Scarf – Poradnik do trofeów i osiągnięć & Recenzja

by
19 sierpnia 2023
0

 

Scarf to przyjemne doświadczenie i prosta platyna, która dzięki naszemu poradnikowi stanie się banalna. Zapraszamy do skorzystania z guide’a oraz przeczytania recenzji!

 

[poll id=”256″]

Jeżeli poradnik się przydał – możesz postawić autorowi kawę w ramach podziękowania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: 4 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox7 x8 x10
 • Liczba trofeów offline: 25
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1,5-2x
 • Trofea możliwe do przeoczenia: 16
 • Zglitchowane trofea: 0

 

Krótko i na temat, czyli krótka recenzja:

Scarf to platformowa gra przygodowa przygotowana przez ekipę Uprising Studios. Tytułowy szalik owinie się wokół waszej szyi tylko na kilka godzin ale będzie to czas zagadek, ładnych widoków i niejednoznacznej fabuły.

Scarf - 01

Poza wstępem będzie to jeden z najkrótszych akapitów tej recenzji, dlatego że niemal wszystko, co mógłbym o fabule powiedzieć byłoby spoilerem lub jakkolwiek mogłoby wpłynąć na Waszą interpretację tej produkcji. Ograniczę się zatem do minimum i powiem tylko, że cała historia zaczyna się bardzo typowo – ot spotykamy na naszej drodze latającego węża, który potrzebuje naszej pomocy w odzyskaniu rozkradzionych podczas rebelii części siebie. Cała gra posiada dwa zakończenia a to, które przyjdzie nam odblokować, zależeć będzie od stopnia naszej wnikliwości w świat, po którym się poruszamy. Nic więcej nie powiem – buzia na kłódkę.

Scarf - 02

 

Czy to ptak, czy to samolot?

Bohater, którym sterujemy, ma dosyć podstawowy zakres ruchów – potrafi biegać, skakać na niewielkie odległości i … i w zasadzie to tyle. Ale hola, hola – Batman ma Robina; Spider-Man ma “człowieka na krześle”; oddział W11 Tomka, a nasz bohater ma wspomnianego już wcześniej węża, który potrafi morfować w opatulający go szalik, ale nie tylko. Już po kilku krokach szalik zyskuje nową moc, która zamienia go w skrzydła, pozwalające na podwójny skok, innym razem posłuży jako proca, a z biegiem czasu nawet jako – modna ostatnio w grach – lotnia do przemieszczania się na większe odległości. Cały ten arsenał nowych ruchów pomoże nam w pokonaniu trzech przygotowanych przez twórców etapów. Każdy z nich jest naszpikowany różnego rodzaju zagadkami środowiskowymi. Raz będziemy musieli znaleźć mechanizm, który odsłoni ukryte schody, innym razem przejść sekcję zręcznościową, a jeszcze innym ułożyć z bloczków odpowiedni obrazek. Nie wspomniałem o walce prawda? Otóż tej tu nie ma. Scarf jest raczej prostym platformerem ukierunkowanym na zwiedzanie i doświadczanie świata i historii, którą nam serwuje.

Scarf - 03

 

Cisza i spokój. Czy to Bieszczady?

Wszystkie te wspomniane akrobacje będziemy wykonywać na przestrzeni trzech etapów. Każdy przygotowany i nazwany został adekwatnie do zawartości, jaką chce nam pokazać. Ocean, pustynia oraz las. Pierwsza z lokacji zabierze nas na wybrzeże oraz da możliwość przespacerowania się po dnie oceanu – serio. Pustynia to odbijający światło złocisty piasek, natomiast las to bajkowa kraina ze średniowiecznymi zameczkami. Każda z nich to przynajmniej 40 min rozgrywki. Rozgrywki pełnej pięknych widoków i pasującej do nich wyciszającej ambientowej muzyki. Obrazki te niekiedy psują wyraźnie pikselowate tekstury, głównie na ścianach każdej z map, ale to już trochę czepialstwo. Większym zarzutem jest na pewno sterowanie postacią. wydaje się być bardzo sztywne, żeby nie powiedzieć zero-jedynkowe przez co np. czasami trudno wylądować na docelowym mniejszym obiekcie. Całość można ukończyć w zaledwie 3-4 godziny. To czy to wada czy zaleta musicie ocenić już sami – dodam tylko, że w momencie pisania recenzji gra w PS Store kosztuje zaledwie 45 zł.

