Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x8 x32
 • Liczba trofeów offline: 42
 • Liczba trofeów online: 2
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 50-60 godzin

 

Krok po kroku:

 • Misje główne – Troszkę tych misji jest, ale uwierzcie mi, że jest to sama przyjemność. Polecam osobiście grać ze znajomym, bo wtedy można robić wszystkie misje od początku do końcu, wykonując je po swojej myśli. Gra solo ma również swoje plusy – przede wszystkim strzały synchroniczne, które dzięki Twoim komputerowym kompanom, znacznie ułatwiają grę. Nie ma różnicy na jakim poziomie trudności grasz – ważne, żebyś się dobrze bawił.
 • Trofea związane z zabijaniem – Jako drugi krok polecam wbić wszystkie trofea związana z oznaczaniem oraz zabijaniem przeciwników.
 • Znajdźki + Misje poboczne + Odblokowanie umiejętności oraz broni – Na koniec zostawiamy sobie to co najgorsze. Znajdziek jest sporo, jednak poniżej znajdziecie linki do filmików z dokładną lokalizacją w razie problemów. Misje poboczne to te zaznaczone na zielono i wykonuj ich jak najwięcej – dostarczy to surowce potrzebne do wykupywania umiejętności.

UWAGI

 • Używaj szybkiej podróży – na mapie zaznaczonej jako białe domki. Ze swojego doświadczenia w grze z randomowymi graczami wiem, że gracze w ogóle tego nie używają. A zaoszczędza to sporo czasu.
 • Wykonuj jak najwięcej misji pobocznych – dzięki temu po ukończeniu głównego wątku fabularnego nie będziesz musiał grać tylko w te misje, co jest już bardzo nużące, a będziesz potrzebował sporej liczby wszelkiego rodzaju surowców.
 • Zbieraj wszystkie napotkane znajdźki – Jak w każdej grze Ubisoftu, najlepiej jest zbierać wszystko co stanie Ci na drodze.
 • Wykorzystuj informatorów do oznaczania znajdziek i misji pobocznych – Informatorowie są zaznaczeni na mapce jako wykrzykniki. Wystarczy ich złapać kwadratem, a następnie wybrać z wyboru „Przesłuchaj”. Możesz w ten sposób wybrać jaki rodzaj informacji chcesz od niego wyciągnąć.

 

Poradnik:

platyna Władca Wildlands / Master of the Wildlands
Zebrano wszystkie trofea. / Collected all the trophies.

Gratulacje! 🙂

 

braz Nieustraszony / Fearless
Oddano 10 skoków ze spadochronem. / Skydived 10 times.

Trofeum raczej na pewno wpadnie podczas swobodnej gry, ale w razie czego opiszę wszystko co i jak. Zacznijmy od tego, że aby skakać ze spadochronu najpierw trzeba się zaopatrzyć w spadochron. Możesz go odblokować w zakładce „Umiejętności” w menu gry (panel dotykowy na padzie), w sekcji przedmiot. Oczywiście wszystkie punkty zdobywasz przez kończenie misji głównych, pobocznych oraz zbieranie znajdziek umiejętności porozrzucanych po mapie. Do tego potrzebujesz surowców, które są oznaczone na minimapce jako zielone ikony. Gdy już masz spadochron, czas znaleźć samolot bądź helikopter. Nie przesadzając, maszyny te są umieszczone w promieniu kilkuset metrów obok siebie, dodatkowo są oznaczone na małej minimapce, więc nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Gdy już wsiądziesz do takowego pojazdu, wznieś się na względnie bezpieczną wysokość i za pomocą , a następnie otwórz spadochron , by bezpiecznie wylądować na ziemi. Po wykonaniu 10 takich skoków, trofeum będzie Twoje.

 

srebro Rzutka! / Pull!
Zestrzelono śmigłowiec wroga przy użyciu moździerza. / Shot an enemy chopper out of the air with a mortar.

Zacznijmy od informacji, że do zdobycia tego trofeum wymagane jest zdobycie zdolności „Moździerz”, którą odblokujesz z tokiem wykonywania misji pobocznych (zielona ikonka moździerza). Aktywuje się ją przez przytrzymanie  i wybranie „Moździerza” z zielonego, dolnego menu i zaakceptowaniu . Udaj się w miejsce wskazane na poniższym filmiku (lub jakiekolwiek inne, związane z wykonywaniem misji przejęcia śmigłowca/helikoptera przeciwnika – zielony kolor misji), a następnie zaalarmuj przeciwników. Wróg wsiądzie do helikoptera i zacznie odlatywać. Twoim zadaniem jest jak najszybsze wycelowanie moździerza w tenże pojazd. W razie problemów – poniżej filmik.

