Uncharted 3: Oszustwo Drake’a Remastered – Poradnik do trofeów

 

Ostatnia część trylogii Uncharted miała przed sobą nie lada zadanie. Pobić poprzedniczkę było bardzo ciężko, szczególnie, że dwójka stała się ulubioną grą generacji dla wielu użytkowników konsoli PlayStation 3. Remaster całej trylogii to strzał w dziesiątkę, bo zarówno starzy jak i nowi gracze sięgną po te tytułu z nutką sentymentu bądź z nutką zaciekawienia.

Moim zdaniem jest to jednak najgorsza część trylogii, bo oprócz końcówki nie pamiętam żadnych większych szczegółów rozgrywki, w przeciwieństwie do jedynki i dwójki, w których każdy chapter przechodziło się z zapartym tchem i pełnym skupieniem (szczególnie Among Thieves).

Łowcy! Jeżeli chcecie wejść w Uncharted 4 z grubej, platynowej rury – koniecznie ukończcie całą trylogię na PS4 (i na PS3 też). Każdy gracz PlayStation powinien ukończyć ten tytuł w 100%, żeby podziękować twórcom za stworzenie bezapelacyjnie najlepszej trylogii na konsole firmy Sony. Czekając na Kres Złodzieja odnowiona kolekcja jest świetnym tytułem na zabicie czasu.

 

 

Informacje ogólne:

Stopień trudności platyny: 3/10
Ilość trofeów:  x1 /  x3 /  x5 /  x42
Ilość trofeów offline: 50
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1 (wybór chapterów)
Trofea możliwe do pominięcia: BRAK
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 20-15 godzin

 

Krok po kroku:

  • Miażdżący poziom trudności + znajdźki – Od razu polecam zacząć grę na crushingu i pomimo wielu mitów – gra jest dosyć prosta i nie powinna sprawić problemu. Oczywiście będą momenty, które przysporzą Ci chęci wyrzucenia pada przez okno, ale po kilku próbach na pewno pokonasz wszystkie trudności. Pamiętaj też o zbieraniu wszystkich skarbów, których dokładną lokalizację znajdziesz w filmiku umieszczonym przy opisie trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.
  • Clean up – Będzie kilka trofeów, które będą wymagały większej uwagi. Do nich zaliczają się osiągnięcia związane z brutalną kombinacją, zabiciem przeciwników podczas zwisania itp. Kompletowanie tych trofeów to tak naprawdę czysta przyjemność i nie sprawią Ci one najmniejszego kłopotu. Po prostu skutecznie przedłużają rozgrywkę z tym tytułem.
  • Speed run – Aby zdobyć platynę musisz ukończyć tylko 3 rozdziały w określonym czasie. Mowa tu o rozdziale 7,16 i 20 i nie powinny one stanowić żadnego problemu. Wystarczy omijać wszystkich przeciwników (gdy tylko to możliwe) i lecieć przed siebie. Oczywiście pamiętaj o ustawieniu poziomu trudności na easy.

 

 

Poradnik:

platyna Platynowe trofeum / Platinum
Zdobądź wszystkie trofea z gry Uncharted 3: Oszustwo Drake’a™ Remastered. / Earn all Uncharted 3: Drake’s Deception™ Remastered Trophies

Gratulacje.

 

braz Odkryte! – łatwy / Charted! – Easy
Ukończ grę na łatwym poziomie trudności bez zmieniania poziomu trudności. / Finish the Game on Easy Without Changing the Difficulty

Patrz trofeum „Odkryte! – miażdżący„.

 

braz Odkryte! – normalny / Charted! – Normal
Ukończ grę na normalnym poziomie trudności bez zmieniania poziomu trudności. / Finish the Game on Normal Without Changing the Difficulty

Patrz trofeum „Odkryte! – miażdżący„.

 

srebro Odkryte! – wymagający / Charted! – Hard
Ukończ grę na wymagającym poziomie trudności bez zmieniania poziomu trudności. / Finish the Game on Hard Without Changing the Difficulty

Patrz trofeum „Odkryte! – miażdżący„.

