Ratchet & Clank – Poradnik do trofeów

 

Już myślałam, że w tym roku nie zagram w lepszą platformówkę niż w Unravel. Pomyliłam się. Nie pałam miłością do wszelkiego rodzaju remaków i remasterów, ale „Ratchet & Clank” to istna perełka. Insomniac Games postanowiło odświeżyć stary dobry tytuł z PS2, który cieszył się niezmierną sympatią. IG stworzyło też takie gry jak Spyro czy Resistance, o których na pewno słyszeliście, a może nawet graliście.

Grę przygotowano z nowym silnikiem graficznym, rozwiniętą o nowe bronie i ulepszenia. Co więcej fabuła jest lekko zmieniona w porównaniu do pierwowzoru z PlayStation 2. Są to głównie zmiany czysto kosmetyczne, ale i tak wielki ukłon w stronę twórców, którzy zwrócili uwagę na najmniejsze szczegóły. W dużym skrócie fabuła Ratcheta i Clanka zaczyna się od momentu, w którym Ratchet nie jest jeszcze bohaterem, a zwykłym mieszkańcem planety. Poznajemy jego fascynację Kapitanem Qwarkiem. Skąd się wziął Clank i jak zaczęła się przyjaźń obu bohaterów? Tego wszystkiego dowiecie w tej części.

Jeżeli chodzi o stronę graficzną, to R&C został naprawdę świetnie odświeżony i każda planeta ma swój unikalny, pełen szczegółów wygląd. Zmierzymy galaktykę od kolorowych lokacji do wypełnionych ciemnem pomieszczeń. Przerywniki filmowe wyglądają jak żywcem wyjęte z animacja Dreamworksa czy Disney’a. Animacja postaci, wody, a nawet liści i mimika zachwycają i ma się wrażenie, że ogląda się po prostu film, nawet podczas gameplayu.

Malownicze obrazy to niewątpliwe atut R&C.

Gra ma „to coś”, co nie pozwala odejść od telewizora i strasznie wciąga. Tego brakuje dzisiejszym grom. Nie chcę też się za dużo rozpisywać i zdradzać, bo to nie o to chodzi – nie chcę Wam psuć zabawy. Pytacie się mnie czy warto kupić tę grę? Odpowiadam Wam: po stokroć tak. Niby rozgrywka nie jest zróżnicowana, bo to czysta gra zręcznościowa z elementami logicznymi, ale jak usiadłam rano – to skończyłam wieczorem. Na myśl, że muszę ją kilkakrotnie przejść, żeby zrobić dla Was poradnik – pierwszy raz od dawna byłam z tego faktu zadowolona.

Znowu mam wrażenie, że większość recenzentów nie grała do końca w Ratchet i Clank. Prawie nigdzie nie mamy opisanego poziomu trudności, który jest strasznie nierówny. Pierwszy raz, grając na normalnym poziomie trudności nie miałam najmniejszego problemu z pokonywaniem poszczególnych przeciwników i bossów. Do czasu dojścia do ostatniego Bossa. Mamy tu kolosalną przepaść w poziomie trudności i dziwię się, że prawie nikt tego nie zauważył. Problem polega na tym, że widząc, iż gra nie wymaga od nas szczególnych umiejętności, rozwijamy bronie, które z dużym prawdopodobieństwem na ostatniego bossa nie zadziałają, ale wcześniej sprawdzały się znakomicie. No i klops. Granie na normalnym poziomie trudności staje się trudniejsze niż Lazarevic na miażdżącym poziomie trudności bez używania skałki w Uncharted 2.

Łowcy! Kolejna prosta platyna, która nie wymaga szczególnych umiejętności. Największy problem sprawią Ci wyścigi na czas, ale i to nie przyprawi Ci ochoty wyrzucenia pada przez okno. Platynowy pucharek wpadnie stosunkowo szybko, jednak będzie wymagane podwójne przejście gry. Z pomijaniem wszystkich cutscenek wyjdzie około 3-4 godziny samego gameplay’u, więc powtórzenie całej gry w trybie wyzwań nie będzie monotonne i uciążliwe. Każdy trophy hunter powinien posiadać tę grę w swojej kolekcji, tym bardziej, że cena premierowa oscylowała w okolicach 149 zł. Pady w dłoń i do roboty!

PLUSY:

 • Cena na start
 • Humor
 • Oprawa graficzna
 • Przyjemna platyna
 • Urozmaicony ekwipunek
 • Urocza, chociaż już znana historia
 • Drzewko ulepszeń
 • Jakie to jest wciągające!

MINUSY:

 • Polska wersja językowa (ale idzie to w dobrą stronę)
 • Brak wyważenia poziomu trudności
 • Spadki płynności przy większej grupce przeciwników

 

Informacje ogólne:

Ilość trofeów: x1 / x2 / x14 / x30
Ilość trofeów offline: 47
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 2 (poziom trudności nie ma znaczenia)
Trofea możliwe do pominięcia: 5 (Śmierć w dyskotece, Włamywacz, Nie mój interes, Owcolot, Handelek)
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 15-20 godzin

 

Krok po kroku:

