Marvel's Avengers

Zobacz recenzję
5/10
100H
x1
x2
x7
x41
51
0
1
0
1
51
0
1
0
1

 

Marvel’s Avengers to platyna czasochłonna, z którą spędzicie długie godziny. Ale to nie problem dla prawdziwych bohaterów, prawda? Ogólnie najwięcej czasu zejdzie nam na ostatnim etapie finalnego grindowania i przede wszystkim ukończenia 50 uli. Wszystko jest jednak w zasięgu każdego gracza i nie wymaga niebywałych umiejętności. Po platynę spokojnie może sięgnąć każdy fan uniwersum Marvela.

 

Krok po kroku:

Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że ze względu na usługowy charakter gry kolejne aktualizacje mogą wpływać na sposoby zdobycia konkretnych trofeów. Poradnik będzie w miarę możliwości aktualizowany w przypadku zmian, ale trzeba mieć to na uwadze.

Ogólne informacje:

 • Podczas gry sprawdzajmy wszystkie miejscówki ze znakiem zapytania. Znajdą się tam skrzynie z ekwipunkiem, bądź więźniowie do uratowania. Obie aktywności składają się do związanych z nimi trofeów.
 • Niektóre przejścia otworzą tylko konkretne postaci, jak np. zniszczone drzwi rozwali tylko Hulk, Thor lub Ms. Marvel. A jeśli nimi nie gramy, to komputerowo sterowany przeciwnik może nam pomóc po jednej z aktualizacji gry.
 • Nie ma możliwości zmiany postaci w trakcie trwania misji. Jak już jakąś wybierzemy, musimy grać nią do końca.
 • Nie ulepszajmy początkowo znaleźnego wyposażenia. I tak wraz z dalszym graniem znajdziemy coraz lepszy sprzęt, a surowce będą nam potrzebne przy ulepszaniu sprzętu na maksymalny poziom mocy dla wybranej postaci.
 • Poziom trudności nie ma większego znaczenia, dlatego jeśli jest nam za trudno spokojnie możemy zmienić w menu gry ogólny poziom kampanii na łatwy oraz wybierać poszczególne misje na poziomie Wyzwanie I.
 • Nie musimy się przejmować równoczesnym ulepszaniem poziomu mocy kilku postaci. Gdy gramy jedną, gra dopasowuje ich poziomy do naszego, by nie burzyć balansu.
 • Spokojnie możemy zdobyć wszystkie trofea bez kompanów do kooperacji oraz połączenia z internetem. Wszystkie wymagane aktywności są dostępne także offline.

KROK I – Kampania fabularna

Na początek ukończmy sobie cały tryb fabularny. Pokaże on nam po kolei wszystkie mechanizmy gry i stopniowo przedstawi każdą z postaci. Pozwoli jednak nam też nieraz wybrać tą którą bardziej będziemy chcieli grać. Podczas tego etapu polecam jednak rozglądać się za znajdźkami do pucharka braz Szum informacyjny. Nie jest to konieczne, ale znacząco przyspieszy zdobycie trofeum.

KROK II – Endgame

Po ukończeniu kampanii powinniśmy wybrać sobie już ulubioną postać, którą będziemy masterować. Wybieramy ją do każdej aktywności z kolejnych misji w menu celów. Musimy bowiem odblokować wszystkie dostępne tryby gry w postaci krypt, czy uli. Przy okazji ogarniamy misje dla frakcji oraz zdobywamy coraz lepszy sprzęt, by naszym ulubionym bohaterem zdobyć 150 poziom mocy.

KROK III – Finałowy grind

Na koniec zostanie nam już tylko grindowanie części trofeów związanych zapewne z ukończeniem 50 uli, 15 sektorów złoczyńcy czy uratowaniem 100 więźniów. Można to połączyć sobie ze zdobywaniem łącznej liczby 250 poziomów bohaterów, jeśli tego nie zrobiliśmy.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Osiągnięcie poziomu Omega</span> / <span>Omega Level Accomplishment

Osiągnięcie poziomu Omega / Omega Level Accomplishment

Zdobądź wszystkie trofea / Earn all Trophies

Platynowe trofeum dla fana Avengersów 🙂

Ikona osiągnięcia: Na samym szczycie</span> / <span>On the Mountaintop
30

Na samym szczycie / On the Mountaintop

Osiągnij 150. poziom mocy dowolnym bohaterem / Reach Power Level 150 with any Hero

AKTUALIZACJA! – W jednym z patchy nieco zmieniono system związany z ulepszaniem ekwipunku i tym samym także system zdobywania mocy bohaterów. Na chwilę obecną (wersja 1.000.044) by zdobyć 150 poziom mocy wystarczy normalnie podczas gry w ramach misji, czy ze skrzynek otrzymać wszystkie 4 rodzaje wyposażenia na poziomie 140, dwa przedmioty wspomagające na poziomie 140 oraz ulepszyć dowolny artefakt na 10 poziom. Znacząco zmniejszyło to zużycie surowców potrzebne we wcześniejszej wersji do podbijania poziomu sprzętu. Warto jednak zwrócić uwagę na pucharek braz Inwestycja w przyszłość ze względu na zmieniony system ulepszeń.

Opis do starszej wersji gry:

Ten pucharek będzie bardzo czasochłonny. Polecam wybrać sobie do tego naszą ulubioną postać. Taką, którą nam się najlepiej gra. Ja osobiście wymasterowałem Kapitana Amerykę na 150 poziom mocy.

