Need for Speed: Payback – Poradnik do trofeów i osiągnięć

10 października 2018
5

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prosta platyna, sporo farmienia, to tak w skrócie…

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x7 x44
 • Liczba trofeów offline: 51
 • Liczba trofeów online: 2
 • Minimalna liczba przejść: 1 + sporo farmienia
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK (ale zwróćcie uwagę na  Superauta na śniadanie)
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 40 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Opisuję grę w momencie jej premiery (wraz z patchem „day one”). Weźcie pod uwagę, że w momencie czytania poradnika sporo rzeczy mogło zostać zmienionych, szczególnie system progresji. EA już zapowiedziało zmiany, także może być jeszcze łatwiej niż opisałem to w poradniku. Jeżeli nastąpią jakieś zmiany, prosimy Was o informacje!

 

Poziom trudności nie ma wpływu na puchary, także możecie grać nawet od początku na EASY. Nie ma różnicy jeśli chodzi o zdobywane punkty doświadczenia czy zdobywaną kasę po wyścigach, na każdym poziomie jest to samo. Różnica polega głównie na tym jak mocno gra próbuje nas „oszukiwać”, czyli jak długo trzymają się nas samochody przeciwnika (tzw. rubberbanding). Do tego na wyższych poziomach potrzeba nieco silniejszych samochodów, ale to jest akurat logiczne.

Na chwilę obecną musicie oszczędzać kredyty oraz tokeny części najmocniej jak tylko możecie. Nie kupujcie zbyt dużo kart w mod-shopach oraz nie losujcie ich zbyt wiele, szczególnie jeśli macie słabszy samochód. Kredyty przydadzą się nieco późnej, żeby kupić lepsze samochody i głównie tylko pod to się tutaj zbiera kasę. Jednak nie kupujcie też nowych samochodów na prawo i lewo bo nic Wam to nie da, nawet podstawowy samochód rozwinięty do 399 będzie wymiatać, a czas rozwijania każdej fury jest obecnie zbyt długi, żeby bawić się w obfity garaż. Starajcie się oszczędzać na każdym kroku i nie wydawać na głupoty. 🙂 Osobiście ukończyłem grę samochodami takimi jak:

 • Wyścigowy – Porsche 918 – do momentu jego zakupu używałem początkowej Hondy S2000 i bez problemu mógłbym nią ukończyć grę, jednak chciałem spróbować czegoś innego. Na samym końcuKoenigsegg bije już wszystko na głowę, ale to trzeba najpierw ukończyć grę.
 • Off-road – Chevrolet Bel Air – chyba najlepszy samochód do off-roadu, który możecie mieć za darmo. Wystarczy pokonać kilka pierwszych bossów i dadzą nam namiary na wraki, jeden z nich to właśnie Bel Air i zalecam jak najszybciej się do niego przesiąść i zostać z nim do samego końca.
 • Drag – Ford Mustang – kolejny wrak, który przerobiłem na samochód do dragu i trzymałem go do samego końca.
 • Drift – Lamborghini Huracan – w przypadku driftu samochód nie ma aż takiego znaczenia, jednak większa moc się przydaje. Praktycznie do samego końca jeździłem Nissanem Silvią, którą kupiłem jako podstawowe auto do driftu, dopiero później zmieniłem na Huracana.
 • Ucieczka – Porsche Panamera – bardzo dobrze się sprawdza i jest to chyba najlepszy obecnie samochód w tej klasie. Pamiętajcie też, że posiadacie na starcie również Audi S5, spokojnie Wam wystarczy na całą grę jeśli go dobrze ulepszycie.

Zalecam Wam również znalezienie jakiegokolwiek wraku, przypisania go do odpowiedniej klasy, a następnie zostać z nim do końca i rozwijać go do 399 (jest puchar za to). Polecam Wam Chevrolet Bel Air do off-roadu, jest to świetny zestaw. Jeśli zastosujcie się do mojej rady to nie będziecie musieli na końcu ponownie ulepszać kolejnego samochodu, a jest to długa i żmudna robota niestety, dlatego warto tutaj ubić dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

KROK #1 – Graj fabułę i rozwijaj swoje samochody

Na początku, jak to w większości NFS’ów, zaczynacie z dość słabym samochodem. Sposobów ulepszania samochodów w tej grze jest kilka, wszystko opisałem w przypadku pucharku  Dla innego skarb. Dlatego zapoznajcie się z jego opisem bo są tam sposoby, które powinny Wam pomóc przy rozwijaniu samochodów. W skrócie wygląda to tak, że możecie farmić jeden wyścig w kółko i za każdym razem zgarniacie losową kartę (może być lepsza, ale nie zawsze), albo podjechać do mod-shopu i tam kupić gotowe karty za kredyty bądź też losować je za tokeny części (jeden token dostajemy po zniszczeniu karty oraz ze skrzynek). Fabułę można z grubsza podzielić na 3 rozdziały, czyli gdy walczymy z przeciwnymi ekipami do 200 poziomu samochodów, później do 300, a na końcu do 399. O ile do 200, a nawet 300 nie jest tak trudno, tak przy ponad 300 czuć już że przeciwnicy są lepsi. Jeśli macie samochód gorszy o mniej więcej 40 – 50 punktów od przeciwnika to możecie się męczyć i trzeba nieco rozwinąć swoje samochody. Skupiajcie się głównie na wyścigowym oraz off-road, są to najważniejsze klasy w końcowym etapie gry (pozostałe zróbcie tylko tak, żeby móc ukończyć nimi swoje misje).