 

zloto Odkryte! – miażdżący / Charted! – Crushing
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności bez zmieniania poziomu trudności. / Finish the Game on Crushing Without Changing the Difficulty

Trzecia część nie powinna sprawić Ci problemu na miażdżącym trybie trudności. Odnosi się wrażenie, że rozgrywka jest ciut prostsza niż na ps3 (być może z uwagi na pojawienie się wyższego poziomu trudności). Możesz od razu zacząć grę na poziomie miażdżącym (nie trzeba przechodzić gry na hardzie, aby odblokować crushing).

Jeżeli chodzi o samą strategię przechodzenia każdego levelu:

  • Oczywiście musisz pamiętać o osłonie, ukrytej pod . Bardzo często warto używać strzelania bez mierzenia (samo naciskanie ), które jest bardzo efektywne, jeżeli przeciwnik znajduje się w bliskiej odległości od Ciebie.
  • Jak się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy. Nie ma sensu przebiegać ze stoperem w ręku każdego rozdziału. Nie spiesz się, jeżeli Twój ekran stanie się szary – natychmiast wstrzymaj ogień.
  • Przeciwnicy mogą otrzymywać dużo więcej obrażeń, dlatego najlepiej od razu celować w głowę – jeden strzał i po przeciwniku.
  • W tej części możesz odrzucać granaty rzucone przez wrogów (naciśnij w odpowiednim momencie  gdy tylko ukaże Ci się on nad głową). Nie naciskaj trójkąta kilkakrotnie, ponieważ to nic nie da. Wystarczy nacisnąć raz a dobrze.
  • Oszczędzaj amunicję, ponieważ na miażdżącym poziomie trudności jest jest zdecydowanie mniej niż grając na easy/normalu/hardzie.

Strategia na pierwszą walkę z „duchami”, która jako jedyna tak naprawdę może sprawić trudność jest dosyć oczywista. Kryj się i korzystaj z broni typu M32 lub RPG, które możesz znaleźć po prawej stronie na schodach (po cutscence). Jeżeli przeciwnik jest pod postacią człowieka – strzelaj ze zwykłego pistoletu, gdy tylko przejdzie w inną formę strzel raz z granatnika lub rpg.

 

braz Pierwszy skarb / First Treasure
Znajdź 1 skarb. / Find 1 Treasure

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

braz Raczkujący łowca skarbów / Apprentice Fortune Hunter
Znajdź 20 skarbów. / Find 20 Treasures

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

braz Uzdolniony łowca skarbów / Skilled Fortune Hunter
Znajdź 40 skarbów. / Find 40 Treasures

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

braz Biegły łowca skarbów / Adept Fortune Hunter
Znajdź 60 skarbów. / Find 60 Treasures

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

braz Wytrawny łowca skarbów / Expert Fortune Hunter
Znajdź 80 skarbów. / Find 80 Treasures

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

srebro Niedościgniony łowca skarbów / Master Fortune Hunter
Znajdź 100 skarbów. / Find 100 Treasures

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

braz Łowca artefaktów / Relic Finder
Znajdź osobliwy artefakt. / Find the Strange Relic

Patrz trofeum „Kolekcja mistrza złodziei„.

 

zloto Kolekcja mistrza złodziei / Master Thief Collection
Znajdź wszystkie skarby i osobliwy artefakt. / Find all Treasures and the Strange Relic

W trójce standardowo jest 101 skarbów (100 normalnych i jeden osobliwy artefakt). Jak zwykle przygotowałam autorski filmik z lokalizacją każdej znajdźki. W wyborze rozdziału w głównym menu możesz zobaczyć ile brakuje Ci znajdziek w danym chapterze. Jeżeli pominąłeś jakiś skarb przy pierwszym przechodzeniu, nie ma obaw do paniki, ponieważ skarby kumulują się podczas każdego przechodzenia – raz zebrany skarb nie musi być ponownie znaleziony.

 

braz 20 strzałów w głowę / 20 Headshots
Zabij 20 przeciwników strzałami w głowę. / Kill 20 Enemies with Headshots

Patrz trofeum „100 strzałów w głowę„.

