Legendarna Edycja: Mass Effect 2 – Poradnik do trofeów i osiągnieć


 

Legendarna Edycja: Mass Effect 2 podobnie jak część pierwsza posiada prosty zestaw trofeów, z którym może sobie poradzić nawet niedoświadczony gracz. Jest trochę pucharków, które można pominąć, ale wystarczy odrobina uwagi, by zdobyć platynkę w jednym przejściu.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Legendarna Edycja: Mass Effect 2?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 20-25 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x7 x34
 • Liczba trofeów offline: 45
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: Sporo, zobacz “Krok po kroku”
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

W ramach podziękowania za poradnik, o ile się oczywiście przydał, możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

Tak jak i w poprzedniej odsłonie, tak i tu wspominam, iż Edycja Legendarna Mass Effecta oprócz opisanego tu zestawu trofeów, ma też osobny pakiet trofeów dotyczący całej trylogii. Także do niego jest przygotowany poradnik i możecie go znaleźć korzystając z linku poniżej. Można od razu też się nim zainteresować w kontekście kilku trofeów. Jeśli chcemy zdobyć 100% i w tamtej liście pucharków, musimy przejść grę na najwyższym poziomie trudności nazwanym Szaleniec. Dodatkowo musimy też nawiązać tu wątek romantyczny. I jeśli w tej części nie ma w załodze wybranka/wybranki Sheparda konieczne jest, by nawiązać inny romans. Inaczej przepadnie nam to trofeum. Jeśli chodzi o pokonywanie przeciwników w walce wręcz to też możemy tutaj ogarniać ten pucharek. W tej części Shepard znacznie lepiej sobie radzi z eliminowaniem wrogów gołymi rękoma.

Pozostałe poradniki z Legendarnej Edycji:

Mass Effect 2 jest o tyle lepszy w aspekcie trofeów od poprzedniej odsłony, że pozwala nam śledzić postęp w pucharkach polegających na kumulacyjnych czynnościach. Możemy to sprawdzić między innymi w menu głównym tej części w zakładce Dodatki, a następnie Trofea, a także w samej grze na statku w kajucie kapitana Normandii.

W grze jest dość sporo trofeów, które można pominąć, ale duża część z nich wymagałaby prawdziwych starań, by tego dokonać. Dlatego niech Was nie martwi ta duża liczba ostrzeżeń o możliwym pominięciu. Są one umieszczone tak na wszelki wypadek. Ogólnie wystarczy, że co jakiś czas będziemy sobie dokonywać ręcznego zapisu gry na kilku slotach i nie będzie z tym problemu. Jest tylko kilka trofeów, na które warto zwrócić większą uwagę.

 • Ulepszenie broni na maksymalny poziom jest czymś, na co trzeba mieć oko od początku gry, gdyż elementy danego uzbrojenia pojawiają się w lokacjach z misji, do których nie można już potem wracać. Tyczy się to pucharku srebro Specjalizacja w broni.
 • Najbardziej pomijalne trofeum natrafimy podczas misji lojalnościowej dla Grunta. Tylko podczas tego jednego zadania mamy okazję zdobyć trofeum braz Łowy na grubego zwierza.
 • Przed finalnym skokiem przez przekaźnik Omega 4 trzeba się skupić na trofeum zloto Bez ofiar, gdyż wymaga ono trochę uwagi, by zachować całą załogę przy życiu.

 

Poradnik:

platyna Elita N7 / N7 Elite 
ME2: Zbierz wszystkie trofea / ME2: Acquire all trophies

Platynowe trofeum za kolejne ocalenie galaktyki. Gratulacje, należy się 🙂

 

zloto Misja ukończona / Mission Accomplished GS 125 
ME2: Uratuj ludzi w całej galaktyce przed pewną zagładą / ME2: Save humanity throughout the galaxy from certain annihilation

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu gry.

 

braz Zaginiony w akcji / Missing in Action GS 5 
ME2: Uratuj swoją załogę przed straszliwym atakiem / ME2: Save your crew from an overwhelming attack

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pierwszy pucharek jaki otrzymamy. Wpadnie nam automatycznie po ukończeniu pierwszej części prologu gry.

