Bus Simulator 21 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Platyna w Bus Simulator 21 nie jest trudna, ale zajmuje bardzo dużo czasu.  W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony, mamy 2 sporej wielkości miasta.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Bus Simulator 21?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 50 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x7 x25
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 2 miasta do ukończenia
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Koniecznie zaktualizujcie grę do najnowszej wersji! W wersjach sprzed patcha, wbicie platyny było niemożliwe za sprawą jednego zadania, którego nie dało się ukończyć.
 • Gra oferuje sporo ustawień oraz ułatwień, dlatego dostosujcie je pod siebie (można wyłączyć wszelkie kary oraz zdarzenia związane z pasażerami, co przyspiesza nieco platynę). Warto również zwiększyć czułość sterowania, ponieważ autobusy są bardzo ospałe i grając na padzie kierownica kręci bardzo wolno.
 • Włączcie sobie lusterka na stałe (również można to zrobić w opcjach), bardzo to ułatwia manewrowanie większymi autobusami, a przegubowcami w szczególności.
 • Zacznijcie grę od Angel Shores, jest to większe i bardziej szczegółowe miasto, w dodatku znaczna część trofeów jest związana właśnie z tym miastem.
 • Najlepsze trasy to te, które lecą przez jak najwięcej przystanków i wszystkie możliwe dzielnice. Pamiętajcie też o balansie zapotrzebowania (fioletowe i zielone przystanki) trasy w trakcie jej tworzenia, żeby była zrównoważona, wtedy zarabiacie najwięcej. Warto mieć jedną główną i bardzo długą trasę, która leci przez całą mapę i do niej dorzucać nowe autobusy.
 • Zarabiacie poprzez nabijanie paska u góry ekranu, gdy dojdzie do końca to dostajecie „dniówkę”. Im macie więcej autobusów na głównej trasie (albo na innych trasach jak wolicie), tym więcej będziecie zarabiać. Pasek nabijacie poprzez jeżdżenie po trasie i rozwożeniu ludzi. Im dłuższy odstęp między przystankami (lub gdy są w innych dzielnicach), tym więcej paska nabijecie.
 • Gdy pojawi się zadanie związane z ukończeniem jakiejś trasy w danym czasie, wystarczy wskoczyć na przedostatni przystanek, poczekać na autobus (klikając w rozkład jazdy), przejąć go i dojechać do końca.
 • Dzielnice rozwiniecie poprzez ulepszanie przystanków. Tym podnosicie poziom poprzez przejeżdżanie przez nie na danej trasie, dlatego wystarczy wskoczyć na przystanku wcześniej, przejąć autobus i przejeżdżać przez następny przystanek.
 • Każda trasa ma swój rozkład jazdy, niestety odstępy czasowe między przystankami są bardzo duże i nie da się ich zmniejszyć. Jednak można spokojnie jechać i nie zwracać uwagi na czasy, a pasek oraz poziom przystanków nadal będzie zaliczany. Nasz autobus zostanie przemianowany na „Poza godzinami” i gdy dojedziecie do końca trasy to przejdziecie w tryb wolnej jazdy.
 • Najszybsze i najbardziej zwrotne są autobusy Volvo (elektryczne), dlatego warto w nie inwestować jak tylko zarobicie trochę grosza.
 • Nie sprzedawajcie autobusów, ponieważ jest trofeum, które wymaga posiadania każdego z nich i trzeba je mieć wszystkie w garażu.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Ukończyć wszystkie zadania na Angel Shores

Angel Shores to nowe miasto w Bus Simulator 21 i nawiązuje mocno do amerykańskich miast. Warto tutaj zacząć swoją przygodę i nauczyć się podstaw gry, bo wszystkie zadania będą Was krok po kroku prowadzić przez jej meandry. Wiele pucharków jest związanych właśnie z tym miastem, dlatego lepiej tutaj spędzić jego większość, a do drugiego miasta przejść, gdy już w pełni opanujecie grę oraz zrobicie wszystko w Angel Shores co tylko można. Nie mam tutaj innych rad niż te co wymieniłem we Wstępnych wskazówkach, dlatego koniecznie zapoznajcie się z nimi, a potem róbcie kolejne zadania.