Scarf - 04

Platyna w Scarf nie jest trudna, ale wymaga od nas dwukrotnego przejścia gry, oraz zwrócenia uwagi na kilka pomijalnych trofeów. Aby przez przypadek nie rzucić tutaj spoilerem, wszystkich zaciekawionych zapraszam do sekcji poradnikowej i ostrzegam, że czytanie jej spoilery już zawiera.

Scarf to niewielka, niemal typowa platformówka, dająca nam okazję powspinać się i porozwiązywać sporo zagadek środowiskowych. Nie odkrywa w gatunku nic nowego, ale ładne widoki w parze z towarzyszącą im ambientową muzyką oraz niejednoznaczną fabuła sprawiają, że grę można śmiało nazwać – coraz częściej używanym ostatnio – mianem “doświadczenia”. Doświadczenia, które moim zdaniem warto przeżyć nawet, jeśli zajmie nam tylko jeden wieczór.

Scarf - 05

 

Krok po kroku:

Krok 1: Pierwsze przejście gry wraz ze znalezieniem wszystkich znajdziek oraz wykonaniem pięciu opcjonalnych/pomijalnych czynności.

Film ze znajdźkami znajdziecie przy opisie pucharka: zloto Mistrz Lasu, a opcjonalne do wykonania czynności odpowiednio przy pucharkach: srebro Przyjaźń, zloto Prawda, srebro Kręgle, srebro Bramka!, srebro Jak dziecko.

 

UWAGA!

Jeśli chcecie sobie zaoszczędzić czasu, przy drugim przejściu koniecznie po zebraniu 5 atramentów wyjdźcie z gry i prześlijcie na pendrive (PS4) lub do chmury (PS4, PS5) swój plik zapisu.

 

Krok 2: Drugie przejście bez znajdziek lub z nie więcej niż 5 atramentami.

W tym momencie możecie wczytać plik zapisu, który wysyłaliście wcześniej na chmurę lub pendrive i kontynuować grę nie zbierając żadnej znajdźki więcej. Możecie również rozpocząć nową grę i ukończyć całą bez zbierania znajdziek.

 

Poradnik:

platyna Scarf / Scarf
Odblokuj wszystkie pozostałe trofea dostępne w grze. / Unlock all trophies

Gratulacje!

 

braz Skrzydła / Wings 15
Odblokuj zdolność podwójnego skoku. / Unlock the double jump ability.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie podczas przechodzenia etapu „Ocean”.

 

braz Liana / Liana 15
Odblokuj możliwość użycia liany. / Unlock the liana ability.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie podczas przechodzenia etapu „Ocean”.

 

braz Proca / Slingshot 15
Odblokuj umiejętność użycia procy. / Unlock the slingshot ability.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie podczas przechodzenia etapu „Ocean”.

 

braz Szybowiec / Glider 15
Odblokuj umiejętność szybowania. / Unlock the glider ability.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie podczas przechodzenia etapu „Pustynia”.

 

braz Początek / The beginning 15
Rozpocznij przygodę pomagając wężowi. / Start the adventure by helping the scarf.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie na samym początku naszej przygody.

 

braz Więzi / Bonding 15
Nawiązuj relacje z wężem. / Bonding with the scarf.

Możliwe do przeoczenia!

Patrz trofeum srebro Przyjaźń / Friendship 30

 

srebro Przyjaźń / Friendship 30
Tyle razy udało Ci się współpracować z wężem! Teraz jesteście przyjaciółmi. / You have interacted with the scarf so much! Now you are friends.

Możliwe do przeoczenia!

Podczas przemierzania światów towarzyszący nam szalik/wąż czasami się od nas odłączy. Sytuacje takie występują, gdy chcemy zdobyć atramentową znajdźkę lub wąż chce nam udzielić podpowiedzi w świecie gry. Aby wrócił na szyję bohatera należy w takim wypadku podejść do niego i nacisnąć . Takich sytuacji w świecie gry jest sporo, ale łatwo je pominąć dlatego proponuje zająć się tym już na samym początku przy okazji zbierania pierwszej atramentowej znajdźki.

