Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei – Poradnik do trofeów

 

Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei to pakiet odświeżonego Uncharted 4 i Zaginionego Dziedzictwa. Zestaw trofeów jest identyczny względem PS4 (wyłączając trofea online, których tutaj nie ma), a dodatkowo istnieje możliwość wczytania save’a z PS4, co spowoduje automatyczne wbicie części wcześniej zdobytych trofeów.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4,5/10
 • Czas do zdobycia platyny: 60 godzin przy zaczynaniu do zera (godzinę/dwie przy autopopie)
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x9 x40 (+ trofea z „DLC” pod postacią Uncharted: Zaginione Dziedzictwo)
 • Liczba trofeów offline w bazie: 52
 • Liczba trofeów online w bazie: 0
 • Minimalna liczba przejść: 2 (miażdżący ze znajdźkami + speedrun)
 • Trofea możliwe do przeoczenia:  Strzelec wyborowy 
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Jeżeli chcesz podziękować autorowi za poradnik – możesz postawić mu kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

 1. Przejdź grę na miażdżącym poziomie trudności, zbierając przy okazji wszystkie znajdźki oraz wykonując akcje poboczne, z którymi związane są konkretne trofea – Ten punkt zajmie zdecydowanie najwięcej czasu. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to najtrudniejsza część jeżeli chodzi o miażdżący poziom trudności, a to głównie ze względu na niedoskonały system osłon – Drake nie zawsze „przyczepi” się tam, gdzie chcemy. Jeżeli miażdżący na pierwszy ogień to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie – przejdź grę na obojętnie jakim poziomie trudności, dzięki czemu odblokujesz ulepszenia np. nieskończoną amunicje, które naprawdę ułatwią rozgrywkę i zdobywanie trofeów. Odnosząc się do znajdziek warto wspomnieć, że zawsze możesz dozbierać ominięte znajdźki przez wybór rozdziałów. Poniżej oczywiście lista, w którym chapterze musisz zwrócić uwagę na poszczególne trofea:
  • Rozdział 4 – Stary wyga
  • Rozdział 8 – Cmentarna zjawa
  • Rozdział 9 – Próby i perturbacje
  • Rozdział 10 – Pogromca kopczyków
  • Rozdział 11 – Nie karmić zwierząt, Rzut beretem od mojego domu, Takie tam z zaskoczenia, Trema
  • Rozdział 12 – Marco Polo powraca!, Władca mórz
  • Rozdział 13 i 14 – Pokojowe rozwiązanie
  • Rozdział 17 – Gaz do dechy!
  • Rozdział 22 – Fechtmistrz
  • Epilog – Najlepszy wynik!
 2. Speedrun i 70% celności – Ważne jest tutaj pomijanie wszystkich cutscenek, ponieważ one również liczą się do czasu gry! Jeżeli chodzi o samą celność to jeżeli ustawisz poziom trudności na „Odkrywca” nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z wbiciem tego trofeum.
 3. Clean up – W tym punkcie skupisz się na trofeach związanych z zabijaniem przeciwników, czyli na tych, które Ci po prostu nie wpadły podczas podwójnego przejścia gry.

 

Poradnik:

platyna Dziedzictwo Złodzieja / A Thief’s Legacy
Zbierz wszystkie trofea / Collect all the Trophies

Zdobądź wszystkie trofea zarówno z bazy, jak i „DLC”.

braz I po drace! – odkrywca / Charted! – Explorer
Ukończ grę na poziomie trudności „odkrywca”. / Complete the game in explorer mode

Patrz trofeum „srebro I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – niski / Charted! – Light
Ukończ grę na niskim poziomie trudności. / Complete the game in light mode

Patrz trofeum „srebro I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – umiarkowany / Charted! – Moderate
Ukończ grę na umiarkowanym poziomie trudności. / Complete the game in moderate mode

Patrz trofeum „srebro I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – wymagający / Charted! – Hard
Ukończ grę na wymagającym poziomie trudności. / Complete the game in hard mode

Patrz trofeum „srebro I po drace! – miażdżący„.

 

srebro I po drace! – miażdżący / Charted! – Crushing
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności. / Complete the game in crushing mode

Jest to chyba najtrudniejsze trofeum w całej grze. Oczywiście jest możliwy glitch, który pozwoli na wbicie tego trofeum w kilka minut, jednak tu nie popieramy takich praktyk i platyna powinna być wbita uczciwie od początku do końca.

Na szczęście poziom miażdżący jest odblokowany od początku, w przeciwieństwie do poprzednich części. Jeżeli jesteś już zapoznany z mechaniką gry z poprzednich części to od razu polecam zacząć grę na tym poziomie trudności – w razie dużych problemów zawsze można zmienić na mniejszy. Jednak jeżeli jesteś nowym graczem, to nie męcz się od razu na miażdżącym. Polecam w takim wypadku najpierw przejść grę na normalnym poziomie trudności, aby odblokować wszystkie dodatki (wybór broni i nieskończona amunicja), które znacznie ułatwią rozgrywkę na tym poziomie trudności.

Jeżeli chodzi o samą strategię przechodzenia to:

 • Staraj się zawsze oszczędzać amunicję, która na crushingu jest bardzo ograniczona. Nie marnuj przede wszystkim granatów, które przydają się w awaryjnych sytuacjach.
 • Staraj się celować w głowę i skupiać się zawsze na jednym przeciwniku. Wychylaj się, oddając 2-3 strzały i od razu się chowaj, bo bardzo szybko się ginie na tym poziomie trudności.
 • Ja bardzo lubię oszukiwać trochę grę i wychylać się lekko zza krawędzi, mając widok tylko na połowę ciała przeciwnika, wtedy on nas nie widzi i spokojnie możemy wycelować w głowę, nie otrzymując żadnych obrażeń.
 • Jeżeli nie możesz przejść jakiegoś momentu – szukaj krawędzi na urwiskach. Jest to najlepszy sposób na przejście całej gry. Bardzo często się zdarza, że znajduje się na mapie chociaż jedna krawędź urwiska, z której możesz zwisać. W takim wypadku przeciwnicy podchodzą do Ciebie i możesz ich zrzucać przez naciśnięcie . Niestety minusem tej strategii jest fakt, że nie działa to na cięższych przeciwników z shotgunami, dlatego najlepiej mieć w takim momencie granaty
 • Uważaj na granaty – zmora miażdżącego poziomu trudności. Dosyć, że granaty lecą z niewyobrażalnie dalekiej odległości, to ich liczba jest niestety trochę przesadą.

Jeżeli chodzi o najtrudniejsze momenty to są w sumie tylko dwa:

 • Rozdział 20 – Tu jest hardkor i przejście wymaga sporego skilla. Moja taktyka na ten poziom wyglądała następująco. Od razu po załadowaniu walki na cmentarzysku statków, udawałam się w lewo, na poziom, na ktrórym znajdują się pierwsi przeciwnicy. Zabijałam tych najbliższych, a następnie szłam w stronę masztu i stojącego obok niego skrzyni. Rzucałam granat w stronę snajperów, jeden z nich zawsze ginął, a drugiego trzeba było jeszcze trochę ostrzelać. Po zabiciu przeciwników ze snajperkami brałam się za dolny poziom i gdy zostało 2-3 przeciwników, wskakiwałam na maszt po lewej stronie, na którym znajduje się snajperka i wracałam od razu do początkowego miejsca, na samą górę. Po wspięciu się na najwyższy punkt jest krawędź pomiędzy dwoma skałkami. To tam najlepiej się ukrywać i stamtąd zabijałam wszystkich gości. Starałam się mieć 5 granatów na tych potężnych gości z karabinami maszynowymi, rzucałam w ich stronę zawsze dwa, po czym spadał im hełm i wystarczył jeden strzał ze snajperki, aby ich pokonać. Pamiętaj o wolnych wychylaniu się z krawędzi – to jest klucz do sukcesu!
 • Finałowa walka z bossem – Brawo ja znalazłam świetny sposób na bardzo łatwe pokonanie Rafe’a w walce na miecze. Otóż przed każdym ruchem przeciwnika naciśnij jednocześnie  i  w wyniku czego będziesz zawsze widział, z której strony następuje atak. Jeżeli już wcześniej ukończyłeś grę to możesz w dodatkach włączyć slow motion, ale używanie trybu fotograficznego w typ wypadku jest chyba lepszym rozwiązaniem (pamiętaj o aktywowaniu trybu w pauzie po naciśnięciu przycisku OPTIONS na padzie). Rafe wykonuje dosyć specyficzne ruchy przy ataku z lewej i prawej strony, dlatego nie powinno być problemu z przejściem tego momentu z moim tipem. Oczywiście pamiętaj, że aby zablokować cios z lewej strony musisz nacisnąć , a z prawej .

 

srebro I po drace! – speedrun / Charted! – Speedrun
Ukończ grę w czasie krótszym niż 6 godzin. / Complete the game in 6 hours or less

Brzmi straszne, ale naprawdę nie musisz się martwić o to trofeum. Grę można spokojnie ukończyć w 5 godzin 30 minut. Co ważne – musisz pomijać wszystkie cutscenki, ponieważ one również liczą się do czasu gry. Poleca się robić to za drugim pełnym podejściem do fabuły, ponieważ właśnie wtedy masz możliwość do aktywowania dodatków w postaci wyboru broni i nieskończonej amunicji. Jeżeli zapauzujesz grę to licznik czasu się zatrzyma.  W każdym momencie gry możesz w statystykach sprawdzić czas przejścia. Oczywiście najlepiej robić to na najniższym poziomie trudności, a jeżeli chodzi o samą strategię to:

 • Przed każdą łamigłówką najlepiej znajdź jej rozwiązanie na internecie, co pozwoli na zaoszczędzenie kilku minut, które w totalnym rozrachunku mogą wpłynąć na zdobycie tego trofeum.
 • Jeżeli tylko to możliwe to unikaj walki – np. w ostatniej potyczce w rozdziale 7, gdy Sully ma po Ciebie przyjechać samochodem, możesz spokojnie przebiec przez całe podwórko.
 • Giń jak najmniej razy.
 • POMIJAJ WSZYSTKIE CUTSCENKI, które wliczają się również do czasu gry.
 • Wczytywanie punktów kontrolnych nie cofa czasu.

 

braz Pierwszy skarb / First Treasure
Znajdź skarb. / Find a Treasure

Patrz trofeum „srebro Mistrz skarbów„.

 

braz Łowca skarbów / Treasure Hunter
Znajdź 50 skarbów. / Find 50 treasures

Patrz trofeum „srebro Mistrz skarbów„.

 

srebro Mistrz skarbów / Treasure Master
Znajdź wszystkie skarby. / Find all Treasures

W grze znajduje się dokładnie 109 skarbów, rozsianych po prawie wszystkich chapterach (nie ma ich w prologu, rozdziale 1, rozdziale 4, rozdziale 5, rozdziale 7).  Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących skarbów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

 

braz Łowca artefaktów / Relic Finder
Znajdź dziwne artefakty. / Find the Strange Relics

Patrz trofeum „srebro Mistrz skarbów„.