 

braz 100 strzałów w głowę / 100 Headshots
Zabij 100 przeciwników strzałami w głowę. / Kill 100 Enemies with Headshots

Trofeum powinno wpaść pod koniec gry. Wystarczy tak naprawdę strzelić w okolicę szyi, by uznano Ci headshota. W statystykach możesz sprawdzić liczbę przeciwników zastrzelonych przez strzał w głowę. Jeżeli ukończyłeś grę i trofeum Ci nie wpadło – polecam włączenie rozdziału 19 „Osada”, ponieważ w nim znajduję się najwięcej wrogów i na łatwym poziomie trudności nie ma problemu z zabijaniem w ten sposób. Oczywiście możesz włączyć jeden ulubiony moment w grze i przed zabiciem ostatniego wroga, wczytać ostatni punkt kontrolny. W takim przypadku kille będą Ci się nabijały, a nie będziesz musiał przechodzić całego rozdziału, aby podwyższyć sobie statystyki.

 

braz Ekspert od strzałów w głowę / Headshot Expert
Zabij 5 przeciwników z rzędu strzałami w głowę. / Kill 5 Enemies in a Row with Headshots

Polecam robić to trofeum po ukończeniu gry na miażdżącym poziomie trudności. Wybierz rozdział 19 (lub każdy inny rozdział, w którym występują przeciwnicy np. 8), łatwy poziom trudności i gdy tylko napotkasz wroga – spokojnie celuj w jego głowę, gdy się nie rusza. Wystarczy oddać jeden celny strzał w głowę przeciwnika i powtórzyć to na innych 4 wrogach. Nie powinno być problemu z wbiciem tego trofeum. Zdarza się, że trofeum nie wpada za pierwszym razem. W tym wypadku wyłącz i włącz ponownie grę, i spróbuj ponownie.

 

braz Amator awantur / Bare-knuckle Brawler
Pokonaj 20 przeciwników w walce wręcz. / Defeat 20 Enemies with Hand-to-Hand Combat

Patrz trofeum „Miłośnik mordobić„.

 

braz Miłośnik mordobić / Bare-knuckle Slugger
Pokonaj 50 przeciwników w walce wręcz. / Defeat 50 Enemies with Hand-to-Hand Combat

Trofeum powinno wpaść podczas normalnej gry. Walka wręcz ukrywa się pod przyciskiem  i po prostu wystarczy zabić przeciwników używając jedynie tej metody. W statystykach gry możesz sprawdzić ilu przeciwników pokonałeś w ten sposób. Jeżeli brakuje Ci kilku fragw najlepiej jest włączyć rozdział 19, w którym znajduje się duża ilość wrogów. W miejscu oznaczonym na poniższym obrazku nie zabijaj ostatniej osoby, tylko wczytaj ostatni punkt kontrolny. W ten sposób możesz nabić dużą liczbę zabić w jak najkrótszym czasie.

 

srebro Ogniomistrz / Dyno-Might Master
Zabij 4 przeciwników jedną eksplozją. / Kill 4 Enemies with 1 Explosion

Najlepsze miejsce do wbicia tego trofeum to rozdział 16. W pewnym momencie samochód z przeciwnikami podjedzie do garażu i zaczną z niego wysiadać przeciwnicy. Jest to wręcz idealna okazja do zabicia czterech przeciwników jednym granatem. Podbiegnij do bagażnika samochodu (pamiętaj o ustawieniu poziomu trudności easy) i poczekaj chwilkę aż wrogowie ustawią w małą grupkę. Rzuć granat i trofeum powinno wpaść. Dokładne pokazanie metody – poniżej na gifie.

 

braz Zawieszony / Hangman
Zabij 20 przeciwników bronią palną, zwisając z krawędzi. / Kill 20 Enemies with Gunfire While Hanging

Masz mnóstwo okazji podczas gry do zabicia przeciwników w ten sposób. Od siebie polecam rozdział 19 i moment, który uwidoczniłam na poniższym screenie. Po lewej i po prawej masz dużo murków, na których możesz zwisać i zabijać nadchodzącą falę przeciwników. Przed zabiciem ostatniego przeciwnika po prostu wczytaj ostatni punkt kontrolny, aby powtórzyć tę sekwencję i dalej zabijać przeciwników.

