Shadow of the Tomb Raider – Poradnik do trofeów i osiągnięć

30 września 2018
15

 

Shadow of the Tomb Raider zabierze nas do peruwiańskiej dżungli, gdzie będziemy musieli zapobiec apokalipsie, którą… sami wywołaliśmy.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4-5/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox1 x2 x60
 • Liczba trofeów offline: 64
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1 – jednak dla nowych graczy, którzy po raz pierwszy sięgają po tą serię, polecam grę zrobić na dwa przejścia. Szczegóły w „krok po kroku”.
 • Trofea możliwe do przeoczenia: 14 – wszystkie związane są z walką z przeciwnikiem. Po ukończeniu fabuły, nie napotkamy żadnych wrogów. W „krok po kroku” zostaną wszystkie przedstawione.
 • Zglitchowane trofea: 3 – braz Dr Croftzloto Perfekcjonistabraz A nuż to nóż? – szczegóły przy pucharkach. Wersja gry 1.03.
 • Czas do zdobycia platyny: 25-30 godzin
 • Aktualizacja 09.10.2018: Najnowszy patch 1.05 niweluje problemy ze znajdźkami oraz z nożem.

 

Jeżeli w jakiś sposób poradnik Ci pomógł to w ramach podziękowania możesz postawić mi kawkę. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Poziom trudności – jedno czy dwa przejścia?

Zawsze kiedy występują pucharki związane z przejściem gry na różnych poziomach trudności, zaczynam grę od tego najtrudniejszego, które jest wymagane do pucharka. W tym przypadku poziom nazywa się – Droga przez mękę. Lubię sobie zaoszczędzić ten czas i przeznaczyć go na inną grę. Wracając do Shadow of the Tomb Raider to grę można splatynować spokojnie w jednym przejściu. Mi się udało, ale wiążą się z tym różne problemy. Zacznijmy najpierw od samego poziomu trudności, co nas spotka na „Drodze przez mękę”:

Poziom trudności walki:

 • Zdrowie nie regeneruje się w walce. Skrzynki z amunicją pojawiają się rzadko.
 • Brak znacznika przy namierzaniu.
 • Wrogowie mają podwyższony poziom zdrowia, zadają większe obrażenia i znajdują Larę szybciej.
 • Instynkt Przetrwania nie podświetla wrogów.

Poziom trudności eksploracji:

 • Brak białej farby ułatwiającej znalezienie drogi. Krótszy czas na złapanie się krawędzi.
 • Instynkt Przetrwania jest wyłączony podczas eksploracji.
 • Ogniska w obozach są zgaszone, a ich rozpalenia wymaga zasobów. Gra zapisywana jest tylko w obozach.

Poziom trudności zagadek:

 • Lara nie daje żadnych wskazówek. Instynkt Przetrwania jest wyłączony.

Największym dla mnie problemem było to, że gra zapisywana jest tylko w obozach. Przez nieuwagę, czyli głupią śmierć, traciło się kilkanaście dobrych minut grania i trzeba było ponownie dany fragment przechodzić i szukać konkretnych przedmiotów. Tak więc po każdym większym zbadaniu terenu, koniecznie udajcie się do obozu, aby zapisać grę (w lewym dolnym rogu ekranu pojawi się ikonka automatycznego zapisu). Boli również brak Instynktu Przetrwania, dosłownie nic w grze nie jest podświetlone – zero podpowiedzi, przedmiotów, celów oraz wyzwań. Jeśli znacie dobrze poprzednie przygody Lary, możecie się bez niego obejść, choć przy szukaniu przedmiotów można natrafić na problemy. Dla osób, które po raz pierwszy sięgają po grę może to być duże utrudnienie. Przy zagadkach i grobowcach nie napotkałem żadnych problemów. Brak białej farby również mi nie doskwierał, zawsze wiedziałem gdzie skoczyć, czy zjechać w dół. Podobnie było podczas walki, zawsze w pierwszej kolejności zabijałem z ukrycia. Tak eliminowałem całą grupę wrogów lub połowę i resztę zabijałem w kontakcie.

Jeśli dla Was to za dużo to zacznijcie grę od najniższego poziomu trudności. Zbierzcie wszystko, zróbcie grę na 100% i po jej ukończeniu rozpocznijcie Nową Grę+ na najwyższym poziomie trudności. Ekwipunek oraz umiejętności przejdą do nowej gry. Wtedy to skupicie się tylko na celach głównych, a nie na szukaniu artefaktów i plądrowaniu grobowców. Włączony Instynkt Przetrwania na niższych poziomach trudności bardzo Wam pomoże. Podsumowując… macie dwie opcje:

 • Dwa przejścia: Pierwsze na najłatwiejszym poziomie i robicie grę na 100%. Po ukończeniu gry robicie Nową Grę+, wybieracie najtrudniejszy poziom i skupiacie się tylko na głównej fabule.
 • Jedno przejście: Uruchamiacie grę od razu na najtrudniejszym poziomie trudności i liczycie się z wieloma utrudnieniami.

WYBÓR NALEŻY DO WAS! 🙂

Trofea do przeoczenia

Jeśli chcemy mieć platynę w jednym przejściu musimy wziąć pod uwagę 14 pucharków, które możemy przeoczyć. Są one związane z zabijaniem wrogów. Dlaczego są do przeoczenia? Ponieważ po ukończeniu fabuły, w żadnej lokacji nie napotkamy później przeciwników. Tak więc musimy je zdobyć podczas poznawania historii. Przy szukaniu artefaktów i odkrywaniu grobowców nie będzie takich problemów. Po ukończeniu fabuły bez problemów dotrzemy ponownie do każdego miejsca i zbierzemy brakujące przedmioty. Co do pucharków, które możemy przeoczyć to:

 • braz Jeden za drugim (Wykonaj wężową furię 3 razy)
 • braz Niczym cień (Zabij 25 przeciwników po cichu)
 • braz Niespodzianka! (Wykonaj 5 likwidacji orlim szponem)
 • braz Zabawa w chowanego (Zabij 5 przeciwników, kiedy szukają Lary)
 • braz Zobacz, tam! (Zabij 3 przeciwników, kiedy ich uwaga jest odwrócona)
 • braz Samobój (Zmuś 5 przeciwników, by zabili się nawzajem)
 • braz Igranie z ogniem (Spal 2 przeciwników jednocześnie)
 • braz Rewolwerowiec (Traf 3 razy w głowę z pistoletu w ciągu 3 sekund)
 • braz Znajdź mnie, jeśli potrafisz (Zgub przeciwnika 10 razy)
 • braz Szósty zmysł (Wytrop i zabij 10 przeciwników mając aktywną Przenikliwość)
 • braz Tu i teraz (Zabij 10 przeciwników mając aktywne Skupienie)
 • braz Wytrzymałość przede wszystkim (Zlikwiduj 10 przeciwników mając aktywną Wytrzymałość)
 • braz Strzelec wyborowy (Traf 20 razy w głowę z łuku)
 • braz Pierwsza krew (Zlikwiduj przeciwnika po cichu ze ściany pokrytej błotem)

Co musimy o nich wiedzieć? Pucharki nie są jakoś specjalne trudne, tak naprawdę musimy jedynie o nich pamiętać i na każdej grupie wrogów zabijać w wybrany przez siebie sposób. Co niektóre naprawdę wpadną mimochodem, a niektóre wymagają wykupienia jak najszybciej różnych umiejętności – OKO ORŁA (kat. Poszukiwacz); SERCE JAGUARA (kat. Wojownik); WĘŻOWA FURIA (kat. Zbieracz), WĘŻOWE ŁUSKI (kat. Zbieracz). Oczywiście dokładniejsze szczegóły znajdziecie poniżej przy każdym pucharku.