 

braz Drogi pamiętniczku… / Jot This Down
Znajdź wpis z dziennika. / Find a Journal Entry

Patrz trofeum „braz Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa„.

 

braz Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa / Lost Art of Journaling
Znajdź wszystkie wpisy z dziennika. / Find all Journal Entries

Następne trofeum związane ze znajdźkami. Wpisów z dziennika jest dokładnie 25 i na szczęście nie są dobrze poukrywane, więc większość znajdziesz przy swobodnym przechodzeniu gry. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących wpisów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

 

braz Zrób notatkę / Take a Note
Znajdź notatkę z dziennika. / Find a Journal Note

Patrz trofeum „braz Karty historii„.

 

braz Karty historii / Lost History
Znajdź wszystkie notatki z dziennika. / Find All Journal Notes

Kolejne trofeum związane z szukaniem rzeczy rozsianych po całej grze. Na szczęście jest ich tylko 23, więc zbierania jest niedużo. Tak jak w przypadku wpisów są one raczej rozsiane przy głównej trasie fabuły. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących notatek w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

 

braz Czapki z głów! / Head of the Class!
Zabij 20 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 20 enemies with headshots

Patrz trofeum „braz Ty to masz łeb!„.

 

braz Ty to masz łeb! / You Have a Head for this Business
Zabij 50 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 50 enemies with headshots

Banalne trofeum, które niewątpliwie wpadnie podczas podwójnego przechodzenia gry, które musisz wykonać. Aczkolwiek, jeżeli trofeum Ci nie wpadło, bo nie celowałeś w głowę, to włącz rozdział, który składa się z dużej ilości przeciwników, ustaw poziom trudności na „Odkrywca” i powoli celuj w głowę przeciwników. Po oddaniu jednego strzału przeciwnik powinien umrzeć. Najlepszymi rozdziałami do wbicia tego trofeum jest rozdział 9 i 20, z uwagi na duże grupy przeciwników.

 

braz Pocisk wisielca / Hangman’s Bullet
Zalicz 20 strzałów w głowę, zwisając na linie. / Perform 20 headshots from the rope

Tutaj polecam rozdział 10, potyczka „Most zwodzony” Po obu stronach urwiska znajduje się zaczep do liny, który możesz zahaczyć przy pomocy . Gdy tylko zawiśniesz na linie z lewej i prawej strony będą napływać wrogowie. Po prostu strzelaj w nich i po zabiciu 20 przeciwników w ten sposób trofeum na pewno wpadnie. Polecam włączyć w dodatkach nieskończona amunicję, co znacznie ułatwi wbicie tego osiągnięcia.

 

braz Najpierw skradanie, potem pytanie / Stealth First Ask Questions Later
Zabij 5 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 5 enemies

Patrz trofeum „braz Dobranoc, książę„.

 

braz Dobranoc, książę / Shh Sleep Now
Zabij 30 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 30 enemies

Zabicie z ukrycia polega na pokonaniu przeciwnika bez wszczynania alarmu. Dokonasz go przez ciche podejście do wroga i naciśnięcie . Na miażdżącym poziomie trudności bardzo często korzystasz z takiego zabijania, więc powinno wpaść samoistnie, ale jeżeli nie to najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest rozdział 8, potyczka „Most”. Jest tam moment, w którym fabuła wymaga od Ciebie zeskoczenie na przeciwnika przy pomocy . Takie zabójstwo z góry również liczy się do tego trofeum, a przy okazji możesz wbić „braz Coś mi się przesłyszało„. Po zeskoczeniu na przeciwnika po prostu włącz ostatni punkt kontrolny i powtarzaj te czynności aż do momentu wpadnięcia trofka.

 

braz Coś mi się przesłyszało? / I Thought I Heard Something
Pokonaj 30 przeciwników z powietrza, pozostając w ukryciu. / Perform 30 vertical stealth takedowns

Patrz trofeum „braz Dobranoc, książę„.

 

braz Celowanie jest dla słabych / Run-and-Gunner
Zabij 50 przeciwników strzałami z biodra lub na oślep. / Defeat 50 enemies from-the-hip or blind-firing

Trofeum polega na zabiciu 50 przeciwników bez celowania, czyli bez używania triggera . Jeżeli ukończyłeś całą grę chociaż raz, po naciśnięciu OPTIONS na padzie masz możliwość wybrania dodatków w postaci wyboru dowolnej broni i nieskończonej amunicji. Włącz dowolną potyczkę (np. w rozdziale 20, w który jest dużo wrogów) i biegaj koło przeciwników, wciskając samo . Wybierz dowolny poziom trudności (oczywiście najlepiej jak najniższy) i od razu dodam, że przeciwnicy zabici zza osłony bez celowania, również wliczają się do tego trofeum!

 

braz Kolejka po łomot / Leapfrog
Pokonaj 10 przeciwników pod rząd na zmianę bronią palną i w walce wręcz. / Defeat 10 enemies in a row, alternating gunplay and hand-to-hand

Włącz potyczkę w rozdziale 20 (lub jakąkolwiek inną, którą lubisz) i zeskocz na poziom, w którym znajdują się przeciwnicy. Twoim zadaniem jest zabicie 10 przeciwników pod rząd bronią palną i walką wręcz na zmianę, czyli musisz zabić pierwszego wroga np. bronią, drugiego walką wręcz, trzeciego bronią, czwartego walką wręcz itd. Trofeum banalnie proste, więc nie powinno być problemu z jego wbiciem. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności, żeby nie męczyć się zbytnio z przeciwnikami.

 

srebro Tej siły już nie powstrzymacie! / Unstoppable!
Zabij 100 przeciwników z rzędu, nie ginąc w walce. / Defeat 100 enemies in a row without dying in combat

Niby srebro, a takie proste trofeum. Jeżeli grasz na niskich poziomach trudności nie powinno być problemu z wbiciem tego trofeum, aczkolwiek grając na miażdżącym wcale niełatwo je wbić. Oczywiście możesz to trofeum zrobić w czasie speedruna i warto zaznaczyć, że śmierć spowodowana np. spadnięciem z klifu nie resetuje licznika tego trofeum. Pod żadnym pozorem nie możesz zginąć podczas aktywnej walki i tylko w taki sposób! Jeżeli jednak po przejściu gry nie udało się wbić tego trofeum, to polecam zacząć rozgrywkę od rozdziału 7, ewentualnie rozdziału 19. Pół godziny ciągłej gry i trofeum powinno wpaść.

Istnieje jeszcze jedno miejsce w grze, w którym przeciwnicy nieskończenie się odradzają. Jest to rozdział 7 i ostatnia potyczka. Jeżeli będziesz się kręcił w pobliżu samochodu Sully’ego, który po Ciebie przyjechał zauważysz, że przeciwnicy będą cały czas napływać. Włącz w Dodatkach ulepszenie nieskończonej amunicji i ulubioną broń i po prostu nabijaj kille w tym miejscu.

 

braz Strzelec wyborowy / Sharpshooter
Ukończ grę z celnością na poziomie co najmniej 70%. / Complete game with 70% or higher shot accuracy

Jeżeli Twoje pierwsze przejście będzie na miażdżącym poziomie trudności, to nawet nie fatyguj się o wbicie tego trofeum. Prędzej czy później trafi się moment, w którym celność spadnie znacznie poniżej 70%, szczególnie, że bardzo szybko giniesz na tym poziomie trudności. Ja osobiście polecam wbić te trofeum przy okazji robienia speedruna. Tam i tak przebiegasz między grupami przeciwników bez praktycznie żadnych konsekwencji, ale będziesz musiał pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie strzelać bez celowania. Nawet bez większego starania (i w włączonym auto-aimem) Twój poziom celności powinien być w granicach 80%. Najlepiej celować w tułów, a nie w głowę i przede wszystkim uważaj, aby nie marnować przez przypadek amunicji, gdy wróg będzie już zabity (często naciska się wiele razy , a starczą tak naprawdę 3-4 strzały.

Ważne! Jeżeli po pierwszym ukończeniu gry celność wynosi wiele poniżej 70%. Musisz zresetować statystyki. Po wyborze nowej gry dostaniesz komunikat, pytający czy chcesz zresetować wszystkie skarby i statystyki. Wybierz „TAK”, ponieważ podwyższenie celności z 30% do 70% może się tak szybko nie udać.

 

braz Ruletka / Rushing Roulette
W ciągu 15 sekund zabij przeciwników następującą bronią (w podanej kolejności): pistoletem, bronią maszynową i granatem. / Defeat enemies with a pistol, machine gun, and grenade, in that order, in 15 seconds

Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu 3 przeciwników w ciągu 15 sekund pistoletem, bronią główną (karabinem maszynowym) i granatem – koniecznie w tej kolejności! Możesz to trofeum wbić praktycznie w każdej potyczce, ale polecam rozdział 20 lub 10. Trofeum oczywiście rób na najniższym poziomie trudności. Warto zaznaczyć, że po włączeniu potyczki w rozdziale 10 od razu w naszym ekwipunku powinien znajdować się karabin maszynowy, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie walki właśnie w tym rozdziale („Most zwodzony”).

 

srebro Cmentarna zjawa / Ghost in the Cemetery
Przekradnij się niezauważenie przez cmentarz w Szkocji. Nie możesz nikogo zabić. / Get through Scotland cemetery combat encounter without killing or being seen

Trofeum do wbicia w rozdziale 8, w potyczce „Dormitorium”. Po załadowaniu tej walki postępuj tak jak na poniższym filmiku. Co ważne nie możesz zostać ani wykrytym, ani nie możesz zabić ani jednego przeciwnika – nawet po cichu! Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i w przypadku wykrycia po prostu zrestartuj ostatni punkt kontrolny. Trofeum wpadnie w momencie otworzenia bramy.

 

braz Dziurawe ręce / Butterfingers
Spraw, by 10 przeciwników upuściło granat. / Make 10 enemies drop their grenades

Przeciwnik upuści granat, jeżeli strzelisz do niego w momencie, w którym robi zamach. Jeżeli nie wpadło podczas normalnego przechodzenia gry to polecam włączyć potyczkę „Ucieczka z targowiska” w rozdziale 11. Od razu po załadowaniu chaptera zabij dwóch przeciwników z lewej, a następnie poczekaj, aż ten ostatni będzie chciał rzucić granat w Twoją stronę. Gdy tylko weźmie zamach, wyceluj w niego i strzel, w wyniku czego upuści granat i zginie. Od razu polecam zrestartować ostatni punkt kontrolny i powtórzyć te czynności do czasu wbicia trofeum.

 

braz To gdzie was wysadzić? / Boom County
Zabij 4 przeciwników jedną eksplozją (dowolną bronią lub materiałem wybuchowym). / Defeat 4 enemies with the same explosion (all explosive items and weapons apply)

Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu czterech przeciwników jednocześnie jedną eksplozją. Włącz potyczkę „Konfrontacja” w rozdziale 20 i zaraz po wyjściu z wody udaj się centralnie przed siebie. Na samym końcu plaży leży RPG. Po zabiciu kilku przeciwników (2-3) nad Twoją głową pojawi się grupa 4 wrogów. Poczekaj aż zeskoczą na Twój poziom i wtedy poślij między nich pocisk z RPG.

