Dying Light 2: Bloody Ties – Poradnik do trofeów i osiągnięć

19 listopada 2022
0


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsze dlc do Dying Light 2, czy daje radę i warto w nie zainwestować? Moją skromną opinię o Bloody Ties wyraziłem poniżej, ale radzę się wstrzymać, szczególnie jeśli myślicie o prostych i szybkich pucharkach.

 

[poll id=”219″]

 

 • Stopień trudności wbicia 100%: 6/10
 • Czas do zdobycia platyny: 10 godzin
 • Liczba trofeów: platynax0zlotox1 x0 x7
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: Fabuła + wyzwania na złoto
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: braz Koneser / Connoisseur (niektóre znajdźki można pominąć)

Recenzja DLC:

Pierwsze dlc do Dying Light 2 niestety nie napawa optymizmem. Mamy powtórkę z pierwszej części, kiedy to dostaliśmy arenę Bozaka, która nie została ciepło przyjęta. Tutaj znów wracamy na areny, jednak w nieco ulepszonej formie, ale to wciąż nie jest to na co fani czekali. Pojawia się nawet mikro-wątek fabularny, bo ciężko to inaczej nazwać. Poznajemy młodego chłopaka Ciro, który chce zostać #1 w turnieju Carnage. Problem w tym, że jego ojciec ma odmienne zdanie na ten temat, a młody jak to młody, buntuje się na każde jego słowo. Całość można zakończyć w przeciągu 2-3 godzin, a jeśli interesuje Was komplet to musicie ozłocić wyzwania z areny, co zajmie dodatkowe kilka godzin gry.

Trafimy na nową mapkę, na której jest jeden budynek, mała stacja metra i jakieś ogródki. Oczywiście główną atrakcją pozostają ciągle zmieniające się areny w zależności od wyzwania. Mamy kilkanaście wyzwań, podzielonych na różne kategorie. Od odgrywanych scenek (np. nawiązania do Harran z pierwszej części), poprzez parkour aż po walki z bossami w klatkach. Każde wyzwanie to zupełnie inaczej zbudowana arena, z różnymi zadaniami. Najwięcej uwagi poświęcono odgrywanym scenom na arenach (są nawet odniesienia do Robin Hooda), ponieważ mamy tu zadania, które trzeba wykonać w trakcie slalomu pomiędzy zombiakami. Plusem jest też to, że zawsze mamy określony zestaw broni i to co znajdziemy bezpośrednio na arenie, nie wejdziemy z naszymi broniami. Doszedł nowy vendor z przedmiotami arenowymi, w tym sporo ilością ciuchów, masek, itd., które można kupić za walutę, którą zdobywamy w trakcie wyzwań na arenie.

Moje największe zastrzeżenie to po raz kolejny zastosowano wredny patent z pomijalnymi znajdźkami. Jak można coś takiego zrobić? Mamy kilka zadań pobocznych, w trakcie których trafimy do pomieszczeń, które później nie są już dostępne. Jeśli nie zgarniecie tam znajdźki w tym czasie, to macie przerypane. To samo było w podstawce gry, gdzie w prologu wrzucono znajdźki, których pominięcie skutkowało brakiem możliwości zdobycia platyny. Osoby, które za coś takiego odpowiadają powinny czym prędzej zostać oddelegowane do robienia tekstur podłóg, ale i to może ich przerosnąć. Kolejnym minusem są nie tyle same wyzwania (bo te można jeszcze jakoś znieść), co późniejsze wymogi na złoty czas. Co by nie mówić, sporo osób będzie miało z nimi problemy, bo są mocno wyśrubowane i znacznie trudniejsze niż te z podstawki. Nawet używając haka czy lotni, wciąż trzeba prawie że idealnie przelecieć każdą trasę. Nie wiem czemu to miało służyć, ale odbije się od tego duża część graczy.

Daje ocenę 2/5. Niestety, ale nie tego oczekujemy i chcemy fabularny dodatek z prawdziwego zdarzenia niczym The Following w pierwszej części. Jeśli kolejne DLC będzie na tym samym poziomie co Bloody Ties to współczuję osobom, które zainwestowały w Season Passa. Co prawda powyższe dlc nie kosztuje wiele (49 zł w momencie pisania), to i tak jest to zdecydowanie zbyt wysoka kwota. Biorąc pod uwagę zawartość, to powinien być darmowy update. Ktokolwiek myśli poważnie nad zakupem, niech poczeka na jakieś mocne promo, a coś czuję, że długo nie trzeba będzie czekać.

