Shadow of the Colossus – Poradnik do trofeów

 

Informacje ogólne:

Stopień trudności wbicia platyny: 5/10
Liczba trofeów: x1/ x5 / x7 / x25
Liczba trofeów offline: 38
Liczba trofeów online: 0
Minimalna liczba przejść: 5
Trofea możliwe do przeoczenia: 2
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 40 godzin

 

Krok po kroku:

 1. Polecam zacząć przygodę na poziomie trudności EASY, co znacznie ułatwi zdobycie niektórych trofeów jak np. Uziemione łuski. Punkty witalne Kolosów będą wymagały mniej dźgnięć co pozwoli nam szybciej go ubić i uzyskać konkretną trofkę. Dodatkowo, w pierwszym przejściu skup się na znajdźkach oraz szukaniu kapliczek, ponieważ być może zrobisz to przy okazji „normalnego grania”, a może nawet z ciekawości.
 2. Kolejne przejście zacznij na poziomie MEDIUM, aby nie pominąć trofek Król szybkości i Sprytny łucznik, w których musimy ukończyć próby czasowe na poziomie MEDIUM I HARD (trofea są do pominięcia ponieważ po odpaleniu gry na poziomie HARD, będą dostępne próby czasowe tylko na tym poziomie trudności co odetnie nam dostęp do nagród za próby z poziomu Medium).
 3. W trzecim przejściu odpal poziom HARD i leć od Kolosa do Kolosa nie patrząc na widoki, kapliczki czy znajdźki. Chodzi teraz tylko o to, aby ukończyć grę w mniej niż 5 godzin 41 minut i 28 sekund. Wbrew pozorom to całkiem proste :). Przy okazji polecam zrobić zapasowy zapis gry i zapisywać grę na 2 slotach po każdym zabitym Kolosie, aby w razie przypadkowej śmierci lub niepotrzebnej straty czasu wczytać grę.
 4. W czwartym przejściu skupmy się na próbach czasowych poziomu HARD, zostawiając fabularne kolosy na tzw. „międzyczas”. Jeżeli uda Ci się pokonać wszystkie próby dostaniesz ciekawy sprzęt, który urozmaici dalszą rozgrywkę i pozwoli zaliczyć trofea za zebranie kompletu. Następnie pokonaj kolosy, łapiąc po drodze owoce i jaszczurki, aby zwiększyć poziom witalności i wytrzymałości.
 5. Kolejne przejście lub przejścia, zależą od tego ile owoców i jaszczurek udało nam się zebrać. Są one tylko po to, aby wymaksować paski do trofeum Nieustraszony śmiertelnik, co jednocześnie da nam wystarczającą wytrzymałość, aby wspiąć się na kapliczkę po zatruty owoc (Owoc ogrodu) , oraz przebiec przez most nad pustynią (Dotrzyj do bramy).

 

Pierwsze przejście poziom ŁATWY:
 • Uziemione łuski zloto
 • Bez nadgarstków zloto
 • Brzemię klątwy srebrox
 • Wściekłość Dormina srebro
 • Szukając odkupienia srebro
 • Sztukmistrz srebro
 • Zaznacz cel braz
 • Owoc ziemi braz
 • Uzdolniony wojownik braz
 • Istota przeszłości braz
 • Jaszczur braz
 • Ziemskie zwierzęta braz
 • Dobrodziejstwo nomadów braz

 

Trofea za pokonanie kolosów:
 • Dolina Wędrowca braz
 • Mamut braz
 • Przebudzenie Rycerza braz
 • Ziemia usiana nagrobkami braz
 • Ujeżdżając wiatr braz
 • Grobowiec Olbrzyma braz
 • Fale Błyskawic braz
 • Łuski Koloseum braz
 • Cień w jaskini braz
 • Pustynne tajemnice braz
 • Strażnik i jama braz
 • Wzburzone jezioro braz
 • Omeny pośród wichury braz
 • Tarcza Kolosa braz
 • Dolina Upadłych braz
 • Ostatni Kolos braz

 

Drugie przejście poziom ŚREDNI:
 • Ten, który przeżył srebro

 

Trzecie przejście poziom TRUDNY:
 • Demon szybkości zloto
 • Król szybkości zloto – do pominięcia
 • Miecz Jej Wysokości braz
 • Sprytny łucznik  braz – do pominięcia

 

Czwarte/piąte przejście:
 • Nieustraszony śmiertelnik zloto
 • Dotrzyj do bramy srebro
 • Owoc ogrodu srebro
 • Rogaty chłopiec platyna

 

 

Poradnik:

platyna Rogaty chłopiec / The Horned Boy
Zdobyto wszystkie trofea / Acquired All Trophies

Platyna! Zdecydowanie było warto!