 

braz Pokonaj 10 w 60 – China Lake GL / Defeat 10 in 60 — China Lake GL
Zabij 10 przeciwników w 60 sekund przy użyciu granatnika China Lake. / Defeat 10 enemies in 60 seconds with the China Lake Grenade Launcher

Trofeum najlepiej robić po pierwszym pełnym ukończeniu gry, ponieważ wtedy otrzymasz możliwość wyboru broni w każdym momencie rozgrywki i odpowiednich ulepszeń, które ułatwią rozgrywkę (takich jak nieskończona amunicja, slow motion itd.). Polecam wybrać rozdział 20, potyczkę „Cmentarzysko statków” z uwagi na duże grupy przeciwników, występujące w tym rozdziale. Pierwszym krokiem po załadowaniu chapteru jest naciśnięcie OPTIONS na padzie, wybraniu Dodatki i włączeniu nieskończonej amunicji i granatnika China Lake. Teraz pozostaje tylko strzelać do przeciwników z wygodnej pozycji i trofeum będzie Twoje w kilka sekund.

 

braz Twardym trzeba być! / Hang Tough!
Zniszcz 10 pojazdów, będąc ciągniętym na linie. / Destroy 10 vehicles while being dragged from the rope

Trofeum do zdobycia tylko w rozdziale 11,w potyczce „Konwój”. Wybierz najmniejszy poziomi trudności i po prostu strzelaj w samochody, które pojawią się na ekranie. Po rozwaleniu dwóch pierwszych poleca się zresetowanie gry od ostatniego punktu kontrolnego, ponieważ jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

srebro Jak w zegarku / Run the Table
Zabij przeciwników z ukrycia, w walce wręcz, strzałem w głowę i przy użyciu materiałów wybuchowych w ciągu 15 sekund, w podanej kolejności. / Defeat enemies with a stealth attack, melee attack, headshot, and explosives, in that order, in 15 seconds

Bardzo proste trofeum, które najlepiej wykonać w rozdziale 10, potyczce „Most zwodzony”. Od razu po załadowaniu walki udaj się w lewo i przeskocz na linie na drugą stronę. Schowaj się za skrzynią i pierwszego przeciwnika zabij z ukrycia, przed Tobą pojawi się następny przeciwnik, więc szybko do niego podbiegnij i naciśnij  (ważne, żeby Cię widział). Następnie zabij najbliższego przeciwnika przez strzał w głowę (jeżeli ukończyłeś już grę na obojętnie jakim poziomie trudności, w dodatkach możesz aktywować slow motion przy celowaniu, które ułatwi Ci zabicie w ten sposób), a następnie po drugiej stronie znajduje się wybuchająca beczka, a obok niej oczywiście przeciwnicy. Strzel w nią kilka razy i gdy wybuchnie trofeum powinno wpaść, o ile zmieściłeś się w limicie 15 sekund.

 

braz Głową w mur / Hitting a Brick Wall
Pokonaj 5 opancerzonych przeciwników w walce wręcz. / Defeat 5 armored enemies with melee only

Kolejne proste trofeum. Opancerzeni przeciwnicy mogą zostać zabici walką wręcz tylko i wyłącznie gdy stracą hełm. Najlepszym miejscem do zabijania przeciwników w ten sposób jest rozdział 10, potyczka „Wieża Avery’ego”. To właśnie tam zaraz po rozpoczęciu chapteru na parterze jest dwóch ciężko uzbrojonych przeciwników. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i udaj się na podwyższenie na samym środku wieży. Z góry wyceluj kamerą na opancerzonego przeciwnika i zeskocz na niego, co spowoduje spadnięcie hełmu. Następnie naciskaj po prostu , aby go wykończyć.

 

srebro Pokojowe rozwiązanie / Peaceful Resolution
Gdy zostaniesz wyrzucony na brzeg, nie zabijaj nikogo, dopóki nie dotrzesz do skarbca. / After being marooned, leave everyone alive until the Treasury

Trofeum polega na przebiegnięciu przez cały chapter 13 i 14 bez zabijania kogokolwiek. Warto zaznaczyć, że możesz zostać wykrytym przez przeciwnika oraz zabijanie wrogów przez Sama nie spowoduje nie zdobycia tego osiągnięcia. Trofeum wpadnie na początku piętnastego rozdziału.

 

braz Ziomal / Wingman
Walcząc wręcz powal 10 przeciwników wspólnym atakiem z towarzyszem. / Perform 10 combo buddy takedowns

Trofeum najszybciej wbijesz w jedynej potyczce w rozdziale 2 – „Walka w pralni”. W tej walce masz  za zadanie pokonanie przeciwników walką wręcz. Kręć się wokół Sama i gdy tylko ten zacznie atakować jakiegoś przeciwnika, skieruj kamerę na niego i naciskaj . Jeżeli włączy się krótka animacja pokazująca pokonanie przeciwnika przez Ciebie i współtowarzysza – masz już na koncie wspólny atak. Występuje on też w momencie, gdy Sam trzyma jakiegoś przeciwnika i Twoim zadaniem jest jego wykończenie.

 

braz A mi to wisi! / Cliffhanger
Zrzuć 20 przeciwników, zwisając z krawędzi. / Pull 20 enemies over when hanging from a ledge

Trofeum polega na zabiciu przeciwnika przez ściągnięcie go z krawędzi. Musisz zwisać z jakiegoś obiektu i gdy wróg będzie centralnie nad Tobą masz nacisnąć . Najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest pierwsza potyczka w rozdziale 7. Od razu po starcie chapteru udaj się w lewo, przeskocz na wyższy poziom i poczekaj aż pierwszy przeciwnik dotrze na samą krawędź wieżyczki. Zrzuć przeciwnika i wczytaj od razu ostatni punkt kontrolny. Jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

zloto Dysonans ludonarracyjny / Ludonarrative Dissonance
Zabij 1000 przeciwników. / Defeat 1000 enemies

Trofeum wpadnie na pewno podczas platynowania, więc nie musisz się o nie martwić. Mi osobiście wpadło ono już podczas pierwszego przejścia na miażdżącym poziomie trudności. Oczywiście jak zwykle w statystykach możesz sprawdzić ilu wrogów już zabiłeś. Kille sumują się nawet po włączeniu pojedynczego rozdziału w wyboru chapterów, więc jeżeli zabrakło Ci kilku przeciwników do pełnego tysiąca, odpal na przykład rozdział 20 i zabij wymaganą liczbę wrogów.

 

braz Nie karmić zwierząt / Don’t Feed the Animals
Pobaw się z lemurem na targu i pozwól mu ukraść twoje jabłko. / Play with the lemur in the market and let it steal your apple

Przyjemne trofeum, które polega na wykonaniu dwóch interakcji w rozdziale 11. Zaraz po załadowaniu się rodziału, trzymaj się lewej strony targu i na końcu dróżki stoi kobieta z koszem jabłek. Podejdź do niej i naciśnij , w wyniku czego otrzymasz od niej jabłko. Parę kroków dalej na ziemi siedzi mężczyzna z lemurem na ramieniu. Tutaj również musisz wykonać interakcję  i pokręcić się w okolicy zwierzęcia. Odejdź kilka kroków i na swoim ramieniu powinieneś zobaczyć zwierzaka, który podstępem ukradnie Ci jabłko. Trofeum po kilku sekundach wpadnie.

 

braz Z palcem… na spuście / I Accidentally All the Guns
Użyj broni każdego rodzaju / Use every gun

Jeżeli trofeum nie wpadło w pierwszym podejściu do fabuły – don’t worry. Po ukończeniu gry masz możliwość wyboru broni z opcji dodatków i możesz ich używać kiedy tylko chcesz. Wczytaj dowolną potyczkę w rozdziale – np. 20, ponieważ tam znajdziesz wielu wrogów –  a następnie naciśnij OPTIONS na padzie, wybierz „Dodatki” i „Wybór broni”. Kupujesz je za walutę zdobywaną dzięki zbieraniu znajdziek. Niestety nie wszystkie bronie dostępne są z poziomu tego wyboru, dlatego spójrz na poniższą listę i filmik, które ukazują pozostałe przyrządy, których musisz użyć.

Lista:

 • Aegis 9 mm
 • Fossa R-81
 • Raficca
 • Pistole
 • Barok .44
 • Pistolet skałkowy
 • Para .45
 • AK-47
 • XCR
 • FAL
 • ARX-160
 • HS39
 • Mettler M-30
 • Copperhead SR7
 • MP34a
 • Mazur LDR
 • Modyfikowane M14
 • Spezotti kal. 12
 • Kondor
 • China Lake GL
 • RPG

Lista broni dostępnych tylko w określonych warunkach:

 • Zabawkowy pistolet – w rozdziale 4 potrzebny jest do wbicia trofeum „Stary Wyga„.
 • Dynamit – już w rozdziale 8 macie możliwość używania dynamitu i jest to niejako związane z fabułą. Gdy tylko podniesiesz kilka sztuk ze skrzynki rzuć w stronę przeciwnika zapalony dynamit.
 • Butla z gazem – po raz pierwszy pojawia się w rozdziale 8 i jest to tym razem butla koloru białego. Dokładna lokalizacja na filmiku poniżej.
 • Granaty – niestety na początku gry nie mamy ich w ekwipunku, ale na szczęście później mamy możliwość korzystania z nich i na pewno podczas swobodnej rozgrywki zabijesz przynajmniej jednego przeciwnika w ten sposób.
 • Wieżyczka – w rozdziale 9 pojawia się po raz pierwszy wieżyczka. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Duża wybuchająca beczka – w rozdziale 4, na samym początku będzie stała czerwona beczka, której nie możemy przenosić. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Mała wybuchająca beczka – w rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków”, udaj się w lewo, zeskocz z klifu i udaj się w kierunku pierwszego złamanego masztu. Tuż za nim znajduje się czerwona wybuchająca beczka. Chwyć ją, rzuć w stronę przeciwnika (rzuca się tak jak granatem) i strzel w nią.
 • DShK – najmocniejsza broń w grze. W rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków” pojawi się dwóch/trzech (w zależności od poziomu trudności) ciężko uzbrojonych przeciwników. Będą oni strzelać z tego potężnego karabinu, a podnosząc go Drake będzie poruszał się znacznie wolniej niż dotychczas.

 

braz Pogromca kopczyków / Not a Cairn in the World
Zburz wszystkie kamienne kopczyki na Madagaskarze. / Knock over all rock cairns in Madagascar

Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 10 i polega ono na rozwaleniu wszystkich 16 kamiennych kopczyków, które rozsiane są po całej mapie chapteru. Większość z nich jest osadzona przy głównej drodze, ale i tak bardzo łatwo je pominąć, więc polecał posiłkować się poniższym filmikiem. Wystarczy w nie wjechać i po zburzeniu ostatniej sterty kamieni trofeum na pewno wpadnie.