Jest sposób na nabicie większości pucharków wykorzystując jedną grupę przeciwników. Po prostu kiedy ich wyeliminujemy (nie zabijamy ostatniego) korzystamy z wczytania punktu kontrolnego i zabijamy ich ponownie. Postęp w pucharkach niby pozostaje, jednak w moim przypadku to nie działało, być może jest tak na najwyższym poziomie trudności. Próbowałem wykonać wężową furię (podwójne zabójstwo z ukrycia) na tych samych przeciwnikach i niestety po 6 razach zrezygnowałem. Dopiero kiedy natrafiłem na dwie inne okazję i innych wrogów pucharek pojawił się na ekranie. Tak więc wszystkie pucharki zrobiłem bez żadnego wczytywania punktu kontrolnego. Jest to jak najbardziej wykonalne na „Drodze przez mękę”. Być może ten sposób działa na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

Zbugowane trofea 

Jeśli zdecydujemy się na platynę w jednym przejściu to niekoniecznie może nam się udać. Co niektórzy gracze natrafili na zbugowane trofea, które są odpowiedzialne za zebranie wszystkich artefaktów: braz Dr Croft (Zbierz wszystkie kolekcje artefaktów), a to uniemożliwi nam również zdobycie: zloto Perfekcjonista (Ukończ grę w 100%). Całe szczęście mnie nic takiego nie spotkało. Wszystkie kolekcje artefaktów (relikty, listy, a nawet przedmioty, które dostaniemy w fabule i misjach pobocznych) łączą się w różne kolekcje. Jeśli po ukończeniu fabuły i 100% na każdej mapie nie zdobyliśmy trofeum to złapaliśmy buga. Prawdopodobnie czeka nas kolejne, pełne przejście gry. Dodatkowo można sobie zbugować: braz A nuż to nóż? (W pełni ulepsz swój nóż). Szczegóły znajdziecie przy odpowiednim pucharku.

 • Aktualizacja 09.10.2018: Najnowszy patch 1.05 niweluje problemy ze znajdźkami oraz z nożem.

 

Moja strategia 

W dwóch poprzednich przygodach z Larą przyjąłem taktykę, że wyczyszczę każdą lokację do 100%, nim ruszę dalej. W Shadow of the Tomb Raider było tak samo. Oczywiście czyściłem w miarę możliwości, ponieważ na początku natkniemy na miejsca do których nie będziemy mieli dostępu. Będą wymagały różnych przedmiotów takich jak: ulepszonego noża, wytrychów, strzelby czy wciągarki do liny. Te otrzymamy zbiegiem fabuły lub kupimy od kupców. Po pierwszej lokacji (Cozumel) trafimy do Peruwiańskiej dżungli. Już w pierwszym obozie zostanie odblokowana Szybka podróż, która pozwala przenosić się między obozami. Tak więc, zawsze z niej korzystałem, jeśli do mojego ekwipunku wpadło wyposażenie, które pozwalało zdobyć nowy artefakt z wcześniejszych lokacji.

Lokacje „Ukryte Miasto – Paititi” polecam zostawić sobie na sam koniec. Wyczyściłem ją przed rozmową z Etzlim. To właśnie moment „Drogi bez powrotu”, po którym szybka podróż będzie niedostępna, aż do ukończenia kampanii fabularnej. W tym momencie na każdej mapie miałem 100%, wszystkie artefakty zebrane, grobowce wyczyszczone, wyzwania zaliczone i misje poboczne wykonane. Już myślałem, że złapałem buga, ponieważ dwie kolekcje artefaktów były niepełne: NOTES LARY i OPÓR. Okazało się, że po rozmowie z Etzlim, w trakcie końcówki fabuły dostajemy dwa brakujące artefakty: Amulet w kształcie księżyca i Zdjęcie Szkarłatnego Ognia. Tak więc przed ostateczną walką zdobyłem braz Dr Croft za zebranie wszystkich kolekcji artefaktów. A podczas napisów końcowych wleciało siedem kolejnych pucharków, w tym i platynowy.

 

Poradnik:

platyna Kielich udręki / Chalice of Torment
Zdobądź wszystkie trofea / Earn all Trophies.

Gratulacje, zdobyłeś wszystkie artefakty oraz trofea, w tym i platynowy kielich. Lara jest dumna z Ciebie.

 

braz Skarby przeszłości / Treasures from the Past
Rozszyfruj monolit / Decipher a Monolith.

Pierwszy monolit (kamienna kolumna ze starożytnym tekstem), na który możemy natrafić znajdziemy w drugiej części Peruwiańskiej dżungli. Jest położony niedaleko mostu, gdzie razem z Jonahem będziemy musieli rozwiązać zagadkę. Niestety, aby rozszyfrować monolit, będziemy musieli osiągnąć odpowiednią znajomość starożytnego dialektu: MAM, KECZUA lub MAYA. Te możemy zwiększyć poprzez zbieranie dokumentów, reliktów czy odczytywanie płaskorzeźb. Im lepsza znajomość starożytnych dialektów tym bardziej zaawansowane monolity będziemy mogli odczytywać.

Każdy monolit wyjawia wskazówkę na temat położenia skrytki z rzadkimi zasobami. Po jego rozszyfrowaniu na mapie zostaje zaznaczony obszar poszukiwań. Jeśli do tego miejsca mamy odpowiednią liczbę zebranych przedmiotów, które odpowiednio zwiększyły znajomość starożytnych dialektów to odczytamy monolit. Jak nie to będziemy mogli do niego wrócić później lub znajdziemy inny na naszej drodze.

 

braz Archeolog / Archeologist
Zbierz pełną kolekcję artefaktów / Complete an Artifact Collection.

Więcej szczegółów znajdziecie przy pucharku braz Dr Croft.

 

braz Dr Croft / Dr. Croft
Zbierz wszystkie kolekcje artefaktów / Complete all Artifact Collections.

Trofeum zbugowane

Każdy zebrany relikt, dokument, odczytana płaskorzeźba, a nawet przedmioty, które otrzymamy w głównej fabule oraz w misjach pobocznych tworzą kolekcje. Jest ich łącznie 35. Możemy je podejrzeć wciskając , a następnie wybieramy zakładkę Artefakty. Trofeum otrzymamy kiedy każda kolekcja artefaktów zaliczy 100%.

Kolekcja – Tajemnica Białej Królowej – nie jest wymagana do trofeum. To przedmioty, które otrzymamy kiedy wcielimy się w młodą Larę i będziemy badać posiadłość Croftów. Tak naprawdę podczas tej przygody nie zwracałem uwagi na jakieś przedmioty, a kolekcję zaliczyło mi na 100%. Prawdopodobnie wszystkie zdobywamy automatycznie. Do tego tego obszaru już nie powrócimy.

Proponuje przed końcem gry zrobić każdą lokację na 100%. „Ukryte Miasto – Paititi” polecam zostawić sobie na sam koniec. Wyczyściłem ją przed rozmową z Etzlim. To właśnie moment „Drogi bez powrotu”, czyli szybka podróż będzie niedostępna, aż do ukończenia kampanii fabularnej. W tym momencie na każdej mapie miałem 100%, wszystkie artefakty zebrane, grobowce wyczyszczone, wyzwania zaliczone i misje poboczne wykonane. Już myślałem, że złapałem buga, ponieważ dwie kolekcje artefaktów były niepełne: NOTES LARY i OPÓR. Okazało się, że po rozmowie z Etzlim, w trakcie końcówki fabuły dostajemy dwa brakujące artefakty: Amulet w kształcie księżyca i Zdjęcie Szkarłatnego Ognia. Tak więc przed ostateczną walką zdobyłem braz Dr Croft za zebranie wszystkich kolekcji artefaktów.

Niestety co niektórzy gracze informują, że mimo ukończenia fabuły i zaliczenia każdej lokacji na 100%, pucharek nie wpada. Gra nie zalicza niektórych artefaktów, przez co dana kolekcja artefaktów jest niepełna. Jeśli napotkamy na taki problem, jedynym wyjściem będzie rozpoczęcie Nowej Gry+ i zebranie brakującej liczby zestawów. Przypuśćmy, że mamy dwie niepełne kolekcje z pierwszego przejścia gry. Na Nowej Grze+ wystarczy zebrać dwie inne pełne kolekcje. Gra wtedy zliczy je do wymaganej liczby pełnych kolekcji (35) i pucharek wtedy powinien wpaść.

 • Aktualizacja 09.10.2018: Najnowszy patch 1.05 niweluje problemy z artefaktami. Zaraz po załadowaniu pliku, trofeum powinno się pojawić, jeśli wcześniej mieliśmy uzyskane 100% gry.