 

zloto Król szybkości / Speed King
Zdobądź wszystkie przedmioty ataku czasowego razem, jako jeden zestaw / Obtain All Time Attack Items Together as One Set

Do zdobycia tego pucharka będziesz musiał ukończyć wszystkie próby czasowe! Zarówno te na poziomie MEDIUM jak i te na poziomie HARD. Możesz to zrobić po kolei, czyli rozpocząć New Game + na poziomie MEDIUM, tam ukończyć wszystkie próby czasowe, po czym przejść fabułę. Następnie odpalamy New Game +2  na poziomie HARD i tu również kończymy wszystkie próby. W efekcie otrzymamy całą masę przedmiotów, od mieczy, płaszczy czy masek po skórki dla naszej Agro czy mapę lokalizacji jaszczurek.

 

zloto Nieustraszony śmiertelnik / Intrepid Mortal
Zapełnij paski zdrowia i wytrzymałości Wandera / Max Out Wander’s Health and Stamina Bars

Do zdobycia tej trofki potrzebne będzie minimum 5 przejść gry. Dlaczego aż tyle? Otóż pasek wytrzymałości oraz życia zwiększa się po zabiciu każdego kolosa, jednak musi to być kolos ubity w fabule! Poziom witalności możemy też zwiększyć zjadając owoce z drzew porozrzucanych po mapie, a poziom wytrzymałości w minimalnym stopniu zwiększają jaszczurki ze srebrnymi ogonami, które możemy znaleźć przy kapliczkach.

 

zloto Demon szybkości / Speed Demon
Ukończ grę na wysokim trybie trudności w mniej niż 5:41:28 s / Complete Hard Mode Under 5:41:28 s

Dość łatwa do zdobycia trofka. Wymaga jedynie ponownego przejścia gry :). Polecam wziąć się za nią przy 4 przejściu i najlepiej będzie ją robić z trofeum Ten, który przeżył. Po prostu przemy na przód, nie zważając na znajdźki czy kapliczki, ignorujemy piękne widoki i skupiamy się na eliminowaniu Kolosa po Kolosie. Tym sposobem 5:41:28 bez problemu wystarczy nam na ukończenie gry.

 

zloto Uziemione łuski / Grounded Scaler
Pokonaj Kolosa 8 zanim się odwróci / Defeat Colossus 8 Before it can Turn Back Over

Prosta sprawa (najlepiej zrobić to na poziomie łatwym). Kiedy zaczniesz walkę z 8 Kolosem należy zagwizdać wciskając , co rozjuszy potwora i zmusi go do wspinaczki na ścianę. Następnie zejdź piętro niżej i zeskocz na sam dół. Kiedy Wander otrząśnie się po upadku szybko wyceluj łukiem w jedną z łap gadziny siedzącej na ścianie (to zatrzyma dystansowy atak bestii), potem od razu strzel w drugą łapę i bum! Jaszczur leży na plecach. Wskocz na brzuch bestii (najprościej od strony ogona) i zaatakuj 2 punkty witalne. Na każdy z nich wystarczą 3 pełne ataki.

 

zloto Bez nadgarstków / Resist the Wrist
Pokonaj Kolosa 3 bez łamania mu nadgarstków / Defeat Colossus 3 Without Breaking His Wrist guard

Strasznie męczące trofeum… Przynajmniej dla mnie, bo oczywiście podszedłem do niego na poziomie trudnym co nie ułatwia sprawy… Chodzi tu o to, aby ubić 3 Kolosa bez rozbijania mu bransolety, co oznacza, że nie można pozwolić mu na uderzenie w metalowy okrąg na środku mapy. Aby tego dokonać musisz skupić uwagę Kolosa na sobie za pomocą łuku będąc na dalekim dystansie. Kiedy Kolos uderzy w ziemię szybko wbiegnij na jego miecz i zawieś się tuż przy jego dłoni (tzn. przy miejscu gdzie powinna być dłoń). Teraz potrzeba trochę zręczności. Tak szybko jak to możliwe przeskocz na część zbroi umocowaną na biodrach Kolosa. Po chwili przeciwnik lekko przykucnie, dając Ci szansę na wskoczenie na jego przedramię tuż nad bransoletą. Kiedy to się uda, włazimy na Kolosa i standardowo atakujemy punkty witalne. Na filmiku droga dojścia.

