Saints Row: The Third Remastered – Poradnik do trofeów i osiągnięć

23 maja 2020
6

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Saints Row: The Third Remastered nareszcie na konsolach obecnej generacji. Jeżeli macie ochotę wbić platynę w tej świetnej grze, to mamy dla Was obszerny poradnik, który sprawi, że calak będzie tylko kwestią czasu.

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
 • Czas do zdobycia platyny: 30 – 40 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x10 x38
 • Liczba trofeów offline: 50
 • Liczba trofeów online: BRAK
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: Obrona wieży / Tower Defense,  Que Boom / Kuh, Boom
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

 

Wstępne wskazówki:

 • Trofea możliwe do pominięcia to Tower Defense lub Kuh, Boom. Piszę „lub” ponieważ jeden z tych pucharków dostaniecie na 100%, jako że pod koniec misji będziecie musieli dokonać pewnego wyboru. Jak można się domyślić, w zależności od wyboru otrzymujecie danych pucharek. Jednak bardzo prosto można zrobić 2 trofea bez konieczności powtarzania całej gry. Po więcej informacji zapraszam do opisu tych pucharków.
 • Kolejnym pucharkiem, który można łatwo pominąć to pucharek związany z kradzieżą samochodów, czyli Hi-Jack It. Musicie ukraść samochód N-Forcer od STAG, który znika po ukończeniu gry. Zapraszam do opisu pucharku po więcej informacji.
 • Jeszcze zalecam przeczytać opis pucharku You’re My Hero! , a dokładnie opis challenge’y, które warto wykonać przed przejęciem całego miasta i ukończeniem gry. Jest kilka wyzwań, które wypadałoby zrobić wcześniej, bo później można się nieźle z niektórym napocić i stracić masę czasu na nie.
 • Jeśli chodzi o sposób przechodzenia to poza w/w pucharkami i challengami możecie spokojnie grać wg własnego uznania. Każdy pucharek można zrobić w dowolnym momencie gry. Co prawda niektóre pucharki po skończeniu gry będą trudniejsze do zdobycia, ale nie jest to nic aż tak trudnego, jeśli ma się odpowiedni sprzęt i odpowiednie ulepszenia postaci. Także grajcie wg własnego uznania i weźcie pod uwagę jedynie w/w pucharki.
 • Na początku starajcie się inwestować większość zarobionych pieniędzy w nieruchomości. To dzięki nim będziecie mogli co godzinę w grze (czyli około 10 minut realnych) odbierać pieniądze z konta. Im więcej nieruchomości, tym większa wypłata będzie co 10 minut. Dlatego nie przepuszczajcie niepotrzebnie pieniędzy na zbędne rzeczy tylko skupcie się na nieruchomościach. Ja osobiście poza nieruchomościami kupiłem tylko kilka upgradów do broni (lepszy pistolet) i jedynie kupowałem amunicję jak już miałem jej naprawdę mało. Warto też dodać, że jak kupicie nieruchomości oznaczone zieloną ikonką (np. sklep z bronią, ubraniami, chirurgią plastyczną, itd.) to będziecie mieli zniżkę w tym sklepie. Oczywiście zniżka dotyczy tylko danego zakupionego sklepu. Jednak im więcej będziecie ich kupować, tym większe będą Wasze zniżki. Zainteresujcie się najpierw sklepami z bronią, jako że często będziecie tam robić zakupy, szczególnie w początkowej i środkowej fazie gry.
 • W grze mamy dostęp do czegoś w rodzaju ulepszeń (opcja UPGRADE w komórce). Możecie ulepszać nie tylko naszego bohatera czy bohaterkę, ale również ulepszać nasz gang, zwiększać ilość zdobywanej reputacji czy też zwiększać godzinny przychód. Na początku zalecam jednak inwestowanie w ulepszenia typowo związane z naszą postacią, takie jak większa ilość życia, szybsza regeneracja zdrowia, większa ilość sprintu, itd. Warto też zainwestować w Dual Wield dla pistoletów (dwa pistolety naraz) oraz większą amunicję dla pistoletów. Pistolety są bardzo celne i warto z nich korzystać w każdej sytuacji, a po maksymalnym uppgradzie są naprawdę nie do pobicia wg mnie. Ulepszenia dla gangów zalecam zostawić na sam koniec. Jeśli gracie na poziomie NORMAL czy EASY to tak naprawdę nie będą one Wam w ogóle potrzebne przez większość czasu. Tak jak pisałem wyżej, warto skupić się najpierw na ulepszeniach związanych stricte z naszą postacią + ewentualnie ilością zdobywanej kasy.
 • Zalecam również robienie jak największej ilości misji pobocznych. Od zabijania celów, poprzez kradzieże samochodów aż po wykonywanie odpowiednich aktywności (niebieskie ikonki na mapie). Dzięki temu zwiększycie nie tylko swój level, ale również zarobicie sporo kasy + będziecie przejmować kolejne tereny w danej dzielnicy, dzięki czemu później będziecie mieli mniej roboty. Jeśli macie ochotę to róbcie wszystko co możliwe poza głównymi misjami. Główne misje robicie tylko i wyłącznie dzwoniąc do danej osoby z funkcji MISSIONS w telefonie. Inaczej nie rozpoczniecie głównych misji.

 

Poradnik:

platyna Szycha / Kingpin
Odblokuj wszystkie trofea w Saints Row: The Third. / Unlock all Trophies in Saints Row: The Third.

Platyna w Saints Row The Third to masa zabawy. Nie będziecie tutaj mieli wielu problemów z większością pucharków, a do większości można wrócić w dowolnym momencie. Jedynie jeden pucharek można pominąć podczas grania, dlatego czym prędzej zapoznajcie się ze wskazówkami powyżej.

 

braz Martwi prezydenci / Dead Presidents GS: 10
Ukończ „Miłe złego…”. / Complete 'When Good Heists…’.

Po prostu ukończcie pierwszą misję w grze, nic więcej. Jest to coś w rodzaju zapoznania się z mechaniką gry, itd.

W broniach macie nieskończoną ilość amunicji, także możecie się bawić do woli.

 

braz Wóz powitalny / The Welcome Wagon GS: 15
Ukończ „Nara, ja spadam”. / Complete 'I’m Free – Free Falling’.

Druga misja, również nie do pominięcia. Bardzo prosta i przyjemna.

 

braz My to przejmujemy / We’re Takin’ Over GS: 20
Ukończ „Dopiero się rozkręcamy”. / Complete 'We’ve Only Just Begun’.

Zanim będziemy mogli wykonać tą misję, musimy zrobić najpierw kilka innych u Pierca. Dzięki tym misjom zapoznacie się ze sklepami z bronią, ubraniami, itd.

 

braz Obrona wieży / Tower Defense GS: 20
Ukończ akt 1 w jeden sposób. / Complete Act 1 in one way.

 • UWAGA #1: Pucharek możliwy do pominięcia!
 • UWAGA #2: Jeśli jednak ominęliście jeden z tych pucharków to nic straconego. Jeśli macie partnera w coopie, który jest przed rozpoczęciem misji, to możecie do niego dołączyć i wykonać tą misję raz jeszcze z odpowiednim zakończeniem, którego Wam brakuje. Jednak misja nie jest daleko, także nawet rozpoczynając grę od nowa zajmie Wam około 40 – 50 minut dotarcie do tego momentu.

Podczas robienia misji „Belgian Problem” robicie osobny SAVE (Pauza > Save Game > robicie sobie na wszelki wypadek 2 save’y). Teraz przechodzicie misję normalnie i na samym końcu będziecie mieli wybór, albo zniszczyć budynek, albo go zostawić dla siebie. Macie do wyboru „Destroy the building” albo „Disarm the bomb”. Oczywiście by ocalić budynek wybieracie tą drugą.

Zostawiając budynek przy życiu otrzymujecie 10% bonusu do kasy po każdej wykonanej misji, aktywności, itd. Czyli wg mnie opcja bardziej opłacalna. Po wykonaniu misji robicie szybko LOAD wcześniej zrobionego save’a, rozpoczynacie misję raz jeszcze i wybieracie drugą opcję.

Osobiście proponuję najpierw wysadzić budynek, potem zrobić LOAD i zostawić go przy życiu, chociażby dla 10% profitu.

 

braz Que Boom / Kuh, Boom. GS: 20
Ukończ akt 1 w inny sposób. / Complete Act 1 in another way.

 • UWAGA #1: Pucharek możliwy do pominięcia!
 • UWAGA #2: Jeśli jednak ominęliście jeden z tych pucharków to nic straconego. Jeśli macie partnera w coopie, który jest przed rozpoczęciem misji, to możecie do niego dołączyć i wykonać tą misję raz jeszcze z odpowiednim zakończeniem, którego Wam brakuje. Jednak misja nie jest daleko, także nawet rozpoczynając grę od nowa zajmie Wam około 40 – 50 minut dotarcie do tego momentu.

Dokładnie to samo co w pucharku powyżej, tylko musicie wybrać drugą opcję wyboru podczas robienia misji.

Niszcząc budynek otrzymujecie 10% bonusu do reputacji po każdej wykonanej misji, aktywności, itd.

 

braz Trzeba je ułożyć / Gotta Break Em In GS: 25
Ukończ „Łódź z dziwkami”. / Complete 'The Ho Boat’.

Misja związana z akcją na statku transportującym kontenery. Spore pokłady śmiechu są tutaj, ale nic więcej nie będę zdradzać. Na końcu misji będziecie mieli wybór, czy zostawić „panie” dla siebie i mieć większy zysk co godzinę czy sprzedać je od razu za dużą kasę. Ja wybrałem osobiście większy zysk co godzinę, ale wybór zostawiam Wam. Dokonany wybór nie ma wpływu na trofeum, dostaniecie je mimo wszystko.

 

braz Kocham Nyte Blayde’a / I Heart Nyte Blayde GS: 25
Ukończ „Zabawę ze STAG”. / Complete 'STAG Party’.

Kolejna misja, gdzie na końcu będziecie mieć wybór, czy oddać gościa w ręce STAG czy zatrzymać go dla siebie. Ja osobiście wybrałem opcję pierwszą, ponieważ dzięki temu dostajecie możliwość natychmiastowego przejęcia całej dzielnicy wraz ze wszystkimi aktywnościami, sklepami, itd. Druga opcja po prostu dodaje kolesia do naszego gangu i nic więcej.

 

braz Zabić-deckerów.exe / kill-deckers.exe GS: 25
Ukończ „http://deckerzy.ginc.ie”. / Complete 'http://deckers.die’.

Świetna misja parodiująca popularnego ostatnio Trona. Nawet owym „tronem” będziemy grali przez jakiś czas. Naprawdę wybuchłem śmiechem jak to pierwszy raz zobaczyłem. Nie zdradzam Wam o co chodzi, lepiej żebyście sami sobie zobaczyli co się dzieje. Również końcowa walka „bossów” wypada świetnie. Po prostu świetna misja.

 

srebro Tytaniczny wysiłek / Titanic Effort GS: 40
Ukończ akt 2. / Complete Act 2.