 

KROK #2 – Znajdźki oraz inne trofea związane z Angel Shores

Gdy zrobicie wszystkie zadania, powinniście mieć już większość pucharków zrobioną. Na pewno zostaną Wam znajdźki oraz pojedyncze trofea jak naładowanie elektryka czy te związane z pasażerami. Zapraszam do opisu poszczególnych pucharków, gdzie znajdziecie filmiki z lokacjami. Dodam tylko, że znajdźki wymagają opuszczenia autobusu i zwiedzania terenów pieszo. Niektóre z nich są ukryte w naprawdę dziwnych miejscach, do których w życiu nie przyszłoby mi do głowy, aby się tam udać w tego typu grze.

 

KROK #3 – Seaside Valley oraz trofea związane z tym miastem

Seaside Valley to miasto przeniesione z poprzedniej części gry, dlatego weterani serii na pewno poczują się jak w domu. Niestety, przy zmianie miasta zaczynamy od nowa, czyli odkrywamy mapę na nowo oraz budujemy flotę od nowa. Pucharków związanych z tym miastem jest znacznie mniej, ale również są czasochłonne (szczególnie zrobienie wszystkich zadań). Pamiętajcie o wytycznych ze Wstępnych wskazówek i szybko zarobicie dobry pieniądz, który przyda się przy rozbudowie floty. Na samym końcu, będziecie musieli zapewne zrobić trofeum za przejechanie 1000 kilometrów. Jest to najbardziej czasochłonny pucharek w całej grze i będzie wymagać dodatkowych kilku godzin grania i kręcenia się w kółko po mieście. Bardziej szczegółowo opisałem go poniżej.

 

Poradnik:

platyna Łączenie światów / Connecting Worlds
Zbierz wszystkie inne trofea / Obtain all other trophies

Platynowy dzbanek nie ma dużych wymagań poza sporą ilością wolnego czasu. Musicie przeznaczyć na niego mniej więcej 50 godzin, bo tyle właśnie zajmuje zrobienie wszystkiego.

 

braz Witaj w Angel Shores / Welcome to Angel Shores 15
Ukończ samouczek w Angel Shores / Finish the tutorial in Angel Shores

Po wybraniu miasta Angel Shores, gra będzie Wam tłumaczyć podstawy gry oraz wyjaśniać mechanikę. Wystarczy ukończyć samouczek i gotowe.

 

braz Nowy aż błyszczy / New and Shiny 15
Kup autobus w salonie / Buy a bus in a dealership

Na mapie jest zawsze kilka salonów, wystarczy na niego najechać na mapie i się tam przenieść szybką podróżą. Przy salonie należy podejść pod terminal, aby móc zakupić autobus. Na początku dostępne są tylko najmniejsze i najtańsze sztuki, jednak do trofeum nie ma znaczenia jaki kupicie, po prostu trzeba kupić dowolny. Zakup odbywa się poprzez wybranie autobusu, następnie trzeba do niego wsiąść i podjechać nim pod bramę wyjazdową. Po zatrzymaniu się pod bramą, pojawi się informacja czy chcemy zakupić ten pojazd. Potwierdzamy i trofeum powinno wpaść.

 

braz Wsiadaj / Hop On 15
Ukończ swoją pierwszą misję w Angel Shores / Finish your first mission in Angel Shores

Tak jak opis mówi, kierujcie się wytycznymi w pierwszym zadaniu na mapie Angel Shores.

 

braz Bo liczy się styl / There is no Accounting for Taste 15
Spersonalizuj autobus / Customize a bus

Dostęp do swojej floty macie na bieżąco, wystarczy kliknąć touchpad , przejść do zakładki Garaż i wybrać dowolny autobus. Zmieniacie dowolne wartości, jak kolor, okleinę czy wystrój wnętrza, po czym zatwierdzacie klikając . Po potwierdzeniu zmian, dzbanek jest Wasz.

Wystarczy zmienić dowolną wartość i zatwierdzić.

 

braz Łączenie kropek / Connecting Dots 15
Stwórz nową trasę / Create a new Route

Trasy tworzymy będą na poglądzie mapy. Najpierw musimy kliknąć , żeby przejść do menu tworzenia trasy. Teraz klikacie na kolejnych przystankach, przez które ma prowadzić trasa, warto ustawić trasę w okrąg, żeby autobus mógł ciągle po niej jeździć bez niepotrzebnych manewrów (można również zmienić typ trasy na ping-pong, przez co po dojechaniu do końca trasy, będziemy ją jechać w drugą stronę). Przy tworzeniu, warto również pamiętać o balansie zapotrzebowania trasy, tak żeby fioletowe i zielone przystanki miały równą liczbę. Na samym końcu, ponownie klikamy , aby zatwierdzić trasę i gotowe. Do trofeum wystarczy stworzyć jakąkolwiek trasę, najkrótsza wymaga 4 przystanków. Wpadnie Wam to w trakcie robienia zadań, jako że wiele z nich wymaga ciągnięcia trasy przez nowe dzielnice.

