Battlefield 1 – Poradnik

29 czerwca 2018
1

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4,5/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox6 x9 x16
 • Liczba trofeów offline: 22
 • Liczba trofeów online: 10
 • Minimalna liczba przejść: 1, ale polecam dwukrotne podejście
 • Trofea możliwe do przeoczenia: (wybór chapterów)
 • Zglitchowane trofea: wszystkie z multi
 • Czas do zdobycia platyny: 20-40 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

 1. Fabuła na trudnym – Gra wcale nie jest taka trudna, jak niektórzy mówią, wręcz przeciwnie, jest to jeden z najłatwiejszych FPSów dostępnych na rynku. Misje są bardzo przyjemne, więc polecam za pierwszym razem nie skupiać się na trofeach, tylko czerpać przyjemność z gry.
 2. Wyzwania + znajdźki + clean up – Drugie podejście będzie już stricte skierowane na platynę, ponieważ czeka na Ciebie kilkadziesiąt wyzwań, które będziesz musiał ukończyć (opierają się one na zabiciu daną bronią przeciwników, przejściu misji bez wykrycia, zabiciu wszystkich itd.) oraz 66 znajdźki, które na szczęście nie są jakoś mocno pochowane. Prawdopodobnie będziesz musiał wbić jeszcze 2-3 dodatkowe trofea, które pominiesz przy pierwszym przejściu gry.
 3. Multiplayer – Najwięcej czasu spędzisz w multi, ponieważ czeka na Ciebie levelowanie klas, których wskaźnik XP niemiłosiernie wolno rośnie. Na szczęście tryb wieloosobowy jest naprawdę na wysokim poziomie i daje dużo funu, więc te 10-20 godzin spędzonych w grze z żołnierzami z różnych zakątków świata będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.

 

Poradnik:

platyna Bohater pierwszej wojny / World War One Hero
Zdobądź wszystkie trofea / Obtain all trophies.

Gratulacje!

 

braz Operacje / Operations
Wygraj 1 rundę w trybie „Operacje” w grze online / Win 1 round of Operations in multiplayer.

Operacje to nowy tryb, który cieszy się niezwykle dużą popularnością. Polega na przejmowaniu lub obronie danych terytoriów. Operacje przeważnie trwają około 30 minut i dużo zależy tutaj od naszych kompanów. W miarę platynowania trofeum to na pewno wpadnie.

 

braz Zwalczanie snajperów / Counter-sniper
Zabij wrogiego zwiadowcę karabinem powtarzalnym w grze online / Using a bolt action rifle, kill an enemy Scout in multiplayer.

Z tym może być trochę problemu, jednak na szczęście jest jedna mapa, na której aż roi się od snajperów, których musisz zabić, aby wbić to trofeum. Musisz wybrać klasę „Zwiadowca”, który wyposażony jest w karabin powtarzalny. Wybierz tryb operacji i mapę tę najbardziej po prawej. Tutaj co drugi gracz wybiera snajpera. Teraz Twoim zadaniem jest znalezienie takiego znaczka jak na poniższym screenie. Świecący krzyżyk oznacza snajpera. Musisz go zabić. Polecam zawsze strzelanie z bliżej odległości i celowanie w głowę, ponieważ snajperzy bardzo szybko się kryją, gdy zostaną trafieni.

Jeżeli widzisz takie światełko to to na pewno snajper. 🙂

 

braz Realizacja wytycznych / Play the Objective
Wykonaj 25 rozkazów drużynowych w grze online / Complete 25 Squad Orders in multiplayer.

Po pierwsze musisz być kapitanem swojej drużyny. W menu wyboru drużyny możesz w każdym momencie stworzyć nową, co jest zalecane, aby nie czekać na przejmowanie pałeczki. Jeżeli grasz ze znajomymi, to wtedy bardzo prosto można przekazać dowództwo innej osobie (lub inna osoba przekazuje je Tobie) przez awansowanie danego gracza w menu teamu. Gdy już jesteś dowódcą, Twoim zadaniem będzie po prostu zaznaczanie celu A,B,C przy pomocy . Najedź celownikiem np. na punkt A i naciśnij ten przycisk, aby wydać rozkaz ataku/bronienia danego terytorium.