Misja związana z atakiem na statek STAG. Oczywiście trzeba go zniszczyć, itd. Jednak sposób w jaki dokonywana jest infiltracja statku to bajka. Do tego jeszcze teksty rzucane przez naszego bohatera i mamy naprawdę beczkę śmiechu.

 

braz To drobne ugryzienie… móóóózg / Once Bitten… Braaaaaaains GS: 25
Ukończ „Atak zombie”. / Complete 'Zombie Attack’.

Czego to jeszcze w tej grze nie było? Zombie? No tak…mamy i zombie! Od momentu tej misji, w tym rejonie będą już cały czas zombiaki. Nie wpływa to w żaden sposób na aktywności, misję, itd. Jedynie będziecie mieli większe przygody podróżując przez ten rejon miasta.

 

braz Mordownia 31 / Murderbrawl 31 GS: 25
Ukończ „Mordownię XXXI”. / Complete 'Murderbrawl XXXI’.

No i znów świetna misja. Nie chcę zdradzać jak przebiega, bo jest naprawdę fajna, a robienie masakry do utworu Joe Esposito – YOU’RE THE BEST AROUND po prostu mnie zmiażdżyło.

 

srebro Pan Wściekły byłby dumny / Too Close to the Son GS: 30
Ukończ akt 3 w jeden sposób. / Complete Act 3 in one way.

UWAGA: Ostatnią misję możecie powtórzyć po ukończeniu gry, dlatego po ukończeniu Aktu III w jeden sposób, powtarzacie misję i kończycie go w drugi sposób. Wchodzimy do komórki, wybieramy „Missions” i po prostu powtarzamy misję i wybieramy drugie zakończenie.

Ostatnia misja w grze. Nie jest trudna, ale jest sporo zadymy i warto już w tym momencie mieć ulepszenia takie jak nie odnoszenie obrażeń od pocisków czy ognia. Przyda Wam się to nie tylko w tej misji, ale również później. Na samym końcu oczywiście musimy dokonać wyboru. Po ukończeniu gry i powrocie do miasta dostaniecie jeszcze jedną misję, która związana jest z wyborem odpowiedniego zakończenia.

Bez względu na to jakie zakończenie wybierzecie, a następnie powtórzycie misje to bonusy Wam zostają i nie ulegają zmianie.

 

srebro Gangsterzy… w kosmosie! / Gangstas… In Space! GS: 30
Ukończ akt 3 w inny sposób. / Complete Act 3 in another way.

UWAGA: Ostatnią misję możecie powtórzyć po ukończeniu gry, dlatego po ukończeniu Aktu III w jeden sposób, powtarzacie misję i kończycie go w drugi sposób. Wchodzimy do komórki, wybieramy „Missions” i po prostu powtarzamy misję i wybieramy drugie zakończenie.

Pucharek związany z powyższym. Musicie ukończyć Akt 3 dokonując innego wyboru niż zrobiliście to wcześniej. Jak opisałem to w uwadze, misje można powtórzyć, także nie ma problemu z pominięciem któregoś pucharku.

 

srebro Spotkanie z panem Pierce’em / Hanging With Mr. Pierce GS: 25
Ukończ całą grę „Przejęcie miasta” w Śródmieściu. / Complete all City Takeover gameplay in the Downtown district.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharku zloto Jasne światła, wielkie miasto / Bright Lights, Big City. Poniżej zamieszczam mapę oraz listę aktywności wymaganych do zaliczenia danej strefy miasta.

 • Aktywności (niebieskie ikonki): 16
  • 1x Guardian Angel (ikonka: anioł)
  • 3x Heli Assaults (ikonka: helikopter)
  • 3x Insurance Fraud (ikonka: kule)
  • 3x Prof. Genki (ikonka: głowa kota)
  • 3x Tank Mayhem (ikonka: czołg)
  • 3x Trafficking (ikonka: strzałki)
 • Sklepy (zielone ikonki): 10
  • Koszt wszystkich sklepów: 50.000$
 • Nieruchomości (brązowe ikonki): 8
  • Koszt wszystkich nieruchomości: 17.000$
 • Meliny (żółte ikonki): 2
 • Przejęcia gangów (różowe ikonki): 8

 

srebro Jątrzenki / Mourning Stars GS: 25
Ukończ całą grę „Przejęcie miasta” w dzielnicy New Colvin. / Complete all City Takeover gameplay in the New Colvin district.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharku zloto Jasne światła, wielkie miasto / Bright Lights, Big City. Poniżej zamieszczam mapę oraz listę aktywności wymaganych do zaliczenia danej strefy miasta.

 • Aktywności (niebieskie ikonki): 12
  • 3x Escort (ikonka: serduszko)
  • 3x Snatch (ikonka: kapelusz z piórem)
  • 3x Tank Mayhem (ikonka: czołg)
  • 3x Trafficking (ikonka: strzałki)
 • Sklepy (zielone ikonki): 8
  • Koszt wszystkich sklepów: 13.500$
 • Nieruchomości (brązowe ikonki): 8
  • Koszt wszystkich nieruchomości: 57.000$
 • Meliny (żółte ikonki): 3
 • Przejęcia gangów (różowe ikonki): 8

 

srebro Zhakuj Planetę / Hack the Planet GS: 25
Ukończ całą grę „Przejęcie miasta” w dzielnicy Stanfield. / Complete all City Takeover gameplay in the Stanfield district.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharku zloto Jasne światła, wielkie miasto / Bright Lights, Big City. Poniżej zamieszczam mapę oraz listę aktywności wymaganych do zaliczenia danej strefy miasta.

 • Aktywności (niebieskie ikonki): 13
  • 1x Guardian Angel (ikonka: anioł)
  • 3x Heli Assaults (ikonka: helikopter)
  • 3x Mayhem (ikonka: wybuch)
  • 3x Snatch (ikonka: kapelusz z piórem)
  • 3x Trail Blazing (ikonka: płomienie)
 • Sklepy (zielone ikonki): 8
  • Koszt wszystkich sklepów: 40.000$
 • Nieruchomości (brązowe ikonki): 6
  • Koszt wszystkich nieruchomości: 9.000$
 • Meliny (żółte ikonki): 3
 • Przejęcia gangów (różowe ikonki): 8

 

srebro Jesteś najlepszy… / You’re the Best… GS: 25
Ukończ całą grę „Przejęcie miasta” w dzielnicy Carver Island. / Complete all City Takeover gameplay in the Carver Island district.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharku zloto Jasne światła, wielkie miasto / Bright Lights, Big City. Poniżej zamieszczam mapę oraz listę aktywności wymaganych do zaliczenia danej strefy miasta.

 • Aktywności (niebieskie ikonki): 15
  • 3x Escort (ikonka: serduszko)
  • 3x Insurance Fraud (ikonka: kule)
  • 3x Mayhem (ikonka: wybuch)
  • 3x Prof. Genki (ikonka: głowa kota)
  • 3x Trail Blazing (ikonka: płomienie)
 • Sklepy (zielone ikonki): 8
  • Koszt wszystkich sklepów: 13.500$
 • Nieruchomości (brązowe ikonki)8
  • Koszt wszystkich nieruchomości: 42.000$
 • Meliny (żółte ikonki): 2
 • Przejęcia gangów (różowe ikonki): 8

 

zloto Jasne światła, wielkie miasto / Bright Lights, Big City GS: 80
Ukończ wszystkie gry „Przejęcie miasta” w całym mieście Steelport. / Complete all City Takeover gameplay in the entire city of Steelport.

UWAGA: Nie dokonujcie pełnego przejęcia wszystkich dzielnic dopóki nie macie zrobionych niektórych challengy. O jakie challenge chodzi to zapraszam do opisu pucharku srebro Jesteś moim bohaterem! / You’re My Hero! Dopiero jak zrobicie odpowiednie challenge to wtedy możecie myśleć o przejęciu całej dzielnicy, nie wcześniej!

Przejmowanie dzielnic odbywa się na zasadzie wykonywania aktywności, kupowania sklepów i nieruchomości oraz rozbijania miejscówek innych gangów (ikonka z pięścią na mapie) w danej dzielnicy. I to w sumie byłoby na tyle. Od momentu wykonania 3 bądź 4 misji w grze, odblokujecie możliwość robienia aktywności (niebieskie ikonki na mapie). Aktywności mamy kilka rodzajów, a poczytać o nich możecie poniżej, ponieważ za wykonanie wszystkich aktywności danego rodzaju są trofea.

Jeśli chodzi o miejsca innych gangów to odkrywają się tylko i wyłącznie jak sami je odkryjecie na mapie, czyli trzeba się zbliżyć, aby je odkryć. Przejmowane strefy w danej dzielnicy są zaznaczane na kolor fioletowy. Łatwo będziecie mogli zobaczyć czego Wam brakuje. Po najechaniu na daną ikonkę na mapie będziecie mogli zobaczyć jaką ilość strefy przejmiecie po jej zakupie czy wykonaniu. Jeśli macie wszystko wykonane i mimo tego macie wolne miejsca jeszcze, które nie są przejęte, to znaczy że gdzieś w tym miejscu będzie strefa inne gangu, którą trzeba odkryć, a przeciwny gang roznieść w pył.

Również po wykonaniu misji „STAG Party” dostaniecie możliwość automatycznego przejęcia dowolnej dzielnicy w 100%. Tak samo możecie w miejscu ulepszeń wykupić sobie przejęcie automatyczne danej dzielnicy. Jednak radziłbym z tego nie korzystać, jako że omija Was sporo rzeczy wybierając tę opcję.

Ogólna ilość poszczególnych rzeczy wygląda mniej więcej tak:

 • Aktywności (niebieskie ikonki): 56
  • 6x Escort (ikonka: serduszko)
  • 2x Guardian Angel (ikonka: anioł)
  • 6x Heli Assaults (ikonka: helikopter)
  • 6x Insurance Fraud (ikonka: kule)
  • 6x Mayhem (ikonka: wybuch)
  • 6x Prof. Genki (ikonka: głowa kota)
  • 6x Snatch (ikonka: kapelusz z piórem)
  • 6x Tank Mayhem (ikonka: czołg)
  • 6x Trafficking (ikonka: strzałki)
  • 6x Trail Blazing (ikonka: płomienie)
 • Sklepy (zielone ikonki): 34
  • Koszt wszystkich sklepów: 117.000$
 • Nieruchomości (brązowe ikonki): 30
  • Koszt wszystkich nieruchomości: 125.000$
 • Meliny (żółte ikonki): 10
  • Większość zdobywacie poprzez wykonywanie misji. Trzeba kupić bodajże tylko 2 meliny, jedną na lotnisku (50.000$) i jedną nad rzeką (12.000$). Po zakupie tych dwóch melin macie dostęp do własnych łodzi oraz samolotów.
 • Przejęcia gangów (różowe ikonki): 32
  • Większość musicie sami odkryć na mapie, ale są to miejsca do których jest bardzo łatwy dostęp, a sporo odblokujecie podczas wykonywania misji, itd.