 

braz Zatrzymaj się i ruszaj / Stop and Go 15
Awansuj przystanek autobusowy na wyższy poziom / Level up a bus stop

Każdy przystanek ma swój poziom, a podnosimy go poprzez przejeżdżanie przez niego (oczywiście przystanek musi być częścią jakiejś trasy). Poziom sprawdzimy wchodząc na mapę i najeżdżając na niego, gdzie zobaczymy pasek postępu oraz aktualny poziom. Przeważnie trzeba przejechać od 1 do 2 razy przez przystanek, żeby go awansować. Wtedy znów musicie wejść na mapę, najechać na przystanek i ręcznie zmienić jego poziom na następny, jako że nie dzieje się to automatycznie. Szybka metoda podnoszenia poziomu przystanków to przenieść się na przystanek wcześniej na danej trasie, przywołać autobus poprzez rozkład jazdy, przejąć go i normalnie do niego jechać. Nie trzeba jeździć w kółko całej trasy, aby do niego w końcu dojechać. Ta metoda sprawdza się również, gdy trzeba podnosić poziom całych dzielnic, wtedy warto wytyczyć trasę przez każdy przystanek, przenieść się początek, jechać i podnosić ich poziomy.

Tak sprawdzicie poziom danego przystanku.

 

srebro Elastyczność to klucz / Flexibility is Key 30
Kup swój pierwszy autobus przegubowy / Buy your first bendy bus

Przegubowców jest kilka w grze, pierwszy odblokujecie nieco później, gdy zrobicie kilka misji. Jest również zadanie związane z zakupem autobusu przegubowego, także trofeum w żadnym wypadku nie pominiecie. Najtańsza i najszybsza opcja to Mercedes-Benz Citaro G, który kosztuje 280,000€. Kupiłem go mniej więcej, gdy miałem 15 poziom firmy.

Jeden z lepszych przegubowców na start.

 

srebro Podwójna zabawa / Double the Fun 30
Kup swój pierwszy autobus piętrowy / Buy your first double decker bus

Piętrowy autobus będziecie mogli zakupić dopiero pod sam koniec danego miasta. Odblokuje się on bodajże przy jednym z ostatnich zadań. W grze jest jeden autobus piętrowy Alexander Dennis Enviro500, który kosztuje 680.000€.

Prawdopodobnie ostatni autobus jaki będziecie mogli zakupić.

 

 

braz Wyspiarska turystyka / Island Tourism 15
Ukończ 10 misji w Angel Shores (Gra dla jednego gracza) / Finish 10 missions in Angel Shores (Single Player)

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

braz Nowa praca / A new Job 15
Ukończ 20 misji w Angel Shores (Gra dla jednego gracza) / Finish 20 missions in Angel Shores (Single Player)

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

braz Widok pełen słońca / Sunny View 15
Ukończ 30 misji w Angel Shores (Gra dla jednego gracza) / Finish 30 missions in Angel Shores (Single Player)

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

srebro Wokół nabrzeża / All Around the Shore 30
Odblokuj przystanek autobusowy w każdej dzielnicy Angel Shores (Gra dla jednego gracza) / Unlock a bus stop in every district of Angel Shores (Single Player)

Trofeum powiązanie z zadaniami głównymi, jako że to wraz z ich progresem będziecie odkrywać kolejne dzielnice oraz przystanki w nich. Robienie zadań to jedyny sposób na ich odkrycie, także nawet jak będziecie koło nich jeździć, to nic Wam to nie da, dopóki nie zrobicie zadania głównego związanego z nową dzielnicą. Nie mam tutaj innej rady jak po prostu grać i robić misje. Na Angel Shores jest ponad 30 misji (bodajże 35), także trochę grania przed Wami.