 

braz Wojownik szos / Road Warrior
Przejechano 100 km pojazdem. / Drove a vehicle for 100 km.

100 km to naprawdę mało, wpadnie po godzinie/dwóch godzinach gry. Oczywiście liczą się tylko kilometry przejechane pojazdem – autem, ciężarówką, ciągnikiem lub motocyklem.

 

braz Ciekawość prowadzi do piekła / Deadly Curious
Przesłuchano 20 osób. / Interrogated 20 sources.

Osoby do przesłuchania są zaznaczone na mapie jako znak zapytania (ale uwaga, bo często też tak są zaznaczone inne znajdźki) lub jest to po prostu jedno z zadań misji głównych. Aby go przesłuchać należy podejść, nacisnąć , następnie . Przesłuchaj w ten sposób 20 informatorów i trofeum będzie Twoje.

 

braz Poważny kolekcjoner / Serious Collector
Odnaleziono 50% dokumentów w grze. / Found 50% of the documents in the game.

Patrz opis trofeum „Cała historia„.

 

srebro Cała historia / The Whole Story
Odkryto wszystkie dokumenty. / Found all documents.

Dokumenty są zaznaczone na mapce jako kartki papieru i niestety ponownie nie pojawią się, dopóki koło nich się nie pojawimy.

Jako że Brian z PS4 Trophies odwalił kawał dobrej roboty z filmikami ze znajdźkami, nie odbierając mu zasług, zapraszamy do korzystania z jego filmików. Kliknij tutaj.

 

braz Załatw szefa / Beat the Boss
Pokonano pierwszego bossa. / Defeated your first boss.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

zloto To już koniec / The End
Ukończono historię kampanii. / Finished the story.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Blues przemytnika / Smuggler’s Blues
Przemyt – ukończono operację. / Completed the Smuggling operation.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Zamykamy interes / Shut Down
Produkcja – ukończono operację. / Completed the Production operation.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Wyważone drzwi / Broken Locks
Ochrona – ukończono operację. / Completed the Security operation.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Zła reputacja / Bad Reputation
Indoktrynacja – ukończono operację. / Completed the Influence operation.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

zloto Mistrz misji / Mission Master
Ukończono wszystkie misje kampanii. / Completed all Story missions.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz I to z pistoletu! / With a Pistol!
Zabito snajpera strzałem z pistoletu. / Took out a sniper with a pistol.

Banalne trofeum, ale trzeba o nim wiedzieć, aby je zdobyć. Pierwsze co to musimy znaleźć snajpera, których multum w bazach przeciwników. Gdy już takiego osobnika znajdziemy, oznaczmy go sobie dronem, następnie wyciągnijmy pistolet (podwójne naciśnięcie ) i zabijamy przeciwnika.

 

braz Praca zespołowa! / Teamwork!
Ukończono 3 misje we współpracy z innym graczem. / Completed 3 missions with another player.

Trofeum online, które polega na wykonaniu 3 misji głównych z przynajmniej jednym innym graczem. Najszybciej po prostu w menu gry wybrać w zakładce „Lobby” szukanie gry online, a po dołączeniu zaproponować (przez zaznaczenie misji) lub dołączyć do aktualnie wykonywanej misji przez innych graczy. Ważne, żeby były to misje zaznaczone na żółto! Zapraszam do umawiania się do wspólnej gry w sekcji komentarzy na dole strony. 🙂

 

braz Dobry początek / A Good Start
Ukończono pierwszą misję „Na ratunek Amaru”. / Completed the first mission „Amaru’s rescue”.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Oko na niebie / Eye in the Sky
Oznaczono 100 wrogów przy użyciu drona. / Marked 100 enemies with a drone.

Bardzo proste trofeum, które polega na oznaczeniu stu przeciwników przy użyciu drona, który jest ukryty pod przyciskiem .

 

braz Sokoli wzrok / Eagle-Eyed
Oznaczono 100 wrogów przy użyciu lornetki. / Marked 100 enemies with the binoculars.

Bardzo proste trofeum, które polega na oznaczeniu stu przeciwników przy użyciu lornetki, która jest ukryta pod przyciskiem .

 

braz Zamachowiec / Cluster Bomber
Zabito 7 wrogów przy użyciu jednego ładunku C4. / Killed 7 enemies with a single C4 blast.

Patrz opis trofeum „Ulepszona pułapka na myszy„.

 

braz Ulepszona pułapka na myszy / A Better Mousetrap
Zabito 7 wrogów przy użyciu jednej miny. / Killed 7 enemies with a single mine.