Do 150 poziomu mocy potrzebne jest:

 • Wyposażenie do walki wręcz jakości epickiej lub wyższej na 130 poziomie ulepszone 10 razy by uzyskać maksymalny możliwy 140 poziom mocy
 • Wyposażenie do walki dystansowej jakości epickiej lub wyższej na 130 poziomie ulepszone 10 razy by uzyskać maksymalny możliwy 140 poziom mocy
 • Wyposażenie obronne na 130 poziomie jakości epickiej lub wyższej ulepszone 10 razy by uzyskać maksymalny możliwy 140 poziom mocy
 • Wyposażenie bohaterskie na 130 poziomie jakości epickiej lub wyższej ulepszone 10 razy by uzyskać maksymalny możliwy 140 poziom mocy
 • Dwa przedmioty wspomagające e na 130 jakości epickiej lub wyższej poziomie ulepszone 10 razy by uzyskać maksymalny możliwy 140 poziom mocy
 • Dowolny artefakt ulepszony 10 razy

 

WYPOSAŻENIE

Wyposażenie to stale zbierane elementy ekwipunku, wypadające z pokonanych przeciwników oraz będące nagrodami za wykonywane misje. Podczas grania naszym ulubionym bohaterem co jakiś czas wchodzimy do zakładki wyposażenia i przytrzymując automatycznie dobieramy najlepszy sprzęt. Pozostały szmelc rozmontowujemy, przytrzymując . Nad dodatkowymi parametrami sprzętu nie ma się co zastanawiać w początkowej fazie gry. Dopiero po zdobyciu przedmiotów na 130 poziomie warto rozważyć jakie bonusy pasują nam najbardziej przed ulepszaniem.

Skala jakości przedmiotów:

 • Pospolity
 • Niepospolity
 • Rzadki
 • Epicki
 • Legendarny
 • Egzotyczny

By uzyskać maksymalny poziom sprzętu możemy rozważać wyłącznie przedmioty jakości Epickiej, Legendarnej lub Egzotycznej. To dlatego, że tylko te można ulepszyć wymagane 10 razy. Jeśli gramy czysto dla trofeów polecam skupić się na przedmiotach jakości Epickiej. To ze względu, że ich ulepszenie kosztuje znacznie mniej surowców i nie będziemy musieli ich grindować tak mocno, jak w przypadku pozostałych.

Musimy każdy z czterech elementów wyposażenia ulepszyć na 140 poziom. Będzie nam do tego potrzebne zależnie od postaci pewna ilość podstawowych surowców takich jak: nanit, nanorurka, katalizator oraz plazma. Znajdujemy ich spore ilości, a i wypadają one przy rozmontowywaniu niepotrzebnego sprzętu. Dużo istotniejszy test tu charakterystyczny sześcian zwany Modułem Ulepszenia. Gromadzimy ich mniej i zwykle są one nagrodami za ukończenie misji, bądź zadań dla frakcji. Możemy je te dokupić u handlarzy frakcji w zamian za części. To właśnie ich wydamy bardzo dużo jeśli zdecydujemy się ulepszać sprzęt jakości Legendarnej.

 

PRZEDMIOTY WSPOMAGAJĄCE

Na przedmioty wspomagające mamy w ekwipunku dwa sloty. Pierwszy od początku, a drugi odblokowuje się po osiągnięciu daną postacią 15 poziomu. Podobnie jak w przypadku wyposażenia, i z dokładnie tych samych względów, musimy rozważać wyłącznie przedmioty jakości Epickiej, Legendarnej lub Egzotycznej. Wybierać polecam te, których bonusy nam najbardziej pasują. Przedmioty te zwykle są nagrodami w misji, znajdujemy je w skrzyniach lub możemy kupić u handlarzy frakcji. Do ulepszenia będziemy potrzebowali wspomnianych wyżej Modułów Ulepszenia oraz egzotycznych zasobów ulu. Te drugie znajdujemy standardowo w przeszukiwanych skrzyniach oraz przy rozmontowywaniu zbędnego ekwipunku. Będziemy musieli ulepszyć oba wybrane przedmioty na 140 poziom.

 

ARTEFAKTY

Artefakt to wyjątkowy przedmiot, który jest niezbędny do osiągnięcia 150 poziomu mocy. Jakością nie musimy się przejmować, bo każdy z automatu jest Egzotyczny. Artefakty dostajemy w ramach kończenia zadań fabularnych. Ja osobiście wybrałem Tactigon. Do ulepszania artefaktów służy tylko jeden wyjątkowy surowiec: Polichoron. Zdobywamy je kończąc misje dla frakcji. Zdobędziemy wymaganą ilość przy wbijaniu srebro Wysiłek grupowy.

Ikona osiągnięcia: Powrót do gry</span> / <span>Back in Business
30

Powrót do gry / Back in Business

Zdobądź łącznie 250 poziomów na całej liście bohaterów / Earn a total of 250 Hero Levels across the entire Hero Roster

Ten pucharek polecam połączyć z wbijaniem srebro W mrok i z powrotem. Generalnie chodzi o to, by łączy poziom wszystkich postaci wyniósł 250. Bohaterów obecnie jest sześciu, czy moglibyśmy dobić nawet do 300. Co ciekawe – mi wpadł on szybciej. I albo był to jakiś błąd, albo gra liczy też nadprogramowe poziomy. Bo grałem Kapitanem Ameryką dalej po wbiciu maksymalnego 50 poziomu i pasek doświadczenia dalej się wizualnie napełniał, wiec możliwe, że to także się liczy. Doświadczenie wpada za wszystko, więc wystarczy po prostu grać, ale dobrym sposobem jest kończenie uli, których musimy 50 ugrać, a tam jedno przejście to około 3 poziomy dla postaci. Tylko musimy mieć poziom sprzętu na około 40 mocy, by komfortowo się tam grało.

