Fort Solis – Poradnik do trofeów

27 sierpnia 2023
5

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Platyna w Fort Solis do trudnych nie należy. Jest kilka trofeów, które można przeoczyć podczas jednego podejścia, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika.

 

[poll id=”259″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: 5 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x7 x5
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: srebro Wszystko pokrywa pył, zloto Pył na wietrze, zloto Szkieletowa załoga, zloto Udokumentowana tragedia, zloto Przewodnik Terra Tour, braz Picie w pracy
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • W grze nie ma niestety opcji biegania czy nawet truchtania, cały czas musimy chodzić ślamazarnym tempem.
 • Regularnie sprawdzajcie uniwersalne narzędzie, czy dodawane są wiadomości, nagrania oraz video logi, gdy tylko jakieś znajdziecie.
 • Jest kilka pomijalnych czynności oraz znajdziek. Część z nich znajduje się w hangarze, do którego traficie tylko jeden raz! Nie zapomnijcie również wypić piwa przy automacie jak tylko pierwszy raz traficie do Fort Solis.
 • Kilka znajdziek odblokuje się automatycznie w trakcie fabuły, jednak nie są one dodawane do ogólnej listy w menu Dodatków (nie wiem czy to bug czy tak ma być).
 • Gdy pojawią się napisy końcowe, nie przeskakujcie ich! Musicie obejrzeć je do końca, aby dostać 3 ostatnie znajdźki!

Krok po kroku:

KROK #1 – Zebrać wszystkie znajdźki, wykonać dodatkowe czynności i ukończyć grę

Co prawda całość można ukończyć poniżej 4 godzin, ale po co powtarzać grę z powodu jakiejś pominiętej znajdźki, prawda? Grajcie od razu z poradnikiem, żeby niczego nie pominąć, zbierajcie wszystkie znajdźki oraz zróbcie wszelkie dodatkowe czynności jak wypicie piwa czy zagranie w bilard. Do wielu z nich nie będziecie mogli wrócić w późniejszych etapie gry, więc są uznawane za pomijalne. W opisie trofeum zloto Przewodnik Terra Tour / Terra Tour Guide umieściłem filmik, w którym są wszystkie znajdźki oraz czynności. Grajcie wg niego i wbijecie platynę przy pierwszym podejściu.

 

KROK #2 – Dobre i alternatywne zakończenie

Na samym końcu gry, będziecie mieć 2 zakończenia. Pierwsze to te dobre, gdzie musicie wykonać prawidłowo wszystkie czynności QTE, a następnie obejrzeć napisy końcowe do samego końca, aby odblokować ostatnie 3 znajdźki. Po powrocie do menu głównego, klikacie Kontynuuj i powtarzacie ostatnią sekwencję, z tym że teraz musicie zawalić wszystkie QTE. Najważniejsze to nie klikać nic, gdy wyjdziecie na zewnątrz (gra będzie prosiła o wciśnięcie gałki w górę + ). Postać musi upaść kilka razy i odpali się alternatywne zakończenie (tym razem nie musicie już oglądać napisów do końca).

 

Poradnik:

platyna Fort Solis / Fort Solis
Zdobądź wszystkie trofea / Obtain all trophies.

Bardzo prosta platyna, którą można zrobić w jednym podejściu jeśli tylko gracie wg poradnika. Bez niego możecie bardzo łatwo pominąć kilka znajdziek czy czynności, do których później nie wrócicie.

 

srebro Bezpieczne niedowierzanie / The Safety of Disbelief
Przetrwaj burzę / Survive the Storm

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

srebro Światła gasną / Lights Out
Znajdź generator w sektorze technicznym. / Locate the Generator in the Maintenance Unit

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

srebro Wszystko pokrywa pył / Everything is Dust
Znajdź związek 26. / Find compound 26.

Trofeum można pominąć! 

Związek 26 znajdziecie dopiero pod koniec gry, w Rozdziale 4, gdy traficie do Greenhouse / Szklarni. W jednym z pomieszczeń będzie mała zamknięta szafka. Będziecie musieli wpisać kod, aby ją otworzyć. Kod to 0721. Pamiętajcie, żeby zabrać też Dziennik Video, który znajduje się obok Związku 26, bo później nie będziecie już w stanie otworzyć tej szafki.

 

braz Witamy w Fort Solis / Welcome to Fort Solis
Ukończ wspinaczkę na grań. / Complete the Ridge Climb.

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

zloto Pył na wietrze / Dust Dancing
Zrób 3000 kroków na powierzchni Marsa. / Take 3000 steps on the surface of Mars

Trofeum można pominąć! 

Na powierzchnię Marsa traficie kilka razy. Ostatni raz będziecie w Rozdziale 3, gdy będziecie musieli użyć wyciągarki, aby odblokować dostęp do jednego z budynków. Zalecam zrobić to od razu i mieć z głowy, najlepiej chodzić w kółko. 3000 kroków nie powinno zająć dużo, około 10 – 15 minut maksymalnie. Po ukończeniu gry, będziecie mogli wrócić na powierzchnię i dokończyć trofeum jeśli nie udało Wam się go zrobić wcześniej.

