Farming Simulator 19 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Informacje ogólne:

  • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox6 x11 x6
  • Liczba trofeów offline: 23
  • Liczba trofeów online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 1
  • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
  • Zglitchowane trofea: BRAK
  • Czas do zdobycia platyny: minimum 60 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

W tym roku dostaliśmy chyba jedną z najłatwiejszych edycji Farming Simulatora pod kątem samych osiągnięć/trofeów. Nie ma znajdziek, nie ma większych wyzwań, nie trzeba robić nic dziwnego. Większość osiągnięć związanych jest z podstawowymi czynnościami w grze. Jeśli będziecie grać to po prostu Wam wpadną. Zaplanujcie jednak sporo czasu. Nawet najbardziej ogarnięci rolnicy muszą liczyć minimum 60 godzin na odblokowanie wszystkich osiągnięć.

 

KROK #1 – Graj

Jest kilka elementów, które mogą przyspieszyć zdobycie upragnionej platyny/calaka. Po pierwsze, sugeruję wybór mapy Ravenport. Pomijając walory estetyczne i ładne widoki, sam sklep jest bardzo blisko głównej farmy – co bardzo ułatwi pracę – szczególnie w pierwszych godzinach grania. Po drugie, pamiętaj by w opcjach wyłączyć porost chwastów oraz konieczność nawożenia ziemi wapnem. Zawsze to oszczędność kilku czynności, które trzeba wykonywać na polu. Oto ustawienia na których grałem:

Początkowo proponuję sadzić tylko pszenicę. Gdy Wasz budżet ustabilizuje się na poziomie 100,000 euro, możecie przejść na pszenicę i soję. Dzięki temu Wasz zbiór będzie wystarczająco zróżnicowany, więc unikniecie gwałtownych spadków cen jeśli handlujecie tylko jednym produktem.

Podstawowy sprzęt, który dostajecie w grze jest całkiem dobry, choć szybko zauważycie, że każda kolejna maszyna może pracować wydajniej. Przyda się to bardzo w dalszych etapach gry, gdy będziecie posiadali więcej niż 4 pola.

Kolejny bardzo ważny element. Zatrudniajcie pracowników. Nie są ogromnym uszczerbkiem dla budżetu, ale co NAJWAŻNIEJSZE – ich praca również liczy się do osiągnięć. To samo tyczy się misji (poza transportowymi, pracowników w ogóle nie można zatrudniać do rzeczy związanych z logistyką).

Nie bójcie się też kredytu, ani wypożyczania maszyn. Jeśli potrzebujecie coś do jednej roboty, możecie wypożyczyć maszynę, zwolnić czas w opcjach do rzeczywistego, wykonać potrzebną pracę i zwrócić maszynę. Wtedy zapłacicie tylko 1 ratę wypożyczenia. W zasadzie czas przyspieszajcie tylko w momencie, gdy na waszej farmie wszystko jest ogarnięte, a potrzebujecie go przyspieszyć do wzrostu plonów. Gdy plony są gotowe do zbioru, przełączcie znów czas na rzeczywisty. Przy okazji ciekawostka – lampy w samochodach i pojazdach można włączyć dopiero po 21:00. W przedziale 19:00 – 21:00 musicie więc pracować prawie w całkowitej ciemności.

Zwierzęta i drzewa sugeruję zostawić na sam koniec. Będziecie mieli wtedy już wystarczająco duży budżet, by móc skupić się tylko i wyłącznie na nich. Posiadanie zwierząt na farmie łączy się z potrzebą wygospodarowania sporej ilości miejsca, pieniędzy i dodatkowych maszyn. Musicie być gotowi, by poświęcić jakieś pole. Same gatunki zwierząt sugeruję robić pojedynczo. Po odblokowaniu osiągnięcia z danym zwierzakiem, pamiętajcie, że najpierw musicie sprzedać zwierzaki, a dopiero potem możecie sprzedać sam budynek.

 

Poradnik:

platyna Perfekcjonista / Completionist
Zebrano wszystkie trofea / Collect all trophies

Gratuluję! Zaorałeś grę!

 

zloto Wytrawny gracz / Longplay
Graj przez 10 godzin na jednym zapisie gry / Reach 10 hours of playing time in a single savegame

Oczywiście nie chodzi tutaj, by siedzieć bez przerwy 10 godzin przy konsoli. Liczy się łączny czas spędzony na jednym zapisie. Osiągnięcie wpadnie więc mimowolnie.