 

braz Rzut beretem od mojego domu / I Can See My House From Here!
Wespnij się na sam szczyt wieży zegarowej w mieście. / Climb to the very top of the Clocktower in the City

Kolejne proste trofeum, które polega na wspięciu się na najwyższy szczyt wieży zegarowej na Madagaskarze w rozdziale 11. Co ważne, musisz zrobić to koniecznie przed uderzeniem w dzwon, ponieważ interakcja ta spowoduje włączenie cutscenki i uniemożliwienie wbicia tego trofeum – będzie wymagane ponowne przejście całego rozdziału od początku. Wspinaj się jak na filmiku poniżej i stań na najwyższym punkcie wieży prawie jak Ezio Auditore da Firenze w Wenecji!

 

braz Próby i perturbacje / Trials and Tribulations
Rozwiąż pierwszą łamigłówkę w Szkocji w nie więcej niż 10 ruchach. / Solve the first Trial in Scotland in 10 moves or less

Trofeum możliwe do wbicia tylko w rozdziale 9 i polega ono na rozwiązaniu pierwszej zagadki w nie więcej niż 10 ruchach. Zagadka związana jest z ustawieniem krzyży i wiadra z wodą. Zacznę może od poprawnego ustawienia zagadki:

 • Wiadro z wodą na samej górze układanki.
 • Krzyż czarny po prawej stronie.
 • Krzyż duży biały na środku.
 • Krzyż mały biały po lewej stronie.

Niestety dla Ciebie początkowa konfiguracja tej układanki jest generowana losowo, więc nie mogę obiecać, że trofeum wykonasz w ten sposób co ja na filmiku poniżej. Niemniej jednak zanim wykonasz jakiekolwiek ruchy postaraj się ułożyć układankę w głowie. Jeżeli nie uda Ci się wykonać tej łamigłówki w 10 ruchach to po prostu włącz ostatni punkt kontrolny lub wyłącz całkowicie rozdział i zacznij go od początku. Spowoduje to zmianę początkowego ustawienia krzyży i może a nuż trafisz na takie ułożenie jak na filmiku poniżej.

 

braz Najlepszy wynik! / Best Score!
Pobij rekord w grze wideo sprzed lat. / Beat the best score in the retro videogame

Trofeum możliwe tylko do wbicia w Epilogu, ponieważ w rozdziale 4 nie wiadomo dlaczego nie ma dodatkowego życia, które daje Ci od razu +500 punktów. Twoim zadaniem jest pokonać rekord Eleny sprzed kilku lat, który wynosi dokładnie 3500 punktów. Aby to zrobić musisz zebrać jak najwięcej jabłek, nie zginąć, zebrać dodatkowe życie i przebiec cały tor w jak najkrótszym czasie. Nie powinno być problemu z tym trofikiem.

 

srebro Gaduła / Gift of Gab
Wysłuchaj wszystkich opcjonalnych rozmów w grze. / Listen to all optional conversations in game

Następne elementy do zebrania i jest ich dokładnie 36. Są one oznaczone dymkiem z trzema kropkami i pod nim wyświetli się trojkat. Niektóre rozmowy są związane z innymi znajdźkami, dlatego poleca się zbieranie wszystkiego za jednym zamachem i w takiej kolejności jak na poniższym filmiku. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących rozmów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zakończeniu rozmowy, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

 

braz Marco Polo powraca! / Marco Polo Returns!
Wykąp się w oceanie w pobliżu zatopionego statku. / Play in the ocean near the sunken ship

Trofeum do zdobycia w rozdziale 12. Ukłon w stronę poprzednich części, w których również znajdziemy to trofeum. Polega ono po prostu na wskoczeniu do wody w okolicy zatopionego statku, który znajduje się po przeciwnej stronie wyspy, patrząc od początkowej lokalizacji w rozdziale. Na poniższym filmiku znajdziesz dokładną lokalizację i po udaniu się we wskazane miejsce naciśnij , wskocz do wody i czekaj na słynne Drake’owskie „Marco?”.

 

braz Trema / Stage Fright
Tuż przed pościgiem w mieście, stój bez ruchu przez 30 sekund (błąd z demonstracji na scenie). / Just prior to City Chase, stand perfectly still for 30 seconds (stage demo fail)

Pamiętasz pokaz Uncharted 4 na E3, w którym postać na kilkanaście sekund stanęła w miejscu? Tylko ND umie się śmiać ze swoich wpadek w ten sposób. Trofeum polega na stanięciu w dokładnie tym samym miejscu i nie wykonywaniu żadnych ruchów przez 30 sekund. Lokalizacja ta znajduje się po wyjściu z wieży zegarowej (po zrobieniu zdjęcia łamigłówce i wysłaniu go do Sama). Nie przewijaj cutscenki, ponieważ jest ona wymagana do wbicia tego trofeum. Po prostu odłóż pada i nic nie rób.

 

braz Gaz do dechy! / Just Floor It!
Ucieknij dżipem z Eleną, nikogo nie zabijając. / Drive away in the jeep with Elena without killing any enemies

Same proste trofea w tej grze. Tym razem musisz odpalić rozdział 17, potyczka „Do samochodu” i Twoim zadaniem jest odzyskanie samochodu bez zabijania kogokolwiek. Ustaw najniższy poziom trudności, następnie zjedź na błocie do prawego rogu, wespnij się na krawędź półki i przeskocz na linie kilka metrów. Następnie wspinaj się po krawędziach aż do samochodu. Pamiętaj, że nie możesz nikogo zabić, co za tym idzie nie możesz nikogo rozjechać! Od razu mówię, że trofeum jest niemożliwe do wbicia na miażdżącym poziomie trudności, ponieważ gdy tylko wsiądziesz do samochodu – od razu zostaniesz zabity przez snajpera.

 

braz Władca mórz / On Porpoise
Spraw, żeby trzy delfiny popłynęły za łodzią. / Get three dolphins to follow the boat

Zdecydowanie najgłupsze trofeum w całej grze. W rozdziale 12 masz możliwość pływania swoją łodzią i eksplorowania przepięknej okolicy. Delfiny znajdują się po przeciwnej stronie wyspy od lokalizacji z początku chapteru, dlatego czeka Cię trochę pływania. Na poniższym filmiku pokazuję jak dopłynąć do odpowiedniego miejsca z lokalizacji trofeum „Marco Polo Powraca!”. Zaczynając od wysepki z zatopionym statkiem udaj się na lewo od niej w stronę trzech wystających z oceanu kamieni. Przy najbardziej skrajnym z lewej strony pływa przeważnie delfin. Pokręć się chwilę w tej okolicy i Sam w pewnym momencie powinien go dostrzec. Następnie odpłyń trochę dalej (mniej więcej połowa trasy między wysepką z zatopionym statkiem, a kamieniami) i szukaj następnego delfina. Ostatni delfin znajduje się blisko wspomnianej przed chwilą wysepki. Lokalizacja tych delfinów jest umowna i niestety nie zawsze znajdują się tam, gdzie powinny. Dlatego jeżeli nie możesz przez dłuższy czas znaleźć któregoś z delfinów – po prostu wczytaj punkt kontrolny i spróbuj jeszcze raz.

 

braz Stary wyga / Still Got It!
Traf we wszystkie cele na strychu zabawkową bronią. / Hit all targets in the attic with the toy gun

Trofeum do zdobycia w rozdziale 4. Zaraz na początku chaptera udaj się na sam koniec strychu i po prawej stronie na szafie wisi kabura z zabawkową bronią. Naciśnij  i Twoim zadaniem jest po prostu strzelenie we wszystkie cztery  czerwone talerze, które zwisają z sufitu. Poniżej filmik pokazujący dokładnie jak wbić to trofeum.

 

braz Takie tam z zaskoczenia / Glamour Shot
Zrób zdjęcie Sully’emu. / Take a photo of Sully

Trofeum do zdobycia w rozdziale 11. Po rozwiązaniu zagadki, którą będziesz musiał rozwiązać po uprzednim zadzwonieniu w dzwon, Nate chwyci za telefon i będzie chciał wysłać zdjęcie zagadki Samowi. Gdy tylko włączy się podgląd telefonu, skieruj go w prawą stronę i zrób zdjęcie Sully’emu, kiedy ten powie „Cheese”. W razie problemów – poniżej gif.

 

srebro Fechtmistrz / Swordmaster
Sparuj wszystkie ciosy Rafe’a w walce na miecze i nie pozwól, żeby cię dźgnął lub zaciął. / Perfectly parry Rafe in the sword fight without getting slashed or stabbed

W tym chapterze zaczynają się schody na miażdżącym, ale na szczęście to trofeum możesz wbić na najniższym poziomie trudności. Całość polega na sparowaniu wszystkich ciosów Rafe’a przez odpowiednie naciskanie  (blok ataku z lewej strony) i  (blok ataku z prawej strony. Oczywiście jest to rozdział 22, potyczka „Pojedynek”. Znalazłam bardzo prosty sposób, który pozwoli Ci wbić to trofeum nawet na najwyższym poziomie trudności. Jedyne co musisz zrobić to aktywować tryb fotograficzny (po naciśnięciu OPTIONS na padzie, w pauzie gry), a następnie przed każdym ruchem Rafe’a (czyli co 1-2 sekundy) naciskaj jednocześnie  i . Przeciwnik przyjmuje charakterystyczne pozy przy ataku z każdej strony, dlatego w ten sposób możesz łatwo i przyjemnie przejść ostatnią walkę z bossem. Oczywiście, gdy już będziesz wiedział, z której strony nadchodzi atak wyłącz tryb i szybko naciskaj kółko lub trójkąt.

Gracz Krzysztof podsunął też inny sposób, który możecie wykorzystać, jeżeli przeszliście całą grę. Po ukończeniu fabuły w Dodatkach odblokują Ci się ulepszenia i jednym z nich jest slow motion, które jeszcze bardziej spowolni ruchy przeciwnika, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na odgadnięcie z której strony nadejdzie cios.

 

zloto Przy jedzeniu się nie gada / Don’t Ruin The Moment
Zbierz wszystkie trofea w Uncharted™: Zaginione dziedzictwo / Collect all the trophies in Uncharted™: The Lost Legacy

Trofeum związane z wbiciem wszystkich trofeów w poniższym „DLC”:

 • Liczba trofeów: platynax0zlotox2 x11 x36
 • Liczba trofeów offline: 49
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: teoretycznie 1, w praktyce 2/3
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

Zaginione Dziedzictwo, jak każde Uncharted, przechodzić można na kilka sposobów. My jesteśmy fanami takiego rozwiązania, aby najpierw w pełni rozkoszować się fabułą i rozgrywką, a dopiero później zdobywać brakujące trofea. Nie oznacza to jednak, że pierwsze podejście musi być całkowicie „zmarnowane”.

Jeśli chcecie uniknąć wszelkich spoilerów i tym samym nie psuć sobie rozgrywki polecam zastosować się do poniższych podpunktów. Jeśli jednak nie zależy Wam na tym aż tak bardzo, to możecie śmiało połączyć podpunkt 1. oraz 2. w jeden grając w grę już po zapoznaniu się z możliwymi do zdobycia trofeami.

