Overcooked! All You Can Eat! – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Poradnik do gry Overcooked! All You Can Eat! – platyna jest prosta, a skoro gra jest w PlayStation Plus, to nic tylko wbić calaka.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Overcooked! All You Can Eat!?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: 10-15 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x11 x28
 • Liczba trofeów offline: 36
 • Liczba trofeów online: 7 (w przypadku braku drugiego pada)
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Wstępne wskazówki:

Gra solo/coop/multi:
Gra daje możliwość grania na wiele sposobów – od grania solo na jednym padzie, poprzez rozgrywkę od 2 do 4 osób w lokalnym co-opie (warto wspomnieć, że do zabawy w czwórkę wystarczą dwa pady!), kończąc na trybie online. Osobiście ogrywałem tytuł we dwie osoby w lokalnym coopie i takie doświadczenie uważam za najlepsze dla tej gry. Wszystkie trofea można zrobić samemu, jeśli posiadacie dwa pady. W innym przypadku niestety do kilku dzbanków wymagana będzie (krótka) ustawka online.

Tryb klasyczny/wspomagany:
Jest to nowość w serii. Wspomagany tryb zmniejsza poziom trudności gry (głownie poprzez wydłużenie etapów, mniejsze restrykcje punktowe itd.). Gra sama w sobie nie jest trudna i w odróżnieniu od poprzednich części nie wymaga najlepszych ocen we wszystkich etapach. Wybór trybu zależy od Was, ja osobiście ze swoją drugą (mało gamingową) połówką przeszedłem grę w trybie klasycznym wraz z DLC, kończąc wszystkie etapy na 3 gwiazdki (niestety nie mogę jej namówić na maxowanie 4 gwiazdek, które odblokowują się wraz z NG+). Innym plusem przemawiającym za pozostanie przy trybie klasycznym jest to, że etapy nie są wydłużone, a wiadomo, że dla nas graczy czas jest na wagę złota.

 

Krok po kroku:

 • Krok 1: Ukończ grę Overcooked! 1.
  • Początek przygody najlepiej zacząć od przejścia pierwszej kampanii. Składa się ona z 30 różnych poziomów. Nie ma znaczenia w jakim trybie będziecie grać (klasyczny/wspomagany) oraz nie musicie martwić o ocenę – do zaliczenia kampanii wystarczy samo ich ukończenie.
 • Krok 2: Ukończ grę Overcooked! 2.
  • Tym razem do przejścia jest 37 poziomów z drugiej części gry. Jak w poprzednim kroku – tryb ani ocena nie ma żadnego znaczenia.
 • Krok 3: Ukończ DLC Ever Peckish Rises
  • Gra zawiera wszystkie dotychczas wydane dodatki, jednak do platyny wymagane jest całkowite ukończenie tylko wspomnianego Ever Peckish Rises. Pozostałe dodatki odwiedzicie w ramach kolejnego kroku, w celu zdobycia pojedynczych trofeów. Część dodatków jest opcjonalna, mimo to polecam zapoznanie się z nimi – nie są długie, wprowadzają różne ciekawe mechaniki niedostępne w głównych kampaniach i są świetnym przedłużeniem zabawy.
 • Krok 4: Czyszczenie
  • Typowy clean-up, w którym pozostają do wbicia pozostałe osiągnięcia związane ze specyficznymi akcjami, użyciem konkretnych kostiumów czy rozegraniem gier w trybie zręcznościowym.

 

Poradnik:

platyna Legendarny kucharz / Legendary Chef 
Zbierz wszystkie trofea / Complete all Trophies

Odblokowuje się po zdobyciu wszystkich pozostałych trofeów.

 

zloto Tymiankowy bohater / Hero of Thyme 100
Ukończ grę Overcooked! i ocal Cebulowe Królestwo! / Complete Overcooked! and save the Onion Kingdom!

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Gra zawiera dwie pełnoprawne historie, które są niczym innym jak oryginalnymi kampaniami z pierwszej i drugiej części gry. Do zdobycia tego trofeum należy ukończyć pierwszą kampanie – Overcooked!. Składa się ona z 30 poziomów, które można przejść w dowolnym trybie (Klasyczny/Wspomagany). W porównaniu do oryginalnych wersji gier nie jest wymagane zdobycie najlepszej oceny (3 gwiazdki) we wszystkich poziomach.

