Sniper Elite 4 – Poradnik do trofeów

by
29 lipca 2018
9

 

 

Seria gier Sniper Elite dla większości z Was na pewno nie jest obca, nawet jeśli w nią nie graliście to z pewnością o niej słyszeliście. W czwartej części zatytułowanej Italia naziści wcale nie mają lżej, gdyż po karabin ponownie sięga Karl Fairburn – dobrze Wam znany z dwóch poprzednich części.

 

 

Miejscem naszych potyczek będą – Uwaga spoiler – Włochy. Zwiedzimy tutaj trochę lasów, kamienic, terenów górskich i oczywiście niemieckich baz wojskowych. Mapy są zdecydowanie większe od tych z Afryki co ma swoje plusy i minusy. Rozbudowane tereny dają nam jeszcze większą swobodę działania, możemy wybierać, które zadania zrobimy najpierw – sami kreujemy swoją drogę do sukcesu. Minusem ich rozmiaru jest z kolei to, że twórcy nafaszerowali je masą przedmiotów kolekcjonerskich (Listy z domu, Listy do domu, Listy pożegnalne, Listy do M. – no dajcie spokój!).

 

 

Co nowego? W sumie parę rzeczy się pozmieniało. Od tej pory nasz bohater nabył umiejętność skakania i wspinaczki. Co prawda do Assassyna mu jeszcze daleko, ale pojedynczy płotek nie sprawi problemów, a nawet wdrapie się na niewysoki mur. Mamy również możliwość dokonywania egzekucji wisząc na krawędzi.

 

 

Wracając do egzekucji, w drodze z Afryki do Włoch nasz Karl zaciągnął parę lekcji walki wręcz. W 4 części mamy wiele więcej animacji cichej likwidacji, niektóre z nich wyglądają imponująco. Mamy również nieco więcej zabawek w ekwipunku. Możemy wybierać między granatami zwykłymi, a przylepnymi, dynamit możemy wyposażyć w zapalnik czasowy, a nasz karabin w amunicję wyciszającą – jest tego więcej.

 

 

Twórcy wprowadzili również drzewko rozwoju postaci… chyba możemy to tak nazwać. Mamy do wyboru kilka umiejętności, które dodajemy swojemu bohaterowi, ale jest to bardzo wąski wybór. Nie wprowadza to wielkich zmian, ale też i nie przeszkadza.

Podsumowując, Sniper Elite 4 to kolejna dobra część przygód ulubionego snajpera nazistów. Jak wspomniałem wyżej wprowadzono parę nowinek i usprawnień, ale nie spodziewałbym się jakiś wielkich niespodzianek. Myślę, że twórcy podeszli do kolejnej części trochę leniwo, mogli pofatygować się o nieco więcej nowinek i urozmaicenia, choć nadal jest to jedna z lepszych gier o snajperze. Zwolennicy serii na pewno podzielają moje zdanie. A co najważniejsze nie zmienił się schemat pucharków, wciąż dotyczą wytłuczenia wrogich żołnierzy na wiele sposobów, znalezieniu dużej ilości przedmiotów i opanowania umiejętności snajperskich do maksimum. W tej odsłonie mamy zdecydowanie mniej pucharków online i co-op, natomiast nie macie co liczyć na pominięcie trybu Autentycznego, kolejny raz daje w kość, choć już nie tak mocno jak poprzednio. Powodzenia.

 

 


 • Trudność zdobycia platyny: 4/10
 • Trofea offline: 43 (2, 10, 31)
 • Trofea online: 8 (1, 1, 6)
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Zalecana ilość przejść: 2 (Kadet, Autentyczny)
 • Trofea do pominięcia: Brak
 • Zabugowane trofea: Brak

Uwaga! Podziękowania dla Rekina za udostępnienie filmików wykorzystanych w poradniku.

 


KROK 1: Kampania na poziomie trudności Kadet na 100% + Obserwacja Co-op.

Czyścimy każdą misję z wszystkich znajdziek i zadań dodatkowych. Przedmiotów do znalezienia jest o wiele więcej niż poprzednio. Trzy rodzaje listów, pozostałe dokumenty, grafiki służb od oficerów, posągi do odstrzelenia – sporo, ale wszystko możemy podejrzeć, tak więc nic nam nie umknie.

Każdą misję możemy powtórzyć i zebrać to czego nam zabrakło. Pamiętajcie również o tym, aby w miarę możliwości zapamiętać poszczególne misje. To którędy minąć patrole, gdzie się schować czy skąd najlepiej sprzątnąć wroga – przyda Wam się to grając na poziomie Autentycznym.

Obserwacja – W tej części jest to jedyny tryb gry, który musimy wykonać w kooperacji. Jeden z Was wciela się w rolę snajpera, a drugi w agenta. Strzelec osłania kolegę, a ten przemyka przez obszar wroga. Każdy z Was będzie miał osobne przedmioty kolekcjonerskie do znalezienia. Kiedy każdy odnajdzie swoje znajdźki to obaj gracze zaliczą 100%.