Podchodzimy do atramentu i gdy rozdzielimy się od szalika nie zabieramy znajdźki tylko wracamy do szalika i naciskamy . Czynność powtarzamy do momentu aż wpadną nam trofea braz Więzi / Bonding 15 oraz opisywane tutaj srebro Przyjaźń / Friendship 30 .

 

srebro Zabawki / Toys 30
Odkryłeś wszystkie ukryte zabawki! / You have discovered all the hidden toys!

Możliwe do przeoczenia!

Patrz trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90

 

srebro Rysunki / Drawings 30
Znalazłeś wszystkie ukryte rysunki! / You have found all the hidden drawings!

Możliwe do przeoczenia!

Patrz trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90

 

srebro Atramenty / Inks 30
Wszystkie atramenty zostały znalezione. / All the inks have been found.

Możliwe do przeoczenia!

Patrz trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90

 

zloto Prawda / The truth 90
Piramida jest otwarta. / The pyramid is open.

Możliwe do przeoczenia!

Aby to trofeum było możliwe do zdobycia najpierw musimy zebrać przynajmniej 6 atramentów (film ze znajdźkami znajduje się przy opisie trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90 ).

Gdy mamy już zebrane atramenty to podchodzimy do piramidy na środku naszego HUBu, stajemy na małej platformie po jednej ze stron i wciskamy , aby przekazać atramenty.

„Przeoczalność” tego trofeum polega na tym, że będziemy mieli maksymalnie 2 szanse na otwarcie piramidy:

 1. Po powrocie z drugiego etapu (Pustynia), jeśli zebraliśmy wszystkie 6 możliwych do tej pory atramentów.
 2. Po powrocie z trzeciego – ostatniego – etapu (Las), ale przed przejściem przez ostateczny portal, również jeśli zebraliśmy przynajmniej 6 atramentów.

 

zloto Piramida / Pyramid 90
Możesz teraz otworzyć piramidę. / You can now open the pyramid.

Możliwe do przeoczenia!

Aby zdobyć to trofeum musimy zebrać przynajmniej 6 atramentów. Film ze znajdźkami znajduje się przy opisie trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90 .

 

zloto Wolność / Freedom 90
Pokonałeś Matkę. Wolność dla Twojej rodziny. / You have defeated the Mother. Freedom rained over your kin.

Możliwe do przeoczenia!

To trofeum odblokujemy za osiągnięcie jednego z dwóch zakończeń. To, które zakończenie dostaniemy, zależy od liczby zebranych na przestrzeni historii atramentów. Dla tego trofeum musimy zebrać ich przynajmniej 6. Polecam wykonać to podczas pierwszego przechodzenia, gdzie skupimy się na zebraniu wszystkich znajdziek. Film ze znajdźkami znajduje się przy opisie trofeum: zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90

UWAGA!

Jeśli chcecie sobie zaoszczędzić czas, przy drugim przejściu koniecznie po zebraniu 5 atramentów wyjdźcie z gry i prześlijcie na pendrive (PS4) lub do chmury (PS4, PS5) swój plik zapisu.

 

srebro Marionetka / Puppet 30
Zostałeś wykorzystany przez Matkę. Koniec Twojej przygody jest tutaj. / You have been used by Mother. The end of your adventure is here.

Możliwe do przeoczenia!

To trofeum odblokujemy za osiągnięcie jednego z dwóch zakończeń. To, które zakończenie dostaniemy, zależy od liczby zebranych na przestrzeni historii atramentów. Dla tego trofeum musimy zebrać ich nie więcej niż 5. Tutaj możemy skorzystać z przesłanego wcześniej pliku zapisu i dokończyć historię, nie zbierając ani jednej znajdźki więcej. Możemy również rozpocząć zupełnie nową grę i nie zbierać w niej w ogóle znajdziek.

 

srebro Kręgle / Bowling 30
Zagraj w kręgle. / Play a game of bowling.

Możliwe do przeoczenia!

Podczas przechodzenia etapu „Las” w pewnym momencie (po dość długim locie na lotni) nasz szalik odłączy się od nas i pogna do przodu. Zaprowadzi nas do miejsca ze statuą sowy, z której możemy pobrać jabłka. Za tą statuą znajduje się tor z kręglami. Wszystko, co trzeba zrobić, to podejść do kuli i nacisnąć Poniżej znajdziecie odpowiedni film, który pomoże w zdobyciu pucharka:

 

srebro Bramka! / Goal! 30
Bramka!! / Goal!