 

zloto Drożdżozombie / The Unbread 100
Ukończ grę Overcooked! 2 i ocal Cebulowe Królestwo… raz jeszcze / Complete Overcooked! 2 and save the Onion Kingdom…again

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Jak poprzednio – tym razem trofeum odblokowuje się za przejście kampanii – Overcooked! 2. Ukończ 37 poziomów w dowolnym trybie na dowolną ocenę. Ukryte poziomy Kevina (odblokowywane za spełnienie ukrytych wymagań takich jak osiągniecie pewnej liczby punktów w poszczególnych etapach) nie są wymagane do odblokowania tego trofeum.

 

zloto Kucharz światowej sławy / World Renowned Chef 75 
Odkryj wszystkie miejsca/poziomy w kampanii głównej / Discover all locations/ levels in the main games

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Należy odwiedzić wszystkie miejscówki w obu kampaniach. Rzecz przychodzi naturalnie podczas przejścia gry.

 

srebro Wszystko do zjedzenia / All You Can Eat 50 
Ukończ dodatek Ever Peckish Rises / Complete The Ever Peckish Rises campaign

Gra oprócz dwóch pełnoprawnych kampanii zawiera wszystkie dotychczasowo wydane DLC (oraz nowe dostępne tylko w tej wersji). Dostęp do DLC mamy z menu głównego klikając odpowiednia Kampania>Dodatki>The Ever Peckish Rises. Dodatek ten składa się z siedmiu etapów, do zdobycia trofeum wymagane jest ukończenie w dowolnym trybie na dowolną ocenę.

 

srebro Obieżyświat / World Traveler 50 
Ukończ pierwszy poziom we wszystkich światach z numerem 1 / Complete the first level in all Worlds 1’s

Ukończ wszystkie poziomy 1-1. Do zdobycia tego trofeum wymagane jest ukończenie poziomów w obu kampaniach fabularnych, ale również w 14stu DLC. Jak zawsze – etapy można ukończyć w dowolnym trybie, na dowolną ocenę.

 

srebro Przyganiał kocioł garnkowi / Hot Pot Shot 30 
Wrzuć 100 składników do garnka / Throw 100 ingredients into a cooking pot

Gra Overcooked! 2 dodała nową mechanikę rzucania przedmiotami. Trofeum polega na 'wrzuceniu’ 100 składników do garnka – osiągnięcie to można najłatwiej zrobić podczas przechodzenia kampanii Overcooked! 2, starając się wrzucać przedmioty zamiast zwyczajnie wkładać. Całość można rozbić na całe przejście i nie trzeba się skupiać na wykonaniu wszystkich rzutów na jednym etapie. Jeśli po przejściu gry trofeum się nie odblokuje, wystarczy odpalić jakikolwiek etap, wrzucać składniki do garnka, a ten opróżniać w koszu i powtarzać czynność do skutku.

 

srebro Trzymam kciuki / Rooting For You 30 
Wygraj kuchnię w trybie potyczki / Win a kitchen in Versus Mode

Patrz trofeum braz To konkurs kulinarny!.

 

srebro Frytki do tego? / Would You Like Fries With That? 30 
Ukończ świat z kategorii Dodatki / Complete an Extra Trimming world

Ukończ dowolny świat z kategorii dodatki, wpadnie wraz z ukończeniem DLC The Ever Peckish Rises, które jest wymagane do trofeum srebro Wszystko do zjedzenia.

 

srebro Zielone początki / Lettuce Begin 30 
Ukończ samouczki w grach Overcooked! i Overcooked! 2 / Complete Overcooked! and Overcooked! 2 tutorials

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Początkowe etapy pełnia rolę małych samouczków, które wprowadzają nowe i coraz bardziej złożone przepisy. Zaliczenie wszystkich tych etapów odblokuje trofeum.

 

srebro Szybka obsługa / Fast Food 30 
Ukończ 5 zamówień w czasie krótszym niż 30 s w trybie klasycznym / Complete 5 tickets in under 30 seconds in Classic Mode.

Powinno wpaść naturalnie w pierwszym etapie, który jest dość prosty. Jeśli tak się nie stanie to polecam przygotować kilka posiłków na zapas (wstrzymać się z ich wydawaniem), a następnie wydać je jeden po drugim.