 

braz Łowca steli / Stele Hunter
Ukończ 3 grobowce wyzwań / Complete 3 Challenge Tombs.

Więcej szczegółów znajdziecie przy pucharku srebro Tomb Raider.

 

srebro Tomb Raider / Tomb Raider
Ukończ wszystkie główne grobowce wyzwań / Complete all Challenge Tombs in the main campaign.

Grobowce to specjalne miejsca, w których czeka na nas wyzwanie. Każdy z nich kryje w sobie stelę – kamienny pomnik nagrobny. Krótką mówiąc naszym zadaniem jest rozwiązanie łamigłówki, aby odkryć drogę do niego. Kiedy już staniemy przed nim i wejdziemy w interakcje, zostaniemy nagrodzeni nową umiejętnością dla Lary. Łącznie będziemy musieli splądrować 9 grobowców. Na mapie ich lokalizacja zostaje automatycznie oznaczona, jeśli zbliżymy się do ich wejścia. Pucharek oczywiście wpadnie po zbadaniu ostatniego grobowca. Jeśli ktoś napotka problemy z rozwiązaniem łamigłówek, to poniżej znajdziecie filmik od Power Pyxa z każdego grobowca.

 

braz Jeden za drugim / Chain Gang
Wykonaj wężową furię 3 razy / Perform the Serpent’s Fury 3 times.

Trofeum do przeoczenia

W pierwszej kolejności, aby zdobyć trofeum, musimy jak najszybciej wykupić w obozie umiejętność WĘŻOWA FURIA z kategorii Zbieracz. Polega ona na tym, że podczas cichej likwidacji, po zabójstwie przeciwnika, będziemy mogli zabić kolejnego (jeden za drugim) bez przyciągania uwagi. Aby umiejętność zadziałała, wrogowie muszą znajdować się blisko siebie i nad każdym musi znajdować się ikona cichego zabójstwa.

Osobiście każdą grupę przeciwników w pierwszej kolejności zabijałem po cichu. Najlepiej schować się w krzakach lub przykleić się do ściany i chwilę ich poobserwować. Zobaczymy jaki obszar patrolują i kiedy podchodzą do drugiej osoby. Wystarczy wtedy zbliżyć się do nich (w ukryciu) i nacisnąć /, po zabójstwie pierwszego wciskamy ponownie / i tym sposobem wykonaliśmy wężową furię. Można również podkraść się do dwóch stojących tyłem osób i również zaliczy to jako podwójne zabójstwo. Po wykonaniu trzech takich akcji trofeum wpadnie nam na konto. W moim przypadku wczytywanie punktu kontrolnego i zabijanie tym sposobem na jednej grupie wrogów nie działało. Wykonałem to na trzech innych grupach. Poniżej zobaczycie wykonanie pucharka przez Rekina:

 

braz Niczym cień / Like a Shadow
Zabij 25 przeciwników po cichu / Stealth takedown 25 enemies.

Trofeum do przeoczenia

Tak naprawdę jeśli będziemy na każdej grupie przeciwników stosować zabójstwo z ukrycia to trofeum pojawi się dość szybko. Jeśli nasze pierwsze przejście jest na najtrudniejszym poziomie trudności to zabijanie po cichu będzie nawet konieczne, ponieważ bez żadnych problemów wyeliminujemy całą grupę. Zabijanie po cichu robimy poprzez ukrycie się w krzakach lub będąc przyciśniętym do ściany z błotem. Kiedy nieświadomy przeciwnik podejdzie do nas wciskamy / i zalicza nam ciche zabójstwo. Po 25 takich eliminacjach trofeum wpadnie nam na konto.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Od stóp do głów / To the Nines
Odnów i załóż pełen komplet historycznego stroju / Restore and equip a matching vestige outfit.

Stroje historyczne możemy zdobyć przede wszystkim z Krypt lub nabyć kilka u kupców. Każdy zdobyty strój musimy następnie wytworzyć w obozie. Stroje dzielą się na dwie części: tułów i nogi. Obydwie części mogą tworzyć komplet o tej samej nazwie np. Płaszcz Pana Szóstego Nieba i Nagolenniki Pana Szóstego Nieba. Trofeum otrzymamy kiedy zdobędziemy i założymy zestaw o tej samej nazwie na tułów i nogi. W moim przypadku wypadło na zestaw Podróżniczki:

 

braz Prowizoryczny arsenał / Makeshift Arsenal
W pełni ulepsz broń / Fully upgrade a weapon.

W pierwszej kolejności, aby zdobyć trofeum, musimy jak najszybciej wykupić w obozie umiejętność LISI SPRYT z kategorii Wojownik. Pozwala ona odblokować kolejny poziom ulepszenia broni. Moją pierwszą bronią, którą maksymalnie ulepszyłem był oczywiście Łuk Refleksyjny, z którym zaczynamy przygodę w dżungli. Do ulepszenia każdej broni wymagane są przeróżne surowce, m.in: drewno, skóry, pióra, tłuszcz,\ czy czarny proch. W terenie znajdziemy dużo pojemników z materiałami – wystarczy dobrze go badać. W razie czego u kupców również nabędziemy różne skóry zwierząt.

 

braz Na wysokości wyzwania / Up to the Challenge
Ukończ 5 wyzwań / Complete 5 Challenges.

Wyzwania to specjalne zadania, które polegają na zniszczeniu, zebraniu, odcięciu i znalezieniu różnych przedmiotów lub też wykonaniu skoków z dużych wysokości. W całej grze mamy 15 takich wyzwań. Pucharek pojawi się po wykonaniu pięciu takich zadań. Do 100% gry i tak musimy wykonać je wszystkie. Jeśli na bieżąco będziemy je zaliczać to pucharek powinien się pojawić kiedy dotrzemy do Kuwak Yaku. Na mapie w danej lokacji możemy zobaczyć ile mamy wyzwań do wykonania. Jeśli natomiast gramy na niskim poziomie trudności to dzięki Instynktowi Przetrwania cele wyzwań zostaną podświetlone. Poniżej znajdziecie filmiki z zaliczeniem wszystkich wyzwań:

Cozumel

Peruwiańska dżungla

Kuwak Yaku

Ukryte miasto – Paititi

Cenote

Misja San Juan

 

braz Miejsca spoczynku / Resting Places
Odkryj sekrety 3 krypt / Uncover 3 Crypts’ secrets.

Krypty to takie mniejsze grobowce tylko bez żadnych łamigłówek. Wystarczy dotrzeć do sarkofagu, który znajduje się w każdej krypcie i zdobyć z niego kolejny strój historyczny. Łącznie do odkrycia będziemy mieli 10 krypt, do pucharka wystarczy zbadać tylko trzy. Do 100% i tak musimy wszystkie odkryć.

 

braz W splocie przeszłości / Thread the Past
Odnów 5 części historycznych strojów / Restore 5 vestige outfit pieces.

W tym pucharku wystarczy zebrać 5 różnych części historycznych strojów i w obozie wytworzyć je z wymaganych materiałów. Tak naprawdę pucharek najszybciej zdobędziemy jak zbadamy pięć różnych krypt. To właśnie tam nagrodą za dotarcie do sarkofagu jest jedna część historycznego stroju. Polecam również nabyć umiejętność KAMELEON z kategorii Zbieracz. Dzięki niej potrzeba będzie mniej materiałów na przywrócenie historycznych strojów do świetności.

 

srebro Pomoc sąsiedzka / Help thy Neighbor
Ukończ misję poboczną / Complete a Side Mission.

Na pierwszą misję poboczną natkniemy się dopiero w Kuwak Yaku. Więcej szczegółów znajdziecie przy braz Dobry samarytanin.

 

braz Dobry samarytanin / Good Samaritan
Ukończ 8 misji pobocznych / Complete 8 Side Missions.

