Spintires: MudRunner – Poradnik do trofeów i osiągnięć

23 grudnia 2018
0

Spintires debiutuje w końcu na konsolach i robi to bardzo dobrze! Gra trafi raczej do niszowego odbiorcy, jednak z całego serca ją polecam każdemu, jest świetna na długie zimowe wieczory, kiedy to można się zrelaksować w fotelu i spokojnie brodzić sobie w błocie. Platyna nie jest taka trudna, można znaczną część gry grać solo, chociaż mimo wszystko zalecam coopa z 4 osobami, zabawa jest przednia po prostu. Jedyny minus tej gry to jej długość, ponieważ jak się wciągnięcie to w przeciągu 2, góra 3 dni zrobicie dosłownie wszystko.

 


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Informacje ogólne:

Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
Liczba trofeów: x1/ x1 / x3 / x54
Liczba trofeów offline: x1 / x3 / x51
Liczba trofeów online: x3
Minimalna liczba przejść: 6 map oraz 9 wyzwań
Trofea możliwe do przeoczenia: Brak
Zglitchowane trofea: Brak
Czas do zdobycia platyny: 30 – 40 godzin

 

Krok po kroku:

Wszystkie kroki opisałem wg własnego sposobu grania, nie musicie się trzymać kolejności za wszelką cenę.

Nim przejdziemy w ogóle do gry, warto poznać kilka podstaw, których sam nie znałem na początku, a bardzo by mi się przydały. Zatem zacznijmy:

PODSTAWY

 • Grę zaczynacie z raptem kilkoma pojazdami, które nie są najwyższych lotów. Podczas gry, na mapie będziecie mieć losowe pojazdy do odkrycia, ale odkrywają się one tylko i wyłącznie na czas Waszej gry na danej mapie. By na stałe odblokować nowe pojazdy, trzeba po prostu kończyć mapy, najlepiej w trybie Hardcore. Następnie podczas wyboru mapy macie ilość gwiazdek, którą możecie wykorzystać na wybór ciężarówek. Zalecane pojazdy opisałem poniżej.
 • Dobre i uniwersalne ciężarówki, które warto wybierać to:
  • C-375 – jest szybka, dobrze radzi sobie w trudnym terenie, mało pali, można jej założyć pakę na małe bądź średnie kłody, żurawia oraz resztę pak typu punkty warsztatu, naprawcze, itd. Zalecam jej wybór jeśli tylko macie taką możliwość.
  • C-260 – bardzo podobna do C-375, z tym że można jej założyć naczepę na długie kłody (jednak jazda z nimi jest bardzo trudna). Poza tym jest zwinna, mało pali, itd. Również polecam rozważenie jej wyboru jako startowa.
  • B-66 – mała ciężaróweczka, która mało pali i jest bardzo zwinna. Niestety ma bardzo mało możliwości modyfikacji, głównie używa się jej jako ratunkowa, ponieważ można zatankować do niej 500 litrów i bardzo szybko dotrzeć do każdego miejsca na mapie.
  • B-131 – słaba ciężarówka, jednak jej zaletą jest to, że wymaga tylko 2 gwiazdek, a świetnie nadaje się do odkrywania Garaży (można od razu założyć do niej 4 punkty, czyli paka + naczepa). Można z niej również zrobić żuraw, a w razie czego nawet przerobić na „drewnowóz” i podpiąć linką.
  • D-537 – odkryjecie ją dopiero znacznie później, jednak jest to świetny wielozadaniowy kolos. Bardzo dużo pali, ale ma również duży bak. Można jej założyć pakę na drewno małe, średnie i nawet duże. Poradzi sobie bez problemu w każdym terenie przy odpowiedniej jeździe rzecz jasna.
  • E-7310 – największy kolos w grze, jest powolny, dużo pali, ale żaden teren mu nie straszny. Można mu założyć pakę na małe i średnie drewno (duże nie) lub cysternę, bądź naczepę z punktami naprawczymi. Pod koniec gry używałem już tylko i wyłącznie tego pojazdu. Pomimo, że jazda nim się przedłuża, to można bez stresu wybierać się samemu w każdy teren, a do tego podczepić sobie przyczepę z paliwem i nie trzeba się obawiać wyczerpania paliwa.
  • K-700 – nie warto jej wybierać na start, jednak warto ją odkryć na mapie jeśli się pojawi. Jest to genialna ciężarówka do ratowania innych z opresji. Ma ogromne koła, dzięki czemu znacznie lepiej sobie radzi w trudnym terenie.
 • Każdy pojazd możecie modyfikować w Warsztacie, możecie założyć różnego rodzaju paki, w tym te na drewno (małe, średnie, duże), przyczepy z punktami warsztatu, żurawia, cysternę, itd. Oczywiście nie każda ciężarówka może wszystko założyć, dlatego musicie się rozeznać co która może, a która nie. Zmiana paki nic nie kosztuje, dlatego warto mieć kilka ciężarówek z różnymi naczepami w pogotowiu.
 • Na mapach macie te same zadania, czyli dostarczyć drewno ze składu do tartaku. Do tego macie punkty obserwacyjne, które odkrywają mapę oraz warsztat, do którego trzeba dowieść 4 punkty (przeważnie paka + naczepa), aby go odkryć i móc tam dokonywać zmian. Oczywiście stacji paliwowej chyba nie muszę opisywać. By zdobyć komplet pucharów na danej mapie, musicie zrobić wszystko, najlepiej w trybie Hardcore.
 • Prawie każda ciężarówka ma napęd na wszystkie koła + blokowanie dyferencjału (niektóre mają na stałe zablokowany). Grając w trybie Hardcore, tam gdzie jedziecie po w miarę utwardzonym podłożu wyłączajcie wszelkie wspomagania, dzięki temu spalanie będzie znacznie mniejsze. Jeżdżenie z lekko wciśniętym gazem też ma znaczenie, jeśli brodzicie w głębokim błocie, albo bagnie to trzymajcie tylko lekko R2, żeby tylko koła się toczyły, a ciężarówka przesuwała. Trzymając pełny gaz tracicie maksimum paliwa, a i tak poruszacie się ślimaczym tempem.
 • Używajcie wyciągarki, gdzie tylko można. Nie tylko w trudnym terenie łapiąc się drzew czy kłód, ale również do holowania innych ciężarówek. Dzięki temu macie tak naprawdę dwa auta pod ręką i można szybko obskakiwać tartaki dzięki takiemu układowi, a do tego jeśli macie odpowiedni zestaw to założyć cysternę do drugiego pojazdu (jeśli starczy miejsca) i nie musicie się martwić o paliwo.
 • W grze macie 3 rodzaje drewna, a do tego rzecz jasna odpowiednie paki oraz naczepy. Mamy tutaj małe, średnie i długie drewno. Tartak potrzebuje 8 sztuk drewna, gdzie małe drewno to 2 sztuki (paka) oraz 3 sztuki (naczepa)średnie (4 sztuki) oraz długie (6 sztuk). Czyli jednym pojazdem nie jesteście w stanie załatwić od razu całego tartaku, dlatego warto jeździć zawsze z dodatkową ciężarówką na lince, tak żebyście mogli dowieść te 8 sztuk. Jeśli gracie w kilka osób, to każda osoba może na szybko obskoczyć w ten sposób swój wybrany tartak.

KROK #1 – Ukończ Wyzwania

Po zrobieniu tutorialu, macie od razu do wyboru granie Singla, albo przejść do Wyzwań / Challenges. Gra zaleca właśnie zrobić wyzwania, ponieważ zaznajomi Was z zasadami gry oraz jak obsługiwać poszczególne elementy, takie jak wyciągarka, holowanie, itd. Wyzwań jest 9 i na każdym macie 3 dodatkowe zadania, które trzeba spełnić (np. jazda w nocy, nie używanie wyciągarki, itp.). Nie musicie robić od razu wszystkich 3 gwiazdek za jednym podejściem, możecie robić nawet jedną gwiazdkę za jednym razem.

 

KROK #2 – Ukończ wszystkie mapy na trybie Hardcore

W grze mamy 6 map, różnią się rzecz jasna budową, stopniem trudności, itd. Jak już pisałem wyżej, na mapie macie kilka rzeczy do wykonania. Zawsze musicie odblokować Warsztat, Punkty Obserwacyjne oraz dostarczyć drewno do tartaku. Kolejność nie ma znaczenia, ponieważ nawet po dostarczeniu drewna, wciąż możecie kontynuować rozgrywkę na tej mapie. Róbcie też od razu wszystko na trybie Hardcore. Czym się różni opisałem w przypadku pucharku Wybrzeże / Seashore. Nie jest on znacznie trudniejszy, trzeba tylko uważać na spalanie i przyzwyczaić się do jazdy na manualu przez większość czasu. Zalecam robienie tego w coopie z 4 osobami (oczywiście solo też można), ponieważ zadania można rozdzielić między kilka osób i nie trzeba wszystkie robić samemu, a przy tym rzecz jasna jest znacznie lepsza zabawa, gdy ktoś utknie w błocie i robi się masową akcję ratunkową.

 

KROK #3 – Ukończ Wyzwania

Gdy już zrobicie najważniejsze rzeczy i ukończycie każdą mapę, będziecie mieć do wyboru każdą możliwą ciężarówkę na start, a przy tym możecie już spokojnie grać na Casualu. Bardzo to ułatwi Wam zadanie jeśli chodzi o kolejne pucharki. Pamiętajcie, że możecie łączyć niektóre puchary, jak np. ukończenie etapu bez podglądania mapy, a przy tym przy wykorzystaniu tylko jednego auta, jadąc na pełnym gazie od składu do tartaku. Mam nadzieję, że każdy rozumie o co chodzi. Warto skupić się na początku na tych dwóch najtrudniejszych, czyli: Leśniczy / Forester oraz Mam wszystko, czego trzeba / I Have All I Need.

 

Poradnik:

platyna Mistrz załadunku / Master Logger
Odblokuj wszystkie trofea. / Unlock all trophies

Platyna jest stosunkowo prosta, a przede wszystkim bardzo przyjemna jeśli macie znajomych do coopa. Granie solo również daje wiele frajdy, jednak robienie wszystkiego samemu trwa znacznie dłużej.