 

KROK #2 – Ukończ fabułę

Jak już będziecie posiadać samochód na mniej więcej 360 poziomie (im więcej tym lepiej) to możecie podchodzić do ostatniego etapu gry. Ukończenie nie daje nic specjalnego poza możliwością zakupu najlepszych samochodów w grze (Koenigsegg, Vulcan, McLaren P1, itd.). Chociażby dlatego właśnie warto ukończyć fabułę, żeby móc dorwać się do tych maszynek.

 

KROK #3 – Kup Koenigsegga Regera

Oczywiście możecie kupić jakikolwiek samochód chcecie i ulepszyć go do 399, jednak Koenigsegg jest najszybszym samochodem w grze i bardzo Wam ułatwi robienie pozostałych aktywności, gdzie są dość wyśrubowane wyniki na 3 gwiazdki (nie ma tragedii, ale niektóre mogą przysporzyć problemów). Wiem, że to dziwnie zabrzmi, ale zrobiłem nim co najmniej 90% aktywności typu off-road. Jest to świetny samochód, którym pojedziecie po platynę.

 

KROK #4 – Ukończ wyzwania poboczne i wszelkie znajdźki

Jak można się domyślić, przyszła pora na kończone wszystkich aktywności, odnalezienie znajdziek (100 żetonów + 30 bilbordów) oraz pokonanie kierowców, którzy krążą po mapie, a później bossów poszczególnych ekip. Wszystko opisałem w poszczególnych pucharkach, zamieściłem mapy, filmiki, itd. Podczas normalnej gry i przechodzenia fabuły, gdy tylko widzicie żeton czy bilbord to go zgarnijcie/rozwalcie. Znacznie skróci to etap czyszczenia wszystkiego na mapie.

 

KROK #5 – Zdobądź 2 puchary za online

Puchary za tryb online są banalne, jednak jest on tak słaby i pełen „dziwnych” ludzi, że szkoda tracić tam więcej czasu niż jest to wymagane. Wystarczy w sumie przejechać 10 wyścigów w rankingowej speedliście i tyle. Nie musicie nawet wygrywać jakiegokolwiek wyścigu, wystarczy je ukończyć.

 

Poradnik:

platyna Ostateczny odwet / The Ultimate Payback
Zbierz wszystkie trofea / Collect all trophies.

Platyna jest bardzo prosta, typowa dla wszystkich NFS’ów, czyli ukończ fabułę, zgarnij potężną furę, ukończ wyzwania poboczne i tyle. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tutaj musimy poświęcić sporo czasu na rozwijanie naszych samochodów. Tylko na tym stracicie od kilku do kilkunastu godzin. Poza tym jest to przyzwoita gra i w miarę przyjemna platynka.

 

braz Witamy w Fortune Valley / Welcome to Fortune Valley
Ukończ prolog / Complete the Prologue.

Ukończ prolog, nic dodać nic ująć.

 

braz Powrót do gry / Back in the Game
Zbierz ekipę / Reassemble the crew.

Pucharek za ukończenie misji fabularnej, nie do pominięcia.

 

braz Damy radę / We Got This
Ukończ misję „Napad na autostradzie” / Complete the Highway Heist.

Pucharek za ukończenie misji fabularnej, nie do pominięcia. By odblokować tą misję musicie najpierw pokonać 2 bossów z przeciwnych ekip.

 

braz Wyjęty spod prawa / I Fought the Law
Ucieknij przed Skyhammerem / Escape the Skyhammer.

Pucharek za ukończenie misji fabularnej, nie do pominięcia. Ukończ misję, gdzie cała trójka bohaterów będzie uciekać przed policją.

 

braz Podwójna stawka albo nic / Double or Nothing
Ukradnij 2 pozłacane samochody / Steal two gold-plated cars.

Pucharek za ukończenie misji fabularnej, nie do pominięcia. Musicie najpierw wykonać wszystkie zadania w tym rozdziale nim odblokujecie tą misję.

 

zloto Wbrew przeciwnościom / Against All Odds
Połóż kres Familii / Bring down The House.

Pucharek za ukończenie misji fabularnej, nie do pominięcia. Dostęp do ostatniej misji otrzymacie po pokonaniu wszystkich bossów oraz wykonaniu wszystkich ucieczek. Będziecie używać to samochodu wyścigowego i do off-roadu także zalecam sobie ulepszyć te fury jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

 

braz Niech gadają / Spread the Word
Wygraj pierwsze zawody z ligą uliczną / Win your first event against a Street League.

Ligi uliczne czy po prostu przeciwne ekipy to tak naprawdę główna część pchania fabuły do przodu. Musicie najpierw wygrać kilka zwykłych wyścigów nim w ogóle będziecie mogli się ścigać z bossem danej ligi. By zdobyć pucharek musicie po prostu wygrać dwa dowolne wyścigi związane z ligą uliczną.

 

braz La Catrina / La Catrina
Pokonaj szefową Cmentarnej Załogi, La Catrinę / Defeat Graveyard Shift league boss La Catrina.

Klasa – wyścigowa
Ikona na mapie: 

By w ogóle móc ścigać z bossem danej ligi, musicie najpierw wygrać wszystkie poprzednie wyścigi. W tym przypadku do wygrania jest 5 wyścigów. Po pokonaniu bossa otrzymacie nie tylko pucharek, ale również namiary na pozycję wraku.

 

braz Udo Roth / Udo Roth
Pokonaj szefa Ligi 73, Udo Rotha / Defeat League 73 league boss Udo Roth.

Klasa – off-road
Ikona na mapie

Tak jak wyżej, tyle że tutaj będziecie jeździć samochodem klasy off-road, a do pokonania macie 4 wyścigi nim zmierzycie się z bossem.

 

braz Starsza Siostra / Big Sister
Pokonaj szefową Klubu Zamieszek, Starszą Siostrę / Defeat Riot Club league boss Big Sister.