 

srebro Dotrzyj do bramy / Reach the Gate
Przejdź przez most do wejścia na Zakazane Ziemie / Cross the Bridge to the Entrance of the Forbidden Lands

Trofeum możemy połączyć z Owoc ogrodu, jednak zaznaczam, że nie warto próbować wspinaczki przed zmaksowaniem paska wytrzymałości (Nieustraszony śmiertelnik). Aby zdobyć to trofeum musisz wspiąć się niemal na szczyt kapliczki startowej po czym pójść w prawo i przebiec cały most zbudowany nad pustynią (sam bieg trwa jakieś 7 minut więc na filmiku widać etap dotarcia do bramy).

 

srebro Ten, który przeżył / Last Man Standing
Ukończ rozgrywkę dla jednego gracza, nie ginąc / Complete a Single Playthrough Without Dying Once

Przejdź całą fabułę nie ginąc ani razu. Prostym trikiem jest rozpoczęcie nowej gry, co da nam dodatkowy slot na zapisy. Tym sposobem po każdym zabitym kolosie zapisujemy grę na 2 slotach przez co autosave nie zrujnuje trofki w przypadku kiedy powinie Ci się noga i zginiesz, lub znajomi wpadną z pizzą a Ty zapomnisz wyłączyć grę :).

 

srebro Brzemię klątwy / Bearer of the Curse
Ukończ grę na dowolnym poziomie trudności / Complete the Game on any Difficulty

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Wściekłość Dormina / Dormin’s Rage
Użyj ataku Oddech Dormina / Use Dormin’s Breath Attack

Na końcowym etapie gry wcielisz się w Dormina, czyli w demoniczny głos z sufitu, który wyznaczał Ci kolejne cele. Przez chwilę będziesz mógł nim sterować i w tym momencie przytrzymując  Dormin zacznie ziać jasnym płomieniem.

 

srebro Szukając odkupienia / Seeking Salvation
Zmów modlitwę przy wszystkich ołtarzach / Pray at All Shrines

Musisz znaleźć i przyklęknąć przy wszystkich kapliczkach na mapie, na szczęście kraina w SoTC jest mniejsza niż się wydaję, a kapliczki są charakterystyczne i w dodatku świecą. Aby przyklęknąć wystarczy podejść do świecącej tablicy w kapliczce i kliknąć UWAGA – ostatnia kapliczka jest osiągalna dopiero po zabiciu 15 Kolosa i na screenie zasłania ją znacznik Wandera. Jest na samym dole mapy.

 

srebro Sztukmistrz / Trick Rider
Wykonaj wszystkie popisy na Agro / Perform All Stunts With Agro

Sterowanie koniem zdecydowanie jest jedną z trudniejszych części gry, jednak nie musisz się bać! Sztuczki są całkiem proste i jest ich tylko, albo aż 8! Poza tym opanowanie ich na pewno przyda się w dalszej rozgrywce.

 1. Zeskocz z Agro podczas jazdy: podczas galopu
 2. Szybki start: kiedy Agro stoi w miejscu lewy analog w dół +
 3. Szybkie zatrzymanie: podczas galopu lewy analog w dół +
 4. Szybki zwrot o 180 stopni: podczas galopu 2x lewy analog w dół +
 5. Stójka: podczas galopu  + lewy analog w górę
 6. Wiszenie po lewej: podczas galopu  +  + lewy analog w lewo
 7. Wiszenie po prawej: podczas galopu  +  + lewy analog w prawo
 8. Skok z klifu: znajdź mały klif i po prostu z niego zeskocz.

 

srebro Owoc ogrodu / Fruit of the Garden
Zasmakuj zatrutego owocu / Taste the Poisoned Fruit

Trofka wydaje się łatwa, jednak aby ją zdobyć musisz ukończyć grę ok. 5 razy, w celu uzyskania wystarczającej ilości wytrzymałości, gdyż zatruty owoc, o którym tu mowa, znajduje się w ukrytym ogrodzie na dachu kapliczki startowej. UWAGA: Zjedz tylko 1 owoc, ponieważ każdy z owoców znajdujących się w ogrodzie zmniejsza poziom wytrzymałości oraz życia.