 

braz Zawieszony bombardier / Grenade Hangman
Zabij 10 przeciwników granatami, zwisając z krawędzi. / Kill 10 Enemies with Grenades While Hanging

Tak jak trofeum powyżej – praktycznie każdy level oferuje wiele miejsc, w których możesz zwisać z krawędzi i zabijać przeciwników. Od siebie polecam rozdział 19 i moment, który jest na screenie powyżej. Po lewej i po prawej masz dużo murków, na których możesz zwisać i zabijać nadchodzącą falę przeciwników. Przed zabiciem ostatniego przeciwnika po prostu wczytaj ostatni punkt kontrolny, aby powtórzyć tę sekwencję i dalej rzucać granatami w przeciwników.

 

braz Rewolwerowiec / Run-and-Gunner
Zabij 20 przeciwników, strzelając z biodra (bez celowania). / Kill 20 Enemies by Shooting from the Hip (without aiming)

Trofeum chyba nie wymaga jakiegoś dokładniejszego opisu. Po prostu musisz zabić 20 przeciwników bez używania , czyli celowania. Jeżeli po ukończeniu gry trofeum Ci nie wpadło, najlepiej włączyć rozdział 19., w którym znajduje się wiele grup przeciwników, które możesz zabić w ten sposób. Ponownie pamiętaj o ustawieniu poziomu trudności easy!

 

braz Wszechstronny zabijaka / Combat Leapfrog
Zabij 10 przeciwników z rzędu, na przemian walką wręcz i ogniem z broni palnej. / Kill 10 Enemies in a Row, Alternating Hand-to-Hand Combat and Gunfire

Pierwszy raz w serii Uncharted występuje takie trofeum. Polega ono na tym, aby zabić raz przeciwnika zwykłą bronią, a następnego zabić walką wręcz przez naciskanie . Musisz powtarzać ten cykl do momentu wbicia 10 killi, więc całość musisz powtórzyć 5 razy. Najlepszym rozdziałem do wbicia tego trofeum jest rozdział 19, w którym jest mnóstwo słabo uzbrojonych przeciwników.

 

braz Ninja / Master Ninja
Zabij 50 przeciwników od tyłu atakiem bezpośrednim. / Kill 50 Enemies by Melee-Attacking from Behind

Atak bezpośredni wykonasz tylko wtedy, gdy przeciwnik nie będzie Cię widział i nie będzie wzniecony alarm. Trofeum prawdopodobnie wpadnie podczas normalnego przechodzenia gry, gdyż często fabuła prowadzi nas do zabijania w ten sposób. Będąc za przeciwnikiem naciśnij raz . Możesz być za osłoną lub wykonać takie zabójstwo z biegu. Włączy się krótka sekwencja, pokazująca ciche zabójstwo przeciwnika. Ilość osób zabitych w ten sposób możesz sprawdzić w statystykach

 

srebro Nietykalny / Survivor
Zabij 75 przeciwników z rzędu, nie ginąc. / Kill 75 Enemies in a Row Without Dying

Polecam zacząć grę od rozdziału 12 na łatwym poziomie trudności i pod koniec 13/ na początku 14 trofeum powinno wpaść. Na poziomie easy jest naprawdę ciężko zginąć, ale zawsze poleca się grać powoli, bo jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy. Używaj osłon, próbuj celować z głowy przeciwników. Najważniejsza uwaga – nie możesz wczytywać ostatniego punktu kontrolnego, ani zginąć (co oczywiste).

