Far Cry 5 – Poradnik

26 czerwca 2018
0

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Ubisoft Polska.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny/calaka: 4/10
 • Liczba trofeów/achievementów: platynax1zlotox2 x10 x38
 • Liczba trofeów/achievementów offline: 44
 • Liczba trofeów/achievementów online: 6
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK (ale warto zwrócić uwagę na trofea związane z zabijaniem)
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 30 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Standardowo, nim przejdziemy do kroków w drodze po platynę to mam kilka rad dla początkujących graczy, które mogą Wam nieco ułatwić życie z grą:

 • Jeśli zależy Wam na kasie to zainwestujcie czym prędzej w jak najlepszą wędkę + przynęty z perków + podwójne materiały ze zwierząt. Łowienie i sprzedawanie daje spore benefity, a podwójne materiały przydadzą się, gdy pójdziecie na polowanie. Łowienie + polowanie to najlepszy sposób na kasę.
 • Róbcie również jak najwięcej składzików ze skarbami (). Każdy z nich oferuje 3 punkty perków oraz sporą ilość gotówki.
 • Nie wydawajcie bez sensu pieniędzy na bronie, którymi nie będziecie grać (to samo dotyczy całej reszty sprzętu typu pojazdy czy ubrania).
 • Zanim przejmiecie wszystkie regiony i zabijecie bossów, skupcie się na trofeach związanych z zabijaniem danym sposobem. Po ubiciu bossa ilość przeciwników w danym regionie drastycznie spada, więc warto to zrobić póki nie ma większego problemu z ich znalezieniem.
 • Grajcie solo, albo bądźcie hostem, ponieważ wszystkie pucharki fabularne dostaje tylko host sesji.
 • Sporo perków z trybu single przenosi się do multiplayera (Arcade), więc warto uderzyć online w momencie, gdy już jesteście chociaż trochę dopakowani.

 

Krok #1 – Przejmij wszystkie regiony + wykonaj puchary związane z zabijaniem danym sposobem.

Od razu chciałbym uspokoić osoby, które już ukończyły główną kampanię, lub mają taki zamiar. Nawet, gdy ilość przeciwników drastycznie zmaleje, to gra daje możliwość zresetowania wszystkich posterunków, gdzie bez problemu zrobicie praktycznie każdy puchar na zabijanie. Posuwanie fabuły do przodu daje również dostęp do coraz lepszego sprzętu, dlatego nie warto męczyć się na początku, tylko trochę pchnąć fabułę (każda kropka na pasku postępu ruchu oporu to nowe bronie do odkrycia).

 

Krok #2 – Ukończ wyzwania związane z trybem Arcade.

Arcade to nic innego jak klasyczny multiplayer. Trofea związane z trybem online to wg mnie masakra, głównie przez to, że jedno trofeum wymaga wygrania meczu na 10 mapach utworzonych przez Ubisoft. Tych map jest raptem kilka, a po każdym meczu są wybierane osoby, które losują mapy, a potem głosujemy. Póki co sporo graczy też chce zrobić to trofeum, więc są wybierane mapy Ubi, ale wraz z biegiem czasu może być coraz gorzej. W dodatku na takiej mapie trzeba potem jeszcze wygrać, nie wystarczy jej tylko ukończyć. Trofeum za coopa jest banalnie proste, ponieważ wymaga ukończenia jedynie 3 różnego rodzaju misji. Mogą to być misje główne, poboczne czy nawet składziki.

 

Krok #3 – Pozostałości

Jeśli coś Wam jeszcze zostało to pora na zdobycie tego teraz. Gra już ukończyliście, macie pewnie najlepszy sprzęt w grze i doskonale znacie mechanikę.

 

Poradnik:

platyna Zawsze pokładaliśmy w tobie wiarę / We Always Had Faith In You
Zdobądź wszystkie trofea. / Obtain all the Trophies.

Platyna jest bardzo prosta i przyjemna, może poza kilkoma pucharami związanymi z trybem Arcade, ale poza tym nie sprawi Wam on większych problemów.

 

braz Duch walki / The Spark
Ukończ wprowadzenie do gry, wyzwalając Wyspę Dutcha (tylko kampania solowa). / Complete the game intro by liberating Dutch’s island (Solo Campaign only).

Ukończ pierwszą misję w grze, pucharek nie do pominięcia. Zdobędziecie go na wyspie Dutcha.

 

srebro Młody gniewny / You Are Wrath
Spraw, by posądzono cię o grzech gniewu (tylko kampania solowa). / Be deemed the Sin of Wrath (Solo Campaign only).

Kolejny pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Johna.

 

braz Przesyłka specjalna / Special Delivery
Upewnij się, że narodziny dziecka przebiegną bezpiecznie (tylko kampania solowa). / Ensure a baby’s safe passage into this world (Solo Campaign only).

By zdobyć to osiągnięcie musicie ukończyć misję poboczną zwaną „Special Delivery / Przesyłka specjalna”. By w ogóle móc zrobić tą misję musicie najpierw całkowicie wyzwolić południowy region należący do Johna (czyli go zabić). Gdy już dostaniecie wiadomość od Kim, żeby ją odwiedzić, a na mapie oczywiście pojawi się odpowiedni znacznik misji. Możecie ją zrobić w dowolnym momencie gry ponieważ misje poboczne nie znikają.

Poniżej miejscówka, gdzie pojawi się misja:

Sama misja jest banalnie prosta i wymaga jedynie przejechania z punktu A do B, z kilkoma przeszkodami po drodze, ale nic trudnego.Pucharek dostaniecie jak tylko zakończycie pozytywnie misję.

 

srebro Tylko ty / Only You
Ukończ pomyślnie pierwszą próbę (tylko kampania solowa). / Sucessfully complete the First Trial (Solo Campaign only).

Kolejny pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Jacoba.

 

braz Wkrocz na Drogę / Walk The Path
Odkryj błogość (tylko kampania solowa). / Discover the Bliss (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Faith.

 

zloto Na zawsze razem / Together Forever
Dotrzyj do końca (tylko kampania solowa). / Get to the End (Solo Campaign only).

Ostatni pucharek związany z główną fabułą. Wasz ostateczny wybór nie ma znaczenia, pucharek i tak Wam wpadnie. Nie do pominięcia.

 

zloto Na ratunek zastępcy Hudson / Saving Deputy Hudson
Ocal zastępcę Hudson (tylko kampania solowa). / Save Deputy Hudson (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Johna.

 

srebro Rozanielony / Blissful
Uratuj szeryfa przed błogością (tylko kampania solowa). / Save the Marshal from the Bliss (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Faith.

