Twin Robots – Poradnik do trofeów

26 czerwca 2018
0

 

Twin Robots, to prosta platformówka 2,5 D, wydana przez Ratalaika Games S.L. we wrześniu 2017r. W grze wcielamy się w tytułowych bliźniaków – robotów, a naszym zadaniem jest uratowanie ich z opresji. W trakcie kiedy jeden jest uwięziony w pomieszczeniu z opadającym sufitem, drugim musimy znaleźć przycisk, którym go uwolnimy, po czym razem bezpiecznie opuścić level. W grze mamy dostępnych 28 leveli, oraz możliwość gry w lokalnym co-opie (podzielony ekran). Większej fabuły w tym się nie doszukamy, gdyż takowej po prostu nie ma.

Struktura poziomów nie jest zbyt złożona, jednak może się zdarzyć, że do danego levelu będziemy robili kilkukrotne podejście, aby uratować obydwu bliźniaków. W grze nie zabrakło również znajdziek, w postaci baterii, za które oczywiście jest oddzielny pucharek.

Co do trofeów w Twin Robots, mogę jedynie powiedzieć, że nie są zbyt wymagające. Większość z nich wpadnie w trakcie przejścia gry, reszta po jej ukończeniu. W samym tytule możemy zdobyć 3 platynowe pucharki – PS4 (EU), Vita (EU), PS4 (NA). Grę zarówno w polskim jak i amerykańskim PS Store możemy nabyć w Cross-Buy. Poradnik został napisany w oparciu o wersję PS4, ale posiadacze Vity równie dobrze mogą z niego skorzystać. Jedyną różnicą jest użycie innych przycisków do wejścia w menu opcji – /.

PRZEGLĄD:

 • Trudność zdobycia platyny: 2/10
 • Czas na zaliczenie platyny: 2 – 3 godziny
 • Trofea offline: (4 x, 6 x, 9 x, 1 x)
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Zalecana liczba przejść: 1 + powtarzanie leveli
 • Trofea do pominięcia: brak – wybór poziomu
 • Zabugowane trofea: patrz Mapa Przejścia

MAPA PRZEJŚCIA:

INFORMACJE OGÓLNE
Sterowanie w grze jest proste, także nie będziecie musieli zbytnio się z nim oswajać.

O fakcie, że na danym poziomie macie do zebrania baterię, będzie świadczył [] przy jego wyborze. Zdarza się, że na danym poziomie mamy dwie ukryte baterie. Żeby zaliczyło nam pucharek wystarczy zebrać tylko jedną z nich.

W trakcie przechodzenia poziomów natkniecie się na pułapki:

Napotkacie również:

 • Czerwony guzik – ratuje bliźniaka z pułapki
 • Niebieskie płytki – każda po zebraniu odnawia minimalną ilość zdrowia, uaktywniają się po wciśnięciu czerwonego guzika
 • Baterie – odnawiają znaczną część zdrowia

Może zdarzyć się, że niektóre osiągnięcia nie będą wam się odblokowywały. W grze jest bug, i na chwilę pisania poradnika nie został on naprawiony (sam niestety tego doświadczyłem). Miało to miejsce w przypadku wszystkich pucharków za ukończenie poziomów i samej gry oraz trofeum  Two and two makes 22, które polega na ukończeniu 22 levelu dwoma żywymi robocikami. Kiedy zorientujecie się, że dane osiągnięcie wam się nie odblokowało, a wiecie, że powinno, zwyczajnie zamknijcie aplikację i wejdźcie w nią na nowo. U mnie to pomogło i pucharek odblokowywał się od razu po rozpoczęciu gry.

KROK I: Kończymy 28 poziomów, ratując oba roboty i zbierając 20 baterii.

W trakcie tego kroku musimy skupić się na przejściu wszystkich 28 leveli, ratując przy tym obydwa robociki oraz zbierając baterie na poszczególnych poziomach. Grę rozpoczynamy zawsze z jednym robotem, mającym pełną energię oraz drugim, uwięzionym, z minimalną ilością zdrowia. Żeby odblokować drogę drugiemu bliźniakowi, musimy na planszy odnaleźć czerwony przycisk i go wcisnąć. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie obydwu do wyjścia. 