Ikona osiągnięcia: Wysiłek grupowy</span> / <span>Group Effort
25

Wysiłek grupowy / Group Effort

Osiągnij 25. rangę frakcji w dowolnej frakcji / Reach rank 25 in any faction

W pewnym momencie gry odblokują się nam zadania od frakcji. Obecnie w grze są dwie grupy – na lotniskowcu znajdziemy przedstawiciela SHIELD, a w bazie w mrowisku przedstawiciela Inhumans. Każda frakcja da nam codziennie po 8 zadań związanych z prostymi czynnościami oraz po jednym sektorze złoczyńcy. Za ich kończenie będziemy zdobywać doświadczenie dla frakcji oraz surowiec Polichoron, niezbędny do ulepszania artefaktów. Z każdym poziomem frakcji u ich kupców odblokują się nagrody i nowe przedmioty do kupienia. Trofeum wpadnie po uzyskaniu 25 rangi u dowolnej z nich.

 

Ikona osiągnięcia: Sprawa dla superbohatera</span> / <span>Super Hero Business
10

Sprawa dla superbohatera / Super Hero Business

Ukończ 10 zadań / Complete 10 assignments

Trofeum związane z wykonywaniem zadań dla dostępnych w grze dla frakcji. Wpadnie po ukończeniu 10 takich zadań. Zobacz opis: srebro Wysiłek grupowy.

Ikona osiągnięcia: Gracz zespołowy</span> / <span>Team Player
20

Gracz zespołowy / Team Player

Osiągnij 5. poziom bohatera pięcioma różnymi bohaterami / Reach Hero Level 5 with 5 different Heroes

Tym trofeum nie musimy się przejmować. Powinien nam wpaść nawet jeszcze podczas ogrywania kampanii fabularnej, o ile nie olejemy jakiejś postaci. Wystarczy wbić ten 5 poziom pięcioma różnymi bohaterami. Doświadczenie wpada szybko, więc to żaden problem.

Ikona osiągnięcia: Czas zabłysnąć</span> / <span>Time to Shine
25

Czas zabłysnąć / Time to Shine

Osiągnij 50. poziom i wykup wszystkie umiejętności dowolnego bohatera / Reach Hero Level 50 and purchase all skills for any Hero

Nie ma szans, by ten pucharek nie wpadł nam podczas zdobywania platyny. Wymagany 50 poziom w sumie wbijemy najpewniej większą liczbą bohaterów, gdyż doświadczenie leci dość szybko. A wykupienie wszystkich umiejętności automatycznie się z tym łączy po każdym zdobytym poziomie dostajemy nową umiejętność, a na ostatnim wykupujemy już wszystkie.

Ikona osiągnięcia: Kruchy pokój</span> / <span>Tentative Peace
15

Kruchy pokój / Tentative Peace

Ukończ 15 sektorów złoczyńcy / Complete 15 Villain Sectors

Sektory złoczyńcy to specjalne misje zakończone walką z bossem. Możemy je otrzymać w ramach zadań od frakcji. Po jednej dziennie. Ale są też trudniejsze elitarne sektory dostępne cały czas na mapie po ukończeniu celów w endgame i także liczą się one do tego trofeum. Dodatkowo losowo generują się też misje będące wspomnieniami jak na jednym z poniższych screeenów i tam też możemy trafić na sektor złoczyńcy. Musimy ukończyć 15 takich sektorów.

 

Ikona osiągnięcia: W blasku gwiazd</span> / <span>Gold Star Success
25

W blasku gwiazd / Gold Star Success

Ukończ 100 zadań / Complete 100 assignments

Trofeum związane z zadaniami dla frakcji. Wpadnie po ukończeniu 100 takich zadań. Zobacz opis: srebro Wysiłek grupowy.

Ikona osiągnięcia: Skarbnica</span> / <span>Treasure Trove
20

Skarbnica / Treasure Trove

Otwórz 50 sejfów w składach / Open 50 Cache strongboxes

Tego trofeum najprawdopodobniej bez pomocy nie zdobędziemy. A to dlatego, że składy są to ukryte na mapie specjalne bunkry SHIELD, które nie są zaznaczone na radarze, o ile nie znajdziemy się dostatecznie blisko. Wraz z progresem odkrywania aktywności w endgame pojawi się nam opcja ich odnajdywania. Wówczas w prawym górnym rogu będzie nam się pojawiała informacja z radarem symbolizującym odległość do takiego składu. Po odnalezieniu i otwarciu składu musimy jeszcze otworzyć znajdującą się w nim skrzynie. I tak 50 razy.

Polecam skorzystać z poniższego materiału wideo, gdzie nagrałem pewną lokalizację dwóch składów. Na obszarze północno-zachodniego wybrzeża USA możemy odnaleźć dwie misje. Rzeczywistość Starka pojawia się losowo i trzeba mieć szczęście, by się akurat trafiła. Ale w ramach kończenia wątku frakcji Inhumans odblokujemy misję Dzień Szczątków którą możemy potem dowolną liczbę razy powtarzać. Warto do tego wybrać postać latającą jak Thor lub Iron Man, by było szybciej. Lecimy na miejsce, otwieramy bunkier, otwieramy skrzynie, a następnie wciskamy pauzę i wybieramy „wróć do quinjeta”. I tak powtarzamy proces do momentu otrzymania trofeum. Trzeba niestety wracać do quinjeta. Restartowanie checkpointu nic nie da, bo otwarta skrzynia będzie wtedy już otwarta.

