczymy. W niektórych przypadkach będą się respić, jak na przykład wóz z dostawą – nieważne ile razy ich rozwalicie – i tak się pojawią znowu.

 

braz Supremacy! 15
Defeat 10 soldiers using dynamite.

W miejscach, gdzie stacjonują żołnierze, znajdziemy leżący dynamit – możemy w niego strzelić. Nasz bohater jest też wystarczająco mocny, żeby podbiec z dynamitem, upuścić go, oddalić się i do niego strzelić, jak wróg jest w pobliżu. Można to zrobić podczas gry w wielu miejscach, ale lepiej jak najszybciej się da.

 

braz Daoka
Travel 10 times through Daokas.

Z racji tego, że przemieszczamy się dość regularnie przez portale, pucharek wpadnie naturalnie.

 

braz Krakits 15
Kill 25 Krakits.

Krakits to po prostu pająki plujące jadem. Znajdziemy je w pewnych miejscach w Shamazaar, ale i nie tylko. Powinno być ich tu wystarczająco dużo, żeby zaliczyć ten pucharek.

Region: Shamazaar

 

braz Can’t wait to use this 15
Obtain over 300 rounds for your HK-P12.

W Ranzzar, w Waszej pierwszej lokacji, przeszukajcie wszystkie chatki, jak i dno wodnego zbiornika. Powinniście znaleźć tam wystarczająco dużo amunicji, żeby ten pucharek wpadł.

Region: Ranzzar

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!