W trakcie drogi możemy uzupełniać energię na kilka sposobów: wbiegając na niebieskie płytki, które odblokują się po wciśnięciu czerwonego guzika, przekazując sobie zdrowie za pomocą , bądź zbierając baterie. Poziomy są krótkie, przejście ich zajmuje parę minut. Jeżeli coś pominiecie ,bądź zginiecie, zawsze możecie poziom restartować lub powtórzyć po jego ukończeniu.

Jeśli ukończycie grę, zbierając wszystkie baterie i kończąc każdy level z dwoma żywymi robotami, wpadnie wam:

 • braz Better together – za ukończenie levelu dwoma robotami
 • zloto Finished! – za ukończenie wszystkich poziomów
 • srebro Two on two – za ukończenie 2 poziomu dwoma robotami
 • zloto Two and two makes 22 – za ukończenie 22 poziomu dwoma robotami
 • zloto Call it even – za przejście wszystkich parzystych leveli z dwoma żywymi robotami
 • zloto This is odd – za przejście wszystkich nieparzystych leveli dwoma żywymi robotami
 • zloto Always together – za ukończenie wszystkich leveli z dwoma żywymi robotami
 • zloto Battery hunter – zebranie wszystkich baterii

KROK II: Czyszczenie

Jeśli któreś z powyższych trofeów nie wpadło wam podczas pierwszego przejścia gry, będziecie mogli się nimi zająć,  poprzez wybór poziomu. Powtórzenie danego rozdziału daje nam możliwość dozbierania baterii, bądź uratowania drugiego robota, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. W tym kroku skupimy się również na specyficznych czynnościach, do zaliczenia poszczególnych pucharków, takich jak śmierć na różne sposoby, bądź ratowanie życia drugiemu robocikowi.

Na tym etapie powinniśmy odblokować:

 • braz Acid addict – musimy zginąć pięć razy w kwasie
 • braz Gruyere robot – musimy zginąc ponad 25 razy na kolcach
 • srebro Blue tiles – za zebranie wszystkich niebieskich płytek w jednym poziomie
 • srebro Lifeguard – podzielenie się energią z bliźniakiem
 • zloto So generous – oddanie całej energii bliźniakowi
 • srebro See ya in another life, brotha – przejście poziomu jednym bliźniakiem, bez zmiany
 • srebro Under pressure – oba robociki muszą zginąć od zmiażdżenia
 • braz I am the one who knocks – musimy wbiec na zamknięte drzwi
 • zloto Frogger – musimy podskoczyć 75 razy na jednym poziomie jednym robotem
 • zloto The floor is lava – musimy wykonać 10 odbić od ściany nie dotykając podłogi
 • zloto No rush – musimy uratować bliźniaka z pułapki tuż przed zgnieceniem go


PORADNIK:

 

Platinum Robot
Unlock all other trophies

Gratulacje, kolejna platynka. Czas na jeszcze dwa komplety 🙂

 

braz Better together
Reach the exit with both robots

Trofeum możemy zdobyć już w 1 poziomie. Wystarczy, że uratujemy bliźniaka z pułapki i dwoma robotami dotrzemy do wyjścia, a następnie opuścimy poziom. Powinno zająć wam to max dwie minuty. Pucharek wpadnie po ukończeniu poziomu.

 

 

braz Acid addict
Die 5 times inside an acid pool

Pierwszy raz basen z kwasem pojawi się w 3 poziomie. Rozpoczynając poziom, proponuję od razu przekazać większość swojej energii uwięzionemu bliźniakowi. Kwas zabija nas powoli, także nie ma sensu czekać, aż zejdzie nam cały pasek zdrowia. Tak będzie po prostu szybciej. Po śmierci gra automatycznie przeniesie nas do robota w pułapce. Restartujemy wtedy poziom i powtarzamy czynności. Musimy zginąć w ten sposób pięć razy, żeby pucharek zawitał na nasze konto.