Ikona osiągnięcia: Pszczela kryjówka</span> / <span>Honeycomb Hideout
15

Pszczela kryjówka / Honeycomb Hideout

Ukończ 5 misji ula / Complete five Hive missions

Ten pucharek ukończymy jeszcze w ramach ogarniania celów w endgame. Po kolei przyjdzie nam kończyć coraz bardziej skomplikowane ule. Nie ma się co tym przejmować.

Ikona osiągnięcia: Dawna chwała</span> / <span>Former Glory
20

Dawna chwała / Former Glory

Ukończ wyprawę „Klasyczni Avengers” / Complete the "Iconic Avengers" mission chain

Każdy z bohaterów dostaje w grze zestaw misji z nim związany. By zdobyć to trofeum musimy ukończyć każdą z nich. Czasem są to osobne misje do wykonania, a czasem zadania w postaci używania konkretnych ciosów. Co ciekawe – nawet te specyficzne misje możemy kończyć grając inną postacią niż tą, której ona dotyczy. Jeśli po ukończeniu wszystkich wypraw bohaterów pucharek nadal Wam nie wpadnie, to stanie się to w fazie endgame, gdzie będziemy robić misję dla SHIELD, a jedna z nich będzie wymagała ukończenia wszystkich zadań Klasycznych Avengers. Wtedy z automatu mi wpadł pucharek.

Ikona osiągnięcia: Czyste niebo</span> / <span>Clear Skies
25

Czyste niebo / Clear Skies

Ukończ wyprawę „Globalna ofensywa” / Complete the "A Global Offensive" mission chain

Globalna ofensywa to zestaw misji pokazujących czekające nas zadania w endgame. Po prostu przyjdzie nam kończyć kolejne aktywności, by doprowadzić tę wyprawę do końca i zdobyć trofeum. W pewnym momencie pojawia się problem w postaci odnalezienia klucza SHIELD nie oznaczonego nigdzie na mapie, by odblokować misje krypt. Musimy się wtedy udać do ukrytego bunkra. Polecam skorzystać z filmu zamieszczonego w opisie braz Skarbnica.

Ikona osiągnięcia: W mrok i z powrotem</span> / <span>To the Dark and Back Again
30

W mrok i z powrotem / To the Dark and Back Again

Ukończ 50 misji ula / Complete 50 Hive missions

Ważne! Jeśli gramy w kooperacji musimy mieć na uwadze, że ule będą się zaliczały tylko hostowi rozgrywki. W związku z tym najlepszą opcją jest ogarnianie tego trofeum samotnie.

To jest czasochłonne trofeum. Misje ula odblokują się w ramach kończenia celów w endgame. Są to specyficzne placówki podzielone na piętra. Na każdym z nich spotkamy przeciwników i określony cel do wykonania. Musimy ukończyć aż 50 takich misji. Od siebie polecam misję Początek gry z regionu pustkowia Utah, gdyż tam mamy tylko 5 pięter i stosunkowo szybko możemy się przebić. Przy okazji możemy sobie tu levelować postaci. Jedno przejście przez ul to około trzy poziomy dla postaci. Minus jest taki, że z jakiegoś powodu nie możemy wybrać tu postaci Hulka.

 

Ikona osiągnięcia: Szamotanina</span> / <span>Rough and Tumble
10

Szamotanina / Rough and Tumble

Wykonaj kombinację 20 lub więcej trafień / Reach a combo of 20 hits or higher

W sumie bardzo proste trofeum. Wystarczy wykonać combo z 20 uderzeń. Osobiście zrobiłem to już na początku kampanii fabularnej podczas gry Ms. Marvel. Ona się świetnie do tego nadaje, bo ma bardzo duży zasięg w walce wręcz oraz trafia po kilku wrogów na raz.

Ikona osiągnięcia: Tak to się właśnie robi</span> / <span>And That's How It's Done
10

Tak to się właśnie robi / And That's How It's Done

Pokonaj 10 lub więcej wrogów pojedynczą aktywacją zdolności bohaterskiej / Defeat 10 or more enemies with a single Heroic ability activation

Ten pucharek zdobywają z tego co widzę prawie wszyscy gracze. Nie powinniśmy się tym przejmować. Po screenie widzę, że zdobyłem go jeszcze w prologu samej gry, gdy biegałem Hulkiem. Generalnie wszystko zależy jakie aktywności ma dana postać. Klaśnięcie łapami Hulka się świetnie nadaje. Thor też ma dobrą zdolność pod to trofeum.

Ikona osiągnięcia: Dążenie do perfekcji</span> / <span>Trying on Perfection
20

Dążenie do perfekcji / Trying on Perfection

Uzyskaj ocenę 100% w misji, nie dopuszczając do pokonania któregokolwiek członka drużyny / Earn a 100% rating on a mission without any team member being downed

To trofeum z pewnością zdobędziemy podczas naszej drodze ku platynie. Uzyskanie oceny 100% zależnie od każdej misji może zawierać inne warunki. Ale często opiera się wyłącznie na tym, by nikt z drużyny nie został pokonany, co jest w sumie łatwe do spełnienia. Po prostu pilnujemy swojego paska zdrowia. Przeciwnicy sterowani przez konsole radzą sobie w walce dobrze i o ile nie ma jakiegoś natłoku silnych przeciwników, to nie padną.