Poniżej mapa ze wszystkimi wymaganymi aktywnościami:

Przepraszam za jakość, ale to „najlepsza” mapa, jaką udało mi się znaleźć.

 

braz Auć / Ouch. GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Przekręt z ubezpieczeniem”. / Complete all instances of Insurance Fraud.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z kulami.

Aktywność ta polega na podkładaniu się pod samochody. Im dłużej jesteśmy „poniewierani” przez jakiś samochód tym większą kwotę uzyskamy. Również warto zajechać do bonusowych stref (są oznaczone na radarze), wtedy leci nam szybciej adrenalina. Po osiągnięciu maksymalnego paska z adrenaliną możecie się odbijać od samochodów w powietrzu. Im więcej samochodów dotkniecie tym więcej kasy dostaniecie. Zauważyłem, że najlepiej jest zrobić korek na skrzyżowaniu, a następnie odbijać się o wszystkich samochodów jak leci. Macie pełną kontrolę nad postacią w powietrzu, dlatego warto non-stop się odbijać tam i z powrotem. Dzięki temu zarobicie najwięcej kasy.

 

braz Podłącz się i odpadnij / Tune In, Drop Off GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Przemyt narkotyków”. / Complete all instances of Trafficking.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka ze strzałkami.

Tutaj musimy chronić naszego kolegę. Jeździmy od punktu do punktu i odpieramy ataki przeciwnych gangów, gdy nasz partner dokonuje wymiany. W tej aktywności mamy nieskończoną amunicję w pistoletach, dlatego najlepiej nimi się posługiwać. Ogólnie aktywność prosta i nudna, ale czasami zrobić się spora zadyma i trzeba wysiąść z samochodu. Jednak przez większość czasu zalecam w ogóle z niego nie wychodzić.

 

braz I dynamit robi bum / And Boom Goes the Dynamite GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Atak z powietrza”. / Complete all instances of Heli Assault.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z helikopterem.

Chyba jedna z najlepszych i najprostszych aktywności. Musimy chronić naszego kolegę, który porusza się samochodem. Na radarze będą się wyświetlać czerwone trójkąty, czyli zbliżające się pojazdy przeciwnych gangów. Co trzeba z nimi zrobić to chyba nie muszę już pisać. Mimo wszystko w heli zalecam używać działka zamiast rakiet. Jest dużo bardziej skuteczne i efektywne. Jeśli heli nie ma automatycznego namierzania rakietami, to skupcie się na działku.

 

braz Rozwalanie paserów 2011 / Fence Killa 2011 GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Chaos”. / Complete all instances of Mayhem.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z wybuchem.

Do tej aktywności zalecam zawsze wykorzystać czołg! Bez niego zrobienie tej aktywności jest bardzo trudne. Szczególnie jak nie macie jeszcze wykupionych ulepszeń na nie odnoszenie obrażeń od kul, wybuchów, itd. Co gorsza, w niektórych rozwałkach w ogóle nie dostajemy dostępu do rakietnicy, także sprawa jest jeszcze trudniejsza. Jeśli nie macie jeszcze czołgu w swoim garażu to zapraszam do wskazówek na samej górze poradnika. Podałem tam sposób oraz filmik na jak najszybsze przejęcie czołgu w początkowej fazie gry.

 

braz Tylne siedzenie dziwnie pachnie / Your Backseat Smells Funny GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Eskortę”. / Complete all instances of Escort.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z serduszkiem.

Tutaj mamy 2 odmiany tej aktywności:

 1. Przewozimy Panią „lekkich obyczajów” oraz jej klienta i dokonujemy różnych czynności, np. poślizg przez 1 sekundę, zabicie przechodnia, itd.
 2. Przewozimy tygrysa (dosłownie) i musimy wykonywać różne niebezpieczne czynności w samochodzie. Zauważyłem, że najlepiej jest wjechać na autostradę i po prostu jechać pod prąd i mijać samochody jadące z przeciwka. Następnie na końcu autostrady nawrót i tak aż do osiągnięcia maksymalnego paska. Bardzo denerwująca aktywność, więcej się będzie wnerwiać na tego tygrysa, który Was będzie atakować przez co będziecie non-stop uderzać w jakieś samochody z przeciwka.

 

braz Alfons na całego / Double Dose of Pimping GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Dziewczyny do wzięcia”. / Complete all instances of Snatch.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z kapeluszem.

Na starcie mamy wyświetlone kilka punktów na radarze + w rogu ekranu określoną ilość osób, które musimy przywieźć. Po dojechaniu do danego punktu będziecie się musieli najpierw zmierzyć z przeciwnym gangiem, a dopiero potem przejąć nasze „panie”. Najlepiej w ogóle nie wysiadać z samochodu, a jak tylko zabijecie przeciwny gang + pokażą się zielone ikonki nad głowami naszych pań, to wciskacie szybko górną strzałkę na padzie i czekacie aż wejdą do samochodu. W momencie jak brakuje Wam już np. tylko jednej osoby, to nie musicie potem czekać aż wszystkie wsiądą. Wystarczy, że wsiądzie ta jedna i możecie jechać do końcowego punktu.

 

braz Kanapki ze schabowym / Porkchop Sandwiches GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Wypalanie szlaku”. / Complete all instances of Trail Blazing.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z płomieniem.

Tutaj mamy 2 odmiany tej aktywności:

 1. Gdy podążamy w świecie podobnym do tego z TRON’a. Jedziemy w tunelu na motorze i musimy omijać płomienie. Przejeżdżanie przez niebieskie czołgi dodaje nam dodatkowe sekundy, które są sumowane po każdym checkpoincie. Ta odmiana tej aktywności jest bardzo prosta. Wystarczy tylko jechać w miarę stabilnie i nie przejeżdżać przez zbyt dużą ilość płomieni i powinniście bez problemu je ukończyć.
 2. Tutaj jedziemy na quadzie, ubrani w skafander i cali w płomieniach. Tym razem jedziemy już po mieście. Przejeżdżaniem przez samochody, przechodniów, przedmioty na ulicy/chodniku dodaje nam bonusowe sekundy, które są dodawane po przejechaniu checkpointa. Możecie śmiało jechać na czołówkę z samochodami, ponieważ wybuchy nic nam nie robią, a tym bardziej nie odrzucają nas, itd. Jednak przejeżdżanie przez ludzi daje większe profity, ponieważ jest ich więcej, a bez względu na to czy to przechodzień czy samochód, zawsze dostajemy 1 sekundę za każdy zniszczony samochód/przedmiot/przechodnia.

 

braz Idź do światła / Go Into the Light GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Anioła Stróża”. / Complete all instances of Guardian Angel.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z aniołem.

W grze są jedynie dwie takie aktywności, a co lepsza, to robimy je nawet nie wiedząc o tym, ponieważ są one zawsze w Misjach w naszym telefonie. Także trzeba je tak czy siak wykonać, aby kontynuować fabułę w grze (może nie trzeba, ale i tak je robiłem wcześniej). Aktywność polega na chronieniu naszego partnera z helikoptera, albo z budynku. Tutaj strzelamy normalnymi broniami, a nie samym helikopterem. Bardzo proste aktywności, nie sposób ich nie wykonać za pierwszym razem.

 

braz Dzięki, cześć i czołgiem / Tank You Very Much GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Pancerny chaos”. / Complete all instances of Tank Mayhem.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z czołgiem.

Kolejna świetna i bardzo prosta aktywność. Tym razem dostajemy w nasze ręce czołg, a naszym zadaniem jest sianie totalnego spustoszenia. Czyli mówiąc krótko, walimy do wszystkie co się rusza i nie tylko. Dodatkowo na radarze macie zaznaczone na czerwono punkty, które dają dużo więcej kasy po zniszczeniu. Pojawiają się one cały czas w różnych miejscach, dlatego trzeba po prostu jeździć i non-stop coś rozwalać.

 

braz Osiągnij szczyt rzeczywistości / Have A Reality Climax GS: 20
Ukończ na wszystkie sposoby „Superetyczny Wystrzałowy Reality Show Profesora Genki”. / Complete all instances of Professor Genki’s Super Ethical Reality Climax.

Ikonka na mapie: Niebieska ikonka z głową kota.

Aktywności te wykonujemy w specjalnych miejscach, czyli przerobionych fabrykach, halach, itd. Naszym zadaniem jest zabijanie wszystkiego co się rusza + uważanie na pułapki (płomienie oraz prąd). Trzeba na nie uważać, ponieważ zabierają sporo życia, które tutaj się nie odnawia. Trzeba również wypatrywać plansz z bonusami, czyli np. plansza dająca dodatkowe życie, więcej kasy czy też więcej czasu. Jedynie trzeba uważać na planszę z pandą, ponieważ odejmuje zarówno kasę i czas. Trudnością w tych aktywnościach są momenty gdy pojawiają się Brutale. Bardzo ciężko jest ich tam pokonać, a z tego co widziałem to mnożą się bez końca. Plusem jest to, że nie trzeba z nimi tak naprawdę walczyć. Po osiągnięciu odpowiednik kwoty otwiera nam się wyjście. Czyli wystarczy szybko dobiegnąć do końca areny, a przy tym omijając wszystkich przeciwników. Zalecam to robić od razu jak tylko osiągnięcie daną wymaganą kwotę, bo szkoda po prostu czasu, a wielkich profitów z tego i tak nie ma.

 

braz Wszystko dozwolone / Everything is Permitted GS: 10
Zabij wszystkie cele zabójstw dla zabójcy. / Kill all of the hitman Assassination targets.

Ilość zabójst na zlecenie: 36

Zabójstwa na zlecenie znajdziemy w naszym telefonie, a następnie ikonka „Saints Book”. Tam znajdziecie opcję „Assassinations”. Aby zacząć misję, musicie wejść w dane zlecenie i kliknąć . Pamiętajcie, żeby czytać dokładnie opisy, a szczególnie te fioletową czcionką! Są to opisane wymogi, które trzeba spełnić, żeby nasz się pojawił na radarze. Czasami trzeba puścić daną stację radiową, a czasami podjechać limuzyną. Wszystko jest tam opisane.