 

braz Wielka iluzja / Very Elusive GS 10 
ME2: Wróć do aktywnej służby / ME2: Return to active duty

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie ukończeniu drugiej części prologu gry.

 

braz Obrona kolonii / Colony Defense GS 15 
ME2: Obroń ludzką kolonię przed atakiem / ME2: Defend a human colony from attack

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu głównego wątku fabularnego związanego z Horyzontem.

 

braz Statek widmo / Ghost Ship GS 15 
ME2: Zbadaj wrak obcego statku / ME2: Complete the investigation of a derelict alien vessel

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu głównego wątku fabularnego związanego z Okrętem Zbieraczy.

 

srebro Misja samobójcza / Suicide Mission GS 15 
ME2: Skorzystaj z przekaźnika Omega 4 / ME2: Use the Omega 4 Relay

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozpoczęciu finalnej misji związanej ze skokiem przez przekaźnik Omega 4. Nim to zrobimy, koniecznie sprawdźmy opis trofeum zloto Bez ofiar.

 

srebro Wbrew oczekiwaniom / Against All Odds GS 50 
ME2: Przetrwaj misję samobójczą / ME2: Survive suicide mission

Trofeum możliwe do pominięcia!

Żeby pominąć ten pucharek trzeba się naprawdę postarać, ale jest to możliwe. Naprawdę dużo łatwiej jest go dostać niż doprowadzić do śmierci całej załogi w finale. Generalnie wystarczy, że Shepard przeżyje finałową misję, by dostać trofeum. Wpadnie nam automatycznie przy zdobywaniu zloto Bez ofiar.

 

zloto Bez ofiar / No One Left Behind GS 75 
ME2: Zachowaj całą drużynę przy życiu podczas misji samobójczej / ME2: Keep your team alive through the suicide mission

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z finałową misją po skoku przez przekaźnik Omega 4. Koniecznie nim zdecydujemy się ją wykonać, musimy zadbać o kilka istotnych rzeczy. W innym wypadku podczas tej misji możemy stracić członków załogi. Zarówno podczas scenek fabularnych tuż po skoku, jak i podczas samej misji.

Wymagania do spełnienia przed misją:

 • Zrekrutowanie i uzyskanie lojalności wszystkich członków załogi poprzez wypełnienie ich osobistych misji. Musimy dokonać tego PRZED aktywacją Modułu Identyfikacyjnego Żniwiarza. Tak samo przed tą misją musimy dokonać opisanych poniżej ulepszeń statku.
 • Podczas gry czekają nas dwie sprzeczki między członkami załogi. Jedną jest Miranda kontra Jack, a drugą Tali kontra Legion. W obu przypadkach, by zachować lojalność towarzyszy będziemy musieli skorzystać z dialogów dla Renegata lub Idealisty zależnie, którą ścieżką podąża nasz Shepard.
 • Ulepszenie statku w terminalu badawczym na pokładzie Normandii:
  • Ciężki pancerz okrętu – odblokuje się po ukończeniu misji Jackoba.
  • Działo Thanix – odblokuje się po ukończeniu misji Garrusa.
  • Tarcze wielordzeniowe – odblokuje się po ukończeniu misji Tali.

Wybieranie członków załogi do konkretnych zadań podczas finałowej misji:

 • Podczas planowania ataku na bazę zbieraczy na pokładzie Normadii:
  • Specjalista techniczny: Legion, Tali lub Kasumi.
  • Dowódca oddziału: Garrus, Miranda lub Jackob.
 • Podczas ataku na bazę:
  • Specjalista od biotyki: Samara lub Jack.
  • Dowódca oddziału: Garrus, Miranda lub Jackob.
 • Spotkanie członków porwanej załogi:
  • Eskorta: Dowolny lojalny towarzysz.
 • Finalne starcie:
  • Generalnie wybór nie ma znaczenia o ile wszyscy są lojalni. W praktyce jednak część graczy ma problem, że ginie im jeden z pozostawionych kompanów. Nie wiem czym jest to spowodowane, bo u mnie się nigdy nie zdarzyło mimo wielokrotnego przechodzenia tej odsłony. Niezależnie jakich towarzyszy zabierałem i tak wszyscy ostatecznie przetrwali. Chcąc dmuchać na zimne warto jednak zabrać ze sobą mniej wytrzymałych towarzyszy takich jak Mordin, Jack, czy Kasumi.