 

1. Przygoda – rozkoszuj się rozgrywką i zbieraj znajdźki.

 •  Dziedzictwo odnalezione! 
  • Po prostu ukończ grę. Na dowolnym poziomie trudności. To czas, abyś rozkoszował się grą, ale zwróć też uwagę na kilka poniższych trofeów.
 •  Dobra moneta 
 •  Tak, Wasza Wysokość 
  • Rozdziale 4 Chloe może znaleźć 11 hojsalskich żetonów. Jest to zadanie dosyć łatwe, gdyż ich lokalizacja zostaje naniesiona na mapę, do której zawsze w tej części gry mamy dostęp. Po zebraniu wszystkich żetonów i włożeniu ich w odpowiednie miejsce odblokują się dwie ważne rzeczy: Rubin Królowej (więcej o nim w „Zawzięta łowczyni skarbów”) oraz dodatkowe drzwi po prawej stronie pomieszczenia. Tutaj najważniejsze – koniecznie zbierzcie trzy skarby, które się tam znajdują, odbądźcie jedną opcjonalną rozmowę i wykonajcie zdjęcie. Uwierzcie – nie będziecie chcieli po raz kolejny zdobywać wszystkich żetonów (ja niestety musiałem to robić aż 3 razy).
 •  Raczkująca łowczyni skarbów
 •  Zawzięta łowczyni skarbów
  • Pisałem żebyście się skupili na rozgrywce, a nie trofeach? Podtrzymuję to, ale w tym podejściu warto mimo wszystko odnaleźć jak najwięcej skarbów (a najlepiej wszystkie) w rozdziale 4 i dalszych. Zadanie to będzie wbrew pozorom bardzo łatwe, jeśli zdobyliście Rubin Królowej (Tak, Wasza Wysokość). To specjalna bransoletka, która pozwala Chloe wyszukiwać skarby informując ją o nich na trzy sposoby. Gdy znajdziemy się w pobliżu jednego z nich pad zaczyna wibrować, wydawać dźwięki oraz świecić (im bliżej jesteśmy skarbu, tym świeci mocniej). Szukanie skarbów z Rubinem jest więc bardzo ułatwione i warto to wykorzystać, aby potem oszczędzić sobie kłopotu.
 •  #bezfiltra 
 •  Otwieranie zamków na piątkę
  • Te dwa trofea powinny wpaść podczas normalnej rozgrywki. A jeśli nie to nie martwcie się – będzie jeszcze szansa na ich nadrobienie.
 •  Wszędobylska aparatka 
 •  Poznajmy się bliżej
  • Znajdźki zazwyczaj występują po prostu w miejscach bez wrogów. Zwróćcie więc uwagę na to, aby wykonać wszystkie zdjęcia i odbyć wszystkie opcjonalne rozmowy. Uwaga – w każdym momencie rozgrywki możecie wyjść do menu głównego, i podejrzeć czego brakuje Wam jeszcze w danym rozdziale (Nowa gra -> Wybór rozdziału). Pamiętajcie jednak, aby przez przypadek nie rozpocząć nowej rozgrywki tylko kontynuować tę już trwającą.
 •  Pani na zamkach
 •  Włam jak błysk 
  • Skrzynki niestety często znajdują się w obecności nieprzyjaciół. Zerknijcie gdzie je znaleźć, ale otwierajcie je dopiero po pokonaniu wszystkich wrogów. Próbujcie też robić to jak najszybciej – dzięki temu odblokujecie trofeum.
 •  Miłośniczka antyków 
 •  Potrząśnij na szczęście
  • Trofeum wiąże się z jednym ze zdobytych skarbów. Wystarczy, że w opcjach wybierzesz Skarby, znajdziesz (uzupełnić nazwę skarbu) i zaczniesz nim obracać, aż u jego dołu pojawi się wróżba.

 

2. Wyzwanie – miażdżący tryb trudności i przejście 4 rozdziałów bez strzelania.

 •  Czas wytoczyć ciężkie działa 
 • zloto Postęp wymaga poświęceń 
  • To najważniejsze trofeum w tym podejściu. Miażdżący poziom jest odblokowany od początku. Polecamy drugie podejście zacząć, wybierając właśnie ten tryb (pamiętaj też aby do nowej rozgrywki przenieść wszystkie rzeczy i statystyki z poprzedniej zaznaczając odpowiednią opcję przy rozpoczynaniu gry). Czy będzie trudno? Nie do końca. Razem z trybem Miażdżącym w grze odblokowane zostają również modyfikatory rozgrywki pozwalające na przykład na używanie celowania w zwolnionym tempie, nieskończonej amunicji i wyboru dowolnej broni. Tutaj najlepszym wyborem będzie pistolet Desert 5 likwidujący przeciwników jednym strzałem. Broń jest z kategorii złotych, więc w trakcie rozgrywki wpadnie również trofeum „Czas wytoczyć ciężkie działa„.
 • zloto Droga wojowniczki

  • Od razu polecam nie wykonywać tego trofeum na najwyższym poziomie trudności. Wszystko przez to, że polega ono na przejściu pierwszych czterech chapterów, nie używając drogi palnej i materiałów wybuchowych. Wiele osób przedstawia je jako najgorsze, ale w sumie tylko dlatego, że wymaga dodatkowych 40 minut grania. Tyle właśnie zajmuje przejście do rozdziału 5, pomijając cutscenki.

 

3. Rozpiska rozdziałowa dla opcjonalnych trofeów:

 •  Po lince najmniejszego oporu (ROZDZIAŁ 2)
  • Banalne trofeum, które mogło wpaść już przy pierwszej rozgrywce. Polega na zjechaniu po wszystkich linkach podczas ucieczki przez miasto.
 •  Łapać to my, ale nie nas (ROZDZIAŁ 4)
  • Tuż po rozpoczęciu rozdziału należy zjechać z wodospadu prosto w przepaść. Niestety. Biedne dziewczyny.
 •  Nagroda sama w sobie (ROZDZIAŁ 4)
  • Po dostaniu się na wieżę po środku mapy i po otwarciu wszystkich okiennic należy wspiąć się na jedną z nich, a następnie na sam szczyt budowli. Wystarczy wtedy poczekać, wysłuchując wszystkich tekstów Chloe i zwyczajnie… cieszyć się widokiem oraz zdobytym trofeum.
 •  Tarzana (ROZDZIAŁ 4)
  • Pamiętasz miejsce gdzie zdobywałeś jedną z hojsalskich monet? Znajduje się tam 5 gałęzi, gdzie możesz z łatwością zdobyć to trofeum (zwróć również uwagę na skrzynkę po drodze).
 •  Kaskaderka wysokich lotów (ROZDZIAŁ 4)
  • Przyjemne trofeum polegające na jeżdżeniu autem i wykonywaniu wysokich i dalekich skoków. Miejsc jest kilka, ale najlepiej będzie po prostu jeździć i korzystać z pomocy dużych, płaskich i pochyłych kamieni. Trofeum zostanie odblokowane, gdy łącznie spędzicie w powietrzu 30 sekund (do podejrzenia w statystykach).
 •  Potrójna bezbłędność (ROZDZIAŁ 4)
  • Pierwsze trofeum dotyczące zagadki logicznej. Możesz albo próbować do skutku wczytując punkty kontrolne, albo skorzystać z naszego poradnika wideo.
 •  Najlepszy kierowca w branży (ROZDZIAŁ 4)
  • To trofeum może dla niektórych okazać się jednym z najtrudniejszych w grze. Wymaga cierpliwości i nauki trasy na pamięć. W zadaniu na pewno pomoże nasz poradnik wideo, ale mam też dodatkową radę. Przede wszystkim wykonajcie jeden lub dwa przejazdy, podczas których zaznajomicie się z trasą oraz z jej trudniejszymi momentami. Dopiero później wykonujcie przejazdy na czas (możecie też włączyć minutnik w telefonie, który poinformuje Was o upłynięciu wymaganego czasu).
 •  Teatr cieni (ROZDZIAŁ 5)
  • Kolejne trofeum związane z zagadką logiczną. Tutaj poradnik wideo jest już właściwie niezbędny. Obejrzyjcie i powtórzcie ruchy.
 •  Marco… Hola! (ROZDZIAŁ 5)
  • Wskocz do wody po dotarciu do tamy Halebidu. Klasyczne trofeum!
 •  Bojowe wyścigi (ROZDZIAŁ 9)
  • Jadąc autem uderz 10 motocykli tak, aby je zniszczyć. Nic skomplikowanego.

 

4. Walka – zaległe trofea związane ze starciami

Trofea w tej kategorii odblokujesz wybierając odpowiednie Starcia z menu rozpoczynania gry. Każdorazowo wybierz najniższy poziom trudności, aby jak najbardziej ułatwić sobie zadanie. W większości z tych trofeów działa powtarzanie starcia od początku. Na przykład: nie musisz zabić 20 wrogów na raz. Możesz zabić 10, przeładować starcie i ponownie zabić 10.

Poniższe trofea wykonasz w dowolnym starciu:

 •  Oznaka wrogości
  • Wyceluj w przeciwnika i naciśnij . I tak 30 razy.
 •  Si vis pacem, para bellum
  • Po przejściu gry uzyskasz możliwość wyboru dowolnej broni z listy w opcjach. Wystarczy wybrać po kolei każdą z nich i strzelać do przeciwników.
 •  10 z głowy i do przodu 
  • Zabij 10 przeciwników strzałem w głowę. Pomoże Ci w tym tryb Bullet Time (w Modyfikatorach Rozgrywki). Uwaga – wspomaganie celowania włączone w opcjach może utrudnić to zadanie, chyba że ustawisz pomoc przy celowaniu na 10, tryb celowania na Wł./wył., wspomaganie celowania i wybierzesz pistolet z tłumikiem.
 •  Ostatni gasi światło
  • Wystrzel wszystkie przyciski z pistoletu. Ostatnim z nich zabij przeciwnika strzałem w głowę. Pomoże Ci w tym tryb Bullet Time (w Modyfikatorach Rozgrywki). Uwaga – wspomaganie celowania włączone w opcjach może utrudnić to zadanie, ustawisz pomoc przy celowaniu na 10, tryb celowania na Wł./wył., wspomaganie celowania i wybierzesz pistolet z tłumikiem.
 •  Palec na spuście
  • Strzelaj do przeciwników bez celowania. Trofeum odblokuje się po zabiciu 20 wrogów.
 •  Siedź, módl się i strzelaj
  • Schowaj się za osłoną i strzelaj do przeciwników bez celowania. Trofeum odblokuje się po zabiciu 20 wrogów.
 •  Pojawiam się i znikam
  • Schowaj się w krzakach lub za osłoną. Pozwól się zauważyć przeciwnikom, po czym ponownie schowaj się tak, aby Cię nie dostrzegli.
 •  Kobieta renesansu
  • Wbrew pozorom to bardzo łatwe trofeum. Wybierz z opcji dwie bronie: podstawowy karabin oraz podstawowy pistolet. Następnie podejdź do wroga, strzel do niego z broni krótkiej, następnie zmień broń na długą, strzel do niego z broni długiej, po czym pokonaj go w walce wręcz.