Opisuję dwa trofea w jednym miejscu, ponieważ można je zrobić w jednej i tej samej lokacji. Na północy mapy, znajduje się grupka 7 przeciwników, która jest skupiona bardzo blisko siebie. Do zdobycia tych trofeów potrzebujemy:

 • C4 / miny,
 • pistolet sygnałowy,
 • granat błyskowy.

Wszystkie te rzeczy trzeba najpierw wykupić w menu umiejętności (pod panelem dotykowym), a do tego potrzebujesz odpowiedniego levelu, surowców i punktów umiejętności (zdobywane przez kończenie misji głównych/zbierane na mapie)

Sama strategia jest bardzo prosta. Podchodzimy po cichu do przeciwników, oznaczamy ich za pomocą drona. Następnie należy wystrzelić pocisk z pistoletu sygnałowego w okolice, w której stoją wrogowie. Po kilku sekundach (gdy zbliżą się do siebie), rzuć kilka granatów błyskowych i zacznij biec w stronę grupki. Szybko podłożyć C4/minę i je aktywować – C4 przez przytrzymanie , a w minę najlepiej szybko strzelić.

 

braz Łowca legend / Legend Hunter
Odkryto jedną z legend. / Discovered one legend.

Patrz opis trofeum „Legendarny łowca„.

 

srebro Legendarny łowca / Legendary Hunter
Odkryto wszystkie legendy. / Discovered all legends.

Legendy to po prostu znajdźki. Na nasze nieszczęście jest ich multum i nie są zaznaczone w żaden sposób na mapie. Dopiero po podejściu do nich pojawiają się na mini mapce.

Jako, że Brian z PS4 Trophies odwalił kawał dobrej roboty z filmikami z lokalizacją znajdziek, nie odbierając mu zasług, zapraszamy do korzystania z jego filmików. Kliknij tutaj.

 

braz Żeby życie miało smaczek / Spice of Life
Rozegrano każdy typ misji pobocznych. / Played each type of side mission.

Misje poboczne to te zaznaczone na zielono. Początkowo nie są one oznaczone na mapie, ale wystarczy znaleźć jakiegoś informatora (często zaznaczonego wykrzyknikiem), przesłuchać go – podejść, nacisnąć , następnie . Typów jest dokładnie 8 i musisz ukończyć każdy rodzaj przynajmniej raz:

 1. Uruchom stację nadawczą.
 2. Złap i zastrasz sicario.
 3. Dezaktywuj pierwszą antenę.
 4. Oznacz zaopatrzenie w strefie zrzutu.
 5. Przejmij helikopter.
 6. Przejmij samolot.
 7. Wysadź w powietrze jedno z wejść do radiostacji.
 8. Zatrzymaj konwój.

 

braz Bandyta na drodze / Highway Bandit
Oznaczono 10 konwojów. / Tagged 10 convoys.

Konwoje są zaznaczone na mapie zieloną strzałką w dół. Tego rodzaju misji jest multum, a wszystkie z nich polegają na staranowaniu ciężarówki i oznaczeniu zapasów, przez podejście i naciśnięcie . Wykonaj 10 takich misji (uwierz mi, wykonasz ich sporo więcej w drodze po platynę i surowce – bo to najlepszy sposób na farmienie wszystkich rzeczy, które są potrzebne do wykupywania umiejętności), a trofeum będzie Twoje.

 

braz Najmocniejsza umiejętność / Ultimate Skill
Zakupiono wszystkie ulepszenia drzewka umiejętności. / Bought all the upgrades of a Skill branch.

Patrz trofeum „To, co najlepsze„.

 

srebro To, co najlepsze / Only the Best
Zakupiono wszystkie ulepszenia. / Bought all upgrades.

Ulepszenia kupujemy dzięki punktom umiejętności (zbierane na mapie lub otrzymywane przez wykonywanie misji głównych) oraz surowcom, które musisz oznaczać/zdobywać w misjach pobocznych zaznaczonych na zielono. W grze mamy 5 typów ulepszeń:

 • Broń,
 • Dron,
 • Przedmiot,
 • Fizyczne,
 • Drużyna.

Prawdopodobnie ostatnie trofeum, które zdobędziesz przed platyną. Trzeba wyczyścić mapę, że wszystkich niebieskich znajdziek, przejść wszystkie misje i co więcej, wykonywać mnóstwo misji pobocznych związanych ze zdobywaniem surowców.

Jako że Brian z PS4 Trophies odwalił kawał dobrej roboty z filmikami ze znajdźkami, nie odbierając mu zasług, zapraszamy do korzystania z jego filmików. Kliknij tutaj.