Po pierwsze w opisie pucharka jest błąd. Pucharek otrzymamy po ukończeniu wszystkich zadań pobocznych, a nie ośmiu. Łącznie mamy ich 13. Wszystkich zleceniodawców znajdziemy w dużych miastach. Wystarczy jak będziemy zbierać różne przedmioty i automatycznie powinni zaktualizować się na mapie. Jeśli gramy na niskim poziomie trudność, to Instynkt Przetrwania nam je oznaczy. Poniżej przedstawię ich lokalizację i krótki opis do każdej misji (ułożone według listy z menu gry):

Misja – Uwolnij Buntowników

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (Jaskinia Czaszki)
 • Kto? – Poma
 • Cel? – Uwolnić 4 pojmanych buntowników. Każdy zostanie oznaczony na mapie, wystarczy przeciąć sznur. Po uwolnieniu wszystkich wracamy do Pomy.

Misja – Uratuj Colquiego

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (Jaskinia Czaszki)
 • Kto? – Poma
 • Cel? – Jest to kontynuacja powyższej misji. Od buntowników dowiedzieliśmy się co się stało z piąta osobą. Udajemy się do podanej na mapie jaskini i wchodzimy do świątyni. Niestety okazuje się, że jest to zasadzka. Trochę przeciwników będzie, więc warto się przygotować.

Misja – Uratuj Hakana

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (górne miasto)
 • Kto? – Etzli/Kayara
 • Cel? – Uratować Hakana przed egzekucją. Naszym zadaniem będzie rozproszenie strażników poprzez muzyków na rynku i poproszenie dwóch osób o pomoc w otworzeniu celi. Po dostaniu się do niego wystarczy odnaleźć inną drogę ucieczki. W nagrodę dostaniemy drugi stopień ulepszenia noża. WAŻNE! Koniecznie przed tą misją trzeba wykupić pierwszy poziom ulepszenia noża u kupca, ponieważ możemy sobie zbugować trofeum: braz A nuż to nóż?

Misja – Zdobądź Królewski Róg

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (musimy porozmawiać z kobietą, stojącą niedaleko rynku z kupcami)
 • Kto? – Ushu
 • Cel? – Zdobyć trzy przedmioty potrzebne do koronacji króla, pierwszym jest róg. Naszym zadaniem jest uwolnienie syna Kabala, który jest zatrzymamy za kradzież ziół dla swojej matki.

Misja – Zdobądź Amulet Wybawcy

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (Dom Unuratu)
 • Kto? – Ushu
 • Cel? – Po odzyskaniu rogu czas na amulet. Tym razem, aby go zdobyć przyjdzie nam zbadać jaskinie, w której się znajduje.

Misja – Zdobądź Łuk Czempionów

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (Jaskinia Czaszki)
 • Kto? – Ushu
 • Cel? – Ostatnie zadanie z tego cyklu. Tym razem chodzi o łuk, który znajduje się w dżungli. Niestety jest ochraniany przez „opancerzonego” tygrysa. Warto przygotować się na walkę z nim.

Misja – Znajdź Kości Takiya

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (jak zejdziemy z pierwszego mostu, ukaże nam się mały chłopiec)
 • Kto? – Takiy
 • Cel? – Naszym zadaniem jest odszukać zmarłego, który zabrał kości chłopcu. Udajemy się do znacznika na mapie i rozmawiamy z „rzekomo” martwą osobą.

Misja – Znajdź Wygnańców

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi
 • Kto? – Takiy
 • Cel? – Jest to kontynuacja powyższego zadania. „Martwy” powie nam o pięciu innych wygnańcach. Musimy z nimi porozmawiać. Piąty pokaże nam się na mapie, gdy porozmawiamy z czterema. WAŻNE! Piąta osoba okaże się kupcem, u której będzie można kupić Wytrych do otwierania skrzyń oraz Wciągarkę do liny. Polecam sprzedać (złoto i jadeit) i uzbierać łącznie 6100 złota. Po ukończeniu misji, kupiec zmieni pozycję i trudno będzie ją odnaleźć. Tak więc sprzedajmy co tylko się da, aby uzbierać daną kwotę i kupić te dwa przedmioty. Po rozmowie z piątym wygnańcem udajemy się do „martwego”, który zwróci nam kości dla Takiy’a.

 

Misja – Zbadaj Lokalne Sekrety

 • Gdzie? – San Juan (wchodząc główną bramą, kierujemy się na prawo)
 • Kto? – Guillermo
 • Cel? – Musimy odnaleźć przyjaciółkę Guillermo. Co wiążę się z rozwiązaniem zagadki na cmentarzu, zbadaniu krypty i na koniec grobowca.

Misja – Zbadaj Śmierć Sumaqa

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (południowa część miasta, musimy nosić Strój Wężowej Gwardii)
 • Kto? – NPC przed budynkiem
 • Cel? – Musimy rozwiązać zagadkę morderstwa. Czeka nas dużo rozmów i pytań. WAŻNE! Pamiętajcie, aby za domem wykopać nóż. Liczy się on do kolekcji artefaktów.

Misja – Pokonaj Rozbójników

 • Gdzie? – Kuwak Yaku (centrum)
 • Kto? – NPC, który zostanie zepchnięty ze schodów
 • Cel? – Po rozmowie z Omarem i Marco, naszym zadaniem jest zabić rozbójników, którzy zmuszają mieszkańców do pracy w wykopaliskach.

Misja – Odczytaj Malowidła

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (mała wysepka na jeziorze)
 • Kto? – Awil
 • Cel? – Awil poprosi o pomoc w rozszyfrowaniu trzech malowideł kultystów. Zostaną oznaczone na mapie. Po ich zbadaniu, wracamy na wysepkę i rozmawiamy z Mayu.

Misja – Przerwij Rytuał

 • Gdzie? – Ukryte Miasto – Paititi (mała wysepka na jeziorze)
 • Kto? – Mayu
 • Cel? – Jest to kontynuacja powyższego zadania. Ojciec Awil zabrał ją do opuszczonej wioski, gdzie ma zostać złożona w ofierze. Naszym zadaniem jest uratować dziewczynkę przed rytuałem.

 

braz Niespodzianka! / Surprise!
Wykonaj 5 likwidacji orlim szponem / Perform 5 Eagle’s Talon takedowns.

Trofeum do przeoczenia

Umiejętność ORLI SZPON z kategorii Poszukiwacz odblokujemy automatycznie, kiedy wydostaniemy się ze świątyni w Kuwak Yaku. Polega ona na tym, że kiedy siedzimy na gałęzi, możemy użyć strzały z liną (przytrzymujemy /), aby zabić i powiesić wroga. Zaraz jak tylko ją dostaniemy będziemy mogli ją przetestować. Pucharek otrzymamy, kiedy pięć razy wykonamy likwidację orlim szponem.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Pierwsze kroki / First Steps
Kup umiejętność / Purchase a Skill.

Więcej szczegółów znajdziecie przy pucharku braz Specjalizacja.

 

braz Specjalizacja / Specialized
Zdobądź wszystkie umiejętności w jednej kategorii / Earn all Skills in one category

Umiejętności możemy nabyć tylko w obozie, ale w pierwszej kolejności musimy zdobyć jakieś punkty XP, które tak naprawdę przyznawane są prawie za wszystko. Oprócz tego umiejętności, które zostały podzielone na trzy kategorie otrzymamy również za splądrowanie każdego grobowca. Oto one:

 • Poszukiwacz – umiejętności z tej kategorii wzmacniają zdolności Lary związane z eksploracją i obserwacją.
 • Wojownik – umiejętności z tej kategorii wzmacniają zwiększają jej biegłość w walce i obsłudze broni.
 • Zbieracz – umiejętności z tej kategorii poprawiają zdolności Lary w wytwarzaniu i działaniu z ukrycia.

Tutaj tak naprawdę dużo zależy na jakim poziomie trudności gracie. Jeśli rozpoczęliście grę na najłatwiejszym poziomie trudności to najlepszą kategorią będzie Poszukiwacz. Dużo umiejętności jest związane z Instynktem Przetrwania. Jeśli natomiast zaczęliście od najtrudniejszego to ta kategoria będzie bezużyteczna, ponieważ na tym poziomie Instynkt Przetrwania jest wyłączony. Polecam wybrać Wojownika lub Zbieracza. W moim przypadku był to Zbieracz. W pierwszej kolejności odblokowałem WĘŻOWĄ FURIĘ, a następnie dążyłem do WĘŻOWYCH ŁUSEK.