 

srebro Lukratywny interes / Lucrative Labor
Zgromadź 10 milionów na swoim koncie bankowym w grze / Own a bank account with 10 million ingame money

Zanim zgromadzicie 10 milionów minie trochę czasu, więc prawdopodobnie będzie to jedno z ostatnich osiągnięć jakie zdobędziecie w grze. Uprawiaj, zbieraj, sprzedawaj. Pamiętaj kontrolować w którym skupie dostaniesz jaką cenę za dany towar. Kwoty zmieniają się bardzo dynamicznie, a różnice między skupami są ogromne. Jeśli widzisz dobrą cenę w skupie, który znajduje się na drugim końcu mapy, nie zapomnij zwolnić czasu do rzeczywistego w opcjach. Jeśli czas będzie ustawiony na 120x, jest wielkie prawdopodobieństwo, że cena zmieni się zanim dojedziecie z dostawą do skupu.

 

braz Dobry uczynek / A Good Deed
Wykonaj 1 misję / Complete 1 mission

Patrz: Legendarna pomoc.

 

srebro Pomocnik / Helping Out
Wykonaj 50 misji / Complete 50 missions

Patrz: Legendarna pomoc.

 

zloto Legendarna pomoc / Legendary Aide
Wykonaj 100 misji / Complete 100 missions

Do misji można podchodzić dwojako. Osobiście nie polecam misji transportowych. Są mało opłacalne, a wymagają dodatkowego sprzętu i nie ma możliwości zatrudnienia do nich pracownika. Do każdej misji możecie wypożyczyć sprzęt lub skorzystać z własnego. Najważniejszy fakt – do misji “rolnych” można zatrudniać pracowników i liczy się to do postępu osiągnięcia. Niestety zanim zatrudnicie pracownika musicie osobiście dojechać na miejsce. Jeśli chcecie oszczędzić czas – wybierajcie misje, które jesteście w stanie wykonać własnym sprzętem. W odróżnieniu do poprzednich edycji Farming Simulatora w tej części misje są bardzo mało opłacalne. Ostatecznie, gdy wykonasz 100 misji odblokujesz to osiągnięcie, jak i dwa je poprzedzające.

 

braz Podwórkowy ogrodnik / Backyard Gardener
Kultywuj 1 hektar / Cultivate 1 hectare

Jedna z podstawowych czynności wykonywanych na polu i nie da się jej pominąć. Po każdych zbiorach pole trzeba potraktować kultywatorem. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

braz Od zera do… / Starting Small
Obsiej 1 hektar / Sow 1 hectare

Jedna z podstawowych czynności wykonywanych na polu i nie da się jej pominąć. Gdy pole zostało zaorane lub wykorzystano kultywator, należy je obsiać. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

braz Zielona pożywka / Happy Plants
Nawieź 1 hektar / Fertilize 1 hectare

W teorii nie ma obowiązku nawożenia pola, natomiast bez tego nie możemy liczyć na dobre plony. Warto pamiętać, że pole możemy (i powinniśmy) nawozić dwa razy. Pierwszy raz po kultywowaniu/zaoraniu i drugi raz po obsianiu, gdy rośliny przechodzą w pierwszy etap swojego wzrostu. Jest to zauważalne bardzo wyraźne. Wasze pole z ziemnego zmieni się na zielone.  Pamiętaj, że możesz do nawożenia zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

braz Zażynki / Reap What You Sow
Zbierz plony z 1 hektara / Harvest 1 hectare

Jedna z podstawowych czynności wykonywanych na polu i nie da się jej pominąć. Po zasianiu i odczekaniu odpowiedniego czasu, pole jest gotowe do zebrania plonów. Jeśli nie jesteś pewien czy można już je zbierać możesz podejść do pola, a w wyświetli Ci się szczegółowa informacja o stanie wzrostu roślin. Jeśli pole jest za daleko, możesz też użyć mapy. Pola gotowe do zebrania są zaznaczone na pomarańczowo. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

srebro Zapalony rolnik / Fervent Farmer
Kultywuj 10 hektarów / Cultivate 10 hectares

Łącznie należy kultywować 10 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

srebro Siewca / Plant Prosperity
Obsiej 10 hektarów / Sow 10 hectares

Łącznie należy obsiać 10 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

srebro Szczęśliwe roślinki / Delighted Plants
Nawieź 10 hektarów / Fertilize 10 hectares

Łącznie należy nawieźć 10 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

srebro Obfite plony / Ample Yield
Zbierz plony z 10 hektarów / Harvest 10 hectares

Łącznie należy zebrać plony z 10 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

zloto Kierownik upraw / Chief of Cultivation
Kultywuj 100 hektarów / Cultivate 100 hectares

Łącznie należy kultywować 100 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

zloto Seryjny siewca / Serial Sower
Obsiej 100 hektarów / Sow 100 hectares

Łącznie należy obsiać 100 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

zloto Zachwycone roślinki / Ecstatic Plants
Nawieź 100 hektarów / Fertilize 100 hectares

Łącznie należy nawieźć 100 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

zloto Czas żniw / Humongous Harvest
Zbierz plony ze 100 hektarów / Harvest 100 hectares

Łącznie należy zebrać plony z 100 hektarów. Pamiętaj, że możesz do tego zatrudnić pracownika, a ogólny postęp można sprawdzać w statystykach dostępnych w opcjach.

