EA Sports WRC – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

EA Sports WRC ma prosty zestaw pucharków. Nie trzeba być rajdowcem, by sobie z nim poradzić. Większość trofeów to kwestia przejechania konkretnych zawodów. Trzy pucharki wymagają połączenia z Internetem. A na sam koniec zostanie nam najpewniej grindowanie przejechanego dystansu.

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 25 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x15 x6
 • Liczba trofeów offline: 23
 • Liczba trofeów online: srebro Ghost Buster, srebro E-stonia,srebro Driver’s Alliance oraz platyna
 • Minimalna liczba przejść: Raz kariera plus kilka innych trybów i grind przejechanego dystansu
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

W ramach podziękowania za poradnik, o ile się oczywiście przydał, możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

EA Sports WRC nie posiada nic specjalnie skomplikowanego jeśli chodzi o pucharki. W zasadzie nie ma też określonej kolejności dla optymalnego wbijania. Można sobie dowolnie żaglować trybami gry po zerknięciu na listę tego, co mamy jeszcze do wykonania. Warto tylko zaznaczyć, że w trybie Kariery najlepszą opcją jest wybrać od razu najwyższą klasę WRC. Junior WRC oraz WRC 2 nie są nam do niczego potrzebne. By dodatkowo przyspieszyć czas w tym trybie możemy olewać wszelkie aktywności inne niż kolejne główne odcinki rajdu. Nie ma z nimi związanych żadnych trofeów i jedyne co nam dadzą w kontekście trofeów to ogólny nabity dystans. Dlatego też najprościej jest wybierać odpoczynek ekipy za każdym razem, gdy w danym segmencie nie ma wydarzenia związanego z głównym rajdem.

 

Poradnik:

platyna Completed it mate
Earn Every Trophy.

Platynowe trofeum. Wpadnie, gdy uporamy się z pozostałymi.

 

zloto Gold Rush
Achieve 5 Gold medals in Moments.

Trofeum związane z trybem Moments. Gra w tym trybie dostarcza czasowo aktywność sezonową w postaci określonych wydarzeń. Kilka z nich są ekskluzywne dla posiadaczy abonamentu EA Play, ale nie jest to potrzebne. Wydarzeń jest naprawdę znacznie więcej niż te 5, które musimy zaliczyć. Wydarzenia różnią się wymaganiami do uzyskania złotego medalu. Jeśli nie mamy talentu rajdowego od siebie polecam wybierać przede wszystkim te, które mają ustawioną tylko 1 rundę (STAGES) oraz nieduży dystans (LENGTH). Dodatkowo najprostsze są te, które wymagają zajęcia określonej pozycji. Konkretny czas jest trudniej uzyskać. Znaczenie ma też region oraz samochód danego wydarzenia, bo to też wpływa na ogólną trudność. Biorąc pod uwagę ogrom tych aktywności zaliczenie 5 z nich na złoto nie powinno stanowić większego problemu.

 

braz Team Principal
Create your own team in Career Mode.

Trofeum związane z trybem Kariery. Wpadnie nam po utworzeniu własnego zespołu na starcie.

 

srebro Rookie Season
Complete your first career season.

Trofeum związane z trybem Kariery. Wpadnie nam po ukończeniu całego sezonu niezależnie od pozycji. Wpadnie samoistnie przy zdobywaniu zloto World Rally Champion!

 

zloto World Rally Champion!
Win a WRC Championship in Career mode.

Trofeum związane z trybem Kariery. Wpadnie nam po ukończeniu kariery w klasie WRC zajmując pierwsze miejsce w tabeli kierowców. Junior WRC oraz WRC 2 nie zapewnią nam tego pucharka. By dodatkowo przyspieszyć czas w tym trybie możemy olewać wszelkie aktywności inne niż kolejne główne odcinki rajdu. Nie ma z nimi związanych żadnych trofeów i jedyne co nam dadzą w kontekście trofeów to ogólny nabity dystans. Dlatego też najprościej jest wybierać odpoczynek ekipy za każdym razem, gdy w danym segmencie nie ma wydarzenia związanego z kolejnym głównym rajdem.