Ikona osiągnięcia: Gwiazdozbiór</span> / <span>Seeing Stars
20

Gwiazdozbiór / Seeing Stars

Zdobądź pięć gwiazdek przy dowolnym celu i bez odniesienia żadnych obrażeń przez członków drużyny / Earn a five star rating on an objective without any team member taking damage

No to z opisu wygląda dość srogo, ale w sumie naprawdę nie jest problematyczne. Bardzo możliwe, że wpadnie Wam to przypadkowo, tak jak mi. Ale to mocno zależy też od tego, czy konsola jedną z postaci głupio nie dostanie w papę. W razie czego możemy wybrać na północno-zachodnim wybrzeżu USA misję Wewnętrzne tajemnice. Jest ona stale dostępna po ukończeniu wątku SHIELD. Przyjdzie nam tam stoczyć walkę, by uratować osobę zamkniętą w czołgu, a następnie ochronić trzech sojuszników i tam nie musimy się martwić, ze oberwiemy. Po uratowaniu sojuszników otrzymamy cel, by odnaleźć ukryty bunkier. Dobrze mieć tu postać latającą. W momencie otrzymania tego celu skupiamy się wyłącznie na odnalezieniu bunkra i nie wdajemy się w żadne walki. Latając możemy spokojnie ominąć wszystkich wrogów. Odległość od celu będzie nam wskazywał radar w lewym górnym rogu. Jeśli dolecimy do celu bez otrzymania żadnych obrażeń, pucharek jest nasz.

 

Ikona osiągnięcia: Obrona terytorialna</span> / <span>Holding It Down
25

Obrona terytorialna / Holding It Down

Ukończ 30 Stref wojny na poziomie wyzwania III lub wyższym / Complete 30 War Zones at Challenge III or higher rating

W jednej z aktualizacji uniemożliwiono zdobycie tego trofeum poprzez tryb szkoleń HARM. Osobiście w obecnej wersji zdobywałem ten pucharek na jednej ze stref zrzutu na Wschodnim Wybrzeżu. Mamy tam tylko jeden prosty cel do wykonania i szybko można się z tym uporać.

Opis do starszej wersji:

Poziom wyzwania III oznacza generalnie przeciwników o nieco wyższym poziomie mocy od naszych bohaterów. Jednak czasem mamy tak rozbudowaną postać, że nawet na tym wyzwaniu i tak jesteśmy mocniejsi. Wraz z jedną z aktualizacji gry pucharku nie możemy już wykonać na misjach szkoleniowych HARM. Z tego względu polecam więc szukać misji, w których mimo III poziomu będziemy względnie łatwo mogli przebić się przez wrogów. Zajmie nam to trochę czasu, bo jednak trzeba te 30 stref ukończyć.

Ikona osiągnięcia: Najlepszy z najlepszych</span> / <span>The Best Around
25

Najlepszy z najlepszych / The Best Around

Uzyskaj wynik 100% w dowolnej Strefie wojny na poziomie wyzwania IV / Earn a 100% rating for any War Zone at Challenge IV rating

W jednej z aktualizacji uniemożliwiono zdobycie tego trofeum poprzez tryb szkoleń HARM. Osobiście w obecnej wersji polecałbym wybrać jedną ze stref zrzutu na Wschodnim Wybrzeżu. Mamy tam tylko jeden prosty cel do wykonania i szybko można się z tym uporać. Dodatkowo warto wybrać jaką z nowych postaci, którymi nie graliśmy. W przypadku niskiego poziomu mocy bohatera różnica w trudności jest mniej zauważalna. Sam wykonałem to grając jako Hawkeye na 1 poziomie.

Opis do starszej wersji:

Pucharek analogiczny do powyższego, acz nieco trudniejszy, bo wyższe wyzwanie i wymóg zdobycia wyniku 100%. Niestety w ramach jednej z aktualizacji gry nie można tego ogarnąć na szkoleniu HARM. Z tego względu może być trudniej w obecnej wersji. By uzyskać wynik 100% nie możemy dopuścić, by nasza postać padła i zależy to też od wymogów konkretnej strefy wojny. Może to być wymagające i trzeba grać dość ostrożnie i zachowawczo. W tej chwili nie mogę polecić żadnej konkretnej misji, bo gra się ciągle zmienia i to bardzo płynny temat. Trzeba próbować tam, gdzie są względnie łatwe cele do wykonania.

Ikona osiągnięcia: Mam ważniejsze rzeczy na głowie</span> / <span>More Important Things To Do
25

Mam ważniejsze rzeczy na głowie / More Important Things To Do

Ukończ dowolną misję w czasie poniżej trzech minut / Complete any mission in under three minutes

Bardzo możliwe, że zdobędziecie ten pucharek przy okazji podczas gry, tak jak ja. W kampanii fabularnej pojawia się kilka możliwość, by nam wpadło. Po jej zakończeniu jednak można to zdobyć na jakiejś losowo generowanej prostej misji w stylu rozwalania turbin, czy obrony strefy zrzutu. Wtedy od razu lądujemy w laboratorium i biegiem lecimy do terminalu mijając przeciwników. Po znalezieniu się we właściwym pomieszczeniu, jak najszybciej realizujemy cel. W sumie te zadania mając postać na 150 poziomie mocy możemy odpalić z przeciwnikami na 125 przy poziomie trudności wyzwanie I, przez co przebijamy się raz dwa.

Ikona osiągnięcia: Najlepsza obrona</span> / <span>The Best Defense
20

Najlepsza obrona / The Best Defense

Zbierz do kodeksu foldery 20 różnych przeciwników / Collect 20 different enemy codex files

Tym trofeum nie ma się co przejmować. Podczas naszej drogi do platyny spokojnie pokonamy 20 różnych typów przeciwników.