 

braz Można się było tego spodziewać! / I Saw That Coming!
Zetnij drzewo / Cut down 1 tree

Patrz: Więcej drewna! / More Wood!

 

srebro Więcej drewna! / More Wood!
Zetnij 25 drzew / Cut down 25 trees

Jeśli nie trafiają Ci się pola i tereny bogate w drzewa, masz również możliwość zasiania drzew. Jest to jednak proces dość czasochłonny, bo wymagający specjalistycznych maszyn zarówno do zasiewania jak i do pozbywania się pni, które pozostają w ziemi. Jeśli według sugestii grasz na mapie Ravenport, wokół swoich terenów masz wystarczająco dużo drzew do odblokowania osiągnięcia. Kup piłę łańcuchową w sklepie (Narzędzia > Piły łańcuchowe). Naciśnij na krzyżaku . Podejdź do drzewa, naciśnij i przytrzymaj /. Prawą gałką obróć piłę aż na drzewie pojawi się zielona obręcz cięcia. Naciśnij /, by ściąć drzewo. Powtórz czynność na innych 24 drzewach.

Zostawiłbym sobie ścinanie drzew na koniec, ponieważ jeśli nie chcesz sobie zawracać głowy sprzątaniem po ściętych drzewach to prawdopodobnie zagracisz sobie co najmniej jedną ulicę, a to znacznie utrudni ruch zarówno Tobie jak i pracownikom, który potrafią zabrać ze sobą całe drzewa przy próbach manewrowania.

 

srebro Mleczny magnat / Milk Magnate
Rozmnóż 20 krów / Breed 20 cows

Krowy wymagają zdecydowanie najwięcej czasu i sprzętu. Po pierwsze musisz kupić im zagrodę. Szykuj się na wydatek na poziomie 400,000 euro. Następnie musisz kupić krowy, które też nie są tanie. Jeśli Cię stać, możesz spokojnie kupić 30 lub więcej sztuk. Zwierzęta te będą potrzebowały wody, pokarmu, słomy oraz utrzymywania czystości. Zacznijmy od wody. Przejdź do zakupu obiektów i w dziale “Różne” kup wieżę ciśnień. Postaw ją możliwie blisko zagrody. Następnie musisz mieć cysternę do przewozu wody z wieży do zagrody. Znajdziesz je w sklepie (Przycisk opcji), kategoria “Narzędzia” i dział “Zwierzęta”. Osobiście polecam MKS 8 (lub większy MKS 32, tylko tu potrzebujesz już ciężarówki) bo poza wodą może też transportować mleko. Napełniamy cysternę wodą z wieży ciśnień (wystarczy podjechać blisko i nacisnąć ), a następnie wyładowujemy wodę kombinacją + / + we wskazanym miejscu. Jeśli masz stabilność finansową, kompletnie nie przejmuj się zbieraniem mleka i przewożeniem go do skupu.

Mamy już wodę. Zabierzmy się za siano. Bele siana można kupować w sklepie, ale trzeba je osobiście transportować, a to strata czasu. Zasiej najmniejsze pole pszenicą. Dobrze gdyby było blisko zagrody. Gdy wyrośnie, zbierz plony, ale pamiętaj by w kombajnie ustawić pokłos słomy. Sprawi to, że kombajn zostawi za sobą siano, które możemy zebrać. Możesz zostawić je na polu albo zebrać i wysypać gdzieś bliżej zagrody. Teraz zaopatrujemy się w pojazd dla zwierząt VM 1702 Double SF fast-cut (Pojazdy > Zwierzęta). Pojazd może zbierać słomę bezpośrednio z pola. Uważaj tylko, by nie zebrać niczego innego (np. trawy), bo powstanie mieszanka, a potrzebujemy czystej słomy. Napełniony słomą pojazd rozładowujemy w pokazanym poniżej miejscu kombinacją  ++. Słoma gotowa.

Jedzenie. Zasiej dodatkowe pole trawą. Zależy nam na karmieniu krów TMR czyli maksymalnie wydajną mieszanką, by uzyskać 100% produktywności. Musimy zaopatrzyć się w kosiarkę do trawy, np. Novacat 301 ED i przetrząsacz, np. Fanex 604. Kosimy trawę razem z podczepionym przetrząsaczem. Część trawy zbieramy VM1702 (ok. 6000 jednostek). Dorzucamy do niego słomę.