 

zloto Consistency is key
Finish on the podium at every event in a Championship Mode season.

Trofeum związane z trybem Championship. W tym wypadku polecam klasę Junior WRC ze względu, iż jest to najkrótsze dostępne mistrzostwo. W pozostałych klasach czeka nas więcej odcinków do przejechania. Po zdobyciu podium w każdym evencie otrzymamy pucharek.

Polecane ustawienia:

 • Championship Length – Condensed
 • Event Length – Short
 • Restarts – Unlimited
 • Al Performance – 1

 

srebro Keepin it real
Complete 5 Moments.

Trofeum związane z trybem Moments. Wpadnie nam automatycznie przy zaliczaniu zloto Gold Rush, gdy ukończymy 5 dowolnych wydarzeń tego trybu.

 

srebro NEW PB!
Beat a Personal Best time in Time Trial.

Trofeum związane z trybem Time Trial. Wystarczy, że wybierzemy sobie dowolną trasę i samochód w SETUP TIME TRIAL. Następnie zaliczamy jakiś słaby przejazd. Możemy celowo nabić sobie kary czasowe za zjazd z trasy i tym podobne. Potem ruszamy raz jeszcze i tym razem osiągamy lepszy wynik. Pucharek wpadnie na nasze konto.

 

srebro Ghost Buster
Download and beat a Ghost in Time Trial.

Trofeum online.

Trofeum związane z trybem Time Trial. Wybierzemy sobie dowolną trasę i samochód w SETUP TIME TRIAL. Następnie przed wystartowaniem przejazdu wchodzimy w EVENT ETALIS i tam w GHOSTS. Następnie GO TO LEADERBOARD. I tu by mieć najłatwiejsze zadanie przewijamy sobie tabelę na sam koniec. Tam będą najsłabsze przejazdy, których pobicie nie powinno stanowić problemu. Jeśli nie chce nam się wertować długiej tabeli to warto najpierw na danej trasie ustanowić słaby przejazd. A potem w przeszukiwaniu leaderboardsów wcisnąć i wybrać opcję „Find Me”. I wtedy pobrać ducha poniżej naszą słabą pozycją wciskając i wybierając „Download Ghosts”. Potem już zostaje tylko zaliczyć lepszy przejazd.

 

zloto Perfect Score
Complete a regularity rally stage with 0 penalty points.

Trofeum możliwe do zdobycia w kilku miejscach, ale najlepszą opcją jest Quick Play. Przy tym pucharku musimy w specjalnym trybie gry przejechać przez punkty kontrolne bardzo bisko zera odliczanego czasu. Mamy dokładnie pół sekundy okienka, w którym musimy się zmieścić. Wtedy nie dostaniemy punktów karnych. Najprostszym sposobem, by to osiągnąć jest ustawić manualną skrzynię biegów, wybrać klasę NR4/R4, trasę Taipuha z rajdu Oceanii oraz samochód Subaru WRX STI NR4. Następnie jadąc na pierwszym biegu operujemy gazem tak, by być na 0 w każdym z 4 punktów kontrolnych tej prostej trasy. Można cisnąć gaz przez większość czasu, a gdy już widzimy punkt kontrolny zwolnić tak, by równo z zerem przejechać przez niego. Może to wymagać kilku prób. Poniżej prezentuje się materiał wideo pokazujący mój przejazd.

 

braz Asphalt Artist
Drive 100 Miles (160km) on Asphalt.

Kumulacyjny pucharek za dystans przejechany po asfalcie. Sporo powinniśmy mieć już nabite po ukończeniu pozostałych nie-grinderskich trofeów. Jeśli jednak jeszcze tego nie wbiliśmy pozostaje przejażdżka odcinków z Rallye Monte-Carlo, Croatia Rally, Central Eurpoe Rally, Forum8 Rally Japan, Rally Mediterraneo, Rally Iberia.