 

braz Na ratunek szeryfowi Whitehorse’owi / Saving Sheriff Whitehorse
Ocal szeryfa Whitehorse’a (tylko kampania solowa). / Save Sheriff Whitehorse (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Faith.

 

braz Na ratunek zastępcy Prattowi / Saving Deputy Pratt
Ocal zastępcę Pratta (tylko kampania solowa). / Save Deputy Pratt (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Jacoba.

 

braz Fakt naukowy / Science Fact
Porzuć swój sceptycyzm i pomóż Larry’emu (tylko kampania solowa). / Put aside skepticism and help Larry (Solo Campaign only).

Kolejny pucharek związany z ukończeniem kilku ciekawych misji pobocznych. W nagrodę za ukończenie dostaniemy odjechaną broń + rzecz jasna pucharek. Zadanie dostaniecie od Larrego, w regionie Johna. Znajdziecie go w miejscówce zwanej „Parker Laboratories / Laboratoria Parkera”, na zachód od głównej miejscówki regionu Fall’s End:

Musicie go najpierw uratować z potrzasku poprzez wyłączenie 3 generatorów pola siłowego. Zadanie składa się z 4 questów. Możecie je ukończyć w dowolnym momencie gry, nic nie przepada.

 

braz Żaden ze mnie odludek / Ain’t No Wallflower
Co to za ludzie? Porozmawiaj z 50 mieszkańcami Hope County (tylko kampania solowa). / Who are these people? Speak to 50 citizens of Hope County (Solo Campaign only).

Pucharek, który wpadnie Wam zapewne sam. Wystarczy porozmawiać z 50 losowymi osobami. Mogą to być ludzie w osadzie, uratowane osoby z opresji, itd. Część z nich będzie nawet oferować wskazówki odnośnie posterunków czy składzików. By porozmawiać z daną osobą wystarczy przytrzymać przy niej .

W razie czego możecie przenosić się pomiędzy różnymi miejscówkami (najlepiej tymi najbardziej zaludnionymi) i cały czas rozmawiać z tymi samymi osobami. Trzeba po prostu usłyszeć 50 różnych dialogów, a jeśli jakiś się powtarza to nie jest on zaliczany. Tak jak pisałem wyżej, pucharek wpadnie Wam sam w drodze po platynę.

 

braz Veni, vidi, vici / Been There, Done That
Ukończ wszystkie wyzwania łowieckie i wędkarskie (tylko kampania). / Complete all Hunting & Fishing Challenges (Campaign only).

Prawdopodobnie jeden z ostatnich pucharków, który zdobędziecie przed platyną. Chociaż jeśli lubicie polować i łowić ryby to może wpadnie Wam on znacznie szybciej. Moja rada jest taka, żeby najpierw skupić się na pucharku Mistrz wędkarstwa w Hope County / Hope County Master Angler, ponieważ po zrobieniu tego macie zaliczone już wszystkie ryby i zostaje Wam tylko zwierzyna. Do tego warto zostawić sobie pozostałe wyzwania na sam koniec gry, kiedy macie znaczną większość mapy i miejscówek do polowania odkryte na mapie. Robienie tego na starcie może być bardzo męczące.

W grze mamy listę wyzwań (Touchpad > zakładka Wyzwania > Polowanie), na której znajdują się praktycznie wszystkie gatunki zwierząt dostępne w grze. Jak można się domyślić, naszym zadaniem jest oskórowanie oraz złowienie odpowiedniej liczby zwierząt. W przypadku zwierząt polecam perk na podwójne materiały ze skórowania, jako że do wyzwań potrzebujemy skóry, a owy perk daje nam od razu 2 sztuki, zaś w przypadku ryb warto zainwestować w minimum trzecią wędkę (sposób jak ją zdobyć opisałem w pucharku związanym z łowieniem).

Poniżej wstawiam Wam listę wszystkich wyzwań, a raczej zwierząt, które trzeba ubić:

ZWIERZĘTA:
• Jeleń / Deer
• Widłoróg / Pronghorns
• Ełk / Elks
• Renifer (Karibu) / Caribou
• Bizon / Bison
• Łoś / Moose
• Zając / Hares (jeśli macie problem z domyślną miejscówką i nic się nie pojawia, to warto udać się na północ od „Rezydencji Harrisa” w regionie Johna)
• Dzik / Boars
• Skunks / Skunks
• Rosomak / Wolverines
• Wilk / Wolves
• Puma / Cougars
• Czarny niedźwiedź / Black Bears
• Niedźwiedź Grizzly / Grizzly Bears
• Indyk / Turkeys
• Orzeł / Eagles

RYBY:
 Nerka – Kokanees
• Lipień arktyczny – Arctic Graylings
• Złoty pstrąg – Golden Trouts
• Bass czerwonooki – Rock Bass
• Bass małogębowy –  Smallmouths
• Bass wielkogębowy – Largemouths
• Troć – Bull Trout
• Palia jeziorowa – Lake Trout
• Pstrąg tęczowy – Rainbow Trout
• Czawycza – Chinooks
• Łopatonos Blady – Pallid Sturgeons
• Wiosłonos – Paddlefish

Dziękujemy graczowi OkejobejPL za podesłanie polskiej listy z nazwami ryb.

Sposobów na odnajdywanie miejscówek do łowiectwa jest kilka:

 • Oglądanie znaków drogowych, które ostrzegają przed danym zwierzęciem.
 • Odnajdywanie map w odbitych posterunkach, które dodają kilka punktów na mapie.
 • Wykonywanie zadań pobocznych, które są związane z zabiciem danego typu zwierza.
 • Swoboda eksploracja.

Czasami zwierzęta pojawiają się w miejscach nieco oddalonych od ikonki danego zwierzęcia, dlatego warto poczekać, albo pobiegać kilka minut w tym rejonie. Jeśli nadal się nic nie pojawia to warto użyć buffa na oznaczanie wszystkich zwierząt w naszym rejonie. Nie wiem również czy mi się tylko zdawało, ale jeśli dłużej posiedziałem w podglądzie mapy, to po wyjściu z niej od razu miałem kilka sztuk zwierzaków niedaleko siebie.
Pamiętajcie też, że wysadzanie czy palenie zwierząt skutkuje zniszczeniem futra. W grę wchodzi jedynie zabicie z broni bądź łuku (ewentualnie melee…).

 

braz Wyzwoliciel / Liberator
Wyzwól 5 miejsc od Projektu Bram Edenu (tylko kampania). / Liberate 5 locations from the Project at Eden’s Gate (Campaign only).