Klasa – drag
Ikona na mapie: 

Kolejna liga do pokonania, tym razem w klasie drag. Kluczem jest tutaj odpowiedni start oraz zmiana biegów. Całość opisałem w pucharku Idealna zmiana / Perfect Shift. Do pokonania jest 6 wyścigów.

 

braz Żołnierz Podziemia / Underground Soldier
Pokonaj szefa Zablokowanego Drążka, Żołnierza Podziemia / Defeat Shift-Lock league boss The Underground Soldier.

Klasa – drift
Ikona na mapie: 

Pora na drift, gdzie najważniejsza jest prędkość i kąt skrętu samochodu. Im większa moc Waszej fury tym lepiej, bo będziecie płynniej przechodzić z zakrętu do zakrętu. Do wygrania 6 wyścigów.

 

braz Gallo Rivera / Gallo Rivera
Pokonaj szefa Srebrnej Szóstki, „Gallo” Riverę / Defeat Silver Six league boss 'Gallo’ Rivera.

Klasa – wyścigowa
Ikona na mapie: 

Wracamy do klasy wyścigowej. Do wygrania 6 wyścigów.

 

braz Faith Jones / Faith Jones
Pokonaj szefową Grupy Wolne Ember, Faith Jones / Defeat Free Ember Militia league boss Faith Jones.

Klasa – off-road
Ikona na mapie

Off-road po raz kolejny, tutaj również 6 wyścigów do wygrania.

 

braz Aki Kimura / Aki Kimura
Pokonaj szefa Huk-Bomby, Aki Kimurę / Defeat Noise Bomb league boss Aki Kimura.

Klasa – drift
Ikona na mapie: 

Liga drifterska, z tym że tylko 4 wyścigi do wygrania.

 

braz Natalia Nova / Natalia Nova
Pokonaj szefową Klubu Jednego Procenta, Natalię Novą / Defeat One Percent Club league boss Natalia Nova.

Klasa – wyścigowa
Ikona na mapie: 

Ostatnia liga wyścigowa, najszybsze samochody, a do wygrania mamy 5 wyścigów.

 

braz Mitko Wasiliew / Mitko Vasilev
Pokonaj szefa Diamentowego Bloku, Mitko Wasiliewa / Defeat Diamond Block league boss Mitko Vasilev.

Klasa – drag
Ikona na mapie:

Ostatnie starcie z dragiem, do wygrania 5 wyścigów.

 

braz Holtzman / Holtzman
Pokonaj szefa Kompanii Ryzykantów, Holtzmana / Defeat Hazard Company league boss Holtzman.

Klasa – off-road
Ikona na mapie

Jak wyżej, ostatnia liga off-roadowa oraz 5 wyścigów do wygrania.

 

braz Bez kółek pomocniczych / Training Wheels Off
Osiągnij 2. poziom REP / Reach REP level 2.

Czytaj opis pucharku srebro Gruba ryba.

 

srebro Gruba ryba / Top Dog
Osiągnij 50. poziom REP / Reach REP level 50.

Jest to prawdopodobnie ostatni pucharek z jakim przyjdzie się Wam zmierzyć w tej grze. Poziom w NFS zdobywamy podobnie jak w poprzednich częściach, czyli za wygrywanie wyścigów, wykonywanie różnych akcji w swobodnej jeździe (drift, skoki, prędkość, itd.) czy też odnajdywanie znajdziek. Po ukończeniu fabuły oraz zrobieniu większości pucharów, miałem około 46 poziom, wliczając w to farmienie kart speed oraz maksymalne ulepszenie samochodów (wyścigowy + off-road). Na chwilę obecną najlepszym i najszybszym sposobem jest powtarzanie najkrótszego wyścigu, a w tym przypadku driftu.

Wystarczy, że będziecie powtarzać pierwszy event driftu, który nazywa się „Drifting the Block”. Znajduje się w prawej dolnej strefie, czyli w mieście. Jest on bardzo krótki i nie wymaga mocnego samochodu. Można go spokojnie ukończyć w przeciągu nieco ponad minuty. W zamian otrzymujecie ponad 200k REP oraz losową kartę, którą możecie przerobić na token części bądź kredyty.

Poniżej miejscówka na mapie:

Najlepsze miejsce do farmienia. Ikonka się przykryła, z góry przepraszam.

 

braz Dla jednego śmieć / One Man’s Trash
Złóż wrak / Assemble a Derelict car.

Po pokonaniu pierwszego bossa z przeciwnej ekipy, da Wam on namiary na wrak. Teraz wystarczy przejść do mapy (touchpad), a następnie na ostatnią zakładkę, czyli Wraki. Tam będziecie mogli podejrzeć szkic mapy oraz zaznaczone miejsce, gdzie znajduje się poszukiwana buda. Gdy już znajdziecie to miejsce na mapie, to rzecz jasna musicie się tam udać. Jak już będziecie w strefie, która jest zaznaczona na mapie, to musicie jeździć i szukać. Gdy pojawi się Wam taka ikonka obok radaru, to znaczy, że jesteście już bardzo blisko. Rozglądajcie się przede wszystkim po terenach, które są nad Wami, ponieważ praktycznie po każdą część trzeba zawsze jakoś skoczyć. Skocznia jest zawsze obok, trzeba tylko ją znaleźć i nie przestrzelić miejsca z częścią do wraku. Po znalezieniu budy trzeba będziecie znaleźć 4 kolejne części, żeby móc w ogóle zrobić z wraku konkretny wóz. Ich szukanie odbywa się na dokładnie takiej samej zasadzie jak szukanie budy wraku. Wszystko macie dokładnie zaznaczone w zakładce z wrakami, dostajecie 4 szkice danego miejsca na mapie, który musicie sobie znaleźć i następnie standardowo się tam udać i odnaleźć daną część.