 

braz Miecz Jej Wysokości / Sword of Her Majesty
Pokonaj dowolnego Kolosa Mieczem Królowej / Defeat any Colossus with Queen Sword

Samo zadanie jest proste, jednak aby zdobyć Miecz Królowej, musimy pokonać wszystkie 16 kolosów w wyzwaniu czasowym na poziomie HARD.

 

braz Zaznacz cel / Paint the Target
Skup miecz na żywotnym punkcie / Use the Sword to Focus on a Vital Point

Rozpocznij walkę z Kolosem, przytrzymaj , aby unieść miecz, skup promień na punkcie witalnym Kolosa. Done.

 

braz Owoc ziemi / Fruit of the Land
Zjedz kawałek owocu / Eat a Piece of Fruit

Na mapie możemy znaleźć kilka lub nawet kilkanaście drzew z owocami (nie liczyłem ^^). Po znalezieniu takowego, wystarczy zestrzelić owoc z łuku, podejść do niego i wcisnąć . Warto zbierać owoce, bo zwiększają poziom witalności. Jedz owoc będziesz wielki!

 

 

braz Uzdolniony wojownik / Skilled Warrior
Pokonaj Kolosa dźgnięciem z wyskoku / Defeat a Colossus with a Downward Jump Stab

Prosta trofka. Wybierz Kolosa, który się nie wierci (ja wybrałem pierwszego, bo jest wystarczająco stabilny) dźgaj punkty witalne do momentu aż zostanie mu życia na jedno uderzenie uderzenie, ustań na punkcie witalnym (przy pierwszym Kolosie jest to głowa) podskocz  i wciśnij  + .

 

braz Istota przeszłości / The Past that Defines Thee
Pokonaj dowolnego Kolosa w trybie reminiscencji / Defeat any Colossi While in Reminiscence Mode

Musisz pobiec do miejsca, w którym wcześniej pokonałeś Kolosa, odnaleźć leżące tam ciało i odpalić tryb reminiscencji. Odpalisz ten tryb klękając za pomocą  przy zwłokach Kolosa.

 

braz Jaszczur / Five-Lined Skink
Zdobądź ogon srebrnego jaszczura / Collect a Silver Lizard Tail

Jaszczurki ze srebrnymi ogonami najprościej znaleźć przy kapliczkach. Jak takową spotkasz, wystarczy ją ustrzelić z łuku lub trafić mieczem, a następnie podejdź do zwłok i kliknij . Warto łapać każdą jaszczurkę ze srebrnym ogonem, bo minimalnie zwiększają one poziom wytrzymałości, co przybliży nas do kolejnych trofek.

 

braz Ziemskie zwierzęta / Animals of the Land
Interakcja z gołębiem, jastrzębiem, rybą i żółwiem / Interact with a Dove, Hawk, Fish and Turtle

To trofeum wymaga interakcji ze zwierzętami jakie możesz spotkać w grze. Aby wejść w interakcję ze zwierzęciem należy wcisnąć . O ile w przypadku gołębi, ryb czy żółwi jest to proste, to z jastrzębiem trzeba będzie się chwile pomęczyć.

Gołąb:

Gołębie znajdziemy w startowej kapliczce, przy ciele dziewczyny. Im więcej ubiliśmy kolosów tym więcej będzie tam gołębi. Wystarczy podbiec podskoczyć  i przytrzymać . Wander powinien złapać gołębia za ogon i chwilę z nim polatać.

Żółw:

Żółwie znajdziemy na pustyni nieopodal kapliczki w połowie wielkiego mostu. Do żółwia wystarczy podejść, aby schował się do skorupy. Lokalizacja na filmiku:

Ryby:

Ryby znajdziemy tuż przed wejściem do 8 kolosa (to ten jaszczur co łazi po ścianach koloseum). Wystarczy zanurkować i podpłynąć do ryby. Wander złapie ją za ogon i będziemy mogli chwilę z nią popływać.