 • Pierwsze przejście – normalny poziom trudności – przejdź grę, zbierając jak najwięcej śrubek i znajdziek, które napatoczą Ci się na drodze. Polecam też od razu zrobić trofea związane z wyścigami deskolotkowymi, które na wyższym poziomie trudności będą stanowić nie lada wyzwanie (szczególnie złoty puchar).
 • Tryb wyzwań – wysoki poziom trudności – Od razu zaznaczę, iż należy się skupić na trofeum „Śmierć w dyskotece”, które polega na ogłuszeniu każdego rodzaju przeciwnika Groovitronem (bombą disco). Warto też zebrać wszystkie brakujące znajdźki, no i przede wszystkim zdobywać jak najwięcej śrubek, dzięki którym ulepszysz wszystkie bronie. To podejście będzie zdecydowanie łatwiejsze niż pierwsze, a pokonanie ostatniego bossa nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu, z uwagi na to, że cały postęp z pierwszego przejścia przenosi się do trybu wyzwań. Nie trzeba przechodzić trybu na najwyższym poziomie trudności, jednak szybciej po prostu wbijesz wymaganą liczbę śrubek..
 • Clean up – Ostatnie trofea związane są z modyfikacjami broni oraz z poszczególnymi akcjami, jakie trzeba wykonać na danych planetach.

Tak rozlokowane są wskaźniki broni, zdrowia oraz śrubek/rarytarium.

 

Poradnik:

platyna Heros nad herosami / The Hero of Heroes
Zbierz wszystkie trofea w grze Ratchet & Clank. / Collect every trophy in Ratchet & Clank

Gratulacje.

 

zloto Początek końca / The End Of The Beginning
Pokonaj dra Nefariousa na Deplanetyzatorze. / Defeat Dr. Nefarious on the Deplanetiser.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

Z ukończeniem gry mogą mieć problem osoby nie zbierające śrubek i nie ulepszające broni w trakcie pierwszego przejścia. Na normalnym poziomie trudności pokonanie ostatniego bossa może być nie lada wyzwaniem, ale na szczęście macie nas i nasze pro tripy :).  Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej broni na ostatniego przeciwnika, ale opiszę Wam moją taktykę:

 1. Jeżeli chodzi o bronie to polecam od siebie za pierwszym razem zebrać wszystkie holokarty RYNO, których jest 9. Otrzymasz dzięki temu broń SUPER ŻUBR!!!, którą jak rozwiniesz do piątego poziomu, jest w stanie w zabić Bossa w minutę. Z podstawowych weaponów polecam Pixelator i Pan Wojny (rozwiń je koniecznie na jak najwyższy poziom i wykup jak najwięcej ulepszeń), które są praktycznie najlepsze na ostatniego przeciwnika.
 2. Na początku po prostu strzelaj z Pixelatora do doktora z bliskiej odległości. W momencie jak zacznie się „ładować” strzelaj do niego z Pana Wojny, co spowoduje brak odnowy jego życia. Uważaj, żeby nie stać na środku platformy, ponieważ boss zaraz na nią spadnie.
 3. Przeleć na drugą platformę, na której znajdują się 3 roboty. Rzuć od razu w ich stronę Groovitron i korzystaj ulubionych broni, aby ich zabić.
 4. W ostatniej fazie boss zacznie zrzucać bomby na platformy i będą pojawiać się też latające wybuchające skrzynie. Tu mam od siebie taką radę, żeby na platformy zawsze zrzucać awaryjnie Protoklazm oraz korzystać z Zurkona Juniora, które będą niszczyły latające obiekty.
 5. Aktywne są zawsze dwie platformy, jeżeli masz sytuację krytyczną – brak broni i życia – po prostu lataj między nimi, aż pojawią się skrzynie.
 6. Po lewej stronie platformy są skrzynie z odnową broni, a po prawej znajdziesz punkty życia, pamiętaj żeby na każdej platformie z nich korzystać!
 7. Pamiętaj również o tankowaniu plecaka odrzutowego, ponieważ wyczerpanie energii w trakcie lotu spowoduje Twoją śmierć.
 8. Unikaj ataków bossa przez umiejętne używanie jetpacka – góra/dół przy pomocy .

 

zloto Chędogi handlarz / Super Trader
Zbierz wszystkie zestawy holokart. / Complete every holocard set.

Prawie w każdej grze mamy znajdźki. Tutaj jest nie inaczej, ale na szczęście twórcy oszczędzili nam żmudnego szukania, a wszystkie rzeczy do zebrania nie są męczące. Mamy tak naprawdę dwa zestawy holokart – podstawowe i RYNO. Te pierwsze wpadają za zabicia przeciwników i są generowane losowo, więc o nie nie musisz się martwić, tym bardziej, że grę musisz ukończyć dwa razy, a przy drugim przejściu wszystkie postępy przechodzą Ci do trybu wyzwań. Kart jest ogółem 108, z czego będziesz musiał zebrać tylko dziewięć (kart RYNO).

Jeżeli chodzi o te standardowe karty to w grze mamy możliwość zbierania duplikatów, które możemy wymienić na nowy zestaw kart. Gdy znajdziesz 5 duplikatów możesz je zamienić, wciskając OPTIONS na padzie, następnie wybierając „Kolekcja kart”. Tam ukaże Ci się stosowna informacja, że możesz wymienić zestaw kart na nowy. Korzystaj z tego, aby skrócić drogę do platyny.

Trofeum wpadnie po naciśnięciu OPTIONS na padzie, następnie wybraniu „Kolekcja kart”.

UWAGA: Na planecie Kalebo polecam ukończyć misje poboczną, polegającą na jeździe po szynie. Na końcu trasy znajduje gadżety, który odkryje wszystkie znajdźki na mapie – holokarty, mózgikryształy oraz złote śrubki.

TUTAJ znajdziesz filmik z lokalizacją wszystkich holokart RYNO.