Mimo wszystko poniżej daje Wam dokładny opis do każdego celu (wg alfabetu):

 1. Agnes – Najpierw musicie się pozbyć wszystkich ubrań (tak, macie być goli). Możecie to zrobić, albo w Waszej melinie, albo w dowolnym sklepie z ciuchami (zielona ikonka z koszulką). Następnie musicie jechać pod wskazany na mapie cel i zacząć biegać na golasa (streaking). Aby go zacząć wciskacie i czekacie na pojawienie się celu.
 2. Alejandro – Znajdźcie samochód gangu Luchadores (zielone furgonetki), a następnie udajcie się do celu.
 3. Almonzo – zabijaj członków gangu Luchadores do momentu aż nie pojawi się nasz cel.
 4. Andre – Jedź do celu, a następnie zacznijcie zabijać wszystkie prostytutki jakie zobaczycie. Najlepiej walcie do wszystkich bab, bo ciężko czasami rozpoznać kto jest kto. Następnie powinien się pojawić przeciwny gang, który również musicie tępić do momentu aż cel się nie pojawi.
 5. Barry – Znajdźcie helikopter (jeśli macie już go w kontaktach to przywołajcie go sobie, a jeśli nie to udajcie się do bazy wojskowej po heli), a następnie udajcie się we wskazane miejsce.
 6. Bernie – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie zadzwońcie do Waszego celu (żeby zadzwonić do gościa, trzeba wejść w komórkę i następnie w kontakty). Pojawi się zaraz potem.
 7. Blaize – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie obrabujcie dowolny sklep (by obrabować sklep musicie przytrzymać celownik na sprzedawcy do momentu aż nie włączy się alarm, albo nie zobaczycie napisu, że obrabowanie udało się). Wasz cel powinien się pojawić zaraz potem.
 8. Brutus – Jedźcie do parku, a następnie schowajcie swoje bronie (czyli wybierzcie pięść). Cel powinien się pojawić zaraz po tym.
 9. Chandler – Udajcie się we wskazane miejsce i dajcie się potrącić przez samochód. Przeważnie wystarczy biegnąć sprintem prosto pod koła. Cel pojawi się zaraz po naszym upadku.
 10. Clovis – Udajcie się do wskazanej strefy, a następnie zmodyfikujcie swój samochód w warsztacie. Wystarczy zmienić dowolną część, może to być nawet farba. Cel pojawi się po wyjechaniu z warsztatu.
 11. Danny – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie zadzwońcie do Waszego celu (żeby zadzwonić do gościa, trzeba wejść w komórkę i następnie w kontakty). Pojawi się zaraz potem.
 12. DJ Enigmus – We wskazanej strefie zacznijcie słuchać radia K12 (muzyka elektroniczna). Pojawią się 3 cele. Zlikwidujcie każdy z nich.
 13. Dr. Wang – W miejscu docelowym udajcie się do chirurga (zielona ikonka z twarzą) i rozpocznijcie modyfikację postaci. Nie musicie w niej nic zmieniać, wystarczy wejść w modyfikacje i wyjść (jednak kosztuje to 500$, albo 400$ jak macie zniżki już).
 14. Gerrard – Znajdźcie samochód typu „muscle car”. Mają charakterystyczny ciężki wydźwięk, dlatego wsłuchajcie się. Można też próbować brać co popadnie, ale jednak zalecam porządnie poszukać i potem jechać.
 15. Grigor – Po prostu udajcie się do wskazanego miejsca.
 16. Harry – Musicie zabić gościa nim skoczy z mostu. Jednak podobno trafiały się przypadki, że gość był już w wodzie po dojechaniu na miejsce, także walcie do niego nawet jak będzie w wodzie.
 17. Jake – Szukajcie go w tzw. „betoniarce”. Ciężarówka a gruszką do cementu.
 18. Jim – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie zadzwońcie do Waszego celu (żeby zadzwonić do gościa, trzeba wejść w komórkę i następnie w kontakty). Pojawi się zaraz potem.
 19. Karl – Jak będziecie na lotnisku to wsiądźcie do tego małego samochodziku bagażowego. Cel pojawi się zaraz potem.
 20. Kirsten – W sklepie „Planet Saints” (z ciuchami) rzućcie po prostu granat, albo strzelcie rakietnicą.
 21. Lt. Gorshin – We wskazanej strefie zacznijcie robić rozróbę, zabijać ludzi, wysadzać rzeczy w powietrze, itd.
 22. Lucas – Musicie udać się do Waszej meliny, a następnie zmienić cichy na te od gangu Deckersów (czarne z jasnymi niebieskimi paskami).
  Teraz tylko udać się w tym przebraniu do celu i zrobić swoje.
 23. Luther – We wskazanej strefie zacznijcie chwalić ludzi wciskając .
 24. Michael – Ukradnijcie samochód policyjny i we wskazanym miejscu włączcie koguta ().
 25. Mike – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie zadzwońcie do Waszego celu (żeby zadzwonić do gościa, trzeba wejść w komórkę i następnie w kontakty). Pojawi się zaraz potem.
 26. Mr. Dickson – Ukradnijcie limuzynę (wystarczy pobiegać chwilę po mieście i powinna się pojawić), a następnie zaparkujcie we wskazanym miejscu.
 27. Mr. Hess – Po prostu udajcie się do wskazanego miejsca.
 28. Officer Dealy – We wskazanej strefie zacznijcie kpić z ludzi wciskając .
 29. Oliver – Znajdźcie helikopter albo samolot i udajcie się we wskazane miejsce. Dobrze jest dorwać heli, którym można strzelać. Jeśli jednak nie macie takiego, to wystarczy wlecieć w nasz cel i powinno być ok.
 30. Pr0tip – Po prostu udajcie się do wskazanego miejsca.
 31. Randall – W kasynie zabijcie kilku ochroniarzy. Noszą ciemne garniaki.
 32. Sgt. Steiner – Jedźcie we wskazane miejsce, a następnie zadzwońcie do Waszego celu (żeby zadzwonić do gościa, trzeba wejść w komórkę i następnie w kontakty). Pojawi się zaraz potem.
 33. Smoov – Znajdźcie prostytutkę, a następnie złapcie ją na i czekajcie na pojawienie się celu.
 34. Tony – Jedźcie do sklepu i zmieńcie dowolną część ubrania.
 35. Ulysses – Znajdźcie helikopter albo samolot, a następnie udajcie się we wskazane miejsce.
 36. Whitney – Jedźcie we wskazane miejsce, następnie wejdźcie do samolotu i czekajcie aż Wasz cel też wejdzie. Następnie wzbijcie się w powietrze i wyskoczcie z samolotu.

 

braz Porwanie na śniadanie / Hi-Jack It GS: 10
Ukradnij i dostarcz wszystkie cele kradzieży pojazdów. / Steal and deliver all Vehicle Theft targets.

 • UWAGA #1: Po pojawieniu się STAG w mieście musicie przejąć ich samochód N-Forcer. Jest to samochód z działkiem na dachu i bardzo szerokimi oponami. Poruszają się tylko nimi, więc nie sposób go przegapić. Następnie schowajcie go sobie w garażu w Waszej melinie, ponieważ później będzie on Wam potrzebny.
 • UWAGA #2: Drugim pojazdem od STAG jest Condor, czyli ich helikopter, który może również latać jak samolot. Najlepiej również go sobie znaleźć i schować w melinie z lotniskiem. Condory znajdziecie w parku, STAG ma tam swoją miejscówkę i stoi ich tam sporo.

Zalecam zrobienie wszystkich kradzieży samochodów jeszcze przed ukończeniem gry. Ukończenie wszystkich misji = zniknięcie STAG z miasta, a przy tym brak możliwości znalezienia ich jakichkolwiek pojazdów. Jeśli jednak coś ominęliście to jedynym ratunkiem dla Was (poza zaczynaniem gry od nowa) jest przejście do coopa i znalezienie kogoś, kto odblokował już STAG, ale jeszcze nie skończył fabuły.

Zlecenia na samochody znajdziemy w naszym telefonie (), a następnie ikonka „Saints Book”. Tam znajdziecie opcję „Car Thefts”. Aby zacząć misję, musicie wejść w dane zlecenie i kliknąć . W większości przypadków wystarczy jedynie udać się we wskazane miejsce i pojeździć chwilę aż dany samochód się nie pojawi na radarze. W nielicznych przypadkach, trzeba znać dokładne położenie samochodu, bo po chwili zostaje on zniszczony. Wtedy trzeba szybko zrestartować poszukiwania (czyli ponownie zaznaczyć danych samochód w naszym telefonie) i dojechać tym razem na czas.

Pamiętajcie, że niektóre zlecenia odkrywają się dopiero po dojściu do danego momentu w fabule. Nie możecie od razu zrobić wszystkich naraz. Ostatnia część ze zleceniami na samochody odkrywa się bodajże w momencie, jak STAG pojawia się w mieście.

 

braz Zdobywanie towaru / Getting the Goods GS: 10
Znajdź 25% wszystkich przedmiotów do zbierania. / Find 25% of all Collectibles.

Czytaj opis pucharku srebro Dusza imprezy / Life of the Party.

 

srebro Dusza imprezy / Life of the Party GS: 20
Znajdź 100% wszystkich przedmiotów do zbierania. / Find 100% of all Collectibles.

Jak w każdej grze ostatnimi czasy, nie mogło się i tutaj obejść bez znajdziek. Na szczęście twórcy pomyśleli i nie dali ich milion, tylko 80. Trzeba znaleźć wszystkie, ale jest jeden plus. Wszystkie przedmioty, które trzeba znaleźć można wyświetlić na mapie po wykupieniu odpowiedniego ulepszenia. Owe ulepszenie dostajemy w momencie osiągnięcia 20 levelu i kosztuje ono 49.500$.

Zalecam zrobienie tego na samym końcu, jak już ukończycie wszystko inne. Znalezienie tych przedmiotów i tak Wam nic nie daje w grze, a niektóre znajdują się na dachach, więc potrzeba czegoś latającego. Można helikopterem zwykłym, ale jest on duży i czasami ciężko wylądować nim w ciasnych uliczkach, itd. Tutaj z pomocą przychodzi Specter, jest to latający motor, który odkrywamy po ukończeniu misji STAG Party. Jest mały, zwinny i bardzo się przydaje przy szukaniu tych przedmiotów.

Nie ma sensu umieszczać fotek mapy z przedmiotami czy filmików. Tak jak mówię, po wykupieniu tego ulepszenia macie wszystko pokazane mapie. Żaden przedmiot nie jest schowany tak, żeby się z nim trudzić. Wszystkie są widoczne prawie, że od razu. Warto jedynie sobie poczekać na ten latający motor, bo naprawdę się przydaje tutaj.

 

braz W pytę jeża / Shake and Bake GS: 10
Ukończ swoje pierwsze wyzwanie. / Complete your first Challenge.

Czytaj opis pucharku srebro Jesteś moim bohaterem! / You’re My Hero!

 

srebro Jesteś moim bohaterem! / You’re My Hero! GS: 30
Ukończ WSZYSTKIE wyzwania. / Complete ALL Challenges.

Tutaj zaczynają się schody. Wszystkich wyzwań w grze jest 41, niektóre z nich wpadną same, a niektóre będziecie musieli robić jeszcze grubo po skończeniu fabuły i większości innych rzeczy. Ja osobiście sam musiałem jeszcze kilka godzin robić same challenge, gdy wszystko inne miałem już dawno zrobione. Zaczynając od prostych, typu przejedź określony dystans, dystans pod prąd, headshoty, itd. aż po wykonywanie odpowiednich zleceń na telefon (trzeba czekać aż telefon zadzwoni, co czasami trwa wieki). W spojlerze poniżej opisałem Wam wszystkie challenge, z podziałem na te które trzeba zrobić od razu oraz na te, które można robić w dowolnym momencie.