 

braz Wybrzeże / Seashore
Ukończ „Wybrzeże” w trybie hardkoru. / Complete the „Seashore” in Hardcore mode

Należy ukończyć mapę w trybie Hardcore, czyli:

 • Ciężarówki spalają znacznie więcej paliwa, musicie jeździć oszczędnie (szczególnie kolosami, które dużo palą jak np. D-537 czy E-7310). Gdy jedziecie po w miarę twardym gruncie, albo asfalcie, wyłączajcie dyfer oraz napęd na wszystkie koła. Dzięki temu będziecie palić znacznie mniej. Również, gdy traficie na grząski grunt, nie trzymajcie gazu do oporu, tylko lekko, żeby tylko się koła toczyły i ciężarówka powoli przesuwała do przodu, również przyczyni się to do znacznie mniejszego spalania. Tak naprawdę full gaz + napęd + dyfer używałem głównie w wodzie, szczególnie przy przejazdach przez rwący nurt, wtedy jest potrzebna jak największa prędkość i moc.
 • Dyfer można włączyć tylko na manualu (biegi „1” oraz „1+”). Zalecam również nauczenie się jeździć na manualu, a automat włączać tylko na bardzo twardym gruncie. Maunal daje Wam przewagę w trudnym terenie, ponieważ przy automacie, podczas zmiany biegu następuje mocne zwolnienie pojazdu, co przy manualu można praktycznie wyeliminować. Gdy jedziecie już nieco szybciej to wrzucajcie bieg „1+” i dzięki temu poruszacie się z największą możliwą prędkością na tym terenie. Bieg „1+”, to tak naprawdę połączenie biegów 2 i 3, z tym że nie ma tutaj zmian między nimi, tak jak w automacie.
 • Uszkodzenie ciężarówki prowadzi się znacznie gorzej, mają mniej mocy i tendencję do gaśnięcia.
 • Drewno można załadować tylko i wyłącznie przy pomocy żurawia. Dlatego też wybór ciężarówki z możliwością mocowania żurawia to mus, szczególnie jeśli gracie sami. W kilka osób można wybrać kogoś kto postawi na stałe żurawia przy składzie drewna i po prostu będzie ładować każdemu drewno.
 • Nie możecie przywrócić ciężarówki do garażu, tak jak to ma miejsce na Casualu. Jeśli się wywrócice to musicie przyjechać inną ciężarówką i postawić na koła (lub poprosić znajomego jeśli gracie online).
 • Podczas jazdy w dół, ciężarówka sama będzie prostować koła, żeby jechała w dół na wzniesieniach. Dlatego nie możecie się zapomnieć, szczególnie na mapie „Stok / Downhill”, ponieważ można w momencie zniszczyć cały pojazd.

To tyle jeśli chodzi o najważniejsze zmiany. Cała reszta pozostaje bez zmian, dlatego nie ma się co stresować tym trybem. Najważniejsze to po prostu uważać na paliwo oraz swój pojazd by go nie zniszczyć. Nauka ładowania drewna żurawiem również popłaci, ponieważ na początku można osiwieć, ale z czasem jest coraz lepiej.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

Mapa „Wybrzeże / Seashore”, charakteryzuje się dość wąskimi drogami oraz koniecznością przebijania się przez trudny teren czy nawet las. Zalecam tutaj na start takie ciężarówki jak:
– C-375 – główna na dowóz drewna + żuraw
– B-66/B-131 – ratownicza, którą będziecie w razie czego dowozić paliwo bądź punkty naprawcze

Na mapie znajdują się: 2 tartaki, 3 punkty obserwacyjne oraz 3 garaże (jeden startowy).

Proponowane ciężarówki na start.

Na początku zalecam udanie się z punktami warsztatu do drugiego garażu, który znajduje się mniej więcej na środku mapy, aby można było tam zmieniać pakę na ciężarówce w razie czego i było wszędzie blisko. Ostatni garaż zostawcie sobie na potem, ponieważ jest on zbędny i podróż do niego jest tylko i wyłącznie po to, żeby go zaliczyć. Niestety minusem jest tutaj umiejscowienie stacji paliw, do której trzeba się osobno udać, dlatego warto od razu mieć jakąś ciężarówkę z cysterną, żeby niepotrzebnie tam nie jeździć w razie konieczności.

Jeśli chodzi o najlepszy skład drewna, to zdecydowanie zalecam używanie tego po środku, obok jeziora, a jednego z punktów obserwacyjnych. Poniżej Wam go zaznaczyłem na mapie. Z tego miejsca macie prawie taką samą drogę do obu tartaków.

Najlepszy skład drewna na mapie.

Jak już pisałem, ogromnym plusem tej gry jest jej dowolność w działaniach. Robicie co chcecie i jak chcecie, a i tak spokojnie powinniście ukończyć każdą mapę. Przypominam również, że po ukończeniu mapy, czyli dowiezieniu drewna do wszystkich składów macie możliwość kontynuowania rozgrywki na tej mapie, także jeśli coś pominęliście to spokojnie sobie możecie to odkryć.

 

braz Odkrywanie Wybrzeża / Explore Seashore
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne na „Wybrzeżu”. / Reach all Watchpoints in the „Seashore”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Punkt obserwacyjny służy od odkrywania mapy. Warto się nimi zainteresować na starcie, żeby widzieć możliwe drogi do danego punktu. Chyba nie muszę mówić, jak przydatna jest odkryta mapa w tego typu grach. Kolejność nie ma znaczenia, macie wolną rękę gdzie i czym pojedziecie.

 

braz Parkowanie na Wybrzeżu / Seashore Settler
Odblokuj wszystkie garaże na „Wybrzeżu”. / Unlock all Garages in the „Seashore”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Garaż służy do modyfikacji naszych pojazdów, ale również w pełni je naprawia oraz minimalnie tankuje.
Warto odkryć sobie Garaż, który znajduje się blisko ważnych punktów i po prostu z niego korzystać w razie konieczności. Przeważnie ten startowy wystarcza, ale jest kilka map (szczególnie ostatnia), gdzie inny Garaż sprawdza się znacznie lepiej.

Na mapie „Wybrzeże / Seashore” macie 3 Garaże, z czego jeden startowy. Jeden znajduje się w południowo-wschodnim rogu, a drugi na środku. Właśnie tym środkowym warto się zainteresować, ponieważ znacznie bliżej z niego do reszty punktów.

 

braz Stok / Downhill
Ukończ „Stok” w trybie hardkoru. / Complete the „Downhill” in Hardcore mode

Wszelkie zmiany odnośnie trybu Hardcore opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

„Stok / Downhill” to jedna z moich ulubionych map. Jest stosunkowo prosta, ma duże i szerokie drogi, a do tego sporo twardego gruntu, co w tej grze jest zbawienne. Jak można się domyślić po nazwie, mapa charakteryzuje się sporym nachyleniem terenu w danych miejscach. Uważajcie, szczególnie grając na poziomie Hardcore, przy zjazdach na dół, ponieważ na trasach często leżą kamienie, a szybki przejazd po nich kończy się całkowitym uszkodzeniem pojazdu. Dlatego warto jechać nieco wolniej i ostrożniej, aby uniknąć akcji ratunkowych.

Ciężarówki na start, które ja wybrałem to:
– C-375 – uniwersalna do drewna, czyli żuraw + naczepa na średnie drewno.
– B-131 – świetnie nadaje się do odkrywania Garaży, co tutaj się przyda.

Na mapie znajdują się: 2 Garaże (jeden startowy), 2 tartaki oraz 5 punktów obserwacyjnych.

Ciężarówki na start.

Zanim wyjedziecie, z B-131 zróbcie pojazd, którym odblokujecie Garaż w północno-wschodnim rogu. Czyli potrzebujecie 4 punkty warsztatu (paka + naczepa). Gdy już tam dojedziecie to przeróbcie ją na „drewnowóz” z ewentualną cysterną na naczepie. Następnie wracacie do C-375 (żuraw + naczepa na średnie drewno), podpinacie ją linką i jedziecie do składu drewna, a potem do tartaku. Dzięki kombinacji 2 pojazdów wystarczy Wam po jednym kursie na tartak. Po drodze możecie odkrywać punkty obserwacyjne.

Najlepszy skład drewna na mapie.

 

braz Odkrywanie Stoku / Explore Downhill
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne na „Stoku”. / Reach all Watchpoints in the „Downhill”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Stok / Downhill.

Na mapie znajduje się 5 punktów obserwacyjnych. Ich kolejność odkrywania jest dowolna, jednak podczas podróży do składu drewna powinniście zaliczyć już 2 z nich. Kolejne możecie odkrywać po drodze do tartaku z drewnem, bądź po prostu zrobić sobie ciężarówkę do odkrywania. Mapa jest stosunkowo prosta i szybka, więc nie powinniście tu mieć dużych problemów.

 

braz Parkowanie na Stoku / Downhill Settler
Odblokuj wszystkie garaże na „Stoku”. / Unlock all Garages in the „Downhill”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Stok / Downhill.

Mamy tutaj 2 Garaże, z czego jeden startowy, także wystarczy odblokować tylko ten w północno-wschodnim rogu. Niestety jego lokalizacja powoduje, że jest on średnio przydatny do dalszych wypadów. Dużo lepiej sprawdza się wg mnie ten startowy. Jeśli wzięliście na start ciężarówkę B-131 to spokojnie możecie go zrobić na jeden raz, jako że do niej można zamontować od razu 4 punkty warsztatowe, a później po prostu zrobić z niej ewentualny pojazd ratunkowy bądź dodatkowy „drewnowóz”, wybór pozostawiam Wam.

 

braz Torfowisko / The Bog
Ukończ „Torfowisko” w trybie hardkoru. / Complete „The Bog” in Hardcore mode

Wszelkie zmiany odnośnie trybu Hardcore opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

„Torfowisko / The Bog” to pierwsza mapa w grze i pewnie pierwsza, z którą przyjdzie się Wam zmierzyć. Jest ona stosunkowo prosta, jednak jej minusem jest odległość składów drewna od tartaku. Jednak jest tutaj tylko jeden tartak, także jest to jakoś usprawiedliwione. Poza tym jest to bardzo przyjemna mapa, z prostym układem dróg i minimalną ilością miejsc, gdzie można się zakopać. Do tego po drodze do składu drewna jest stacja paliw co już zupełnie eliminuje ryzyko wyczerpania paliwa.

Moje zalecane pojady to:
– 2x C-375 – możecie tutaj wybrać dwie te same ciężarówki co przyczyni się do bardzo prostej przeprawy.

Na mapie znajdują się: 2 Garaże (jeden startowy), 1 tartak oraz 4 punkty obserwacyjne.

Ciężarówki na start.