 

srebro Żądny wyzwań / Challenging
Ukończ grę w trybie wyzwań. / Complete the game in Challenge Mode.

Trofeum możliwe do zdobycia dopiero po pierwszym pełnym ukończeniu gry. Dopiero wtedy w menu głównym ukaże się możliwość gry w trybie wyzwań. Polecam od siebie przechodzić grę na wysokim poziomie trudności, ponieważ wtedy z przeciwników wylatuje więcej śrubek i rarytarium, dzięki czemu szybciej ulepszysz wszystkie bronie, co jest również wymagane do innego trofeum. Warto zaznaczyć, że do trybu wyzwań przenoszą się wszystkie bronie oraz ich ulepszenia, które zdobyłeś przy pierwszym kompletowaniu fabuły.

 

srebro Über odkrywca / Ultimate Explorer
Zbierz wszystkie złote śrubki. / Collect every gold bolt.

W grze jest 28 złotych śrubek, które musisz zebrać, aby zdobyć to trofeum. Niestety trzeba się wracać po niektóre z nich, ponieważ wymagają one zdolności, które zdobywamy z tokiem fabuły. Taka sytuacja jest od razu na pierwszej planecie – Veldin. Ukryta jest tam jedna śrubka, która wymaga użycia magnobutów. Od razu wspomnę, iż warto pamiętać o ukończeniu misji pobocznej na planecie Kabala III, która polega na jeździe po szynie. Na końcu trasy znajduje się gadżet, dzięki któremu wszystkie znajdźki (tj. holokarty, mózgi, złote śrubki oraz kryształy) pojawią się na mapce. TUTAJ znajdziesz filmik z lokalizacją wszystkich złotych śrubek.

 

srebro Po zęby / Full Gun Rack
Zdobądź każdą broń dostępną w grze. / Acquire every weapon in the game.

W grze znajduje się 14 broni, które możesz odblokować. 13 z nich odblokowuje się w trakcie fabuły, jednak aby je używać najpierw musisz je wykupić w sklepie (niebieska kwadratowa skrzynka z literką „G”)

 • Bomba Fuzyjna – Veldin
 • Magmopożoger – Novalis
 • Protoklazm – Novalis
 • Lavacytor – Gaspar
 • Groovibomba – Rilgar
 • Pikselator HD – Rilgar
 • Zurkon Junior – Kerwan
 • Wyrzutnia Raptor – Nebula
 • Plazmowy zabójca – Gaspar
 • Pan Pokoju – Batalia
 • Ostrza Zagłady – Quartu
 • Rękawica Apokalipsy – Deplanetyzator
 • Kozonator – Kalebo III
 • Super ŻUBR!!! – broń otrzymasz dzięki zebraniu wszystkich dziewięciu holokart RYNO i zwróceniu ich do Rilgar

 

srebro Pan Wojny / Master of War
Ulepsz maksymalnie każdą broń w grze. / Upgrade every weapon to maximum level.

Trofeum to jest podzielone na dwa etapy. Każdą broń możesz najpierw rozwinąć do poziomu piątego przy pierwszym podejściu gry, następnie będziesz musiał wykupić ulepszenie, pozwalające na dalsze rozwijanie broni do poziomu dziesiątego – ulepszenia aktywują się w momencie skompletowania całego zestawu holokart. Oczywiście bronie rozwijasz przez zabijanie przeciwników. W lewym górnym rogu masz wskaźnik levelu i pasek umiejętności, który będzie wzrastał z każdym trafieniem wroga.

Jak już wcześniej wspomniałam to trofeum jest też powiązane z kartami, zarówno standardowymi, jak i RYNO. Aby włączyć możliwość rozwijania broni od poziomu piątego do dziesiątego – musisz zebrać karty danej broni i wykupić ulepszenie w sklepie (niebieska kwadratowa skrzynia, oznaczona „G” na mapie). Więcej w opisie trofeum „Chędogi handlarz„.

 

srebro Full opcja / These Go To Eleven
Odblokuj komplet modyfikacji do każdej z broni w grze. / Unlock every modification for every weapon.

Trofeum polega na wykupieniu wszystkich ulepszeń do każdej broni, które możesz odblokować w miejscu niebieskich kwadratowych skrzyń, które są oznaczona na mapie literką G. Po podejściu do skrzyni i wykonaniu interakcji będziesz miał możliwość wykupu amunicji oraz pod przyciskiem  jest ukryte menu ulepszeń. Znajdziesz tam drzewka z różnymi modyfikacjami i Twoim zadaniem jest wykupienie ich wszystkich. Rarytarium zdobywasz przez zabijanie przeciwników (są to punkty, za które możesz wykupywać wspomniane modyfikacje) lub zbieranie kryształów rozsianych po całej galaktyce w grze Ratchet&Clank.

UWAGA: Na planecie Kalebo polecam ukończyć misje poboczną, polegającą na jeździe po szynie. Na końcu trasy znajduje gadżety, który odkryje wszystkie znajdźki na mapie – holokarty, mózgi, kryształy oraz złote śrubki.

Menu ulepszeń.

 

srebro Pełen lans / Mr. Fancypants
Ulepsz zdrowie Ratcheta do maksymalnego poziomu. / Upgrade Ratchet’s health to maximum level.

