Q.U.B.E: Director’s Cut – Poradnik do trofeów i osiągnięć

15 września 2018
0

 

Jak poradzić sobie ze złowrogim statkiem kosmicznym? Oczywiście kolorowymi zagadkami logicznymi! Tylko czy rzeczywistość w QUBE nie jest przypadkiem fikcją?

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia 100%: 4/10
 • Liczba trofeów: platynax0zlotox0 x2 x17
 • Liczba trofeów offline: 19
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia 100%: 5 godzin

 

Krok po kroku:

Krok 1. Przejdź tryb fabularny i znajdź ukryte lokacje

Tryb fabularny w Q.U.B.E. składa się z siedmiu sekcji z różnymi rodzajami zagadek. Każdy rozdział wprowadza nowe rodzaje kolorowych elementów, którymi gracz musi manipulować, aby dokonywać postępów w rozgrywce. Poprzez chowanie lub wyciąganie tych konstrukcji będziesz w stanie tworzyć platformy lub otwierać drzwi, co umożliwi Ci przechodzenie między pomieszczeniami. Podstawowe kolory występujące w grze to:

Czerwony: wyciągany/chowany element, którego długością możesz sterować poprzez wciskanie  i  (PS) /  i  (XO).
Niebieski: platforma, która wybija Cię (lub inne przedmioty) w powietrze, kiedy staniesz na niej w pozycji schowanej
Żółty: konstrukcja, składająca się z trzech elementów. W zależności od tego, który z nich aktywujesz, struktura ułoży się w inny sposób, tworząc swego rodzaju schody
Zielone: przedmioty, których nie możesz bezpośrednio poruszać, lecz które musisz przemieszczać, korzystając z innych elementów środowiska
Fioletowy: służy do obracania innych elementów środowiska

Po ukończeniu każdego z sektorów na Twoim koncie odblokuje się jedno trofeum. Dodatkowo, w sekcjach 4., 5. i 6. znajdują się ukryte lokacje z dodatkowymi, trudniejszymi od podstawowych, zagadkami, ze które gra również nagradza pucharami. Zwróć też uwagę na trofeum  Find The Developers do odblokowania w sektorze szóstym. Przejście trybu fabularnego i rozwiązanie ukrytych zagadek pozwoli Ci zdobyć wszystkie trofea, oprócz jednego:

 •  Sector 1, Completed
 •  Sector 2, Completed
 •  Sector 3, Completed
 •  Sector 4, Completed
 •  Sector 5, Completed
 •  Sector 6, Completed
 •  Sector 7, Completed
 •  Attractive
 •  The Ball
 •  Tough Going
 •  Fizzicks
 •  Find The Developers
 •  Finale
 •  Behind The Scenes
 •  Complete My Secret 2
 • Push Me To Completion
 •  Complete My Secret 3
 • Complete My Secret 1

 

Krok 2. Przejdź poziom Hover Headway bez dotykania podłogi w trybie szybkościowym

Dodatkowym wyzwaniem w grze jest tryb szybkościowy, w którym trzeba przechodzić tory przeszkód w jak najmniejszym czasie. Tory korzystają z tych samych mechanizmów, co zagadki w trybie fabularnym. Oprócz nich, są na nich do znalezienia przedmioty, które pomagają oszczędzać czas, takie jak umiejętność wysokiego skakania czy szybszego biegania. Aby odblokować poziom Hover Headway musisz najpierw zdobyć 20 medali we wcześniejszych 8 poziomach. Szczegóły jak to zrobić znajdziesz przy opisie ostatniego trofeum:

 • srebro Whatever Floats Your Boat

 

Poradnik:

srebro Whatever Floats Your Boat
Don’t touch the floor in Hover Headway.