 

braz Gravel Guru
Drive 100 Miles (160km) on Gravel/Dirt.

Kumulacyjny pucharek za dystans przejechany po szutrze. Z tym nie powinniśmy mieć problemów, gdyż jest to najczęściej spotykana nawierzchnia. Powinno wpaść spokojnie podczas normalnej gry.

 

braz Snow Specialist
Drive 100 Miles (160km) on Snow.

Kumulacyjny pucharek za dystans przejechany po śniegu. W tym wypadku bardzo prawdopodobne, że czeka nas trochę grindu z uwagi, iż śnieg nie trafia się za często. Do nabijania możemy wybrać Rally Sweden lub Rally Scandia. Od siebie polecam drugą trasę rajdu Szwecji – Asnes.

 

srebro Long Haul Hero
Drive 1000 Miles (1600km).

Kumulacyjny pucharek za ogólny przejechany dystans. I najpewniej ostatnie trofeum jakie wbijemy przed platyną. Wszystko wygląda bowiem tak, że po zdobyciu pozostałych trofeów zaliczymy około połowy wymaganego dystansu. Do grindu osobiście najbardziej lubiłem trasę #02 – Asnes (21,5 km) – Rally Sweden oraz #01 – Otepaa (17,1 km) – Rally Estonia. Warto zaznaczyć, że dystans nalicza się nam dopiero po zakończeniu odcinka. Nawet jeśli rozwalimy samochód uzyskując DNF zostanie nam dodany. Ale jeśli zrestartujemy odcinek w trakcie jazdy nie otrzymamy przejechanego dystansu do puli trofeum. Najlepszym trybem do grindowania jest Time Trial. Nie mamy tam zbędnych momentów w strefie serwisowej i przejazd się kończy od razu po przekroczeniu linii mety. Po ukończeniu odcinka zaś możemy go od razu zrestartować, by jechać ponownie.

 

braz Vehicle Builder
Build your first Builder car.

Trofeum związane z trybem Builder. Zobacz opis srebro Master Vehicle Builder.

 

srebro Master Vehicle Builder
Build 5 cars in the Builder.

Trofeum związane z trybem Builder. W trybie tym możemy skonstruować własny samochód rajdowy. W zasadzie wystarczy wszystko obrać randomowo i pięć razy zapisać projekt. Można nadpisywać cały czas ten sam plik zapisu. Warto od razu połączyć ten pucharek z drugim wymagającym personalizacji – srebro Personalised Podium. Jeśli zaliczyliśmy karierę w klasie WRC (zloto World Rally Champion!) oraz mistrzostwa Junior WRC (zloto Consistency is key) to polecam stworzyć samochód klasy WRC 2, by po jego użyciu zdobyć od razu też zloto Class Act.

 

zloto Class Act
Complete at least one stage using a vehicle from the WRC, WRC2, and Junior WRC Vehicle Classes.

Trofeum związane z użyciem samochodu każdej z głównych klas. Musimy ukończyć przynajmniej jeden odcinek samochodem klasy Junior WRC, WRC 2 oraz WRC.

 

braz Your first time?
Complete a lesson in the Rally School.

Trofeum związane z trybem Rally School. Wystarczy tu ukończyć dowolną z przygotowanych lekcji. Nie trzeba się przy tym specjalnie starać. Byle lekcja została zaliczona i pucharek jest nasz.

 

srebro Personalised Podium
Finish on the Podium of a Custom Championship, in a Builder car, with a custom livery.

Trofeum związane z trybem Builder. Najpierw musimy stworzyć własny samochód jak przy trofeum srebro Master Vehicle Builder. Następnie wybieramy z menu COSTUMISATION i LIVERY EDITOR. Znajdujemy nasz projekt samochodu i dodajemy randomową naklejkę po czym zapisujemy projekt.