Maksymalny poziom zdrowia to 200 HP, a zaczynasz z 10 punktami zdrowia. Każdy nowy level podnosi Twój pasek zdrowia o 10 punktów, a XP zdobywasz po prostu przez zabijanie przeciwników. Mi maksymalny poziom zdrowia wpadł w połowie drugiego podejścia gry – czyli tego w trybie wyzwań. Nie musisz się skupiać na tym trofeum, ponieważ wpadnie prędzej czy później, w miarę platynowania.

 

srebro Gadżeciarz / Tech Head
Zdobądź wszystkie gadżety. / Acquire every gadget.

Aby zdobyć to trofeum musisz odblokować wszystkie gadżety, które oferuje gra.  Jest ich w sumie 16, większość odblokujesz przez przechodzenie wątku fabularnego, a reszta jest do zdobycia w „Misjach opcjonalnych”.

 • Ślizgobuty – od początku
 • Magnebuty – związane z fabułą / Nebula
 • Hydrozestaw – od początku
 • Helizestaw – związane z fabułą /Kerwan
 • Zestaw odrzutnikowy – związane z fabułą / Aridia
 • Plecak odrzutowy – związane z fabułą / Gaspar
 • Deskolotka – związane z fabułą / Aridia
 • Intruzer – związane z fabułą / Riglar
 • Hydrodyslokator – misja poboczna / Pokitaru
 • Holoprzebranie – związane z fabułą / Kalebo III
 • Mapotron – misja poboczna, jazda po szynie / Kalebo III
 • Transformator gadżetobotów – związane z fabułą / Nebula
 • Łamacz Skrzynek – misja poboczna, związana z zebraniem mózgów / Gaspar
 • Omniklucz 8000 – od początku
 • Harpun – związane z fabułą / Riglar

 

srebro Mózgotrzep / Abby Normal
Zbierz wszystkie mózgi telepatornic. / Collect every Telepathopus brain.

Trofeum związane niejako z fabułą, która wymaga, abyś zdobył 30 mózgów na planecie Gaspar. Aby zdobyć to trofeum musisz zdobyć jeszcze 60. Mózgi są rozsiane po całej mapie i są to takie różowe kule na ziemi, albo odblokowujesz je przez pokonanie mini-bossa z mackami, które latają wolno po mapie lub musisz je uwolnić naciskając trzy przyciski (znajdujące się na ziemi) w określonym czasie.

UWAGA: Na planecie Kalebo polecam ukończyć misje poboczną, polegającą na jeździe po szynie. Na końcu trasy znajduje gadżety, który odkryje wszystkie znajdźki na mapie – holokarty, mózgi, kryształy oraz złote śrubki.

 

srebro Pędziwiatr / Go Speed Ratchet, Go!
Wygraj zawody deskolotkowe o złoty puchar na Rilgar i Kalebo. / Win the Gold Cup on both Rilgar and Kalebo.

Trofeum polega na wygraniu dwóch wyścigów o złoty puchar na planecie Rilgar i Kalebo. Od razu zaznaczam, że można to trofeum wbić na obojętnie jakim poziomie trudności, które możesz dowolnie zmieniać w każdej chwili – bez żadnych growych konsekwencji. W razie problemów zajrzyj do trofeum „Szybszy niż ameboid w rakiecie” oraz „Piorun z Kalebo” po dokładne wskazówki jak wygrać te wyścigi w jak najszybszym czasie.

 

srebro Włamywacz / Safecracker
Rozwiąż wszystkie łamigłówki wykorzystujące Intruzera bez korzystania z autohakowania. / Complete every Trespasser puzzle without using AutoHack.

TROFEUM MOŻLIWE DO POMIĘCIA!
Gra oferuje zagadki logiczne, polegające na trafieniu laserem w daną liczbę punktów, przez okręcanie czterema okręgami. Każdy poziom trudności ma swoje dedykowane zagadki, jednak ja polecam je wykonać wszystkie przy pierwszym podejściu gry. Puzzli jest dokładnie 16, a twórcy stworzyli dla graczy możliwość autohakowania wszystkich łamigłówek przez naciśnięcie . Aby zdobyć to trofeum nie możesz ani razu skorzystać z tego udogodnienia. Nawet jednorazowe użycie będzie wymagało ponownego prawie pełnego przejścia gry, dlatego miej się na baczności i w razie problemów skorzystaj z TEGO filmiku, na którym pokazane są wszystkie rozwiązania puzzli.

Większość puzzli jest związana z fabułą, jednak niektóre odblokowują konkretne przejścia na danych planetach, wszystko jest na filmiku, do którego odnośnik znajduje się powyżej.

Lista wszystkich łamigłówek z planetą oraz z konkretnym momentem na filmiku:

 1. Rilgar – 0:05
 2. Nebula G34 – 1:44
 3. Nebula G34 – 2:33
 4. Nebula G34 – 2:51
 5. Batalia –  3:30
 6. Batalia – 3:56
 7. Pokitaru – 4:18
 8. Pokitaru – 4:52
 9. Kerwan – 5:36
 10. Quartu – 6:08
 11. Quartu – 6:47
 12. Quartu – 7:21
 13. Deplanetyzator – 7:50
 14. Deplanetyzator – 8:29
 15. Deplanetyzator – 8:59
 16. Deplanetyzator – 9:33

 

srebro Wykorzystany potencjał / Maximising Potential
Ulepsz maksymalnie jedną z broni. / Upgrade one weapon to maximum level.

Patrz trofeum „Pan Wojny„.