 

srebro Kuchnia jak w zegarku / Clockwork Kitchen 30 
Ukończ poziom, przygotowując wszystkie dania z przepisów po kolei w trybie klasycznym / Complete a level in Classic Mode by doing all the recipes in order.

Gra posiada system combo, który zwiększa maksymalnie do x4 wielkość napiwków. Ta mechanika nie jest chyba wyjaśniona bezpośrednio w grze, natomiast jest bardzo intuicyjna. Zamówienia przychodzą w pewnej kolejności w lewym górnym rogu i aby utrzymać 'combo’ należy wydawać zamówienia dokładnie w tej samej kolejności w jakiej były składane. Trofeum powinno wpaść naturalnie podczas gry, jeśli by się tak nie zdarzyło to polecam początkowe światy (ze względu na proste zamówienia).

 

srebro Emocjonalny bigos / It’s Bean Emotional 30 
Użyj każdej emotki / Use every emote

Trofeum wpada za wykonanie wszystkich 6 emotek. Wystarczy przytrzymać odpowiedni przycisk (różny w zależności od sposobu sterowania, domyślnie ) i wybrać emotki z koła wyboru.

Koło wyboru emotek

 

srebro Gorąca atmosfera w kuchni / If You Can’t Stand the Heat 30 
Ugaś płonącą kuchnię / Extinguish a burning kitchen

Ogień w kuchni pojawia się, gdy nie zdejmiemy w porę jedzenia z palnika. Jeśli taka sytuacja nastąpi, wystarczy użyć gaśnicy na ogniu. Powinno wpaść naturalnie podczas gry, jeśli by się tak nie zdarzyło – wystarczy doprowadzić do kontrolowanego pożaru, a potem bohatersko go ugasić.

 

srebro Ostrożny kierowca / Careful Driver 30 
Przejedź drożdżozombie 10 razy / Run over Unbread 10 times

Podczas grania w kampanie Overcooked! 2 na mapie świata zauważyć można wspomniane zombiaki. Użyj swojego pojazdu do przejechania ich (możesz przejechać tego samego zombiaka 10 razy).

Drożdżozombie na mapie świata

 

braz Kuchenne koszmary / Kitchen Nightmares 15 
Rozegraj kuchnię w Mlaszczącym Dworze / Complete a kitchen in the Munch Mansion

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Ukończ poziom 4-1 w grze Overcooked!.

 

braz Nie z tego świata / Out of this World 15 
Rozegraj kuchnię w Kosmicznej Kantynie / Complete a kitchen in Cosmic Canteen

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Ukończ poziom 5-1 w grze Overcooked!.

 

braz Trach! / Pop! 15 
Rozegraj kuchnię w balonie / Complete a kitchen on a Balloon

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Ukończ poziom 1-5 w grze Overcooked! 2.

 

braz Pod ziemią / Get Berried 15 
Rozegraj kuchnię w kopalni / Complete a kitchen in the Mines

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Ukończ poziom 2-4 w grze Overcooked! 2.

 

braz Magiczny Szop / Racoon Magic 15 
Teleportuj się jako Szop / Teleport as the Racoon

Teleporty pojawiły się w grze Overcooked! 2 i na wybranych poziomach pozwalają na przemieszczenie się z miejsca w miejsce (czy ja muszę w 2021 tłumaczyć jak działają teleporty?). Wybierz skórkę szopa i skorzystaj z dowolnego teleportu w grze (przykładowo w etapie 3-2).

Kucharz szop

 

braz Wszystko w porządku / This is Fine 15 
Używaj do gotowania 10 płytek jednocześnie / Have 10 tiles on fire at a time

Kolejny raz gra namawia nas do zabawy w piromana. Uruchom dowolna plansze, wstaw do garnka/pieca jakieś składniki, nie reaguj, gdy pojawi się zagrożenie pożarem. Kiedy pożar się pojawi, nie reaguj ponownie tylko czekaj aż płomienie rozprzestrzenią się na 10 płytek. Można też wywołać płomień na kilku palnikach jednocześnie, żeby przyspieszyć sprawę.

Kuchnia w płomieniach

 

braz Niezdara w kuchni / Clutz in the Kitchen 15 
Wróć do życia 10 razy / Respawn 10 times

Śmierć w grze następuje głownie po 'spadnięciu’ z planszy (do lawy, wody, w powietrze). Trofeum powinno wpaść naturalnie podczas przechodzenia gry, jeśli tak się nie stanie to uruchom dowolny świat, który daje możliwość samounicestwienia i powtarzaj do skutku.