 

braz Odblokuj terminal przewozowy / Unlock the Transit Terminal
Odblokuj terminal przewozowy (Gra dla jednego gracza) / Unlock the Transit Terminal (Single Player)

Terminal Przewozowy odblokujecie w miarę robienia zadań głównych. Na Angel Shores, terminal znajduje się w jednej z początkowych dzielnic Highlander Park (mniej więcej po środku, łatwo poznać bo pętlach). Odblokujecie go stosunkowo szybko, jako że część misji wymaga puszczenia trasy przez ten terminal, także podobnie jak w pucharku wyżej, po prostu grajcie i trofeum samo się odblokuje.

Lokacja Terminalu Przewozowego.

 

braz Ratowanie świata / Saving the World 30
Naładuj elektryczny autobus, korzystając ze stacji ładowania / Charge an e-bus using the loading station

Przede wszystkim musicie zakupić jeden z autobusów elektrycznych, które nie są dostępne od początku. Najpierw róbcie misje główne, aż nie odblokujecie możliwości zakupu jednego z nich. Poniżej wstawiam listę wszystkich autobusów elektrycznych jakie są w grze, także jak tylko będziecie mogli to polecam zakupić Volvo, jako że bardzo przyjemnie się nim jeździ + ma dobry kąt skrętu, co tutaj jest kluczowe, szczególnie przy przegubach.

Lista autobusów elektrycznych:

 • BYD 12m eBus – 380,000€
 • Mercedes-Benz eCitaro – 390,000€
 • Volvo 7900 Electric – 400,000€
 • BYD 18m articulated eBus – 420,000€
 • Mercedes-Benz eCitaro G – 420,000€
 • Volvo 7900 Electric Articulated – 420,000€
 • Scania Citywide LF 12m – 490,000€
 • Scania Citywide 14,8m – 510,000€

Jak tylko zdobędziecie jeden z nich, musicie udać się do Waszej zajezdni (depot), gdzie możecie wybrać dowolny autobus z posiadanej floty. Wybieracie jeden z elektryków, po czym podjeżdżacie nim pod słup, który znajduje się z boku placu zajezdni. Musicie wjechać odpowiednio, żeby słup podświetlił się na zielono, oznacza to, że autobus się ładuje, a Wy otrzymacie trofeum.

Filmik:

 

braz To ja tu rządzę / I’m the Boss 30
Przejmij autobus innego kierowcy, korzystając z menu tras / Take over a bus from another driver using the route menu

Musicie mieć minimum jeden autobus, który będzie prowadzony przez AI na danej trasie. By przypisać autobus do trasy, musicie wejść w utworzoną trasę, a następnie kliknąć ikonę kalendarza.

Pojawi się okienko, gdzie będziecie mogli dodawać autobusy do wybranej trasy oraz możliwość zmiany odstępów czasowych pomiędzy przystankami. Dorzucacie do trasy dowolny autobus i zatwierdzacie. Teraz AI będzie jeździć oraz będzie wliczane od podsumowania dniówki, także im więcej macie autobusów, tym więcej kasy będziecie zarabiać. Przy przejąć autobus, musicie wejść na mapę oraz znaleźć poruszający się znaczek dowolnego autobusu kierowanego przez AI, klikacie na nim i wybieracie opcję przejęcia. Pojawi się krótki ekran ładowania, a Wy po chwili będziecie siedzieć za sterami autobusu.

 

braz Zawsze na czas / Always on Time 15
Zmień wartość w rozkładzie jazdy / Change a value in the timetable

Musicie mieć minimum jeden autobus, który będzie prowadzony przez AI na danej trasie. By przypisać autobus do trasy, musicie wejść w utworzoną trasę, a następnie kliknąć ikonę kalendarza.

Pojawi się okienko, gdzie będziecie mogli dodawać autobusy do wybranej trasy oraz możliwość zmiany odstępów czasowych pomiędzy przystankami. Tym razem interesuje Was dolna część rozkładu, gdzie możecie zmieniać odległości czasowe pomiędzy danymi przystankami. Zmieńcie dowolną z nich i zapiszcie zmiany.

Zmieńcie czasy na dowolnym przystanku i gotowe!