Posterunki są oznaczone ikonką  i jest ich 20. Do pucharu wystarczy przejąć raptem 5, więc zdecydowanie wpadnie sam.

Rozmieszczone są w takich proporcjach:
– Region Johna – 7 posterunków
– Region Faith – 8 posterunków
– Region Jacoba – 4 posterunki
– Wyspa Dutcha – 1 posterunek

By przejąć posterunek należy zabić wszystkich przeciwników znajdujących się na jego terenie. Jeśli uruchomią alarm to posiłki również trzeba wytłuc.
Nie ma znaczenia czy zrobicie to cichu czy w stylu rambo. Warto jedynie dodać, że za brak alarmów i cichą eliminacje wszystkich są bonusy w postaci kasy. Po ukończeniu gry możecie użyć funkcji w menu pauzy i zresetować wszystkie posterunki do stanu początkowego. Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy zrobić trofea związane z zabijaniem, a ukończyliśmy już grę.

 

braz Zbieracz / Scavenger
Podążaj za wskazówkami i znajdź 3 skarby (tylko kampania solowa). / Follow the clues to the end of 3 treasure hunts (Solo Campaign only).

Skarby są oznaczone na mapie zielonym diamentem (). Odkrywamy je głównie poprzez ratowanie ludzi i rozmowę z nimi oraz rzecz jasna swobodną eksplorację. Jeśli jakaś osoba ma dla nas informację odnośnie miejscówki ze skarbem to nad jej głową będzie ikonka zielonego diamentu. Każdy skarb jest ukryty i dotarcie do samej miejscówki nie wystarczy. Przeważnie trzeba trochę pogłówkować jak dostać się np. do środka chatki, do wnętrza jaskini, itd. Nie jest to nic skomplikowanego, ale przynajmniej wymaga uruchomienia chociaż minimalnej ilości szarych komórek 🙂

W grze jest 27 takich miejscówek, ale do trofeum wystarczą jedynie 3. Tak samo jak w przypadku posterunków, pucharek wpadnie Wam na 99,99% sam.

PS. Warto zostawić sobie kilka skarbów na pucharek związany z ukończeniem 3 misji w coopie, ponieważ skarby też są zaliczane jako misje, a w dodatku robi się je bardzo szybko.

 

braz Co teraz? / What Now?
Wykonaj 3 misje poboczne w Hope County (tylko kampania solowa). / Complete 3 Side Missions in Hope County (Solo Campaign only).

Misje poboczne są oznaczone taką ikonką . W każdym regionie jest ich wręcz zatrzęsienie. Nawet po odbiciu posterunku możemy zobaczyć, że pojawiły się na jego terenie jakieś misje poboczne. Czasami są to proste misje jak strzelnica, a czasami nieco dłuższe serie, jak chociażby ta u Larrego. Wystarczy wykonać 3 dowolne misje poboczne i pucharek jest Wasz. Bez większego problemu wpadnie Wam on sam.

 

braz Najtwardszy sukinkot w historii / The Greatest SOB That Ever Lived
Wykonaj kaskaderski popis Clutcha Nixona w każdym z regionów w grze (tylko kampania solowa). / Laugh in danger’s face by executing a Clutch Nixon stunt in each region (Solo Campaign only).

Wyzwania Clutcha Nixona oznaczone są taką ikonką , a w grze można zobaczyć charakterystyczne stanowiska:

Są to po prostu swego rodzaju próby czasowe przy użyciu różnego rodzaju maszyn. Raz śmigamy w dół góry na quadzie, a innym razem latamy pomiędzy drzewami i rozwalamy kolejne cele. Są one krótkie, ale wymagają nieco lepszego opanowania pojazdu niż zwykle. Czasy nie są wyśrubowane, ale łatwo o skuchę. Wszystkich wyzwań Nixona w grze jest 8, ale do pucharku wystarczy ukończyć po jednym wyzwaniu na region, czyli musicie ich zrobić minimum 3.

 

srebro Chomik / Pack Rat
Zbierz 1 przedmiot kolekcjonerski każdego rodzaju. Może kiedyś ci się przyda (tylko kampania solo). / Grab 1 of each collectible item. You never know when it will come in handy (Solo Campaign only).

Far Cry nie mógłby się obejść bez znajdziek. Tym razem mamy ich kilka rodzajów, a do samego trofeum wystarczy zdobyć po jednej sztuce z każdej kategorii. Bez problemu znajdziecie je w drodze po platynę, a do większości z nich można kupić osobną mapę w sklepiku, która zaznacza nam wszystkie przedmioty danego rodzaju na mapie.

Mamy ogólnie 6 kategorii znajdziek, a w tym:
– Karty Baseballowe
– Komiksy
– Pamiątki z Wietnamu
– Bobbleheady (Figurki)
– Płyty Winylowe
– Beczki z Whiskey

Wyglądają dokładnie tak:

Po zdobyciu znajdźki z ostatniej kategorii jaką potrzebujecie, pucharek jest Wasz.

 

braz Czy leci z nami pilot? / A Wing And A Prayer
Pilotuj samolot Nicka. Chyba nie masz lęku wysokości, co? (tylko kampania solowa). / Fly Nick’s plane. Hopefully you’re not afraid of heights (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Johna.

 

srebro Rozrabiaka / Troublemaker
Odkryj radość płynącą z niszczenia własności kultu we wszystkich regionach (tylko kampania solowa). / Discover the joys of destroying cult property in every region (Solo Campaign only).

Kolejny typ znajdziek, tym razem w postaci obiektów do rozwalania. Odkrywamy je poprzez czytanie listów w różnych miejscach czy po prostu swobodną eksplorację. Zdecydowanie polecam używanie jakiegoś samolotu bądź helikoptera do rozwalania, chociaż w późniejszym etapie gry zwykły karabin też wystarczy.

Mamy tutaj 3 rodzaje takich obiektów i każdy region ma swoje własne, a dokładnie:

 • Silosy – region Johna
 • Ołtarze – region Fait
 • Nadajniki – region Jacoba
 • 1 Ołtarz – wyspa Dutcha

Wyglądają one dokładnie tak:

Do pucharu wystarczy rozwalić po jednym z nich, więc nie ma tutaj nic trudnego, tym bardziej że większość jest elementami questów fabularnych, więc tym bardziej nie da się pominąć tego trofeum.

 

braz Szczur w kanalizacji / Sewer Rat
Zniszcz pompę uzdatniania wody kultu, by wyznawcy poczuli pragnienie zemsty (tylko kampania solo). / Destroy a cult water treatment pump and make them thirst for revenge (Solo Campaign only).