Niestety nie działa kilkukrotne przełączanie się pomiędzy punktami, więc jeżeli w danym sektorze są tylko 2 cele do przejęcia, zaliczy Ci tylko 2 rozkazy.

 

braz Obligacje wojenne / Warbonds
Zarób 450 obligacji wojennych w grze online / Earn 450 Warbonds in multiplayer.

Obligacje wojenne dostaje się za levelowanie klas postaci, więc wpadnie prędzej czy później. Mi osobiście wpadło to przy 5 levelu w online.

 

braz Kapral / Corporal
Zdobądź 10. rangę w grze online / Reach Rank 10 in multiplayer.

Wpadnie dosyć szybko, mniej więcej po 6-7 operacjach z dobrą grą. Najszybciej XP można zdobywać dzięki medykowi, który może ożywiać i leczyć kompanów, a naprawdę co chwile znajdziesz przyjaciela, który potrzebuje pomocy lub poległ na placu boju. Kilka tipów jeżeli chodzi o szybkie levelowanie:

 • Tak jak już wspomniałam, dobrze jest używać klasy medyka – zabijać przeciwników, ale przede wszystkim leczyć i wskrzeszać kompanów.
 • Bardziej opłacalne jest przejmowanie kolejnych punktów (lub ich bronienie) niż zabijanie przeciwników. Praca zespołowa jest najważniejsza.
 • Grając w teamie i będąc kapitanem, warto zaznaczać celę przy pomocy  (najedź celownikiem np. na punkt A i naciśnij ten przycisk, aby wydać rozkaz ataku/bronienia danego terytorium).
 • Współpraca zespołowa jest mile widziana, ponieważ jeżeli chodzisz ze swoimi kompanami z drużyny i strzelacie do jednego przeciwnika wszyscy dostajecie bonus drużynowego zabicia.

 

zloto Powołany na szturmowca / Assault Enlistment
Zdobądź 2. rangę szturmowca w grze online / Reach Assault Rank 2 in multiplayer.

Ranga klasowa leci dosyć powoli, a klasa szturmowca jest ciężka do levelowania względem innych. Najwięcej punktów będziesz zdobywał za zabijanie przeciwników z maszyn tj. czołgów/samolotów/sterowców itd. Co więcej premia przyznawana jest również za niszczenie pojazdów wroga, a w ekwipunku masz ciężkozbrojne granaty, broń, które pomogą w wykonaniu tego zadania.

Oczywiście punkty XP dostajesz też za przejmowanie/bronienie danych terytoriów oraz za zabijanie przeciwników.

 

zloto Powołany na medyka / Medic Enlistment
Zdobądź 2. rangę medyka w grze online / Reach Medic Rank 2 in multiplayer.

Najłatwiejsza klasa do levelowania, ponieważ zadaniem medyka jest leczenie i wskrzeszanie kompanów. Na mapie jest multum graczy, którzy oczekują pomocy, szczególnie polecam włoskie misje, gdzie grupy graczy ukrywają się w bunkrach i tam bardzo łatwo o zdobycie punktów, będąc medykiem.

Oczywiście punkty XP dostajesz też za przejmowanie/bronienie danych terytoriów oraz za zabijanie przeciwników.

 

zloto Powołany na zwiadowcę / Scout Enlistment
Zdobądź 2. rangę zwiadowcy w grze online / Reach Scout Rank 2 in multiplayer.

Nienawidzę snajperów w tej grze, bo czają się na każdym kroku. Niestety, aby zdobyć platynę Ty też musisz pobawić się w zwiadowcę, który niestety zdobywa punkty klasowe tylko za zabijanie przeciwników snajperką lub pistoletem. Jedyne co mogę polecić to wykonywanie misji włoskich, które mają bardzo zróżnicowaną mapę (górzystą) przez co łatwiej dostrzec wrogów z góry, a i zabicie Ciebie będzie większym wyzwaniem. Warto wybrać broń bez lunety i próbować zabijać przeciwników w bezpośrednim kontakcie. 1 strzał = od razu śmierć przeciwnika. Zwykły karabin bez lunety, pistolet i pociski przeciwpancerne oraz próby przejmowania terenów to klucz do sukcesu

Oczywiście punkty XP dostajesz też za przejmowanie/bronienie danych terytoriów.