Po zakończeniu misji oraz głównego wątku gry, jeśli przeżyli nam wszyscy bohaterowie, otrzymamy pucharek. Jeśli ulepszyliśmy statek oraz przede wszystkim zdobyliśmy lojalność członków załogi – nie będzie z tym problemu.

Jeśli mamy lojalną załogę i dobrze dobieramy specjalistów, nie musimy się martwić, że ktoś nam zginie.

 

braz Przyjaciel czy wróg / Friend or Foe GS 10 
ME2: Zdobądź technologię gethów / ME2: Obtain geth technology

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie pod koniec gry, gdy będziemy mogli zrekrutować Legiona do naszej ekipy. Po misji na statku i spotkaniu tego Getha będziemy mogli go aktywować w rdzeniu SI na pokładzie Normadii. Nie oddawajmy go jednak Cerberusowi, bo nie uzyskamy wtedy możliwości dołączenia go do drużyny.

 

braz Archanioł / The Archangel GS 10 
ME2: Zwerbuj Archanioła / ME2: Successfully recruit Archangel

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego z rekrutacją Archanioła i włączenia naszego starego znajomego do drużyny.

 

braz Zabójca / The Assassin GS 10 
ME2: Zwerbuj zabójcę / ME2: Successfully recruit the Assassin

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Thane’a do naszej ekipy.

 

braz Skazaniec / The Convict GS 10 
ME2: Zwerbuj biotycznego skazańca / ME2: Successfully recruit the biotic Convict

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Jack do naszej ekipy.

 

braz Egzekutorka / The Justicar GS 10 
ME2: Zwerbuj Egzekutorkę / ME2: Successfully recruit the Justicar

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Samary do naszej ekipy.

 

braz Kroganin / The Krogan GS 10 
ME2: Zwerbuj kroganina / ME2: Successfully recruit the krogan

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Grunta do naszej ekipy. W tym wypadku musimy po misji głównej zejść do Maszynowni na statku i aktywować kapsułę z kroganinem. W innym wypadku nie będziemy mogli go wcielić do drużyny.

 

braz Profesor / The Professor GS 10 
ME2: Zwerbuj profesora / ME2: Successfully recruit the Professor

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Mordina do naszej ekipy.

 

braz Quarianka / The Quarian GS 10 
ME2: Zwerbuj quariankę / ME2: Successfully recruit the quarian

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku fabularnego związanego z rekrutacją Tali do naszej ekipy.

 

braz Kłótnia w rodzinie / A House Divided GS 10 
ME2: Włam się do stacji gethów / ME2: Hack a geth collective

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Legiona. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu. Pamiętajmy też, że po zakończeniu jej oraz misji dla Tali musimy złagodzić konflikt między tymi postaciami, by zachować ich lojalność.

 

braz Wódz w boju / Battlemaster GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność kroganina / ME2: Gain the loyalty of the krogan

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Grunta. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu. W tej misji mamy jedyną okazję, by zdobyć trofeum braz Łowy na grubego zwierza.

 

braz Śladami ojca / Cat’s in the Cradle GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność zabójcy / ME2: Gain the loyalty of the Assassin

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Thane’a. Jest to jedno z zadań, gdzie można coś zepsuć i nie otrzymać trofeum. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale istnieje taka możliwość. Po dokonaniu przesłuchania czeka nas sekwencja, w której Shepard będzie poruszał się w górnej sekcji Cytadeli i raportował towarzyszowi informacje o śledzonym celu. Jest to bardzo proste, ale jeśli podczas tej misji przestaniemy śledzić cel i przykładowo odłożymy pada misja zakończy się niepowodzeniem, a my nie otrzymamy trofeum.

 

braz Katharsis / Catharsis GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność biotycznego skazańca / ME2: Gain the loyalty of the biotic Convict

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Jack. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu. Pamiętajmy też, że po zakończeniu jej oraz misji dla Mirandy musimy złagodzić konflikt między tymi postaciami, by zachować ich lojalność.