 

braz To jest SUROWE / It’s RAAW 15 
Zaserwuj niewłaściwe danie 5 razy / Deliver a wrong dish 10 times

Z kolei to trofeum wpadnie naturalnie, jeśli jesteś bardzo kiepskim kucharzem. Wydaj 5 razy danie, którego nie ma aktualnie na liście zamówień.

 

braz To jest ZIMNE / It’s COLD 15 
Odłóż gotowe danie na 30 s przed podaniem / Keep a finished meal 30 seconds before serving it

Kolejne trofeum, które z dużym prawdopodobieństwem wpada podczas normalnej gry. Przygotuj danie na talerzu, a następnie poczekaj 30 sekund przed wydaniem.

 

braz To konkurs kulinarny! / It’s a Cook-Off! 25 
Ukończ 15 rozgrywek w trybie potyczki / Finish 15 games in Versus Mode

To trofeum można połączyć razem z srebro Trzymam kciuki i braz Uroczysta kolacyjna koalicja. Oprócz trybu fabularnego i DLC gra posiada tryb zręcznościowy, który dzieli się na współpracę (gra razem w celu zdobycia wysokiego wyniku) oraz potyczkę (gra przeciwko sobie, w której wygrywa lepszy kucharz). Do zdobycia trofeum nie jest wymagana wygrana, wystarczy ukończyć 15 potyczek. Zgodnie z internetowymi zaleceniami polecany jest etap sushi, który kończy się w 3 min, podczas gdy pozostałe etapy trwają aż do 5-ciu minut.

 

braz Nie wracam na stare śmieci / Bangers and Trash 15 
Umieść 99 przedmiotów w koszu / Put 99 items in the bin

Uruchom dowolny poziom, a następnie wrzucaj składniki do kosza, aż do momentu wbicia dzbanka.

 

braz Zagrożenie pożarowe / Fire Hazard 15 
Użyj miotacza ognia do ugotowania 20 produktów / Use the Flamethrower to cook 20 items

Ta mechanika pojawia się w dodatku Festive Seasoning na poziomie 1-5. Ugotuj 20 dowolnychproduktów za pomocą miotacza, powtórz poziom, jeśli jest taka potrzeba.

 

braz Uroczysta kolacyjna koalicja / Dinner Party Posse 15 
Rozegraj 15 kuchni w trybie zręcznościowym / Finish 15 kitchens in Arcade

Patrz trofeum braz To konkurs kulinarny!.

 

braz Wszystkowidzący kucharze / The All Seeing Fry-Cook 10 
Rozegraj poziom z udziałem 4 kucharzy w okularach / Play a level with 4 chefs wearing glasses

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Wybierz cztery postacie noszące okulary (wszystkie mogą być takie same) i rozegraj dowolny poziom w grze.

Przykładowy kucharz w okularach

 

braz Na krawędzi ryzyka / Calculated Risk 10 
W ostatniej chwili uratuj składnik przed przypaleniem / Save An Ingredient From Burning At the Last Possible Second

Podczas gotowania w garnku, piecu, frytownicy składniki mogą się przypalić. Gra informuje nas o tym sygnałem dźwiękowym i wizualnym. Aby zdobyć trofeum należy wyciągnąć składniki w ostatniej chwili. Do zrobienia w dowolnym etapie, jeśli nie uda się za pierwszym razem to wystarczy zgasić ogień i spróbować ponownie.

 

braz Piknik z niedźwiedziami / Bear Picnic 10 
Rozegraj poziom Gotowanie przy ognisku z udziałem 4 kucharzy niedźwiedzi / Play a level from Campfire with 4 Bear Chefs

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Ukończ dowolny poziom z dodatku „Campfire cook off”, wybierając kucharzy niedźwiedzi.

Kucharz niedzwiedź

 

braz Pudełkowy mistrz / Boxing Champion 10 
Zdobądź 3 gwiazdki w trybie klasycznym na poziomie, na którym każdy z graczy jest kucharzem Pudełkiem / Get 3 Stars in a level where each player is a Box Chef. Only available in Classic Mode.

Jedyne osiągnięcie w grze, które wymaga zdobycia trzech gwiazdek oraz korzystania z trybu klasycznego. Uruchom dowolny etap i grając Pudełkiem zdobądź wysoki wynik.