 

zloto Powołany na żołnierza wsparcia / Support Enlistment
Zdobądź 2. rangę żołnierza wsparcia w grze online / Reach Support Rank 2 in multiplayer.

Żołnierze wsparcia w przeciwieństwie do medyka mogą rzucać skrzynie z amunicją i też za to będą otrzymywać najwięcej punktów klasy. Ponownie polecam (moim zdaniem najlepsze) misje włoskie, które ze względu na swoje bunkry i dużą liczbę graczy skupiających się w nich, stanowią dla żołnierzy wsparcia najlepsze miejsce do levelowania.

Oczywiście punkty XP dostajesz też za przejmowanie/bronienie danych terytoriów oraz za zabijanie przeciwników.

 

srebro Odznaczony / Decorated
Zdobądź 1. rangę czterema klasami piechoty w grze online / Reach Rank 1 with all 4 Infantry classes in multiplayer.

Patrz powyższe złote trofea.

 

braz Wysoko postawieni znajomi / Friends in High Places
Ukończ opowieść „Wysoko postawieni znajomi” / Complete Friends in High Places.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Nic nie jest zapisane / Nothing is Written
Ukończ opowieść „Nic nie jest zapisane” / Complete Nothing is Written.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Błoto i krew / Through Mud and Blood
Ukończ opowieść „Błoto i krew” / Complete Through Mud and Blood.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Avanti Savoia! / Avanti Savoia!
Ukończ opowieść „Avanti Savoia!” / Complete Avanti Savoia!

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Goniec / The Runner
Ukończ opowieść „Goniec” / Complete The Runner.

Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Walka z olbrzymami / Taking down giants
Odblokuj wszystkie wpisy do kodeksu z opowieści „Wysoko postawieni znajomi” / Unlock all Codex Entries in Friends in High Places.

Zdecydowanie moja ulubiona misja, którą z wielką przyjemnością powtarzałam. Wszystkie wyzwania (wpisy), które na Ciebie czekają są dosyć proste, ale jedno może napsuć trochę nerwów. W sumie jest ich 11. Po kliknięciu w nazwę zostaniesz przeniesiony do filmiku z konkretnym zadaniem.

Próbny lot

 1. Jak zostać Asem – Ukończ trening strzelecki w „Próbnym locie” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 2. Zasady Boelckego – Nie zgub tropu podczas pościgu w „Próbnym locie” – Zaraz na początku misji, zostaniesz poproszony o podlecenie do myśliwca i trzymanie się jak najbliżej niego. Zadanie jest proste – musisz lecieć wystarczająco blisko współtowarzysza, aby kółko na środku celownika zaczęło się wypełniać i pod żadnym pozorem nie przestało (czyli nie możesz odlecieć za daleko.

Wojna totalna

 1. Krwawy kwiecień – Dopilnuj, by co najmniej cztery bombowce wyszły cało z nalotu w „Wojnie totalnej” – Oczywiście polecam wykonywać misję na najniższym poziomie trudności. Nie powinno być większych problemów z utrzymaniem czterech bombowców, które będą latać w 3 falach. Wystarczy tylko zestrzeliwać wrogie samoloty w miarę szybko, aby nie uszkodziły myśliwców Twoich towarzyszy
 2. Strategiczne naloty bombowe – Zniszcz fort w „Wojnie totalnej” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Upadek