 

srebro Gaz do dechy / Pedal to the Metal 30
Przejedź 1000 kilometrów autobusem / Drive 1000 kilometers

Ostatnie trofeum jakie wbijecie przed platyną. 1000 kilometrów ciągnie się w nieskończoność i wymaga bardzo dużej liczby godzin do przejechania. Po ukończeniu gry i zrobieniu obu miast, łącznie ze wszystkimi misjami, musiałem jeździć jeszcze około 5 godzin (realne czasu). Najlepszą trasą do nabijania kilometrów jest zdecydowanie autostrada w Angel Shores, można tutaj wytyczyć koło wokół całej mapy i po prostu tak jeździć aż nie wpadnie trofeum. Polecam wybrać autobus elektryczny, najlepiej Volvo 7900 Electric, które potrafi się rozpędzić do prawie 140km/h na długiej prostej. Oczywiście całość robicie w wolnej jeździe, nie na trasie pomiędzy przystankami. Minus jest taki, że nie będziecie zarabiać i stracicie trochę kasy na kolizjach z innymi pojazdami czy otoczeniem. Co by nie było, będziecie musieli spędzić trochę czasu na jeżdżeniu w kółko.

Poniżej filmik, na którym przedstawiam optymalną trasę do nabijania kilometrów na Angel Shores:

 

braz Śpiąca królewna / Sleeping Beauty 15
Obudź śpiącego pasażera / Wake up an asleep passenger

Przede wszystkim upewnijcie się, że w opcjach gry macie włączoną opcję w sekcji wydarzeń, że pasażerowie mogą zasypiać. Następnie jeździcie po dowolnej trasie i regularnie sprawdzajcie na przystankach, czy ktoś nie przysypia. Przeważnie zdarzają się pod koniec tras wieczorami, ale nie jest to regułą, mogą zasnąć nawet w środku dnia. Po prostu na każdym przystanku przejdźcie się po autobusie i sprawdźcie czy ktoś nie śpi. Gdy traficie takiego delikwenta, wystarczy najechać na niego kursorem i wcisnąć .

Wstawaj śpiochu!

 

braz Gapowicz / Fare Dodger 15
Złap pasażera bez ważnego biletu / Catch a passenger without a valid ticket

W przypadku biletów, nie trzeba zmieniać żadnej opcji, jako że sprawdzać bilety możecie w dowolnym momencie. Najlepiej jest to robić na przystankach, gdzie możecie spokojnie wstać zza kierownic i przejść się po autobusie sprawdzając każdego pasażera. By sprawdzić jego bilety, wystarczy na niego najechać i kliknąć , pojawi się okienko z informacją czy posiada ważny bilet. Jak się uda Wam złapać gapowicza, to od razu wpłynie na Wasze konto 240€ grzywny. Czasami podczas jazdy, pasażerowie sami mówią, że zapomnieli biletu lub coś podobnego, więc warto nasłuchiwać i gdy tylko usłyszycie podobny tekst, to od razu możecie się zatrzymać i sprawdzić bilety.

 

braz Armia klonów / Clone Army 15
Wejdź w posiadanie 10 autobusów tego samego modelu / Have ten buses of the same model

Jak sam opis mówi, musicie zakupić 10 autobusów tego samego modelu. Nie muszę chyba tłumaczyć, że warto to zrobić dopiero pod koniec gry, kiedy będziecie mieć już natrzepane sporo kasy. Najtańszy autobus to MAN Lion’s City M (A47), który kosztuje 100,000€. Także potrzebujecie 1,000,000€, żeby zrobić to trofeum. Można rzecz jasna skorzystać z opcji zrobienia kopii zapisu do chmury lub na pendrive, wbić trofeum i przywrócić zapis, dzięki czemu nie stracicie kasy i będziecie mieć pucharek.

Najtańszy autobus w grze.

 

braz Strateg / Strategist 30
Utwórz idealnie zrównoważoną trasę mającą co najmniej 10 przystanków / Create a perfectly balanced route with at least 10 bus stops

Jak już pisałem we Wstępnych wskazówkach, podstawą każdej trasy jest jej odpowiednie zbalansowanie pomiędzy fioletowymi i zielonymi przystankami. Podczas tworzenia trasy, zawsze ustawiajcie sobie filtrowanie po zapotrzebowaniu. W lewym dolnym rogu będziecie mieć aktualny balans przystanków, gdzie liczba fioletowych i zielonych musi się zgadzać. Pamiętajcie, że niektóre przystanki mają różne wartości, nie zawsze 1 przystanek = 1. Teraz ustawiacie dowolną trasę, która ma minimum 10 przystanków i odpowiedni balans. W razie czego, daje zdjęcie takiej trasy na Angel Shores:

Odpowiedni balans to podstawa.