Moja metoda:

Najpierw czyściłem mapę z wrogów (Uwaga!) przeszukując każde ciało, bo to w nich znajdziecie LISTY POŻEGNALNE. Zaznaczając wroga przez lornetkę widzisz czy ma on przy sobie jakiekolwiek przedmioty kolekcjonerskie, tak samo przez lornetkę możesz sprawdzić zwłoki żołnierzy. Po drodze zbierałem też wszystko co wpadło mi w ręce. Wykonywałem każde zadanie dodatkowe i generalnie siałem zniszczenie.

Następnie wspomagając się filmikami odnajdywałem to czego mi brakowało. Nie biegałem po mapie za każdą pozycją pokazaną w filmiku, gdyż dokładnie wiedziałem czego potrzebuję. W Rejestrze Służby > Przedmioty Kolekcji możemy podejrzeć wszystkie przedmioty w poszczególnej misji. Kiedy w filmiku pokazywany był list, którego mi brakowało to nim się interesowałem.

Nie potrafię stwierdzić czy jest to szybszy sposób czy też nie. Z pewnością było to dla mnie wygodniejsze bo rozgrywałem misję po swojemu, a nie wedle scenariusza filmiku ze znajdźkami.

Na tym etapie skoncentrujesz się na tych pucharkach:

 • Wszystko po połowie.
 •  Matka wie najlepiej.
 •  Wojownik Weavera.
 •  Wróbel w garści…
 •  Przebojowe trafienia.
 • Wykonując rozkazy.
 •  Przyjmuję wyzwanie.
 •  Kolekcjoner.

KROK 2: Kampania na poziomie trudności Autentyczny – BEZ MANUALNYCH ZAPISÓW STANU GRY.

WAŻNE! – Nie wykonuj manualnych zapisów, gra co kilka minut robi checkpointy, więc po porażce możesz naprawić swoje błędy. Jest to warunek do uzyskania Najlepszy z najlepszych z najlepszych. Musisz pamiętać też o nie rozpoczynaniu innych misji podczas próby przejścia kampanii na autentycznym – musisz uważać, żeby nie nadpisać checkpointów i móc kontynuować tam gdzie skończyłeś.

UWAGA – Na zagranicznych forach znalazłem informację od graczy, którzy mieli problem z pucharkami za Autentyczny poziom trudności w kooperacji. Grając z kolegą, jeden zdobywał wszystkie pucharki, a drugiemu nie zaliczało ostatniej misji co za tym idzie – nie wpadały trofea za ukończenie kampanii na wszystkich poziomach trudności. Może to być zależne od tego kto jest hostem lub od tego, kto oddał ostatni strzał niszczący samolot w 8 misji. Nie znalazłem w związku z tym żadnych szczegółowych informacji, ani odpowiedzi. Problem zdawał się być odosobnionymi przypadkami. Sam ukończyłem ten krok grając w pojedynkę i nie odnotowałem żadnych problemów.

W porównaniu z poprzednią odsłoną gry, poziom Autentyczny został nieco ułatwiony. Ginąc podczas misji możesz wczytać ostatni checkpoint i spróbować jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz… Przypomnę, że w trzeciej części śmierć oznaczała rozpoczęcie całej misji od nowa.

Więcej szczegółów przy opisie  Najlepszy z najlepszych z najlepszych.

 

KROK 3: Multiplayer i Tryb Przetrwania.

Do rozegrania macie 8 trybów meczu wieloosobowego, nie trzeba ich wygrać wystarczy że weźmiecie w nich udział do samego końca. Kolejnym trybem gry będzie Przetrwanie, 12 fal nacierających na Was wrogów. Zadanie to jest dużo łatwiejsze na poziomie trudności Kadet, możecie również rozegrać to w kooperacji ze znajomym.

 

KROK 4: Czyszczenie.

To już tylko formalność. Jeśli po ukończeniu kampanii i wyzwań wciąż nie zdobyłeś pucharków związanych z zabójstwem wrogów, poziomem postaci lub odblokowaniem ulepszeń do broni to rozegraj wybrane misje jeszcze raz. Możesz to również zrobić w trybie Przetrwania, wystarczy że skupisz się na tym czego Ci potrzeba.

 


platyna Platynowe trofeum / Platinum Trophy
Zdobądź wszystkie pozostałe trofea, aby otrzymać tytuł najlepszego snajpera świata / Win all other trophies to take your place as the world’s greatest sniper

Nasz ostatni, najbardziej wyczekiwany pucharek.

 

braz Koniec początku / The end of the beginning
Ukończ misję 1 / Complete Mission 1


Wykonujemy pierwsze zadania na Wyspie San Celini. Na początku oczywiście krótki samouczek. Następnie będziemy musieli wyeliminować Generała Schmidta i czterech innych oficerów. Fajna mapka na sam początek gry.

 

braz Będziemy walczyć na plażach / We shall fight on the beaches
Ukończ misję 2 / Complete Mission 2


Nasza druga misja to Wieś Bitanti. Musimy wesprzeć ruch oporu w walce z nazistami. Mapka znacznie mniejsza od poprzedniej.

 

braz Żadnych kompromisów / No compromise is possible
Ukończ misję 3 / Complete Mission 3


Wiadukt Regilino. Naszym celem jest wysadzenie wielkiego działa, które stoi na wiadukcie kolejowym. Spora mapka, dużo zarośli, duże pole do popisu, jeśli chodzi o ciche działanie.