 

 

braz Gruyère robot
Die on the spikes over 25 times

Pułapki w postaci kolców będą przewijać się przez wszystkie poziomy. W przeciwieństwie do pucharka  braz Acid addict (polegającego na śmierci od kwasu), restart poziomu, kiedy zginie tylko jeden robot, nie zaliczy nam trofeum. Żeby czynność została zaliczona poprawnie, na danym poziomie muszą zginąć dwa roboty, bądź jeden musi zginąć, a drugi ukończyć level.

Najlepiej jest to wykonać na 3 poziomie, gdyż szybko można uśmiercić tu obydwa robociki. Pierwszym robotem dobiegamy do czerwonego guzika i po jego wciśnięciu wbiegamy na kolce, znajdujące się obok niego. Gra automatycznie przekieruje na do uratowanego bliźniaka, którym wbiegamy na kolce, znajdujące się na samym początku planszy (za basenem z kwasem). W przypadku, kiedy oba roboty giną, gra zapyta nas, co dalej chcemy robić: czy wyjść, czy powtórzyć poziom. Wybieramy restart i powtarzamy powyższe czynności (przy 13 powtórce, kiedy pierwszy robot zginie, wpadnie nasz pucharek. W tym momencie dobijemy do 25 śmierci).

Pamiętamy, że do zdobycia paltynowego pucharka, wszystkie levele musimy ukończyć z dwoma żywymi robotami.

 

 

srebro Blue tiles
Step on all of them in one level

Pucharek proponuję wbić na 1 poziomie, gdyż jest najłatwiejszy. Cała sztuka polega na tym, że musimy zebrać na planszy wszystkie niebieskie płytki, które uaktywniają się po wciśnięciu czerwonego guzika. Nie ma znaczenia czy zrobimy to jednym robotem, czy dwoma. Po wciśnięciu guzika biegniemy do wyjścia, zbierając wszystkie płytki, a następnie przełączamy się na drugiego robota i zbieramy wszystkie, jakie pojawiły się na trasie do guzika. Przed wyjściem z poziomu pucharek zawita na wasze konto.

 

 

srebro Lifeguard
Share energy when your twin is about to die

Pucharek możemy wbić już na 1 poziomie. Nasze robociki tracą energię np. poprzez skakanie, czy pułapki. Kiedy jeden z nich ma minimum zdrowia, drugi robot musi go uleczyć, dzieląc się własną energią. Poniżej najszybszy sposób na wbicie tego pucharka:

 • Zaraz po rozpoczęciu poziomu, przełączcie się na bliźniaka w pułapce ()
 • Oddajcie resztkę zdrowia pierwszemu () zostawiając sobie tylko skrawek energii na pasku
 • Po tym ponownie wróćcie do robota, którym rozpoczynaliście level i zacznijcie oddawać energię bliźniakowi 

 

 

zloto So generous
Give all your energy to your twin

Sytuacja podobna jak przy pucharku srebro Lifeguard, z tym że musimy oddać całą naszą energię bliźniakowi. Zaraz na początku dowolnego poziomu, zacznijcie przekazywać zdrowie bliźniakowi w pułapce (). Żeby zaliczyło nam pucharek musimy oddać je całe, a więc nasz robocik musi zginąć.

zloto Finished!
Finish all the levels

W grze mamy do rozegrania 28 leveli. W przypadku tego pucharka nie ma znaczenia, czy ukończymy je dwoma żywymi robotami, czy tylko jednym. Poziomy nie są zbyt wymagające. Czasami trzeba pokombinować z zamkniętymi drzwiami czy pułapkami, ale nawet przy tym, każdy zajmie wam niespełna kilka minut.

 

srebro Two on two
Finish level 2 with both robots alive

Żeby pucharek zawitał na nasze konto, musimy ukończyć 2 poziom dwoma robotami. Pierwszym robocikiem musimy wcisnąć czerwony guzik i uratować bliźniaka z pułapki, a następnie w duecie zakończyć poziom.