Mając dwie dobre ciężarówki typu C-375 możecie zrobić z jednej żuraw + naczepa na średnie, a z drugiej paka na małe drewno oraz ewentualna cysterna na naczepie. Następnie bierzecie obie ciężarówki na linkę i śmigacie prosto do składu drewna w północno-zachodnim rogu. Droga jest bardzo prosta, po drodze jest stacja paliw, o którą warto zahaczyć i zalać obie ciężarówki + ewentualną cysternę. Na składzie ładujecie drewno do obu ciężarówek i wracacie tą samą drogą (ewentualnie omijając stację drogą po prawej) i prosto do tartaku. Po zaliczeniu tartaku kontynuujecie rozgrywkę i wracacie jedną ciężarówka (najlepiej tą z żurawiem) i przerabiacie ją na dowóz punktów warsztatu (paka + naczepa). Następnie jedziecie do drugiej ciężarówki, spinacie się linką i prosto do garażu w północno-wschodnim rogu. Po drodze są 2 punkty obserwacyjne, które wręcz trzeba odkryć. Po dojeździe do Garażu, usuwacie kompletnie wszelkie dodatki, bierzecie jedną ciężarówkę i na szybko jedziecie do pozostałych punktów obserwacyjnych. Jeśli trzeba, obok macie stację paliw.

Najlepszy skład drewna na mapie.

 

braz Odkrywanie Torfowiska / Explore The Bog
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne na „Torfowisku”. / Reach all Watchpoints in „The Bog”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Torfowisko / The Bog.

Na mapie są 4 punkty obserwacyjne. 2 z nich znajdują się dosłownie po drodze do Garażu w północno-wschodnim rogu. Kolejne 2 wymagają specjalnej wyprawy w teren, najlepiej jak najlżejszym samochodem, aby tylko jak najszybciej je odkryć, ponieważ w pobliżu i tak nie ma nic specjalnego.

 

braz Parkowanie na Torfowisku / The Bog Settler
Odblokuj wszystkie garaże na „Torfowisku”. / Unlock all Garages in „The Bog”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Torfowisko / The Bog.

Jedyny Garaż do odkrycia znajduje się w północno-wschodnim rogu. Jeśli jedziecie wg moich wskazówek z opisu pucharku powyżej, to Garaż odkryjecie sobie dopiero po zaliczeniu tartaku. Jeśli gracie w kilka osób, to rzecz jasna można wyznaczyć osoby, które od razu tam pojadą. Uważajcie jednak podczas wyprawy na Hardcore, ponieważ po drodze jest kilka bagien, przy których stracicie trochę paliwa, dlatego stosujcie się do porad, które opisałem powyżej.

 

braz Przeprawa / Crossing
Ukończ „Przeprawę” w trybie hardkoru. / Complete the „Crossing” in Hardcore mode

Wszelkie zmiany odnośnie trybu Hardcore opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

„Przeprawa / Crossing” to bardzo przyjemna mapa, jednak ze zdradliwym miejscem po środku w postaci rzeki z rwącym nurtem, jednak trzeba się postarać, żeby porwało nam ciężarówkę mimo wszystko. Pamiętajcie, żeby patrzeć na czerwone słupki na rzece na mapie. Im słupek wyższy, tym poziom głębokości większy, dlatego starajcie się trzymać niskich słupków. Poza tym jest tutaj bardzo dużo asfaltowych dróg, szczególnie w północnej części, gdzie będzie Wasz główny skład drewna.

Moje wybrane ciężarówki na start to:
– C-375 – uniwersalna, czyli żuraw + naczepa na średnie.
– B-66/B-131 – w zależności co wolicie, czy ratunkową czy szybkie odkrycie garażu.

Na mapie znajdują się: 4 Garaże, 2 tartaki oraz 6 punktów obserwacyjnych.

Ciężarówki na start.

Zaczynamy w południowo-zachodnim Garażu, koło którego zawsze pojawiają się 2 losowe pojazdy. Warto sprawdzić jakie i jeśli jest coś ciekawego to jechać od razu je odblokować. Następnie bierzecie je na hol i wracacie do Garażu i przerabiacie pod ewentualny drewnowóz z cysterną bądź pojazd do odkrywania Garażów (paka + naczepa). Jadąc następnie do Garażu w południowo-wschodnim rogu, warto odblokować jedyny punkt kontrolny w tym miejscu. Po drodze znajduje się również kolejny samochód do odblokowania.

Teraz bierzecie swoją główną ciężarówkę + kolejną z paką na drewno + cysterną na hol. Jedziecie do składu drewna, który jest wysunięty najbardziej na północ. Jest on w najwygodniejszym miejscu, obok asfaltowej drogi, a po drodze możecie odkryć nawet 3 punkty kontrolne. Tartaki znajdują się na części północnej oraz południowej, czyli po dwóch stronach rzeki, czyli musicie zrobić przeprawę przez rzekę i jeśli będziecie brać drugą ciężarówkę na hol, to warto żeby to było coś mocniejszego, aby samo mogło jechać, a nie polegało na ciągnącej. Chodzi o to, żeby nie porwał jej po prostu nurt rzeki.

Najlepszy skład drewna na mapie.

Standardowo, kolejność i sposób odblokowywania to Wasza fantazja. 🙂

 

braz Odkrywanie Przeprawy / Explore Crossing
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne w „Przeprawie”. / Reach all Watchpoints in the „Crossing”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Przeprawa / Crossing.

Mamy tutaj aż 6 punktów kontrolnych, z czego tylko 1 znajduje się na południowej części mapy (zalecam go zrobić od razu przy odblokowywaniu Garażu w tym miejscu), reszta jest po drugiej stronie rzeki. Na szczęście mapa jest bardzo prosta (poza przeprawą przez rzekę), ponieważ północna część posiada sporą ilość asfaltowych dróg co bardzo przyśpiesza podróżowanie z jednego końca mapy na drugi.

 

braz Parkowanie w Przeprawie / Crossing Settler
Odblokuj wszystkie garaże w „Przeprawie”. / Unlock all Garages in the „Crossing”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Przeprawa / Crossing.

Garaży również jest sporo, bo aż 4 (jeden startowy). Rozkład jest mniej więcej taki, że każdy Garaż jest w każdym rogu mapy. Na szczęscie północna część to głównie asfalt, więc spokojnie obskoczycie wszystko na jednym baku, jako że jadąc po asfalcie możecie sobie wyłączyć wszelkie wspomagacze i palicie tyle co nic.

Jak już pisałem wyżej, na start zalecam odkrycie Garażu w południowo-wschodnim rogu, aby mieć go już z głowy. Oczywiście kolejność wszystkich zależy tylko i wyłącznie od Was.

 

braz Wyspa / Island
Ukończ „Wyspę” w trybie hardkoru. / Complete the „Island” in Hardcore mode

Wszelkie zmiany odnośnie trybu Hardcore opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

„Wyspa / Island” to świetna mała mapa, która idealnie nadaje się pod robienie większości pucharków niezwiązanych z kończeniem etapu/odkrywaniem punktów. Blisko tutaj do każdego punktu, jedyny minus to szlaban na głównej drodze, przez co trzeba objeżdżać północną stroną mapy, aby dotrzeć do drugiego tartaku.

Na tej mapie zalecam pojazdy:
– C-375 – uniwersalna, czyli żuraw + paka na średnie drewno.
– D-537 – jeśli możecie to warto wziąć tego kolosa jako swoją główną ciężarówkę.

Na mapie znajdują się: 2 Garaże2 tartaki oraz 4 punkty obserwacyjne.

Ciężarówki na start.

Na start udajecie się prosto obiema ciężarówkami do drugiego Garażu (czyli z jednej robicie pakę + naczepę na warsztat). Następnie po dotarciu, przerabiacie drugą na drewno + ewentualna cysterna.
Bierzecie na hol, tankujecie obie w pobliskiej stacji i udajecie się do zaznaczonego poniżej składu drewna. Gdy już jesteście załadowni na obu ciężarówkach, to jedziecie prosto do tartaku w południowo-zachodnim rogu (pod startowym Garażem). Udajecie się tam wzdłuż linii brzegowej, jest to bardzo prosta i szybka trasa, można tutaj spokojnie zrobić pucharek za przejazd na ciągłym gazie od składu do tartaku.

Najlepszy skład drewna na mapie. Drugi powyżej jest również dobry do dalszego wyjazdu.

Teraz wracacie z powrotem do tego samego składu drewna, bądź jedziecie do następnego, który znajduje się nieco na północ. Wybór pozostawiam Wam, w każdym razie musicie udać się drogą, która leci na północ, a potem na zachód, aby dotrzeć do tartaku, który znajduje się obok startowego Garażu. Nie dotrzecie tam inaczej z powodu szlabanu przed osiedlem, który blokuje ciężarówki z drewnem.

Po drodze możecie odblokować pozostałe punkty kontrolne, bądź zrobić to na końcu, chociaż zalecam robienie tego po drodze, ponieważ nie trzeba będzie wtedy tyle wracać.

 

braz Odkrywanie Wyspy / Explore Island
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne na „Wyspie”. / Reach all Watchpoints in the „Island”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Wyspa / Island.

Na mapie znajdują się raptem 4 punkty i praktycznie wszystkie znajdują się wręcz po drodze. Jedynie te na północy wymagają nadrobienie trochę drogi, ale nie jest to nic strasznego, dlatego warto to zrobić podczas jazdy z drewnem do drugiego tartaku. Nie bójcie się o paliwo, szczególnie jeśli macie zapasową cysternę w drugiej ciężarówce.

 

braz Parkowanie na Wyspie / Island Settler
Odblokuj wszystkie garaże na „Wyspie”. / Unlock all Garages in the „Island”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Wyspa / Island.

Mamy tutaj 2 Garaże, z czego jeden startowy. Drugi Garaż jest po drugiej stronie mapy, ale jest bardzo przydatny. Obok niego znajduje się Stacja Paliw, dlatego na starcie od razu zakładacie pakę + naczepę na punkty Warsztatu (2 paka oraz 2 naczepa). Dotarcie do tego Garażu i odblokowanie go to najważniejsza rzecz na starcie, potem robicie całą resztę, łącznie z modyfikacją poszczególnych pojazdów.

 

braz Drwal / Lumberjack
Przewróć 100 drzew. / Knock down 100 trees

Pucharek, który wpadnie Wam sam po drodze. Wystarczy przejechać 100 drzew, bądź po prostu zniszczyć te małe podczas wciągania się wyciągarką (drzewo pęka i punkt znika). Dużych drzew nie zniszczycie w żaden sposób, jedynie te małe.

Tak jak mówię, nie zwracajcie uwagi na ten puchar, podczas robienia platyny wpadnie Wam on sam, nawet stosunkowo szybko, jako że po drzewach jeździ się tu dość często oraz przy cięższych autach z ładunkiem będziecie je niszczyć wyciągarką w ilościach hurtowych.