 

braz Trening podstawowy / Basically Training
Przejdź pomyślnie testy dla Strażników na Veldin. / Complete the Ranger tryouts on Veldin.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Robot, co sobie radę da / The Little Robot That Could
Ucieknij Victorowi na Quartu. / Escape from Victor on Quartu.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Ratownik / The Rescuer
Uratuj burmistrza i hydraulika na Novalis. / Rescue the Mayor and Plumber on Novalis.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Do wyścigu / Off To The Races
Uratuj Skidda i jego agenta na Aridii. / Rescue Skidd and his agent on Aridia.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Wojsko czeka, wzywa z daleka / You’re In The Rangers Now
Dołącz do Strażników na Kerwan. / Become a Ranger on Kerwan.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Piaskorekinem po oczach / Winner Winner Sandshark Dinner
Wygraj brązowy puchar w wyścigach deskolotek na Rilgar. / Win the hoverboard Bronze Cup on Rilgar.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz No kto jest dobrą bestiunią, no kto? / Who’s A Good Snagglebeast?
Pokonaj Destruktobestię na Mgławicy G34. / Defeat the Snagglebeast on Nebula G34.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Móóózgi / Braaaaaaaaaaaains
Zbierz 30 mózgów dla blargiańskiego naukowca na Gaspar. / Collect 30 brains for the Blarg Scientist on Gaspar.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Ma się tego cela! / I Shot Down Your Battleship
Zestrzel blargiańskie statki bojowe na Batalii. / Shoot down the Blarg Battleships on Batalia.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Wartości rodzinne Zurkonów / Zurkon Family Values
Pokonaj panią Zurkon na Quartu. / Defeat Mrs. Zurkon on Quartu.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Mokra robota / Splashdown!
Zniszcz hydrokolektory na Pokitaru. / Shoot down the hydroharvesters on Pokitaru.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Podtlenek odlotu / Ferocious Oxide
Pokonaj Victora na pokładzie Feniksa. / Defeat Victor in the Phoenix.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Wymiatacz / Radical
Wygraj zawody deskolotkowe o brązowy puchar na Kalebo. / Win the hoverboard Bronze Cup on Kalebo.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

braz Jak chorągiewka / A Change Of Heart
Pokonaj kapitana Qwarka na Deplanetyzatorze. / Defeat Captain Qwark on the Deplanetiser.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pomięcia.

 

srebro Szybszy niż ameboid w rakiecie / Faster than a Speeding Amoeboid
Ukończ zawody deskolotkowe o złoty puchar na Rilgar w czasie krótszym niż 1:35. / Complete the hoverboard Gold Cup on Rilgar in under 1:35

Chyba najtrudniejsze trofeum w całej grze, ponieważ wymaga nie lada skilla. Aby odblokować złoty puchar Rilgar musisz najpierw wygrać brązowy i srebrny puchar. Polecam robić to trofeum na łatwym poziomie trudności (a zaznaczam, że trudność można wielokrotnie zmieniać podczas rozgrywki – bez żadnych konsekwencji). W razie problemów TUTAJ znajdziesz filmik.

Strategia:

 • Zbierz dwa pierwsze koła z lewej strony.
 • Przejedź przez przyspieszenie po prawej stronie, aby dostać się na piętro wyżej i zbierz dwa koła.
 • Przejedź przez kolejne przyspieszenie i unikaj wybuchających skrzyń.
 • Na końcu okrążenia jest kolejne przyspieszenie zlokalizowane po prawej stronie i zbierz ostatnie koło.
 • Pamiętaj o używaniu nitro i każdy zakręt możesz „ściąć” – po prostu podskocz i użyj przyspieszenia.

UWAGA! Jeżeli zbierzesz 5 złotych śrubek, odblokuje Ci się w dodatkach opcja spowolnienia gry, która w przypadku tego trofeum jest bardzo pomocna i z nią nie powinieneś mieć żadnego problemu z wbiciem tego trofeum.

 

srebro Piorun z Kalebo / Kalebo Thunder
Ukończ zawody deskolotkowe o złoty puchar na Kalebo w czasie krótszym niż 02:05. / Complete the hoverboard Gold Cup on Kalebo in under 2:05

Trofeum związane z wyścigiem na Kalebo. Twoim zadaniem jest ukończenie toru złotego pucharu w czasie krótszym niż 2 minuty 5 sekund. O ile z pierwszym wyścigiem mogą być jakieś problemy, tak tu za drugim/trzecim razem powinno Ci się udać. Kluczem do sukcesu jest tutaj użycie przynajmniej jednego skrótu (pierwszego), który aktywujesz przez przejechanie trzech okręgów zaraz na początku wyścigu. W razie problemów – poniżej filmik.

Strategia:

 • Zbierz dwa pierwsze koła.
 • Trzymaj się prawej strony.
 • Przejedź przez 3 okręgi i skorzystaj ze skrótu.
 • Od razu po wyjechaniu ze skrótu wjedź na niebieski przyśpieszacz po środku i staraj się skorzystać z drugiego skrótu (nie wjeżdżaj do tunelu, tylko przeskocz na platformę po prawej stronie wjazdu.
 • Przejedź przez dwa okręgi, wjedź na przyspieszać i przeskocz do następnego skrótu.
 • Powtórz okrążenia jeszcze dwa razy.

Pamiętaj o używaniu nitro!

UWAGA! Jeżeli zbierzesz 5 złotych śrubek, odblokuje Ci się w dodatkach opcja spowolnienia gry, która w przypadku tego trofeum jest bardzo pomocna i z nią nie powinieneś mieć żadnego problemu z wbiciem tego trofeum.