 

Wstępne wskazówki:

 • By w ogóle zacząć DLC, musicie najpierw mieć ukończony Prolog w podstawce. Gdy na mapie pojawi się zadanie „Pierwsza Krew / First Blood”, oznacza to że możecie rozpocząć dodatek.
 • UWAGA #1: Koniecznie zróbcie sobie kopię zapisu przed rozpoczęciem tego DLC! Powód podałem w punkcie poniżej.
 • UWAGA #2: W misjach pobocznych, gdy traficie już do Carnage Hall, są pomijalne znajdźki! Jeśli którąkolwiek z nich pominiecie, będziecie musieli zaczynać wszystko od nowa (łącznie z podstawką, jeśli nie macie odrębnego zapisu).
 • Koniecznie przeczytajcie najpierw opis trofeum braz Koneser / Connoisseur, gdzie dokładnie opisałem na co uważać.
 • Zalecam rozpocząć to DLC dopiero, gdy będziecie mieć w pełni ulepszoną postać, szczególnie drzewko parkour. Bez tego zrobienie czasów na złoto w niektórych wyzwaniach może być bardzo trudne, albo wręcz niewykonalne.
 • To samo tyczy się gadżetów, bez haka czy paralotni będziecie się męczyć.
 • Poziom trudności nie ma znaczenia, dlatego warto grać na Łatwym, żeby zombiaki w wyzwaniach nie sprawiały problemów.
 • Do 100% potrzebujecie (poza fabułą) 3 wyzwania na mapie z podstawki (będą oznaczone logo Bloody Ties) oraz ozłocić wyzwania z areny (musicie je najpierw ukończyć w trakcie fabuły). Wszystkie wyzwania w okolicy budynku Carnage Hall nie są wymagane i nie trzeba ich robić! Nie marnujcie czasu na nie jeśli nie czujecie się na siłach, bo czasy są tam bardzo mocno wyśrubowane.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Grać fabułę i uważać na zadania poboczne

Róbcie główne zadania fabularne, do momentu aż nie zaczną pojawiać się zadania poboczne w okolicy. Za każdym razem sprawdzajcie, jakie nowe zadania się pojawiły, żeby móc je od razu zrobić i zgarnąć znajdźki, które są z nimi związane. Koniecznie zróbcie sobie kopię zapisu przed rozpoczęciem DLC, żeby w razie móc wrócić jeśli coś pominiecie. W innym wypadku czeka Was granie od nowa nie tylko dlc, ale również podstawki, żeby w ogóle móc rozpocząć ten dodatek. Poniżej wrzucam listę zadań pobocznych, na które musicie uważać i w trakcie których trzeba podnieść znajdźki. Nie zapominajcie o ciągłym skanowaniu otoczenia pod , żeby czegoś nie przeoczyć.

Zadania poboczne z pomijalnymi znajdźkami:

 • „Jedyna nadzieja / The only hope”
 • „Dawne dzieje / Backstory” – tych znajdziek nie da się pominąć, ponieważ są częścią zadania pobocznego i można wrócić do lokacji z nimi związanych, ale miejcie to na uwadze.
 • „Złota klatka / Gilded Cage”
 • „Pijaka portret własny / Portrait of a Hangover” – tych znajdziek nie da się pominąć, ponieważ są częścią zadania pobocznego i można wrócić do lokacji z nimi związanych, ale miejcie to na uwadze.

KROK #2 – Zebrać wszystkie znajdźki + dokończyć wyzwania na arenie + na mapie z podstawki

Po zebraniu znajdziek w zadaniach pobocznych możecie już odetchnąć, bo niczego innego nie da się pominąć. Teraz możecie spokojnie zebrać resztę znajdziek lub dokończyć wszystkie wyzwania na arenie, aby odblokować możliwość robienia czasówek na nich. Pamiętajcie też, że na mapie z podstawki będą 3 nowe wyzwania z logo Bloody Ties, które również trzeba zrobić. Cokolwiek wybierzecie, czytajcie opisy trofeów, aby przypadkiem nie robić rzeczy, które nie są wymagane (wyzwania w okolicy) lub czegoś nie przeoczyć. Wybory w trakcie fabuły nie mają najmniejszego znaczenia, więc wybierajcie co Wam pasuje.

 

KROK #3 – Ozłocić wyzwania na arenie

Po zrobieniu każdego wyzwania na arenie, w korytarzu obok pojawią się plakaty, przy których będziecie mogli je powtarzać. 12 z nich będzie trzeba zrobić na złoto, co może sprawić problemy wielu graczom. Czasy są dość mocno wyśrubowane i wręcz wymagane jest posiadanie w pełni ulepszonej postaci, szczególnie drzewko parkour. Bardzo pomocne są również hak oraz paralotnia, bo można uciąć cenne sekundy robiąc sobie skróty, ale nawet z nimi trzeba być bezbłędnym.

 

Poradnik:

braz Adwersarz / Nemesis 5
Poznaj Czachę. / Meet Skullface

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Wejdź do amfiteatru / Enter the Hall 10
Dotrzyj do Carnage Hall. / Reach the Carnage Hall

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Dodam tylko, że na mapie z podstawki pojawi się punkt szybkiej podróży bezpośrednio do Carnage Hall, gdy pierwszy raz tam traficie. Poniżej zamieszczam zdjęcie mapy, gdzie owy punkt się znajduje, żebyście nie tracili czasu na szukanie.