 1. Ziemia niczyja – Dostań się niezauważony na ziemię niczyją w „Upadku” – Na najłatwiejszym poziomie trudności to naprawdę nie jest problem. Jeżeli zostaniesz zauważony – wczytaj ostatni punkt kontrolny. Zabijaj przeciwników tylko jeśli to konieczne, albo jesteś pewien, że nikt tego nie zauważy. Używaj tylko walki wręcz, ewentualnie broni z tłumikami.
 2. Bomby pułapki – Zabij 2 wrogów przy pomocy bomb pułapek w „Upadku” – Bomby znajdziesz zaraz na początku rozdziału, w małym zagłębieniu z amunicją po lewej stronie. Wystarczy tak naprawdę założyć je w pobliżu przeciwników, tapnąć panel dotykowy, aby zwrócić ich uwagę, szybko uciec i po chwili na pewno złapie się jakiś przeciwnik. Można też wszcząć alarm, wejść do budynku i założyć te bomby w drzwiach.
 3. Wojna we Francji – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Upadku” – Po kliknięciu w nazwę wyzwania, zostaniesz przeniesiony do filmiku z lokalizacją wszystkich znajdziek w tym rozdziale.

Forte et fidele

 1. Naloty bombowców Gotha na Londyn – Zestrzel bombowce w „Forte et fidele” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 2. Działka w przestworzach – Zestrzel 10 samolotów w ciągu 30 sekund bronią stacjonarną w „Forte et fidele” – Zdecydowanie najtrudniejsze wyzwanie w całej grze, ponieważ wymaga dosyć dużej sprawności w obsługiwaniu pada i zręczności. W pewnym momencie rozdziału, siądziesz za celownikiem działka przeciwlotniczego. Po kliknięciu w nazwę wyzwania zostaniesz przeniesiony do filmiku, który pokaże jak je wbić. Mniej więcej wygląda to tak, że musisz zestrzelić pierwsze 3 samoloty, które lecą prosto na Ciebie, następnie od góry/od prawej strony będzie leciał jeden myśliwiec. Patrzysz następnie szybko przed siebie, będą lecieć 3-4 następne (tu trzeba być najszybszym). Następnie 3 bombowce, które wylatują z chmur z przodu/po prawej i na samym końcu myśliwiec, który będzie krążył na środku. Brzmi skomplikowanie, prawda? Jest, ale po kilku próbach powinieneś zestrzelić wymaganą liczbę wrogich samolotów.
  UWAGA! Jeden z patchy wprowadza takie zmiany, które uniemożliwia zdobycie tego wpisu. Zaleca się grę na save’ie bez patchy!
 3. Polowanie na smoki – Znajdź podręcznik polowy w „Forte et fidele” – Po kliknięciu w nazwę wyzwania, zostaniesz przeniesiony do filmiku z lokalizacją wszystkich znajdziek w tym rozdziale.
 4. Pierwsze powietrzne pojedynki – Ukończ opowieść „Wysoko postawieni znajomi” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Wszyscy ludzie śnią / All men dream
Odblokuj wszystkie wpisy do kodeksu z opowieści „Nic nie jest zapisane” / Unlock all Codex Entries in Nothing is Written.

Ostatnia misja i ostatnie wyzwania, które są dosyć proste. Poniżej lista i pomoc w ich wbijaniu:

Ukryć się na widoku

 1. Kolej Hidżaska – Zbadaj miejsce katastrofy w „Ukryć się na widoku” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 2. Beduini – Nie dając się wykryć, znajdź książkę szyfrów w ” Ukryć się na widoku”
 3. Sławni ludzie podczas I wojny – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Ukryć się na widoku” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Robota dla młodych

 1. Gertrude Bell – Zabij jednego z oficerów karabinem powtarzalnym w „Robota dla młodych”
 2. Lawrence z Arabii – Zabij jednego z oficerów bronią do walki wręcz w „Robota dla młodych”
 3. Czołgi w wojnie na pustyni – Zabij jednego z oficerów przy pomocy czołgu w „Robota dla młodych”
 4. Rola kobiet podczas I wojny – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Robota dla młodych” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Oddech pustyni