Następnie udajemy się do Quick Play. Wybieramy CREATE RALLY i tam ustawiamy dowolne wydarzenie. Wystarczy jeden odcinek. Musimy jednak pamiętać jakiej klasy był ten nasz stworzony pojazd, by odpowiednio stworzyć rajd. Po wystartowaniu zawodów przy wyborze samochodów znajdujemy nasz model i wciskamy przy nim , by wybrać opcję „Change Livery”. Ustawiamy ten nasz stworzony wcześniej projekt malowania. Następnie wystarczy już zająć miejsce na podium tym samochodem.

Musimy pamiętać, by zmienić malowanie przed startem odcinka

 

srebro In the Headlights
Finish on the podium of an event at Rallye Monte-Carlo in a MINI Cooper S.

Specyficzne trofeum wymagające zdobycia podium w określonym samochodzie na określonej trasie. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Wybieramy CREATE RALLY i tam ustawiamy pojedyncze wydarzenie.

Ustawienia:

 • Klasa: H1FWD
 • Rajd: Rallye Monte-Carlo
 • Samochód: MINI Cooper S

 

srebro Regularity Renaissance
Win a Regularity Rally event in Rally Italia Sardegna in the Lancia Stratos.

Specyficzne trofeum wymagające wygrania w określonym samochodzie na określonej trasie. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Wybieramy CREATE RALLY i tam ustawiamy pojedyncze wydarzenie.

Ustawienia:

 • Klasa: H3RWD
 • Rajd: Rally Italia Sardegna
 • Samochód: Lancia Stratos

 

srebro Algarve it a go!
Win a stage at Vodafone Rally de Portugal that you started with heavy engine damage.

Trofeum wymagające wygrania odcinka startując z mocno uszkodzonym silnikiem. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Jest to najbardziej męczące z tych specyficznych trofeów. Dobrze ustawić tu jak najniższy poziom przeciwników. Ja osobiście użyłem tu VW Polo GTI R2 z klasy rally 2, ale sprawdzi się nam każdy samochód z silnikiem z przodu. Taki łatwiej będzie nam na trasie uszkadzać. Wybieramy rajd Vodafone Rally de Portugal i z tras polecam wybrać #07 Erviderio (7,3 km). I wybierzmy tak na wszelki wypadek około 7 takich samych odcinków. KONIECZNIE ustawmy też Service Area na Long w przy każdym z odcinków. Warto też Time of Day nie ustawiać na noc tylko ustawiać wszędzie Sunrise.

Podczas pierwszych przejazdów będziemy musieli skupić się na uszkodzeniu silnika. Najlepszy do tego jest drugi segment polecanej trasy. Przy drodze natrafimy na słupy elektryczne w które wygodnie będzie uderzyć przodem samochodu. Tylko nie można przesadzać, by całkiem go nie zniszczyć. Gdy czujemy, że już słabo się zbiera to znaczy, że na ten etap kończymy z dalszym uderzaniem. Po zakończeniu odcinka dokonujemy napraw najbardziej zniszczonych elementów pomijając silnik (Engine). Karoserię (Bodywork) i światła (Lights) też możemy pomijać, bo nie ma tu sensu ich naprawiać. W następnym odcinku kontynuujemy niszczenie w identyczny sposób i ponownie trafiamy do menu napraw. Powtarzamy proces do momentu, aż silnik otrzyma status Heavy Damage widoczny na drugim z poniższych screenów. Co ciekawe zapalająca się lampka silnika nie oznacza jeszcze mocnego uszkodzenia. Zapala się już przy średnim. Dlatego sugerować się możemy jedynie stanem widzianym w menu napraw.

Gdy już doprowadzimy silnik do wymaganego stanu to musimy wygrać pojedynczy odcinek. Przy łatwych przeciwnikach nie powinno być problemu. Co ciekawe ja startowałem z silnikiem na poziomie średnich uszkodzeń i w trakcie uszkodził mi się na ciężki stan, a mimo to otrzymałem pucharek po dojechaniu do mety. Więc wygląda na to, że nie musimy od startu mieć ciężko uszkodzonego. Zajmie to nam jednak kilka przejazdów i dlatego właśnie dobrze ustawić sobie większą ilość tych tras w wydarzeniu.