 

braz Sobowtór / Doppelganger GS 10 
ME2: Pomóż Egzekutorce wykonać jej misję / ME2: Help the Justicar resolve her mission

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Samary. Jest to jedno z zadań, gdzie można coś zepsuć i nie otrzymać trofeum. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale istnieje taka możliwość. Jeśli podczas rozmowy w barze będziemy wybierać nieodpowiednie dialogi może nie dość do pozytywnego zakończenia misji i wizyty w apartamencie Morinth. Naprawdę trzeba by było się o to postarać, ale może się tak zdarzyć. Jeśli jednak podczas rozmowy będziemy korzystali z opcji Renegata lub Idealisty nie będzie z tym problemu.

 

braz Znikający cień / Fade Away GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność Archanioła / ME2: Gain the loyalty of Archangel

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Garrusa. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu.

 

braz Duch ojca / Ghost of the Father GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność agenta Cerberusa / ME2: Gain the loyalty of the Cerberus Operative

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Jackoba. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu.

 

braz Szczepionka / The Cure GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność profesora / ME2: Gain the loyalty of the Professor

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Mordina. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu.

 

braz Córa marnotrawna / The Prodigal GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność oficera Cerberusa / ME2: Gain the loyalty of the Cerberus Officer

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Mirandy. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu. Pamiętajmy też, że po zakończeniu jej oraz misji dla Jack musimy złagodzić konflikt między tymi postaciami, by zachować ich lojalność.

 

braz Zdrada / Treason GS 10 
ME2: Zdobądź lojalność quarianki / ME2: Gain the loyalty of the quarian

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Tali. Jest to jedno z zadań, gdzie można coś zepsuć i nie otrzymać trofeum. Po powrocie ze statku zaatakowanego przez Gethy przyjdzie nam zabrać głos w sprawie procesu naszej towarzyszki. Pod żadnym pozorem nie możemy wyjawiać prawdy o jej ojcu. Jeśli to zrobimy nie uzyskamy jej lojalności i nie otrzymamy trofeum. Pamiętajmy też, że po zakończeniu tego zadania oraz misji dla Legiona musimy złagodzić konflikt między tymi postaciami, by zachować ich lojalność.

 

braz Łowy na grubego zwierza / Big Game Hunter GS 10 
ME2: Miażdżypaszcza pokonana / ME2: Thresher Maw defeated

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek, który możemy zdobyć tylko w jednym momencie gry. Jest to misja lojalnościowa dla Grunta. Podczas tego zadania przyjdzie nam walczyć z falami wrogów. Podczas ostatniej fali naszym zadaniem będzie przetrwać 5 minut podczas, gdy atakuje na Miażdzypaszcza. Jeśli chcemy jednak otrzymać trofeum musimy ją pokonać. Jest to dość twardy przeciwnik zadający spore obrażenia plując kwasem. Zalecam chowanie się za osłonami. Część z nich ulega zniszczeniu, ale jest też trochę solidniejszych. Wróg ten charakteryzuje się paskiem wytrzymałości w postaci pancerza, więc dobrze działają na niego ataki związane z ogniem, jak podpalenie czy amunicja zapalająca. Warto też wykorzystać tu broń ciężką. Osobiście polecam miotacz cząsteczek zbieraczy. Jest to bardzo potężna broń. W okolicy znajdziemy też amunicję do broni ciężkiej. W razie czego poniżej prezentuje materiał wideo z walki jaką stoczyłem z Miażdzypaszczą grając na poziomie trudności normalnym.

Dodatkowo jeśli jednocześnie zdobywamy trofeum za ukończenie gry na poziomie szalonym możemy zachować sobie zapis z tej misji na później i wrócić do tego zadania po ukończeniu gry zmniejszając poziom trudności.

 

braz Łowca głów / Head Hunter GS 10 
ME2: Zabij 30 celów humanoidalnych strzałami w głowę z dowolnej broni / ME2: Perform 30 headshot kills with any weapon on humanoid targets

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek kumulacyjny, który bardzo trudno będzie przeoczyć. Musimy przestrzelić czachy raptem 30 celów humanoidalnych, a w grze natrafimy na nich znacznie więcej. Ja osobiście zdobyłem to już w samym prologu gry. Wystarczy celować w głowę i spokojnie nam wpadnie.