 1. Wozy opancerzone na pustyni – Nie dając się wykryć, zniszcz trzy pojazdy w „Oddechu pustyni” –
 2. Samoloty w wojnie na pustyni – Utrzymaj co najmniej 2 działa polowe w stanie używalności w „Oddechu pustyni” – Powiem Ci szczerze, że te wyzwanie wpadło mi samo, podczas wykonywania misji na najwyższym poziomie trudności, przy pierwszym podejściu. Zacznijmy od tego, że działka polowe przydadzą się do zniszczenia pociągu, ale tak naprawdę nie musisz ich używać. Na najniższym poziomie trudności wystarczą same granaty i reszta ekwipunku, aby zniszczyć pojazd. Jeżeli będziesz używał dział, to będą one wtedy automatycznie namierzane przez przeciwnika i w konsekwencji czego zniszczone.
 3. Rozpaczliwa potrzeba działania – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w”Oddechu pustyni” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.
 4. Arabska rewolta – Ukończ opowieść „Nic nie jest zapisane” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Huk gromu / Sound of thunder
Odblokuj wszystkie wpisy do kodeksu z opowieści „Błoto i krew” / Unlock all Codex Entries in Through Mud and Blood.

Misja z czołgiem, pierwsza i naprawdę dobrze zaprojektowana. Poniżej lista z wszystkimi wyzwaniami:

Ponad szczytem

 1. Niemiecka taktyka przeciwpancerna – Zniszcz wszystkie działa polowe w „Ponad szczytem” – Musisz zniszczyć wszystkie działa, których jest dokładnie 36. Po kliknięciu w nazwę wyzwania, zostaniesz przeniesiony do filmiku z lokalizacją każdego z nich. W dużym skrócie działka polowe, to wszystkie te elementy, które będą w Ciebie strzelały z ciężkich pocisków.
 2. Balony obserwacyjne – Zabij 5 wrogów jako piechur w „Ponad szczytem” – W pewnym momencie zyskasz możliwość wyjścia z czołgu (i de facto Twoim zadaniem będzie naprawienie go). Po odświeżeniu pojazdu, wyjdź ponownie z czołgu i zabij przynajmniej 5 wrogów, aby odblokować to wyzwanie.
 3. Wojska pancerne podczas I wojny – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Ponad szczytem” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Mgła wojny

 1. Wskazywanie drogi Bess – Pokonaj las, nie dając się wykryć w „Mgle wojny” – Najniższy poziom trudności i trochę cierpliwości. Nie możesz użyć jakiejkolwiek broni (chyba, że jest z tłumikiem, albo przyrządu do walki wręcz). W razie problemów – kliknij w nazwę wyzwania.
 2. Walki w lasach podczas I wojny – Pokonaj las bez zabić w walce wręcz w „Mgle wojny” – Kolejne proste wyzwanie, w skrócie, nie możesz zabić żadnego przeciwnika przez naciśnięcie . Jeżeli niechcący wykonasz zabójstwo wręcz – wczytaj ostatni punkt kontrolny
 3. Gazy bojowe podczas I wojny – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Mgle wojny” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Awaria

 1. Niemieckie warsztaty naprawy czołgów – Zdobądź wszystkie części silnika, nie dając się wykryć w „Awarii” – Najniższy poziom trudności, trochę cierpliwości i nie powinno być problemu z tym trofeum. Polecam wziąć broń z tłumikiem, która czeka na Ciebie w pierwszym wiatraku (po prawej stronie), na jednym z pięter. Przyda się ona w eliminowaniu przeciwników. W razie problemów – kliknij w nazwę filmiku.
 2. Pozyskiwanie czołgów przez Niemców podczas I wojny – Zdobądź pierwszą część silnika w „Awarii” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 3. Lotnicze wsparcie dla czołgów – „Znajd wszystkie podręczniki polowe w „Awarii” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Stal przeciw stali

 1. W głębi lasu Bourlon – Nie pozwól, by czołg został uszkodzony przed oczyszczeniem wioski w „Stal przeciw stali” – Na początku może wydawać się trudne, ale na szczęście jest łatwy sposób, na wbicie tego wyzwania. Od razu po rozpoczęciu misji, skieruj się w lewo, do końca mapy i wzdłuż niej poruszaj się cały czas do przodu. Żaden przeciwnik Cię nie wykryje i nie odniesiesz żadnych obrażeń.
 2. Beutepanzer – Niemieckie zdobyczne czołgi – Zniszcz jeden ze zdobytych czołgów Mark V w „Stal przeciw stali” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 3. Pierwsza bitwa pancerna – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Stal przeciw stali” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.
 4. Druga bitwa pod Cambrai – Ukończ powieść „Błoto i krew” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Na podbój gór / Conquering the mountains
Odblokuj wszystkie wpisy do kodeksu z opowieści „Avanti Savoia!” / Unlock all Codex Entries in Avanti Savoia!