 

braz Łowca skarbów / Treasure Hunter
Znajdź i otwórz wszystkie skrzynie konkwistadorów / Find and open all the Conquistador treasure chests.

Skrzynie konkwistadorów to specjalne skrzynie, które do otwarcia wymagają Wytrychów. Te możemy nabyć u staruszki w Paititi, podczas misji pobocznej Znajdź Kości Takiya / Znajdź Wygnańców. Bardzo ważne, aby przed misją mieć 6100 sztuk złota. Oprócz Wytrychów możemy kupić u niej Wciągarkę do liny. Po wykonaniu misji kupiec zmienia pozycję i pojawia się w losowych miejscach, więc warto nabyć obydwie rzeczy podczas pierwszej wizyty, niż później tracić czas i jej szukać.

Wracając do skrzyń, łącznie jest ich osiem i wymagane są do ukończenia 100% gry. Znajdziemy je w pięciu lokacjach:

 • Cozumel – po połączeniu słupków liną i przejściu po niej, odwracamy się i łączymy linę z kolejnym słupkiem, który położony jest wyżej od tego pierwszego.
 • Peruwiańska dżungla – podchodzimy nad przepaść i szukamy ściany, która służy do wspinaczki. Za pomocą jej schodzimy na dół i dalej jak nas droga prowadzi.
 • Kuwak Yaku – aby dostać się do skrzyni przy monolicie trzeba zniszczyć podwodne przejście, które znajduje się niedaleko monolitu.
 • Kuwak Yaku – w podwodnej jaskini nie powinno być problemu z odnalezieniem skrzyni. Trzymamy się prawej strony, skrzynia znajduje się w budynku, na samym dole.
 • Ukryte Miasto – na południu, w dokach skrzynia znajduje się pod wodą. Bez problemu dostaniemy się do niej.
 • Ukryte Miasta – w centrum, skrzynia znajduje się w budynku z czerwonym zadaszeniem.
 • Ukryte Miasto – strzeżona górna część miasta, skrzynia znajduje się pod placem w jego północno-wschodniej części.
 • Misja Sam Juan – skrzynia znajduje się na wschód od jeziora.

 

braz Cena wywoławcza / Asking Price
Kup przedmiot u kupca / Buy an item from a merchant.

Pucharek będziemy mogli zdobyć jak tylko dotrzemy do Kuwak Yaku. Tam spotkamy pierwszego kupca. Można ich spotkać w każdym dużym mieście. Polecam nabyć u niego Tłumik do pistoletu.

 

braz Zabawa w chowanego / Tables Turned
Zabij 5 przeciwników, kiedy szukają Lary / Kill 5 enemies while they are searching for Lara.

Trofeum do przeoczenia

Bardzo prosty pucharek i powinien wpaść w trakcie grania. Po złapaniu kontaktu z wrogiem (zostaliśmy przez niego zauważeni), wystarczy się schować w krzakach lub przykleić się do ściany i zabić przeciwnika, gdy tylko ten podejdzie do nas. Jak zabijemy pięciu wrogów, kiedy nas szukają, pucharek wpadnie na konto.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Zobacz, tam! / Look, Over There!
Zabij 3 przeciwników, kiedy ich uwaga jest odwrócona / Kill 3 enemies while they are distracted.

Trofeum do przeoczenia

Aby odwrócić uwagę przeciwnika korzystałem z butelek lub puszek. Wystarczy rzucić ją niedaleko przeciwnika, który zainteresuje się hałasem. Wtedy to podkradamy się do niego i zabijamy go. Pucharek otrzymamy po wykonaniu trzech takich akcji.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Samobój / Total Party Kill
Zmuś 5 przeciwników, by zabili się nawzajem / Kill 5 enemies with friendly fire

Trofeum do przeoczenia

Do tego trofeum będziemy mogli przystąpić dopiero pod koniec gry, kiedy trafimy do lokacji Pola Naftowe Porvenir. Tam automatycznie odblokujemy sobie umiejętność TERROR JAGUARA z kategorii Wojownik. Dzięki niej możemy sobie wytworzyć Strzały Halucynogenne, które wywołują u wrogów paniczny strach, przez co zaczynają oni strzelać na oślep. Strzały robimy wybierając je za pomocą , a następnie wciskamy /, aby je wytworzyć. Do ich produkcji będzie potrzebna oczywiście Strzała, Płótno i Trucizna, którą zdobędziemy z pająków. Aby zebrać truciznę będzie wymagana umiejętność ZDOBYCZ SOWY z kategorii Poszukiwacz.

Po otrzymaniu nowej umiejętności zabijania, pucharek otrzymałem na następnej dość dużej grupie przeciwników. Tak naprawdę wszyscy sami się wykończyli, zabiłem tylko ostatniego, który pozostał. Bardzo ważne, aby celować do osób, którzy mają niedaleko drugą osobę. Warto również zwracać uwagę jaką broń posiadają. Wrogowie z karabinami o wiele łatwiej i szybciej zabijali swoich kompanów.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Igranie z ogniem / Playing with Fire
Spal 2 przeciwników jednocześnie / Burn 2 enemies simultaneously.

Trofeum do przeoczenia

Na ten pucharek będziemy mieli wiele okazji. Na swojej drodze napotkamy dużo przeciwników stojących blisko siebie. Wystarczy wtedy rozejrzeć się i poszukać pustej butelki, aby wytworzyć koktajl Mołotowa. Stoją przeważnie na skrzynkach, za którymi możemy się ukryć.

Rekin na poniższym filmie zaprezentuje Wam jak zdobyć trofeum już w pierwszej lokacji Cozumel. Sam natomiast otrzymałem pucharek w lokacji Kuwak Yaku, jak trafiłem do obozu: Port. To tam będziemy mieli informacje o wysmarowaniu się błotem. Po zabiciu pierwszych przeciwników, będziemy mogli zobaczyć dwóch spacerujących przeciwników. W pomieszczeniu, które znajduje się obok znajdziemy butelki.

 

braz Rewolwerowiec / Gunslinger
Traf 3 razy w głowę z pistoletu w ciągu 3 sekund / Perform 3 headshots in 3 seconds with the pistol.

Trofeum do przeoczenia

Pucharka trochę się obawiałem, ale poszło w miarę szybko. Udało mi się go zdobyć w lokacji Kuwak Yaku, jak trafiłem do obozu: Port. W mieście polecam zakupić od kupca tłumik do pistoletu oraz maksymalnie ulepszyć AB .45. Kiedy dojdziemy do szybu kopalni, natrafimy na małą grupkę wrogów, na których można zdobyć trofeum. Będzie ich czterech, tak więc jeśli nawet nam się nie uda, możemy wczytać punkt kontrolny, ponieważ gra nam się nie zapisze z powodu ostatniego żywego przeciwnika. Na filmie poniżej zobaczycie natomiast wykonanie Rekina, który zdobył pucharek już w pierwszej lokacji Cozumel.

 

braz Znajdź mnie, jeśli potrafisz / Last Known Position
Zgub przeciwnika 10 razy / Lose the enemy 10 times.

Trofeum do przeoczenia

Osobiście trofeum wpadło mi samo, choć trochę to trwało. Było to podczas misji pobocznej Uratuj Colquiego, gdzie wpadniemy w zasadzkę. Po świątyni dużo biegałem i co i rusz się ukrywałem. Naszym zadaniem jest złapać kontakt z wrogiem, a następnie dobrze się ukryć i przeczekać tam kilkanaście sekund. Można do tego wykorzystać krzaki, ściany, osłonę, a nawet wodę. Musimy 10 razy doprowadzić wroga do szukania nas i nie możemy pozwolić, aby przez te kilkanaście sekund nas odnalazł. Jak nam się powiedzie, otrzymamy pucharek. Na filmie poniżej możecie zobaczyć, jak można sobie to wygrindować w pierwszej lokacji w Cozumel:

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Legendarny zwierz / Beast of Legend
Pokonaj Nahuala / Defeat the Nahual

Pucharek otrzymamy za wykonanie misji pobocznej Zdobądź Łuk Czempionów.