 

braz Podpalić Europę! / Set Europe ablaze!
Ukończ misję 4 / Complete Mission 4


Wkraczamy do Stoczni Lorino. Będziemy działać po zmroku co ułatwi nam zadanie, choć wrogów jest sporo i łatwo wpaść pod mocny ostrzał.

 

braz Nie zawiedziemy i nie będziemy się wahać / We shall not fail or falter
Ukończ misję 5 / Complete Mission 5


Zwiedzamy Klasztor Abrunza. Musimy wyeliminować Pierco Capo, po drodze sporo zakamarków i korytarzy więc łatwo się zgubić.

 

braz Nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj / Never, never, never give up
Ukończ misję 6 / Complete Mission 6


Trafiamy do Obiektu w Magazzeno. Tutaj musimy dezaktywować radar i odszukać Kesslera, którego Niemcy potrzebują do realizacji swoich operacji.

 

braz Plany są niczym; planowanie jest wszystkim / Plans are nothing; planning is everything
Ukończ misję 7 / Complete Mission 7


Na naszym celowniku Willa Giovi Fiorini a w niej przebywa Rothbauer, którego oczywiście musimy sprzątnąć. Obszerna mapa, która daje nam możliwość wykonania zadania na różne sposoby.

 

braz Sukces nie jest ostateczny / Success is not final
Ukończ misję 8 / Complete Mission 8


Nasza ostatnia misja. Będziemy musieli przedrzeć się przez bazę nazistów. Duże nasilenie wrogów i nie łatwy teren. Na końcu czeka nas konfrontacja z generałem Böhm’em.

Warto spojrzeć na opis braz Linia największego oporu. przed wykonaniem zadania, aby zaoszczędzić sobie jego powtarzania.

 

braz Budując na swoim sukcesie / Compounding Your Success
Ukończ obserwację 1 / Complete Overwatch 1


Musimy ukończyć misję obserwacji „Stacja rozrządowa”. Grając w kooperacji zarówno Ty, jak i Twój znajomy wybieracie rolę Agenta lub Snajpera. Każdy z Was będzie miał ograniczony obszar działania. Snajper trzyma się z daleka i nie może wejść na obszar Agenta i na odwrót. Nie ma znaczenia, którą rolę wybierzesz, jeśli wykonacie zadanie to każdy z Was będzie miał je zaliczone.

Uwaga – na tej mapie musicie też odnaleźć wszystkie przedmioty kolekcjonerskie (patrz srebro Kolekcjoner). Agent i Snajper mają osobne znajdźki do zebrania. Jeśli Agent podniesie przedmiot to zostanie on również zaliczony koledze w roli Snajpera, dlatego nie będziesz musiał powtarzać zadania grając drugą profesją. Radzę zacząć misję z kolegą, który wcześniej jej nie robił. Jeśli wcześniej zebrał dany przedmiot to będzie on już dla niego niedostępny co oznacza, że i Ty go nie zdobędziesz w tej rozgrywce.

 

braz Trenuj, celuj, w dziesiątkę / Train, Set and Match
Ukończ obserwację 2 / Complete Overwatch 2


Musimy ukończyć misję obserwacji „Stacja rozrządowa”. Grając w kooperacji zarówno Ty, jak i Twój znajomy wybieracie rolę Agenta lub Snajpera. Każdy z Was będzie miał ograniczony obszar działania. Snajper trzyma się z daleka i nie może wejść na obszar Agenta i na odwrót. Nie ma znaczenia, którą rolę wybierzesz, jeśli wykonacie zadanie to każdy z Was będzie miał je zaliczone.

Uwaga – na tej mapie musicie też odnaleźć wszystkie przedmioty kolekcjonerskie (patrz srebro Kolekcjoner). Agent i Snajper mają osobne znajdźki do zebrania. Jeśli Agent podniesie przedmiot to zostanie on również zaliczony koledze w roli Snajpera, dlatego nie będziesz musiał powtarzać zadania grając drugą profesją. Radzę zacząć misję z kolegą, który wcześniej jej nie robił. Jeśli wcześniej zebrał dany przedmiot to będzie on już dla niego niedostępny co oznacza, że i Ty go nie zdobędziesz w tej rozgrywce.

 

braz Ekspert w jednej dziedzinie / A Most Singular Expert
Opanuj jedną broń / Master a single weapon


Wpadnie podczas wykonania srebro Zbrojmistrz.

 

braz Pistoletowy profesjonalista / The Pistol Pro
100 zabójstw za pomocą pistoletu / 100 Kills with a Pistol


Klasyczny pucharek. Musicie zabić 100 żołnierzy za pomocą dowolnego pistoletu. U mnie trofeum wpadło już w 5 misji przy czym nie skupiałem się na używaniu jedynie tej broni.

 

braz Dodatkowy specjalista / The Secondary Specialist
250 zabójstw za pomocą broni dodatkowej / 250 Kills with a Secondary Weapon


Tutaj wystarczy dokonać 250 zabójstw przy użyciu jakiejkolwiek broni dodatkowej. Mało używałem tego typu broni w kampanii, dlatego musiałem dobić ten dzbanek w Survivalu.

 

braz Wymachiwanie karabinem / Rockin’ the Rifle
500 zabójstw za pomocą karabinu / 500 Kills with a Rifle


Jak powyżej, wystarczy zabić 500 wrogów swoim karabinem snajperskim. Przy stosunkowo częstym używaniu karabinu, pucharek powinien wskoczyć pod koniec pierwszego podejścia do kampanii.