 

srebro Snowgloeb
Win an event at Rally Sweden in the Citroën Xsara WRC.

Specyficzne trofeum wymagające wygrania w określonym samochodzie na określonej trasie. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Wybieramy CREATE RALLY i tam ustawiamy pojedyncze wydarzenie.

Ustawienia:

 • Klasa: World Rally Car 1997-2011
 • Rajd: Rally Sweden
 • Samochód: Citroën Xsara WRC

 

srebro El Matador
Win an event at Rally Iberia in the SUBARU Impreza 1995.

Specyficzne trofeum wymagające wygrania w określonym samochodzie na określonej trasie. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Wybieramy CREATE RALLY i tam ustawiamy pojedyncze wydarzenie.

Ustawienia:

 • Klasa: Group A
 • Rajd: Rally Iberia
 • Samochód: SUBARU Impreza 1995

 

srebro Miracle in the Mountains
Finish an event at Guanajuato Rally Mexico without any severe mechanical damage.

Trofeum wymagające przejechania odcinka bez otrzymania żadnych mechanicznych uszkodzeń pojazdu. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Najkrótsza trasa Guanajuato Rally Mexico to #11 San Diego (5,8 km). Jako, że nie musimy tu wygrywać wystarczy ostrożnie dojechać do mety bez obicia dowolnego samochodu.

 

srebro E-stonia
Complete a Quick Play Online event at Rally Estonia.

Trofeum online.

Pucharek wymagający przynajmniej jednego gracza w sieci. Najlepszą opcją do tego trofeum jest tryb Quick Play. Wybieramy jednak zakładkę MULTIPLAYER. Możemy spróbować poszukać sesji licząc, że akurat trafi się tam rajd Estonii, choć to kwestia szczęścia. Inną opcją jest utworzenie własnego rajdu przez CREATE RALLY i tam ustawić pojedynczy odcinek w Estonii. Następnie trzeba będzie poczekać, aby ktoś dołączył lub zaprosić znajomego do gry. By zwiększyć szanse na znalezienie innych graczy warto w opcjach GAME PREFERENCES włączyć sobie Cross Platform Play. U mnie pod wieczór (29.01.2024) nie było problemu i gracze dołączali do sesji. Jednak z czasem będzie to najpewniej coraz trudniejsze do uzyskania bez pomocy innego gracza. Do pucharka wystarczy ukończyć ten pojedynczy odcinek w trybie sieciowym. Zostanie to zaliczone nawet, gdy inny gracz w międzyczasie ucieknie z sesji.

 

srebro Driver’s Alliance
Compete in a Clubs event at any location.

Trofeum online.

By móc zdobyć ten pucharek musimy mieć połączone nasze konto z Racnet od EA. Po zalogowaniu się na stronie Racnet i wybraniu gry EA Sports WRC mamy możliwość dołączenia do klubu. Polecam olać te oficjalne z uwagi, iż mają one straszliwie długie eventy, które możemy przegrać jeśli uszkodzimy w nim samochód. Najlepszą opcją jest albo założenie własnego klubu albo dołączenie do jakiegoś mniejszego, który akurat jest aktywny. Szukając polecam rozwinąć zakładkę FILTERS i zaznaczyć Length na Short. W tych klubach natrafimy na niedługi event. Musimy też się upewnić, ze klub jest aktywny. Najlepiej by miał status IN PROGRESS. Wtedy akurat trwają jakieś zawody do których będziemy mogli dołączyć jeśli wstąpimy do klubu.

Po dołączeniu do klubu przez stronę Racenet możemy w grze w zakładce Clubs wziąć udział w trwającym wydarzeniu. Wystarczy je ukończyć, by zdobyć trofeum.

Na stronie Racenet wchodzimy w zakładkę Clubs

Najlepiej dołączyć do klubu z niedługim wydarzeniem i statusem IN PROGRESS

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.