Jastrząb:

Najbardziej upierdliwy zwierzak. Na pewno podczas gry zauważycie, że jastrząb lub jastrzębie często podlatują do nas kiedy jedziemy konno. Z tej też pozycji najłatwiej moim zdaniem będzie nam złapać ptaka za ogon. Aby to zrobić musimy podczas galopu stanąć na Agro –  + lewy analog do przodu i w tej pozycji czekać na moment w którym podleci jastrząb. Kiedy ptaszysko podleci wystarczająco blisko, skaczemy  i wciskamy  aby złapać ptaszynę.

 

braz Dobrodziejstwo nomadów / Boon of the Nomad
Znajdź beczkę w ukrytej jaskini / Find Barrel in Hidden Cave

Znajdź beczkę w ukrytej jaskini – droga do jaskini w filmiku wystarczy do niej podejść.

 

braz Sprytny łucznik / Trick Arrow Skills
Zastrzel jaszczura specjalną strzałą / Shoot a Lizard with a Special Arrow

Samo wyzwanie jest całkiem proste, mimo że jaszczurki są dość szybkie. Jednak specjalną strzałę trzeba najpierw zdobyć w próbach czasowych na poziomie MEDIUM co może nam nieco utrudnić zdobycie trofeum.

 

braz Dolina Wędrowca / Valley of the Wanderer
Pokonaj 1. Kolosa / Defeat the 1st Colossus

Wskakujemy na tył lewej nogi, dźgamy w podświetlony punkt. Kolos klęka, wchodzimy po włosach na półkę, którą ma na plecach. Warto tam chwile odsapnąć. Następnie z półki przeskakujemy na prawą rękę, atakujemy punkt witalny i wspinamy się wyżej! Do głowy, na jej czubku znajdziemy drugi i ostatni punkt witalny.

 

 

braz Mamut / The Mammoth
Pokonaj 2. Kolosa / Defeat the 2nd Colossus

Ten koleżka staje na tylnich łapach jak słoń, który zobaczy mysz w starych kreskówkach :D. Musimy to wykorzystać, więc podchodzimy go od frontu. Kolos staje na tylnich łapach i odsłoni zielone punkty witalne na spodach kopyt, jeżeli tak to możemy nazwać. Wystarczy trafić w jeden z nich, aby kolos się przewrócił. Kiedy to zrobi, wchodzimy na niego po łapie, w którą trafiliśmy i atakujemy punkty witalne. Jeden jest na głowie, drugi na lewym boku Kolosa, a ostatni na tyle nad ogonem :).

 

braz Przebudzenie Rycerza / Wake the Knight
Pokonaj 3. Kolosa / Defeat the 3rd Colossus

Musimy zmusić „rycerza”, aby uderzył w stalowy okrąg na środku areny walki. W tym celu na starcie walki należy poczekać, aż kolos podejdzie jak najbliżej krawędzi po czym przebiegamy mu pod nogami i stajemy na w tym właśnie okręgu. Aby kolos zaczął atakować należy strzelić w niego z łuku. Powinien w miarę szybko się odwrócić i zadać cios. Kiedy trafi w okrąg bransoleta na jego prawym ręku pęknie otwierając nam drogę na szczyt Kolosa. Teraz musimy zmusić go do kolejnego ataku mieczem. Kiedy miecz po ataku będzie leżał na ziemi, musimy na niego szybko wbiec i złapać się kudłów na ręku kolosa. Potem wspinamy się na głowę, następnie na tył lewego ramienia. na koniec musimy dostać się na brzuch kolosa.

 

braz Ziemia usiana nagrobkami / Land of the Gravestones
Pokonaj 4. Kolosa / Defeat the 4th Colossus

Tego ziomeczka, trzeba będzie przechytrzyć :). Więc prowadzimy go do momentu, aż dojdzie z nami do czterech ziemianek. Stojąc na dachu jednej z nich, agrujemy go łukiem, by podszedł jak najbliżej. Kiedy będzie tuż nad nami, wskakujemy do środka i podziemnym korytarzem wybiegamy z drugiej strony, nie pokazując się Kolosowi! Czekamy cierpliwie za ścianą, aż Kolos przykucnie i zacznie nas szukać w tej ziemiance, do której wbiegliśmy. W tym momencie możemy do niego podbiec i wskoczyć mu na ogon. Na górze czekają nas 2 punkty (po lewej i po prawej) przy przednich łapach oraz 1 na głowie. Aby dostać się do punktu na głowie musimy zaatakować podświetlony punkt na karku Kolosa, co sprawi, że nasz przyjaciel opuści głowę. Potem tylko skaczemy i atakujemy ostatni punkt witalny.