Jest to zadanie poboczne, które zrobimy w regionie Faith, a dokładnie w Oczyszczalni Ścieków. Wystarczy się tam udać, wyczyścić znajdujących się przeciwników i rozpocząć zadanie.

Misja nazywa się „Clean Water Act” i polega na zniszczeniu pomp, które znajdują się w zamkniętych budynkach na tym terenie. By się dostać do nich musicie opuścić wodę w odpowiednim zbiorniku, następnie przejść rurami do danego budynku i wysadzić pompy. Po wysadzeniu ostatniej pompy zadanie zostanie zaliczone, a Wy otrzymacie pucharek.

 

braz Chyba widziałem kotecka / Peachy Keen
Znęć Peaches, by wróciła do domu (tylko kampania solowa). / Bait Peaches into going back home (Solo Campaign only).

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Zdobędziecie go w regionie Faith.

 

braz Kij w mrowisko / Kicking the Hornet’s Nest
Rozgniewaj herolda (tylko kampania solowa). / Trigger the wrath of a Herald (Solo Campaign only).

Pucharek nie do pominięcia, ponieważ otrzymacie go po wbiciu maksymalnej liczby punktów ruchu oporu w danym regionie. W przypadku regionu Jacoba jest to 10,000, zaś pozostałe dwa regiony wymagają już po 13,000 punktów. Do zdobywania punktów przyczyniają się wszystkie nasze akcje, a dokładnie:

 • Wykonywanie zadań głównych jak i pobocznych
 • Przejmowanie posterunków
 • Ratowanie porwanych ludzi
 • Niszczenie ciężarówek sekty
 • Niszczenie blokad
 • Zabijanie VIPów sekty

Pucharek wpadnie Wam jak tylko dojedziecie do maksymalnego poziomu w danym regionie. Pamiętajcie też, że zabicie bossa regionu powoduje drastyczne zmniejszenie ilości przeciwników na tym terenie, dlatego warto zrobić pucharku związane z zabijaniem zanim ubijecie bossów. Po dobiciu paska do maksimum, sekwencja z bossem regionu uruchomi się sama, dlatego nie zdziwcie się jak w połowie jakiejś aktywności nagle przeniesie Was w zupełnie inne miejsce.

 

srebro Gracz salonowy / ARCADE Player
Osiągnij 20 poziom w salonie gier (tylko tryb salonu gier). / Reach level 20 in the Arcade (Arcade only).

Musicie zdobyć 20 poziom w trybie ARCADE / SALON GIER. Poziomy wbija się stosunkowo łatwo i zalecam granie zwykłego trybu multiplayer, a gdy tylko macie możliwość to głosować i wybierać mapy Ubisoftu. Jest to dość ważne jeśli chcecie jak najszybciej uporać się z trybem multi, głównie chodzi o trofeum WYGRANIE NA MAPACH UBI. 

Poziomy możecie również wbijać grając w trybie PVE, czyli Solo&Coop. Każde ukończenie aktywności w tym trybie daje trochę punktów XP. Minusem tego trybu jest to, że punktów po ukończeniu mapy jest znacznie mniej niż w klasycznym multiplayerze, gdzie za wygranie i ilość zabitych mamy dodatkowe punkty. Wbicie 20 poziomu nie powinno Wam zająć dłużej jak 2 – 3 godziny. Trzeba tylko uważać na liczne błędy w tym trybie i przygotować się na granie na tragicznych mapach robionych chyba dla beki.

 

braz Bohater SALONU GIER / ARCADE Hero
Zagraj 5 razy w trybie bohatera salonu gier (tylko tryb salonu gier). / Play the 'Arcade Hero’ mode 5 times (Arcade only).

Tryb ARCADE HERO / BOHATER SALONU GIER jest osobną kategorią i skupia się na graniu tylko i wyłącznie na mapach tworzonych przez ludzi.

Mapy są wybierane losowe przez grę, nie mamy tutaj wpływu na kolejny poziom. Możecie grać zarówno Solo&Coop oraz standardowy multiplayer.

By zdobyć puchar musicie ukończyć daną mapę, a nie tylko na niej zagrać. W moim przypadku sporo map było nie do ukończenia, albo wymagało sporej ilości czasu. Wtedy po prostu wychodziłem i ładowałem kolejną mapę. Plusem i minusem tego trybu jest to, że można trafić na bardzo szybkie mapy, ale również na te długie i niedopracowane.

 

braz Łowca salonowy / ARCADE Hunter
Zabij 100 przeciwników w trybie wieloosobowym salonu gier (tylko tryb salonu gier). / Kill 100 enemies in Arcade Multiplayer maps (Arcade only).

Podczas grania w online musicie zabić 100 innych graczy online. Pucharek spokojnie wpadnie w drodze po ten najtrudniejszy, czyli związany z wygraniem na 10 mapach stworzonych przez Ubisoft. Bardzo często będziecie trafiać na ciasne mapy, gdzie wbicie nawet kilkunastu killi nie powinno być problemem.

 

braz Miłośnik SALONU GIER / ARCADE Enthusiast
Pomyślnie ukończ 10 polecanych map solo lub we współpracy (tylko tryb salonu gier). / Successfully complete 10 featured Arcade maps in Solo or Co-op (Arcade only).

Musicie ukończyć 10 map stworzonych przez Ubisoft w trybie Solo&Coop. By w ogóle wybrać mapę stworzoną przez Ubi, musicie w menu wyboru map kliknąć KWADRAT, a na liście filtrów wybrać FEATURED / POLECANE i kliknąć .

Pokażą się Wam mapy, które są zaliczane do pucharku. Zalecam wybieranie mapki typu JOURNEY / PODRÓŻ, są one przeważnie bardzo krótkie i wymagają jedynie dojścia do danego punktu. Mapy z czasem mogą ulec zmianie, jednak obecnie polecam mapę UPSIDE DOWN / DO GÓRY NOGAMI. Jej ukończenie zajmuje około 2 minuty.

W innych poradnikach piszą, że używanie funkcji „Replay” w celu powtórzenia mapy powoduje, że jej nie zalicza do trofeum. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa wyjdźcie do menu i powtórzcie powyższą procedurę do momentu aż nie wpadnie Wam trofeum.

 

 

braz Uczestnik SALONU GIER / ARCADE Competitor
Wygraj 10 polecanych map w trybie wieloosobowym (tylko tryb salonu gier). / Win 10 featured maps in Multiplayer (Arcade only).