Po zdobyciu rogu i amuletu Ushu poprosi nas o zdobycie ostatniej rzeczy potrzebnej do koronacji nowego króla. Chodzi o Łuk Czempionów. Znajdziemy go na zachód od Paititi, w dżungli. Po dotarciu znajdziemy go w jaskini, niestety jest ochraniany przez „opancerzonego” tygrysa. Polecam stosować uniki /, kiedy zaatakuje oraz mieć aktywowane wszystkie umiejętności: SERCE JAGUARA, OKO ORŁA i WĘŻOWE ŁUSKI. Po zabiciu i dostarczeniu łuku do zleceniodawcy otrzymamy pucharek.

 

braz Szósty zmysł / Sixth Sense
Wytrop i zabij 10 przeciwników mając aktywną Przenikliwość / Hunt and kill 10 enemies while Perception is active.

Trofeum do przeoczenia

Do tego pucharka będzie potrzebna umiejętność OKO ORŁA z kategorii Poszukiwacz. Potrzebujemy do niej roślin Przenikliwości, które umożliwiają wyczuwanie zwierząt i naturalnych zasobów w najbliższym otoczeniu.

Staramy się, jak najszybciej odblokować umiejętność. Jak tylko to zrobimy pamiętamy, aby podczas walki z wrogiem mieć ją aktywną. Polecam zbierać każdą roślinę, na którą się natkniemy, aby później nie mieć problemu z ich szukaniem. Umiejętność aktywujemy wciskając /, a następnie /. Po spełnieniu wymogów, pucharek wpadnie na konto.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Tu i teraz / In the Moment
Zabij 10 przeciwników mając aktywne Skupienie / Kill 10 enemies while Focus is active

Trofeum do przeoczenia

Do tego pucharka będzie potrzebna umiejętność WĘŻOWE ŁUSKI z kategorii Zbieracz. Potrzebujemy do niej roślin Skupienia, które przyspieszają reakcje i spowalniają czas w trakcie celowania.

Staramy się, jak najszybciej odblokować umiejętność. Jak tylko to zrobimy pamiętamy, aby podczas walki z wrogiem mieć ją aktywną. Polecam zbierać każdą roślinę, na którą się natkniemy, aby później nie mieć problemu z ich szukaniem. Umiejętność aktywujemy wciskając /, a następnie (PS)/(XBOX). Po spełnieniu wymogów, pucharek wpadnie na konto.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Wytrzymałość przede wszystkim / Made to Endure
Zlikwiduj 10 przeciwników mając aktywną Wytrzymałość / Takedown 10 enemies while Endurance is active.

Trofeum do przeoczenia

Do tego pucharka będzie potrzebna umiejętność SERCE JAGUARA z kategorii Wojownik. Potrzebujemy do niej roślin Wytrzymałości, które zmniejszają obrażenia od ataków wręcz i na dystans.

Staramy się, jak najszybciej odblokować umiejętność. WAŻNE: Musimy wykonywać ciche zabójstwa nożem, aby likwidowania liczyły się do pucharka. Polecam zbierać każdą roślinę, na którą się natkniemy, aby później nie mieć problemu z ich szukaniem. Umiejętność aktywujemy wciskając /, a następnie /. Po spełnieniu wymogów, pucharek wpadnie na konto.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Żywa rekLAMA / Como Te Llama
Pogłaszcz 5 lam / Pet 5 llamas.

Lamy spotkamy dopiero, kiedy dotrzemy do Ukrytego Miasta – Paititi. Będą rozmieszczone po całym mieście. Nie powinniśmy mieć problemu z ich odnalezieniem, ponieważ będzie ich więcej, niż wymaga to trofeum. Następnym miastem, gdzie je spotkamy będzie San Juan.

 

 

braz Podwodny archeolog / Underwater Archeologist
Zbierz 5 podwodnych artefaktów / Collect 5 underwater Artifacts.

Pucharek otrzymamy w drodze do zloto Perfekcjonista, w trakcie zbierania przedmiotów, ponieważ wiele reliktów znajduje się pod wodą. Skrzynie konkwistadorów również liczą się do pucharka.

 

braz Na wyżyny / New Heights
Wespnij się po nachylonej ścianie po znalezieniu sprzętu wspinaczkowego / Complete a climb after finding the Overhang Climbing Gear.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

W pewnym momencie fabularnym znajdziemy sprzęt wspinaczkowy. Zaraz po tym sprawdzimy go na nachylonej ścianie, jak tylko się wespniemy otrzymamy pucharek.

 

braz A nuż to nóż? / That’s a Knife!
W pełni ulepsz swój nóż / Fully upgrade the knife

Trofeum zbugowane

Nóż, który zrobi sobie Lara ze śmigła samolotu, będziemy mogli ulepszyć dwa razy. Każde polega na czym innym:

 • Pierwsze ulepszenie – będzie dostępne dopiero, jak dotrzemy do Ukrytego Miasta – Paititi. Będziemy mogli nabyć je u jednego z dwóch kupców na rynku. Kosztuje ono 2900 sztuk złota. Ulepszenie umożliwi dostęp do różnych niedostępnych artefaktów.

 • Drugie ulepszenie – w tym przypadku dostaniemy je za ukończenie misji pobocznej Uratuj Hakana. Wątek fabularny doprowadzi nas do górnego miasta Paititi, do którego wejdziemy w Stroju Wężowej Gwardii. Tam spotkamy Etzliego, który opowie nam o ojcu swojej przyjaciółki – Hakanie. Jest więziony i niedługo stanie przed egzekucją. Następnie spotkamy samą dziewczynkę, która poprosi nas o pomoc w jego uratowaniu. Naszym zadaniem jest odwrócenie uwagi strażników poprzez muzyków na rynku, a następnie poproszenie dwóch osób o pomoc w otworzeniu celi. Kiedy dostaniemy się do Hakana, musimy odszukać nowe wyjście z celi. Po wyjściu na plac, dostaniemy drugie ulepszenie noża.

WAŻNE! Jeśli wykonamy misję poboczną przed wykupieniem ulepszenia u kupca, możemy sobie przyblokować pucharek. Ulepszenie noża musimy wykonać w takiej kolejności, jak jest podane powyżej.

 • Aktualizacja 09.10.2018: Najnowszy patch 1.05 niweluje problem z nożem. Jeśli wcześniej wykonaliśmy misję, a później kupiliśmy ulepszenie u kupca, trofeum również dostaniemy. Patch 1.05 rozwiązuje ten problem.

 

braz Zoolog / Zoologist
Zbierz 20 zwierzątek / Collect 20 critters

Do tego pucharka polecam odblokować umiejętność ZDOBYCZ SOWY z kategorii Poszukiwacz. Pozwalana ona zbierać truciznę i jad z pająków i chrząszczy. Dzięki niej, jak tylko przejdziemy obok nich, wystarczy wcisnąć /(XBOX), aby je zebrać. Spotkamy ich dużo w jaskiniach oraz grobowcach. Jeśli gramy na niskim poziomie trudności to Instynkt Przetrwania nam ich podświetla. Na najwyższym poziomie trudności specjalnie ich nie szukałem.

 

braz Legendarny łowca / Legendary Hunter
Upoluj 5 rzadkich zwierząt / Hunt and loot 5 rare animals.

O rzadkich zwierzętach będziemy mogli dowiedzieć się od ludzi w miastach. Wystarczy zagadać / do każdego i natrafimy na osobę, która zaznaczy nam na mapie rzadkie, a czasami niebezpieczne zwierzę. Poniżej wypiszę jakie oznaczenia odkryłem na mapie:

 • Kuwak Yaku – orzeł przed świątynią
 • Ukryte Miasto – kondor na zachodzie miasta, kapibara albinoska w dżungli na zachodzie, wilk w ukrytej wiosce na południu
 • Misja San Juan – wilk na południowym-zachodzie w jaskini, jaguar cesarski na południowym wschodzie
 • Peruwiańska Dżungla – jaguar cesarski w obozie Legowisko Jaguara (brak oznaczenia na mapie). To właśnie na nim zdobyłem pucharek.

 

braz Nieopisane bogactwa / Untold Riches
Zbierz 40 rud złota / Gather 40 gold ore.

Z zebraniem rudy złota nie powinno być problemu. Już w Peruwiańskiej Dżungli miałem wymaganą ilość rudy do pucharka. Wystarczy dobrze się rozglądać. Duże ilości rudy złota znajdziemy podczas plądrowania grobowców. Poniższe źródło daje 5 sztuk złota.