 

braz Widzę cię! / I See You!
Skup się w pełni na celu 100 razy. / Fully Target Focus 100 times


Za pomocą lornetki oznaczamy żołnierza ( + ). Kiedy już go oznaczyliście musicie śledzić żołnierza lornetką do chwili uzyskania pełnego skupienia – akcja powiodła się, jeśli widzicie wszystkie informacje o danym wrogu. Poniżej screen z udanego skupienia.

 

Załatwiłem to już w drugiej misji, na Kadecie starałem się oznaczać większość wrogów na mapie.

 

braz Wszystko po połowie / Everything by Halves
Ukończ 50% wszystkich dodatkowych celów w głównej kampanii / Complete 50% of all Secondary Objectives in the Main Campaign


Patrz srebro Wykonując rozkazy.

 

srebro Wykonując rozkazy / Following Orders
Ukończ wszystkie cele dodatkowe w głównej kampanii / Complete all Secondary Objectives in the Main Campaign


Przede wszystkim proponuję wykonać wszystkie zadania dodatkowe w pierwszym podejściu do kampanii na poziomie trudności: Kadet. Na początku każdej misji (oprócz pierwszej, tutaj zaczynamy od samouczka) znajdujemy się na małym obszarze. Tutaj możemy spotkać ludzi, od których uzyskamy informacje o naszych celach dodatkowych. Będą to zadania od Weavera, rebeliantów i Matki Kurki. Ich wytyczne zostaną zaznaczone na mapie jako Znak Zapytania.

 

 

W menu wyboru misji, możesz sprawdzić, które zadania opcjonalne już wykonałeś a które pominąłeś.

 

braz Trzymaj się na dystans / Keeping your Distance
Całkowity dystans zabójstw 100 kilometrów / Total kill distance of 100 Kilometres


Pucharek powinien wpaść samoczynnie po ukończeniu kampanii dwa razy (Kadet i Autentyczny) oraz po ukończeniu survivali i obserwacji. Jeśli się tak nie stało będziecie musieli postrzelać jeszcze trochę w wybranych misjach bądź przetrwaniach. Pamiętaj, aby likwidować rywali ze sporego dystansu. Dobrym miejscem jest misja 4 (Wiadukt Regilino). Łączną odległość zabójstw możesz w każdej chwili sprawdzić w Rejestrze Służby.

 

braz Król zasadzek / Ambush King
Zabij 100 przeciwników za pomocą pułapek / Kill 100 enemies with traps


Sam nie używałem pułapek tak często jak powinienem, choć po ukończeniu Kampanii, Przetrwania i Obserwacji w statystykach miałem 80 takich zabić. Resztę musiałem nabić powtarzając misję.

Uznałem, że początek 1 misji (jeszcze podczas trwania samouczka) będzie dobrym miejscem na prace z pułapkami. Wdrapałem się na mur tak, aby pobliski żołnierz mnie nie zauważył, następnie ustawiłem minę blisko przejścia i wróciłem na krawędź ściany. TUTAJ ZROBIŁEM ZAPIS GRY. Zwisając z krawędzi używałem gwizdka, aby zwabić wroga do siebie. Ten nieświadomy niczego wchodził w prost w pułapkę. Po eksplozji i nabiciu punktów wczytywałem save’a i powtarzałem, aż pucharek wpadł.

 

 

zloto Odbiło ci? / Are You Insane?
Ukończ całą główną kampanię na autentycznym poziomie trudności / Complete the entire main campaign on Authentic difficulty


Wpadnie podczas wykonania braz Najlepszy z najlepszych z najlepszych.

 

srebro Strzelec naprawdę wyborowy / Deadshot Demon
Ukończ całą główną kampanię na poziomie trudności Sniper Elite / Complete the entire main campaign on Sniper Elite difficulty


Wpadnie podczas wykonania braz Najlepszy z najlepszych z najlepszych.

 

braz Wprawny strzelec / The Masterful Marksman
Ukończ całą główną kampanię na poziomie trudności Strzelec / Complete the entire main campaign on Marksman difficulty


Wpadnie podczas wykonania braz Najlepszy z najlepszych z najlepszych.

 

braz Wykonalna misja / Mission Possible
Ukończ całą główną kampanię na poziomie trudności Kadet / Complete the entire main campaign on Cadet difficulty


Wpadnie podczas pierwszego przejścia kampanii na Kadecie.

 

braz Jajecznica – na ostro! / The Nutcracker – Sweet!
Obezwładnij nieprzyjaciela, a potem postrzel go w jądra / Incapacitate an enemy, then shoot them in the testicles


Banalne zadanie. Jedyne co musicie zrobić to znaleźć Oficera, ponieważ numer ten nie wychodzi ze zwykłymi szeregowcami. Stopień żołnierza możecie sprawdzić przez lornetkę () bądź ocenić go po mundurze.

Jeśli już macie nieszczęśnika w zasięgu wzroku to zakradacie się za niego i używając pistoletu (polecam WELRODa, aby nie narobić hałasu) strzelacie mu w nogę. Obezwładniony oficer sobie leży, a Wy wyciągacie snajperkę i oddajecie strzał prosto w jaja. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem – pucharek jest Wasz.