 

braz Kierowca w dechę / Are you Steerious? 15
Ukończ kurs slalomowy, nie potrącając ani jednego pachołka / Complete a slalom course without running over a traffic cone

Można to zrobić na samym początku gry, jeszcze przed wyjechaniem na miasto. Gdy wybierzecie Angel Shores jako Wasze pierwsze miasto, będziecie mieć do wyboru 3 autobusy, które można przetestować na placu, zanim je kupicie. Na tyłach salonu, jest plac, na którym jest mały tor ze słupków. Wystarczy przejechać go i nie strącić żadnego słupka, aby dostać trofeum. Sprawdzi się tutaj jakiś mały autobus, dlatego polecam Mercedesa Citaro (150,000€) , który jest jednym z 3 pierwszych autobusów do wyboru. Jest on mały i ma dobry kąt skrętu, co tutaj bardzo się przyda. Nie ma tutaj limitu czasowego, także jedźcie powoli i manewrujcie odpowiednio. W razie potrącenia słupka, wystarczy objechać budynek i wrócić na początek toru i znów będzie ustawiony na nowo. Oczywiście trofeum można zrobić w dowolnym momencie gry, nawet na samym końcu. Wystarczy udać się pod dowolny salon i zajechać na jego tyły, gdzie zawsze jest ustawiony tor ze słupków.

Filmik:

 

braz Gwiazda / Allstar 30
Otrzymaj ocenę 5 gwiazdek na trasie / Get a 5 star rating on a route

W trakcie jazdy na dowolnej trasie, jesteście cały czas oceniani za Waszą jazdę poprzez czerwone i zielone punkty u góry ekranu, nad paskiem postępu Waszej dniówki. Jak możecie się domyślić, musicie robić jak najwięcej zielonych punktów i jak najmniej czerwonych, żeby wbić 5 gwiazdek na trasie. Można to zrobić bardzo szybko, ustawiając jakąś krótką trasę (minimum 4 przystanki) i jechać ją od początku do końca bez żadnych wypadków i robiąc jak najwięcej zielonych punktów. Poniżej zrobiłem tabelkę, w której umieściłem, co wpływa na zielone i czerwone punkty, abyście wiedzieli czego unikać.

Zielone  Czerwone
 • Używanie kierunkowskazów na każdym skrzyżowaniu,
 • Używanie kierunkowskazu w prawo, gdy zbliżacie się do przystanku,
 • Używanie kierunkowskazu w lewo, gdy zamierzacie wyjechać z przystanku,
 • Opuszczanie autobusu, przed otwarcie drzwi na przystanku,
 • Opuszczanie + wysuwanie rampy, gdy na przystanku są ludzie na wózkach inwalidzkich.
 • Zderzenia z innymi samochodami,
 • Zderzenia z otoczeniem,
 • Przekroczenie prędkości,
 • Nie zwalnianie na progach zwalniających,
 • Potrącenia pieszych,
 • Przejechanie na czerwonym świetle,
 • Nie wpuszczenie wszystkich pasażerów do autobusu (zapomnienie o rampie dla inwalidów),
 • Używanie kierunkowskazów na prostej drodze.

 

braz To sztuka / That’s Art 30
Użyj 10 różnych naklejek na pojedynczym autobusie / Use 10 different decals on a single bus

Wciskacie touchpad , aby otworzyć menu, a następnie przechodzicie do zakładki Garaż / Garage. Wybieracie dowolny autobus z Waszej floty, a po lewej stronie ekranu będziecie mieć menu zmiany wyglądu. Przechodzicie do sekcji Mój Wygląd / My Look > Naklejki / Decals. Będziecie teraz mogli nakleić na autobus różne wzory lub cyfry. Nie ma znaczenia co wybierzecie, po prostu musicie zrobić 10 warstw różnych naklejek i zatwierdzić na końcu.

Naklejacie 10 różnych naklejek i gotowe.