 

braz Strzelec wyborowy / Marksman
Traf 20 razy w głowę z łuku / Perform 20 headshots with the bow.

Trofeum do przeoczenia

Tutaj nie trzeba nic tłumaczyć. Za pomocą łuku musimy zdobyć 20 headshotów. W dużej mierze nabiłem pucharek na łucznikach, którzy do mnie strzelali. Chowamy się za zasłoną i namierzamy jego głowę. Pucharek wpadł bez żadnego grindowania.

Można skorzystać z opcji „wczytania punktu kontrolnego” i nabicia trofeum na jednej grupie przeciwników (bez zabijania ostatniego). Niestety u mnie na najtrudniejszym poziomie trudności to nie działało. Być może ten sposób działa tylko na niższych poziomach trudności, gdzie punkty kontrolne są częste.

 

braz Pierwsza krew / First Blood
Zlikwiduj przeciwnika po cichu ze ściany pokrytej błotem / Perform a Stealth Takedown from a mud-covered wall.

Trofeum do przeoczenia

Pucharek niby można przeoczyć, ale naprawdę byśmy musieli mieć ogromnego pecha, żeby to zrobić. W pewnym momencie gry (po wyjściu ze świątyni w Kuwak Yaku) będziemy przechodzić przez błoto nad którym „zawieszona” jest instrukcja. Kiedy ją zastosujemy, Lara wysmaruje się błotem. Następnie przejdziemy do miejsca z małą grupką wrogów. Po lewej stronie znajduje się ściana pokryta błotem, do której przyklejamy się. Jak tylko przeciwnik zbliży się do nas, likwidujemy go po cichu /. Całość możecie zobaczyć poniżej:

 

braz Nieproszeni goście / Unwelcome Guests
Pozbądź się rozbójników sprzed Kuwak Yaku / Get rid of the pillagers outside of Kuwaq Yaku

Pucharek otrzymamy za wykonanie misji pobocznej Pokonaj Rozbójników.

Była to moja pierwsza misja poboczna, którą wykonałem. W centrum Kuwak Yaku zobaczymy, jak ze schodów zostanie zepchnięta osoba. Po rozmowie z nim dowiemy się, że mieszkańcy wykorzystywani są do pracy. Następnie po rozmowie z Marco dowiemy się, że jego syn zamiast niego został zabrany do pracy. Naszym zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich rozbójników. Udajemy się według oznaczeń na mapie na obrzeża miasta. Tam spotkamy syna Marco, Pablo, który będzie uciekał w stronę miasta. Udajemy się dalej, gdzie napotkamy dwie małe grupy przeciwników. Każdą można bez problemu po cichu wyeliminować. Kiedy to zrobimy wracamy do Marco, gdzie otrzymamy trofeum.

 

braz Na ratunek Hakanowi / I Believe Hakan Fly
Uratuj Hakana z rąk kultystów / Rescue Hakan from the cultists

Pucharek otrzymamy za wykonanie misji pobocznej Uratuj Hakana.

Wątek fabularny doprowadzi nas do górnego miasta Paititi, do którego wejdziemy w Stroju Wężowej Gwardii. Tam spotkamy Etzliego, który opowie nam o ojcu swojej przyjaciółki – Hakanie. Jest więziony i niedługo stanie przed egzekucją. Następnie spotkamy samą dziewczynkę, która poprosi nas o pomoc w jego uratowaniu. Naszym zadaniem jest odwrócenie uwagi strażników poprzez muzyków na rynku, a następnie poproszenie dwóch osób o pomoc w otworzeniu celi. Kiedy dostaniemy się do Hakana, musimy odszukać nowe wyjście z celi. Po wróceniu do dziewczynki otrzymamy trofeum.

 

braz Ku pokrzepieniu serc / Hearts and Minds
Odbierz naszyjnik Manko / Retrieve Manko’s Necklace.

Pucharek otrzymamy za wykonanie misji pobocznej Zdobądź Amulet Wybawcy.

Jest to druga misja, w której będziemy zbierać przedmioty potrzebne do koronacji nowego króla. Po zdobyciu rogu, Ushu poprosi nas, abyśmy zbadali jaskinię, w której znajdziemy Amulet Wybawcy. Uważamy tam na pułapki. Przed amuletem, czeka nas niespodzianka i trochę popływamy. Jak ponownie dostaniemy się do niego, zabieramy go i zanosimy do Ushu. Tam otrzymamy pucharek.

 

braz W locie / On the Go
Wytwórz specjalną amunicję 50 razy / Craft special ammunition 50 times

Specjalną amunicję możemy wytworzyć do każdego rodzaju broni. Na padzie, za pomocą krzyżaków wybieramy konkretną broń i wciskamy /, aby wytworzyć do niej amunicję. W moim przypadku trofeum nabiłem dzięki łukowi. Posiada trzy rodzaje specjalnej amunicji: strzały zapalające, strzały halucynogenne oraz strzały pułapki. Zawsze pilnowałem, aby mieć pełny zapas strzał zapalających. Do innych broni, będzie potrzebne odblokowanie różnych umiejętności, aby móc wytwarzać do niej specjalną amunicję.

 

braz Ciekawostka / Point of Interest
Dowiedz się o 5 ciekawych miejscach od cywili / Learn of 5 interesting locations from civilians

Pucharek zdobyłem już w Kuwak Yaku. Musimy trochę pospacerować po mieście i porozmawiać z mieszkańcami. Trofeum otrzymamy po rozmowie z pięcioma osobami, które oznaczą nam na mapie różne ciekawe miejsca np. złoża rudy, kryptę czy rzadkie zwierzę itp. Jeśli będziemy mieli problem to w innych miastach również spotkamy osoby, które będą miały nam coś do oznaczenia na mapie.

 

braz Święto Dziękczynienia / Thanksgiving
Traf indyka nabojem błyskowym / Shoot a turkey with a Flare Round.

Do tego pucharka będziemy musieli odblokować umiejętność BŁYSK WĘŻA z kategorii Zbieracz. Dzięki niej będziemy mogli wytwarzać naboje błyskowe. Samego indyka spotkamy dopiero w mieście San Juan. Udajemy się do obozu nad brzegiem rzeki i poruszamy się wzdłuż niej. Indyki biegają wokół zawalonej wieży. Strzelamy do jednego z naboju błyskowego i otrzymujemy pucharek.

Jeśli wybijemy wszystkie indyki, a trofeum nie otrzymaliśmy, może wystąpić problem z ich odrodzeniem. Wtedy to przenosimy się do obozu, najlepiej najdalej położonego od tego miejsca. I pieszo wracamy do zawalonej więzy i czekamy. Powinny po jakimś czasie wyskakiwać z krzaków. Jak to nie pomoże to zmieńmy okienko zapisu gry, po tym od razu powinny się pojawić.

 

braz Lepsze wyposażenie / Better Equipped
Zdobądź 3 elementy ekwipunku / Get 3 pieces of equipment.

Trofeum raczej nie powinniśmy pominąć. Otrzymałem je podczas misji pobocznej Znajdź Wygnańców, kiedy dotarłem do piątej osoby, która okazała się kupcem. Od razu zakupiłem u niej dwa elementy ekwipunku: Wytrychy oraz Wciągarkę do liny. Aby pucharek nam wpadł musimy mieć jeszcze jeden element, polecam u kupca w Kuwak Yaku kupić tłumik do pistoletu. Jeśli go mamy to przy zakupie wytrychów oraz wciągarki do liny trofeum pojawiło się na ekranie.