UWAGA: Challenge związany z zabijaniem komandosów STAG trzeba zrobić od razu jak się tylko pojawią w mieście! Po skończeniu fabuły znikają oni z miasta i ratuje Was tylko coop, albo gra od nowa. Warto również zrobić challenge związane z innymi gangami przed przejęciem wszystkich dzielnic, bo również gangi wtedy znikają, a pojawiają się jedynie podczas robienia aktywności czy misji związanych z przetrwaniem. Koniecznie przeczytajcie zawartość spojlera, ponieważ znajdziecie tam podział challengy, na te które trzeba wykonać jak najszybciej oraz na te, które mogą spokojnie poczekać na dowolny moment.

Poniżej lista wszystkich challengy z podziałem na te najważniejsze, które trzeba zrobić od razu oraz na te, które mogą poczekać.

Challenge, które trzeba wykonać od razu jak się tylko pojawią:

Po wykonaniu ostatniej misji fabularnej, STAG znikają z miasta i zrobienie challengy czy innych wyzwań z nimi związanych staje się niemożliwe. Jedyną radą jest wtedy tryb coop. Dlatego upewnijcie się, że macie to zrobione przed ukończeniem fabuły.

 • Stag commandos killed: 25
  • Trzeba zabić 25 komandosów STAG. Nie chodzi tutaj o zwykłych STAG’ów, ale o tych ubranych w pomarańczowe pancerze. Pojawiają się dopiero, gdy osiągnięcie odpowiedni poziom poszukiwania (minimum 3 tarcze). Zawsze pojawiają się w grupie z innymi normalnymi STAG’ami. Nigdy nie jeżdżą pojazdami. Najlepiej jest po prostu dorwać czołg i robić rozróbę i rozwalać wszystko co się rusza + patrzeć co jakiś czas na statystyki ilu już mamy zabitych. Warto być blisko garażu albo warsztatu, aby wymienić sobie czołg na nowy (jeśli macie go w garażu) lub go naprawić. Ja robiłem to jeżdżąc w kółko cały czas obok swojej meliny w mieście (ten wysoki budynek z basenem i lotniskiem). Jak tylko mi rozwalili czołg to leciałem po nowy do garażu. Do tego miałem już wykupioną odporność na kule, także mogłem stać w tym zamieszaniu i nic mi się nie działo, jednak wolałem mieć czołg bo wystarczy jeden strzał i zmiatamy całą grupę. Trochę to potrwa, także musicie uzbroić się w cierpliwość. Ja to robiłem bodajże koło 30/50 minut, bo Ci komandosi pojawiają się naprawdę rzadko. Warto też się poruszać, nie stójcie w miejscu, bo wtedy przyjeżdżają do Was tylko pojazdy. Jeżdżąc pojawiają się Wam blokady, przy których przeważnie właśnie stoją owi komandosi. Komandosi STAG pojawiają się również w misji „Air Steelport”, także kilku tutaj sobie możecie nabić, ale też nie za wiele. Jest to również dobra misja, żeby powtórzyć ją w coopie, gdybyście ominęli ten challenge.

Challenge, które trzeba wykonać przed przejęciem dzielnic:

Gdy przejmiecie dowolną dzielnicę to znikają z niej członkowie przeciwnego gangu. W każdej dzielnicy dominuje inny gang, dlatego przed przejęciem dowolnej dzielnicy, upewnijcie się, że macie zrobione poniższe challenge.

 • Gang members taunted: 50
  • Trzeba zakpić z 50 członków gangów. Robimy to poprzez podejście jak najbliżej, a następnie klikamy . Pamiętajcie, że po zakpieniu z dowolnego członka gangu, zaczną do Was strzelać i pojawi się jedna gwiazdka poszukiwania przez gang. Najlepiej jest szukać członków gangów chodzących w grupkach po 2/3. Wtedy nabija Wam licznik od razu o taką ilość w jakiej była grupka. Często można jeszcze szybko nabić kolejny punkt, jak nie pojawiła się Wam jeszcze gwiazdka. Do momentu nie pojawienia się jej możecie znaleźć jakiegoś członka gangu i zakpić z niego.
 • Decker specialists killed: 50
  • Specjaliści to po prostu jednostki, które mają swój specjalny atak. W każdym gangu/policji/STAG są specjaliście. W Deckerach jest to kobieta poruszająca się bardzo szybko na rolkach i atakująca Was młotem. Bardzo ciężko ją trafić, dlatego najlepiej mieć czołg albo rakietnicę i po prostu walić ile wlezie. Zawsze trzyma się tylnego zderzaka samochodu, gdy do Was jadą. Dlatego wysadzając od razu samochód zabijacie również i ją. Wszystkie challenge związane ze specjalistami robiłem na tej samej zasadzie. Dorwać czołg, być blisko garażu/warsztatu, zrobić wysoki poziom poszukiwania przez gang i po prostu czekać na pojawiających się specjalistów. Na radarze są to czerwone kropki z czarnym punktem w środku.
 • Luchadore specialists killed: 50
  • Specjaliści w Luchadores to napakowane koksy z granatnikiem. Jest to jedyny gang, który potrafi bardzo szybko rozwalić Wam czołg. Potrafią wyrzucić kilkanaście granatów w przeciągu kilku sekund, które robią spore spustoszenie. Kilka takich ataków i mamy po czołgu. Dlatego trzeba rozwalać samochody tego gangu zanim zdążą z niego wysiąść. Wszystkie challenge związane ze specjalistami robiłem na tej samej zasadzie. Dorwać czołg, być blisko garażu/warsztatu, zrobić wysoki poziom poszukiwania przez gang i po prostu czekać na pojawiających się specjalistów. Na radarze są to czerwone kropki z czarnym punktem w środku.
 • Morningstar specialists killed: 50
  • Specjaliści w Morningstar to snajperzy. Atakują przeważnie z helikoptera. Zawsze w jednym heli siedzi dwóch specjalistów. Po jednym z każdej strony. Dlatego najlepiej rozwalić cały helikopter od razu. Czasami pojawiają się przy blokadach robionych przez ten gang, ale jeśli przebywacie w jednym miejscu to zawsze będą pojawiać się w helikopterach. Wszystkie challenge związane ze specjalistami robiłem na tej samej zasadzie. Dorwać czołg, być blisko garażu/warsztatu, zrobić wysoki poziom poszukiwania przez gang i po prostu czekać na pojawiających się specjalistów. Na radarze są to czerwone kropki z czarnym punktem w środku.

Challenge związane z zabiciami można zrobić w dowolnym momencie, albo powtarzać niektóre aktywności (jak już ukończyliście grę).

Jednak zaleca się, aby zrobić je również póki nie przejęliście żadnej dzielnicy, ponieważ łatwo można sprowokować jakiś gang, a przez to nabić odpowiednią ilość zabić do danego challenga. Zabicia policjantów nie są liczone do poniższych challenge’y! Tylko gangi są liczone.

 • Kill brutes: 30
  • Zabicie 30 brutali (a 50 do trofeum) zrobicie najszybciej poprzez walkę z jednym gangiem i nabicie 5 gwiazdek poszukiwania. Wtedy zaczną zjeżdżać się brutale, którzy będą przywożeni na pace furgonetki. Najlepiej rozwalić furgonetkę póki brutal nie zsiądzie z niej, ponieważ rozwalając furgonetkę zabijamy od razu wszystkich w niej. Jak brutal z niej zejdzie to trzeba się troszkę z nim namęczyć, żeby go zabić. Podczas robienia zabić specjalistów gangów bez problemu zrobicie również i ten challenge, także zerkajcie do statystyk tylko dla upewnienia się, że wszystko jest zrobione.
 • Multi-kills: 500
  • Multi-kille to po prostu kilka zabić za jednym zamachem. Najlepiej tutaj sprawdza się właśnie czołg (albo rakietnica czy też granat) i strzelanie do najeżdżających samochodów przeciwnych gangów. Takie samochody mają minimum 3 osoby w środku, także w zupełności wystarczą do nabicia licznika. W grze będziecie mieli sporo okazji do zrobienia tego challenge’a, ale wg mnie najlepiej właśnie robi się to podczas walki z gangami. Rzecz jasna czołg tutaj jest nieoceniony po prostu, dzięki niemu nabicie 500 multi-killi to drobnostka.
 • No-weapons kill: 25
  • Czyli zabicia bez użycia broni. Najlepiej jest atakować przy użyciu bo wtedy nasza postać wykonuje atak specjalny, który zawsze powala przeciwnika na ziemię, a niekiedy od razu zabija. Jednak jeśli nie zabije to szybko dobijamy go jak leży.
   Standardowo najlepiej to robić jak zjeżdżają się kolejni przedstawiciele przeciwnego gangu. Podbiegamy szybko do auta i jak wysiadają to tylko wciskamy :r3: przy każdym z nich i ewentualnie dobijamy. Najlepiej jest robić kombinacje + bo wtedy ciosy są (chyba) mocniejsze.
 • Headshots: 500
  • Czy trzeba coś tłumaczyć? Zaliczyć 500 headshotów w całej grze. Bardzo prosty challenge, jako że celowanie w głowę = natychmiastowe zabicie. Podczas wykonywania misji, aktywności, itd. zawsze starajcie się zabijać właśnie strzałem w głowę. Druga wersja pistoletów (Kobra) sprawdza się tutaj bardzo dobrze. Również karabiny (Rifle) są świetne do nabijania headshotów. Odradzam SMG oraz Shotguna z wiadomego powodu, mają spory rozrzut.
 • Nutshots: 25
  • Nutshoty to po prostu zabijanie przeciwników strzelając im poniżej pasa. Można to robić nawet z czołgu i strzelając odpowiednio z działka, ale jest to ciężkie. W każdym razie 25 zabić w ten sposób podczas całej gry zrobicie bez problemów. Po odpowiednim zabiciu w prawym górnym rogu powinna się pokazać informacja „Nutshot”, czyli że właśnie zabiliśmy strzelając poniżej pasa. Jak wyżej i tutaj sprawdzają się najlepiej pistolety + karabiny, jako że są najcelniejsze. Jednak 25 to mała liczba i zrobicie ją nawet przypadkowo strzelając w przeciwników.
 • Grenade Kills: 50
  • Zabicia przy użyciu granatów. Dobrze jest kupić sobie ulepszenie na większą ilość amunicji, albo po prostu stać blisko sklepu z bronią i cały czas uzupełniać amunicję, gdy nam się skończy. Również jak wyżej, najlepszą metodą jest rzucanie granatami w członków przeciwnych gangów, gdy nas atakują. Najlepiej wrzucić im granat pod samochód i reszta robi się sama. Szybka piłka.

Challenge, które można zrobić w dowolnym momencie gry.