 

braz Syzyf / Sisyphus
Przejedź w sumie 200 metrów z zaciągniętym hamulcem ręcznym. / Drive with the parking brake engaged for 200 meters in total

Najlepiej to zrobić jednym z UAZ’ów, czyli tych małych jeepów. Wystarczy zaciągnąć ręczny, włączyć napęd na wszystkie koła + dyfer i jedziecie przez 200 metrów aż nie wpadnie Wam pucharek.

Poniżej filmik jak robię to na mapie „Wyspa / Island”:

 

braz Dawid / David
Przejedź w sumie 50 metrów, holując inny pojazd przy użyciu wyciągarki w trybie wyciągania. / Use winch in Pull mode to tow another vehicle for 50 meters in total

Zrobicie to tylko holując własne ciężarówki, ponieważ tylko wtedy możecie przełączać się miedzy trybami wyciągarki. Macie tutaj 2 tryby, czyli „Jazda / Drive” oraz „Wciągania / Pull”. Musicie przełączyć się na tą drugą i holować samochód przez 50 metrów. W razie problemów zróbcie to trzymając wciśnięty .

 

braz Kaskader / Stunt Driver
Przekoziołkuj pojazdem, wykonując obrót o 360 stopni. / Make a quick 360 degree roll over the roof

Zrobicie to już na jednym z początkowych Wyzwań / Challenge’y (Wyzwanie #3). Mianowicie na tym, gdzie musicie pokonać trasę tym niebieskim UAZ’em A-3151 (mały jeep). Zaraz na początku, gdy będziecie podjeżdżać pod górkę, po prawej będzie stromy spad. Wjedźcie na niego powoli, tak żeby samochód przekoziołkował, a pucharek będzie Wasz.

Mimo wszystko w tej grze, dość często będzie się Wam zdarzać wywrócić, także pucharek może wpaść sam. Jednak na tym wyzwaniu jest to bardzo proste do zrobienia. Osobiście osiągnięcie wpadło mi, gdy nie wiedziałem nawet co się dzieje z moim samochodem.

 

braz Kursant / Student Driver
Otrzymaj co najmniej 500 pkt obrażeń w wyniku jednego uderzenia. / Receive 500 or more damage points from a single impact

Kolejny bardzo prosty pucharek, który może Wam wpaść sam. Każdy pojazd ma daną ilość punktów zniszczeń. Rzecz jasna im mocniejsze uderzenie tym więcej punktów. Jeśli jesteście ostrożni to pewnie pucharek trzeba będzie robić osobno.

Zalecam zrobienie tego na mapie „Wyspa / Island”, gdzie można szybko dojechać do asfaltowej drogi, następnie rozpędzić się i uderzyć w jakiekolwiek drzewo, słup, budynek czy ścianę. Zalecam robienie tego cięższymi samochodami, ponieważ mają więcej możliwych punktów zniszczeń, a uderzenie takim klocem zabiera znacznie więcej punktów.

Poniżej filmik jak ja to robiłem przy użyciu największego kolosa E-7310.

 

braz Ekolog / Eco-friendly
Zużyj 100 l paliwa, nie puszczając gazu. / Burn 100 litres of fuel without releasing accelerator

Pucharek, który powinien Wam wpaść sam, szczególnie jeśli macie tendencję do blokowania swoich pojazdów w błocie.

Najlepiej zrobić to poprzez wybranie jednego bardzo mocno spalającego pojazdu, typu D-537 czy E-7310 oraz znalezienie na mapie drugiego równie ciężkiego (możecie również użyć jakiegoś startowego rzecz jasna). Następnie ładujecie obie ciężarówki jak najwięcej tylko można (na start najlepiej wybrać Garażowe części), spinacie je linką, uruchamiacie wszelkie asysty + dyfer i ciągnięcie ją na pełnym gazie. Im trudniejszy teren tym większe będzie spalanie. Kolosy są w stanie nawet spalać ponad 50 litrów w jednym momencie, więc jest to kwestia dosłownie minuty, góra dwóch.

Poniżej filmik jak udało mi się to zrobić ze znajomym, kiedy zabrakło mu paliwa i ciągnąłem go przez wodę.

 

braz Wędkarz / Fisherman
Wyciągnij z wody niedziałający pojazd przy pomocy innego. / Winch a disabled vehicle out of the water with another vehicle

Pucharek można zrobić głównie podczas Wyzwania #6. Oczywiście, możecie też gdzieś utopić własny samochód i go następnie wyciągnąć, jednak wtedy pucharek może, ale nie musi wpaść. Tutaj macie pewniaka, jednak minus jest taki, że wyciągnięcie tego samochodu to trochę roboty.

W tym wyzwaniu macie 2 mocne ciężarówki z długimi naczepami. Samochód, który należy wyciągnąć jest zaznaczony na mapie (C-4320). Najlepiej jest to zrobić podjeżdżając tyłem od strony, od której przyjeżdżacie. Nie róbcie tego od drugiej strony, ponieważ jest tam znacznie głębiej.

Musicie wjechać jedną z ciężarówek tyłem do wody i podpiąć linką samochód w wodzie. Następnie ustawiacie wyciągarkę na „Wciąganie / Pull”, włączacie wciąganie na  i dajecie pełny gaz, żeby nie wciągnęło Was do wody. Jeśli zobaczycie, że ciężarówkę mocno wciągnęło już do wody to drugą musie ją trochę podciągnąć. Następnie wjeżdżacie drugą znów tyłem i tak samo podciągacie wóz w wodzie. Przy dobrych lotach powinniście dać rady go wyciągnąć już tym pojazdem.

Wiem, że brzmi to trochę skomplikowanie i jest tutaj zdecydowanie trochę zabawy i losowości, jednak najważniejsze to podciągać do siebie samochód w wodzie i nie dać się samemu wciągnąć do wody. Dlatego właśnie musicie operować dwoma ciężarówkami i jedna po prostu podciąga drugą.

Poniżej wstawiam mój filmik, który trwa 15 minut. Nie skracałem niczego, żebyście mogli zobaczyć jak mi się udało to zrobić. Robiłem to na samym początku gry, gdzie jeszcze nie znałem wielu zasad panujących w grze, dlatego proszę o wyrozumiałość.

 

braz Na ślepo / Blind Navigation
Ukończ poziom w trybie jednoosobowym, nie odkrywając żadnego punktu obserwacyjnego. / Finish a level without reaching any Watchpoints in Single Player mode

Najlepiej zrobić to na pierwszej mapie, czyli „Torfowisko / The Bog”. Możecie połączyć ten pucharek z kilkoma innymi, w tym z tymi najtrudniejszymi takimi jak Leśniczy / Forester oraz Mam wszystko, czego trzeba / I Have All I Need. Zalecam tą mapę, ponieważ jest tutaj tylko i wyłącznie jeden tartak, więc na upartego można wziąć 2 ciężarówki na hol i zrobić to przy jednym kursie.

Ogólne zadanie jest takie, żeby ukończyć etap bez odkrywania jakiegokolwiek punktu kontrolnego. Trasa na mapie „Torfowisko / The Bog” jest bardzo prosta, wystarczy od Garażu jechać na zachód (na prawo od Garażu), jedziecie do samego końca, następnie na północ do składu drewna i wracacie tą samą drogą do tartaku.

Nic trudnego, a jeśli robicie to zadanie osobno, to spokojnie możecie używać mapy, ponieważ ta część i trasa są domyślnie odkryte.

 

braz Mistrz załadunku / Logger
Zbierz i ponownie załaduj rozrzucone kłody na przewrócony w trakcie ich dostarczania pojazd. / If capsized while delivering load, pick and pack scattered logs back

Pucharek trzeba wykonać samemu. Czyli musicie sami zwalić ładunek na ziemię, a następnie samemu go ponownie załadować. Czyli potrzebujecie ciężarówki z żurawiem. Do tego zalecam naczepę na małe drewno, ponieważ łatwiej ją wywalić.

Świetna mapa pod to wyzwanie to „Wyspa / Island”. Polecam ciężarówkę C-375 i jakąś drugą, którą weźmiecie na hol i zostawicie na skrzyżowaniu przed drugim Garażem. Następnie jedziecie do najbliższego składu drewna, który znajduje się obok drugiego Garażu, ładujecie naczepę małym drewnem i wracacie do skrzyżowania. Jest tam mała wydma z piasku, na której bardzo łatwo wywrócić pojazd z ładunkiem. Następnie musicie drugim pojazdem postawić ten na koła.

Gdy to zrobicie to ustawiacie się tak, aby łatwo było Wam załadować drewno. Rozkładacie podpory, przełączacie się na żuraw i ładujecie z powrotem drewno. By pucharek wpadł, musicie również połączyć drewno w skład na naczepie. Czyli musicie ustawić główny pojazd w równej linii z naczepą, następnie najechać na kłody drewna i kliknąć  na nich.

Poniżej filmik jak ja to robiłem (na początku mała konsternacja z wyborem mapy, ponieważ rozmawiałem ze znajomym 🙂 ).

 

braz Rozmiar ma znaczenie / Size Does Matter
Wypełnij tartak, dostarczając do niego wyłącznie długie kłody. / Fill a particular Lumber Mill by delivering Long Logs only

Naszym zadaniem jest uzupełnienie jednego tartaku tylko i wyłącznie długimi kłodami. Najważniejsza jest tutaj odpowiednia mapa, która pozwala na manewrowanie takim kolosem. Idealnie sprawdza się tutaj mapa „Wyspa / Island” oraz pojazd D-537 bądź C-260, jako że mogą one wozić długie kłody. Polecam D-537 z tego względu, że jest stabilniejsza i mocniejsza.

Gdy już macie wybraną mapę i ciężarówkę to wybieracie odpowiednią naczepę na długie drewno. Jej plusem jest to, że gdy nie jest załadowana to można ją złożyć w zaawansowanym menu.
Teraz udajecie się do składu drewna obok Garażu, bądź jednego dalej. Z tym, koniecznie ustawcie się przodem do wyjazdu, aby później nie manewrować niepotrzebnie na wstecznym. Jedziecie do tartaku pod pierwszym Garażem, czyli wzdłuż linii brzegowej. Jest to bardzo prosta i szybka trasa, więc nie trzeba się martwić, że gdzieś Was zablokuje. Pamiętajcie tylko, że z tą naczepą i drewnem trzeba brać zakręty bardzo szerokim łukiem, ponieważ naczepa będzie wypychać Waszą ciężarówkę mimo wszystko i nie pozwala na ostre zakręty.