Poniższe trofea wykonasz w Rozdziale 4:

 •  To tylko wiatr
  • Trofeum wymagające sporej dozy cierpliwości. Należy pokonać 15 przeciwników z ukrycia, za pomocą ataku wręcz (pistolet z tłumikiem więc odpada!). Uwaga – powtórzenie starcia resetuje licznik! Dlatego też idealnym miejsce dla tego trofeum jest Rozdział 4, który pozwala łączyć kilka starć. Najlepiej więc będzie zacząć na środku mapy, wyeliminować pierwszych 6 przeciwników, następnie przejść do fortu z trójzębem, i tam pokonać pozostałych 9. Wszystko oczywiście najlepiej widać w poradniku wideo. Kilka rad: po pierwsze korzystajcie ze wszystkich krzaków oraz osłon, po drugie pamiętajcie, że na najniższym poziomie trudności bardzo łatwo uniknąć wykrycia (żółty znacznik nie liczy się jako wykrycie!) i wreszcie po trzecie – w razie potrzeby wykonujcie ręczne zapisy gry i na bieżąco sprawdzajcie w statystykach czy gra zalicza kolejne ciche zabójstwa. Jeśli tak się nie stanie, to wystarczy wczytać poprzedni manualny zapis.
 •  Cicho jak myszka (Starcie „Forteca z trójzębem”)
  • Po pokonaniu wrogów w ukryciu należy tylko dotrzeć do drzwi i spróbować je otworzyć. Jeśli jednak Wam się nie uda, to po prostu zacznijcie to starcie od nowa i dotrzyjcie tam bez niepotrzebnego likwidowania wrogów.

Poniższe trofeum wykonasz w starciu Posterunek przy wieży (Rozdział 4):

 •  Wejście smoka
  •  Instrukcja jest prosta – zabijasz najpierw wszystkich przeciwników, udajesz się na główną półkę. Wskakujesz do swojego samochodu, rozjeżdżasz jednego wroga, wysiadasz, następnego zabijasz bronią, kolejnego walką wręcz, a ostatniego z granata.
 •  Cztery kółka, cztery głowy (Pokonaj 4 przeciwników z pomocą pojazdu w ciągu 20 sekund)
  • Podobna sytuacja co w trofeum poprzednim, ale rozjeżdżasz wszystkich przeciwników, którzy wysiądą z furgonetki.

Poniższe trofeum wykonasz w starciu Ucieczka przed wozem bojowym (Rozdział 5):

 •  Skrzydłowa
  • Przed Tobą dwóch przeciwników. Prawego zlikwiduj za pomocą broni. Do lewego podbiegnij wraz z Nadine i zaraz po podbiegnięciu zacznij walkę wręcz. Nadine się dołączy i pokonacie wroga we dwie. Zaraz później po lewej stronie pojawi się jeszcze jeden przeciwnik – do niego również należy podbiec i pokonać równocześnie. Jeśli te dwie konfrontacje wykonamy pomyślnie, to wystarczy jeszcze 4 razy od nowa załadować starcie i powtórzyć czynność. Liczbę wrogów pokonanych wspólnie z towarzyszem podejrzymy oczywiście w statystykach.

Poniższe trofea wykonasz w starciu Walka z wozem bojowym (Rozdział 6):

 •  Mnie tu nie było 
  • W tym starciu znajdziesz kilka skrzynek ukrytych w ruinach. Wystarczy, że przemkniesz się do którejkolwiek z nich i otworzysz, gdy niedaleko znajduje się przeciwnik.
 •  Zabójcza siła rażenia 
  • We wspomnianych wyżej skrzynkach znajdują się ładunki C4. Zbierz szybko 4 z nich unikając kul przeciwników, a następnie rzuć je po kolei na uprzykrzający życie wóz bojowy. Gdy wszystkie znajdą się na miejscu wystarczy jedynie je zdetonować.
 •  Zabawa na (C)4 fajerki
  • Zauważ, gdzie pojawia się samochód ze wsparciem po zniszczeniu wozu bojowego. Plan tym razem jest nieco inny – znajdź jeden ładunek C4, daj się zauważyć przeciwnikowi w opancerzonym pojeździe, dotrzyj w miejsce przyjazdu samochodu ze wsparciem, wybierz z opcji wyrzutnię rakiet, a następnie pokonaj za jej pomocą wóz bojowy. Chwilę później pojawi się auto z czterema przeciwnikami na pace. Wystarczy tylko wrzucić na nią C4 i zdetonować ładunek.
 •  Mistrzowska demolka
  • Opisana powyżej sytuacja jest idealna do wykonania tego trofeum. Można po prostu 5 razy powtórzyć poprzednie zadanie, ale najlepiej będzie pokonać też kilku pojedynczych wrogów pozostałymi ładunkami C4 znajdującymi się w tym starciu. Chwila cierpliwości i po bólu.

Poniższe trofea wykonasz w starciu Walka z helikopterem (Rozdział 8):

 •  Tuż pod nosem
  • Wybierz z opcji wyrzutnię rakiet, wystrzel 2 razy w helikopter, a następnie stań na jednym z kontenerów i zarzuć na helikopter linę. Chwilę później zniszczysz heli i trofeum będzie Twoje.
 •  Czapki z głów
  • Przemknij niepostrzeżenie na tył mapy – tam przez krzaki przechodzi opancerzony przeciwnik. Zaatakuj go wciskając kwadrat, pozbaw hełmu wciskając kilka razy trójkąt, a następnie dobij ponownie wciskając kwadrat. Następnie 9 razy powtórz starcie.

Poniższe trofea wykonasz w starciach Pociąg w z konwojem (Rozdział 9):

 •  Za gapowe się płaci
  • Będąc na pociągu zacznij wskakiwać do pojazdów. A potem z pojazdów do pojazdów. I tak tylko 6 razy.
 • Hej, łap!
  • Wrzuć granat lub C4 do samochodu jadącego obok pociągu.

 

Poradnik:

srebro Dziedzictwo odnalezione! / Legacy Found!
Ukończ grę / Complete the Game

Proste jak słońce! 🙂

 

zloto Postęp wymaga poświęceń / Progress Demands Sacrifice
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności / Complete the Game in Crushing mode

Jeżeli jesteś już zapoznany z mechaniką gry z poprzednich części to od razu polecam zacząć grę na tym poziomie trudności – w razie dużych problemów zawsze można zmienić na mniejszy. Jednak jeżeli jesteś nowym graczem, to nie męcz się od razu na miażdżącym. Polecam w takim wypadku najpierw przejść grę na normalnym poziomie trudności, aby odblokować wszystkie dodatki (wybór broni i nieskończona amunicja), które znacznie ułatwią rozgrywkę na tym poziomie trudności.

 • Staraj się przechodzić grę po cichu, używając pistoletu z tłumikiem i cichych zabójstw.
 • Miażdżący poziom trudności w razie problemów zostaw sobie na drugie przejście, będziesz wtedy wiedział, jak mniej więcej wygląda cała rozgrywka, a i wybór broni i modyfikatory rozgrywki znacznie ułatwią grę.
 • Staraj się celować w głowę i skupiać się zawsze na jednym przeciwniku. Wychylaj się, oddając 2-3 strzały i od razu się chowaj, bo bardzo szybko się ginie na tym poziomie trudności.
 • Ja bardzo lubię oszukiwać trochę grę i wychylać się lekko zza krawędzi, mając widok tylko na połowę ciała przeciwnika, wtedy on nas nie widzi i spokojnie możemy wycelować w głowę, nie otrzymując żadnych obrażeń.
 • Jeżeli nie możesz przejść jakiegoś momentu – szukaj krawędzi na urwiskach. Jest to najlepszy sposób na przejście całej gry. Bardzo często się zdarza, że znajduje się na mapie chociaż jedna krawędź urwiska, z której możesz zwisać. W takim wypadku przeciwnicy podchodzą do Ciebie i możesz ich zrzucać przez naciśnięcie . Niestety minusem tej strategii jest fakt, że nie działa to na cięższych przeciwników z shotgunami, dlatego najlepiej mieć w takim momencie granaty
 • Uważaj na granaty – zmora miażdżącego poziomu trudności. Dosyć, że granaty lecą z niewyobrażalnie dalekiej odległości, to ich liczba jest niestety trochę przesadą.

 

braz Raczkująca łowczyni skarbów / Casual Treasure Hunter
Znajdź 5 skarbów / Find 5 treasures

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

braz Zawzięta łowczyni skarbów / Hardcore Treasure Hunter
Znajdź 35 skarbów / Find 35 treasures

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

srebro Miłośniczka antyków / Collector of Antiquities
Znajdź wszystkie skarby / Find all the treasures

Na nasze nieszczęście, twórcy zaserwowali ponad setkę rzeczy do znalezienia. Dokładnie mamy ich 145, z czego podzielone są na pięć kategorii:

 • Skarby (68),
 • Opcjonalne rozmowy (17),
 • Zdjęcia (28),
 • Skrzynki (21),
 • Hojsalskie żetony (11),

Lokalizację wszystkich znajdziek znajdziesz w filmiku poniżej. Gra po raz pierwszy jednak ułatwia zbieranie samych skarbów. Wszystko przez Rubin Królowej. To bransoletka, która pozwala wyszukać skarby, informując ją o nich na trzy sposoby. Przez wibrację, dźwięk i jasność świecenia (im bliżej skarbu, tym mocniej świeci). Szukanie skarbów z Rubinem jest więc bardzo ułatwione i warto to wykorzystać, aby potem oszczędzić sobie kłopotu.

 

braz Potrząśnij na szczęście / Shake For Your Fortune
Zadaj pytanie Szkiele-wróżowi / Ask Skeleseer a question

W rozdziale 8, zbierzesz znajdźkę o nazwie dziwna czaszka (1:11:33 – Skarb 65). Po zebraniu jej, naciśnij OPTIONS. wybierz „Skarby” i odnajdź wspomnianą rzecz. Obróć czaszkę przy pomocy prawej gałki tak, aby spojrzeć na jej spód. Po kilku sekundach trofik wpadnie.

 

braz Dobra moneta / Token For Granted
Znajdź hojsalski żeton / Find a Hoysala token

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

srebro Tak, Wasza Wysokość / Yas Queen
Znajdź wszystkie hojsalskie żetony i zdobądź Rubin Królowej / Find all the Hoysala tokens and obtain the Queen’s Ruby

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

braz Otwieranie zamków na piątkę / Five Finger Discount
Otwórz 5 skrzynek / Open 5 lockboxes

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

braz Pani na zamkach / Picks or It Didn’t Happen
Otwórz wszystkie skrzynki / Open every lockbox

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

braz #bezfiltra / #nofilter
Zrób zdjęcia w 5 możliwych miejscach / Take a photo at 5 photo opportunities

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

srebro Wszędobylska aparatka / Pics or It Didn’t Happen
Zrób zdjęcia we wszystkich możliwych miejscach / Take a photo at all the photo opportunities

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

srebro Poznajmy się bliżej / Getting to Know You
Wysłuchaj wszystkich opcjonalnych rozmów / Listen to all optional conversations

Patrz opis trofeum „srebro Miłośniczka antyków„.