Gdy już wszystko znajdziecie to wracacie do Garażu, najeżdżanie na wrak, który jest przeważnie całkiem po lewej stronie i wybieracie do jakiej klasy go przyporządkować. Wybór zostawiam Wam, jednak osobiście przerobiłem Chevroleta Bel Air na off-road. W sieci zaleca się również przerobienie któregoś z wraków na drift, ponieważ podczas levelowania będziecie zdobywać karty i rozwijać samochód, dzięki czemu robicie 2 puchary za jednym zamachem. Także jak już mówiłem, Wasz wybór.

Wraków w grze jest raptem 5, a dokładnie:

 • Nissan 240Z
 • Ford Mustang
 • Chevrolet Bel Air
 • Volkswagen Beetle
 • Chevrolet C10 Pickup

 

braz Dla innego skarb / Another Man’s Treasure
Ulepsz wrak do poziomu osiągów 399 / Get a Derelict car to 399 Performance Level.

Jak zdobyć wrak opisałem w pucharku powyżej, tutaj skupimy się na tym, jak najlepiej levelować samochód. Przede wszystkim, nim w ogóle zaczniecie to czym prędzej znajdźcie sobie jakiś wrak, który wykorzystacie do danej klasy i będziecie go trzymać już do końca. Ja polecam Chevroleta Bel Air do off-roadu, jednak zrobienie innego samochodu pod drift również przyśpieszy nieco levelowanie w późniejszym etapie. Warto jeszcze dodać, że każdy samochód levelujemy osobno, nie można przenosić między nimi kart, itd. Musicie traktować każdy nowy samochód tak, jakbyście grali nim zupełnie od nowa. Jest to jeden z większych minusów tej gry, ale nie o tym teraz…

Na ulepszanie samochodu jest kilka sposobów:

 • Kupowanie kart w sklepie za kredyty – prosta sprawa, jedziecie pod sklep i kupujecie karty, które Wam odpowiadają. W sklepie znajduje się zawsze kilka z góry ustalonych kart dla danego auta. Zmiana kart następuje co kilkanaście minut (po najechaniu na ikonkę sklepu będziecie widzieć pozostały czas do zmiany). Zdecydowanie nie zalecam tej metody, karty są bardzo drogie, oferują minimalne ulepszenie, a kredyty najlepiej oszczędzać na lepszy samochód.
 • Losowanie kart w sklepie – poza kupowaniem kart, możecie je również losować za tokeny części (1 token za rozwalenie karty bądź ze skrzynek). Macie tutaj coś w rodzaju maszyny losującej z trzema kolumnami. Możecie określić tylko jeden stały parametr, który Was interesuje. Np. jeśli chcecie wylosować turbo to zaznaczacie turbo, jeśli zaś interesuje Was dana marka to ją wybieracie, ostatnia kolumna to dodatkowy perk do karty. Zalecam używanie tej metody, szczególnie na początku levelowania danego samochodu, dzięki temu możecie szybko wrzucić kilka dobrych kart i podbić wynik pojazdu.
 • Powtarzanie danego wyścigu – jest to jedyna metoda, która nie wymaga od nas jakiejkolwiek zapłaty, poza straconym czasem. Dla każdej klasy samochodu musicie znaleźć sobie najkrótszy wyścig, który będziecie powtarzać w kółko i zdobywać zawsze jedną losową kartę. Przeważnie są to jedne z pierwszych wyścigów w danej klasie. Plus jest taki, że przy okazji zdobywacie kredyty, a jak karta Wam nie odpowiada to zamieniacie ją na tokeny części. Zawsze zamieniajcie karty na części, nigdy na kasę!

Pisałem wyżej, że warto przerobić jeden wrak na samochód do driftu. Chodzi o to, że na samym końcu na 100% będziecie musieli jeszcze wbić 50 poziom REP. Idealnie się to wbija na pierwszym drifcie „Drifting the Block”, dlatego mając wrak do driftu możecie levelować poziom REP oraz podbijać poziom samochodu dzięki zdobywanym kartą.

 

braz Artysta / The Artist
Odblokuj wszystkie punkty modyfikacji wyglądu / Unlock all Visual Customization points.

Pucharek, który wpadnie Wam sam podczas normalnego grania.

Wygląd zewnętrzny możemy modyfikować tylko i wyłącznie w garażu. Jeśli graliście w NFS z 2015 to będziecie w domu, ponieważ jest to dokładna kopia jeśli chodzi o modyfikowanie samochodu. Mamy tutaj kilkanaście elementów do zmieniania na każdym samochodzie. Część z nich jest dostępna na starcie, jednak niektóre wymagają nieco więcej zachodu, np. utrzymanie prędkości powyżej 310km/h przez kilka sekund, itd. Wymóg każdego elementu jest opisany, gdy na niego najedziecie. Jednak tak jak pisałem, wraz z rozwojem gry i samochodów, wszystko zrobicie automatycznie, ciężko jest tutaj cokolwiek pominąć.

 

srebro Szycha / The Mogul
Kup wszystkie dostępne garaże / Buy all available Garage spaces.

W grze są 4 garaże, z czego jeden startowy. Za każdy pozostały musicie zapłacić 35,000$. Są one oznaczone od razu na mapie, jednak nie możecie używać ich jako punktów szybkiej podróży dopóki ich nie kupicie. Po zakupie Garażu zwiększa się ilość slotów na Wasze samochody.

Poniżej mapa z Garażami:

 

braz Strateg / The Strategist
Wygrywaj ponownie te same zawody fabularne, by zdobyć karty Speed / Grind a previously won narrative event for Speed Cards.