 

braz Łowca organów / The Organ Grinder
Przestrzel każdy organ ze skutkiem śmiertelnym przynajmniej raz / Get at least one killshot on every organ


Do tego trofeum potrzebna będzie podstawowa wiedza na temat anatomii człowieka. Do przestrzelenia mamy 9 organów, większość z nich załatwicie podczas swobodnej rozgrywki. Ja musiałem jedynie zapolować na Jelito.

Poniżej lista wszystkich organów:

 • Głowa
 • Oko
 • Nerka
 • Wątroba
 • Brzuch
 • Płuco
 • Jądra
 • Serce
 • Jelito

 

Dla tych, którzy już dawno schowali podręczniki do biologi zamieszczam obraz z lokalizacją poszczególnych organów.

 

braz Brudne taktyki / Dirty Tactics
Zabij przeciwnika za pomocą pułapki / Kill an enemy via a booby trap


Wystarczy zabić wroga za pomocą pułapki umieszczonej w zwłokach innego żołnierza. Aby to zrobić musimy znaleźć ochotnika, zabić go i zaminować ciało. Możemy użyć do tego: Miny z linką, Miny tupu-S, Miny talerzowej. Mając w ekwipunku wspomniane przedmioty podejdź do ciała i przytrzymaj  . Następnie zadbaj o to, aby kolega naszej ofiary znalazł zaminowane ciało i je zbadał. Możesz go zwabić kamieniem lub porzucić Zwłoki – pułapkę w pobliżu wroga.

 

 

braz Miłośnik rozwałki / Demolition Fan
Wysadź 25 pojazdów/bunkrów/wieżyczek za pomocą ładunków wybuchowych / Satchel Charge 25 manned vehicles/pillboxes/pantherturms


Jedyne co musicie zrobić to wysadzić wyżej wymienione rzeczy za pomocą ładunków wybuchowych. Uwaga – nie chodzi tutaj o granaty czy dynamit. Wymagany ładunek musi być podłożony w konkretne miejsce na konkretnej rzeczy. Przykładowo nie na każdym pojeździe da się zamontować taki ładunek. Ja w kampanii unikałem hałasu, dlatego nie nabiłem tych likwidacji za dużo.

Postanowiłem grindować go na początku 8 misji. Dostałem się do dwóch bunkrów przy głównym wejściu do bazy. Kiedy byłem już obok pierwszego, zapisałem grę. Wysadziłem oba bunkry i wczytałem zapis, powtarzałem do uzyskania pucharka – w moim przypadku jakieś 4-5 powtórzeń.

 

 

Drugim dobrym miejscem do wykonania licznych eksplozji jest Misja 4: Stocznia Lorino. Docieramy na miejsce wskazane na obrazku, dokonujemy zapisu i wysadzamy pojazdy. Wczytujemy save’a i powtarzamy akcję.

 

 

braz Ogień i siarka / Fire and Brimstone
Zabij 5 przeciwników za pomocą jednego uderzenia artyleryjskiego / Kill 5 enemies with a single artillery strike


Aby tego dokonać musisz mieć na wyposażeniu Pistolet na flary. Możesz go pozyskać z ciała Obserwatora(zlokalizuj obserwatora za pomocą lornetki). Następnie musisz znaleźć grupę co najmniej pięciu żołnierzy stojących dość blisko siebie. Dobrym miejscem na realizację tego pucharka jest misja 6 (Obiekt w Magazzeno), mamy tutaj zarówno Obserwatorów jak i wymaganą grupę wrogów. Trzeba jednak uważać, jeśli przeciwnicy Cię wykryją to włączą alarm i Grupa, która jest naszym celem może się rozproszyć.

 

Obraz pokazuje gdzie zlokalizować Grupę żołnierzy oraz jak użyć Pistoletu z flarą aby wezwać ostrzał artylerii.

 

[video_popup url=”https://youtu.be/pJhsP8P1r1U” text=”FILMIK” auto=”yes”]

 

braz Przerwana gra w chowanego / Sniper Interrupted
Zabij 5 snajperów, zanim cię zauważą / Kill 5 Snipers before they see you


Wystarczy zlokalizować i ustrzelić wrogich snajperów zanim oni zauważą Ciebie. Musicie tylko pamiętać, że nie zaliczy strzelca, który wcześniej już Was wykrył. Snajpera możecie znaleźć po zobaczeniu rozbłysku światła odbijającego się z jego lunety lub oznaczając go lornetką () – nad jego postacią zobaczycie ikonę celownika.

 

W moim przypadku pucharek wpadł swobodnie w 3 misji.

 

braz Linia największego oporu / The Path of Most Resistance
Zniszcz samolot za pomocą karabinu powtarzalnego / Destroy the plane using a Bolt-Action Rifle


W ostatniej ósmej misji będziemy musieli zniszczyć uciekający samolot. Tuż po dotarciu na balkon, kiedy widzisz już ruszający samolot DOKONAJ ZAPISU – w tym zadaniu łatwo chybić więc lepiej mieć save’a w zanadrzu. Aby zdobyć to trofeum musimy dokonać tego przy użyciu rakiety umieszczonej pod nim. Zadanie nie jest trudne, wystarczy poczekać, aż samolot wzbije się w powietrze i wykona nawrót. Mamy ograniczony czas na wykonanie strzału, więc radzę użyć skupienia i wstrzymania oddechu, aby go lekko spowolnić.