 

braz Ujeżdżając wiatr / Riding the Wind
Pokonaj 5. Kolosa / Defeat the 5th Colossus

Startujemy w wodzie, a Kolos siedzi sobie grzecznie na filarze. Na początek musimy dopłynąć do 3 platform, stanąć na 1 z nich, strzelić do Kolosa z łuku co oczywiście go wkurzy :). Wkurzone ptaszysko wzniesie się w powietrze i zacznie lecieć prosto na nas. Jak będzie już wystarczająco blisko, musimy wskoczyć mu na bark. kiedy na niego wejdziemy mamy do zaatakowania 3 punkty witalne: 2 na końcówkach skrzydeł i 1 na końcu ogona.

 

braz Grobowiec Olbrzyma / Tomb of the Giant
Pokonaj 6. Kolosa / Defeat the 6th Colossus

Aby pokonać tego Kolosa musimy najpierw uciec na koniec mapy. Będzie to wymagało od nas przeskoczenia 3 murów, które idący za nami Kolos po prostu zburzy. Na końcu mapy chowamy się pod zabudowaniami. Kiedy nasz przeciwnik dojdzie do końca mapy. Przyklęknie i zajrzy pod zabudowania, pod którymi jesteśmy ukryci. W tym czasie możemy podejść do dłoni, którą oparł o ziemie i którą położy na płasko kiedy się zbliżymy. Więc wskakujemy na dłoń i wykańczamy punkt witalny, który się na niej znajduje. Następnie zeskakujemy i powtarzamy akcję z chowaniem się pod zabudowaniem. Kolos znów się nachyli, tym razem wskakujemy mu na brodę i wspinamy się na głowę gdzie znajduje się 2 punkt witalny. Ostatni punkt jest nieco niżej na sercu Kolosa.

 

braz Fale Błyskawic / Waves of Lightning
Pokonaj 7. Kolosa / Defeat the 7th Colossus

Aby sprowokować Kolosa do ataku musimy po prostu pływać w jeziorze. Kiedy wąż rzeczny nas wypatrzy jego oczy zmienią się na czerwone. Wtedy musimy ustawić się tak, aby Kolos płynął prosto na na. Kiedy dopłynie do powierzchni wody, musimy uniknąć prądu, którym atakuje z 3 kolców, wystających z pleców. Płynąc dalej Kolos na chwilę wystawi część grzbietu, której musimy się złapać. Kiedy złapiemy się grzbietu, kolos zacznie płynąć tuż przy powierzchni wody, co da nam szanse na poruszanie się po jego ciele. Naszym następnym zadaniem jest „wyłączenie” kolców z prądem. Wyłączamy je poprzez zaatakowanie podświetlonych punktów, które znajdziemy tuż przy kolcach. Po zgaszeniu 3 kolców na głowie kolosa pojawi się punkt witalny.

 

braz Łuski Koloseum / Scaler of the Colosseum
Pokonaj 8. Kolosa / Defeat the 8th Colossus

Na wejściu do koloseum wciskamy , aby zagwizdać, co obudzi kolosa, który zacznie się wspinać po ścianie. My w tym momencie musimy zejść po schodach 1 piętro niżej i przez dziurę w budowli zeskakujemy na sam dół. Po lądowaniu musimy strzelić w 2 łapy Kolosa, po czym spadnie on na plecy. Potem wspinamy się na jego brzuch i atakujemy 2 punkty witalne. Jeżeli nie uda się zabić go za pierwszym razem, należy wejść kilka pięter w górę i powtórzyć cała akcję.

 

braz Cień w jaskini / Lurker of the Cave
Pokonaj 9. Kolosa / Defeat the 9th Colossus

Na pewno zauważycie gejzery w miejscu walki. Aby pokonać tego Kolosa musimy najpierw zaprowadzić go nad jeden z gejzerów. Para wodna przewróci go na bok, odkrywając 2 zielone punkty witalne na nogach, w które musimy strzelić z łuku. Kiedy trafmy w oba punkty musimy wspiąć się po brzuchu kolosa, ten po chwili stanie na nogi wrzucając nas na swój grzbiet. Jedyny punkt witalny znajduje się na głowie Kolosa.