Robicie 2 takie kursy i po sprawie. Ewentualnie możecie próbować na jeden kurs biorąc drugą ciężarówkę na hol. Tyle tylko, że przy ładowaniu drewna i wyjeździe ze składu musicie operować każdą osobno, ponieważ nie ma szans, żeby zmieściły się tam 2 pojazdy z tak dużym ładunkiem. Jak zwykle wybór jest Wasz.

 

braz Rozmiar nie ma znaczenia / Size Doesn’t Matter
Wypełnij tartak, dostarczając do niego wyłącznie krótkie kłody. / Fill a particular Lumber Mill by delivering Short Logs only

Ten pucharek powinien Wam wpaść sam. Wystarczy uzupełnić dowolny tartak używając tylko i wyłącznie małych kłód drewna. Wpadnie Wam sam, ponieważ większość pojazdów może używać właśnie pak + naczep na małe drewno i są stosunkowo proste do manewrowania.

Zalecam tutaj znów mapę „Wyspa / Island”, wybór dowolnej ciężarówki (najlepiej 2x C-375). Następnie jedną z nich uzupełniacie o pakę + naczepę na małe drewno (ogólnie 5 punktów), a do drugiej dokładacie samą naczepę (3 punkty), a na pakę co chcecie. Teraz udajecie się do składu drewna obok drugiego Garażu, ładujecie obie ciężarówki i spinacie je linką, gdy już wyjedziecie ze składu z ładunkiem. Teraz tylko udajecie się dwoma ciężarówkami do tartaku pod pierwszym Garażem, jadać wzdłuż linii brzegowej. Bardzo prosta i przyjemna trasa. Po dojeździe do tartaku pucharek jest Wasz.

 

braz Stary, ale jary / Old Still Good
Wypełnij tartak, korzystając wyłącznie z pojazdu Typu B-130. / Fill a particular Lumber Mill by using Type B-130 only

Pucharek może być cholernie trudny, albo banalnie prosty, zależy jakim sposobem go będziecie robić. Oczywiście podaje Wam jak najprostszy i najszybszy sposób. 🙂

Chodzi tutaj o uzupełnienie jednego tartaku samochodem B-130. Nie ma on napędu a wszystkie koła oraz brak blokady dyferencjału, a do tego jest bardzo słaby. Nie jest w stanie sobie poradzić z jakimkolwiek cięższym terenem bez używania wyciągarki. Na szczęście wystarczy wziąć drugą mocniejszą ciężarówkę, starego dziada z naczepą wziąć na hol i w ten sposób uzupełnić dowolny tartak.

Jak zwykle polecam mapę „Wyspa / Island”, wybór rzecz jasna B-130 oraz C-375. Do B-130 dokładacie naczepę na małe drewno, czyli macie 5 punktów. Jednak, żeby zrobić to na jeden raz to do C-375 dokładacie żurawia + naczepę na małe drewno. Teraz bierzecie B-130 na hol i jedziecie do składu drewna zaraz obok drugiego Garażu. Ładujecie obie ciężarówki małym drewnem i udajecie się do tartaku pod pierwszym Garażem wzdłuż linii brzegowej.

Teraz jest najważniejsza rzecz, więc skupcie się, żeby tego nie zepsuć. Po dojeźdzcie do tartaku, odpinacie B-130 i robicie rozładunek. Teraz C-375 wyciągacie drugą spoza pola tartaku i w menu zaawansowanym dajecie rozładunek, tak żeby skład drewna zmienił znów w kłody. Przy pomocy żurawia ładujecie kłody na naczepę B-130 (naczepę, nie na pakę!). Zmieniacie kłody, w skład, wjeżdżacie B-130 znów na teren tartaku, robicie rozładunek i pucharek jest Wasz. Dzięki temu robicie to na jeden raz.

Poniżej filmik jak ja to zrobiłem.
UWAGA: Używałem E-7310 jako głównej i robiłem to na 2 przejazdy. Dopiero potem jak głupi zorientowałem się, że mogłem to właśnie zrobić na jeden raz biorąc jakąś ciężarówkę z żurawiem + naczepa na małe drewno. Mimo wszystko możecie sobie zobaczyć zasadę i o co chodzi.

 

braz Kolekcjoner / Trophy-raid
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne na dowolnym poziomie, korzystając z pojazdu Typu A-3151. / Reach all Watchpoints on any level with the Type A-3151 vehicle

Pucharek spokojnie zrobicie przy robieniu Wyzwania / Challenge #9, czyli ostatniego.

Startujecie tam z dwoma jeepami A-3151 i musicie dojechać do danego punktu. Mapa jest stosunkowo mała i są tutaj jedynie 3 punkty obserwacyjne. Minusem jest to, że mapa jest dość trudna do poruszania się, sporo kamienistych terenów. Mimo wszystko, macie 2 samochody, więc spokojnie możecie udać się jednym w jedno miejsce, a następnie drugim w drugie.

Zadaniem wyzwania i tak jest odkrycie wszystkich punktów, więc robiąc drugi pucharek i tak wpadnie wam powyższy, także nie sposób go pominąć w drodze po platynę.

 

braz Mechanik / Mechanic
Napraw ciężarówki innych graczy, zdobywając w sumie co najmniej 1000 pkt. / Repair other player trucks for 1000 points in total

Pucharek można zrobić tylko i wyłącznie w sesji online!

Jak można się domyślić z opisu, naszym zadaniem jest naprawianie uszkodzonych ciężarówek na sumę 1000 punktów. Jeśli macie znajomych do gry to wystarczy, że wybiorę jedne z najmocniejszych ciężarówek, które mają prawie 1000 punktów obrażeń i je zniszczą. Waszym zadaniem jest teraz je naprawić, czyli musicie wybrać pakę + naczepę z punktami naprawczymi. Standardowo polecam C-375, jako że można do niej założyć pakę + naczepę z punktami naprawczymi.

Świetna mapa to „Wyspa / Island”, a dokładnie teren osiedla, gdzie jest asfalt. Można się tam rozpędzić i uderzyć w dowolny punkt i doszczętnie zniszczyć prawie każdą ciężarówkę.

Punktów nie trzeba zrobić za jednym naprawianiem, ani w jednej sesji. Są one kumulowane, więc spokojnie można to zrobić nawet w kilku sesjach online. Po ostatniej naprawie, kiedy suma przekroczy 1000 punktów, pucharek jest Wasz.

 

srebro Leśniczy / Forester
Ukończ poziom w trybie jednoosobowym, nie korzystając z mapy nawigacyjnej. / Finish a level without using the Navigation map in Single Player mode

Jeden z najtrudniejszych pucharków w grze, jednak przy odpowiedniej strategii, nie jest taki trudny, jedynie czasochłonny. Pamiętajcie, że możecie połączyć ten puchar z innym, np. Na ślepo / Blind Navigation.
Ja robiłem to w połączeniu z pucharem Moja jedyna miłość / My Only Love, gdzie trzeba używać tylko i wyłącznie jednego samochodu.

Waszym zadaniem jest ukończenie mapy bez podglądania mapy (czyli bez wciskania touchpada).
Zdecydowanie najlepiej jest to robić na pierwszej mapie „Torfowisko / The Bog”. Pojazd wybrałem osobiście E-7310, ponieważ robiłem jeszcze jeden pucharek.

Jeśli robicie tylko i wyłącznie ten puchar, to zalecam wybranie 2x C-375 i wybranie na jednej średniego drewna (najlepiej na prowadzącej), na drugiej tylko pakę na małe drewno, czyli ogólnie macie 6 + 2 sztuk drewna. Bierzecie obie ciężarówki na hol i jedziecie do składu drewna w północno-zachodnim rogu. Jest to bardzo prosta trasa, gdzie wystarczy wyjechać z Garażu w prawo, jechać cały czas na zachód, aż nie skończy się droga, a potem na północ, prosto do składu drewna. Po drodze mamy jeszcze stację paliwową, na której koniecznie trzeba zatankować obie ciężarówki. Teraz wracacie tą samą drogą to tartaku. Zaraz przed tartakiem, gdy jedziecie główną drogą, są 2 kałuże, mniejsza i większa. Za tą większą jest małe skrzyżowanie, gdzie skręcacie w lewo i wyjeżdżacie w pole i skręcacie na prawo. Powinniście już widzieć tartak.

Poniżej wklejam mapę z trasą przejazdu. Zwróćcie uwagę, że macie w pewnym momencie 2 drogi przejazdu. Jedna po prostu prowadzi przez stację, ale jest tam po drodze bagno, które nas spowalnia, a druga jest bardzo prosta i szybka, ale znowu nie ma stacji. Zalecam przejazd obok stacji, gdy jedziecie po drewno, a wracając wybierać tą znacznie prostszą trasę.

Mapa optymalnego przejazdu pod pucharek Leśniczy / Forester.

Wstawiam również filmik z mojego przejazdu, jednak pamiętajcie, że robiłem tutaj również pucharek na ukończenie mapy jednym samochodem, dlatego też musiałem zrobić 2 kursy do składu drewna. Jednak warto zobaczyć dla samej trasy i po prostu jak jechać (chociaż sam zmieniłem w pewnym momencie trasie nie wiedząc o tym… Tak zabłądziłem, ale jechałem mimo wszystko dobrze).

 

braz Nurek / Diver
Przejedź pod wodą, zanurzając cały pojazd, i wydostań się z niej, zanim silnik ulegnie zatrzymaniu. / Drive through water so that your vehicle is submerged and then escape without the engine stalling

Dość podchwytliwy pucharek, który wymaga od nas zanurzenia kabiny pojazdu bez zgaśnięcia silnika. Osobiście udało mi się to zrobić podczas Wyzwania #8, jednak dobrym miejscem jest również mapa „Kipiel / Deluge”.

Polecam jakiś mocny samochód np. C-375, D-537, albo nawet E-7310, następnie zerknąć na mapę i patrzeć na czerwone słupki na wodzie. Im czerwony słupek wyższy, tym woda jest tutaj głębsza. Jeździjcie w takie miejsca i po prostu próbujcie. Jeśli się utopicie i silnik zgaśnie to robicie restart i udajecie się w nieco inne miejsce.

Podczas drogi po platynę, pucharek powinien Wam wpaść sam, jako że często będziecie przejeżdżać przez rzeczki i jeziorka, dlatego warto na początku nie skupiać się na tym pucharze.