Klasyczne headshoty. Człowiek już czysto instynktownie tak strzela.

 

braz Specjalizacja w Spaleniu / Incineration Specialist GS 10 
ME2: Spal pancerz 25 wrogów / ME2: Incinerate the armor of 25 enemies

Trofeum możliwe do pominięcia!

Spalenie to moc z zakresu technologii. Wybuchowy wystrzał plazmowy przez pewien czas zadaje obrażenia wszystkim pobliskim wrogom i na stałe blokuje regenerację zdrowia. Bardzo skuteczny przeciwko celom opancerzonym. Trofeum wpadnie po poprawnym użyciu umiejętności 25 razy. Liczą się tylko ręczne użycia przez nas. Gdy towarzysze sami z siebie używają umiejętności, te nie wliczają się wówczas do pucharka.

Postacie mogący używać Spalenia:

 • Shepard, klasy: Inżynier lub Szpieg
 • Mordin

 

braz Bez litości / Merciless GS 10 
ME2: Wywołaj wrzask 20 wrogów na skutek spadania lub podpalenia / ME2: Make 20 enemies scream as they fall or are set on fire

Trofeum możliwe do pominięcia!

Bardzo mało prawdopodobne, by ten pucharek nam nie wpadł. Wrzask wrogów wywołuje bardzo dużo umiejętności zarówno z zakresu biotyki, jak i technologii. Liczą się te stosowane przez Sheparda oraz jego towarzyszy. Powinno bez problemu wpaść naturalnie, o ile gracz nie zablokuje opcji korzystania z mocy przez towarzyszy, a sam usilnie nie będzie ich aktywował.

 

braz Specjalizacja w Przeciążeniu / Overload Specialist GS 10 
ME2: Przeciąż tarcze 25 wrogów / ME2: Disrupt the shields of 25 enemies

Trofeum możliwe do pominięcia!

Przeciążenie to moc z zakresu technologii. Razi cel impulsem elektromagnetycznym, który zadaje potężne obrażenia tarczom i wrogom syntetycznym. Trofeum wpadnie po poprawnym użyciu umiejętności 25 razy. Liczą się tylko ręczne użycia przez nas. Gdy towarzysze sami z siebie używają umiejętności, te nie wliczają się wówczas do pucharka.

Postacie mogący używać Przeciążenia:

 • Shepard, klasy: Inżynier lub Strażnik
 • Garrus
 • Kasumi
 • Miranda

 

braz Taktyk / Tactician GS 10 
ME2: Traf 20 różnych celów kombinacją różnych mocy biotycznych / ME2: Hit 20 different targets with multiple biotic powers to combine the effects

Trofeum możliwe do pominięcia!

By uzyskać to trofeum musimy trafić dany cel jednocześnie dwoma mocami z zakresu biotyki. Trofeum wpadnie po poprawnym użyciu łączonych ataków 20 razy. Liczą się tylko ręczne użycia przez nas. Gdy towarzysze sami z siebie używają umiejętności, te nie wliczają się wówczas do pucharka. Najprościej to wykonać znajdując naszą ofiarę, wcisnąć i z rozwijanego menu wybrać jednocześnie dwie moce. Po jednej od danych postaci, które mamy w zespole.

Moce biotyczne:

 • Rzut
 • Odkształcenie
 • Osobliwość
 • Fala uderzeniowa
 • Przyciągnięcie

Bohaterowie posiadający moce biotyczne:

 • Miranda
 • Jackob
 • Samara
 • Jack
 • Thane

 

braz Specjalizacja w Odkształceniu / Warp Specialist GS 10 
ME2: Odkształć bariery 25 wrogów / ME2: Warp the barriers of 25 enemies

Trofeum możliwe do pominięcia!