Kliknij, aby powiększyć.

 

braz Noc Terroru / Night of Terrors 10
Przetrwaj Noc Terroru / Survive the Night of Terrors

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Mój przyjaciel Ciro / My Friend Ciro
Zdecyduj o losie Ciro. / Decide Ciro’s fate

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Wasz wybór nie ma znaczenia na resztę pucharków, więc możecie wybrać co Wam pasuje.

zloto Czachogniot / Skullcrusher 20
Pokonaj Czachę. / Defeat Skullface

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Szaleniec z Villedor / The Madman of Villedor 20
Zdobądź złoty medal podczas wszystkich prób „Szaleńcy z Villedor”. / Earn a gold medal in all 'Madmen of Villedor’ trials.

Szaleńcy z Villedor to zestaw 3 nowych wyzwań, które znajdziecie na mapie z podstawki. Są one oznaczone logo Bloody Ties, więc nie sposób ich nie zauważyć. Są dość trudne, więc warto podchodzić do nich, gdy macie już dobrze ulepszoną postać oraz posiadanie gadżety typu hak oraz paralotnia. Oczywiście chodzi o wyzwanie parkour, w przypadku walki dostajecie gotowy zestaw broni. Nazwy nowych wyzwań to: „Poszukiwanie Skarbu / Treasure Hunt”, „Dwa Ognie / Between Two Fires” oraz Niczym Wiatr / Like the Wind”. Poniżej wrzucam filmiki z moimi czasówkami na złoto.

Nowe wyzwania mają logo Bloody Ties w tle.

 

Filmik:

 

braz Prawdziwy czempion / True Champion 20
Zdobądź złoty medal podczas wszystkich turniejów w Carnage Hall. / Earn a gold medal in all Carnage Hall shows.

Przede wszystkim, by w ogóle móc robić turnieje na złoto, musicie je najpierw ukończyć po raz pierwszy bezpośrednio u Severusa. Macie tam w sumie 16 wyzwań i musicie ukończyć każde z nich, żeby dostać trofeum. Ukończone turnieje można powtarzać w korytarzu obok, klikając na plakaty każdego z nich. Do ozłocenia będzie 12 wyzwań (te które nie mają czasówek, nie trzeba powtarzać). Mogą one sprawić problemy, dlatego też zalecam podejście do nich dopiero, gdy będziecie mieć w pełni ulepszoną postać oraz dostęp do gadżetów takich jak hak oraz paralotnia. Większość parkourowych wyzwań można skracać dzięki nim, przez co oszczędzacie cenne sekundy. Gorzej jest w przypadku walk, bo tutaj dostajecie gotowy zestaw broni i trzeba sobie z nimi radzić oraz tym co znajdziecie na arenie. Pamiętajcie, żeby używać włócznie do rzucania, bo zadają ogromną ilość obrażeń i potrafią położyć nawet największego zombiaka jednym celnym rzutem.

Korytarz z plakatami turniejów jest zaraz obok naszej miejscówki ze spaniem i skrzynką.

 

Filmik:

 

braz Koneser / Connoisseur 20
Znajdź wszystkie przedmioty kolekcjonerskie z Carnage Hall. / Find all Carnage Hall collectables.

UWAGA: Trofeum można pominąć! Czytajcie dokładnie poniższy opis! 

W dodatku mamy 36 znajdziek do znalezienia, 32 pamiątki oraz 4 kasety. Musicie uważać, ponieważ część znajdziek można pominąć w trakcie zadań pobocznych! Podczas ich robienia, traficie do miejsc, które później nie będą już dostępne, więc koniecznie zapoznajcie się z opisem, żeby wiedzieć kiedy na nie uważać. Jest też kilka zadań pobocznych, w trakcie których automatycznie będziecie zbierać znajdźki, aby je ukończyć, dlatego w razie czego też je zamieszczam, żebyście byli czujni. Pamiętajcie, żeby robić zadania poboczne w miarę jak się pojawiają. Nie pchajcie fabuły za bardzo do przodu, gdy macie dostępne zadania, w trakcie których można znaleźć znajdźki. Najlepiej zrobić te zadania jak tylko się pojawią i mieć je z głowy. Wciąż nie wiadomo czy ukończenie fabuły eliminuje możliwość zrobienia zadań pobocznych, a przy tym pominąć znajdźki. Nie miałem odwagi sprawdzać 🙂

Zadania poboczne z pomijalnymi znajdźkami:

 • „Jedyna nadzieja / The only hope”
 • „Dawne dzieje / Backstory” – tych znajdziek nie da się pominąć, ponieważ są częścią zadania pobocznego i można wrócić do lokacji z nimi związanych, ale miejcie to na uwadze.
 • „Złota klatka / Gilded Cage”
 • „Pijaka portret własny / Portrait of a Hangover” – tych znajdziek nie da się pominąć, ponieważ są częścią zadania pobocznego i można wrócić do lokacji z nimi związanych, ale miejcie to na uwadze.

 

Filmik:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.