 

 

braz Matka wie najlepiej / Mother knows best
Ukończ wszystkie misje Matki Kurki w głównej grze / Complete all Mother Hen secondary missions in the main game


Wpadnie podczas wykonywania srebro Wykonując rozkazy. Jeśli nie przegapiłeś żadnego zadania, pucharek wpadnie w 7 misji.

 

braz Wojownik Weavera / Weaver’s Warrior
Ukończ wszystkie cele dodatkowe OSS w głównej kampanii / Complete all OSS Secondary Objectives in the main campaign


Wpadnie podczas wykonywania srebro Wykonując rozkazy. Jeśli nie przegapiłeś żadnego zadania, pucharek wpadnie w 6 misji.

 

srebro Przyjmuję wyzwanie / Challenge Accepted
Ukończ wszystkie wyzwania w jednej misji / Complete all challenges in a single mission.


Każda z misji ma 5 wyzwań, możesz je sprawdzić w menu wyboru misji lub w menu pauzy rozgrywając wybraną już misję. Aby zdobyć pucharek musisz ukończyć wszystkie wyzwania jednej misji, choć nie muszą one być zrealizowane w jednym i tym samym przejściu. Miej jednak na uwadze to, że niektóre wyzwania wymagają także ukończenia misji – inaczej nie zostaną zaliczone. Jak już wspomniałem każda misja ma inne wyzwania, jedne są nastawione na otwartą walkę i sporą liczbę zabójstw, a drugie skupiają się na skradaniu i dywersji. Wybierz zestaw wyzwań, który Tobie odpowiada najbardziej.

 

Ja wykonałem wyzwania w 1 misji.

 

srebro Różnorodność jest przyprawą śmierci / Variety is the Spice of Death
Zabij wroga każdą bronią / Get a kill with every weapon


Musisz zabić przynajmniej jednego wroga przy użyciu każdej broni dostępnej w grze (NIE DOTYCZY BRONI DOSTĘPNYCH Z DLC). Większość pukawek znajdziesz na polu walki, zabierając je od poległych żołnierzy, te których nie znajdziesz lub nie są dostępne na mapie możesz kupić w sekcji Uzbrojenie Gracza dostępnej z głównego menu gry.

Oto lista wymaganych snajperek, karabinów i pistoletów:

Karabiny Snajperskie:

 • CARCANO M91/41
 • M1903 SPRINGFIELD
 • LEE-ENFIELD NO.4
 • MOSIN-NAGANT WZ. 91/30
 • KARABINER 98K
 • MANNLICHER M1895
 • GEWEHR 43

Bronie Dodatkowe:

 • THOMPSON
 • MKB 42
 • MAB 38
 • MP 40
 • FNAB-43
 • FG 42 – do zdobycia w misji 8 od Jagera Wsparcia.
 • PANZERFAUST – na pewno dostępny w misji 8.
 • STRZELBA OKOPOWA

PISTOLETY:

 • WELROD
 • LUGER P08
 • WEBLEY MK VI
 • PISTOLET WOJSKOWY 38
 • M1911
 • M1934

 

braz Cichy, ale śmiercionośny / Silent But Deadly
Zabij 100 przeciwników, korzystając z wytłumionej amunicji. / Kill 100 enemies with suppressed ammo


100 ofiar to wcale nie tak dużo, jednak muszą one zostać zabite przy użyciu wytłumionej amunicji. Posłuży do tego Welrod lub zmiana amunicji w karabinie na tą cichutką.

 

U mnie pucharek wskoczył dość szybko bo już podczas 3 misji na Kadecie.

 

srebro Nadal nie mam czasu krwawić / Still Ain’t Got Time to Bleed
Ukończ misję w trybie jednego gracza bez używania apteczki i bandaża / Complete a single player mission without using a Medikit or Bandage


Kolejne trofeum, które wpadnie bez większego wysiłku. Wystarczy, że podczas dowolnej misji nie użyjecie żadnych przedmiotów leczących. Nie stanowi to problemu przy pierwszym przejściu kampanii na poziomie Kadet.

 

braz Na główkę / On Yer Head, Son
Zabij 3 przeciwników, zrzucając ich z dużej wysokości / Kill enemies with 3 different environmental drop kills


Tuż na początku pierwszej misji nauczycie się, jak eliminować wrogów przy użyciu środowiska. Będziecie mogli strzelić w bloczek podtrzymujący ładunek znajdujący się nad żołnierzem. Do uzyskania pucharka potrzeba w sumie trzech takich likwidacji. Dlatego możecie dokonać zapisu przed strzałem w bloczek i powtórzyć akcję 3 razy, bądź wykonać je w późniejszym czasie bo okazji nie będzie brakować.

 

Pamiętaj, aby spacerujący żołnierz znalazł się pod ciężarem zanim strzelisz w bloczek.