 

braz Si vis pacem, para bellum / Si Vis Pacem Para Bellum
Użyj każdej broni dostępnej w grze / Use every gun in the game

Zadanie jest o tyle ułatwione, że tak naprawdę musicie podczas swobodnej gry (albo wyboru rozdziałów) podnieść tylko jedną broń DSzK, który znajduje się w rozdziale 7, w jedynej dostępnej tam walce. Nosi go taki dobrze uzbrojony przeciwnik. Resztę broni możesz odblokować po pierwszym ukończeniu gry. Wystarczy, że naciśniesz OPTIONS, następnie „Dodatki”, „Bronie” i najpierw wykupujesz, a później wybierasz wszystko po kolei. Pamiętaj, aby z każdej wystrzelić chociaż jeden nabój!

 1. Para .45
 2. INSAS
 3. FAL
 4. Mikro 9mm
 5. Mazur LDR
 6. Pistolet z tłumikiem
 7. Krivosk-XS
 8. RPG
 9. Mettler M-30
 10. Arrowhead A3c
 11. Desert 5
 12. Spazzotti kal. 12
 13. P90
 14. China Lake GL
 15. Raffica
 16. Type 85
 17. Strzelba S-12
 18. Kar. wyborowy Harbinger
 19. Pistole
 20. Automatyczna strzelba US-AN 12
 21. RKL-155
 22. Carrigan 53
 23. DSzK (możliwy do podniesienia w jedynej walce w rozdziale 7, kliknij w nazwę, żeby zobaczyć jak wygląda)
 24. Wieżyczka (nie do przeoczenia podczas fabuły, nie można jej aktywować z poziomu wyboru broni)

 

braz Ostatni gasi światło / Were You Counting?
Pokonaj przeciwnika ostatnim pociskiem w magazynku broni krótkiej / Defeat an enemy with the last bullet in your handgun clip

Prawdopodobnie wpadnie Wam bez większego starania. Wystrzelaj pistolet do ostatniego naboju, a ostatnim strzałem wyceluj w głowę tak, żeby zadać ostateczny cios (headshota). Możesz wybrać też pistolet Desert 5 (wybór broni po ukończeniu gry), wtedy nie musisz celować w głowę, jeden strzał zawsze = zgon.

 

srebro 10 z głowy i do przodu / 10 Up, 10 Down
Pokonaj 10 przeciwników z rzędu strzałami w głowę / Defeat 10 enemies with headshots in a row

Dorian wbijał to w trochę inny sposób (przy pomocy modyfikatora rozgrywki), ja natomiast polecam włączyć wspomaganie celowania w opcjach (OPTIONS, Opcje, Sterowanie) i wybranie z dodatków broni – pistoletu z tłumikiem. Jest to jedyny dostępny element ekwipunku, który z włączonym autocelowaniem celuje zawsze w głowę.

 

braz Frazer. Chloe Frazer. / Frazer. Chloe Frazer.
Pokonaj 5 przeciwników z rzędu pistoletem z tłumikiem, pozostając w ukryciu / Defeat 5 consecutive enemies with the silenced pistol without being detected

Proste jak drut, gdy macie włączone wspomaganie celowania (OPTIONS, Opcje, Sterowanie). Po pierwszym ukończeniu gry masz możliwość wyboru broni z dodatków, więc włącz obojętnie jaką walkę z głównego menu i zabij 5 przeciwników, przebywając w trawie/daleko/nie dając się wykryć.

 

braz Palec na spuście / Itchy Trigger Finger
Pokonaj 20 przeciwników, strzelając z biodra / Defeat 20 enemies firing from-the-hip

Strzelanie z biodra to nic innego jak strzelanie bez przytrzymywania . Powinno wpaść podczas swobodnego grania, ale jeżeli to się nie udało, włącz jakiekolwiek starcie, zabijaj wszystkich przeciwników i wczytuj walkę od nowa. Statystyki powinny się zsumować.

 

braz Siedź, módl się i strzelaj / Stay and Pray
Pokonaj 20 przeciwników, strzelając na ślepo zza osłony / Defeat 20 enemies blind-firing from cover

Kolejne banalne trofeum, które wymaga schowania się za jakąkolwiek osłoną przy pomocy , a następnie samego strzelania przez naciskanie . Jeżeli nie wpadło podczas pierwszego przechodzenia gry, wczytaj jakiekolwiek starcie i powtarzaj je aż do momentu wbicia osiągnięcia.

 

braz Czapki z głów / Tip of the Hat
Zabij z ukrycia 10 opancerzonych przeciwników w walce wręcz; wcześniej pozbaw ich po cichu hełmów / Stealth take-down 10 armored enemies with melee by first removing their helmets without being detected

Opancerzeni przeciwnicy mogą być zabici tylko na 2 sposoby, przez zastrzelenie, bądź atak wręcz po cichu. Podejdź do osiłka (jak na zdjęciu poniżej), następnie naciśnij  co spowoduje chwyt ściągający hełm, musisz teraz szybko naciskać , a gdy ochrona głowy już spadnie, zadaj wykańczający cios  .

2 miejscówki:

 • rozdział 4 – starcie „Forteca z toporem”
 • rozdział 8 – starcie „Walka z helikopterem”

Opancerzony przeciwnik

 

braz Mistrzowska demolka / Royal Demolitionist
Pokonaj 20 przeciwników, używając C4 / Defeat 20 enemies with C4

Polecam wykonywać ten trofik w rozdziale 6, w starciu „Walka z wozem opancerzonym”. Twoim zadaniem jest najpierw zebranie ładunku wybuchowego C4, najlepiej jak najwięcej. Zakładam, że już ukończyłeś po raz pierwszy grę, więc wybór broni masz odblokowany. Wyposaż się w RPG (OPTIONS na padzie, Dodatki, Broń), zestrzel wóz bojowy, przy pomocy dwóch rakiet i kolejno udaj się na podwyższenie na końcu mapy. To właśnie tam wyjedzie wóz z 4-5 przeciwnikami, wystarczy wrzucić im C4 na pakę i zdetonować ładunek przy pomocy .  Wykorzystaj pozostałe ładunku i resetuj starcie od nowa, aż do momentu wpadnięcia trofeum. Poniżej filmik, który pokazuje mniej więcej jak to wygląda (do innego trofeum, które wpadnie przy okazji).

 

braz Oznaka wrogości / On the Grid
Oznacz 30 przeciwników / Mark 30 enemies

Oznaczanie przeciwników wykonuje się przez celowanie , a następnie naciskanie , gdy na muszce masz wroga. Powinno wpaść podczas swobodnej gry, ale jeżeli nie, to polecam wybrać rozdział 4 i jeździć po posterunkach i zaznaczać wrogów. Oznaczanie wrogów na miażdżącym poziomie trudności nie jest dostępne.

 

braz Mnie tu nie było / I Was Never Here
Otwórz skrzynkę, kiedy w pobliżu znajdują się przeciwnicy / Open a lockbox with enemies nearby

Spójrz na listę znajdziek, wybierz sobie jakąkolwiek skrzynkę (np. z rozdziału 3). Wystarczy, że ją otworzysz, gdy w jej pobliżu znajdzie się jeden przeciwnik. Bułka z masłem, więc nie ma co tak naprawdę się rozpisywać na ten temat.

 

braz Zabawa na (C)4 fajerki / C-Phoria
Pokonaj 4 przeciwników, dokonując jednej detonacji C4 / Defeat 4 enemies with one C4 detonation

Polecam wykonywać ten trofik w rozdziale 6, w starciu „Walka z wozem opancerzonym”. Twoim zadaniem jest najpierw zebranie ładunku wybuchowego C4, najlepiej jak najwięcej. Zakładam, że już ukończyłeś po raz pierwszy grę, więc wybór broni masz odblokowany. Wyposaż się w RPG (OPTIONS na padzie, Dodatki, Broń), zestrzel wóz bojowy, przy pomocy dwóch rakiet i kolejno udaj się na podwyższenie na końcu mapy. To właśnie tam wyjedzie wóz z 4-5 przeciwnikami, wystarczy wrzucić im C4 na pakę i zdetonować ładunek przy pomocy .

 

srebro To tylko wiatr / Just the Wind
Zabij z ukrycia 15 przeciwników z rzędu / Stealth take-down 15 enemies in a row

Zabicia z ukrycia to niestety tylko te wykonane przy pomocy walki wręcz, czyli przez naciśnięcie . Tutaj przyda się odpalenie rozdziału 4, na najniższym poziomie trudności. To właśnie tutaj znajduje się mnóstwo posterunków, które są idealnym miejscem do wbijania zabójstw w ten sposób. Na poniższej mapce są zaznaczone miejsca, w których można to robić.

Mapka ze starciami

Mapka ze starciami

 

braz Pojawiam się i znikam / Now You See Me…
Wyjdź z ukrycia i ponownie się schowaj / Break stealth and re-enter stealth successfully

Trofeum wpadnie na pewno podczas swobodnego przechodzenia gry. Polega ono na tym, iż wskaźnik wykrycia nad przeciwnikiem musi się trochę wypełnić (najlepiej zaświecić na żółto), a Twoim zadaniem w tym momencie jest po prostu ukrycie się.

 

braz Skrzydłowa / Wingwoman
Pokonaj 10 przeciwników wspólnie z towarzyszem / Perform 10 combo partner takedowns

Rozdział 5, starcie „Ucieczka przed wozem bojowym”. Zabójstwo z towarzyszem jest niestety trochę kwestią szczęścia. Polega ona na tym, iż musisz wykonać atak wręcz , w tym samym momencie co Nadine/Sam. Na poniższym filmiku prezentuję jak to powinno wyglądać. Jednocześnie starcie to, jest najlepszym miejscem do próbowania nabijania zabójstw w ten sposób.

 

zloto Droga wojowniczki / The Way of the Warrior
Dotrzyj na obrzeża Halebidu w rozdziale 5., nie używając broni palnej ani materiałów wybuchowych / Make it to the outskirts of Halebidu in Chapter 5 without using a firearm or explosive

Najgłupsze osiągnięcie w całej grze. Polega ono na tym, że musicie zacząć nową grę i dotrzeć do początku rozdziału 5 bez wystrzelenia jakiegokolwiek pocisku, oraz skorzystania z materiałów wybuchowych. Nie ma co pokazywać tego na filmiku, bo po prostu wybieracie najniższy poziom trudności i pod żadnym pozorem nie wciskacie  i .

Zdarza się jednak, że trofeum nie wpadnie, ot tak po prostu. Dla świętego spokoju, polecam usunąć wszystkie save’y i patrze i grać na czystej grze.

 

braz Kobieta renesansu / The Sampler
Pokonaj 5 przeciwników, każdemu z nich zadając obrażenia bronią krótką, długą i w walce wręcz / Defeat 5 enemies, each one taking damage from a handgun, long-gun, and melee

Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Stoi przed Tobą zadanie, polegające na tym, że musisz zastrzelić 5 przeciwników, zadając każdemu z nich jeden strzał pistoletem, jeden z broni długi i wykańczając ich walką wręcz. Poniżej pokazuję jak to wygląda.