 

zloto Two and two makes 22
Finish level 22 with both robots alive

Żeby pucharek zawitał na nasze konto, musimy ukończyć 22 poziom dwoma robotami. Pierwszym robocikiem musimy wcisnąć czerwony guzik i uratować bliźniaka z pułapki, a następnie w duecie zakończyć poziom.

Trofeum może być zbugowane. Ogrywając wersję na Vitkę wpadło mi bez problemu, ale przy wersji na PS4 zglitchowało się i nie odblokowało do końca gry. Jeśli coś takiego się wam przydarzy, wyjdźcie z aplikacji i ponownie uruchomcie grę. Pucharek powinien wtedy wpaść.

 

zloto Call it even
Finish all the even levels with both robots alive

Pucharek polega na ukończeniu wszystkich parzystych leveli dwoma bliźniakami. Patrz trofeum zloto Always together.

 

zloto This is odd
Finish all the odd levels with both robots alive

Pucharek polega na ukończeniu wszystkich nieparzystych leveli dwoma bliźniakami. Patrz trofeum zloto Always together.

 

zloto Always together
Finish all the levels with both robots alive

Pucharek polega na ukończeniu wszystkich leveli dwoma bliźniakami. Czyli na każdym z poziomów musicie odnaleźć czerwony przycisk, wcisnąć go i uwolnić bliźniaka z pułapki, a następnie dwoma robocikami dotrzeć do wyjścia z planszy. Levele nie są zbyt skomplikowane. Musimy uważać jedynie na pułapki, w większości w postaci kolców i czasami pogłówkować z otwarciem zamkniętych drzwi drugiemu bliźniakowi.

Ukończenie danego poziomu zajmuje parę minut, czasami nawet mniej. Jeśli powinie wam się noga, zginiecie, pójdziecie nie tą drogą, nie znajdziecie przycisku, to czujcie się wolni i wciskajcie „restart”. Każde kolejne przejście levelu owocuje wiedzą, którą drogą iść, gdzie jest ukryta bateria, bądź co zrobić, żeby dotrzeć do wyjścia. Przyda się wam to z pewnością, jeśli zechcecie splatynować tytuł na Vitkę bądź inny region. 🙂

Musicie pamiętać też, że skakanie, bądź pułapki w postaci kwasu, zdejmują wam nieznaczną ilość energii. Możecie ją jednak uzupełniać, zbierając niebieskie płytki, bądź ukryte na poziomie baterie.

Uważajcie przy wyjściu z poziomu 25 oraz 28. W pierwszym przypadku, przy wyjściu, jest pułapka z kolcami. W drugim zaś przypadku, za wyjściem, jest pułapka, wpadnięcie w którą oznacza natychmiastowy zgon.

Należy też w tym miejscu zwrócić uwagę, że po ukończeniu ostatniego poziomu, musimy wcisnąć „Next”. Sprawi to, że zobaczymy napisy końcowe i odblokujemy wyczekiwane dzbanuszki 🙂

 

srebro See ya in another life, brotha
Finish a level using only 1 robot, not switching control even once

Proponuję zrobić podejście do tego pucharka już na 1 poziomie. Wszystko, co musimy zrobić, to ukończyć level bliźniakiem, bez przełączenia się na drugiego. Także pamiętajcie, żeby przypadkiem nie wcisnąć , który odpowiada za zmianę. Po uwolnieniu brata z pułapki i wyjściu z poziomu, gra automatycznie przekieruje nas na drugiego robota, którym też będziemy musieli ukończyć poziom.

 

srebro Battery hunter
Collect all batteries across all levels

Na 20 poziomach znajdziemy ukryte baterie. Na którym poziomie się znajdują, informuje nas znacznik [], przy jego wyborze. W całej grze mamy 20 poziomów z ukrytymi bateriami. W levelu 12 i 13 mamy po dwie ukryte baterie. Do zaliczenia pucharka wystarczy jednak zebrać tylko jedną – po ukończonym poziomie pojawi się wtedy [B]. Bateryjki nie są specjalnie poukrywane i na 99% z nich natkniecie się przy szukaniu wyjścia z danego poziomu.