 

zloto Szkieletowa załoga / Skeleton Crew
Znajdź wszystkich członków załogi. / Locate all crew members.

Trofeum jest dość niejasne, ponieważ nie wiadomo o których członków dokładnie chodzi. Większości trofeum wpada, gdy odnajdą najpierw ciało N. Touta w Rozdziale 2 (gdy będziecie na powierzchni, musicie wejść do otwartego kontenera, jest to jedyny członek, którego możecie pominąć w trakcie całej gry), a następnie A. Hoskinsa w kantynie w Rozdziale 3. Mimo wszystko poniżej zrobiłem listę osób, które spotykacie w trakcie gry i co należy zrobić, aby zaliczyło je do pucharka (a przynajmniej tak mi się wydaje).

Lista osób, które spotkacie:

 • O. Richardson (niepomijalny) – gdy traficie do działu medycznego, jego ciało będzie leżeć w ostatnim pomieszczeniu. Musicie je przeszukać, aby kontynuować fabułę.
 • H. Dunpart (niepomijalna) – pod koniec Rozdziału 1, gdy będziecie uciekać, traficie na ciało Helen. Przeszukajcie je dokładnie, aż postać sama nie przestanie szukać.
 • N. Tout (pomijalny!) – gdy traficie na powierzchnię, będziecie musieli wyjść po drabinie (wcześniej była flaga). Po wyjściu na górę, przed Wami będą 3 kontenery, ten całkiem po prawej będzie otwarty. W środku będzie ciało członka załogi.
 • T. Wyatt (niepomijalny) – spotkacie go na samym początku rozdziału 3, gdy przejmiecie kontrolę na Jessicą.
 • A. Naderi (niepomijalny) – jego ciało będzie leżeć w serwerowni, gdzie użyjecie jego urwanej ręki, aby aktywować komputer. Samego ciała nie da się przeszukiwać.
 • A. Hoskins (niepomijalny) – znajdziecie go w kantynie w Rozdziale 3. Po jego odnalezieniu i przeszukaniu ciała, powinno Wam wpaść trofeum!

 

braz Relikt / Relic
Doprowadź zasilanie do drzwi. / Grant power to a door.

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

srebro Mi casa su casa / Mi Casa Su Casa
Uzyskaj dostęp do pokoju oficera Taylora. / Gain access to Officer Taylor’s room.

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

srebro Ku wyłomowi – jeszcze raz / Once more into the Breach
Uzyskaj dostęp do tunelu pod granią. / Gain entry to the Ridge Tunnel.

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

zloto Udokumentowana tragedia / Tragedy Documented
Obejrzyj wszystkie nagrania wideo. / View all Video Logs

Czytaj opis trofeum: zloto Przewodnik Terra Tour / Terra Tour Guide

 

srebro Lepsze jutro / A Better Tomorrow
Wejdź do szklarni. / Enter the Greenhouse

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

zloto Kartograf / Cartographer
Odwiedź wszystkie miejsca w Fort Solis. / Visit all locations at Fort Solis.

Trofeum wpadnie Wam automatycznie pod sam koniec gry.

 

zloto Przewodnik Terra Tour / Terra Tour Guide
Zbierz wszystkie nagrania audio, plakaty, e-maile i transparenty. / Collect all audio logs, posters, emails and banners.

Trofeum można pominąć!

Gra trochę niejasno tłumaczy kwestię znajdziek, ponieważ gdy wejdziecie w menu do Dodatków / Extras, będziecie mieć zakładkę ze Znajdźkami / Collectibles oraz Fabułą / Story. Znajdziek mamy 21 sztuk zaś Fabularnych 122 sztuk, więc w sumie musicie zebrać 143 znajdźki. Kogoś tam trochę poniosło przy grze na 4 godziny… Część z nich można bardzo łatwo pominąć, więc trzymajcie się filmiku poniżej, na którym umieściłem wszystko co trzeba zebrać, aby zdobyć platynę w jednym przejściu. Jest również kilka nagrań audio, które pojawiają się w grze wraz z progresem fabuły, jednak nie są one wymienione na liście powyżej (nie wiem czy to bug czy celowy zamiar twórców). Zawsze upewnijcie się, że zdobyte wiadomości, nagrania oraz video logi zostały dodane do uniwersalnego narzędzia na ręce. Po ukończeniu gry (dobre zakończenie), musicie obejrzeć napisy końcowe do samego końca, aby otrzymać 3 ostatnie znajdźki! Jeśli je przełączycie, musicie powtórzyć raz jeszcze ostatni punkt zapisu.

W grze musimy zebrać:

 • Znajdźki – 21 sztuk (plakaty, banery, flagi)
 • Fabuła – 122 sztuk (wiadomości, nagrania audio, video logi, monitoring, inne)

 

Filmik ze wszystkimi znajdźkami:
W filmiku wykorzystuję numeracje znajdziek wg układu w menu Dodatki / Extras, aby łatwiej było zlokalizować te brakujące. 