 

braz Pustynne tajemnice / Mystery in the Sand
Pokonaj 10. Kolosa / Defeat the 10th Colossus

Przy tym puchatym wężu piaskowym będziemy musieli wykazać się zręcznością i umiejętnościami jazdy konnej ;). Otóż aby pokonać 10 kolosa musimy pozwolić mu się pogonić. Podczas pościgu Kolos wystawi łeb z piasku i to jest moment, w którym musimy trafić go w oko z łuku. Kiedy go trafimy oślepiony walnie głowa w ścianę i odsłoni nam grzbiet, na którym znajdują się 2 punkty witalne. Musimy przeprowadzić tą akcję 2 razy.

 

braz Strażnik i jama / Guardian and the Pit
Pokonaj 11. Kolosa / Defeat the 11th Colossus

W pomieszczeniu, w którym zaczynamy walkę po lewej i prawej stronie stoją kolumny z czarami ognia. Kiedy wejdziemy na jedną z nich, Kolos rozpędzi się i uderzy w kolumnę, po czym wypadnie z niej pochodnia. Musimy zejść po pochodnie i ponownie wejść na kolumnę, aby ją odpalić. Kolos boi się ognia i zacznie się wycofywać, musimy doprowadzić go do krawędzi (tej przy której widać niebo). Biedak spadnie na dół i strąci sobie z pleców zbroję, odsłaniając tym samym punkt witalny. Kolos jest szybki i żwawy, więc ciężko go dźgnąć nawet siedząc mu na plecach. Jeżeli nie uda się go ubić „normalnie” polecam wrócić do pomieszczenia gdzie zaczęła się walka. Tam możemy wspiąć się na kolumny z czarami ognia. Kolos dalej będzie walił głową w kolumny, jednak tym razem ten cios go ogłuszy, dając nam czas na atak.

 

braz Wzburzone jezioro / Thunder of the Lake
Pokonaj 12. Kolosa / Defeat the 12th Colossus

Dwunasty Kolos ma tylko jeden punkt witalny, który znajduje się na jego brzuchu i musimy go zmusić, aby wyciągnął go z wody i umożliwił nam atak. Aby tego dokonać musimy wejść po plecach Kolosa na jego głowę, gdzie zobaczymy kilka zielonych zębów. Za pomocą tych zębów możemy sterować Kolosem. Po prostu pójdzie on w stronę zęba, który uderzyliśmy. Tym sposobem musimy skierować kolosa na 1 z 3 budowli (altanek?) i jak będziemy już wystarczająco blisko, zeskoczyć na budowlę i schować się za umiejscowiony na środku słupek. Kolos strzeli prądem, a po chwili wyjmie z wody przednie łapy i oprze się nimi o budowlę. Tym sposobem otwiera nam się dostęp do brzucha kolosa.

 

braz Omeny pośród wichury / Signs amidst the Storm
Pokonaj 13. Kolosa / Defeat the 13th Colossus

Podniebna walka! Aby sprowadzić latającego kolosa na ziemię musimy wskoczyć na konia, dogonić Kolosa i przebić za pomocą łuku 3 poduszki powietrzne, znajdujące się na jego spodzie. Kiedy uda się przebić poduszki, kolos zniży pułap lotu i zacznie szorować skrzydłami po piachu. W tym momencie należy do nich dobiec i zeskoczyć z konia łapiąc się skrzydła. Kolos zorientuje się, że na nim siedzimy i wzbije się do góry, wyrównując skrzydła i umożliwiając nam przeskoczenie na jego grzbiet. Na grzbiecie znajdziemy 3 punkty witalne pod „klapkami”, które zamykają się po pewnym czasie, co zmusi nas do powtórzenie akcji z poduszkami i wspinaczką.