Odkształcenie to moc z zakresu biotyki. Pole efektu masy razi wrogów, powstrzymując ich regenerację. Detonuje również moce biotyczne już działające na cel powodując dalsze obrażenia. Skuteczne przeciwko celom opancerzonym i chronionym przez bariery biotyczne. Trofeum wpadnie po poprawnym użyciu umiejętności 25 razy. Liczą się tylko ręczne użycia przez nas. Gdy towarzysze sami z siebie używają umiejętności, te nie wliczają się wówczas do pucharka.

Postacie mogący używać Odkształcenia:

 • Shepard, klasy: Adept lub Strażnik
 • Miranda
 • Thane

 

srebro Tajna służba / Agent GS 25 
ME2: Wykonaj 5 misji odkrytych po przeskanowaniu niezbadanych planet / ME2: Complete 5 missions discovered by scanning unexplored worlds

Trofeum możliwe do pominięcia!

Podczas eksploracji galaktyki przyjdzie nam czasem skanować niezbadane postaci i szukać źródła anomalii na planecie. Tyczy się do przede wszystkim pobocznych questów umieszonych w Dzienniku w zakładce Zadania. Wystarczy ukończyć pięć takich misji, by otrzymać trofeum.

Po znalezieniu punktu anomalii na planecie będziemy mogli lądować i wykonać misję.

 

zloto Galaktyczny badacz / Galactic Explorer GS 75 
ME2: Odwiedź 100% planet niezbadanej gromady / ME2: Visit 100% of the planets in an unexplored cluster

Trofeum możliwe do pominięcia!

Kolejne trofeum związane z eksploracją. W dostępnej grze Drodze Mlecznej możemy odwiedzać różne gromady a w nich układy planetarne. By zdobyć 100% w wybranej przez nas gromadzie musimy zbadać każdą planetę w każdym dostępnym tam układzie. Wystarczy do nich podlecieć. Nie ma konieczności skanowania. Pomiędzy danymi gromadami przemieszczamy się przy użyciu przekaźnika masy. Do podróży z układu do układu trzeba już polecieć ręcznie i wykorzystywane jest do tego paliwo. Także trzeba mieć na uwadze konieczność odwiedzenia stacji paliw. Warto zaznaczyć, że w niektórych gromadach można natrafić na ukryte układy planet, które pojawią się dopiero wraz z odpowiednim postępem fabularnym.

By zdobyć pucharek musimy mieć zbadane 100% planet w każdym układzie danej gromady.

 

srebro Tajna misja / Operative GS 25 
ME2: Ukończ misję odkrytą po przeskanowaniu niezbadanej planety / ME2: Complete a mission discovered by scanning an unexplored world

Pucharek wpadnie nam podczas wbijania trofeum srebro Tajna służba po tym jak pierwszy raz ukończymy misję związaną z lądowaniem na przeskanowanej planecie.

 

braz Naukowiec / Scientist GS 15 
ME2: Ukończ dowolny projekt badawczy w laboratorium Normandii / ME2: Complete any research project in the Normandy’s laboratory

Trofeum możliwe do pominięcia!

By pominąć ten pucharek trzeba by się bardzo postarać. Dodatkowo wpadnie on automatycznie w ramach zdobywania trofeów zloto Bez ofiar oraz srebro Specjalizacja w broni. Na Normandii w laboratorium mamy terminal badawczy, gdzie możemy wykorzystać zebrane surowce na ulepszenie statku, postaci lub broni. Trofeum wpadnie po dokonaniu pojedynczego ulepszenia.

 

srebro Specjalizacja w broni / Weapon Specialist GS 15 
ME2: Ulepsz całkowicie broń / ME2: Fully upgrade a weapon

Trofeum możliwe do pominięcia!

No tu mamy już bardziej skomplikowane trofeum i łatwiejsze do przeoczenia niż pozostałe. Broń ulepszamy poprzez zakup części w sklepach lub znalezieniu ich podczas misji, a następnie ukończeniu projektu w terminalu badawczym na Normandii. Do maksymalnego ulepszenia broni wymagane jest znalezienie 7 ulepszeń do danego typu oręża. W wydaniu legendarnym mamy zwykle więcej ulepszeń niż potrzeba do pucharku, więc nie musimy zebrać absolutnie wszystkiego. Poniżej  prezentuje listę ulepszeń do każdego typu wraz z lokalizacjami, gdzie ich szukać.