 

braz Niepowstrzymany / Unstoppable
Załaduj ciężarówkę i pojedź do tartaku, nie puszczając gazu. / Load up a truck and drive to an Lumber Mill without releasing accelerator

Pucharek wymaga od nosa przejechania z ciągle wciśniętym gazem, od składu drewna prosto do tartaku. Nie chodzi tutaj o jazdę na pełnym gazie, chodzi po prostu o trzymanie go non-stop. Możecie nawet w tym czasie zwalniać i hamować, byle tylko całkowicie go nie puścić.

Zalecam robić to na mapie „Wyspa / Island” jakimś mocnym autem, które po prostu się nie zdławi. Ja osobiście wybrałem E-7310, ponieważ przy tym kolosie nic nie jest straszne. Jedziecie prosto do składu obok drugiego Garażu, ładujecie drewno na pakę (nie ma znaczenia jakie) i od momentu wyjechania z obszaru składu drewna zaczyna się liczenie do pucharku. Jeśli puścicie gaz to musicie zrzucić ładunek i ponownie jechać do składu go załadować i próbować ponownie.

Poniżej wklejam filmik z mojego przejazdu:

 

braz Karawaniarz / Caravan
Załaduj i połącz wyciągarką dwie ciężarówki, aby dostarczyć je do tartaku jednocześnie. / Load up two trucks and winch them together to reach Lumber Mill simultaneously

Zadanie polega na dostarczeniu drewna do tartaku dwoma spiętymi linką ciężarówkami. Oczywiście każda musi być załadowana drewnem. Pucharek wpadnie Wam na 100% sam, jako że stosowanie tej metody bardzo przyśpiesza pokonywanie map i ogólne dostarczanie drewna do tartaku. Dzięki połączonymi ciężarówkom z drewnem, wystarczy Wam jeden kurs do tartaku.

Jeśli jakimś cudem pucharek Wam jeszcze nie wpadł, to zalecam wybranie mapy „Wyspa / Island”, następnie dwóch dowolnych ciężarówek (najlepiej 2x C-375), do każdej dołożyć tylko pakę na małe drewno, łączycie je i jedziecie prosto do składu obok drugiego Garażu, a potem prosto do tartaku pod pierwszym Garażem, wzdłuż linii brzegowej.

Po dojeździe do tartaku pucharek będzie Wasz.

 

srebro Moja jedyna miłość / My Only Love
Ukończ poziom w trybie jednoosobowym, korzystając tylko z jednego pojazdu. / Finish a level using only one vehicle in Single Player mode

Jeden z najbardziej czasochłonnych pucharków w grze. Musicie ukończyć mapę tylko i wyłącznie jednym samochodem. Dlatego też na starcie wybieracie tylko jedną ciężarówkę (możecie rzecz jasna więcej, ale i tak nie ma to sensu).

Polecam robić to na mapie „Torfowisko / The Bog”, samochód można wybrać pomiędzy C-375, D-537 czy nawet E-7310. Ja wybrałem ten ostatni + paka na średnie drewno, a do tego naczepa z paliwem (na w razie czego).
Jedziecie teraz prosto do składu drewna, który znajduje się w północno-zachodnim rogu, a po drodze tankujecie sprzęt na stacji paliw. Jedziecie po drewno, ładujecie się i wracacie tą samą trasą (najlepiej drogą po prawej od stacji paliw) do tartaku i powtarzacie czynność drugi raz.

Pucharek jest stosunkowo prosty, jednak jak pisałem wyżej, dość czasochłonny ponieważ musimy zrobić 2 kursy. Podpinanie innych samochodów nie ma sensu z tego względu, że ich nie załadujecie bez zmiany ciężarówki. Jakakolwiek zmiana na inne auto powoduje anulowanie pucharu.

Poniżej filmik z mojego przejazdu. Przyspieszyłem trochę przejazd, żeby się nie ciągnął w nieskończoność.

 

braz Przewoźnik / Carrier
Załaduj na ciężarówkę pojazd Typu A i przejedź z nim w sumie co najmniej 200 metrów. / Load up Type A vehicle in the trunk of your truck and drive it for 200 meters in total

Szybki i prosty pucharek, który polega na załadowaniu UAZ’a (jednego z jeepów) na pakę ciężarówki.

Robimy to na mapie „Wyspa / Island”, a samochód dowolny, byle miał pakę na małe drewno. Zaraz obok Garażu, po lewej stronie znajdują się kamienie pod które podjeżdżacie ciężarówką tyłem. Następnie jeepem wjeżdżacie na te kamienie, a potem prosto na pakę. Gdy już usadowicie samochód na pace, zmieniacie pojazd i przejeżdżacie ciężarówką 200 metrów, najlepiej wzdłuż linii brzegowej. Jednak nie jedźcie na maksa, ponieważ samochód na pace może łatwo spaść.

 

braz Ratownik / Rescue Mission
Odholuj do garażu znajdującą się co najmniej 150 metrów od niego całkowicie uszkodzoną ciężarówkę. / More than 150 meters away from any Garage, tow a fully damaged truck to a Garage

Kolejny bardzo prosty puchar. Musicie przywieźć do Garażu całkowicie zepsuty pojazd, który jest oddalony od niego o 150 metrów.

Najlepiej zrobić to na mapie „Wyspa / Island”, wybrać jeden z małych jeepów + jakikolwiek samochód do holowania. Udajecie się na teren osiedla, gdzie jest asfaltowa droga, przełączacie się na jeepa, bierzecie rozpęd i rozwalacie go na dowolnym punkcie, typu słup, ściana, budynek, itd. Musi zostać całkowicie zniszczony, czyli silnik już nie odpala. Teraz bierzecie go na hol drugim autem i ciągniecie z powrotem do Garażu.

Poniżej filmik jak ja to zrobiłem:

 

braz Ostrożność na drodze / Drive Carefully
Dostarcz ładunek bez otrzymywania uszkodzeń i przełączania na inne ciężarówki. / Deliver the load without receiving any damage and switching to other trucks

Osiągnięcie wpadnie Wam samo po drodze. Wystarczy, że jeździcie ostrożnie i nie zapomnicie tylko o tym, żeby nie przełączać się na inne pojazdy i po sprawie. Podczas drogi po platynę, na pewno Wam on wpadnie.

Mimo wszystko, jeśli koniecznie musicie robić go na siłę, to najlepszym miejscem jest klasycznie „Wyspa / Island”, gdzie wybieracie dowolną ciężarówkę (chociaż zalecam D-537, albo E-7310), pakę na małe drewno, jedziecie do składu obok drugiego Garażu, ładujecie, a potem już ostrożnie prosto do tartaku wzdłuż linii brzegowej. Uważajcie tylko na głęboką kałużę na skrzyżowaniu obok drugiego Garażu, można tutaj lekko podtopić pojazd i otrzymać obrażenia.

 

srebro Mam wszystko, czego trzeba / I Have All I Need
Ukończ poziom w trybie jednoosobowym, nie zmieniając żadnego osprzętu. / Finish a level without changing any vehicle addons in Single Player mode

Według mnie jest to jeden z trudniejszych pucharków, dużo tutaj też zależy od losowości.

Chodzi o to, że musicie ukończyć mapę, bez jakiegokolwiek modyfikowania pojazdu. Nie możecie dokładać żadnych pak + naczep. Musicie na starcie patrzeć na mapę, jakie pojazdy się pojawiły.

Zalecam robienie tego na mapie „Torfowisko / The Bog”, jako że jest tutaj tylko jeden tartak. Wybieracie dowolną ciężarówkę na start, nie ma znaczenia jaką bo i tak nic do niej nie dołożycie. Teraz patrzycie na mapę, jakie samochody się pojawiały. Warto restartować póki nie pojawi się C-375, albo nawet D-537. Jeśli pojawią to jest połowa sukcesu, bo druga połowa to z jaką paką się pojawi.
Musi to być minimum paka na średnie drewno, ponieważ z małym drewnem będziecie musieli robić 4 kursy, a ze średnim tylko 2. Przypominam, że nie możecie dokładać naczep na drewno w Garażu, nawet do znalezionych pojazdów.

Poniżej przedstawiam mapę z zaznaczonymi 3 pojazdami, które są losowe za każdym razem. Restartujcie do momentu aż nie pojawią się w/w ciężarówki. Potem tylko módlcie się, żeby miały pakę na średnie drewno i jesteście ustawieni. Oczywiście może się Wam trafić inna ze średnim drewnem, więc nie ma co wybrzydzać na siłę.

Miejscówki z losowymi pojazdami na mapie Torfowisko/The Bog.

Im mniej pojazdów wybieracie na start, tym więcej pojawia się ich na mapie.
Powyżej na mapie są 3 punkty, gdzie mogą się pojawić samochody, jednak wtedy wybrałem więcej na start, dlatego jeden punkt jest pusty.

 

braz Antropolog / Anthropologist
Znajdź i odwiedź w nocy dwie łąki z fluorescencyjnymi kwiatami podczas jednej gry na „Stoku”. / Find and visit 2 fluorescent flower meadows in the „Downhill” at night in one game

Prosty pucharek, polegający na odnalezieniu 2 fluorescencyjnych kwiatków podczas jednej nocy.

Kwiatki znajdują się na mapie „Stok / Downhill”, a noc w grze jest liczona od godziny 19:00, dlatego czasu na dojechanie macie aż nadto, będziecie po prostu czekać i odliczać minuty do 19:00 w grze.
Polecam wybrać szybkie ciężarówki, najlepiej C-375 + B-66 i udać się w miejsca, które zaznaczyłem na mapie.

Mapa Stoku z zaznaczonymi kwiatkami.

 

braz Tankowiec / Fuel Tanker
Zatankuj ciężarówki innych graczy w sumie co najmniej 1000 l paliwa. / Fill up other player’s trucks with 1000 litres of fuel in total

Pucharek można wykonać tylko i wyłącznie w sesji online!

Waszym zadaniem jest zatankować ciężarówki graczy na sumę 1000 litrów paliwa. Jeśli często gracie ze znajomymi to nie powinno być problemu, szczególnie na Hardcore, gdzie zużycie paliwa jest znacznie większe. Pamiętajcie tylko, że wybierając cysternę musicie ją najpierw zatankować na stacji paliw.

Jeśli macie problem z tym pucharem, to możecie zrobić go prostym sposobem.

Przede wszystkim wybieracie tryb Hardcore, a mapa dowolna. Najlepiej „Wyspa / Island”, ponieważ stacja paliw jest stosunkowo blisko.
Osoba, która będzie tankowana wybiera pojazd, który dużo pali, np. D-537 lub E-7310. Paka nie ma znaczenia. Druga osoba musi założyć cysternę. Polecam E-7310 ponieważ można do niego założyć cysternę na 2200 litrów. Oboje udajecie się na stacje paliw, tankujecie wszystko do maksa.