Ikona osiągnięcia: Klasyczna nawalanka</span> / <span>Old Fashioned Beat Down
25

Klasyczna nawalanka / Old Fashioned Beat Down

Ukończ wyzwania HARM od I do V / Complete HARM Challenges I to V

Wyzwania HARM są dostępne już w kampanii fabularnej w lokacji helicarrier. Aby zdobyć trofeum musimy ukończyć wszystkie pięć części. Są to walki z 10 falami wrogów. W każdej kolejnej części będziemy spotykali konfiguracje bardziej upierdliwych przeciwników. Możemy dla ułatwienia startować na poziomie trudności wyzwanie I. Gdy będziemy mieli postać na 150 poziomie mocy możemy bez najmniejszych problemów się przebić, gdyż przeciwnicy bazowo mają tu nie wyższy niż 100 poziom, co sprawia, że bardzo łatwo ich skosimy.

Ikona osiągnięcia: Cenna kolekcja</span> / <span>Prized Collection
15

Cenna kolekcja / Prized Collection

Zbierz pełen zestaw komiksów / Collect a full comic set

Ten pucharek zdobędziemy jeszcze w prologu, gdy jako Kamala zbierzemy wszystkie komiksy w ramach fabularnego pucharka braz Złoty bilet.

Ikona osiągnięcia: Szum informacyjny</span> / <span>Information Overload
15

Szum informacyjny / Information Overload

Zbierz 50 plików z danymi wywiadowczymi / Collect 50 intelligence files

Ten pucharek warto zacząć realizować podczas ogrywania kampanii fabularnej. Wtedy na naszej drodze znajdziemy sporo plików związanych ze światem gry. Trzeba tylko się rozglądać i podnosić jak najwięcej. Mniej zostanie nam na później do zbierania w dalszej części gry. Po skończeniu fabuły będziemy jeszcze losowo natrafiać na kolejne dane w napotkanych skrzyniach. Trzeba po prostu je przeszukiwać, by wpadło.

Ikona osiągnięcia: Niczego mi nie brak</span> / <span>Wanting for Nothing
15

Niczego mi nie brak / Wanting for Nothing

Zbierz 500 elementów wyposażenia / Collect 500 gear items

Kumulacyjny pucharek dla wszystkich postaci. Wystarczy, że ogólnie przez nasze ręce przejdzie 500 sztuk elementów wyposażenia. Nie musimy mieć tyle w jednym czasie. Nawet nie ma miejsca, by tyle trzymać. Wpadnie spokojnie, bo wyposażenie znajdujemy wszędzie. Wypada z pokonanych wrogów, jest przyznawane za misje, znajdujemy je w skrzyniach.

Ikona osiągnięcia: Drobiazgi</span> / <span>Odds and Ends
15

Drobiazgi / Odds and Ends

Zbierz trzy artefakty lub przedmioty pomocnicze / Collect three Artifacts

I kolejne trofeum za zbieranie sprzętu. Artefakty i przedmioty pomocnicze znajdujemy rzadziej, ale też nie ma się co tym przejmować. Przedmioty pomocnicze są częstą nagrodą za kończenie misji. Artefakty zaś za zaliczanie całych wypraw związanych z fabularnymi zadaniami.

Ikona osiągnięcia: Zbawca ludzkości</span> / <span>Savior of the People
20

Zbawca ludzkości / Savior of the People

Uratuj 100 więźniów AIM / Rescue 100 AIM prisoners

To trochę żmudne i grinderskie trofeum. Polecam od początku podczas gry starać się w miarę możliwości uwalniać jak najwięcej więźniów z łap AIM. Kiedy jednak już będziemy chcieli się zabrać za wymaganą setkę jest na to dobra miejscówka. Warto wybrać tu latającą postać, by przyspieszyć proces. Kierujemy się do regionu wschodnie wybrzeże i tam odpalamy misję Globalna obecność. Polecam zredukować poziom trudności na wyzwanie I. Przechodzimy początek normalnie, wchodzimy do windy, przebijamy się przez laboratorium AIM. Po ponownym wyjściu na obszar miejski czeka nas zadanie uratowania uwięzionych Inhumans. Są tam trzy klatki. Pod ten pucharek będziemy jednak ratować dwóch i wczytywać punkt kontrolny. W ten sposób możemy najszybciej jak się da nabijać kolejnych uratowanych więźniów.

 

Ikona osiągnięcia: Zostań legendą</span> / <span>Become Legend
10

Zostań legendą / Become Legend

Załóż dowolnemu bohaterowi wyposażenie na poziomie co najmniej legendarnym / Equip all Legendary or better gear with any hero

Ten pucharek spokojnie możemy wbić pod koniec rozwoju danej postaci. Przedmioty o jakości Legendarnej trafiają się dopiero od któregoś wyższego poziomu mocy. Wystarczy wyposażyć naszego bohatera tak, by na każdym slocie były te przedmioty. Artefakt i przedmioty pomocnicze się do tego nie liczą. Muszą to być cztery podstawowe elementy wyposażenia:

 • Wyposażenie do walki wręcz
 • Wyposażenie do walki dystansowej
 • Wyposażenie obronne
 • Wyposażenie bohaterskie
Ikona osiągnięcia: Bez skazy</span> / <span>Fundamentally Flawless
10

Bez skazy / Fundamentally Flawless

Pokonaj 50 przeciwników, używając zdolności bohaterskiego ataku lub nadzwyczajnego bohaterstwa / Defeat 50 enemies with Assault Heroic or Ultimate Heroic abilities

Trofeum kumulacyjne, które nie ma szans, by nam nie wpadło podczas zdobywania innych trofeów. Siłą rzeczy będziemy korzystać podczas gry ze zdolności bohaterskiego ataku oraz nadzwyczajnego bohaterstwa. Część zadań frakcyjnych też będzie wmuszała ogarnianie pokonanych wrogów w ten sposób. Wpadnie raczej szybko.