 

srebro Złap je wszystkie / Gotta Catch 'Em All! 50
Kup wszystkie autobusy z podstawowej wersji gry / Buy all buses from the base game

Musicie posiadać wszystkie autobusy jednocześnie w garażu! Jeśli jakiś sprzedacie to trzeba go będzie ponownie kupić, ponieważ gra nie rejestruje co kupiliście wcześniej, także aby zdobyć trofeum, musicie mieć każdy autobus w garażu. Może być używany aktualnie przez AI i jeździć na trasie, najważniejsze to po prostu mieć go we własnej flocie. Wszystkich autobusów potrzebnych do trofeum jest 31 sztuk. Poniżej daję dokładną listę oraz ich ceny. Najlepiej zrobić to trofeum poprzez wykonanie wcześniej kopii zapisu do chmury lub na pendrive, zakupić potrzebne pojazdy, wbić pucharek i przywrócić zapis, dzięki czemu nie stracicie kasy, a Wy będziecie mieć pucharek.

Lista autobusów wymaganych do trofeum:

Alexander Dennis:

 • Alexander Dennis Enviro200 – 180,000€
 • Alexander Dennis Enviro500 (double decker) – 680,000€

 

Blue Bird

 • Blue Bird SIGMA – 380,000€

 

BYD: 

 • BYD 12m eBus – 380,000€
 • BYD 18m articulated eBus – 420,000€

Grande West:

 • Grande West Vicinity Bus 30ft. Diesel – 490,000€
 • Grande West Vicinity Bus 35ft. CNG – 500,000€

 

IVECO:

 • IVECO Urbanway – 330,000€
 • IVECO Urbanway Articulated – 550,000€

 

MAN:

 • MAN Lion’s City M (A47) – 100,000€
 • MAN Lion’s City (A37) – 180,000€
 • MAN Lion’s City 18 – 200,000€
 • MAN Lion’s City G (A23) – 250,000€
 • MAN Lion’s City City Bus (A21) – 350,000€
 • MAN Lion’s City L (A26) – 360,000€
 • MAN Lion’s City CNG Articulated – 495,000€

 

Mercedes-Benz

 • Mercedes-Benz Citaro K – 100,000€
 • Mercedes-Benz Citaro – 150,000€
 • Mercedes-Benz Citaro G – 280,000€
 • Mercedes-Benz eCitaro – 390,000€
 • Mercedes-Benz eCitaro G – 420,000€
 • Mercedes-Benz CapaCity – 450,000€
 • Mercedes-Benz CapaCity L – 480,000€

 

Setra:

 • Setra S416 LE business – 100,000€
 • Setra S417 UL business – 150,000€
 • Setra S412 UL – 158,000€
 • Setra S418 LE business – 450,000€
 • Scania Citywide LF 12m – 490,000€
 • Scania Citywide 14,8m – 510,000€

 

Volvo:

 • Volvo 7900 Electric – 400,000€
 • Volvo 7900 Electric Articulated – 420,000€

 

zloto Król zatoki / King of the Bay 50
Ukończ wszystkie misje w Angel Shores (Gra dla jednego gracza) / Finish all missions in Angel Shores (Single Player)

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

braz Ukryty skarb / Hidden Treasure 15
Zbierz znajdźkę w Angel Shores / Find a collectible in Angel Shores

Czytaj opis trofeum: zloto Ciułacz ukrytych rzeczy / Hoarder of Hidden Things

 

srebro Łowca skarbów / Treasure Hunter 30
Zbierz 10 znajdziek w Angel Shores / Find 10 collectibles in Angel Shores

Czytaj opis trofeum: zloto Ciułacz ukrytych rzeczy / Hoarder of Hidden Things

 

zloto Ciułacz ukrytych rzeczy / Hoarder of Hidden Things 50
Zbierz wszystkie znajdźki w Angel Shores / Find all collectibles in Angel Shores

W Angle Shores mamy 20 znajdziek, które zostały rozsiane po całej mapie. Mają one formę małego zielonego autobusu. Do większości dotrzemy głównie na nogach, zwiedzając bardzo odległe miejsca i zakamarki. Poniżej wstawiam filmik ze wszystkimi lokacjami znajdziek w Angel Shores.

Filmik:

 

braz Nawiedzony dom / Haunted House 30
Znajdź nawiedzony dom w Angel Shores / Find the haunted house in Angel Shores

Nawiedzony dom znajdziecie w dzielnicy Baytree, mniej więcej po jej prawej stronie. Wystarczy podejść na nogach pod ten dom i trofeum powinno wpaść.