Najlepsza mapa i niestety moim zdaniem najgorsza misja fabularna, ale za to dosyć proste wyzwania:

O La Vittoria

 1. Pancerz „Farina” – Pokonaj 5 wrogów granatami w „O La Vittoria” – Od początku misji masz w ekwipunku kilka granatów. Staraj się rzucać w kucających przeciwników, ponieważ oni znacznie wolniej będą uciekać (raczej kłaść się na ziemi), przez co po 5 rzutach granatem w przeciwnika, powinno zaliczyć Ci to wyzwanie.
 2. Śmiałkowie – Dołącz do walki jako elitarny żołnierz arditi w „O La Vittoria” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 3. Współpraca aliantów w górach – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „O La Vittoria” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

O Tutti Accoppati

 1. Walka powietrzna w Alpach – Zabij 10 wrogów bronią osobistą w „O Tutti Accoppati” – Broń osobista to pistolet, który jest dostępny w ekwipunku od początku misji. Zabij nim dziesięciu przeciwników i kolejne wyzwanie zaliczone.
 2. Niewyobrażalne eksplozje – Bądź świadkiem wysadzenia góry w „O Tutti Accoppati” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 3. Zmagania na dachu Europy – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „O Tutti Accoppati” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.
 4. Front włoski podczas I wojny – Ukończ opowieść „Avanti Savoia!” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

srebro Wzgórza Gallipoli / The hills of Gallipoli
Odblokuj wszystkie wpisy do kodeksu z opowieści „Goniec” / Unlock all Codex Entries in The Runner.

Bardzo sympatyczna misja z prostymi wyzwaniami:

Przylądek Helles

 1. Morskie wparcie ogniowe podczas I wojny – Pokieruj ogniem okrętów wojennych w „Przylądek Helles” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 2. Torpedowy wyczyn w Dardanelach – Uzyskaj 10 trafień w głowę w”Przylądek Helles” – Kolejne proste wyzwanie, którego opis mówi sam za siebie. Najniższy poziom trudności, obojętnie jaka broń, strzały w głowę i po sprawie.
 3. Salwy z obu stron półwyspu Gallipoli – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Przylądek Helles” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

Goniec

 1. Samostrzelająca broń – Zabij 10 wrogów bronią osobistą w opowieści „Goniec” – Broń osobista to po prostu pistolet (broń boczna). Wystarczy, że zabijesz nim 10  wrogów i następne wyzwanie odblokowane. Lokalizacja pistoletu na filmiku, do którego zostaniesz przeniesiony przez kliknięcie w nazwę wyzwania.
 2. Geolodzy podczas I wojny – Zabij 5 wrogów granatami karabinowymi w opowieści”Goniec” – Granaty karabinowe trzeba najpierw znaleźć. Na poniższym zdjęciach znajdziesz mniej więcej lokalizację, dokładniejsza znajduje się na filmiku, do którego zostaniesz przeniesiony po kliknięciu w nazwę wyzwania. Masz tylko 6 granatów, więc staraj się strzelać w grupkę przeciwników, a nie w pojedyncze jednostki.
 3. Gońcy w okopach – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w opowieści „Goniec – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.