 

srebro Mój karabin jest moim najlepszym przyjacielem / My Rifle is My Best Friend
Ukończ misję z głównej kampanii, zabijając wrogów wyłącznie za pomocą karabinu / Complete a main campaign mission with rifle kills only


Jak w opisie, jedyne czego możecie używać to Wasz karabin snajperski, nie strzelajcie z innej broni, ani nie wykorzystujcie pułapek i granatów. Polecam dokonać tego przy pierwszym podejściu do kampanii na poziomie trudności Kadet – amunicji będzie pod dostatkiem, a wrogowie nie sprawiają trudności. Ja wbiłem dzbanek w 2 misji, gdyż mapka należy do jednej z najmniejszych, a i zadania w niej nie są takie długie.

 

srebro Kolekcjoner / The Collector
Zbierz wszystkie ostatnie listy, listy z domu i listy do domu w głównej grze / Collect all Last Letters, Letters From Home, and Letters To Home in the main game


Przedmiotów do zebrania jest sporo, ale przebiega to całkiem sprawnie. Wszystkie zebrane bądź brakujące okazy możesz sprawdzić sekcji Rejestr Służby następnie Przedmioty Kolekcji.
Poniżej lista filmików zawierających lokalizację wszystkich znajdziek w kampanii i obserwacji.

 

[video_popup url=”https://youtu.be/JOPEs3sriJQ” text=”MISJA 1″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/XyKeF7N5KkI” text=”MISJA 2″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/7cD8-i-IsSU” text=”MISJA 3″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/rfI_fhbhE4U” text=”MISJA 4″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/rgSusDPQTA0″ text=”MISJA 5″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/kozOr91pyeo” text=”MISJA 6″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/eSxsO5Dm__w” text=”MISJA 7″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/zpe5rsqPj18″ text=”MISJA 8″ auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/eER3blayF6M” text=”KOMPLEKS” auto=”yes”]

[video_popup url=”https://youtu.be/UL-SboSIPnk” text=”STACJA” auto=”yes”]

 

 

srebro Zbrojmistrz / Master-At-Arms
Opanuj w pełni karabin, broń dodatkową i pistolet / Fully master a rifle, secondary weapon and pistol


Każda z broni, której możemy użyć w grze posiada swoje szczególne ulepszenia. Aby je odblokować musimy wypełnić konkretne wymagania np. wykonać 25 strzałów w serce używając karabinu. W większości przypadku cele te są realizowane samoczynnie w trakcie luźnej rozgrywki. Są też jednak takie, które w naturalny sposób nie zostaną wypełnione. Oczywiście możecie odblokować broń, którą lubicie najbardziej – musi to być karabin, broń dodatkowa i pistolet.

Wybierając broń z koła ekwipunku możecie od razu zobaczyć jakie wymagania muszą być spełnione do odblokowania ulepszeń. Niżej przedstawiam zestaw broni, które odblokowałem ja.

Karabin SPRINGFIELD

KM THOMPSON

THOMPSON zabójstwo rykoszetem:

Dobrym miejscem na farmę zabójstw rykoszetem jest misja 1, zaraz na jej początku mamy idealnego kandydata na śmierć.

Pistolet WELROD

WELROD zabójstwo przy użyciu materiałów wybuchowyh:

Również w misji 1 mamy okazję zabić kilku żołnierzy przy użyciu materiałów wybuchowych, potrzebnych do ulepszenia pistoletu.

 

 

braz Wróbel w garści… / A Bird in the Hand…
Traf wszystkie kamienne orły / Shoot all Stone eagles


Patrz srebro Kolekcjoner.

 

braz Przebojowe trafienia / Greatest Hits
Znajdź wszystkie raporty snajperskie / Find all sniper reports


Patrz srebro Kolekcjoner.

 

braz Trep / Dogface
Osiągnij 5. poziom postaci / Reach character rank 5


Patrz zloto Weteran.

 

srebro Żołnierz piechoty / Jarhead
Osiągnij 25. poziom postaci / Reach character rank 25


Patrz zloto Weteran.

 

zloto Weteran / Veteran
Osiągnij 50. poziom postaci / Reach character rank 50


Doświadczenie zdobywasz za niemal każdą akcje w grze: wszelkiego rodzaju zabójstwa, eksplozje, wykonywanie zadań głównych i pobocznych w misjach jak i za grę multiplayer. Jeśli po dwukrotnym ukończeniu kampanii, survivali i obserwacji nadal brakuje Ci kilka poziomów postaci to w prosty sposób można je farmić.

Najwięcej punktów doświadczenia dostajemy za wykonanie zadań głównych i pobocznych. Dlatego najszybciej je uzyskamy jeśli TUŻ przed wykonaniem zadania dokonamy zapisu gry i owe zadanie wypełnimy. Następnie wczytujemy save’a i powtarzamy akcje. W ten sposób za wykonanie niektórych zadań możesz zgarnąć nawet do 2000 pkt. doświadczenia. Uwaga – ważne abyś poczekał z załadowaniem stanu gry do momentu, aż na ekranie pojawi się informacja za co i ile punktów dostałeś. System gry dodaje punkty za każdą próbę dlatego ten sposób jest najszybszy.

 

braz Dorwę ich wszystkich / Gotta Cap ’em All
Zabij jednego żołnierza piechoty każdego typu / Kill one of each infantry type


Na swojej drodze napotkamy 8 rodzajów żołnierzy, wystarczy załatwić każdego z nich i pucharek jest Twój. Poniżej lista wszystkich typów przeciwników (możesz sprawdzić ilość zabójstw danego typu żołnierza w Rejestr Słyżby > Statystyki >Zabici). Powinieneś zdobyć dzbanek w 6 misji, do tej pory z pewnością napotkałeś każdy rodzaj wroga.