 

braz Tarcza Kolosa / Shield of the Colossus
Pokonaj 14. Kolosa / Defeat the 14th Colossus

Tutaj będzie potrzeba nieco zręczności. Aby pokonać tego kolosa musimy dosłownie zburzyć ruiny, w których walczymy. Po rozpoczęciu walki z tyłu po lewej stronie będzie leżała obalona kolumna, musimy z niej wskoczyć na wąskie zabudowanie, potem na kolejne i kolejne, aż dojdziemy do pionowej kolumny, a tutaj musimy wspiąć się na sam szczyt. Na szczycie musimy poczekać chwilkę, aż Kolos uderzy. Po 1 uderzeniu należy się wychylić i trafić go z łuku. Zagrowany (oczy zaświecą się na czerwono) Kolos uderzy mocniej i przewróci kolumnę. Teraz musimy z niej przeskoczyć na kolejne zabudowanie. Tą metodą dotrzemy do ściany, po której przewróceniu należy szybko pobiec do przodu, do ściany, po której można się wspiąć na półkę. Z tego miejsca strzelamy do Kolosa z łuku, po czym zburzy on podest, na którym stoimy i strąci sobie z grzbietu zbroję. Teraz wystarczy wejść na dowolne podwyższenie i zagrować naszego przyjaciela, który po uderzeniu łbem w kamienną przeszkodę, zemdleje na chwilę dając nam czas na atak.

 

braz Dolina Upadłych / Valley of the Fallen
Pokonaj 15. Kolosa / Defeat the 15th Colossus

Na arenie walki z Kolosem po lewej i po prawej stronie zobaczysz platformy, które pomogą Ci się dostać na wyższy poziom budowli. Aby tego dokonać, musisz znaleźć platformę przy schodach widocznych na 1 piętrze. Stań na platformie, zagruj Kolosa, strzelając mu w nogę, następnie w momencie, w którym Kolos będzie chciał Cię zdeptać – odskocz! Przydeptana przez kolosa platforma podniesie się na tyle, że będziesz w stanie wskoczyć na pierwsze piętro. Teraz wbiegnij wyżej za filary i strzel w ramię, w którym Kolos trzyma „miecz”, kiedy zacznie atak, cofnij się pod zewnętrzną ścinę. Ten cios zrzuci z góry kamienne bloki, po których będziesz mógł wspiąć się wyżej. Na 2 piętrze znajdziesz schody prowadzące do mostu łączącego obie strony areny. Nie przebiegaj go! Stań na początku tego mostu i zacznij strzelać w Kolosa. Kolos zaatakuje, burząc most po czym zacznie się kierować wgłąb areny walki. Teraz podejdź do krawędzi pozostałego mostu i wskocz na Kolosa. Na głowie znajdziesz pierwszy punkt witalny, kiedy go wykończysz przemieść się na prawy łokieć i zaatakuj podświetlony punkt. Sprawi to, że nasz przyjemniaczek upuści miecz i odsłoni drugi punkt witalny na wewnętrznej części dłoni. Zeskocz na dół, teraz Kolos będzie atakował, uderzając pięścią w ziemię. Sprowokuj Kolosa, zrób unik, wskocz na dłoń i wykończ przeciwnika!

 

braz Ostatni Kolos / Last of the Colossus
Pokonaj 16. Kolosa / Defeat the 16th Colossus

Walka z ostatnim Kolosem składa się z dwóch etapów:

Etap 1:
W pierwszym etapie musimy się dostać do nóg Kolosa, który wali ognistymi kulami jak tylko wychylisz nos z za zasłony. Drogę „pod spódnicę” Kolosa zobaczysz w filmiku poniżej

Etap 2:
Wespnij się na plecy, na których znajdziesz pierwszy słaby punkt. Zaatakuj go co spowoduje, że Kolos przybliży do pleców lewą rękę. Wskocz na nią, a nasz kolega przerzuci rękę na przód. W tym momencie musisz przebiec po przedramieniu do drugiego słabego punktu na bicepsie Kolosa i tutaj sytuacja wygląda podobnie, zaatakuj. Kolos przybliży prawą rękę, wskocz na nią i wespnij się na zewnętrzną część dłoni. Przeciwnik będzie ruszał ręką, aby Cię zrzucić, musisz wyczuć moment aby zeskoczyć na głowę, lub szyję. Dobrym miejscem będzie każde, z którego uda się wejść wyżej. Jesteś już krok od sukcesu, możesz po drodze zaatakować 4 słaby punkt na lewym ramieniu Kolosa, ale to sprawi tylko, że przez chwilę będzie stabilniejszy i łatwiej będzie Ci wejść na jego głowę, gdzie znajduje się jedyny punkt witalny.

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Sony Computer Entertainment Polska.