 

braz Polowanie na potwory / Monster Hunting 30
Znajdź pomnik „SAM” w Eclipse Bay / Find the „SAM” statue in Eclipse Bay

Czytaj opis trofeum: braz Wciąż żyw / Still Alive

 

braz Wciąż żyw / Still Alive 30
Znajdź pomnik „SAM” na Gold Island / Find the „SAM” statue on Gold Island

2 pomniki znajdziecie w Angel Shores, trzeba podejść do nich na nogach, żeby zaliczyło. Pierwszy z nich znajdziecie w Eclipse Bay (zaraz przy drodze), a drugi na Gold Island (trzeba iść na nogach kawałek „w las”). Poniżej krótki filmik, na którym możecie zobaczyć, gdzie dokładnie znajdują się oba pomniki.

Filmik:

 

srebro Stary wyga / Old Stager 15
Zbierz 5 znajdziek w Seaside Valley / Find five collectibles in Seaside Valley

Czytaj opis trofeum: zloto Turysta / Hiker

 

zloto Turysta / Hiker 50
Zbierz wszystkie znajdźki w Seaside Valley / Find all collectibles in Seaside Valley

Tutaj mamy do zebrania tylko 10 znajdziek, także jest trochę mniej roboty niż w Angel Shores. Podobnie jak tam, znajdźki rozsiane są po całej mapie i trzeba do nich dojść na nogach. Poniżej wstawiam filmik, na którym są wszystkie lokacje znajdziek w Seaside Valley.

Filmik:

 

 

braz Witaj z powrotem w Seaside Valley / Welcome Back to Seaside Valley 15
Ukończ misję w Seaside Valley / Finish a mission in Seaside Valley

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

zloto Klucz do miasta / Key to the City 50
Ukończ wszystkie misje w Seaside Valley / Finish all missions in Seaside Valley

Czytaj opis trofeum: zloto Król świata / King of the World

 

zloto Król świata / King of the World 90
Ukończ wszystkie misje w Angel Shores i Seaside Valley / Finish all missions in Angel Shores and Seaside Valley

Wszystkich misji w Angel Shores jest około 35, zaś w Seaside Valley jest ich około 20. Wystarczy robić każdą z nich i spełniać warunki. Jest kilka metod, aby przyspieszyć niektóre zadania, jak chociażby przejechanie trasy w danym czasie lub wbić poziom danego przystanku czy dzielnicy. Poniżej kilka wskazówek, które mogą przyspieszyć robienie niektórych z nich:

 • W przypadku zadań, gdzie macie zrobić jakąś trasę w danym czasie, wystarczy wskoczyć na przedostatni przystanek, przywołać autobus poprzez rozkład jazdy, przejąć go i dojechać do końca. Zadanie powinno zostać zaliczone jak tylko przejedziecie przez ostatni przystanek.
 • Czasami wymóg jest, aby wbić 4 lub 5 gwiazdek na danej trasie. Wtedy trzeba jechać praktycznie od początku trasę, ponieważ AI nigdy nie wbija 5 gwiazdek, więc musicie jechać nieco dłużej i robić jak najwięcej zielonych znaczników.
 • Gdy zadanie wymaga wbicia odpowiedniego poziomu przystanku lub dzielnicy, wystarczy wskoczyć na przystanek wcześniej na danej trasie, przywołać autobus przez rozkład jazdy, przejąć go i przejeżdżać przez przystanek. W przypadku dzielnic, warto wytyczyć trasę przez wszystkie przystanki w danej dzielnicy i powtarzać aż nie wpadnie wymagany poziom.
 • Posiadajcie jedną główną trasę, która leci przez większość dzielnic i przystanków. Dzięki czemu, jeśli będzie zadanie wymagające zrobienia trasy przez dane dzielnice, wystarczy ją edytować i zatwierdzić ponownie.
 • Czasami trzeba będzie zakupić odpowiedni autobus (CNG lub elektryk), więc jeśli nie macie kasy, jeździcie po Waszej głównej i najdłuższej trasie, aby nabijać pasek dniówki i zbierać kasę. Przypisujcie wszystkie autobusy do tej trasy, dzięki czemu będziecie zarabiać jeszcze więcej.

Dzięki tym wskazówkom, zaoszczędzicie trochę czasu na robieniu wszystkich zadań. Ma to jeden minus w postaci robienia mniejszej ilości kilometrów, przez co trzeba będzie nieco dłużej farmić później 1000km, ale czasowo i tak szybciej nadrobicie te kilometry niż jeśli mielibyście robić normalnie te zadania.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.