 • Hostage taken: 50
  • Zakładników można brać tylko i wyłącznie w samochodach. Trzeba znaleźć samochód, w którym jest minimum jeden pasażer. Następnie po wejściu do samochodu wciskamy :triangle: i zacznie się odliczanie. Nie możemy zwolnić w tym czasie bo zakładnik może nam uciec. Pamiętajcie, żeby wcisnąć :triangle: bardzo szybko, bo zaraz jak ruszycie to możliwość wzięcia zakładnika znika. Najlepiej jest biegać po autostradzie pod prąd i po prostu szukać samochodów z pasażerami. Warto dodać, że im więcej pasażerów tym więcej punktów dostajemy. Za każdego pasażera mamy 1 punkt, czyli jak w samochodzie są 3 pasażerowie to dostaniemy od razu 3 punkty. Jednak takie okazje zdarzają się rzadko i jak tylko widzicie samochód z pasażerem to wsiadajcie i róbcie to.
 • Store robbed: 15
  • Rabowanie sklepów to sprawa szybka i bardzo prosta. Najlepiej jest to robić w sklepach, które już kupiliśmy, bo wtedy wystarczy tylko wyjść i wejść, aby zresetować status poszukiwania. Rabowania dokonujemy poprzez przytrzymanie celownika na sprzedawcy przez kilka sekund do momentu pojawienia się informacji na ekranie, że rabunek się udał. Następnie włączy się alarm i pojawią się 3 tarcze na radarze. Wychodzimy i wchodzimy, aby zresetować i jedziemy do następnego sklepu. Można też robić to na tym samym sklepie, ale musimy poczekać aż alarm przestanie wyć.
 • Streaking time: 600 sekund
  • Streaking to po prostu latanie po ulicy na golasa. Musimy iść do meliny, albo sklepu i kompletnie się rozebrać. Następnie znajdujemy jakąś zatłoczoną ulicę i wciskamy . W tym momencie zacznie nam odliczać czas, a my musimy przebiegać koło osób, aby nabijać licznik i odnawiać czas. Warto dodać, że przebieganie obok policjantów i członków gangów automatycznie aktywuje status poszukiwania. W tym trybie nie możemy też używać broni. Jeśli chcecie z niego szybko wyjść to wciskacie pauzę i dajecie „Exit Activity”.
 • Vehicle surfing time: 600 sekund
  • Surfowanie na samochodach odbywa się w bardzo prosty sposób. Musimy po prostu wejść na samochód i poczekać aż zacznie jechać. Pojawi się nam informacja, że możemy zacząć surfowanie. Wciskamy  i teraz musimy lewą gałką utrzymać stabilną pozycję. Im dłużej się utrzymacie tym lepiej, ale nawet jak spadniecie po 1 sekundzie to jest ona Wam liczona. Challenge trochę nudny na dłuższą metę, ale bez problemu do zrobienia.
 • Windshield cannon distance: 304 metry
  • Chodzi tutaj o zrobienie łącznie 304 metrów wylatując przez przednią szybę. Normalnie jest to dość ciężkie do zrobienia, jako że rzadko kiedy nasza postać chce wylecieć przez przednią szybę. Najlepszym sposobem jest przejście do aktywności związanej z wyłudzaniem ubezpieczenia. Wsiadamy wtedy do szybkiej fury, rozpędzamy się + aktywujemy nitro pod (jeśli macie je oczywiście kupione u mechanika lub z poziomu ulepszeń) i uderzamy w samochód jadący z naprzeciwka. 304 powinno Wam się udać w maksymalnie dwóch takich aktywnościach. Pamiętajcie tylko, żeby nie wychodzić przez pauzę, ponieważ licznik się wtedy resetuje do stanu sprzed aktywności!
 • Car torpedo total damage: 2000
  • Torpedowanie samochodem wykonujemy poprzez rozpędzenie go i wyskoczenie z niego na , a następnie nasz samochód uderza w cokolwiek. Im większe spustoszenie zrobi nasz samochód tym więcej punktów złapiemy. Najlepiej jest rozpędzenie samochodu, włączenie nitro i wyskoczenie zaraz przed uderzeniem w innym samochód jadący z naprzeciw. Wtedy najwięcej punktów wpada, a czasami nasz samochód się odbije i nabije jeszcze więcej punktów. Inną dobrą metodą jest rozpędzenie samochodu, włączenie tempomatu (dolna strzałka) i wyskoczenie z niego. Samochód pojedzie sam i będzie robić spustoszenie.
 • Wheelie distance: 3048 metrów
  • Wheelie czyli jazda motorem na tylnym kole. Zróbcie 3048 metrów. Wystarczy przechylić lewą gałkę do tyłu i motor stanie sam na tylnym kole, nie trzeba tutaj robić niczego więcej. Najlepiej oczywiście jest to robić na długich i prostych drogach.  Jedźcie środkiem, tak żeby nie uderzać w inne samochody. Bez względu na to czy spadniecie z motoru czy nie, to dystans jest Wam liczony bez względu na to.
 • Stoppie distance: 305 metrów
  • Hamowanie na przednim kole motorem. Podczas hamowania przechylacie lewą gałkę do góry i motor powinien zacząć hamować na przednim kole. Również szukajcie długich prostych. Im większa prędkość tym dłuższa droga hamowania, a przez to większa ilość metrów pokonana na przednim kole za jednym razem.
 • Vehicle mod spending: 20.000$
  • Trzeba wydać 20.000$ na modyfikacje naszych samochodów. Warto dorwać sobie najszybsze fury, schować je sobie do garażu i następnie zmodyfikować na maksa (oczywiście nie od razu, ale w miarę upływu czasu i zdobywania kasy). Ja miałem raptem kilka samochód w garażu + kilka losowo przerobionych (ale dość mocno) i 20.000$ wpadło w mgnieniu oka.
 • Human shield used: 150
  • Ludzką zasłonę robimy poprzez złapanie kogokolwiek na . Nasza postać wtedy złapie i zasłoni się owym osobnikiem. Możemy tego osobnika, albo wyrzucić poprzez naciśnięcie :triangle:, albo od razu zabić . Można to nabijać cały czas na jednej i tej samej postaci.
 • Basejumps nailed: 15
  • Wykonanie udanych skoków na spadochronie. Podczas lotu otwieramy spadochron na :triangle: i czekamy aż na środku ekranu pojawi się info o możliwości wyznaczenia celu lądowania. Wciskamy ponownie   i pojawi się na mapie punkt, gdzie mamy wylądować. Wystarczy wylądować w jego obrębie, aby skok został zaliczony. Najlepiej jest to robić poprzez skakanie z lotniska naszej meliny w mieście. Jest to pierwsza melina z lotniskiem, którą przejmujemy w bodajże 3/4 misji w grze. Skaczecie, lecicie chwilę, otwieracie spadochron i szybko zaznaczacie punkt. Powinien zawsze pojawiać się w tym samym miejscu. Potem szybko do windy i powtarzacie tak 15 razy.
 • Compliments paid: 50
  • Pochwalić kogoś można na . Tutaj liczone są dowolne osoby, od przechodniów poprzez policjantów aż do członków innych gangów. Nikt nas nie zacznie atakować, itd. Warto jednak to robić na członkach gangów, ponieważ za 50 pochwaleń członków innych gangów jest również trofeum.
 • Survival completed: 26
  • Tutaj spędzicie najwięcej czasu i zapewne będziecie się z tym męczyć długo po ukończeniu wszystkiego innego. Trzeba po prostu czekać aż zadzwoni do nas telefon i odebrać go na . Ważne jest, żeby nie być w aucie tylko na nogach. Jak jesteśmy w jakimś pojeździe to telefon nie zadzwoni. Dlatego biegacie po mieście i czekacie na telefon. Nie ma znaczenie miejsce pobytu, to czy biegacie czy stoicie, itd. Raz zadzwoni od razu, a raz po kilku minutach. Survivale to po prostu przetrwanie w jednym miejscu kilku fal przeciwników. Do momentu aż nie będziecie mieć maksymalnej odporności na kule i wybuchy zalecam robienie tego w czołgu. Ponieważ w późniejszych falach potrafi zjechać się naprawdę spora ilość przeciwników + brutali. Nasz gang będzie nam pomagać, ale niestety jest to nikła pomoc. Najlepiej jest to robić po zakończeniu głównej fabuły, ponieważ jest kilka akcji dostępnych dopiero po odblokowaniu niektórych elementów (np. zombie).
 • Gang ops defeated: 32
  • Zrobicie to normalnie podczas przejmowania dzielnic. Chodzi tutaj o rozwalanie miejscówek gangów (różowa ikonka na mapie). Ja przeważnie brałem helikopter z rakietnicami, podlatywałem tak blisko aż nie aktywowała się aktywność i wybijałem ich kilkoma strzałami. Za rozwalenie wszystkich miejscówek gangów jest również pucharek, także nie sposób tego ominąć.
 • Shortcuts found: 50
  • Odkrycie skrótów. Skrótów szukajcie pomiędzy budynkami, itd. Charakteryzują się tym, ze przez uch środek leci coś w rodzaju jasnej linii. Powinno Wam to wpaść normalnie podczas zwykłej gry, jako że sporo będziecie jeździć pomiędzy budynkami. Ale jeśli nie wpadnie to tak jak mówię, trzeba po prostu wjechać w taką uliczkę i nad radarem pojawi się informacja, że skrót został odblokowany.
 • Big air distance: 1524 metry
  • Najlepiej jest to zrobić po skończeniu głównej fabuły, ponieważ zwodzone mosty będą otwarte i można bardzo szybko nabić tam metry w locie. Za jednym skokiem można spokojnie zrobić 60 metrów. Także z szybką furą zrobienie tego challenge to chwila moment. Także nie marnujcie specjalnie czasu, tylko poczekajcie aż te mosty będą otwarte i wtedy róbcie.
 • People run over: 500
  • Przejechać 500 przechodniów…Trzeba pisać coś więcej?
 • Oncoming lane distance: 30480 metrów
  • Trzeba przejechać ponad 30km jadąc pod prąd. Najlepiej jest to robić w ten sposób, że gdziekolwiek jedziecie, to jedźcie po prostu pod prąd + wymijajcie najwięcej samochodów jak to tylko możliwe. Dzięki temu będziecie robić dwa challenge za jednym zamachem.
 • Powerslide time: 300 sekund
  • Poślizg robicie poprzez wciśnięcie i skręcenie. 300 sekund w poślizgu. Oczywiście nie za jednym razem, a w sumie. Najlepszym samochodem do robienia poślizgów jest Solar, a miejsce to lotnisko. Możecie tam śmigać bokiem nawet i 20 sekund za jednym razem, co w mieście jest niemożliwe.
 • Two-wheel distance: 762 metry
  • Jazda na dwóch kołach. Szczerze mówiąc to nie wiem sam kiedy to zrobiłem. Jazda na dwóch kołach jest liczona w naprawdę dziwnych momentach, a dosłownej jazdy na dwóch kołach nie zrobiłem ani razu podczas całej swojej gry. Także wystarczy grać normalnie i powinno samo wpaść. Jeśli jednak nie wpadnie, to podobno w tunelu wystarczy wjechać jednym bokiem samochodu na chodnik, a drugim jechać po ulicy i powinno też to być liczone.
 • Hoods explored: 18
  • Zwiedzenie wszystkich 18 dzielnic. Jest nawet za to osobny pucharek. Zrobicie to podczas normalnej gry, nie ma innej opcji.
 • Near misses: 500
  • Bliskie minięcia samochodów. Jak pisałem wyżej, najlepiej jest to robić podczas jazdy pod prąd i wymijać nadjeżdżające samochody. W ten sposób ugotujecie szybko dwie pieczenie na jednym ogniu.
 • Distance traveled: 762000 metrów
  • Po prostu grajcie normalnie. Dystans jest liczony w każdej postaci, czyli czy to biegacie, jeździcie, latacie, pływacie, to każdy przebyty metr jest liczony. Logicznie rzecz biorąc najszybciej zrobicie to latając odrzutowcem, ale nie warto zaprzątać sobie tym głowy, bo taki dystans spokojnie zrobicie jeszcze przed końcem gry.
 • Cars destroyed: 300
  • Rozwalcie 300 samochodów. Najlepiej się to robi w czołgu, gdy jesteśmy atakowani przez inne gangi. Sami do nas wtedy przyjeżdżają, a jedyne co musimy robić to celować i strzelać. Mimo wszystko 300 samochodów powinniście zrobić nawet nie myśląc o tym challengu.
 • Helicopter destroyed: 60
  • Zniszczyć 60 helikopterów. Początkowo wydaje się trudne, ale z czasem zaczną Wam wpadać bardzo szybko. Przeważnie gdy macie 3 gwiazdki/tarcze to helikoptery zaczną się same pojawiać. Najlepiej być w czołgu, albo mieć rakietnice i po prostu eliminować jak leci.
 • Boats destroyed: 25
  • Rozwalić 25 łódek. Zrobicie to automatycznie podczas robienia misji związanej z odbijaniem prostytutek na statku. Na końcu będziecie lecieć w heli i przy pomocy rakietnicy rozwalać łódki przeciwnego gangu. Jest ich tam dużo więcej niż 25, także spokojnie to tam zrobicie.
 • Tanks destroyed: 25
  • Czołgi pojawiają się, gdy mamy 5 tarcz poszukiwania. Rozwalenie czołgu to przeważnie 2/3 strzały z rakietnicy lub z drugiego czołgu. Można również cały czas odnawiać czołg w naszym garażu i go niszczyć. Ale wtedy trzeba mieć rakietnicę z nieskończoną ilością amunicji, żeby nie latać non-stop do sklepu. Mimo wszystko zalecam metodę z własnym czołgiem i 5 tarczami i niszczyć pojawiające się czołgi. Również, gdy będziecie walczyć ze STAG’ami to również będą pojawiać się ich czołgi. Także 25 powinniście zrobić bez specjalnej uwagi na to.
 • Emus destroyed: 50
  • Emu to malutkie samochodziki, przypominające Smarta. Ogólnie rzadko się pojawiają podczas gry, ale jest jedna misja Survivalowa (te na telefon), gdzie zjeżdża się masa maskotek właśnie tymi samochodami. Idealnie tutaj sprawdza się właśnie czołg. Stoimy na środku skrzyżowania i rozwalamy nadjeżdżające Smarty. Zrobienie tego w tym Survivalu to chwila moment. Pamiętajcie tylko o czołgu. Innym sposobem jest ta sama metoda jak z czołgiem, czyli odnawiacie go cały czas pod swoim garażem i niszczycie. Oczywiście najpierw musicie go znaleźć i schować do garażu.
 • Mascots killed: 200
  • Maskotki to ludzie przebrani w różne stroje, królika, psa, hot-doga, puszkę, itd. W/w misja Survivalowa związana z zabijaniem maskotek znacznie przyczyni się do urośnięcia tego licznika. Można również powtarzać aktywność Profesora Genkiego ponieważ tam też walczymy tylko i wyłącznie z samymi maskotkami. Pojedynczymi osobnikami na ulicy nie warto sobie głowy zawracać.
 • Carjackings: 250
  • Ukraść 250 samochodów. No co tu więcej pisać. Po prostu kradnijcie co popadnie i pucharek będzie Wasz.