 

Uważaj na siebie

 1. Koń trojański bitwy o Gallipoli – Zabij 5 wrogów granatami w „Uważaj na siebie” – Proste jak drut, wystarczy zabić kilku przeciwników zwykłymi granatami.
 2. Forteca Gallipoli – Zabij 5 wrogów bronią do walki wręcz w „Uważaj na siebie” – To jest trochę zglitchowane, ponieważ musisz zabić niby tylko 5 wrogów przy pomocy , a mi i wielu innym osobom zaliczyło to wyzwanie przy około 15 zabiciach.
 3. Mity na temat Gallipoli – Znajdź wszystkie podręczniki polowe w „Uważaj na siebie” – Kliknij w nazwę wyzwania, aby przenieść się do filmiku, z lokalizacją wszystkich znajdziek.
 4. Operacje w Dardanelach i na Gallipoli – Ukończ opowieści „Goniec” – Związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Oko w oko / Up close and personal
Zabij 10 wrogów bronią do walki wręcz w kampanii / Perform a melee kill on 10 enemies anywhere in the campaign.

Powinno wpaść podczas swobodnej rozgrywki, ewentualnie podczas wykonywania wyzwań w misjach fabularnych. Walka wręcz odbywa się poprzez podejście do przeciwnika i naciśnięcie .

 

braz Mocniejsza od saperki / Mightier than the shovel
Odszukaj szablę kawaleryjską ukrytą we francuskiej wiosce i zabij nią wroga w trybie kampanii / Find the hidden Cavalry Sword and take down an enemy on the French countryside in the campaign.

Trofeum możliwe do wbicia tylko w historii „Błoto i krew”, podrozdziale „Awaria”. Musisz najpierw znaleźć szablę, która znajduje się w jednym z budynków (lokalizacja na poniższym filmiku), a następnie zabić nią przeciwnika. Łatwo, prosto i przyjemnie.

 

braz Fala uderzeniowa / Shock Wave
Zabij 5 wrogów dynamitem w kampanii / Kill 5 enemies by using dynamite in the campaign.

Dynamit możesz znaleźć w prawie każdym namiocie z bronią. Używa się go trochę inaczej, niż wszystkie materiały wybuchowe. Najpierw musisz rzucić dynamit w jakieś miejsce , dopiero później go wysadzić przez naciśnięcie . Wystarczy zabić w ten sposób 5 przeciwników i trofeum będzie Twoje. Oczywiście dynami i inne materiały wybierasz z ekwipunku poprzez naciśnięcie lewo/prawo na krzyżaku.

 

srebro Trzech kapitanów / Triple Boluk-Bashi
Zabij wszystkich 3 osmańskich oficerów bronią do walki wręcz w „Robocie dla młodych” w kampanii / Kill all 3 Ottoman officers in Young Men’s Work with melee kills in the campaign.

Ustaw łatwy poziom trudności, wybierz ostatnią historię „Nic nie jest zapisane”, podrozdział „Robota dla młodych”. Twoim zadaniem będzie wyeliminowanie wszystkich 3 przywódców bez użycia pistoletów, karabinów, granatów – tylko przy użyciu własnych rąk lub broni do walki wręcz . Odróżniają się ubiorem, od innych żołnierzy. Na poniższym filmiku macie dokładną lokalizację oficerów – jednak mogą się znajdować czasem w innych miejscach.

 

braz Wielka Wojna / The Great War
Ukończ kampanię na poziomie normalnym / Complete the campaign on Normal difficulty.

Patrz trofeum srebroKres wszystkim wojnom„.

 

srebro Kres wszystkim wojnom / The War to End All Wars
Ukończ kampanię na poziomie trudnym / Complete the campaign on Hard difficulty.

Zacznijmy od tego, że gra naprawdę nie jest trudna, nawet na najwyższym poziomie trudności. Oczywiście, nie można lecieć szybko do przodu, w stylu kamikaze, ale spokojne przejście powinno nie sprawiać żadnych problemów. Nie ma co tu się za dużo rozpisywać, jednak poniżej znajdziecie listę tipów, które uważam są kluczem do przejścia gry:

 • Zacznijmy od walki czołgami, ponieważ to tutaj możesz mieć największe problemy. Na szczęście gra jest zaprojektowana tak, że Ty możesz niszczyć przeciwników z dużych odległości, a oni Ciebie i tak nie widzą. Dlatego w misji „Błoto i krew” staraj się eliminować wrogie pojazdy i moździerze z jak największej odległości. Celownik wtedy ustawiasz wysoko i próbuj wycelować tak, aby pocisk spadał dokładnie na przeciwnika. W ten sposób nie odniesiesz żadnych obrażeń, a i cała misja stanie się sto razy prostsza. 🙂
 • Chyba nie muszę wspominać, że każdorazowa wymiana ognia wymaga od Ciebie sprytnego chowania się za przeszkodami. Najlepiej wychylić się, oddać 5-6 strzałów i ponownie się schować, jeżeli życie jest już na poziomie poniżej 50%. Uważaj na żołnierzy zachodzących Cię od tyłu, więc musisz mieć oczy dookoła głowy.
 • Polecam używać lornetki ) do oznaczania przeciwników i przede wszystkim, jeżeli jest to Twoje pierwsze przejście, dokładnego zbadania terenu. Łatwiej się poruszać i ukrywać, jeżeli wiesz, gdzie akurat znajdują się wrodzy żołnierze.
 • Tereny, na których możesz przejść niezauważony, warto wykorzystywać. Łatwiej uniknąć walki, niż zmierzyć się z armią wrogów.

 

WAŻNE! Trofeum wpada dopiero po obejrzeniu filmiku „Pamiętajcie o nas”, który pojawi się na mapie wyboru misji, po ukończeniu wszystkich z nich!

 

braz Coś do poczytania / Catching up on some reading
Znajdź jeden podręcznik polowy w kampanii / Collect one Field Manual in the campaign.

Patrz trofeum zlotoBibliofil„.

 

zloto Bibliofil / Enough for a library
Znajdź wszystkie podręczniki polowe w kampanii / Collect all Field Manuals in the campaign.

Czymże by była platyna, gdyby nie trzeba było dla niej znaleźć wszystkich znajdziek? Tym razem mamy do zebrania 66 podręczników, które na szczęście nie są jakoś mocno pochowane i kilka z nich na pewno zdobędziesz podczas pierwszego przechodzenia gry. Jeżeli później będziesz szukał zaległych znajdziek to po zebraniu konkretnej możesz od razu wyjść z misji, ponieważ postępy są zapisywane na bieżąco. Po kliknięciu w nazwę rozdziału zostaniecie przeniesieni do filmiku z lokalizacją wszystkich konkretnych podręczników. Zapraszamy serdecznie wspólnie z Rekinem. 🙂

 1. Błoto i krew
 2. Wysoko postawieni znajomi
 3. Avanti Savoia!
 4. Goniec
 5. Nic nie jest zapisane

 

braz Gotowy na wyzwania / Up to the challenge
Ukończ jedno wyzwanie w kampanii / Complete one challenge in the campaign.

Patrz trofeum zlotoNiezmordowany„.

 

srebro Zawzięty / Putting in the effort
Ukończ 10 wyzwań w kampanii / Complete 10 challenges in the campaign.

Patrz trofeum zlotoNiezmordowany„.

 

zloto Niezmordowany / Master of adaptation
Ukończ wszystkie wyzwania w kampanii / Complete all challenges in the campaign.

W grze czekają na Ciebie 53 wyzwania, z których część wpadnie za samo przechodzenie gry. Jest kilka, na które trzeba poświęcić więcej czasu, ale zdecydowana większość, na najłatwiejszym poziomie trudności, będzie bułką z masłem. Opierają się one głównie na przejściu niezauważonym przez dany teren, wyeliminowaniu wszystkich przeciwników, zebraniu znajdziek, zabiciu przeciwników konkretną bronią. Po wykonaniu danego wyzwania możesz od razu opuścić grę, ponieważ zapisują się one na bieżąco, a nie przy checkpointach.

Po więcej informacji zapraszam do trofeów:

 1. Błoto i krew – srebro Huk gromu 
 2. Wysoko postawieni znajomi – srebro Walka z olbrzymami 
 3. Avanti Savoia! – srebro Na podbój gór 
 4. Goniec – srebro Wzgórza Gallipoli 
 5. Nic nie jest zapisane – srebro Wszyscy ludzie śnią 

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.
Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości EA Polska.