No cóż, skoro sami twórcy dają pucharek związany z powtarzaniem tego samego wyścigu, żeby zdobyć kartę to wiadomo, że coś tutaj śmierdzi. W drodze po platynę będziecie powtarzać jeden i tam sam wyścig nie raz i nie dwa razy, niestety… By zdobyć powyższy wystarczy powtórzyć dowolny wcześniejszy wyścig, zgarnąć ponownie kartę speed oraz rzecz jasna puchar.

 

braz Gwiaździsty sztandar / Hope and Glory
Zamontuj kompletne wyposażenie marki Americana / Equip a full setup with the Americana brand.

Czytaj opis pucharku braz Pod maską.

 

braz Poza prawem / Outlaws on the Rise
Zamontuj kompletne wyposażenie marki Outlaw / Equip a full setup with the Outlaw brand.

Czytaj opis pucharku braz Pod maską.

 

braz Technomaniak / Tech Mate
Zamontuj kompletne wyposażenie marki NexTech / Equip a full setup with the NexTech brand.

Czytaj opis pucharku braz Pod maską.

 

braz Karbonowy kartel / Carbon Cartel
Zamontuj kompletne wyposażenie marki Carbon / Equip a full setup with the Carbon brand.

Czytaj opis pucharku braz Pod maską.

 

braz Pod maską / Under the Hood
Zamontuj kompletne wyposażenie marki Chidori / Equip a full setup with the Chidori brand.

W grze mamy 5 różnych rodzajów marek podzespołów do naszych samochodów. Każda marka wyróżnia się czymś innym:

 • Americana – wzmacnia nitro oraz skok
 • Carbon – wzmacnia przyśpieszenie oraz skok
 • Chidori – wzmacnia przyśpieszenie oraz hamulce
 • Nextech – wzmacnia prędkość maksymalną oraz hamulce
 • Outlaw – wzmacnia prędkość oraz nitro

Do tego mamy 6 podzespołów, które można łączyć w trójki oraz szóstki danej marki. Zakładając np. 3 karty od marki Outlaw będziemy mieć wzmocnienie dla prędkości oraz nitro, zaś zakładając 6 kart tego samego producenta, wzmocnienie przypisanych do danej marki parametrów będzie jeszcze większe. Mam kilka rad, które mogą się Wam przydać przy robieniu tego trofeum:

 • Gdy już wybierzecie sobie wrak, który będziecie regularnie levelować do 399, to nie niszczcie kart, które dostajecie dla tego samochodu. Zamiast tego wysyłajcie je po wyścigu zawsze do garażu (no chyba, że karta jest lepsza to wtedy podmieniacie, a stara automatycznie leci do garażu). Chodzi o to, że na przestrzeni całej gry spokojnie uzbieracie jednego czy dwóch producentów na wszystkich slotach.
 • Jeśli jednak ukończyliście już grę lub jesteście pod koniec, a nie macie zbyt dużej ilości tokenów części, to możecie zastosować się do tej rady. Na wstępie robicie backup save’a, na chmurę bądź pendrive’a. Teraz udajecie się sklepu i losujecie sobie karty wg własnego wymogu, czy to dany podzespół czy producent. Losujecie póki nie zrobicie tego co chcecie bądź póki nie skończą się Wam tokeny. Jeśli nie starczyło Wam tokenów to robicie restart gry i przywracacie starego save’a. Po wbiciu pucharu również zalecam przywrócenie zapisu, żeby nie tracić niepotrzebnie tokenów.

 

braz Pierwszy cios powala / First Strike is Deadly
Ukończ wszystkie 5 wyścigów w jednych zawodach Speedlist / Complete all 5 events in a single Speedlist.

W trybie online mamy 2 speedlisty:

 • Casual
 • Ranked

Ta pierwsza to po prostu losowa zbieranina ludzi, Wasz poziom samochodu nie ma wpływu na matchmaking. Ranked zaś dobiera Wam graczy przede wszystkim wg poziomu samochodu. Playlista składa się z 5 wyścigów, które odbywają się jeden po drugim, coś w rodzaju mistrzostw. By zdobyć pucharek musicie ukończyć każdy z 5 wyścigów bez wychodzenia do menu, a przede wszystkim z gry. Nie musicie ich wygrać, wystarczy dojechać do mety w każdym wyścigu.

 

srebro Wspinaczka / The Climb
Ukończ 10 wyścigów w rankingowych zawodach Speedlist / Complete 10 events in Ranked Speedlists.

Jak pisałem wyżej, tryb Ranked składa się z 5 wyścigów pod rząd. Jednak do tego pucharku wystarczy ukończyć 10 wyścigów w dowolny sposób. Możecie przejechać 2x po 5 wyścigów, możecie jeździć po jednym, itd. Najważniejsze to po prostu dojechanie do mety w każdym z nich, żeby został zaliczony.

 

braz Przyjacielska rywalizacja / Friendly Competition
Pobij pierwszą rekomendację Autologa / Beat your first Autolog Recommendation.

Wymagane połączenie z siecią!

Chyba każdy kto grał w NFS’a zna już dobrze system Autolog. Jest to nic innego jak ranking czasów w poszczególnych wyzwaniach, a przede wszystkim Waszych znajomych. Po najechaniu na dowolny event zobaczycie najlepszy czas Waszego znajomego, który musicie pobić. Do tego widać również samochód jakim to robił oraz jego poziom. Czasami Autolog rekomenduje do pobicia po prostu kolejny czas nad Wami (np. gdy jeszcze nie jechaliście jakiegoś eventu, albo zrobiliście słaby czas), a nie ten najlepszy także sprawa jest jeszcze prostsza. Jeśli macie problem z tym trofeum, a na liście macie ludzi których czasów nie jesteście w stanie pobić, to macie 3 wyjścia:

 • Szukanie eventu, gdzie będzie rekomendacja w miarę prosta do pobicia.
 • Usunięcie ze znajomych na jakiś czas ludzi, których czasów nie jesteście w stanie pobić.