 

braz Superdron / Top Drone
Zakupiono wszystkie ulepszenia drona. / Bought all drone-related upgrades.

Patrz opis trofeum  „To, co najlepsze„.

 

srebro Zuch na medal / Heavy Medals
Zebrano wszystkie medale premiowe. / Collected all the bonus medals.

Medale premiowe to znajdźki rozsiane po całej mapie, są one zaznaczone kolorem niebieskim jako gwiazdka, gdy uda nam się już przesłuchać danego informatora, który odznaczy medale na danym obszarze.

Jako że Brian z PS4 Trophies odwalił kawał dobrej roboty z filmikami, nie odbierając mu zasług, zapraszamy do korzystania z jego filmików. Kliknij tutaj.

 

braz Sympatyk rebelii / Rebel Sympathizer
Odblokowano umiejętność rebeliancką. / Unlocked a Rebel skill.

Patrz opis trofeum „Nie ma już takich rebeliantów„.

 

srebro Prawdziwy rebeliant / Real Rebel
Odblokowano wszystkie umiejętności rebelianckie. / Unlocked all the Rebel skills.

Patrz opis trofeum „Nie ma już takich rebeliantów„.

 

srebro Nie ma już takich rebeliantów / No Better Rebel
Maksymalnie rozwinięto wszystkie umiejętności rebelianckie. / Maxed out each Rebel skill.

Umiejętności rebelianckie to te zaznaczone na zielono, schowane pod przyciskiem :

 • zrzut pojazdu,
 • najemnicy,
 • moździerz,
 • dywersja,
 • zwiad

Wszystkie te umiejętności zdobywasz przez wykonywanie misji pobocznych, zaznaczonych na zielono na mapie. Wystarczy zrobić 2-3 z danego typu (a nawet jedną) aby je odblokować, a im więcej będziemy ich wykonywali, tym ulepszenia te będą się rozwijać.

 

braz Fanatyk strzelb / Shotguns Fanatic
Zebrano wszystkie modele strzelb. / Collected all shotguns models.

W grze znajdziemy 80 różnych broni, które są podzielone na kategorie:

 1. Karabiny szturmowe
 2. Ręczne karabiny maszynowe
 3. Pistolety maszynowe
 4. Strzelby
 5. Pistolety
 6. Karabiny snajperskie

Bronie odblokujemy przez:

 • przechodzenie misji głównych (30 broni)
 • zbieranie punktów umiejętności związanych z broniami -niebieskie ikonki (50 broni) – skrzynie z broniami.

Punkty początkowo nie są zaznaczone na mapie. Pojawiają się w momencie przesłuchiwania informatorów lub zrobieniu zdjęcia konkretnym dokumentom (wszystko oznaczone wykrzyknikiem na mapie).

Jako że Brian z PS4 Trophies odwalił kawał dobrej roboty z filmikami ze znajdźkami, nie odbierając mu zasług, zapraszamy do korzystania z jego filmików. Kliknij tutaj.

 

braz Fanatyk pistoletów / Handgun Fanatic
Zebrano wszystkie modele pistoletów. / Collected all handguns models.

Patrz trofeum „Fanatyk strzelb„.

 

zloto Czempion / The Champion
Osiągnięto maksymalny poziom i liczbę PD. / Maxed out your XP and levels.

Maksymalny poziom w grze to poziom 30. Mniej więcej 28 z nich odblokujesz przez samo przechodzenie misji głównych, a punkty PD dostajesz za praktycznie każdą czynność w grze:

 • zabijanie przeciwników,
 • przechodzenie misji głównych oraz pobocznych (możesz je powtarzać w nieskończoność),
 • zbieranie znajdziek,
 • premia za strzały w głowę,
 • premia za strzały synchroniczne,

Niestety gra nie oferuje śledzenia danego poziomu (oprócz wskazywania aktualnego poziomu w menu pod panelem dotykowym – prawy górny róg).

 

srebro Daleki strzał / Long Shot
Trafiono w cel oddalony o ponad 400 m. / Hit a target more than 400m away.

Chyba najtrudniejsze trofeum z całej stawki, będzie wymagało kilku prób, ale od czego macie nas? Poniżej prezentuję miejsce, w którym udało mi się oddać strzał z 400 metrów. Zacznijmy od tego, że będziemy potrzebować karabinu snajperskiego – jeden z nich odblokowuje się w miarę przechodzenia fabuły (polecam zawsze chodzić ze snajperką i mieć założoną na lufę tłumik). Gdy już posiadamy taką broń, musimy znaleźć miejsce otoczone górzystym terenem (północ mapy jest bardzo zróżnicowana pod względem wysokości nad poziomem morza). Gdy już znajdziemy obóz przeciwnika, oznaczamy przeciwników przy pomocy drona lub lornetki. Następnie oddalamy się na odległość 400 metrów i teraz najtrudniejszy moment gry. Musisz wycelować tak aby celownik snajperki, znajdował się na drugiej od dołu kresce i dopiero wtedy należy oddać strzał. Jak to wygląda w praktyce – poniżej filmik.