Osoba, która ma być tankowana, wjeżdzą w grząski grunt na skrzyżowaniu, włącza ręczny, wszystkie asysty i trzyma pełny gaz. Ciężarówka powinna palić bardzo szybko paliwo. Gdy spali całe paliwo, Wy musicie ją zatankować. Powtarzacie czynność do momentu aż nie wpadnie Wam pucharek.

Przypominam, że musicie tankować pojazd innego gracza! Tankowanie własnego nic Wam nie da.

 

zloto Kierowca / The Driver
Przejedź w sumie 100 kilometrów. / Travel 100 kilometers in total

Wystarczy przejechać w sumie 100 KM. Podczas drogi do platyny wpadnie Wam samo. Nie ma się co tutaj więcej rozpisywać. Ja osobiście zrobiłem 200 KM, ponieważ po wbiciu platyny pojawiło się ponownie osiągnięcie za 100 KM, także bez stresu Wam to wpadnie.

 

braz Kipiel / Deluge
Ukończ „Kipiel” w trybie hardkoru. / Complete the „Deluge” in Hardcore mode

Wszelkie zmiany odnośnie trybu Hardcore opisałem w pucharku Wybrzeże / Seashore.

Pamiętajcie, że każda mapa to tak naprawdę pełna dowolność w działaniu. Nie ma tutaj określonych reguł, co i jak najpierw odkrywać. Opisałem jedynie z grubsza, co warto na początku odkryć i do którego składu drewna się udać oraz jakimi ciężarówkami zacząć. Jednak to Wy decydujecie co robić najpierw i czym jeździć. Każdą mapę zrobicie na każdy sposób, nawet zaczynając najgorszymi samochodami, ponieważ na mapie można czasami odkryć bardzo dobre pojazdy i warto sprawdzać, gdzie się pojawiły.

„Kipiel / Deluge” to zdecydowanie najtrudniejsza mapa w grze. Co najmniej 60% mapy to woda, dlatego bardzo prosto tutaj utopić nasze pojazdy. Mapa podobnie jak Torfowisko, ma tylko jeden tartak, jednak cwani autorzy wymusili na nas przeprawę przez rzekę na drugą stronę. Pamiętajcie o holowaniu jeśli gracie solo, żeby nie jechać 2 razy przez tą samą rzekę.

Zalecane ciężarówki na start:
– D-537 – duży i mocny kolos, który spokojnie da sobie rady z przeprawą przez wodę, jeśli tylko jej nie utopicie.
– C-375 – świetnie nadaje się na holowany samochód, rzecz jasna z żurawiem + naczepą na średnie drewno.

Na mapie znajdują się: 1 Garaż, 1 tartak oraz 6 punktów obserwacyjnych.
Zaczynamy na mapie w miejscu bez Garażu. Jednak obok mamy 2 naczepy z punktami warsztatu, dlatego Waszym priorytetem jest zabranie obu naczep do Garażu w północno-zachodnim rogu. Niżej opisałem, którymi miejscami się poruszać, aby nie utonąć.

Ciężarówki na start.

Kluczem jest tutaj obserwacja mapy i czerwonych słupków na wodzie. Im słupek wyższy, tym głębokość wody większa, dlatego pilnujcie tego. Nigdy też nie zatrzymujcie się w wodzie, jeśli nie musicie, ponieważ może się to skończyć ugrzęźnięciem, szczególnie jeśli holujecie inny samochód. Przy przejeździe przez nurt, odpalacie wszystkie asysty i pełny gaz do momentu aż nie wyjedziecie z niego. Jeśli trzeba wykorzystajcie jego siłę, żeby dostać nieco prędkości.

Osobiście zalecam przeprawiać się przez wodę pomiędzy centralną, a północną częścią mapy. Nie próbujcie jechać południową stroną, ponieważ jest największy nurt i do tego bardzo głęboko. Każdy mój znajomy topił tam zawsze samochód, zaś górą spokojnie sobie przejedziecie, a przy okazji są nawet wyspy, na których można odpocząć. 🙂

Jeśli gracie w parę osób, to musowo wyznaczcie kogoś, kto będzie naprawiał, tankował i ewentualnie wyciągał utopione pojazdy. Jest to tutaj wręcz musem, szczególnie na trybie Hardcore, ponieważ bardzo łatwo tutaj stracić samochód.

 

braz Odkrywanie Kipieli / Explore Deluge
Odkryj wszystkie punkty obserwacyjne w „Kipieli”. / Reach all Watchpoints in the „Deluge”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Kipiel / Deluge.

Mamy tutaj 6 punktów obserwacyjnych, z czego 2 znajdują się na wyspach po środku. Jak już pisałem wyżej, nie jeździjcie przez wodę południową stroną. Centrum, a najlepiej bliżej północy to Wasze najlepsze opcje. Pozostałe 4 punkty są na lądzie i bardzo proste do odblokowania.

 

braz Parkowanie w Kipieli / Deluge Settler
Odblokuj wszystkie garaże w „Kipieli”. / Unlock all Garages in the „Deluge”

Większość porad odnośnie tej mapy opisałem w pucharku Kipiel / Deluge.

1 Garaż, który trzeba odkryć. Zrobicie to tylko i wyłącznie dostarczając obie naczepy z punktu startowego. Możecie też liczyć, że losowy samochód będzie miał pakę z punktami warsztatu, jednak nie polecam.

Jeśli gracie sami, to obie ciężarówki muszą wziąć te naczepy, a następnie siebie na linkę. Musicie przeprawić się na drugą stronę. Jak już pisałem wyżej, nie jeździjcie przez wodę południową stroną. Centrum, a najlepiej bliżej północy to Wasze najlepsze opcje. Tym bardziej, że Garaż i tak znajduje się w północno-zachodnim rogu.

 

braz Alpinista / Climber
Dotrzyj na szczyt dowolnych 2 z 3 gór podczas jednej gry na „Wyspie”. / Reach the top of any 2 of 3 mountains in the „Island” in one game

Prosty, acz nieco frustrujący pucharek, a to głównie za sprawą śliskiego i kamienistego podłoża, które trzeba pokonać, aby dojechać na szczyt. Pucharek można zrobić tylko i wyłącznie na mapie „Wyspa / Island”. Patrząc na mapę zobaczycie 2 góry, na które musicie wjechać. Najlepiej zabrać na start 3x A-3151 i udać się na osiedle. Przywołajcie sobie tutaj wszystkie jeepy i jazda na szczyt. Nie jest to takie proste jak się wydaje.

Poniżej macie mapkę z zaznaczonymi najlepszymi trasami na szczyt. Przynajmniej ja nie miałem większych problemów. W razie czego staracie się używać wyciągarki, ponieważ czasami leżą gdzieniegdzie kłody, do których można się podczepić. Musicie dojechać do jeziora na szczycie. Nie musicie robić tego tym samym samochodem, dlatego właśnie macie na dole pozostałe, które możecie wykorzystać.

Mapka z trasami na szczyty:

Optymalne drogi na szczyty.

 

braz Grzybiarz / Mushroomer
Zgnieć w sumie co najmniej 50 grzybów. / Squelch 50 mushrooms in total

Jak wygląda grzyb każdy widzi. Prosty borowik…

Tak na poważnie, musicie rozjechać 50 grzybów. Pucharek na 100% wpadnie Wam sam, ponieważ grzyby rosną często przy głównych trasach. W drodze po platynę spokojnie je zrobicie. Jeśli jednak macie problem, to na pierwszej mapie „Torfowisko / The Bog”, przy południowej trasie można znaleźć sporo grzybów.

 

braz Farmer / Farmer
Zgnieć w sumie co najmniej 50 dyń. / Squelch 50 pumpkins in total

Dynie są jeszcze prostsze niż grzyby. Mówiąc krótko, musicie rozjechać 50 dyń. Poniżej przedstawiam mapę „Stok / Downhill”, na której znajduje się pole pełne dyń. Można to zrobić dosłownie za jednym razem.

Miejsce pola z dyniami:

 

braz Kooperacja / Cooperation
Przekaż 5 kłód innym graczom. / Pass 5 log ownerships to other players

Pucharek można wykonać tylko i wyłącznie w sesji online! Jeśli robicie mapki na Hardcore ze znajomymi to spokojnie Wam ten puchar wpadnie, musicie tylko obsługiwać żuraw i ładować innych. Waszym zadaniem jest jak wyżej wspomniałem, obsługa żurawia i załadowanie minimum 5 kłód na pojazdy graczy. By kłoda została zaliczona, gracz który ją otrzymuje musi na nią najechać i poprosić o przejęcie. Gracz ładujący potwierdza i gotowe. Robicie tak 5 razy i pucharek jest Wasz.

Najlepiej jak drugi gracz podjedzie z paką i naczepą na małe drewno, ponieważ nałożycie wtedy najwięcej kłód.

Ciężka operacja ładowania kłód.

 

braz Obieżyświat / World Cruise
Wsiądź do pojazdu Typu A-968m i oddal się na co najmniej 400 metrów. / Get in Type A-968m and drive 400 meters or more away

Banalny pucharek polegający na przejechaniu 400 metrów najgorszym samochodem w grze.  Można go znaleźć na mapie „Stok / Downhill”, zaraz obok startowego Garażu, na osiedlu poniżej. Wystarczy do niego podjechać, wybrać, a następnie przejechać 400 metrów. Polecam trasę wzdłuż asfaltu.

Poniżej filmik jak ja to robiłem:

 

braz Naprawa i tankowanie / Repair & Refuel
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Naprawa i tankowanie”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Repair & Refuel”

Jest to drugie wyzwanie, które polega na naprawie oraz zatankowaniu uszkodzonej ciężarówki, a następnie dostarczeniu drewna do tartaku. Jest to bardzo proste do wykonania, nie ma tutaj nic trudnego.

Bonusowe zadania to:
– Przestraszyć 10 ptaków przy użyciu klaksonu.
– Nie przejeżdżać przez most.
– Znajdź i rozjedź dynię.

Można zrobić wszystko za jednym razem. Przede wszystkim trąbcie co jakiś czas i patrzcie czy przestraszyliście jakieś ptaki. Po kilku razach powinna pojawić się Wam informacja, że przestraszyliście 10 ptaków. Teraz najważniejsza rzecz, czyli musicie jechać górną stroną mapy, przez rzekę, a nie przez most. Jadąc tamtędy, zobaczycie w pewnym momencie po prawej stronie wychodek oraz domek, koło którego są właśnie dynie. Możecie spokojnie się tam wbić i nawet uszkodzić trochę pojazd. Potem prosto do mety i gotowe.