 

braz Wyzwanie na każdy dzień / A Daily a Day
Ukończ pierwsze wyzwanie codzienne / Complete your first Daily Challenge.

Wyzwania codzienne znamy już z poprzedniej części NFS. Tutaj wyglądają bardzo podobnie. Codziennie mamy około 5 różnych wyzwań, np. rozwalenie danej ilości obiektów, bliskie minięcia samochodów, wygrać ileś eventów danej kategorii, itd. Co mniej więcej 3 wyzwania będziecie dostawać też losową skrzynkę. Tak naprawdę pucharek zapewne wpadnie Wam sam, ponieważ podczas normalnego grania robicie przeważnie coś z wyzwań nie będąc nawet tego świadomym. Wyzwania codzienne sprawdzicie w menu, poprzez wciśnięcie przycisku OPTIONS, a następnie wybrać WYZWANIA.

 

braz Na radarze / You’ve Got the Need
Zalicz wszystkie fotoradary / Complete all Speed Traps.

Czytaj opis pucharku srebro Aktywny tryb życia.

 

braz Na pełnym gazie / Flat-Out
Ukończ wszystkie próby prędkości / Complete all Speed Runs.

Czytaj opis pucharku srebro Aktywny tryb życia.

 

braz Ślizgawka / Sideways Style
Ukończ wszystkie strefy driftu / Complete all Drift Zones.

Czytaj opis pucharku srebro Aktywny tryb życia.

 

braz Wysokie loty / Aces High
Zalicz wszystkie skoki / Complete all Jumps.

Czytaj opis pucharku srebro Aktywny tryb życia.

 

braz Idź na całość / All In
Zbierz wszystkie żetony Szulera / Collect all of the Gambler’s Chips.

żetonów. Są ukryte w najróżniejszych miejscach, a żeby go zdobyć wystarczy przez niego przejechać. Czasami są w powietrzu i trzeba odpowiednio skoczyć, żeby go zdobyć, ale nie ma tutaj nic nader skomplikowanego. Żetony są zaznaczane automatycznie na mapie, gdy znajdziecie się w pobliżu jakiegoś oraz odznaczane, gdy go zdobędziecie, także jak tylko widzicie jakiś żeton to go zgarnijcie, będziecie mieć mniej roboty później. Nie pozostaje mi nic innego jak wrzucenie filmiku, na którym macie dokładnie pokazane wszystkie żetony + skoki:

 

srebro Krąży złoty pieniądz / Wherever I May Roam
Pokonaj wszystkich 4 szefów krążących kierowców / Beat all 4 Roaming Racer bosses.

Po wygraniu danej ligi na mapie pojawią się 4 kierowcy, których trzeba pobić 3 razy (ich poziom rośnie za każdym razem), a na końcu pojawi się boss, którego również trzeba znaleźć na mapie. Na mapie są zaznaczanie w postaci zielonych strzałek. To tak w skrócie… Do pokonania mamy 4 kierowców + bossów z 4 lig, a dokładnie z:

 • Silver 6
 • League 73
 • The 1% Club
 • Hazard Company

Każdego kierowcę trzeba pokonać 3 razy + na końcu boss, więc 13 wyścigów na jedną ligę, a w sumie 52. Na szczęście są one w miarę szybkie, ponieważ im dalej im odjedziemy tym szybciej nabijają się nam punkty, a żeby wygrać potrzebujemy 100 punktów. Nabijają się tylko wtedy, gdy jesteście z przodu. Proponuję zostawić sobie to na sam koniec, ponieważ będziecie już mieć mocno (jak nie najmocniejszą) furę i zrobienie tego będzie znacznie prostsze. Na mapie kierowcy z innych klubów są zaznaczeni w ten sposób:

Tutaj wklejam filmik, na którym pokazałem wszystkich kierowców + bossów, których trzeba pokonać do pucharu:

Postęp pokonanych kierowców możecie znaleźć klikając OPTIONS > JOURNAL > KRĄŻĄCY KIEROWCY

 

braz Łam zasady / Does Not Obey
Przebij się przez wszystkie billboardy / Smash your way through all the Billboards.

W grze mamy 30 bilbordów do rozwalenia, a dokładnie do przeskoczenia przez nie. Są stosunkowo łatwe do znalezienia, ponieważ zawsze gdy tylko jakiś bilbord jest w okolicy to jesteście o tym informowani oraz jest on automatycznie zaznaczony na mapie. Po przeskoczeniu jest również odhaczaony, także nie pogubicie się, zupełnie jak w przypadku żetonów. Podczas gry rozwalicie znaczną większość, także gdy tylko pojawicie się w pobliżu jakiegoś to zawsze go zaliczcie, żeby mieć go z głowy i mniej roboty w końcowym etapie gry. Nie potrzebujecie tutaj super samochodu, tak naprawdę nawet podstawowy wystarczy.

Tutaj filmik z zaznaczonymi wszystkimi bilbordami:

 

braz Złota rączka / Tinker, Tailor, Racer, Fly
Wygraj wyścig po tuningu na trasie / Win a Race Event with a modified live tuning setup.

Live Tuning to nowość w serii. Działa on podobnie jak w poprzedniej części, z tym że teraz możemy go odpalić bezpośrednio na trasie. Nie musicie już przechodzić za każdym razem do garażu. Wystarczy wcisnąć  i pojawia się Wam menu po prawej stronie ekranu z różnymi opcjami. Każda klasa samochodu ma swoje własne ustawienia, np. drift ma ustawienia takie jak siłę hamulca ręcznego czy chociażby kąt skrętu, zaś wyścigowe mają siłę docisku, itd. By zdobyć pucharek wystarczy zmienić dowolną wartość, może być nawet o 1 stopień w dowolnym kierunku. Potem wychodzicie wciskając /, wygrywacie dowolny event i pucharek jest Wasz.