Aby odblokować to trofeum musisz najpierw uzyskać dostęp do poziomu Hover Headway w trybie szybkościowym. Potrzebujesz do tego 20 medali we wcześniejszych poziomach. Mi udało się zdobyć po trzy medale w pierwszych czterech wyzwaniach i po 2/3 w czterech kolejnych, lecz jeśli lepiej radzisz sobie z innymi poziomami, możesz wybrać je do nabijania medali. W Hover Headway nie możesz dotykać podłogi poza wyznaczonymi, zielonymi obszarami. Poruszać się możesz tylko wskakując na zielony sześcian, którym możesz manipulować jak w pozostałych zagadkach. Filmik poniżej pokaże Ci najpierw jak zdobyć 20 wymaganych medali a następnie jak przejść poziom Hover Headway w wymagany sposób.

 

braz Sector 1, Completed
Complete Sector 1.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu pierwszego sektora gry, w którym poznasz podstawowe mechaniki kolorowych sześcianów, dzięki którym rozwiążesz wszystkie zagadki w grze.

 

braz Sector 2, Completed
Complete Sector 2.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu drugiego sektora. Zostaną w nim wprowadzone zielone elementy, których nie można bezpośrednio przesuwać – trzeba do tego używać klocków innego koloru.

 

braz Sector 3, Completed
Complete Sector 3.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu trzeciego sektora. W tej sekcji nauczysz się korzystasz z fioletowych elementów, które pozwalają obracać środowisko.

 

braz Sector 4, Completed
Complete Sector 4.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu czwartego sektora. Tym razem wszystkie rodzaje poznanych dotychczas elementów pojawią się na raz. Wykorzystaj wiedzę z poprzednich sektorów, aby rozwiązać te zagadki.

 

braz Sector 5, Completed
Complete Sector 5.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu piątego sektora. Dużą część piątego sektora spędzisz w ciemności. Będziesz w stanie aktywować niektóre elementy środowiska, lecz tylko jednego koloru w danym czasie. Pojawią się też magnesy, które potrafią przyciągać elementy środowiska do ściany, na której są aktywowane. Poza tym utrudnieniem zagadki nie różnią się szczególnie od tych z poprzedniego sektora.

 

braz Sector 6, Completed
Complete Sector 6.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu szóstego sektora. Do gry wchodzą kolorowe kable, które aktywują niedziałające klocki. Dodatkowo, w niektórych zagadkach przyjdzie Ci sterować ruchami kul-robotów. Nie będziesz tego robić bezpośrednio ale poprzez umiejętne stawianie na ich drodze przeszkód z kolorowych klocków.

 

braz Sector 7, Completed
Complete Sector 7.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu siódmego sektora. W siódmym sektorze możesz pochłaniać moce kolorywch klocków i przesyłać je na podświetlone elementy środowiska. Oznacza to, że najpierw musisz zdecydować gdzie chcesz umieścić element danego koloru, a następnie wykorzystać go podobnie jak w zagadkach z poprzednich sektorów.

 

braz Attractive
Complete the series of magnet puzzles in Sector 5.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu wszystkich zagadek z magnesami w sektorze 5.

 

braz The Ball
Complete the second ball puzzle in Sector 7.

Trofeum związane z fabułą. Zdobędziesz je po rozwiązaniu drugiej zagadki z zieloną kulą w sektorze 7.

 

braz Tough Going
Complete the hardest puzzle in the game.

Trofeum związane z fabułą. Najtrudniejsza zagadka w grze wcale nie jest taka trudna. Twoim zadaniem jest umieszczenie czterech sześcianów w czterech wiązkach światła, korzystając z magnesów. Pierwszym krokiem jest umieszczenie sześcianów w ten sposób, aby para dużych przylegała do ściany i do wysuniętych czerwonych klocków z małymi sześcianami 'na’ dużych, w kierunku środka lokacji. Następnie wystarczy tylko włączyć magnes od strony małych sześcianów i wyłączyć w momencie, gdy wszystkie cztery elementy znajdą się w świetle. Zwróć uwagę, że małe szcześciany poruszają się szybciej od dużych, więc można nimi manipulować, odpowiednio włączając magnesy na ścianach.

 

braz Fizzicks
Complete the final physics puzzle.