 • Karabin szturmowy
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Mordina – tuż za barykadą najemników
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Tali – w pomieszczeniu zablokowanym przez filar
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Samary – na ścianie w mieszkaniu Morinth
  • Siła rażenia  – Misja lojalnościowa Zaeeda – tylko przy wyborze Renegata, gdy zdecydujemy się gonić przeciwnika zamiast pomóc ludziom, kawałek dalej na terminalu
  • Siła rażenia – Misja z Handlarzem Cieni – jedna z dostaw do bazy po zakończeniu zadania
  • Siła rażenia  – do kupienia w sklepie na Illium
  • Siła rażenia  – do kupienia w sklepie na Tuchance
  • Siła przebijania – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu dwóch ulepszeń
  • Celność – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu trzech ulepszeń
 • Pistolet maszynowy
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Garrusa – za zamkniętymi drzwiami w miejscu gdzie szykujemy się do ataku na pozycje archanioła
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Thane’a – przed mostem między budynkami
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Mirandy – w jednym z kontenerów po użyciu pierwszej windy
  • Siła rażenia  – Misja z Handlarzem Cieni – jedna z dostaw do bazy po zakończeniu zadania
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Cytadeli
  • Siła rażenia  – do kupienia w sklepie na Illium
  • Przebijanie tarcz – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu dwóch ulepszeń
  • Większy magazynek – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu trzech ulepszeń
 • Ciężki pistolet
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Tali – na dole klatki schodowej podczas pierwszej walki z gethami
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Thane’a – w momencie, gdy naszym zadaniem jest śledzić cel od razu po prawej stronie znajdujemy datapad
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Jackoba – tuż za barierą, którą niszczymy
  • Siła rażenia – Misja z Handlarzem Cieni – za przeszkodą ogniową, musimy skorzystać z terminalu
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Cytadeli
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Tuchance
  • Pociski przeciwpancerne – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu dwóch ulepszeń
  • Obrażenia krytyczne – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu trzech ulepszeń
 • Strzelba
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Jack – przy zwłokach po walce z pierwszym mechem
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Grunta – zdobywamy automatyczne podczas misji
  • Siła rażenia – Misja z Modułem Identyfikacyjnym Żniwiarza – po pierwszym spotkaniu ze snajperem gehtów, na dole schodów
  • Siła rażenia – Misja z Handlarzem Cieni – jedna z dostaw do bazy po zakończeniu zadania
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Omedze
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Tuchance
  • Przebijanie tarcz – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu dwóch ulepszeń
  • Większy magazynek – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu trzech ulepszeń
 • Karabin snajperski
  • Siła rażenia – Misja rekrutacyjna Grunta – na szczycie schodów po walce z kroganami
  • Siła rażenia – Misja lojalnościowa Garrusa – na terminalu przed podniesieniem osłon okien
  • Siła rażenia – Misja z Modułem Identyfikacyjnym Żniwiarza – wewnątrz statku nieopodal miejsca, gdzie drużyna usłyszy wystrzał z karabinu snajperskiego
  • Siła rażenia – Misja z Handlarzem Cieni – jedna z dostaw do bazy po zakończeniu zadania
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Cytadeli
  • Siła rażenia – do kupienia w sklepie na Omedze
  • Pociski przeciwpancerne – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu dwóch ulepszeń
  • Obrażenia strzału w głowę – odblokowuje się w terminalu po zdobyciu trzech ulepszeń
 • Broń ciężka
  • Amunicja do broni ciężkiej – Misja na Pochodzie Wolności – przy zniszczonym mechu przed domem, w którym ukrywa się Veetor
  • Amunicja do broni ciężkiej – Misja lojalnościowa Mordina – trzeba hakować terminal po zejściu schodami gdy pokonamy kroganina Gulda
  • Amunicja do broni ciężkiej – Misja lojalnościowa Zaeeda – w pomieszczeniu, gdzie gasimy pożar, tylko w wypadku wyboru Idealisty
  • Amunicja do broni ciężkiej – Misja N7: Baza Krwawej Hordy – otrzymamy automatycznie po ukończeniu zadania
  • Amunicja do broni ciężkiej – Misja: Arrival (to ten dodatek wyłącznie w angielskiej wersji językowej) – w jednym z pierwszych pomieszczeń, do którego prowadzi przekierowanie gazu
  • Amunicja do broni ciężkiej – do kupienia w sklepie na Omedze
  • Amunicja do broni ciężkiej – do kupienia w sklepie na Tuchance