Ikona osiągnięcia: Muahahahahaha!</span> / <span>Muahahahahaha!
20

Muahahahahaha! / Muahahahahaha!

W pełni ulepsz artefakt / Fully upgrade a major artifact

Pucharek zdobędziemy przy okazji ogarniania zloto Na samym szczycie. Ulepszenie artefaktu na maksymalny poziom jest tam niezbędne. Do ulepszania artefaktów służy tylko jeden wyjątkowy surowiec: Polichoron. Zdobywamy je kończąc misje dla frakcji.

Ikona osiągnięcia: Inwestycja w przyszłość</span> / <span>Investing in the Future
10

Inwestycja w przyszłość / Investing in the Future

W pełni ulepsz dowolny element wyposażenia / Fully upgrade any gear item

Możliwe do przeoczenia

AKTUALIZACJA! – W jednym z patchy nieco zmieniono system związany z ulepszaniem ekwipunku i tym samym także system zdobywania mocy bohaterów. Na chwilę obecną (wersja 1.000.044) by ulepszyć sprzęt będziemy musieli zachować jakiś element ekwipunku o poziomie niższym niż 140. Oto jak obecnie wygląda system ulepszeń: mamy przykładowo przedmioty ekwipunku: jeden o mocy 129, a drugi o mocy 140. Bardziej interesują nas jednak bonusy przedmiotu na poziomie 129. Możemy wtedy poświęcić wybrany przedmiot o mocy 140, by ten słabszy wybrany został ulepszony do poziomu tego, który poświęcamy. Dlatego też, jeśli nie zachowamy żadnego słabszego przedmiotu możemy dojść do punktu w którym wypadać nam będą tylko przedmioty o mocy 140 uniemożliwiając ulepszenie czegokolwiek i tym samym zdobycie tego trofeum. Konieczne będzie w ów czas grindowanie innego bohatera, jeśli mamy jakiegoś o mocy niższej niż 140 by móc to zrobić.

Opis do starszej wersji gry:

Analogicznie jak powyżej dzbanek ten zdobędziemy przy okazji ogarniania zloto Na samym szczycie. Wystarczy maksymalnie ulepszyć jeden element wyposażenia, a my i tak będziemy musieli ulepszyć wszystkie.

Ikona osiągnięcia: Szał zakupów</span> / <span>Shopping Spree
10

Szał zakupów / Shopping Spree

Kup przedmiot od dwóch różnych handlarzy frakcji / Purchase an item from two different faction vendors

Frakcje odblokują się nam wraz z postępami fabularnymi. Handlarze wręczają nam nagrody za kolejne poziomy zdobywane dla danej frakcji. Na lotniskowcu znajdziemy w hangarze przedstawiciela SHIELD. Handlarza Inhumans zaś odnajdziemy w bazie w mrowisku. Wystarczy kupić po jednym przedmiocie i każdego z nich.

Ikona osiągnięcia: Włamanie z kradzieżą</span> / <span>Breaking and Entering
15

Włamanie z kradzieżą / Breaking and Entering

Włam się do 30 magazynów / Break into 30 Depots

Magazyny możemy napotkać podczas przemierzania otwartych terenów, realizując misje. Są to zamknięte miejsca, wewnątrz których znajdziemy skrzynie lub więźnia do uratowania. Są różne rodzaje magazynów. Jedne wymagają postaci rozwalającej drzwi, takiej jak Hulk, Thor oraz Ms. Marvel. Inaczej nie wejdziemy. Są też drzwi wymagające hakowania, które może otworzyć np. Czarna Wdowa. Ale są też i takie, które można ogarnąć niezależnie od używanej postaci. Te wymagają zwykle aktywowania przełączników w postaci: płyt, na które trzeba wejść, urządzeń które trzeba uderzyć lub okrągłych przełączników, w które trzeba trafić atakiem dystansowym. Musimy po prostu podczas gry włamać się do 30 takich magazynów.

Ikona osiągnięcia: Vabank</span> / <span>A Surprise Every Time
20

Vabank / A Surprise Every Time

Otwórz 100 sejfów / Open 100 strongboxes

Sejfy, czyli skrzynie, są rozsiane w praktycznie każdym fragmencie gry. Będziemy ich otwierali całą masę, wiec tą wymaganą setką nie ma co się w ogóle przejmować. Warto otwierać każdą napotkaną, bo znajdziemy w niej elementy wyposażenia, surowce oraz inne przydatne rzeczy.