 

braz Ekspert ds. broni pomocniczej / Side Arm Master
Pokonaj 30 przeciwników z rzędu bronią pomocniczą. / Defeat 30 Enemies in a Row with Your Side Arm

Broń pomocnicza to po prostu dowolna broń, która kryje się pod przyciskiem   . Trofeum powinno wpaść podczas pierwszego przechodzenia, ale jeżeli tak się nie stało – włącz rozdział 22, na początku znajduje się 5 przeciwników. Zabij wszystkich pistoletem lub rewolwerem i wczytaj ostatni punkt kontrolny. Powtarzaj te czynności do momentu wpadnięcia trofeum

 

braz Mistrz przeładowywania / Reload Master
Pokonaj 50 przeciwników z rzędu, nie używając automatycznego przeładowywania. / Defeat 50 Enemies in a Row Without Auto-Reloading

Trofeum raczej na pewno nie wpadnie podczas normalnej gry, bo bardzo często korzysta się z RPG, które psuje całe starania. Najlepiej zacząć od rozdziału 21 i pod koniec 22 trofeum powinno wpaść. Cała rzecz polega na tym, że broń nie może automatycznie się przeładować. Polecam włączyć zabijanie przeciwników jednym killem i nieskończoną amunicję w modyfikacjach i po każdym strzale od razu na wszelki wypadek przeładowywać broń przez naciśnięcie . Pamiętaj, że nie możesz zginąć, ani wczytać ostatniego punktu kontrolnego, gdyż wtedy cały streak przepada!

 

braz Ślepy snajper / Blindfire Marksman
Pokonaj 20 przeciwników strzelając na oślep zza osłony (bez celowania). / Defeat 20 Enemies by Blind-Firing While in Cover (without aiming)

Bardzo proste trofeum do wbicia w jakimkolwiek rozdziale. Musisz się ukryć za jakąś osłoną ( ), a następnie bez mierzenia (czyli bez naciskania ) zabij przeciwników. Zabicie 20 z nich spowoduje wpadnięcie trofeum. Liczbę zabitych wrogów w ten sposób możesz sprawdzić w statystykach.

 

braz Przesyłka zwrotna / Throwback
Pokonaj 10 przeciwników odrzuconymi granatami. / Defeat 10 Enemies with Thrown-Back Grenades

W tej części mamy możliwość odrzucania granatów przez naciśnięcie , w odpowiednim momencie. Ten moment jest wtedy gdy znacznik będzie w białym przedziale i podświetli się trójkąt. Najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest rozdział 22, ale po więcej informacji zapraszam do trofeum poniżej.

 

braz Zwrot do nadawcy / Throwback Master
Odrzuć granat i zabij nim jednocześnie 2 przeciwników. / Throw Back a Grenade and Defeat 2 Enemies at Once

Zdecydowane najgorsze trofeum i mało prawdopodobne, że wpadnie podczas normalnej gry. Aby zdobyć to trofeum musisz zabić dwóch przeciwników jednocześnie jednym odrzuconym granatem. Granat możesz odrzucić, gdy zostanie on rzucony w Twoim kierunku i pojawi się odpowiedni znacznik z trójkątem nad Twoją głową. Nie naciskaj trójkąta kilkakrotnie, bo to nic nie da. Musisz nacisnąć go raz, a dobrze, gdy wskazówka znajdzie się w białym polu.

To trofeum będzie wymagało kilku prób. Polecam rozdział 22 i po przejściu pierwszej sekwencji, trafisz na przeciwników na moście. Ukryj się za ścianą, zabij dobrze uzbrojonego przeciwnika i czekaj aż przeciwnicy rzucą granat w Twoim kierunku. Naciśnij , gdy tylko pojawi się taka możliwość i skieruj kamerę tak, aby mniej więcej wyrzucić granat w odpowiednie miejsce, aby dosięgnął kilku przeciwników. Teraz liczysz tylko na szczęście. Próbuj do skutku!

 

braz Niech ci ością w gardle stanie / He’s Gonna Need a Sturgeon
Uderz 3 przeciwników rybami na targu. / Hit 3 Enemies with Fish in the Market

Rozdział 10. Podczas sekwencji na targu będziesz walczył z ludźmi Marlowe. Nie będziesz miał dostępnej żadnej broni, więc na pewno rozpoznasz, który to moment. Na stoiskach leżą ryby i gdy tylko staniesz w ich pobliżu naciśnij , aby je podnieść i walnąć nimi przeciwnika. Nie zawsze się to udaje, ale po prostu próbuj do skutku. Możesz spokojnie wczytywać ostatni punkt kontrolny, bo kille kumulują się. Na targu będzie kilkunastu wrogów, więc będziesz miał bardzo dużo szans, na wbicie tego trofka.