Poziomy z ukrytymi bateriami – 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12 (dwie baterie), 13 (dwie baterie), 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28.

Żeby ułatwić sobie szukanie, zerknijcie filmik.  Nagrałem tylko dojście do baterii na danym poziomie.

 

 

srebro Under pressure
Both robots die smashed together

Żeby pucharek został zaliczony, obydwa roboty muszą zostać w jednym czasie zgniecione przez prasę. Pierwszy raz pojawi się ona na 2 poziomie i to jest miejsce, w którym spróbujemy to zrobić.

 • Pierwszym robotem dobiegnijcie do czerwonego guzika i uwolnijcie bliźniaka, a następnie podbiegnijcie do prasy
 • Uwolnionym bliźniakiem dobiegnijcie do brata
 • Poczekajcie aż prasa się podniesie
 • Popchnijcie brata – w ten sposób obaj znajdziecie się pod prasą
 • Teraz poczekajcie na zgniot 🙂

 

 

 

braz I am the one who knocks
Run against a closed door

Pucharek polega na wbiegnięciu w zamknięte drzwi. Pomieszczenie, w którym zamknięty jest jeden z bliźniaków nie liczy się do tego trofeum. Pierwszą możliwość zderzenia się z zamkniętymi drzwiami, będziecie mieli w 14 poziomie. Chwilę po rozpoczęciu rozdziału, przebiegniecie przez drzwi, które się zamkną. Wystarczy wtedy parokrotnie na nie wbiec, żeby odblokować nasz pucharek.

Zamykające się drzwi z reguły otwiera jakiś przycisk w pobliżu. Musimy wtedy na niego wbiec, żeby odblokować drogę naszemu bliźniakowi.

 

 

 

zloto Frogger
Jump 75 times in one level, using the same robot

Pucharek polega na 75-krotnym wykonaniu skoku () tym samym robotem. Cały sęk w tym, że na wykonanie takiej ilości nie starczy nam energii, którą jak wiemy skakanie zabiera. Proponuję zrobić podejście do tego już w 1 poziomie. Mało tam skaczemy, czym mało energii zużyjemy.

 • Dobiegamy do wyjścia z planszy pierwszym bliźniakiem, uwalniając przy okazji drugiego.
 • Drugim dobiegamy do wyjścia, zbierając wszystkie niebieskie płytki, odnawiające energię
 • Zaczynamy skakać pierwszym, starając się liczyć ilość skoków
 • Kiedy zabraknie nam energii, przełączmy się na drugiego i oddajemy pierwszemu zdrowie
 • Kończymy pierwszym skakanie, patrząc na wpadające trofeum

 

zloto The floor is lava
Perform 10 consecutive wall jumps

Pucharek polega na wykonaniu dziesięciu skoków, pomiędzy dwiema ścianami, nie dotykając przy tym podłoża. Nasz robocik musi mieć wystarczająco dużo energii, żeby takowe skoki wykonać. Można to zrobić na dwa sposoby:

 • Zaraz na początku levelu oddać swoją energię uwięzionemu bliźniakowi i spróbować wykonać wyzwanie w zamkniętym pomieszczeniu z pułapką
 • Poczekać do 10 poziomu, gdzie na swojej drodze napotkacie ścianę, po której trzeba będzie wskoczyć na górę

Zerknijcie na filmik który zobrazuje wam, jak powinno to wyglądać.

 

zloto No rush
Press the red button at the last minute, just before your twin gets crushed

Jak już wiecie, na każdym poziomie jest ukryty czerwony guzik, którego wciśnięcie uwalnia naszego bliźniaka z opresji. Do zaliczenia tego pucharka musimy wcisnąć przycisk, tuż przed zgnieceniem robocika przez prasę. Proponuję zrobić to na 1 poziomie. Dobiegnijcie do przycisku i poczekajcie. O zbliżającym się zgnieceniu bliźniaka powiadomi was rzut kamery – zobaczycie ujęcie, pokazujące opuszczającą się prasę. Poczekajcie, aż znajdzie się ona tuż nad głową robota i wbiegnijcie na przycisk.