Kucharz Pudełko

 

braz Fauna wodna / Something Fishy 10 
Zagraj jako stworzenie morskie na poziomie Sushi / Play as a Aquatic creature in a Sushi Level

Wybierz 'stworzenie morskie’ jako kucharza (postać z głową ośmiornicy) i ukończ dowolny etap, w którym przyrządza się sushi (obojętne czy to kampania fabularna, czy tryb zręcznościowy).

Stworzenie morskie

 

braz Nowy porządek świata / New World Order 10 
Rozegraj poziom z udziałem 4 kucharzy gadów / Play a level with 4 Reptile Chefs

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Wybierz czterech kucharzy 'gadów’ (wszyscy mogą być tacy sami) i rozegraj dowolny poziom w grze.

 

braz Potworna rozgrywka / Monster Mash 10 
Rozegraj poziom Overcooked! 4-2 z udziałem kucharzy: Wilkołaka, Ducha i Wampira / Play Overcooked! 4-2, with a Werewolf, a Ghost and a Vampire Chef

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Wybierz kucharzy zgodnie z opisem trofeum i ukończ poziom 4-1 w Overcooked! 1.

Kucharz Wilkołak, Duch oraz Wampir

 

braz Kosmiczna galaretka / Space Jelly 10 
Przy udziale 4 kucharzy Kosmitów rzuć składnik i złap go 15 razy bez upuszczania / Throw and Catch an Ingredient between 4 Alien chefs 15 times without dropping it

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Wybierz kucharzy 'kosmitów’ i uruchom dowolny etap z gry Overcooked! 2. Następnie ustawcie się w kwadrat i rzucajcie składnik w kółeczku pomiędzy sobą. Należy wykonać 15 rzutów, a nie 15 pełnych okrążeń składnika.

Kucharz kosmita

 

braz Krytyk kulinarny / Food Critic 10 
Rzuć 5 pomidorami w innego gracza / Throw 5 Tomatoes at another player

Do zrobienia w każdym etapie z pomidorami w grze Overcooked! 2. Złap pomidora i rzuć nim w drugiego gracza 5 razy.

 

braz Ratyzacja / Infestation 10 
Rozegraj poziom Overcooked! 2-2 z udziałem 4 graczy wcielających się w kucharza Szczura / Play Overcooked! 2-2, with 4 players all using the Rat chef

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Niech każdy gracz wybierze kucharza szczura, a następnie ukończcie poziom 2-2 w grze Overcooked! 1.

 

braz Zupełna niespodzianka… / They Suspect Nothing… 10 
Rozegraj poziom z udziałem 4 graczy, z których 3 gra jako ten sam kucharz / Play a level with 4 players, of which 3 are the same chef

Wymagane dwa pady lub ustawka online! Zgodnie z opisem, trzech graczy wybiera tego samego kucharza, czwarty dowolnego innego – w takim ustawieniu ukończcie dowolny poziom w grze.

 

braz Niezłe z ciebie ziółko / You’re a Real Pizza-work 10 
Zepchnij kogoś z poziomu / Push someone off a level

Wybierz dowolny poziom, w którym można spaść. Jeden gracz musi stanąć na krawędzi, a drugi przy użyciu 'przyspieszenia’ (domyślnie ) uderzając w niego z impetem, powoduje wypadnięcie z planszy.

 

braz Za moich czasów… / Back in my day… 10 
Spróbuj rzucić czymś w grze Overcooked! / Attempt to throw something in Overcooked!

Uruchom dowolny poziom w grze Overcooked! 1, następnie chwyć jakikolwiek składnik i spróbuje wykonać rzut (domyślnie ).

 

braz Pogłaszczesz psa? / Can You Pet The Dog? 10 
Pogłaszcz Kevina w grze Overcooked! / Pet Kevin in Overcooked!

Od początku gry w cebulowym domku będziecie mogli spotkać psa Kevina – aby go pogłaskać wystarczy podejść i nacisnąć .

Pogłaszcz Kevina!

 

braz A teraz pogłaszczesz psa? / Can You Still Pet The Dog? 10 
Pogłaszcz Kevina w grze Overcooked! 2 / Pet Kevin in Overcooked! 2

Patrz trofeum braz Pogłaszczesz psa?.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!