 

braz Z tarczą lub pod tarczą / Riot Rocker
Zabij 5 przeciwników z tarczami, przebiegając po ich tarczy. / Kill 5 Riot Shield Enemies by Running Over Their Shield

Kolejne proste trofeum, które polega na przebiegnięciu po tarczy przeciwnika i zabiciu go. Na początku chapteru 15 jest jeden przeciwnik, który zmierza do Ciebie z tarczą. Strzelaj do niego, aż upadnie na ziemie, następnie szybko podbiegnij i naciśnij , co w konsekwencji spowoduje zabicie przeciwnika w wymagany sposób. Od razu wczytaj ostatni punkt kontrolny i powtórz te czynności jeszcze 4 razy. Pamiętaj, aby nie podchodzić do przeciwnika od tyłu, bo w ten sposób wykonasz ciche zabójstwo, które nie liczy się do tego trofka.

 

braz Rekin lądowy / Land Shark
Zabij 20 przeciwników podczas pływania. / Defeat 20 Enemies While Swimming

W rozdziale 12 trafisz na wielki otwarty teren, w którym najszybciej zrobisz to trofeum. Wskocz do wody (Drake’a musi się sam unosić na wodzie, nie może zwisać z krawędzi do wody itp.) i po prostu strzelaj z broni pomocniczej (pistoletu lub rewolweru) do przeciwników. Trofeum wpadnie w momencie zabicia 20 wroga.

 

braz Pogromca osiłków / Brute Beater
Z powodzeniem skontruj wszystkie ataki osiłka, które mogłyby zadać obrażenia. / Successfully Counter all of a Brute’s Damage-Giving Attacks

Ustaw poziom trudności na łatwy i włącz rozdział 12. Na samym początku będziesz musiał się zmierzyć z dużym osiłkiem rasy czarnej. Na każdym poziomie trudności (oprócz miażdżącego) będziesz dostawał wskazówki w prawym dolnym rogu jaki przycisk w danym momencie nacisnąć. Całość polega na biciu przeciwnika za pomocą  i unikaniu ataków . Gdy przeciwnik złapie Cię za głowę – niezwłocznie naciskaj . Nie możesz otrzymać jakiegokolwiek obrażenia, ale jeżeli przeciwnik Cię trafi to szybko wczytaj ostatni punkt kontrolny i spróbuj ponownie.

 

braz Marco Solo / Marco Solo
Pobaw się w basenie na statku wycieczkowym. / Play in the Swimming Pool on the Cruise Ship

W rozdziale 14 znajdziesz się na statku wycieczkowym. Po uporaniu się grupą przeciwników będziesz musiał otworzyć duże czerwone drzwi. Za nimi znajduje się otwarty basen, do którego – co oczywiste – musisz wskoczyć. Po kilku sekundach trofeum wpadnie.

 

braz 30 zabójstw: Mk-NDI / 30 Kills: Mk-NDI
Zabij 30 przeciwników granatami Mk-NDI. / Kill 30 Enemies with the Mk-NDI

Mk-NDI to po prostu granaty. Trofeum powinno spokojnie wpaść podczas pierwszego przechodzenia gry na miażdżącym poziomie trudności.

Standardowo do nabijania kili polecam rozdział 6, 19 lub 22.

 

braz 30 zabójstw: karabin wyborowy Dragon / 30 Kills: Dragon Sniper
Zabij 30 przeciwników z karabinu wyborowego Dragon. / Kill 30 Enemies with the Dragon Sniper

Broń po raz pierwszy pojawi się w rozdziale 8. Później praktycznie w każdym rozdziale będzie możliwa do zebrania.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Z tego miejsca możesz wybrać kilka broni dostępnych w grze – w tym przypadku wybierz „Dragon Drazy” albo „Dragon Sully’ego”. Następnie wybierz rozdział 6,19 lub 2 (ponieważ w nich znajduje się najwięcej przeciwników) i po prostu nabijaj kille.