Teraz jeszcze musimy zrobić kiszonkę. Kiszonkę możemy robić jedynie ze świeżo skoszonej trawy, czyli bez użycia przetrząsacza. Zbieramy więc ciemnozieloną trawę belownicą z owijarką. Powstają z tego bele owinięte folią. Tak stworzoną kiszonkę dorzucamy do VM1702. Jeśli mamy dobre proporcje powstaje TMR. Proporcje można na bieżąco podglądać w górnym lewym rogu ekranu, gdy siedzimy w VM1702. Jedzenie zrzucamy  + / + w wyznaczonym miejscu.

Po krowach musimy też sprzątać. Do tego można wykorzystać VM1702.

Krowy rozmnażają się bardzo wolno, na szczęście jak inne zwierzęta w grze – robią to same, więc musicie uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj jest to 1 krowa na dobę (w grze) przy maksymalnej wydajności. Przyspieszajcie czas do 120x i wstrzymujcie do rzeczywistego gdy należy coś im uzupełnić.

 

srebro Władca wełny /  Wool Commander
Rozmnóż 30 owiec / Breed 30 sheep

Owce nie wymagają dużo uwagi. Stawiamy zagrodę, kupujemy owce. Ich jedyne zapotrzebowanie to woda i trawa lub siano. Jeśli jesteście po wyzwaniu z krowami to w zasadzie macie cały niezbędny sprzęt. Zaopatrzcie się jeszcze w przyczepę samozbierającą Fendt Tigo XR 75 D. Dzięki niej możecie zbierać przesuszoną trawę lub siano w dużych ilościach i wygodnie ustawić ją pod punktem wysypywania. Teraz wystarczy jeszcze uzupełnić wodę zbiornikiem MKS8 lub MKS 32 i można przyspieszyć czas do 120x. W menu możecie obserwować wydajność owiec i jeśli spadnie poniżej 80% po prostu uzupełniamy ich zapasy jedzenia i wody. Pamiętajcie też od czasu do czasu sprzątać. Gdy rozmnożycie 30 wpadnie wam osiągnięcie.

 

srebro Hodowca trzody / Pink Progress
Rozmnóż 50 świń / Breed 50 pigs

Świnie podobnie jak krowy wymagają zbalansowanego pokarmu. Dobra wiadomość jest taka, że gotową mieszankę możecie kupić w sklepie. Kupcie wywrotkę/przyczepę SB II 30/1070 i pojedźcie nią do sklepu. Kupcie min. 15 pojemników z paszą dla świń, zaparkujcie obok pojemników wywrotkę i wciśnijcie lewą gałkę. Napełniajcie przyczepę, póki nie znikną wszystkie pojemniki.

Możecie wrócić na farmę i uzupełnić paszę dla świnek. Dodatkowo jeszcze woda i siano – dokładnie tak jak w przypadku krów. Podobnie ze sprzątaniem. Teraz możecie przyspieszyć czas do 120x i kontrolować jedynie wszystkie poziomy.

Świnie rozmnażają się bardzo szybko, więc zanim się obejrzycie rozmnoży się 50 sztuk i wpadnie wam osiągnięcie.

 

srebro Pan jaj / Egg Lord
Rozmnóż 100 kurczaków / Breed 100 chickens

Kury są najłatwiejszym zwierzakiem do ogarnięcia w FS19. Po pierwsze należy kupić zagrodę. Sugeruję od razu kupić większą. Niech Was nie zmyli cena sugerowana w sklepie. Nie uwzględnia ona dopasowania gruntu, a to kosztuje SPORO. Na całą zagrodę musicie liczyć ok. 300,000 euro. Przed postawieniem zagrody warto poszukać najtańszego miejsca, bo cena może być kolosalnie różna. Po postawieniu kurnika, stań przed bramą i wciśnij lewą gałkę. Teraz możesz kupić kury. Kupuj kury tylko jednego koloru, bo tylko takie się rozmnażają. Pojemność dużego kurnika to 400, więc śmiało możecie kupić większą ilość kur na star. Nie przekraczajcie jednak 300 by odblokować osiągniecie. Kury nie wymagają dużo uwagi. Jedyne co należy robić to dostarczać im jedzenia i sprzątać. Pokarm to najzwyklejsza pszenica, która możecie wsypywać we wskazanym miejscu dowolnym narzędziem (nawet największą wywrotką). Gdy uzupełnicie pokarm, kurki – jak to kurki zaczną brudzić. Co ciekawe brudzą tylko w jednym miejscu – dokładnie w tym gdzie wsypuje się im pokarm. Wystarczy, że pozbieracie to co się wysypie i z powrotem przesypiecie do pojemnika na jedzenie. Spokojnie możecie przyspieszyć czas do 120x i kontrolować w menu poziom jedzenia i zabrudzeń. W krótkim czasie kury rozmnożą się wam i wpadnie osiągnięcie.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca - CDP.pl