 

braz Śmierć w ciemnościach / Death in the Dark
Zabito wroga w zwarciu w nocy. / Made a close-combat kill at night.

Zabicie „w zwarciu” to po prostu wykonanie zabójstwa przez naciśnięcie , czyli poprzez walkę wręcz. Gra ma zmienny tryb dnia i nocy, aby szybko przemieścić się pomiędzy konkretnymi godzinami – skorzystaj kilka razy z szybkiej podróży (białe domki na mapie). Następnie znajdź pierwszego lepszego wroga i najlepiej od tyłu podbiegnij do niego i naciśnij .

 

braz I fajrant / Finished the Job
Zabito wroga w zwarciu, który wcześniej został raniony przez innego gracza. / Killed an enemy in close combat who was hurt by another player.

Bardzo prawdopodobne, że wbijesz to trofeum podczas gry co-op. Polega ono na tym, iż musisz wykonać zabójstwo przy pomocy walki wręcz (), na przeciwniku, który został uprzednio zraniony przez Twojego kompana. Myk polega na tym, że taki przeciwnik musi być w stanie „zaalarmowania” – czyli musi być otwarte pole walki, w skrócie kule muszą latać w te i we wte. Najlepiej poprosić znajomych, żeby strzelili po prostu w wybranego wcześniej przeciwnika (ważne, żeby nie strzelać w głowę), następnie Twoim zadaniem jest po prostu szybkie podbiegnięcie i wykonanie zabójstwa przy pomocy .

braz Śmierć z nieba / Death from Above
Zabito wroga przy użyciu drona. / Killed an enemy with a drone.

Do zdobycia tego trofeum potrzebujesz wybuchowego drona, którego możesz kupić za zebrane umiejętności i surowce w menu „Ulepszenia”, które jest dostępne pod panelem dotykowym – warto zwrócić uwagę, że wszystkie ulepszenia są odblokowywane w momencie zdobycia konkretnego levelu – w tym wypadku 15. Gdy już takowego drona posiadasz, naciskasz , podlatujesz pod wroga i klikasz , zanim ten Cię zauważy.

 

braz Bum, i ciemno / Black-out Boomer
Zniszczono generator przy użyciu C4. / Destroyed a generator with a C4 blast.

Generatory znajdują się tylko i wyłącznie na wrogich terytoriach, lokalizację jednego z nich znajdziesz na poniższym filmiku. Gdy już takowy znajdziesz i posiadasz w swoim ekwipunku C4 (po naciśnięciu panelu dotykowego, w zakładce ulepszenia musisz wykupić ten ładunek wybuchowy, następnie wybrać go w następnej zakładce ekwipunku) wystarczy wybrać go przez naciskanie  (w lewym dolnym rogu ekranu masz wybór dodatków), następnie wystarczy rzucić materiał wybuchowy przez naciśnięcie . Aby go odpalić musisz przytrzymać ponownie , ale uważaj, żeby odejść na bezpieczną odległość!

 

braz Fanatyk pistoletów maszynowych / Submachine-Gun Fanatic
Zebrano wszystkie modele pistoletów maszynowych. / Collected all submachine-gun models.

Patrz trofeum „Fanatyk strzelb„.

 

braz Fanatyk lekkich karabinów maszynowych / Light Machine-Gun Fanatic
Zebrano wszystkie modele lekkich karabinów maszynowych. / Collected all light machine-gun models.

Patrz trofeum „Fanatyk strzelb„.

 

braz Fanatyk karabinów snajperskich / Sniper Rifle Fanatic
Zebrano wszystkie modele karabinów snajperskich. / Collected all sniper rifle models.

Patrz trofeum „Fanatyk strzelb„.

 

braz Fanatyk karabinów szturmowych / Assault Rifle Fanatic
Zebrano wszystkie modele karabinów szturmowych. / Collected all assault rifle models.

Patrz trofeum „Fanatyk strzelb„.

 

Materiał napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Filmiki ze znajdźkami są autorstwa Briana z PS4Trophies. Odwalił kawał świetnej roboty, więc warto mu za to chociaż w taki sposób podziękować.  

Zabrania się kopiowania treści bez zgody autora!