Wystrzałowa miss – wydanie Blu-ray – Opinia

 • FILM
 • WYDANIE

Czasami bywa tak, że powstają filmy, o których nie mamy bladego pojęcia. Ich marketing nie jest skierowany na nasz kraj, aktorzy nie należą do śmietanki Hollywood, a jednocześnie są to produkcje, które warto nadrobić. “Wystrzałowa miss” jest remakiem nieanglojęzycznego filmu “Miss Bala”, walczącego w 2011 roku o nominację do Oscara z ramienia Meksyku. Powiem szczerze, że oryginału nie widziałam, więc nie mogę obrazów porównać, ale w przyszłości koniecznie muszę go nadrobić. Nie mniej skupmy się na tegorocznej wersji, która, powiem szczerze, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Gloria, wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką, udaje się do Tijuany w Meksyku, by wspierać ją w konkursie piękności. Plany ulegają jednak zmianie, gdy podczas wieczornej imprezy w klubie znajoma zostaje porwana. Główna bohaterka wplątuje się w sam środek niebezpiecznej wojny między DEA a kartelem narkotykowym. Jego przywódca – Lino, pragnie nawiązać z dziewczyną pozytywną relację, podczas gdy Gloria za wszelką cenę stara się odnaleźć i uratować koleżankę.

To, jak zmienia się postać naszej głównej bohaterki, w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje, jest jednym z największych plusów opisywanego obrazu. Beztroska dziewczyna z czasem staje się silną i walczącą o swoje kobietą, a jednocześnie jest na tyle tajemnicza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej następnego ruchu. To samo tyczy się antagonisty – sami do końca nie wiemy, czy przywódca kartelu jest osobą godną zaufania, a film prezentuje nam po drodze tyle małych zwrotów akcji, iż sami możemy być zdziwieni końcowym rozwojem sytuacji.

Każda scena filmu była kręcona w “naturalnych” warunkach, co przekłada się na klimat Meksyku, wylewający się z ekranu. Twórcy postawili również na zminimalizowanie efektów specjalnych, a co za tym idzie wszystkie wybuchy zostały naprawdę przeprowadzone, oczywiście w bezpiecznych dla aktorów warunkach. To wszyscy przekłada się na autentyczność, której tak bardzo w dzisiejszym kinie brakuje. Tego typu filmy mam wrażenie są bardzo ważne dla meksykańskiej społeczności, ponieważ ukazują ułamek tego, co się dzieje w ich ojczyźnie.

Chemia pomiędzy głównymi bohaterami aż kipi na ekranie, a wszystko za sprawą tego, iż prywatnie to bardzo dobrzy znajomi. Warte zaznaczenia jest to, iż ekipa wykonuje większość swoich stuntów, co zasługuje na gromkie brawa. Praca na planie tej produkcji wiązała się z ciężką fizyczną pracą, której Gina Rodriguez sprostała całkowicie. Mam nadzieję, iż dostanie ona więcej okazji do pokazania swoich aktorskich możliwości, ponieważ w tym, można by powiedzieć, skromnym filmie, przechodzi przez całe spektrum wyzwań, jakim musi sprostać aktor.

Jeżeli macie ochotę przenieść się do słonecznego, gangsterskiego Meksyku – to musicie koniecznie sięgnąć po ten tytuł. Frapującym jest to, iż historia nie udaje ambitnej, a jednocześnie niesie za sobą duże pokłady rozrywki. Nie mogę się odnieść stricte do pierwowzoru, ponieważ go nie oglądałam, aczkolwiek jeżeli traktujemy “Wystrzałową Miss” jako osobny twór – nie można się do zbyt wielu rzeczy przyczepić. To po prostu solidny akcyjniak, który możecie z powodzeniem obejrzeć ze znajomymi. Reasumując – ze swojej strony polecam. Nie jest to objawienie kinematografii, ale im więcej takich filmów, tym lepiej na widza, a czas poświęcony opisywaną produkcję na pewno nie będzie czasem straconym.

 

WYDANIE:

Na wydaniu znajdziemy oryginalny dźwięk tylko w formacie DTS-HD MA 5.1, a polski lektor standardowo – Dolby Digital 5.1. Dodatki niestety nie zostały spolszczone, ale istnieje możliwość włączenia angielskich napisów. Na płycie znajdziemy ponad dwie godziny materiałów, które może jakoś bardzo interesujące nie są, ale jeżeli film Wam się spodobał, to z czystym sumieniem mogę polecić ich obejrzenie.

Jak widzicie na powyższych zdjęciach, na przodzie znajduje się dosyć wyretuszowana główna bohaterka – całość sprawia wrażenie grafiki, a nie prawdziwej postaci. Niepotrzebnie został dodany cytat, który zajmuje dosyć sporą część okładki. Z boku znajdziemy prostokącik z aktorką oraz tytuł i logo wytwórni, natomiast z tyłu trzy ujęcia z filmu, ponownie cytat, który jest uderzająco podobny do tego na przodzie i specyfikacja wydania z opisem fabuły. Menu nie zostało przetłumaczone na język polski, a jego szata graficzna sprawia wrażenie trochę kiczowatej.

 

SPECYFIKACJA WYDANIA “WYSTRZAŁOWA MISS”:

Czas trwania: 104 minuty / 01:43:58
Obraz: 1080 High Definition ; 2.40:1 ; 16×9
Dźwięk:

DTS-HD MA 5.1: angielski, włoski

DD 5.1: czeski, polski (lektor), turecki, węgierski

Napisy: angielskie, arabskie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, greckie, hebrajskie, islandzkie, polskie, portugalskie, rumuńskie, słowackie, słoweńskie, tureckie, węgierskie, włoskie
Menu / Dodatki: j. angielski
EAN: 5903570074349
Dystrybucja: Imperial CinePix

 

LISTA DODATKÓW:

 • Komentarze twórców / Feature commentary with director Catherine Hardwicke, executive producer Jamie Marshall and associate producer Shayda Frost – 01:43:58 – Macie możliwość obejrzenia filmu z komentarzem twórców.
 • Gina: Niepowstrzymana siła kobiety / Gina: The strenght of a woman – 00:04:03 – Główna aktorka i główna postać nie mają ze sobą wiele wspólnego.
 • The bigger the bang – 00:07:31 – Krótkie omówienie niektórych scen, stunty, wybuchy, bronie.
 • Reportaż o realizacji filmu / Making of “Miss Bala” – 00:07:05 – Screen testy i lokacje.
 • Spojrzenie na kostiumy / Wardrobe tests with commentary by director Catherine Hardwicke – 00:07:30 – Materiał dla lubiących modę – stroje, kostiumy, fryzury.
 • Spojrzenie na wyczyny kaskaderskie / Action rehersal with commentary by director Catherine Hardwicke – 00:04:59 – Jak kręcono sceny akcji? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym materiale.
 • Sceny niewykorzystane i rozszerzone / Deleted & Extended scenes – 00:07:31 – Kilka dodatkowych i usuniętych scen.
  • Salud
  • The future is female
  • She’s a pochita like me
  • Pageant dance with crew
  • Where’s Suzu?
  • Don’t forget your toothbrush
  • You’re safe
  • I know how you felt