 

zloto Związek przyczynowy / Causality
Odblokuj alternatywne zakończenie. / Experience the alternate ending.

Musicie zawalić wszystkie QTE (momenty, kiedy trzeba wcisnąć przycisk pokazany na ekranie) w końcowej fazie gry. Faza ta zaczyna się, gdy Jessica odnajduje Jacka i rozpoczyna się walka z Wyattem. Jedyne QTE, które będziecie musieli zrobić to te, kiedy trzeba iść w stronę śluzy (trzymać gałkę do góry). Najważniejszy moment, kiedy nie możecie wciskać żadnego przycisku to ten, kiedy wyjdziecie na powierzchnie. Gra będzie chciała, abyście wcisnęli GAŁKĘ W GÓRĘ + NIE WCISKAJCIE TYCH PRZYCISKÓW! Postać wywróci się kilka razy aż w końcu aktywuje się ostatnia scena i wjadą napisy, po czym dostaniecie pucharek.

Nie wciskajcie tych przycisków, gdy pojawią się na ekranie!

 

zloto Po każdej nocy wstaje dzień / Darkest Before the Dawn
Ukończ Fort Solis. / Complete Fort Solis.

Trofeum wpadnie automatycznie po pierwszym ukończeniu gry i wykonaniu wszystkich czynności QTE (momenty, gdy musicie wcisnąć przycisk pokazany na ekranie) w końcowej fazie. Najważniejszy jest moment, gdy wyjdziecie na powierzchnię. Musicie tutaj trzymać gałkę do góry i wciskać . Po dotarciu do hangaru, rozpocznie się kolejna sekwencja QTE, które musicie wykonać pozytywnie (chociaż dla testu nie wciskałem nic i miałem dokładnie to samo zakończenie, więc nie wiem czy rzeczywiście trzeba wykonać wszystko pozytywnie). Po ukończeniu gry, nie przewijajcie napisów końcowych! Musicie obejrzeć je do końca i obejrzeć przerywnik, aby otrzymać 3 ostatnie znajdźki w grze.

 

srebro Wypis / Outpatient
Ucieknij z ambulatorium / Escape the Medical Bay.

Trofeum fabularne, dostaniecie je automatycznie.

 

braz Picie w pracy / Drinking on the Job
Dopij butelkę piwa. / Finish the bottle of beer

Trofeum można pominąć!

Na samym początku gry w Rozdziale 1, jak tylko traficie po raz pierwszy do Fort Solis i zdejmiecie hełm, idźcie przed siebie, gdzie będzie automat z napojami. Weźcie jeden i wypijcie go do samego dna, aby otrzymać trofeum. Pomijalne jest dlatego, że później nie będziecie mieć już dostępu do tego pomieszczenia, ale nawet jeśli przegapicie to wystarczy zacząć grę od nowa i szybko dotrzeć do tego miejsca.

 

braz Bostońskie wspomnienia / Boston Heyday
Wykonaj uderzenie przy stole bilardowym. / Take a shot at the pool table.

Stół bilardowy znajdziecie w pokoju rekreacyjnym w Rozdziale 1 (zaraz na samym początku gry). Nieco wcześniej mogliście zrobić trofeum z workiem treningowym. Ciężko go nie zauważyć, tym bardziej że i tak będziecie przechodzić przez to pomieszczenie, aby kontynuować fabułę. Traficie tutaj również w późniejszych rozdziałach, więc nawet jak jakimś cudem to pominęliście to będziecie mogli tu wrócić.

 

braz Celny cios / Boxing Clever
Wejdź w interakcję z workiem treningowym. / Interact with the punch bag.

Worek treningowy znajdziecie mniej więcej na początku gry w Rozdziale 1. Znajduje się on w pierwszym pomieszczeniu do którego wejdziecie klatki schodowej i w drodze do Kwater Załogi. W razie czego wrócicie tutaj później, więc nawet jak przeoczyliście go na początku, to nie musicie się stresować.

 

zloto Gratulacje, jesteś inżynierem / Congratulations, you’re an engineer
Zyskaj dostęp do zepsutego narzędzia uniwersalnego Nicka Touta. / Gain access to Nick Tout’s broken Multi Tool.

Rozdziale 3, gdy będzie na powierzchni, musicie udać się do budynku Centrum Komunikacyjne / Communications Hub. Poznacie go po tym, że na dachu będzie antena, a wcześniej musicie odblokować drzwi przy pomocy wyciągarki. Jak tylko wejdziecie do środka, popatrzcie na biurko po lewej stronie. Będzie leżeć na nim narzędzie uniwersalne. Po jego podniesieniu rozpocznie się mini-gra, która polega na wciskaniu przycisków na ekranie, kiedy kreska na nie najedzie. Po odblokowaniu urządzenia dostaniecie trofeum + kilka znajdziek.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.