 

braz Składak / Scrappy Racer
Wygraj zawody wrakiem / Win an event using a Derelict car.

Jak zdobyć a opisałem w przypadku pucharku braz Dla jednego śmieć. Jak można się domyślić, by zdobyć pucharek wystarczy wygrać dowolny event jednym ze znalezionych wraków. Zalecam rzecz jasna jedne z pierwszych eventów w danej klasie, ponieważ są one najprostsze. Możecie również zmienić poziom gry na EASY, żeby było Wam jeszcze łatwiej.

 

braz Rzutem na taśmę / Comeback is Real
Wygraj wyścig na torze, zaczynając ostatnie okrążenie na końcu stawki / Be last during the final lap of a race and still win.

Pucharek nie taki prosty jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim wyścigów z okrążeniami mamy bardzo mało, wręcz raptem kilka. Ja robiłem to już na samym końcu, mając najlepszy samochód w grze (Koenigsegg Regera) zrobiony na maksa. Polecam trasę Hyperspace Circuit, znajduje się ona w mieście (prawy dolny róg mapy) i jest to praktycznie owal.

Poniżej miejsce na mapie:

Oraz filmik jak ja to zrobiłem:

 

braz Hiperprędkość / Hyperspeed
Osiągnij prędkość 386,24 km/h (240 mph) w dowolnym samochodzie / Hit 240 mph using any car.

Pucharek, który wpadnie Wam sam bez większych problemów. Wraz z rozwojem Waszych samochodów, a szczególnie wyścigowego, będziecie rozwijać coraz większe prędkości. Jeśli kupicie na końcu gry Koenigsegga to bez problemu wbijecie ten puchar (chociaż do tego momentu pewnie i tak będziecie go już dawno mieć). Najlepiej zrobić to na autostradzie bądź przez środek mapy, gdzie również leci bardzo szeroka ekspresowa z północy na południe(jest nawet event wyścigowy z nią związany).

 

braz 1500 KM… Spoko / 1500 bhp… Easy
Wygraj wyścig Koenigseggiem Regerą, nie uszkadzając go / Win a race in the Koenigsegg Regera without damaging it.

Koenigsegg to zdecydowanie najlepszy samochód w grze. Jest piekielnie szybki i bardzo dobrze się prowadzi. Kosztuje on około 800,000 kredytów w salonie, a możecie go zakupić dopiero po ukończeniu wątku głównego. By zdobyć ten pucharek, musicie ukończyć nim dowolny event bez jakichkolwiek uszkodzeń. Z tego co zauważyłem podczas mojej gry, to możecie uderzać w znaki, jednak kontakt z innym samochodem czy bandą po prostu anulują pucharek i trzeba restartować. Zdecydowanie polecam jeden z pierwszych eventów wyścigowych, zaraz obok salonu z samochodami off-road. Jest on szybki i nie ma tutaj skomplikowanych zakrętów. Poniżej filmik jak ja to zrobiłem:

 

braz Idealna zmiana / Perfect Shift
Wygraj rundę wyścigów drag, wykonując same idealne zmiany biegów / Win a Drag Race round by performing only perfect shifts.

Drag jest oznaczony na mapie żółtą ikonką oraz rzecz jasna wymaga samochodu w tej samej klasie (logiczne…). By zdobyć pucharek wystarczy zmieniać biegi, gdy strzałka pojawi się w najbardziej zielonej strefie na pasku u góry ekranu. Trasy są przeważnie bardzo proste, więc wystarczy, że skupicie się na odpowiedniej zmianie biegów, w nic nie uderzycie i wygracie wyścig. Bardzo prosta sprawa, a do tego przydatna, ponieważ idealna zmiana biegów dodaje Wam sporo nitro, które przydaję się w dragu. Dokładnie w tej strefie musicie zmieniać biegi, im wyższy bieg tym strefa staje się coraz węższa:

 

srebro Rozwałka / Take Them Down
Rozwal 100 ścigających cię pojazdów / Take down 100 pursuit vehicles.

Pucharek wpadnie Wam sam, także nie musicie nim sobie zawracać głowy. Podczas grania, szczególnie eventów typu „Ucieczka” (niebieska ikonka na mapie), bardzo często będziecie uciekać przed policją oraz ochroną Familii. By zaliczało Wam zniszczenia na ekranie musi się pojawić napis, że ścigający Was samochód zastał rozwalony. Bardzo często radiowozy same się rozwalają o bandy i to również jest Wam zaliczane. Jeśli interesuje Was postęp, to klikając OPTIONS i przechodząc do JOURNAL, znajdziecie tam zakładkę z Waszymi statystkami, czasem gry, ulubionym samochodem, a na samym dole będzie ilość zniszczonych radiowozów.

 

srebro Aktywny tryb życia / Active Lifestyle
Zdobądź 3 gwiazdki za wszystkie wyczyny w grze / Get a 3 Star Rating on all the Activities in the game.