Zdecydowanie najtrudniejszy pucharek na liście. Musicie wygrać 10 meczy na mapach stworzonych przez Ubisoft. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że po każdym meczu wybierane są losowo 3 osoby, które wybierają mapę + jedna wybierana losowo przez grę + powtórka ostatniej. Im dłużej gra jest na rynku tym więcej map będzie się pojawiać i trafienie na mapę stworzoną przez Ubi może zając sporo czasu, a trzeba pamiętać, że należy jeszcze na niej wygrać, aby zaliczyło.

Obecnie sporo osób również pracuje nad tym trofeum, więc ludzie wybierają mapki Ubi. Najpopularniejsza jest zdecydowanie mapa NEON, także warto mieć ją pod ręką, gdy to my będziemy wybierać kolejną mapkę.

Jest kilka sposobów, żeby ułatwić sobie drogę po ten pucharek:

DROGA #1

Robicie party z 6 osób i po prostu boostujecie pucharek grając prywatne mecze. Najprostsza i najszybsza metoda, ale wymagająca 6 osób.

 

DROGA #2

Zbieracie jak największą ilość znajomych i dominujecie przy losowaniach mapy i przy głosowaniu. Dzięki temu większa szansa na zagranie na mapach Ubi.

 

DROGA #3

Jak tylko wejdziecie do meczu i zobaczycie, że odbywa się na innej mapie to wychodzicie. Powtarzacie czynność aż nie traficie na mapę Ubi. Póki co gra sporo ludzi, jednak im dłużej gra będzie na rynku tym zapewne coraz mniej osób będzie w to grało.

UWAGA: Na zagranicznych forach sporo osób pisało, że przez zbyt częste wychodzenie z meczy zresetowało im poziom w trybie ARACADE. Nie wiem ile w trym prawdy, mi się takie coś nie przytrafiło, ale miejcie to na uwadze, że czasami może lepiej już dograć ten mecz do końca niż wychodzić.

 

braz Hurku? To dobrze, że mnie słuchasz / The Hurk Locker
Złap z Hurkiem bliski kontakt, niszcząc razem z nim 15 pojazdów (tylko kampania). / Truly bond with Hurk by destroying 15 vehicles together (Campaign only).

Musicie rozwalić 15 dowolnych pojazdów, gdy Hurk jest Waszym kompanem. Przede wszystkim musicie odkryć Hurka, a żeby to zrobić trzeba ukończyć misję, która znajduje się na terenie Jacoba.

Gdy Hurk będzie już Waszym kompanem to najprostszą metodą jest udanie się do pobliskiego garażu i spawnowanie pojazdów, które następnie może rozwalić. By rozkazać mu rozwalić pojazd, wciskacie najpierw , a następnie  na pojeździe. Hurk powinien wystrzelić z rakietnicy i rozwalić furę. Po rozwaleniu 15 pojazdu pucharek będzie Wasz.

Poniżej wstawiam krótki filmik obrazujący jak to można zrobić najszybszym sposobem:

 

srebro Mistrz wędkarstwa w Hope County / Hope County Master Angler
Zdobądź wszystkie 4 wędki (tylko kampania). / Acquire all 4 Fishing Rods (Campaign only).

Najbardziej czasochłonny pucharek w całej grze. Musicie zdobyć wszystkie 4 wędki. O ile 2 pierwsze (300$ i 800$) można normalnie zakupić w każdym sklepie, tak 3 i 4 wymaga już nieco więcej zachodu, ale to opisałem dokładnie poniżej. Bez posiadania 3 wędki nawet nie rozpoczynajcie tego trofeum bo będziecie się męczyć, a niektóre ryby w rekordowej wadze i tak złapiecie tylko przy użyciu minimum trzeciej wędki. Do tego koniecznie zainwestujcie w perk dający Wam dodatkowe przynęty na ryby.

Jak już pisałem wyżej, najpierw skupimy się na dorwaniu 3 wędki, czyli Wonderboy’a. By to zrobić musicie ukończyć quest poboczny od Skylark. Znajdziecie ją w regionie Jacoba, w miejscu zwanym „Dylan’s Master Bait Shop” / „Sklep Dylana z przynętami”.

 

Quest składa się z kilku zadań:
– Najpierw musimy ostrzelać przyczepę Dylana, a następnie pójść za Skylark i złowić 3 sztuki pstrąga
– Udać się na połów 3 rodzajów różnych rodzajów ryb (okoń, jesiotr, łosoś)
– Wrócić do Skylark i złapać potężnego Admirała (podczas łowienia na pewno zerwie się on Wam kilka razy, także nie poddawajcie się i łapcie dziada)
– Odebrać Wonderboy’a 🙂

Gdy już zdobędziecie trzecią wędkę to pora przejść do wykonania pucharu, czyli zdobycie najlepszej wędki w grze. Do jej zdobycia wymagane jest pobicie rekordów wagowych danej ryby w danym regionie. Mówiąc krótko, musicie złowić daną rybę, która ma większą wagę niż ta rekordowa. Rekordy sprawdzicie na tablicach w głównych miejscach każdego regionu, czyli:
– Region Johna – Fall’s End
– Region Faith – Więzienie Hope County (Hope County Jail)
– Region Jacoba – Jaskinia Wilka (Wolf’s Den)

Tablica jest podzielona na 2 kolumny. Po lewej stronie mamy 4 ryby, które są ogólnie i można je łowić na całej mapie, zaś prawa kolumna to ryby przypisane do danego regionu. Pamiętajcie, że rekordowe wagi zdobędziecie łowiąc tylko i wyłącznie w miejscówkach z dopiskiem TRUDNY / HARD. Poniżej zamieszczam dokładną listę rekordów:

Ogólne:
• Troć – Bull Trout – 21 lbs
• Złoty pstrąg – Golden Trout – 4 lbs
• Palia jeziorowa – Lake Trout – 37 lbs
• Pstrąg tęczowy – Rainbow Trout – 28 lbs

Dolina Holland / Holland Valley:
• Łopatonos Blady – Pallid Sturgeon – 55 lbs
• Wiosłonos – Paddlefish Sturgeon – 112 lbs

Rzeka Henbane / Henbane River:
• Bass małogębowy – Smallmouth Bass – 6 lbs
• Bass wielkogębowy – Largemouth Bass – 8 lbs
• Bass czerwonooki – Rock Bass – 3 lbs

Góry Whitetail / Whitetail Mountains:
• Czawycza – Chinook Salmon – 27 lbs
• Nerka – Kokanee Salmon – 6 lbs
• Lipień arktyczny – Arctic Grayling – 3 lbs

Dziękujemy graczowi OkejobejPL za podesłanie polskiej listy z nazwami ryb.