Ikona osiągnięcia: Prawdziwie elitarny</span> / <span>Truly Elite
25

Prawdziwie elitarny / Truly Elite

Ukończ Elitarny bohaterski ul / Complete an Elite Heroic Hive

Elitarny bohaterski ul to ostateczne wyzwanie związane z tą aktywnością. Odblokuje się wraz z kończeniem sekcji zadań związanych z ulami w endgame. Znajdziemy go w lokacji zaśnieżona tundra pod nazwą misji Ostatni walczący Avenger. W wypadku tej misji zalecam wybranie poziomu trudności wyzwanie I. Ten konkretny ul charakteryzuje się tym, że oprócz standardowych utrudnień posiada też, tak zwany, ostatni bastion. Znaczy to tyle, że jeśli nasza postać padnie, to nie będziemy mogli już nią grać i będziemy musieli wybrać inną. Nie tyczy się to jednak na szczęście przeciwników sterowanych przez konsolę, więc nie musimy ich niańczyć. Jeśli jednak posiadamy tylko jedną porządnie rozwiniętą postać i ona nam padnie, to możemy mieć problem. Kolejna sprawa to fakt, iż ul ten ma aż 14 pięter, więc przebicie się trochę potrwa. Zalecam ostrożne granie.

 

Ikona osiągnięcia: Złoty bilet</span> / <span>Golden Ticket
20

Złoty bilet / Golden Ticket

Dotrzyj na balkon dla VIP-ów / Reach the VIP balcony

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pierwsze trofeum jakie zbędziemy w grze. Grając Kamalą na evencie poświęconym Avengers przyjdzie nam zbierać komiksy. Wszystkie istotne lokalizacje są zaznaczone i możemy je podświetlić, wciskając .

Ikona osiągnięcia: Początek przygody</span> / <span>The Adventure Begins
20

Początek przygody / The Adventure Begins

Ucieknij AIM w New Jersey / Escape the clutches of AIM in New Jersey

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy grając Kamalą uda nam się uciec obławie AIM. Przy okazji nauczymy się podstawowych mechanik walki.

Ikona osiągnięcia: Zgubiona, ale nie zapomniana</span> / <span>Lost But Not Forgotten
20

Zgubiona, ale nie zapomniana / Lost But Not Forgotten

Odkryj lokalizację Chimery / Discover the location of the Chimera

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko jako Kamala zlokalizujemy położenie lotniskowca Chimery.

Ikona osiągnięcia: Wielki, zielony i przybity</span> / <span>A Little Bit Broken
20

Wielki, zielony i przybity / A Little Bit Broken

Zwerbuj Bruce’a Bannera / Recruit Bruce Banner

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko uda nam się dogadać z Bannerem.

Ikona osiągnięcia: Powstanie z popiołów</span> / <span>From the Ashes
20

Powstanie z popiołów / From the Ashes

Odzyskaj Protokoły SHIELD / Recover the SHIELD Protocols

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy z pomocą Hulka uda nam się odzyskać protokoły SHIELD i odpalić Jarvisa.

Ikona osiągnięcia: Bez pancerza, bez problemu</span> / <span>No Suit, No Problem
20

Bez pancerza, bez problemu / No Suit, No Problem

Zwerbuj Tony’ego Starka / Recruit Tony Stark

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko dogadamy się z Tonym Starkiem.

Ikona osiągnięcia: Naruszenie patentu</span> / <span>Patent Violation
20

Naruszenie patentu / Patent Violation

Zniszcz reaktor łukowy AIM / Destroy the AIM arc reactor

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy zniszczymy wielki reaktor łukowy AIM korzystając z pomocy Iron Mana.

Ikona osiągnięcia: Zejście do podziemia</span> / <span>Gone To Ground
20

Zejście do podziemia / Gone To Ground

Zlokalizuj Mrowisko / Locate the Ant Hill

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko zlokalizujemy centrum dowodzenia ruchu oporu.

Ikona osiągnięcia: Pajęczyca</span> / <span>Itsy Bitsy
20

Pajęczyca / Itsy Bitsy

Zwerbuj Czarną Wdowę / Recruit Black Widow

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko Czarna Wdowa dołączy do naszej ekipy.

Ikona osiągnięcia: Nowy sposób podróżowania</span> / <span>A Novel Way to Travel
20

Nowy sposób podróżowania / A Novel Way to Travel

Uratuj Inhumans z ośrodka badawczego / Rescue Inhumans from the research facility

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko uratujemy Inhumans z ośrodka badawczego AIM.

Ikona osiągnięcia: Ogłuszający aplauz</span> / <span>Thunderous Applause
20

Ogłuszający aplauz / Thunderous Applause

Nie dopuść, by helicarrier rozbił się w Nowym Jorku / Stop the Helicarrier from crashing into New York City

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy tylko stoczymy widowiskową potyczkę z siłami AIM na lecącym nad miastem lotniskowcu.

Ikona osiągnięcia: Niezrównany widok</span> / <span>Unparalleled View
20

Niezrównany widok / Unparalleled View

Dotrzyj na stację kosmiczną AIM / Reach the AIM space station

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy jako Iron Man dotrzemy na stacje kosmiczną AIM.

Ikona osiągnięcia: Witaj ponownie, stary druhu</span> / <span>Welcome Back, Old Friend
20

Witaj ponownie, stary druhu / Welcome Back, Old Friend

Uratuj Kapitana Amerykę / Rescue Captain America

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy uratujemy Kapitana Amerykę na stacji kosmicznej.

Ikona osiągnięcia: Avengersi, razem!</span> / <span>Avengers Assemble!
20

Avengersi, razem! / Avengers Assemble!

Połącz ponownie Avengersów / Reunite the Avengers

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy już zbierzemy całą drużynę bohaterów.

Ikona osiągnięcia: Młoda daje radę</span> / <span>New Girl Makes Good
50

Młoda daje radę / New Girl Makes Good

Pokonaj MODOK-a i Kree / Defeat MODOK and the Kree

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie, gdy uporamy się z finałowym bossem i zakończymy wątek główny gry.