 

srebro Wejście smoka / Make an Entrance
Zabij przeciwników pojazdem, bronią długą, atakiem w zwarciu i granatem (w tej kolejności) w ciągu 20 sekund / Defeat enemies with the vehicle, long-gun, melee, and grenade, in that order, in 20 seconds

Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Trofeum może wydawać się trudne, ale w znalezionej przeze mnie miejscówce jest to banalnie proste. Najpierw musisz wystrzelać wszystkich przeciwników, którzy są aktualnie obecni. Następnie udaj się na główny balkon i szybko wróć do samochodu, ponieważ właśnie w tym momencie podjeżdża ciężarówka z dodatkową partią wrogów. Rozjedź jednego przeciwnika po prawej stronie, szybko wysiądź, zabij przeciwnika z broni długiej (nie pistoletu), następnego przez walkę wręcz , ostatniego granatem. W razie problemów – filmik poniżej.

 

srebro Czas wytoczyć ciężkie działa / Bring in the Big Guns
Pokonaj 30 przeciwników, używając złotej broni / Defeat 30 enemies with gold weapons

Musisz zabić 30 przeciwników z poniższych broni. Są one przeważnie pozamykane w skrzynkach (znajdźkach). Na szczęście po pierwszym ukończeniu gry, dostajesz dostęp do całego ekwipunku, więc to trofeum nie powinno stanowić żadnego problemu. Prawdopodobnie wpadnie podczas swobodnej gry. 🙂

 • Pistolet z tłumikiem
 • RPG
 • Desert 5
 • Krivosk-XS
 • China Lake GL
 • Kar. wyborowy Harbinger
 • Automatyczna strzelba US-AN 12
 • Carrigan 53
 • DSzK

braz Cztery kółka, cztery głowy / 4x4x4
Pokonaj 4 przeciwników z pomocą pojazdu w ciągu 20 sekund / Defeat 4 enemies with the vehicle in 20 seconds

Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Trofeum może wydawać się trudne, na Wasze szczęście, wcale takie nie jest. W wyżej wymienionym starciu najpierw musisz wystrzelać wszystkich przeciwników, którzy są aktualnie obecni. Następnie udaj się na główny balkon i szybko wróć do samochodu, ponieważ właśnie w tym momencie podjeżdża ciężarówka z dodatkową partią wrogów. Rozjedź przeciwników i trofeum znajdzie się na Twoim koncie.

 

braz Po lince najmniejszego oporu / Drop Me a Line
Użyj wszystkich linek, żeby przemieścić się przez miasto / Use all the zip-lines to traverse the city

Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 2. Musisz skorzystać z wszystkich 4 linek, które znajdują się w tym chapterze. Tylko jedna z nich jest możliwa do przeoczenia, chociaż wątpię, że ktokolwiek ją pominie. W razie czego poniżej lokalizacja wszystkich trzech lin.

 

braz Nagroda sama w sobie / Your Prize
Podziwiaj widok ze szczytu w imperium Hojsalów / Appreciate the view at the top of the Hoysala Empire

Rozdział 4. Na samym środku mapy znajduje się wieża, na której szczycie Chloe może uprawiać yogę. Polecam zostawić sobie ten trofik na sam koniec, będziecie mieli ładne zdjęcie z platyną. 🙂 Całość polega na tym, iż musicie się wspiąć na sam czubek budynku i odczekać minutę/dwie, aż włączy się cutscenka.

 

braz Najlepszy kierowca w branży / Best Driver in the Business
Pokonaj trasę od rzeźby Ganeśi w zboczu góry na szczyt wodospadu przy forcie z trójzębem i z powrotem w ciągu maksymalnie 3 minut / Drive from the Ganesh mountain carving to the top of the waterfall at the Trident Fort and back in under 3 minutes

Rozdział 4. Na poniższej mapce zaznaczyłam trasę, którą udało mi się pokonać w czasie 3 minut, popełniając przy tym kilka błędów. Na poniższym filmiku dokładne pokazanie jak to wszystko wygląda.

Trasa do pokonania.

 

braz Potrójna bezbłędność / Flawless Gauntlet
Zalicz wszystkie 3 próby w forcie z toporem, nie resetując żadnej z zagadek / Get through all 3 Axe Fort trials without resetting any boards

Trofeum możliwe do zdobycia w rozdziale 4. Po pokonaniu wrogów w forcie z toporem, ukaże się Twoim oczom zagadka logiczna z posągami. Całość polega na tym, iż musisz unikać ostrzy i wskakiwać na odpowiednie przyciski w odpowiednim czasie. Poniżej opis tekstowy, jak również wideo.

Lista ruchów:

 • Pierwsza próba: góragóraprawo, lewo, góra, dół, góralewogóra
 • Druga próba: góraprawolewo, góra, lewo, góra, lewogóraprawo, góra
 • Trzecia próba: góragóra, dół, góra, góragóra, góra, góra, dół, prawo, dół, góraprawoprawo, góralewo, góra

 

braz Cicho jak myszka / Quiet as a Mouse
Po wejściu do fortu z trójzębem dotrzyj do drzwi, unikając wykrycia / After entering the Trident Fort, reach the door without being seen

Rozdział 4, starcie „Forteca z trójzębem”. Wystarczy, że będziesz trzymał się lewej strony mapy, aby bezszelestnie dojść do zamkniętych drzwi. W razie problemów, poniżej filmik.

 

braz Małpi gaj / Jungle Gym
Bujnij się na linie 5 razy z rzędu, nie dotykając ziemi / Perform 5 grapple swings in a row without touching the ground

Trofeum możliwe do zdobycia w rozdziale 4. We wskazanym poniżej miejscu musisz płynnie przeskoczyć między 5 linami. Dla przypomnienia, chwytasz dany punkt liną przy pomocy .

 

braz Kaskaderka wysokich lotów / Stunt It!
Pozostań pojazdem łącznie 30 sekund w powietrzu / Get 30 seconds of total airtime with the vehicle

Kolejne proste trofeum, które wpadnie samoistnie w rozdziale 4. Jeżeli widzisz w pobliżu jakąś półkę skalną, zjedź z niej i powtarzaj czynność aż do czasu wpadnięcia trofka. Na mapce poniżej jedno z takich miejsc, dobre do nabijania sekund do tego trofeum.

Półka skalna, z której można zeskoczyć.

 

braz Teatr cieni / Shadow Theater
Ukończ zagadkę z cieniami w maksymalnie 10 ruchach / Complete the shadow puzzle in 10 moves or less

Zagadka z cieniami znajduje się w rozdziale 5. Poniżej na filmiku pokazuję dokładnie co i jak.

 

braz Marco… Hola! / Marco Po-No
Pobaw się w wodzie w tamie Halebidu / Play in the water in the dam in Halebidu

Typowe trofeum dla serii Uncharted. Tym razem Chloe w rozdziale 5 musi skoczyć do basenu wodnego, po dotarciu na tamę Halebidu w rozdziale 5.

 

braz Włam jak błysk / Fingersmith
Otwórz trzyelementowy zamek w ciągu 15 sekund / Pick a three pin lock in under 15 seconds

Kolejne proste trofeum, które powinno wpaść bez starania. W razie czego wybierz starcie w rozdziale 3. Na ciężarówce stoi skrzynia, której zamek składa się właśnie z trzech elementów. Kręć analogiem, aż poczujesz wibracje. Na chwilę pozostań w tym miejscu, a przejdziesz do następnej zapadki.

 

srebro Zabójcza siła rażenia / Overkill
Przymocuj kilka ładunków C4 do wozu bojowego i zniszcz go, detonując wszystkie jednocześnie / Plant multiple C4 charges on the APC at the same time and destroy it with one massive detonation

Rozdział 6, starcie „Walka z wozem bojowym”. Bardzo prosty trofik, który polega na zebraniu 2 ładunków C4 i umieszczeniu ich na APC. To taki duży wóz bojowy, który krąży wokół danej lokacji. Rzut C4 oczywiście następuję przez przytrzymanie , a sama detonacja przez naciśnięcie .

 

braz Na bombę! / Cannonball!
Wykonaj imponujący skok z klifu przy starych torach kolejowych / Perform an impressive dive from the cliff near the old railroad tracks

Rozdział 8. Całe trofeum polega na tym że musicie oddać skok z konkretnej skałki, do konkretnego basenu wodnego. Dokładną lokalizację znajdziecie na filmiku poniżej.

 

srebro Tuż pod nosem / Right Under Your Nose
Zniszcz helikopter, nie pokonując żadnych przeciwników / Destroy the helicopter without defeating any other enemies

Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 8, starcie „Walka z helikopterem”. Polecam to robić już po pierwszym ukończeniu gry, ponieważ będziesz miał wtedy wolny dostęp do wszystkich broni. Naciśnij OPTIONS na padzie, wybierz „Dodatki”, następnie „Broń” i stamtąd aktywuj RPG. Strzel 2 razy w helikopter, poczekaj chwilę, aż podleci w Twoją stronę i zadaj mu ostateczny cios ostatnią rakietą z wyrzutni. Teraz musisz podejść pod śmigłowiec i nacisnąć , aby zahaczyć o niego linkę, wespnij się na górę, wykonaj krótkie QTE i trofeum powinno wpaść po zakończeniu starcia.

 

braz Bojowe wyścigi / Combat Racing
Staranuj 10 motocykli / Ram 10 motorcycles

Podczas jechania terenówką w rozdziale 9, będziesz otoczony przez motocyklistów, którzy będą stale w Ciebie strzelali. Wystarczy, że wjedziesz w 10 z nich (większość tak naprawdę sama wjeżdża w Ciebie), a trofeum znajdzie się w Twojej kolekcji.

 

braz Za gapowe się płaci / Backseat Driver
Przejmij 6 pojazdów, wskakując do nich i wyrzucając kierowców / Commandeer 6 vehicles by jumping on them and kicking out the driver

Rozdział 9. Podczas walk na pociągu, często po swojej lewej i prawej stronie dostrzeżesz terenówki z wrogami. Wystarczy, że wskoczysz na 6 z nich i przejmiesz pojazd, a trofeum będzie Twoje. Jeżeli nie uda Ci się zrobić tego w jednym przejściu, powtórz walkę od początku.

 

braz Hej, łap! / Here, Catch!
Zniszcz pojazd w rozdziale 9. za pomocą materiału wybuchowego / Destroy a vehicle in Chapter 9 with an explosive

Trofeum możliwe do zdobycia podczas walk w rozdziale dziewiątym (pociąg). Gdy masz w ekwipunku granat, wybierz opcje, następnie „Sterowanie” i ustaw wspomaganie celowania na włączone. Teraz wystarczy rzucić materiał wybuchowy na pakę samochodu i czekać aż wybuchnie.

 

braz Łapać to my, ale nie nas / Let’s Not Get Caught
Zjedź z krawędzi wodospadu w Ghatach Zachodnich / Drive over the edge in the Western Ghats

Rozdział 4. Jedno z najłatwiejszych trofeów w całej grze. Polega ona na zjechaniu z krawędzi wodospadu, na południowym końcu mapy. Dokładna lokalizacja znajduje się na filmiku poniżej.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.