Poniżej wstawiam filmik z interaktywną mapą, na której pokazałem lokalizacje wszystkich ryb wymaganych do pobicia rekordów:

Na koniec dodam jeszcze kilka wskazówek odnośnie łowienia:
– Używajcie odpowiedniej przynęty dla danej ryby (przeważnie mają takie same nazwy jak gatunek ryby).
– Nie zwijajcie żyłki na siłę, jak zacznie zmieniać kolor na bliski czerwonemu to odpuście na chwilę.
– Rekordowa ryba wymaga czasami kilku, a nawet kilkunastu prób.
– Stójcie w takim miejscu, żebyście spokojnie mogli wyłowić rybę, jeśli coś będzie Was blokować to jej po prostu nie wyciągnięcie.

 

braz Gotów do boju / Locked and Loaded
Całkowicie zmodyfikuj swoją broń (tylko kampania). / Buy all attachments for one weapon (Campaign only).

Wystarczy kupić wszystkie ulepszenia dla danej broni. Najlepiej zrobić to na jakiejś broni, która ma ich bardzo mało, łuk, pistolet albo rewolwer. Zwróćcie uwagę, że chodzi tylko i wyłącznie o ulepszenia, malowania nie mają wpływu na pucharek więc ich nie trzeba kupować. Jeśli mimo wszystko szkoda Wam kasy, to możecie zrobić sobie kopię save’a do chmury, albo na pendrive, zakupić wszystkie ulepszenia, zdobyć trofeum i przywrócić zapis. Dzięki temu macie cały hajs oraz pucharek. Bronie ulepszacie rzecz jasna tylko i wyłącznie w sklepach, które są oznaczone taką ikonką .

 

braz Zabójstwo z ukrycia / Ghost Kill
Strzel oddalonemu o więcej niż 150 metrów wyznawcy w głowę z łuku lub karabinu (tylko kampania). / Perform a Headshot kill with any bow or rifle on any cultist more than 150m away (Campaign only).

Zabijcie członka sekty strzałem w głowę z łuku bądź snajpierki z minimum 150 metrów. Teoretycznie pucharek wydaje się być dość trudny, jednak jest prostszy niż myślicie. Przede wszystkim zainwestujcie w dobrą snajperkę i najlepszą lunetę do niej. Ja używałem SA-50 + najmocniejsza luneta. Teraz udajcie się do regionu Faith i do obozu „Sacred Skies Youth Camp”, najlepiej od jego północnej strony. Jeśli macie już przejęte wszystkie posterunki to zresetujcie je w menu pauzy.

Ustawiacie się mniej więcej na 160 metrze od obozu, wybieracie lornetkę i zaznaczacie sobie gościa na dachu. Możecie kliknąć L3, przez co zrobi Wam znacznik i pokaże dokładną odległość do niego. Teraz wystarczy wybrać broń, wycelować, wstrzymać oddech i oddać strzał w głowę. Jak gość padnie to pucharek jest Wasz, a w razie niepowodzenia można próbować dobić pozostałych przeciwników na tym terenie.

Poniżej filmik jak ja to zrobiłem:

braz Złota rączka / Extra Crafty
Stwórz 25 przepisów (tylko kampania). / Craft 25 recipes (Campaign only).

Wystarczy stworzyć 25 przepisów. Przepisy w grze to nic innego jak:
– Trunek
– Oregano
– Buff – The Fast (szybkość)
– Buff – The Furious (siła melee)
– Buff – Ultimate Hunter (zaznacza zwierzynę)
– Buff – Ultimate Survivor (wzmacnia naszą obronę)

Najprościej jest robić trunki oraz oregano ponieważ wymagają tylko i wyłącznie jednego materiału, czyli właśnie trunku i oregano… Pozostałe buffy wymagają już większej ilości materiałów, jednak znalezienie ich podczas naszej gry to żaden problem, ponieważ lecą praktycznie z każdego przeszukiwanego miejsca oraz zabitego przeciwnika. Bardzo szybko się zapełnicie na maksa i zrobicie maksymalną ilość każdego przepisu. Pucharek wpadnie Wam bez problemu sam, jest to tylko kwestia czasu. By tworzyć przepisy musicie przytrzymać , następnie wcisnąć , wybrać odpowiedni przepis i wcisnąć .

 

braz Niewolnik mody / Fashion First
Wydaj 1000 dolarów na ciuchy (tylko kampania). / Purchase $1000 in clothing (Campaign only).

Jak sam opis mówi, wydajcie w sumie 1000$ na ubrania. Ciuchy dostępne są tylko i wyłącznie w sklepach z bronią. Możecie kupić cały zestaw, albo pojedyncze przedmioty. Jeśli nie chcecie tracić pieniędzy to polecam metodę z backupem save’a, czyli wgrywacie swój save na chmurę/pendrive, robicie trofeum, przywracacie save i macie kasę z powrotem u siebie.

 

braz Burżuj / Big Spender
Wydaj 50 000 dolarów w sklepach z pojazdami (tylko kampania). / Spend $50000 in Vehicle Shops (Campaign only).

Sytuacja adekwatna do tej powyżej, tyle że musicie kupić pojazdy na sumę 50,000$. Skupcie się na samochodach, ponieważ samoloty, albo łodzie mogą nie być brane pod uwagę (chociaż powinny). Jeśli nie chcecie tracić pieniędzy to polecam metodę z backupem save’a, czyli wgrywacie swój save na chmurę/pendrive, robicie trofeum, przywracacie save i macie kasę z powrotem u siebie.

 

braz Zawalony garaż / Stocked Garage
Zakup 3 pojazdy, by zapełnić swój garaż (tylko kampania). / Buy 3 vehicles to populate your garage (Campaign only).

Wystarczy zakupić 3 dowolne pojazdy. Pucharek wpadnie Wam przy robieniu powyższego trofeum.

 

braz Zabójca z przestworzy / Ace Killer
Zniszcz 10 samolotów, wykorzystując samolot lub helikopter (tylko kampania). / Destroy 10 planes while driving any aerial vehicle (Campaign only).

Pucharek wydaje się nieco podchwytliwy jeśli nie wiemy jak go ugryźć. Przede wszystkim musicie pamiętać, że chodzi o zniszczenie 10 samolotów. Niszczenie helikopterów NIE jest wliczane do pucharu. Możecie to robić przy pomocy drugiego samolotu bądź helikoptera, ale musi to być maszyna latająca.