Poza głównymi eventami, mamy również masę aktywności, które zaznaczone są na mapie jasno zieloną ikonką. Mamy 4 rodzaje aktywności, a dokładnie:

 • Pułapki Prędkości – 45
 • Pomiar średniej – 40
 • Strefy driftu – 30
 • Skoki – 30

W sumie 145 wyzwań, także jest co robić (nie)stety. Każde wyzwanie trzeba zrobić na 3 gwiazdki, a niektóre są bardzo wymagające, a inne frustrujące (głównie za sprawą idiotycznych samochód AI). Bardzo mocno zalecam zostawić sobie ten puchar na sam koniec gry, gdy będziecie mieć już najlepsze auta w danej kategorii. Zalecam używać tych aut do robienia poszczególnych aktywności (oczywiście końcowy wybór jest ciągle Wasz):

 • Pułapki oraz średnia prędkość – Koenigsegg Regera (klasa wyścigowa)
 • Drift – Lamborghini Huracan (klasa drift)
 • Skoki – Chevrolet Bel Air (klasa off-road)

Poniżej wklejam Wam filmik, gdzie pokazałem dokładnie wszystkie miejscówki każdej aktywności:

 

zloto Kto tu rządzi? / Who Runs this Town?
Wygraj wszystkie zawody i pokonaj wszystkich krążących kierowców w grze / Win all the events and beat all the Roaming Racers in the game.

By zdobyć ten puchar musicie ukończyć wszystkie główne eventy w grze, czyli po prostu ją ukończyć oraz pokonać bossów krążących kierowców po mapie (czytaj opis pucharku Krąży złoty pieniądz / Wherever I May Roam).

Do eventów głównych zaliczamy rzecz jasna:

 • Wyścigi
 • Off-road
 • Drift
 • Drag
 • Ucieczka

Mówiąc krótko, po prostu ukończcie grę + pokonajcie wszystkich bossów kierowców na mapie i pucharek jest Wasz. Poniżej wklejam Wam filmik z umiejscowieniem wszystkich kierowców na mapie:

Zalecam połączenie tego pucharu z braz Superauta na śniadanie. Chodzi o to, żeby pokonać Klub 1% przy użyciu Nissana GT-R. Po więcej informacji zapraszam do opisu tego pucharu (na samym dole poradnika)

 

braz Wyrolowany / Pranked
Pokonaj Jessego Wellensa w pojedynku / Beat Jesse Wellens in an Outrun Race.

Jesse kręci się w mieście, czyli prawym dolnym rogu mapy i jeździ Nissanem GT-R. By pojawił się na mapie, musicie pokonać najpierw normalnie w grze klub 1%. Poniżej wklejam Wam miejscówkę w okolicach, której możecie go znaleźć:

Zalecam połączenie tego pucharu z braz Superauta na śniadanie. Chodzi o to, żeby pokonać Klub 1% przy użyciu Nissana GT-R. Po więcej informacji zapraszam do opisu tego pucharu (na samym dole poradnika).

 

srebro Gwiazdy z okładki / Cover Stars
Zdobądź BMW M5 2017, Nissana Skyline GT-R (1999) i Chevroleta Bel Air / Own the BMW M5 2017, NISSAN Skyline GT-R (1999) and Chevrolet Bel Air.

Jak sam opis mówi, musicie zakupić/zdobyć (wrak też się liczy) samochody wymienione w opisie, czyli:

 • BMW M5 2017 – $125,450
 • Nissan Skyline GT-R (1999) – $92,850
 • Chevrolet Bel Air – najlepiej znaleźć wrak

Gdy tylko zdobędziecie trzeci samochód, pucharek jest Wasz. Jeśli nie chcecie tracić pieniędzy to możecie użyć metody z kopią save’a, czyli robicie kopię (chmura albo pendrive), następnie kupujecie co trzeba, zdobywacie puchar i przywracacie zapis. Dzięki temu macie pucharek oraz kasę na koncie.

 

braz Niewiarygodna jazda / Driving the Incredible
Zdobądź ponad 350 000 pkt. w BMW M5 2017 podczas próby driftu / Get a score of over 350,000 points with the BMW M5 2017 during a Drift Trial event.

BMW M5 2017 kosztuje $125,450 i można go kupić po ukończeniu rozdziału 4.
Do zdobycia pucharku trzeba nabić minimum 350,000 punktów w dowolnym evencie driftowym. Oczywiście zalecam robienie tego na tym najprostszym, czyli pierwszy event driftu w mieście „Drift The Block”. Początkowo możecie mieć problemy, ponieważ niezrobiony samochód prosto z salonu zachowuje się trochę topornie, ale po kilku razach, gdy już dostaniecie parę kart za event samochód będzie coraz lepszy i w końcu da się Wam to zrobić.

Poniżej filmik jak ja to zrobiłem:

Jeśli nie chcecie tracić pieniędzy to możecie użyć metody z kopią save’a, czyli robicie kopię (chmura albo pendrive), następnie kupujecie co trzeba, zdobywacie puchar i przywracacie zapis. Dzięki temu macie pucharek oraz kasę na koncie.

 

braz Superauta na śniadanie / Supercars for Breakfast
Pokonaj wszystkich krążących kierowców z Klubu Jednego Procenta w Nissanie GT-R / Beat all the members of the 1% Club roaming racers league in the Nissan GT-R.

Dość trudny pucharek, a na pewno męczący, jeśli nie zrobiliście go przy okazji pucharu Kto tu rządzi? / Who Runs this Town?. Przede wszystkim potrzebujecie Nissana GT-R, osobiście kupiłem tego najnowszego (Premium) i to nim robiłem ten puchar. Z tego co czytałem w sieci to każdy Nissan GTR zalicza się do tego pucharu, jednak tak jak mówię, ja kupiłem tego najlepszego. Następnie musicie go nieco ulepszyć, bez tego będzie bardzo ciężko, wręcz nierealnie. Poziom 320-340 to minimum jakie potrzebujecie i to grając na poziomie EASY.

Gdy już macie furę gotową to musicie pokonać wszystkich członków Klubu 1% oraz bossa Natalię. Jeśli już wcześniej ich pokonaliście innym autem to musicie to zrobić ponownie.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę do poradnika udostępniło Electronic Arts Polska.