 

braz Droga Gwiazd / Path of the Stars
Rozszyfruj Drogę Gwiazd / Decipher the Path of the Stars.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Día de Muertos / Día de Muertos
Wydobądź sztylet ze Świątyni Księżyca / Remove the dagger from the Temple of the Moon

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Jak rozpętać powódź / Recipe for Disaster
Przeżyj powódź / Survive the flood

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Instynkt Przetrwania / Survival Instincts
Pokonaj jaguara cesarskiego / Defeat the Empress Jaguar

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Ogień życia / Fire of Life
Wkrocz do wewnętrznej sali Świątyni Życia / Enter the Temple of Life’s inner chamber

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Ukryte miasto / The Hidden City
Znajdź Paititi / Find Paititi

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Zaświaty / The Underworld
Wydostań się z cenot / Get out of the Cenotes alive

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Więzy rodzinne / Family Ties
Uwolnij Unuratu z więzienia / Free Unuratu from prison

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Serce węża / Heart of the Serpent
Znajdź Misję San Juan / Find the Mission of San Juan

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Wybranka / The Chosen One
Odszukaj srebrną skrzynię Ix Chel / Find the Silver Box of Ix Chel

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Do punktu wyjścia / Back to Where We Started
Wróć do Paititi / Return to Paititi

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Królowa potępionych / Queen of the Damned
Poznaj niespodziewanego sprzymierzeńca / Make an unlikely ally

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

 

braz Nie lada przygoda / Quite the Adventure
Ukończ główną fabułę gry / Finish the main storyline

Przed końcem głównej fabuły gra poinformuje nas o drodze bez powrotu. Jak tylko porozmawiamy z Etzlim szybka podróż będzie niedostępna, aż do ukończenia kampanii fabularnej.

 

braz Spryt i odwaga / Smart and Resourceful
Ukończ Shadow of the Tomb Raider na poziomie trudności Spryt i odwaga / Complete Shadow of the Tomb Raider on Smart and Resourceful difficulty

Zalecane przejście dla osób, którzy chcą w pierwszej kolejności zaliczyć grę na 100% bez żadnych problemów. Na tym poziomie mamy włączony Instynkt Przetrwania, który bardzo nam to ułatwi. Po zdobyciu zloto Perfekcjonista, bierzemy się za braz Droga przez mękę.

 

braz Rytuał przejścia / Rite of Passage
Ukończ Shadow of the Tomb Raider na poziomie trudności Rytuał przejścia / Complete Shadow of the Tomb Raider on Rite of Passage difficulty.

Więcej szczegółów znajdziecie przy pucharku braz Droga przez mękę.

 

braz Jedność z dżunglą / One with the Jungle
Ukończ Shadow of the Tomb Raider na poziomie trudności Jedność z dżunglą / Complete Shadow of the Tomb Raider on One with the Jungle difficulty.

Więcej szczegółów znajdziecie przy pucharku braz Droga przez mękę.

 

braz Droga przez mękę / Deadly Obsession
Ukończ Shadow of the Tomb Raider na poziomie trudności Droga przez mękę / Complete Shadow of the Tomb Raider on Deadly Obsession difficulty.

Poziom trudności Droga przez mękę będziemy mogli wybrać od samego początku. Jeśli zdecydujemy się, aby nasze pierwsze przejście było na tym poziomie musimy liczyć się z dużymi utrudnieniami. Polecam tylko dla fanów serii, którzy ograli poprzednie części, znają dobrze możliwości Lary oraz nie boją się wyzwań. Specyfikacja poziomu:

Poziom trudności walki:

 • Zdrowie nie regeneruje się w walce. Skrzynki z amunicją pojawiają się rzadko.
 • Brak znacznika przy namierzaniu.
 • Wrogowie mają podwyższony poziom zdrowia, zadają większe obrażenia i znajdują Larę szybciej.
 • Instynkt Przetrwania nie podświetla wrogów.

Poziom trudności eksploracji:

 • Brak białej farby ułatwiającej znalezienie drogi. Krótszy czas na złapanie się krawędzi.
 • Instynkt Przetrwania jest wyłączony podczas eksploracji.
 • Ogniska w obozach są zgaszone, a ich rozpalenia wymaga zasobów. Gra zapisywana jest tylko w obozach.

Poziom trudności zagadek:

 • Lara nie daje żadnych wskazówek. Instynkt Przetrwania jest wyłączony.

Największym dla mnie problemem było to, że gra zapisywana jest tylko w obozach. Przez nieuwagę, czyli głupią śmierć, traciło się kilkanaście dobrych minut grania i trzeba było ponownie dany fragment przechodzić i szukać przedmiotów. Tak więc po każdym większym zbadaniu terenu, koniecznie udajcie się do obozu, aby zapisać grę (w lewym dolnym rogu ekranu, pojawi się ikonka automatycznego zapisu). Boli również brak Instynktu Przetrwania, dosłownie nic w grze nie jest podświetlone – zero podpowiedzi, przedmiotów, celów oraz wyzwań. Jeśli znacie dobrze poprzednie przygody Lary, możecie się bez niego obejść, choć przy szukaniu przedmiotów można natrafić na problemy. Dla osób, którzy po raz pierwszy sięgają po grę, może to być duże utrudnienie. Przy zagadkach i grobowcach nie napotkałem żadnych problemów. Brak białej farby również mi nie doskwierał, zawsze wiedziałem gdzie skoczyć czy zjechać w dół. Podobnie było podczas walki, zawsze w pierwszej kolejności zabijałem z ukrycia. Tak eliminowałem całą grupę wrogów lub połowę i resztę zabijałem w kontakcie.

Jeśli zaliczymy grę na tym poziomie to reszta pucharków związana z innymi poziomami trudności również wpadnie na konto.

 

zloto Perfekcjonista / Completionist
Ukończ grę w 100% / Reach 100% completion

Trofeum zbugowane

Czeka nas długa droga do tego pucharka, ponieważ aby osiągnąć 100% w grze musimy zebrać około 400 przedmiotów. Poniżej wypiszę wszystko co jest wymagane do zaliczenia 100% na każdej mapie:

 • Odkrycie wszystkich obozów
 • Splądrowanie każdego grobowca (srebro Tomb Raider)
 • Wykonanie wszystkich misji pobocznych (braz Dobry samarytanin)
 • Zaliczenie wszystkich wyzwań (braz Na wysokości wyzwania)
 • Odkrycie wszystkich skrzyń skarbów (braz Łowca skarbów)
 • Splądrowanie każdej krypty
 • Zebranie wszystkich reliktów (braz Dr Croft)
 • Zebranie wszystkich dokumentów (braz Dr Croft)
 • Przeczytanie wszystkich płaskorzeźb (braz Dr Croft)
 • Zebranie wszystkich skrytek surwiwalowych
 • Odkrycie wszystkich monolitów

Nie musimy przejmować się zebraniem każdej rudy złota czy jadeitu, które zostaną oznaczone na mapie. Plecaki odkrywcy oraz mapy archiwisty również nie są wymagane do 100%, ale zalecane są do zbierania. Plecaki odrywają położenie wszystkich skrytek surwiwalowych, krypt i skrzyń skarbów. Mapy natomiast odkrywają położenie reliktów, dokumentów, płaskorzeźb i monolitów na mapie.

Jeśli gramy na najniższym poziomie trudności i mamy włączony Instynkt Przetrwania warto zainwestować kilka umiejętności z nim związane, które pomogą w szukaniu przedmiotów:

 • WIZJA SOWY z kategorii Poszukiwacz. Umiejętność podświetla wrogów, zasoby i przedmioty
 • KRUCZY SPRYT z kategorii Poszukiwacz. Umiejętność podświetla pułapki
 • MĄDRA SOWA z kategorii Poszukiwacz. Umiejętność podświetla cele wyzwań
 • ORLI WZROK z kategorii Poszukiwacz. Umiejętność podświetla artefakty, monolity, skrzynie skarbów, mapy archiwisty i plecaki odkrywców

Związku z tym, iż pucharek braz Dr Croft może się zbugować to zdobycie powyższego pucharka również będzie niemożliwe. Oprócz problemów z brakiem zaliczania co niektórych artefaktów, dochodzą jeszcze problemy z monolitami. Mimo ich odkrycia i znalezienia miejsca, w którym został ukryty skarb to nie ma możliwości go wykopania.

 • Aktualizacja 09.10.2018: Najnowszy patch 1.05 niweluje problemy z monolitami. Zaraz po załadowaniu pliku, trofeum powinno się pojawić, jeśli wcześniej mieliśmy uzyskane 100% gry.

Poniżej znajdziecie filmik ze wszystkimi znajdźkami, które powinny być odkryte na mapie:

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości wydawcy - Cenega.