 

braz Au, moje jaja! / Ow My Balls! GS: 10
Wykonaj swój pierwszy strzał w jądra ORAZ atak na jądra. / Do your first nutshot AND testicle assault.

Chodzi tutaj o dwie osobne czynności.

 • Strzał w jaja (nutshot) to po prostu zabicie przeciwnika strzelając mu w miejsce poniżej pasa. W prawym górnym rogu powinna się pokazać odpowiednia adnotacja po udanym wykonaniu tej czynności (czyli pokaże się napisz „Nutshot”).
 • Jeśli chodzi o atak na jądra, to trzeba tutaj zabić przeciwnika normalnym ciosem poniżej pasa. Najlepiej jest to zrobić tak, że najpierw kilkoma strzałami zmiękczacie delikwenta, a potem podlatujecie do niego i wciskacie prawą gałkę . Nasza postać powinna wykonać efektowny cios, a pucharek powinien wpaść zaraz po tym. Wykonywane ciosy przez naszą postać są losowe, dlatego jeśli nie wykonała ona ataku tam gdzie trzeba, to po prostu musicie próbować aż do skutku.

Ja osobiście zrobiłem to zupełnie przypadkowo, także nie jest to nic trudnego do zrobienia. Zalecam normalnie granie i bawienie się z przeciwnikami tam gdzie jest to możliwe i na pewno prędzej czy później samo wpadnie.

 

braz Równouprawnienie płci / Gender Equality GS: 10
Graj co najmniej dwie godziny bohaterem mężczyzną ORAZ co najmniej dwie godziny bohaterem kobietą. / Play for at least 2 hours as a male character AND 2 hours as a female character.

Bez względu na to czy zaczniemy mężczyzną czy kobietą, to płeć można bez problemu zmienić podczas gry u chirurga plastycznego. Ogólny czas gry możecie sprawdzić w menu EXTRAS > STATISTICS. W pewnym momencie gry zmieńcie sobie płeć, tak żeby tylko zrobić te 2 godziny podczas normalnego grania, a jak pucharek Wam wpadnie to możecie wrócić do swojej oryginalnej postaci. Zróbcie to podczas normalnej gry, żeby potem specjalnie nie stać w mieście i nie czekać aż licznik Wam nabije.

Nie wiem też czemu, ale czas w grze jest liczony dużo wolniej niż w rzeczywistości. Normalnie u mnie minęło z 10 minut, a w grze mi policzyło tylko 4 minuty. Nie wiem od czego to zależy. W każdym razie, można nawet zostawić postać i nic nią nie robić. Byle tylko konsola się sama nie wyłączyła.

 

braz Bo-Duke-En / Bo-Duke-En GS: 10
Porwij 50 pojazdów – w stylu Diuków. / Hijack 50 vehicles – Dukes style.

Chodzi tutaj o nic innego jak wskoczenie do samochodu nogami do przodu. Jest to tzw. „szybkie przejęcie” i wykonujemy je za pomocą kombinacji przycisków + . Dzięki temu bardzo szybko przejmiemy samochód, co w przypadku sporej akcji może uratować nam życie. Pucharek z serii „wpadam sam”, także nie zajmujcie sobie nim głowy. Wsiadajcie w ten sposób do każdej fury i pucharek wpadnie już w Akcie I.

 

braz Miłość i nienawiść / Love/Hate Relationship GS: 10
Wydrwij ORAZ/LUB skomplementuj 50 członków gangu. / Taunt AND/OR Compliment 50 gang members.

 • COMPLIMENT/POCHWAŁĘ wykonujemy wciskając . Nasza postać zacznie wykonywać określone ruchy, a znajdujący się obok ludzie zaczną nas komplementować, przyklaskiwać, itd. Zalecam robienie właśnie tego, ponieważ nie zostaniecie w ten sposób zaatakowani.
 • TAUNT/KPINĘ wykonujemy wciskając . Postać wykona wtedy obraźliwy gest w kierunku najbliższej postaci. Uważajcie z tym, ponieważ wykonanie tego gestu w przypadku członków przeciwnych gangów czy policjantów powoduje ich natychmiastowy atak.

Gdy pojawią się nam gwiazdki poszukiwania przez gang, to wtedy TAUNT nie działa. Musicie mieć tzw. „czyste konto” w momencie wykonywania ruchu. Najlepiej szukać większych grupek przeciwnych gangów, aby nabić za jednym razem większą ilość. Ja robiłem tak, że nabijałem sobie sporą ilość gwiazdek poszukiwania przez gang, następnie jechałem do jakiejś kryjówki, potem szybko się chowałem, aby zeszły wszystkie gwiazdki i potem tylko wychodziłem o robiłem pochwałę w kierunku każdego członka przeciwnego gangu. Powinno być ich wtedy sporo, a żaden nie będzie nas atakował ponieważ pozbyliśmy się wszystkich gwiazdek poszukiwania przez gang.

 

srebro Spoko loko / Gellin’ Like Magellan GS: 20
Zbadaj wszystkie okolice w Steelport. / Explore every hood in Steelport.

W grze jest dokładnie 18 dzielnic. Wystarczy wjechać do każdej z nich by zdobyć ten pucharek. Nie musicie specjalnie przejeżdżać całej oraz jeździć po każdej ulicy. Wystarczy wjechać i będzie zaliczone. Nie marnujcie czasu na robienie tego pucharku, ponieważ jeśli celujecie w platynę to i tak zwiedzicie każde miejsce na wszystkich wyspach. Więc po prostu grajcie swoje, róbcie misje, aktywności, itd. a w końcu pucharek Wam wpadnie.

 

braz Kto cię kocha, kotku / Who Loves Ya Baby GS: 10
Zabij 50 brutali. / Kill 50 brutes.

Brute to nic innego jak najwięksi przeciwnicy jakich spotkacie w grze.

Z pierwszym z nich spotkacie się już bodajże w 3/4 misji, gdzie będziecie zmieniać ciuchy w sklepie. Są oni bardzo trudni do zabicia, dlatego najlepiej wychodzić na nich z ciężkim orężem. Trzeba również uważać, żeby nie dać się złapać, bo możemy stracić wtedy bardzo dużo energii. Podczas przechodzenia misji fabularnych, robienia challenge, przejmowania stref innych gangów natraficie na niego sporo razy. Wystarczy zresztą walczyć z gangiem przez dłuższą chwilę (aż nabijemy większą ilość gwiazdek) to zaczną się pojawiać. Znajdźcie sobie dobrą kryjówkę, bo jak do Was podleci to będziecie musieli uciekać czyli automatycznie wystawiacie się na celownik innym przeciwnikom.

Jeśli jednak chcecie szybko się z tym uporać, to zalecam znalezienie sobie czołgu i zrobić 5 gwiazdek poszukiwania z dowolnym gangiem. W końcu Brute’y zaczną się zjeżdżać, a w czołgu nic nam nie zrobią. Ale na wszelki wypadek, warto mieć w pobliżu kryjówkę, gdyby zaczęło się robić gorąco. Bo czołg mimo, że prawie niezniszczalny to swój limit też ma.

 

braz Lepsza osoba / A Better Person GS: 15
Kup swoje pierwsze ulepszenie ze sklepu z ulepszeniami. / Buy your first Upgrade from the Upgrade Store.

Chodzi tutaj o UPGRADE Store, który znajduje się w Waszej komórce.