Możliwe do przeoczenia!

Podczas przechodzenia etapu „Las” trafimy do sporej lokacji, w której musimy zebrać pięć świecidełek, aby odblokować dalsze przejście. Pod platformą znajduje się mała jaskinia z kulą, którą możemy toczyć. Należy przetoczyć ją w prawo do końca kanionu, gdzie stoi kamienna bramka, a następnie przepchnąć przez nią kulę. Warto przed operacją znaleźć na terenie maskę i przegonić ptaki, które uniemożliwiają nam poruszanie się po kanionie. Poniżej znajdziecie odpowiedni film, który pomoże w zdobyciu pucharka:

 

srebro Jak dziecko / Like a child 30
Baw się drewnianą huśtawką w kształcie konia. / Play with the wooden horse seesaw.

Możliwe do przeoczenia!

Podczas przechodzenia etapu „Las” trafimy do lokacji, gdzie zostaniemy okradzeni i rozdzieleni od szalika. Gdy już wdrapiemy się na górną część mapy, musimy na jednym z pobliskich wzgórz znaleźć dźwignię, która odblokuje nam dostęp do schodów. Następnie wchodzimy po schodach na „balkon”, gdzie znajduje się koń na biegunach. Podchodzimy do niego i naciskamy . Poniżej znajdziecie odpowiedni film, który pomoże w zdobyciu pucharka:

 

braz Ocean / Ocean 15
Ukończyłeś Ocean. / You have completed the Ocean.

Trofeum związane z fabułą. Zdobędziemy je po ukończeniu etapu „Ocean”.

 

braz Pustynia / Desert 15
Ukończyłeś Pustynię. / You have completed the Desert.

Trofeum związane z fabułą. Zdobędziemy je po ukończeniu etapu „Pustynia”.

 

braz Las / Forest 15
Ukończyłeś Las. / You have completed the Forest.

Trofeum związane z fabułą. Zdobędziemy je po ukończeniu etapu „Las”.

 

braz Dom / Home 15
Możesz teraz iść do domu. / You can now go home.

Trofeum związane z fabułą. Wpadnie po ukończeniu wszystkich trzech etapów.

 

zloto Koniec / The end 70
Zagrałeś oba zakończenia. / You have played both endings.

Możliwe do przeoczenia!

Aby zdobyć ten puchar musimy przynajmniej dwa razy ukończyć grę, osiągając oba dostępne zakończenia. Szczegóły ich zdobycia znajdują się odpowiednio przy opisach pucharów: zloto Wolność / Freedom 90 oraz srebro Marionetka / Puppet 30

 

zloto Mistrz Oceanu / Ocean Master 90
Opanowałeś Ocean, odkrywając wszystkie jego sekrety. / You have mastered the Ocean by discovering all its secrets.

Możliwe do przeoczenia!

Dla tego pucharka musimy zebrać wszystkie znajdźki w etapie „Ocean”. Etap ten oferuje nam do zebrania:

 • 3 atramenty,
 • 3 zabawki,
  3 obrazy.

Film ze wszystkimi znajdźkami znajduje się przy opisie pucharka: Mistrz Lasu / Forest Master 90

 

zloto Mistrz Pustyni / Desert Master 90
Opanowałeś pustynię, odkrywając wszystkie jej sekrety. / You have mastered the Desert by discovering all its secrets.

Możliwe do przeoczenia!

Dla tego pucharka musimy zebrać wszystkie znajdźki w etapie „Pustynia”. Etap ten oferuje nam do zebrania:

 • 3 atramenty,
 • 5 zabawek,
 • 5 obrazów.

Film ze wszystkimi znajdźkami znajduje się przy opisie pucharka: Mistrz Lasu / Forest Master 90

 

zloto Mistrz Lasu / Forest Master 90
Udało Ci się opanować Las, odkrywając wszystkie jego sekrety. / You have mastered the Forest by discovering all its secrets.

Możliwe do przeoczenia!

Dla tego pucharka musimy zebrać wszystkie znajdźki w etapie „Las”. Etap ten oferuje nam do zebrania:

 • 3 atramenty,
 • 5 zabawek,
  5 obrazów.

Film ze wszystkimi znajdźkami:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!