 

braz Wspinaczka / Climb a Hill
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Wspinaczka”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Climb a Hill”

Trzecie wyzwanie (nie wiem czemu taki jest układ pucharów), które polega na przejechaniu trasy samochodem A-3151. Główne zadanie to po prostu przejechanie z punktu A do punktu B. Wystarczy jechać powoli, mieć włączone wszelkie asysty i uważać, żeby nie spaść, bo o to tutaj bardzo łatwo.

Bonusowe zadania to:
– Nie uszkodzić własnego oraz innych pojazdów.
– Nie używać wyciągarki.
– Używać tylko kamery z kokpitu.

Zrobienie wszystkiego za jednym razem może być dość uciążliwe, dlatego warto zrobić to na co najmniej 2 razy. Jeśli macie problem z jazdą z kamerą z kokpitu to zróbcie to używając wyciągarki, a za drugim razem możecie używać dowolnej kamery, co znacznie tutaj pomaga.

 

braz Wyposażenie / The Rig
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Wyposażenie”. / Complete all bonus objectives in the challenge „The Rig”

Wyzwania różnią się tym, że odbywają się tylko na skrawku mapy. Mam gotowe pojazdy i dane zadanie do wykonania, a przy 3 bonusowe, które musicie wykonywać, aby zdobyć pucharek.

Głównym zadaniem jest podpięcie naczepy oraz dostarczenie jej w odpowiednie miejsce. Jedyne trudne miejsce to sama końcówka, kiedy trzeba wycofać z naczepą. Przed miejscem rozładunku jest małe pole do zawrócenia, zalecam jego użycie. Gdy będziecie cofać, pamiętajcie o tym jak układa się naczepa względem skręconych kół. Róbcie to powoli i bez problemu zaliczycie zadanie.

W powyższym wyzwaniu 3 bonusowe zadania to:
– Nie uszkodzić własnego oraz innych pojazdów.
– Nie jechać pasem pod prąd.
– Używać kamery z kokpitu podczas jazdy z naczepą.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że nie trzeba jechać i parkować z kamerą z kokpitu, w tej grze jest to wręcz nierealne, ponieważ lusterka to jakieś tandetne tekstury, a widoku do tyłu brak. Wystarczy po prostu przejechać kawałek z kamerą z kokpitu i zadanie powinno być zaliczone (jak wciśniecie touchpad i podgląd mapy to zobaczycie czy zostało już zaliczone).

Jeśli chodzi o jazdę bez uszkodzeń, to jedyny podchwytliwy moment jest przy samej końcówce, gdy zobaczycie 2 dziwnie zaparkowane samochody. Musicie przejechać obok nich bardzo ostrożnie i powoli. Miejcie wyprostowaną naczepę, żeby nie zahaczyła o nic. Jak już będziecie dalej to pamiętajcie o płotkach i kamieniach, ponieważ one też mogą Was uszkodzić.

 

braz Przeprawa przez rzekę / Cross a River
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Przeprawa przez rzekę”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Cross a River”

Mapa charakteryzuje się sporą ilością wody. Jednak na dzień dobry macie ją cała odkrytą i możecie zobaczyć gdzie znajduje się suchy ląd. Trzymajcie się go po prostu cały czas. Głównym zadaniem jest przeprawienie się przez rzekę na drugą stronę. Pamiętajcie tutaj o spoglądaniu na czerwone słupki na mapie, im słupek wyższy tym woda głębsza. Zadanie nie jest trudne, więc spokojnie dacie sobie rady.

Bonusowe zadania to:
– Wykonać wyzwanie w nocy.
– Nie używać wyciągarki.
– Dojechać do punktu końcowego z przyczepą garażową.

Przede wszystkim odpalacie noc na samym początku wyzwania. Przyczepa znajduje się zaraz za Wami, więc od razu ją podpinacie. Następnie przy przeprawie przez rzekę pamiętajcie o patrzeniu na czerwone słupki, które informują Was o poziomie wody. Znajdźcie odpowiednie miejsce do przeprawy i zróbcie to. Podczas jazdy w wodzie pełny gaz i wszystkie asysty włączone. Jest to jedno z pierwszych wyzwań i dość proste.

 

braz Wizyta u babci / Visit Grandma
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Wizyta u babci”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Visit Grandma”

Dziwne, acz proste i ciekawe wyzwanie. Musicie dojechać najgorszym autem w grze do punktu końcowego. Tylko tyle i aż tyle. Głównym zadaniem jest unikanie miejsc z wodą, ponieważ tym autem nie wyjedziecie już stamtąd bez użycia wyciągarki.

Bonusowe zadania to:
– Wykonać wyzwanie w nocy.
– Nie używać wyciągarki.
– Nie puszczajcie gazu do samego końca.

Na starcie odpalacie noc, następnie uruchamiacie samochód i trzymacie non-stop gaz bądź włączacie tempomat (przytrzymanie ). Podczas jazdy musicie trzymać się z dala od kałuż i wszelkiej wody. Ja osobiście robiłem to tak, że jechałem na samym skraju drogi. Bez problemu dojechałem do punktu końcowego już za drugim razem.

 

braz Dostawa / Delivery Mission
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Dostawa”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Delivery Mission”

Najtrudniejsze wyzwanie ze wszystkich. Musicie przeprawić się dwoma ciężarówkami do punktu końcowego. Niby wszystko ok, jednak przejechanie przez kilka rzek z mocnym nurtem powoduje, że bardzo łatwo tutaj o faila. Przede wszystkim trzymajcie się linii, która Wam pokazuje tor jazdy. O dzowp jest to najlepsza droga. Nie kombinujcie z jakimiś najazdami od boku czy pod skosem. Jedźcie prosto z linią, pchajcie się drugą ciężarówką przy pomocy  i nie powinno być problemu.

Bonusowe zadania to:
– Dotrzec na miejsce z A-469 na naczepie.
– Wyciągnąć C-4320 z wody i naprawić.
– Wykonać wyzwanie w nocy.

O ile pierwsze i trzecie zadanie są stosunkowo proste, tak wyciągnięcie pojazdu z wody to już robota na dłuższy czas. Poniżej zamieszczam Wam filmik, na którym pokazałem jak wyciągnąć ten pojazd. Filmik trwa 15 minut, nie chciałem niczego ucinać, żebyście widzieli co i jak. Więcej opisałem w pucharku Wędkarz / Fisherman, ponieważ dotyczy on właśnie wyciągnięcia samochodu z wody.

 

braz Nocne safari / Night Safari
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Nocne safari”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Night Safari”

Głównym zadaniem jest odnalezienie naczepy, a następnie dostarczenie jej do punktu końcowego.

Bonusowe zadania to:
– Zdąrzyć przed upływem godziny 6:00.
– Znaleźć wszystkie punkty obserwacyjne.
– Znaleźć kwiatek fluorescencyjny.

Na wstępie jedziecie na wprost i odznaczacie pierwszy punkt kontrolny. Następnie szukacie przyczepy, która znajduje się po wschodniej stronie, na północy bądź na południu, są 2 miejsca, w których może się pojawić. Jak już pisałem wyżej, patrzcie na mapę i trzymajcie się suchego lądu, żeby nie ugrząźć w wodzie. Gdy już znajdziecie przyczepę to podpinacie ją i jedziecie prosto do punktu końcowego. Kwiatek fluorescencyjny znajduje się na centralnym-wschodzie mapy, poniżej mapka z zaznaczonym punktem:

 

braz Operacje dźwigowe / Crane Operator
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Operacje dźwigowe”. / Complete all bonus objectives in the challenge „Crane Operator”

Jeśli macie problem z obsługą żurawia to tutaj na pewno się jej nauczycie. Początkowo będziecie wyrywać włosy z głowy co za debil tak zaprojektował zwykłą obsługę dźwigu, jednak potem będziecie już śmigać jak zawodowcy. Waszym zadaniem jest załadowanie kłód w 3 miejscach i połączenie ich na pace. By połączyć je na pace, każda kłoda musi mieć zielone kółeczko na sobie (oznacza, że dobrze leży) a następnie kliknąć  na dowolnej z nich.

Bonusowe wyzwania to:
– Nie uszkodzić pojazdu swojego oraz innych.
– Nie zniszczyć żadnego drewnianego płotka.
– Ukończyć wyzwania bez włączania blokady dyfru.

To wyzwanie ćwiczy Waszą cierpliwość. Nie dość, że musicie obsługiwać spokojnie żuraw, to do tego trzeba się tak ustawić pojazdem, aby w nic nie wjechać (szczególnie w płotki) i móc załadować kłodę. Są 3 miejsca z kłodami i tyle właśnie potrzebujecie, żeby je połączyć na pace. Używajcie pełnego obrotu kamery i kontrolujcie Waszą przestrzeń. Jeśli trzeba to wycofajcie się i próbujcie ponownie podjechać, żeby nic nie uszkodzić. Na końcu łączycie 3 kłody i gotowe.

 

braz Ekspedycja / The Expedition
Osiągnij wszystkie cele dodatkowe w wyzwaniu „Ekspedycja”. / Complete all bonus objectives in the challenge „The Expedition”

Bardzo przyjemne wyzwanie i dość proste. Mamy tutaj 2 samochody A-3151. Waszym zadaniem jest dojechać co najmniej jednym z nich do punktu końcowego. Nic dodać, nic ująć. Można tutaj również zrobić pucharek na odkrycie wszystkich punktów kontrolnych przy użyciu samochodów A-3151

Bonusowe zadania to:
– Wykonać wyzwanie w nocy.
– Dojechać do punktu końcowego dwoma pojazdami.
– Znaleźć wszystkie punkty obserwacyjne.

Na początku przełączacie się na noc, a następnie łączycie oba samochody linką. Teraz powoli udajecie się w stronę punktu końcowego. Gdy trzeba odkryć punkt obserwacyjny, robicie to przy pomocy jednego samochodu. Jeśli się obrócicie lub gdzieś utkwicie to macie drugi samochód, żeby go wyciągnąć. Róbcie to powoli, szczególnie w kamienistych częściach mapy. Punkty obserwacyjne są umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, wystarczy jechać ostrożnie i wybierać odpowiednią ścieżkę, żeby samochód się nie wywrócił, to jest tutaj Wasze największe zmartwienie. Do punktu końcowego musicie dojechać dwoma samochodami połączonymi linką, aby zaliczyło (nie ma opcji wjechania osobno).

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości CDP.pl