 

srebro Kerwański gladiator / Kerwan Gladiator
Ukończ tor fitnessowy na Kerwan w czasie krótszym niż 70 sekund. / Complete the Fitness Course on Kerwan in under 70 seconds.

Bardzo proste trofeum, które można zrobić w każdym momencie gry na planecie Kerwan. Kapitan Qwark przygotował dla Ciebie mały test sprawności, z którym nie powinieneś mieć najmniejszych problemów. Niestety nie mamy licznika czasu, ale spokojnie jeżeli idziesz cały czas przed siebie (i w górę) to zmieścisz się w limicie 70 sekund. W razie problemów – poniżej filmik.

 

braz Clankomiażdżyciel / Clank Crusher
Zmiażdż 5 gadżetobotów w zgniatarce na Quartu. / Crush 5 gadgebots in the crusher on Quartu.

Trofeum możliwe do wbicia w każdym momencie gry. Na Quatru będziesz miał możliwość poruszania się Clankiem. W pewnym momencie trafisz do pomieszczenia z taśmą i gadżetobotami, które musisz użyć, aby przejść dalej. Gadżetoboty to te małe bociki, które służą do budowania mostów, zasilania i stawiania trampolin. Potrzebne będą Ci tak naprawdę tylko dwa roboty. Jeden z nich znajduje się zaraz przy wejściu i po prostu rzuć go na taśmę, uprzednio ustawiając go jako źródło energii. Przejdź pod zgniatarką i zabierz następnego bota. Teraz po prostu zdejmij źródło energii z taśmy i postaw je najbliżej pierwszego generatora (na ziemi, nie na taśmie). Pierwszy panel zgniatarki się podniesie i wtedy po prostu wrzuć kolejnego bota pod zgniatarkę i zabierz źródło prądu. Powtórz czynność jeszcze 4 razy i trofeum wpadnie. Jeżeli jesteś po ukończeniu gry. W razie problemów – poniżej filmik, pokazujący jak to zrobić po ukończeniu gry.

 

braz Piasek w oczach / That Sinking Feeling
Wrzuć konstruktobota do ruchomych piasków na Aridii. / Knock a constructobot into the quicksand on Aridia.

Bardzo proste trofeum, które prawdopodobnie wpadnie podczas normalnego przechodzenia. Konstruktobot to taki duży żółty robot z czerwoną butlą na plecach. Twoim zadaniem jest po prostu zrzucenie go z platformy. Jego dokładną lokalizację znajdziesz na filmiku poniżej.

 

braz Ja zniszczyć lampa! / I Hate Lamp
Zniszcz wszystkie lampy w Aleero City. / Break every lamp in Aleero City.

Trofeum polega na zniszczeniu wszystkich siedemnastu lamp w Aleero City na planecie Kerwan. Wystarczy podejść do każdej lampy i nacisnąć .

 • 3 pierwsze lampy znajdują się za wejściem do miasta po lewej stronie (koło niebieskiej skrzynki „G”).
 • Po prawej stronie za wejściem jest 1 lampa, która stoi na wprost Ciebie.
 • Po przejściu przez most po prawej stronie za drzewem znajduje się 1 lampa i jedna na lewym końcu mostu.
 • Następna lampa jest zaraz za rogiem, za drzewem (pole przed drugim mostem).
 • Kontunuuj rozgrywkę aż do dojścia na peron. Skręć w prawo i przeskocz przez skrzynie, za nimi znajdują się 2 lampy.
 • Na peronie głównym jest jeszcze siedem lamp.

W razie problemów – TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją.

 

braz Nie mój interes / Not My Job
Pozwól ekstermibotom zabić 35 ameboidów na Rilgar. / Allow the extermibots to kill 35 amoeboids in Rilgar.

TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
To trofeum można zrobić tylko podczas misji fabularnej na Riglar. Podczas ekspolowania planety zauważysz walczących ekstremibotów z ameboidami (zielonymi galaretkami). Wystarczy, że nie będziesz zabijał przeciwników do czasu wybicia przez botów wszystkich zielonych glutów. Po 2-3 falach trafisz na większy otwarty teren, na którym również będą odbywały się walki. Jeżeli poczekasz chwilę, trofeum na pewno wpadnie.

 

braz As przestworzy / Top Gunner
Pokonaj 40 przeciwników na Gaspar, korzystając z plecaka odrzutowego. / Defeat 40 enemies while jetpacking in Gaspar.

Jedyna plansza, na której możemy dobrowolnie korzystać z plecaka odrzutowego. Twoim zadaniem jest po prostu zabicie 40 przeciwników, będąc w powietrzu. Trofeum można wbić po zakończeniu wątku fabularnego. Trzeba po prostu latać po mapie i szukać jakichkolwiek wrogów. Nie ma znaczenia jakiej broni używasz, ważne tylko, abyś był w powietrzu, naciskając . Oczywiście pamiętaj, że paliwo w jetpacku nie jest nieskończone, dlatego zasilaj je na zielonych stacjach, które rozsiane są praktycznie po całej mapie.

 

braz Owcolot / When Sheep Fly
Przemień Kapitana Blargiańskiego Helikoptera w owcę. / Sheepinate a Blarg Helicopter Commander.

TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
To trofeum możesz zrobić tylko podczas misji fabularnych. Podczas swobodnej gry nie da się nigdzie znaleźć Kapitana, dlatego będąc na Aridii lub Kalebo III zwróć uwagę, aby zrobić to trofeum. Wygląda on tak jak na poniższym zdjęciu. Oczywiście najpierw musisz wykupić broń Kozonator, która z tego co pamiętam kosztuje 40 tysięcy śrubek. Na Kalebo III pojawią się obok siebie dwa razy te postaci, więc na pewno je zauważysz. Aby zamienić kapitana w „owcę” musisz trochę postrzelać przez kilkanaście sekund przytrzymać .

Tak wygląda Kapitan

 

braz Miecze na lemiesze / Warbots Into Ploughshares
Zniszcz 10 nieaktywnych robotów bojowych w fabryce na Quartu. / Destroy 10 inactive Warbots inside the Quartu factory.

Trofeum możliwe do zdobycia na Quartu. Podczas misji przez dłuższą chwilę będziesz sterował Clankiem. Następnie wrócisz do sterowania Ratchetem i po przejściu kilku pomieszczeń znajdziesz się w fabryce, w której na taśmie produkcyjnej znajdują się nieaktywne roboty. Twoim zadaniem jest zniszczenie dziesięciu takich przeciwników.

 

 

braz Trzeba skołować większą łódkę / Pool Sharks Are The Worst
Daj się pożreć rekinowi w Oceanie Pokitarskim. / Get eaten by a Pool Shark in the Pokitaru Ocean.

Kolejne proste trofeum, które musisz zrobić na planecie Pokitaru. Twoim zadaniem jest po prostu wskoczenie do wody i poczekanie, aż rekin podpłynie do Ciebie i Cię po prostu zje. Trofik wpadnie niezwłocznie.

 

braz Śmierć cywilna / Character Assassination
Zniszcz wszystkie modele planet w biurze Dreka. / Destroy all of the planet models in Drek’s office.

Podczas przechodzenia fabuły na deplanetyzatorze znajdziesz się w pokoju, w którym znajduje się pięć świecących planet (jak na zdjęciu poniżej). Twoim zadaniem jest po prostu ich rozwalenie i w momencie zniszczenia ostatniej planety trofeum wpadnie.

 

braz Et tu, Copernicus? / Et tu, Copernicus?
Znajdź pokój Qwarka na Deplanetyzatorze. / Find Qwark’s Lounge on the Deplanitiser.

Trofeum polega na podejściu do konkretnych drzwi na ostatniej planecie – Deplanetyzatorze. Oczywiście najpierw musisz zdobyć holoprzebranie, a następnie udać się w miejsce pokazane na poniższym filmiku. Następnie po prostu stań przed pokazanymi drzwiami, użyj holoprzebrania, aby zmienić się w Qwarka i odczekaj kilka sekund aż trofeum wpadnie. Qwark powie musi powiedzieć „Największy atut? Lojalność!”

 

braz Leniwy lombaks / Lazy Lombax
Przejedź się wszystkimi ruchomymi pomostami na Kalebo, nie poruszając się. / Ride every catwalk without moving in Kalebo.

Kolejne proste trofeum, które polega na stanięciu na ruchomym pomoście nie ruszaniu żadną gałką, do czasu dojechania do końca maty. Są cztery takie pomosty, a ich lokalizację znajdziesz na poniższym screenie.

 

braz Śmierć w dyskotece! / Death By Disco
Użyj Groovitronu na wszystkich rodzajach przeciwników. / Use the Groovitron on every type of enemy.

TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
Groovitron to „disco bomba”, której musisz użyć na każdym rodzaju przeciwników dostępnych w grze. Jest ich dokładnie 48 i każda planeta ma specyficznych wrogów. Niestety czasami różnią się oni tylko „kolorem oczu”, dlatego musisz być uważnym i od siebie polecam, aby zawsze przed zabiciem jakiegokolwiek przeciwnika rzucać groovitron, a dopiero później go zabijać. Oczywiście broni tej musisz również użyć na wszystkich bossach, więc trofeum powinno wpaść po rzuceniu bomby na doktora Nefariousa W razie problemów TU znajdziesz filmik, w dokładną lokalizacją wszystkich przeciwników, chociaż myślę, że nie jest konieczne korzystanie z niego, wystarczy tylko być uważnym podczas całego przechodzenia gry w trybie wyzwań.

Lista przeciwników (z minutą filmiku):