Trofeum związane z fabułą. Zostanie ono przyznane po pokonaniu ostatniej zagadki w grze.

 

braz Find The Developers
Find a picture of the developers.

Zdjęcie developerów ukryte jest w 6. sektorze. Gdy dojdziesz do zagadki, w której korzystając z czerwonych kabli i klocków będziesz musiał aktywować niebieski kabel i klocek, zwróć uwagę, że ze ściany po prawej stronie lekko wystają sześciany. Jesteś w stanie na nie wskoczyć a następnie przejść w kierunku szybu, do którego wybije Cię docelowo niebieski klocek. Idź w górę aż dojdziesz do schodów, którymi zejdziesz do małego pomieszczenia ze zdjęciem autorów gry. Wystarczy, że znajdziesz się w tym pokoju a trofeum pojawi się na Twoim koncie.

 

srebro Finale
Complete Q.U.B.E.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po przejściu trybu fabularnego.

 

braz Behind The Scenes
Find the hidden area in Sector 5.

Wejście do sekretnej lokacji w piątym sektorze znajduje się w ogromnej komnacie przypominającej dwie odwrócone piramidy położone jedna na drugiej. Aby dostać się do sekretu musisz wspiąć się schodach na lewo od wejścia do komnaty. Podobnie jak w sektorze czwartym, znajdziesz ścianę o wymiarach 3×3 przez którą możesz przeniknąć.

Wejście do sekretnej lokacji znajduje się po lewej stronie

 

braz Complete My Secret 2
Complete the hidden beta puzzle in Sector 5.

Zagadka w ukrytej lokacji w sektorze piątym to labirynt, przez który musisz przeprowadzić zieloną kulę. Nie ma tutaj dużo główkowania. Przechylaj całą konstrukcję w taki sposób, aby kula przesuwała się w kierunku celu.

 

braz Push Me To Completion
Push the ball in the hidden area in Sector 5 down the hallway.

Przechodząc przez ukrytą lokację w sektorze 5. (patrz opis trofeum Behind The Scenes) dojdziesz do miejsca z zieloną kulą. Normalnie nie jesteś w stanie ruszać zielonych przedmiotów bez użycia innych klocków, lecz będziesz w stanie zrobić to tutaj. Stań za kulą i wciskaj  /  lub  /   aby delikatnie wprowadzić ją w ruch, tak, aby zleciała w dół platformy. Gdy wpadnie w dziurę, odblokujesz ten puchar.

 

braz Complete My Secret 3
Complete the hidden puzzle in Sector 6.

Wejście do sekretnej lokacji w sektorze szóstym znajdziesz, gdy dojdziesz do dużego pomieszczenia ze schodami na ścianie przed Tobą. Schody biegną na górę zarówno z lewej jak i prawej strony. Wybierz dowolną gałąź schodów, po czym skieruj się na lewą ścianę (patrząc od wejścia). Zobaczysz tam półkę, po której możesz przejść wzdłuż tej ściany w kierunku podświetlonego wgłębienia. Przejdź przez podświetloną ścianę a znajdziesz się w pomieszczeniu z dodatkowym wyzwaniem.

Wejście do sekretnej lokacji znajduje się w podświetlonym fragmencie ściany po drugiej stronie pomieszczenia.

 

braz Complete My Secret 1
Complete the hidden puzzle in Sector 4.

Na samym początku czwartego sektora znajdziesz się w pokoju z dwoma niebieskimi sześcianami. Twoim zadaniem będzie wybicie się z tego na podłodze, trafienie w ten na ścianie i odbicie się w kierunku kolejnego pomieszczenia. Zanim jednak ruszysz dalej, odwróć się i zwróć uwagę na drugi korytarz, w który możesz skoczyć. Następnie przejdź przez ścianę i rozwiąż zagadkę, aby zdobyć to trofeum. Filmik poniżej pokazuje w jaki sposób muszą być ustawione ścianki tej podróbki kostki Rubika i jak wysunąć klocki, aby przejść to wyzwanie.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!