Najszybszą i najprostszą metodą jest sposób na odnawianie samolotu pod hangarem i niszczenie go przy pomocy śmigłowca. Musicie posiadać przynajmniej jeden samolot oraz jeden śmigłowiec z działkami. Nie musicie ich specjalnie kupować, ponieważ wraz z rozwojem fabuły odkryjecie oba rodzaje maszyn wymagane do trofeum. Gdy już je macie to po prostu ustawiacie heli przy hangarze, wybieracie samolot, żeby się pojawił, wracacie do helikoptera i rozwalacie samolot. Robicie tak do momentu aż nie wpadnie Wam trofeum.

Poniżej przedstawiłem wszystko na filmiku:

 

braz Ucieczka z miejsca miazgi / Squash and Run
Przejedź i zabij 20 przeciwników (tylko kampania). / Run over and kill 20 enemies (Campaign only).

Bardzo prosty pucharek, który polega na niczym innym jak właśnie na przejeżdżaniu przeciwników przy pomocy dowolnego pojazdu. Podczas gry natraficie na spore ilości przeciwników, szczególnie na głównych drogach, gdzie co chwila pojawia się jakaś grupka. Do momentu aż nie odbijecie całkowicie danego regionu, możecie spokojnie krążyć po drogach i liczyć aż pojawi się kolejny przeciwnik. Gdy tylko go zobaczycie to wiadomo co musicie zrobić…

Jeśli już ukończyliście grę, a trofeum wciąż nie macie, to musicie użyć funkcji resetowania posterunków w menu pauzy. Dzięki temu przywrócą się wszystkie posterunku do stanu początkowego, a Wy spokojnie możecie wpaść w jakiś samochodem i rozjechać kilku przeciwników.
Gdy Was zabiją to po prostu powtarzacie czynności aż nie wpadnie pucharek.

 

braz Nawożenie ziemi / Fertilizing the Land
Unicestwij 5 przeciwników za pomocą traktora (tylko kampania). / Using a tractor, obliterate 5 enemies (Campaign only).

Sytuacja podobna jak wyżej, tyle że tym razem trzeba rozjechać 5 przeciwników przy pomocy traktora. Może to być zwykły traktor, jednak polecam traktor z doczepką z przodu, która dosłownie rozpłata przeciwników na kawałki. Wystarczy zahaczyć o dowolnego przeciwnika i reszta robi się sama.

Jeśli już ukończyliście grę, a trofeum wciąż nie macie, to musicie użyć funkcji resetowania posterunków w menu pauzy. Dzięki temu przywrócą się wszystkie posterunku do stanu początkowego, a Wy spokojnie możecie użyć traktora do zabicia kilku sekciarzy. Gdy Was zabiją to po prostu powtarzacie czynności aż nie wpadnie pucharek.

Poniżej filmik jak ja to robiłem:

 

braz Śmierć z przestworzy / Death From Above
Zrzuć bombę i zniszcz lub unieruchom 4 pojazdy naraz (tylko kampania). / Drop a bomb from a plane and destroy or disable 4 vehicles at once (Campaign only).

Wyzwanie wydaje się trudne, ale jak zwykle takie nie jest. Jest bardzo prosty patent na trofik, trzeba jedynie czytać dalej. 🙂 Nie bawcie się w ustawianie 4 samochodów, a następnie powrót do samolotu i liczenie, że pojazdy nie znikną. Zrobicie to spokojnie metodą, którą pokazuję na poniższym filmiku.

Wygląda to tak, że wybieracie dowolny samolot, który ma opcję zrzucania bomby. Najszybciej odkryjecie ten żółty od Nicka, dostaniecie go za questa od niego. Następnie udajecie się tym samolotem pod jakikolwiek garaż samochodowy. Wybieracie bądź kupujecie quada i ustawiacie go przy samolocie. Robicie tak z pozostałymi trzema, tak żeby każdy stał przy jednym boku. Potem wchodzicie do samolotu, odpalacie bombę i gotowe.

Na pewno umrzecie przy tym, ale pucharek powinien wpaść bez problemu.

 

braz Okazja puka do drzwi / Opportunity Knocks
Używając kamieni lub puszek, odwróć uwagę 15 wrogów (tylko kampania). / Using rocks or cans, distract 15 enemies (Campaign only).

Pucharek, który warto zrobić przed ukończeniem gry, ale nie ma też żadnego problemu ze zrobieniem go, gdy już ją ukończycie (sam go robiłem w ten sposób). Waszym zadaniem jest odwrócić uwagę 15 przeciwników przy użyciu kamienia bądź puszki. Kamieniem rzucacie po naciśnięciu . Wystarczy udać się na dowolny nieprzejęty posterunek, schować w krzakach i rzucać kamieniami blisko przeciwników. Odwrócenie uwagi zostaje zaliczone w momencie, gdy przeciwnik zacznie iść w kierunku rzuconego kamienia. Jeśli się nie ruszy to trzeba próbować ponownie.

Trzeba to również zrobić na 15 różnych przeciwnikach, nie można odwracać uwagi non-stop tego samego gościa. Najszybszą metodą jest rzucenie kilku kamieni na posterunku, a gdy już odwrócicie uwagę wszystkich to dajecie się zabić i powtarzacie akcję. By było nieco raźniej warto udać się do innego posterunku. 15 osób to nie jest dużo, także pucharek powinien zająć góra 30 minut.

 

braz Strzelec drogowy / Road Gunner
Zabij 25 przeciwników, prowadząc pojazd lub wychylając się z niego (tylko kampania). / While driving or leaning out of a vehicle, kill 25 enemies (Campaign only).

Co prawda opis mówi, że trzeba ten pucharek zrobić poprzez wychylanie się przez okno samochodu, a następnie zabić 25 przeciwników. Na szczęście wystarczy dorwać samochód z działkami przytwierdzonymi do maski, a dokładnie ciężarówkę, którą otrzymacie po zrobieniu zadania „Widowmaker”.

Już podczas robienia samego questa zabijecie sporą ilość przeciwników przy pomocy działek, także pucharek powinien wpaść w trakcie questa, albo zostanie Wam dosłownie kilka sztuk do dobicia. Działkami w ciężarówce strzelacie przy pomocy przycisku .

 

braz Targ rybny / Fish Market
Sprzedaj 20 ryb za kasę (tylko kampania). / Sell 20 fish for cash (Campaign only).

Jak sam opis mówi, wystarczy złowić i sprzedać 20 ryb w dowolnym sklepiku. Na sprzedaż lootu pozwala każdy sklep, czy to z bronią, samochodami czy samolotami. Po sprzedaniu 20 sztuki trofeum jest Wasze. Więcej informacji odnośnie łowienie zamieściłem w opisie pucharku: Mistrz wędkarstwa w Hope County.