 1. Veldin – Żaba – 0:05
 2. Veldin – Robot z miotaczem ognia – 0:21
 3. Veldin – Zielony glut – 0:33
 4. Veldin – Mały Blarg – 0:47
 5. Veldin – Statek – 1:02
 6. Veldin – Robot (Wersja pierwsza) – 1:20
 7. Novalis – Robot ptak – 1:38
 8. Novalis – Żółty robot z granatnikiem – 1:55
 9. Kerwan – Pies (Wersja pierwsza) – 2:15
 10. Kerwan – Duży Blarg – 2:30
 11. Kerwan – Helikopter – 2:45
 12. Kerwan – Zielono-żółta macka – 3:04
 13. Aridia – Rekin – 3:21
 14. Aridia – Lądowa ośmiornica – 3:35
 15. Aridia – Robot z butlą na plecach – 3:51
 16. Rilgar – Robot w hełmie – 4:06
 17. Rilgar – Czołg (Wersja pierwsza) – 4:21
 18. Rilgar – Duża Ameboida – 4:39
 19. Rilgar – Średnia Ameboida – 5:00
 20. Rilgar – Mała Ameboida – 5:22
 21. Rilgar – Rekin – 5:44
 22. Rilgar – Rekin x2 – 6:07
 23. Nebula G34 – Zielone żaby – 6:28
 24. Nebula G34 – Obcy – 6:46
 25. Nebula G34 – Brązowa jaszczurka – 7:03
 26. Nebula G34 – Jaszczurka – 7:22
 27. Nebula G34 – Blargiańska Destruktobestia (Boss) – 7:37
 28. Gaspar – Pies (Wersja pierwsza) – 7:53
 29. Gaspar – Strzelec z wieżyczki- 8:07
 30. Gaspar – Latający dinozaur – 8:20
 31. Gaspar – Mały robot pomarańczowo-czarny – 8:36
 32. Gaspar – Okrągły robocik – 8:49
 33. Gaspar: Robot (Wersja druga + jetpack) – 9:13
 34. Gaspar: Krab – 9:25
 35. Gaspar – To coś z mackami (Wersja pierwsza) – 9:39
 36. Batalia – Blarg z bombami – 10:03
 37. Batalia – Czołg (Wersja pierwsza) – 10:18
 38. Quartu: Zurkon – 10:31
 39. Quartu – Zurkon (Boss) – 10:45
 40. Pokitaru – Ryba – 11:02
 41. Pokitaru – To coś z mackami (Wersja druga) – 11:19
 42. Deplanetyzator – Blarg z jetpackiem – 11:44
 43. Deplanetyzator – Pies (Wersja druga) – 12:01
 44. Deplanetyzator – Czołg (Wersja druga) – 12:16
 45. Kalebo III – Robot (Wersja trzecia – czerwony kolor + jetpack) – 12:34
 46. Deplanetyzator – Robot (Wersja czwarta – żółty kolor) – 12:52
 47. Deplanetyzator – Kapitan Qwark (Boss) – 13:15
 48. Deplanetyzator – Doktor Nefarious (Boss) – 13:33

 

braz Młody kolekcjoner / Trader In Training
Skompletuj swój pierwszy zestaw holokart. / Complete your first holocard set.

Patrz trofeum „Chędogi handlarz„.

 

braz Moder / Modder
Zakup jedną modyfikację broni przy użyciu rarytanium. / Complete your first Raritanium weapon mod.

To trofeum jest możliwe dopiero po odblokowaniu planety Novalis. To tu zdobędziesz niezbędne informacje jak możesz ulepszać broń przy pomocy rarytanium. Na mapce bronie możesz ulepszać w miejscu oznaczonym literką „G” i są to takie niebieskie kwadraty, które oferują zakup broni i ulepszenia broni pod przyciskiem . Rarytarium są to punkty, które zyskujesz po zabijaniu przeciwników oraz są one rozsiane w postaci kryształów po całej galaktyce. Trofeum na pewno wpadnie podczas platynowania, ponieważ, aby zdobyć ostatni pucharek będziesz musiał ulepszyć wszystkie bronie na 100%.

 

braz Brzęk, brzęk! / Cha-ching!
Uzyskaj maksymalną wartość mnożnika śrubek w trybie wyzwań. / Reach the maximum bolt multiplier in Challenge Mode.

Tak jak w opisie – trofeum można wbić tylko w trybie wyzwań, czyli przy drugim przejściu gry. Na ekranie pojawi mnożnik śrubek (w prawym górnym rogu „x i liczba”), który wzrasta z każdym zabitym przeciwnikiem. Niestety wbicie maksymalnej wartości (czyli mnożnika x20) nie jest takie proste, ponieważ każde otrzymane obrażenie powoduje wyzerowanie licznika. Dużym ułatwieniem są „Oszustwa”, które możesz włączyć po zebraniu wszystkich śrubek – nieskończoną amunicję i nieśmiertelność. Mimo włączenia tych usprawnień pamiętaj, że nie możesz zostać ani razu trafiony.

Trofeum można wbić praktycznie na każdej planecie, podczas wykonywania misji głównych. Po zakończeniu wątku fabularnego praktycznie nie da się go wbić (ciężko znaleźć wystarczającą grupę wrogów), dlatego jeżeli ominąłeś to trofeum podczas drugiego podejścia, najlepiej będzie jak zaczniesz grę od nowa i wbijesz to trofeum na pierwszej/drugiej planecie.

Jeżeli chodzi o samą taktykę to polecam włączyć nieskończoną amunicję i rzucać przed siebie w każdym momencie groovitron (disco bomba), a następnie zabijać przeciwników tą bronią, którą gra Ci się najlepiej. Staraj się skakać, aby omijać pociski przeciwników i koniecznie uważaj, żeby nie spaść w przepaść itd, bo to również wyzeruje Ci licznik.

 

braz Handelek! / Trade Up
Wymień duplikat zestawu kart za nowy zestaw. / Trade in a set of duplicate holocards for a new one.

TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
To trofeum trzeba zrobić zanim zbierzesz wszystkie 108 holokarty. Zdobywasz je podczas walki z przeciwnikami oraz możesz je po prostu zebrać podczas eksplorowania planet (karty RYNO). Karty zdobywane po przeciwnikach są przydzielane losowo także na pewno podczas gry samoistnie wpadnie Ci kilka duplikatów, które możesz wymienić na nowy zestaw kart. Gdy znajdziesz 5 duplikatów możesz je zamienić, wciskając OPTIONS na padzie, następnie wybierając „Kolekcja kart”Trofeum jest niemożliwe do zdobycia w momencie zebrania wszystkich kart i będzie wymagane ponowne przejście gry na nowym zapisie.

 

Poradnik napisany w całości przeze mnie na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Sony Computer Entertainment Polska.