 

braz Badania naukowe / Scholar GS 10 
ME2: Odblokuj 15 nowych wpisów w leksykonie Mass Effect 2 / ME2: Unlock 15 new Mass Effect 2 codex entries

Wpisy w leksykonie odblokowują się naturalnie podczas dialogów, czytania datapadów, robienia zakupów czy interakcji z otoczeniem. W grze jest znacznie więcej wpisów niż te wymagane 15 do pucharka. Wpadnie nam bez problemu podczas gry.

 

braz Pełnia mocy / Power Full GS 5 
ME2: Rozwiń dowolną moc / ME2: Evolve any power

Trofeum możliwe do pominięcia!

Teoretycznie można pominąć ten pucharek jeśli się ktoś uprze, ale jest to mało prawdopodobne. Wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów będziemy przyznawać ulepszać moce naszej postaci. Każda z mocy ma 4 poziomy wymagające kolejno 1, 2, 3 oraz 4 punktów umiejętności. By zdobyć pucharek musimy ulepszyć dowolną moc na maksymalny czwarty poziom. Będzie to wymagało zainwestowania łącznie 10 punktów umiejętności.

 

braz Zemsta! / Revenge! GS 15 
ME2: Zdobądź lojalność najemnika / ME2: Gain the loyalty of the mercenary

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Zaeeda. Jest to jedno z zadań, gdzie można coś zepsuć i nie otrzymać trofeum. Jeśli gramy jako Idealista pod koniec tego zadania będziemy musieli wykorzystać specjalny dialog związany z tą ścieżką. Jeśli wybierzemy jakąkolwiek inną opcję nie uzyskamy jej lojalności i nie otrzymamy trofeum. W przypadku Renegata nie ma takiego problemu.

 

braz Bez forsy, bez sensu / Broke, Blind, and Bedlam GS 15 
ME2: Zdobądź lojalność złodziejki / ME2: Gain the loyalty of the thief

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z ukończeniem misji lojalnościowej Kasumi. Wystarczy pamiętać, by ją ogarnąć przed fabularnym punktem bez powrotu.

 

srebro Cyfrowy Egzorcysta / Digital Exorcist GS 50 
ME2: Wyłącz zbuntowaną WI w projekcie Nadzorca / ME2: Successfully shut down the rogue VI in Project Overlord

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z misją fabularną z dodatku Nadzorca. Można ją aktywować po przeczytaniu odpowiedniej wiadomości w prywatnym terminalu na Normandii. Będziemy musieli udać się na planetę Aite znajdującą się w układzie Tyfon w Masywie Feniksa. Czeka nas dłuższa seria trzech zadań w kilku lokacjach. Po ukończeniu wszystkich i zakończeniu wątku otrzymamy trofeum.

 

srebro Jądro ciemności / Heart of Darkness GS 50 
ME2: Doprowadź do konfrontacji z Handlarzem Cieni / ME2: Confront the Shadow Broker

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z misją fabularną z dodatku Kryjówka Handlarza Cieni. Dodatek można zacząć po ukończeniu głównego wątku na Horyzoncie. Będziemy musieli udać się na planetę Illium i tam skontaktować się z Liarą. Jedna z opcji dialogowych prowadzi to rozpoczęcia tego dodatku. Jest to misja dłuższa niż typowe dostępne w grze zadania. Po ukończeniu całego wątku otrzymamy trofeum.

Warto tu wspomnieć, że dzięki temu dodatkowi mamy możliwość rozpoczęcia wątku romansowego z Liarą. Tym bardziej będzie tym ktoś zainteresowany, kto wybrał ją w pierwszej odsłonie serii. Trzeba jednak zaznaczyć, iż NIE LICZY się to do pucharku związanego z romansami w Edycji Legendarnej.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.