 

braz Gdzie mój stek? / Where’s the Beef?
Zmiękczaj mięso wołowe gołymi rękami. Póki nie umrze (tylko kampania). / Tenderize a bull with your bare hands. To death (Campaign only).

Musicie zabić byka przy pomocy gołych pięści! Pod żadnym pozorem nie kupujcie kastetu, ponieważ wtedy będziecie musieli bawić się z kopaniem, itd. Poza gołymi łapami potrzebny Wam będzie buff „The Furious”, który zwiększa siłę melee. Bez tego buffa musicie uderzyć byka dosłownie 100 razy, zaś z buffem jeden raz… Byki znajdziecie na wschód od miasteczka Fall’s End w regionie Johna. Jest ich kilka na pobliskich farmach.

Nagrałem również filmik, który może pomóc:

 

braz Haniebne bestie / Ignoble Beasts
Zabij bizona, używając broni do walki wręcz (tylko kampania). / Kill a bison using only melee weapons (Campaign only).

Podobna sytuacja do powyższej, tyle że trzeba zabić Bizona przy użyciu dowolnej broni melee. Jak zwykle z pomocą przychodzi buff „The Furious”, dzięki któremu wystarczy jeden strzał. Bizony znajdują się w kilku miejscach na mapie, jednak ja robiłem to w regionie Faith, mniej więcej w centralnym punkcie. Co by nie przedłużać to również nagrałem filmik, na którym wszystko pokazuje:

 

braz Może będzie z tego coś więcej / Hitting it Off
Rozwiąż 3 zadania ze znajomym (tylko kampania). / Play 3 quests with a friend (Campaign only).

Tak naprawdę jedyny pucharek związany z coopem. Musicie zaprosić znajomego do gry, a następnie zrobić razem 3 dowolne zadania. Najszybsza metoda to szukanie skarbów (zielone diamenty), dlatego nim zaczniecie grać warto, żeby host miał już kilka odkrytych. Pamiętajcie również, że grając w coopie, tylko host dostaje trofea, szczególnie te z kampanii. Dlatego jeśli komuś by nie wpadło to musi być hostem w następnej sesji.

 

braz Niczym ptak / Like A Bird
Użyj kombinezonu do szybowania, by pokonać ponad 5000 metrów (tylko kampania). / Use a wingsuit to travel more than 5000m (Campaign only).

Wingsuit odkryjecie przy pomocy perków. Kosztuje on bodajże 4 perki i jest dostępny później cały czas. Wystarczy skoczyć z wyższej wysokości, wcisnąć  i gotowe. Nasza postać rozłoży kombinezon i zacznie szybować. Do trofeum potrzebujecie 5000 metrów, zaś do osiągnięcia w grze potrzeba 2000 metrów.

Najlepszym miejscem do zeskoczenia jest statua Josepha w centralnej części mapy, albo po prostu wybranie helikoptera, wzbicie się najwyżej jak to możliwe, wyskoczenie z niego i użycie kombinezonu. Każda metoda gwarantuje spore ilości przebytych metrów.

 

srebro Zajmę się tym osobiście / Close and Personal
Wykonaj 25 eliminacji w walce w zwarciu (tylko kampania). / Perform 25 close combat Takedown Kills (Campaign only).

Takedowny wykonujecie poprzez zabicie przeciwnika z ukrycia po wciśnięciu przycisku  będąc za jego plecami, albo od fronty czy boku nim zdąży się zorientować o naszej obecności. Im niższy poziom trudności tym wykrywanie działa wolniej. Jeśli macie perk na łączenie zabójstw, to gdy jest kilku przeciwników obok siebie wystarczy trzymać gałkę w ich kierunku po zabiciu pierwszego cichą metodą. Ciche wykańczanie przeciwników na posterunkach ma również swoje profity w postaci dodatkowej kasy, także warto korzystać z tej metody wykańczania.

 

srebro Wybuchowa niespodzianka / Explosive Surprise
Zabij 5 wrogów dokonując sabotażu na pojazdach (tylko kampania). / Kill 5 enemies with sabotaged vehicles (Campaign only).

Sabotaż na pojazdach wymaga osobnego perka, który można kupić za 7 punktów. Gdy już macie perk, wystarczy podejść od frontu do dowolnego pojazdu i przytrzymać . Po wykonaniu czynności samochód wybuchnie po 10 sekundach.

Najprostsza i najszybsza metoda (nawet, gdy już przeszliście grę) to zrobienie tego na posterunku „Sacred Skies Youth Camp” w regionie Faith.

Wystarczy zabić kilku przeciwników, poczekać aż włączą alarm, dobić resztę i czekać na posiłki, które przyjadą bodajże od zachodniej bramy. Jak tylko zobaczycie 2 pickupy to szybko podbiegacie do przodu tego pierwszego, przytrzymujecie , żeby sabotować pojazd i czekacie przy nim aż nie wybuchnie. Pucharek powinien wpaść za pierwszym razem, ponieważ w pickupach jest nieco więcej ludzi.

W razie czego nagrałem filmik:

 

srebro Surwiwalista / Survivalist
Zakup połowę wszystkich dostępnych talentów (tylko kampania). / Purchase half of all perks available (Campaign only).

Wszystkich perków w grze jest 50, a część z nich przechodzi nawet do trybu Arcade (proszę nie mylić perków z levelem). Do trofeum potrzebujecie połowy, czyli 25 perków. W drodzę po platynę i przy lizaniu ścian pucharek wpadnie Wam bez problemu. Najważniejsze to robienie jak największej ilości Skarbów (zielony diament). Każda taka miejscówka posiada 3 punkty perków + sporo kasy. Oczywiście sporą ilość perków dostaniecie również za wykonywanie wyzwań. Wystarczy wejść w menu, a następnie zakładkę „Wyzwania / Challenges”. Jest tam spora lista zadań, które dają Wam od 1 do nawet 4 perków. Macie tam zadania takie jak zabijanie danym typem broni, polowanie na zwierzęta, łowienie ryb, itd. Po prostu za większość czynności jesteście nagradzani punktami perków, więc tym bardziej nie powinno być problemów z tym trofeum.

Na koniec gry miałem prawie 40 odkrytych perków, a i tak nie zrobiłem wszystkich regionów na 100%, więc nie stresujcie się i wybierajcie sobie perki, które najbardziej Was interesują, a nie te najtańsze.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.