 

braz 30 zabójstw: M9 / 30 Kills: M9
Zabij 30 przeciwników z M9. / Kill 30 Enemies with the M9

Broń pojawia się po raz pierwszy w rozdziale 3.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Z tego miejsca możesz wybrać kilka broni dostępnych w grze – w tym przypadku „M9”. Następnie wybierz rozdział 6,19 lub 2 (ponieważ w nich znajduje się najwięcej przeciwników) i po prostu nabijaj kille.

 

braz 30 zabójstw: RPG-7 / 30 Kills: RPG-7
Zabij 30 przeciwników z RPG-7. / Kill 30 Enemies with the RPG-7

RPG pojawia się w rozdziałach 12,13, 19 i 21 i nie sposób je pominąć. Podnosisz je przeważnie po przeciwnikach, więc gdy tylko zauważysz przeciwnika z taką bronią – zabij go i podnieś z ziemi RPG.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kille w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz 30 zabójstw: SAS-12 / 30 Kills: SAS-12
Zabij 30 przeciwników z SAS-12. / Kill 30 Enemies with the SAS-12

SAS to shotgun, który pojawia się często podczas gry. Najlepszym miejscem do nabijania killi z tej broni jest rozdział 12 lub 22. W dwunastym znajdziesz go podczas pierwszego wtargnięcia do hangaru (tam gdzie będziesz musiał wpuścić Elenę do środka).

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kille w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz 30 zabójstw: Arm Micro / 30 Kills: Arm Micro
Zabij 30 przeciwników z Arm Micro. / Kill 30 Enemies with the Arm Micro

Broń pojawia się nałogowo podczas każdego chapteru.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Z tego miejsca możesz wybrać kilka broni dostępnych w grze – w tym przypadku „Arm Micro”. Następnie wybierz rozdział 6,19 lub 2 (ponieważ w nich znajduje się najwięcej przeciwników) i po prostu nabijaj kille.

 

braz 30 zabójstw: G-MAL / 30 Kills: G-MAL
Zabij 30 przeciwników z G-MAL. / Kill 30 Enemies with the G-MAL

Jedna z najbardziej powszechnych broni w grze – pojawia się prawie od początku. Do znalezienia w praktyczne każdym chapterze (18, 22 i inne).

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Z tego miejsca możesz wybrać kilka broni dostępnych w grze – w tym przypadku G-MAL. Następnie wybierz rozdział 6,19 lub 2 (ponieważ w nich znajduje się najwięcej przeciwników) i po prostu nabijaj kille.

 

braz 30 zabójstw: KAL-7 / 30 Kills: KAL-7
Zabij 30 przeciwników z KAL-7. / Kill 30 Enemies with the KAL-7

Kolejna broń, która występuje bardzo często w grze. Jest powszechnie dostępna w takich rozdziałach jak 12,13 czy 16.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Z tego miejsca możesz wybrać kilka broni dostępnych w grze – w tym przypadku „KAL 7”. Następnie wybierz rozdział 6,19 lub 2 (ponieważ w nich znajduje się najwięcej przeciwników) i po prostu nabijaj kille.

 

braz 30 zabójstw: Mag 5 / 30 Kills: Mag 5
Zabij 30 przeciwników z Mag 5. / Kill 30 Enemies with the Mag 5

Maga znajdziesz w tym samym miejscu, w którym podniesiesz SASa. Chodzi mi o rozdział 12. Jeden z pierwszych przeciwników jest w niego wyposażony. Oczywiście broń dostępna też w innych rozdziałach, na przykład w 19 i 22.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kille w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz 30 zabójstw: PAK-80 / 30 Kills: PAK-80
Zabij 30 przeciwników z PAK-80. / Kill 30 Enemies with the PAK-80

PAK-80 jest potężną bronią, która występuje bardzo rzadko w grze. Dostępna tylko w rozdziale 14,19 i 20. Od siebie polecam rozdział 14. PAKa znajdziesz w walce przed czerwonymi drzwiami. W razie problemów z lokalizacją – filmik poniżej.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kilke w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz 30 zabójstw: karabin wyborowy T-Bolt / 30 Kills: T-Bolt Sniper
Zabij 30 przeciwników z karabinu wyborowego T-Bolt. / Kill 30 Enemies with the T-Bolt Sniper