By wejść w komórkę klikamy , przechodzimy do sekcji UPGRADE i możemy zobaczyć co jest odkryte i co możemy kupić. Kolejne ulepszenia odkrywają się wraz ze zdobywaniem coraz to wyższej rangi. Najlepiej inwestować na początku w rzeczy związane z życiem, większą ilością kasy wyrzucaną przez przeciwników, większa ilość amunicji, itd. Nie kupujcie na początku, rzeczy związanych z gangami, bo długo Wam to potrzebne nie będzie, a sporo kosztuje.

 

braz Niektórym nie dogodzisz / Haters Gonna Hate GS: 15
Zabij 1000 członków gangu. / Kill 1000 Gang Members.

Bardzo prosty pucharek, wpadnie Wam sam, jako że w grze walczymy w 99% przypadków właśnie z przeciwnymi gangami. Trup w tej grze ściele się gęsto, także zrobienie tego pucharku to tylko i wyłącznie kwestia czasu. Liczą się każde zabicia, od ołowiu poprzez rozjeżdżanie aż po strzały z czołgu czy helikoptera.

Mi wpadł przypadkowo ten pucharek kiedy bawiłem się swoim nowo nabytym czołgiem i tępiłem każdego pojawiającego się członka przeciwnego gangu czy nadjeżdżającego ich samochodu. W bardzo krótkim czasie można tak nabić sporo zabić. Poza tym zabawa czołgiem w tej grze to coś świetnego, nigdy się nudzi 🙂

 

braz Kowbojska jazda / Cowboy Up GS: 10
Ulepsz w pełni jedną broń w każdym miejscu. / Fully upgrade one Weapon in each slot.

Slotów na bronie mamy 6 + 4 na granaty. Na każdym slocie mamy więcej niż jedną broń.

Najlepiej jest robić ulepszenia do tych lepszych broni, bo te podstawowe w większości przypadków i tak nie da się upgradować. Na początku zalecam zrobić jedynie upgrade pistoletów Kobra, bo to nimi w początkowej fazie gry będziecie się posługiwać. Są bardzo celne, mają duże magazynki, szybko strzelają, itd.

Do momentu aż nie zarobicie konkretnej kasy, a Wasz przychód godzinny będzie już wystarczający to dopiero wtedy zainteresujcie się innymi broniami. Ja osobiście wykonywałem pełne upgrady broni już po skończeniu gry i większości aktywności, jak nie miałem problemów z kasą. Także pucharek Cowboy Up radzę zostawić sobie raczej na sam koniec, bo wymaga on sporego wkładu finansowego.

Pamiętajcie również, żeby wykupić jak największą ilość sklepów z bronią, ponieważ daje to wtedy zniżkę na nasze bronie. Również po wykonaniu jednej z misji (bodajże „http://decker.exe”) będziecie mieć możliwość wyboru 25% zniżki na upgrady dla broni. Dlatego na początku nie róbcie niepotrzebnych upgradów po stracicie tylko sporo kasy.

 

braz Odpicowany kwadrat / Pimped Out Pad GS: 10
Ulepsz jedną fortecę do samego końca. / Upgrade one Stronghold to its full glory.

Strongholdy czyli nasze twierdze, dostaniecie dopiero w późniejszym etapie gry. Są to sporych rozmiarów miejsca, które można ulepszać co w rezultacie daje spore profity w całej dzielnicy. Np. większy godzin przychód, większą ilość amunicji, itd.

W grze znajdują się 3 twierdze:

 • Elektrownia w Burns Hill (dzielnica Stanfield)
  • Upgrade 1: $40.000
  • Upgrade 2: $80.000
 • Safeword (dzielnica New Colvin).
  • Upgrade 1: $40.000
  • Upgrade 2: $80.000
 • 3 count (dzielnica Carver Island).
  • Upgrade 1: $80.000
  • Upgrade 2: $160.000

Strongholdy można zdobyć tylko poprzez wykonywanie odpowiednich misji fabularnych. Nie da się ich kupić. By wykonać upgrade, trzeba wejść do środka i kliknąć . Następnie pokaże się nam menu z możliwością kupienia dwóch ulepszeń. Trzeba kupować je po kolei, nie da się od razu kupić najlepszego.

 

braz Nie ma dymu bez ognia / Flash the Pan GS: 10
Zniszcz wszystkie operacje gangów w Steelport. / Destroy all Gang Operations in Steelport.

Wszystkich miejscówek gangów jest 36. Oznaczone są na mapie różową ikonką z pięścią w środku.

Większość z nich jest już odkryta, ale niektóre trzeba samemu odkryć na mapie. Przejmowanie miejscówek odbywa się po prostu poprzez zabicie wszystkich członków gangu, którzy się tam znajdują. Pojawiają się im nad głowami czerwone ikonki. Zabicie wszystkich = przejęcie danej strefy w dzielnicy. Członkowie gangu, którzy przyjadą później nie mają już znaczenia. Dlatego po zabiciu tych co trzeba, najlepiej się szybko ulotnić.

Pamiętajcie, że jeśli będziecie atakować helikopterem to jest pewien bug, który powoduje, że znikają czerwone ikonki nad głowami przeciwników i trzeba po prostu zresetować tą miejscówkę odlatując dalej i przylatując ponownie. Dzieję się tak jak wyżej się wzniesiecie. Dlatego warto latać nisko. Kilka rakiet przeważnie załatwia sprawę.

W późniejszym etapie gry zdobędziecie dostęp do odrzutowca STAG (VTOL). Jest to wg mnie najlepszy sposób na rozprawianie się z nimi. Otrzymacie go również jako wsparcie od własnego gangu. Potrafi on zarówno latać jak helikopter oraz jak samolot. Jest świetny do tego typu akcji, ale pamiętajcie o w/w bugu.

Jeśli jednak macie z nimi problemy to polecam ten link: http://www.supercheats.com/guides/saints-row-the-third/gang-operation-locations

 

zloto Trzecia i 30 / Third and 30 GS: 40
Spędź ponad 30 godzin w Steelport. / Spend over 30 hours in Steelport.

O dziwo czas 30 godzin to tak naprawdę czas potrzebny do zdobycia platyny.

Ja osobiście zrobiłem wszystko mając już 29 godzin na liczniku, ale musiałem specjalnie robić jeszcze pucharek związany z drugą płcią, dlatego 2 godziny mi przy tym wpadły. Dodam też, że nie jestem typem gracza, który leci na pałę. Staram się wszystko robić na 100%, wszystko zwiedzam, itd. Jak już pisałem wyżej, nie wiem czemu, ale czas wg mnie jest liczony trochę wolniej niż w rzeczywistości. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale po 10 minutach w realnym świecie, w grze mi zaliczyło raptem 4 minuty. Może też w tym jest problem, w moim odczuciu grałem grubo ponad 30 godzin…

Najwięcej czasu spędzicie robiąc właśnie misje poboczne. różnego rodzaju aktywności, wykonywanie challenge’y, itd. Nie dokonujcie automatycznych przejęć dzielnic, bo „stracicie” przez to sporo czasu, który moglibyście właśnie poświęcić na robienie różnych aktywności, itd. Jeśli brakuje Wam iluś tam godzin, to możecie zostawić swoją postać stojącą w mieście.

Pamiętajcie tylko, żeby konsola Wam się nie wyłączyła jeśli macie automatyczne wyłączanie ustawione.

 

braz Otrzęsiny / Jumped In GS: 10
Stwórz i udostępnij postać w sieci. / Create and share a character online.

Jest to jedyny pucharek, który wymaga dostępu do sieci i występuje tylko w oryginale na PS3! Wersja Remastered go nie posiada.

Zaraz po ukończeniu pierwszej misji, będziecie musieli stworzyć sobie postać. Możliwości edycji jest mnóstwo, ale możecie też skorzystać z gotowych projektów. Nie ma to tak naprawdę znaczenia. Po zakończeniu tworzenia postaci, przechodzicie dalej i będziecie mieli możliwości wysłania Waszej postaci na serwer. Klikamy „Upload Character” i pucharek powinien się pojawić zaraz potem.

 

braz Bogactwo – ty je masz / Opulence, You Has It GS: 20
Ukończ „Ruszamy w tango”. / Complete 'Party Time’.

Pucharek związany z fabułą, nie da się go pominąć.

Jest to bodajże pierwsza bądź druga misja, którą dostaniemy od Pierc’a. Polega ona na tym, że przejmujemy bardzo fajny penthouse, który po wykonaniu misji przechodzi w nasze ręce. Misja jest bardzo prosta. Jedynie pod koniec, gdy będziemy ścigać helikopterem jednego gościa, a potem w hangarze, to musicie uważać, żeby nie lecieć na pałę, bo jest tutaj sporo przeciwników. Do tego jest odliczany czas, dlatego trzeba eliminować wszystkich headshotami.

 

braz Zachowaj klasę, Steelport / Stay Classy Steelport GS: 10
Zabij po 25 członków gangu Penetratorem i Pierdnięciem w słoiku. / Kill 25 Gang Members each with 'the Penetrator’ AND the Fart in a Jar.

„Penetrator” to fioletowe dildo…dosłownie…

Co gorsza, jest to naprawdę skuteczna broń na bliskie odległości. Także zabicie nią 25 członków innych gangów to chwila moment. „Fart in a Jar” (pierd w słoiku) to najmocniejsza forma granatu flashbang. Musicie go ulepszyć na maksymalny 4 level, aby odblokować słoik. Zresztą nie trudno go rozpoznać. Po zrobieniu maksymalnego ulepszenia nasz granat zamienia się w słoik z owym pierdem. Musicie rzucić nim w członków przeciwnych gangów, a następnie gdy są ogłuszenia piękną wonią, musicie ich zabić.

Niestety statystka do tego pucharku nigdzie nie jest podawana, więc musicie robić to na czuja póki pucharek Wam nie wpadnie.

 

braz Amerykański sen / The American Dream GS: 10
Zmodyfikuj 10 pojazdów. / Customize 10 vehicles.

Co tu więcej pisać. Weźcie dowolny samochód i jedźcie nim do warsztatu (nie wiem czy modyfikacje we własnym garażu są liczone, ale chyba nie). Następnie wykonajcie dowolną modyfikację, może to być nawet zmiana farby za 50$. Potem tylko wyjechać z garażu, wziąć innych samochód i powtórzyć. Jednak nie róbcie tego specjalnie, jako że podczas całej gry przyjdzie Wam przerobić sporo samochodów. Chociażby z własnej ciekawości, jak taki tir wyglądałbym po przeróbkach, z felgami i zderzakami, itd.

Pamiętajcie również, że kupując warsztaty dostajecie zniżki na wszystkie przeróbki. Dlatego warto to robić jak już macie kupione kilka warsztatów. Zawsze to kilka $$$ do przodu.

Uważajcie również, żeby nie mieć żadnych tarcz, ponieważ jeśli macie nawet 1 tarczę to nie będziecie mogli przerobić samochodu. Jeśli jednak macie kupiony jakiś warsztat to wystarczy wejść, aby zresetować status poszukiwania.

 

Poradnik napisany w całości przeze mnie na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.