 • PIECHOTA
 • OFICER
 • JAGER
 • JAGER WSPARCIA
 • ŻOŁNIERZ Z PANZERFAUSTEM
 • OBSERWATOR
 • SNAJPER
 • RADIOTELEGRAFISTA

 

srebro Przetrwają najsilniejsi / Survival of the Fittest
Ukończ wszystkie fale w sesji przetrwania / Complete all waves in a survival session


Musisz wybrać i ukończyć jedną mapę w rozgrywce Przetrwania. Tryb ten składa się z 12 fal, w każdej z nich mogą wystąpić wszystkie rodzaje żołnierzy oraz kilka pojazdów pod sam koniec. Możesz wykonać to sam lub z pomocą kolegi w kooperacji. Najszybciej i najłatwiej jest to zrobić na poziomie trudności Kadet, bez większego problemu stawisz czoła wszystkim najeźdźcą. Na mapie znajdować będzie się również Stanowisko Dowodzenia, które masz za zadanie bronić. Nie jest to jednak konieczne, możesz zyskać punkty, ale strata stanowiska nie wpłynie na wygraną w Przetrwaniu.

 

braz Duch rywalizacji / Competitive Nature
Ukończ przynajmniej jedną grę w każdym trybie / Complete at least one match in each mode


Chodzi tutaj o każdy tryb gry Wieloosobowej (Online). W sumie jest ich 8, jednak aby zadanie zostało zaliczone musisz po prostu ukończyć dany mecz. Nie ma znaczenia czy go wygrasz lub przegrasz. Jeśli dołączysz do trwającego już meczu i rozegrasz go do końca, również zostanie to zaliczone. W przypadku kłopotu w znalezieniu danego meczu, możesz stworzyć prywatną sesję ze znajomym i ukończyć rozgrywkę 1 na 1.

Lista wszystkich trybów:

 • Drużynowy deathmatch
 • Deathmatch
 • Drużynowy król odległości
 • Król odległości
 • Bez przejścia
 • Zdobądź flagę
 • Kontrola
 • Eliminacja

 

 

braz Zmiana kanału / Channel Changer
Przejmij kontrolę nad zajętym przez przeciwnika radiem i zdobądź je na kilka sekund przed końcem / Take control of the enemy held radio and capture it with just seconds remaining


Trzeba tego dokonać w trybie gry online Kontrola. Polega on na walce o kontrolę nad każdym kolejno zrzuconym radiem. Aby przejąć radio musisz najpierw do niego dotrzeć, utrudniają to przeciwnicy, którzy tylko czekają, aż pojawisz się w pobliżu odbiornika. Na przejęcie radia masz ograniczony czas, trzeba wyczekać, aż czas ten znacząco spadnie. Uważaj jedynie, abyś zostawił sobie małą rezerwę na dotarcie do radia i przejęcie go co również trwa kilka sekund. Zadanie nie jest niemożliwe, aczkolwiek może sprawiać nie mało kłopotu. Osobiście nie udało mi się tego dokonać w naturalnym meczu, dlatego stworzyłem sesję z kolegą, który nie przeszkadzał mi w realizacji celu.

 

braz Najlepszy z najlepszych z najlepszych / The Best of the Best of the Best
Ukończ całą główną kampanię na autentycznym poziomie trudności bez manualnego zapisywania gry / Complete the entire main campaign on Authentic difficulty with no manual saves


NIE wykonuj ręcznego zapisu stanu gry, możesz jednak kontynuować grę od ostatniego checkpointa.

Zmiany jakie wnosi tryb Autentyczny:

 • Brak radaru
 • Brak HUD
 • Na mapie nie są zaznaczone ani cele główne, ani poboczne
 • Silniejsi i bardziej uważni przeciwnicy
 • Mały zasób amunicji
 • Realistyczna balistyka: liczy się wiatr, grawitacja i odległość od celu

Porady:

 • Szybka robota, skup się jedynie na wykonaniu celu głównego.
 • Nie zmieniaj magazynku zanim nie wystrzelasz wszystkich naboi. Zmieniając go wyrzucasz pozostałe w nim pociski i niepotrzebnie tracisz cenny zasób amunicji.
 • Zabijaj tylko kiedy to konieczne, pozostałych żołnierzy omijaj odwracając ich uwagę.
 • Używaj środowiska do chowania się, zarośla to Twój najlepszy przyjaciel. Kucając w nich stajesz się niewidoczny – tak samo jak ciała w nich schowane.
 • Jeśli wzniesiesz alarm, szybko się wycofaj i przeczekaj burzę. W bezpośrednim i otwartym starciu nie masz najmniejszych szans na przetrwanie.
 • Używaj wyciszonej amunicji i pistoletu z tłumikiem. Wykorzystuj hałas przelatujących samolotów i wystrzałów artylerii aby zagłuszyć swoje strzały. Wyposaż się również w dodatkowy zapas wyciszonej amunicji w sekcji Uzbrojenie gracza przed rozpoczęciem misji.