Tu polecam włączyć rozdział 19. Broń znajduje się w świetnym miejscu do nabijania killi tą bronią. Na poniższym zdjęciu lokalizacja.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kille w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz 30 zabójstw: pistolet wyborowy Tau / 30 Kills: Tau Sniper
Zabij 30 przeciwników z pistoletu wyborowego Tau. / Kill 30 Enemies with the Tau Sniper

Rozdział 13 zaczynasz z tą bronią, więc jest to najlepszy rozdział do wbicia tego trofeum.

Jeżeli ukończyłeś grę na miażdżącym poziomie trudności, masz możliwość włączenia nieskończonej amunicji (OPTIONS na padzie -> Dodatki -> Nagrody -> Modyfikacje). Niestety nie ma możliwości włączenia tej broni z dodatków, dlatego musisz powtórzyć wybrane chaptery i nabijać kille w miejscach, w których znajduje się dana broń. Pamiętaj o zostawianiu jednego przeciwnika i wczytywaniu ostatniego punktu kontrolnego!

 

braz Bezkrwawe łowy / Photobomb
Poznaj tryb fotograficzny. / Explore Photo Mode

Tak jak w poprzednich częściach musisz wejść do trybu fotograficznego z poziomu gry. Naciśnij OPTIONS na padzie, następnie wejdź w USTAWIENIA i aktywuj „Tryb fotograficzny”. Następnie naciśnij kilkukrotnie , aby wrócić do gry i wybierz  na krzyżaku. Trofeum powinno od razu wpaść.

 

zloto Szybciej niż ogień / Outrun the Flames
Ukończ 7. rozdział, „Nie wychodź ze światła”, w mniej niż 9 minut i 30 sekund. / Beat ‘Chapter 7 – Stay in the Light’ in less than 9 minutes 30 seconds

Najtrudniejszy speed run. Omijaj wszystkich przeciwników, których możesz pominąć i leć jak najszybciej przed siebie. Strzelaj z biodra (bez mierzenia l2) i gdy tylko będziesz miał jakiś problem bądź zastój – wczytaj ostatni punkt kontrolny, aby zresetować licznik.

W razie problemów – filmik.

 

srebro Łap ten samolot! / Catch that Plane!
Ukończ 16. rozdział, „Wóz albo przewóz”, w mniej niż 12 minut. / Beat ‘Chapter 16 – One Shot at This’ in less than 12 minutes

Jeżeli chodzi o ten speed run to strategia jest taka sama jak w przypadku obu pozostałych. Omijanie przeciwników, strzelanie z biodra i restartowanie punktu kontrolnego, gdy tylko wiemy, że możemy zrobić daną sekwencję szybciej.

W razie problemów – filmik

 

braz Mój koń jest szybszy / My Horse is Faster
Ukończ 20. rozdział, „Karawana”, w mniej niż 15 minut. / Beat ‘Chapter 20 – Caravan’ in less than 15 minutes

Kolejny prosty speed run. Spokojnie ukończysz go w mniej niż 10 minut, więc nie będę się tutaj rozpisywać. Pamiętaj o zmienieniu trybu gry na „Speed run”, ustawieniu poziomu łatwości easy. Tak naprawdę nie musisz zeskakiwać z konia na samochody – spokojnie wszystkich przeciwników zabijesz jadąc na swoim wierzchowcu. Najlepiej gnaj przed siebie i zabijaj tylko tych, którzy sprawią Ci duże zagrożenie.

Po uwolnieniu Sully’ego włączy się cutscenka, pomiń ją i zostaniesz przeniesiony od razu do rozgrywki podczas burzy piaskowej. Tu spokojnie możesz zabijać wszystkich, a i tak będziesz miał sporo czasu do wspomnianych 15 minut. Chapter kończy się w momecie otworzenia drzwi do „raju”.

Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Sony Computer Entertainment Polska.