Sleeping Dogs – Poradnik do trofeów i osiągnięć

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sleeping Dogs to spadkobierca serii True Crime, jednak tym razem na znacznie wyższym poziomie. Bardzo przyjemna gra, dobry model walk i przede wszystkim świetny klimat Hong Kongu. Jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, „klon” GTA.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 5/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x7 x41
 • Liczba trofeów offline: 51
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 30 – 40 godzin

 

Wstępne wskazówki:

 • Gra jest tak skonstruowana (dzięki Bogu), że większość rzeczy robimy w trakcie normalnej gry. Jedyne grindowanie to będą zapewne punkty Triady (szczególnie jak nie macie tego DLC, które daje dodatkowe punkty) oraz kasę na zakup wszystkich samochodów. Jeśli chodzi o grind punktów triady, to odsyłam do pucharku Ultimate Fighter / Piekielna gra.
 • Inną metodą zdobywania kasy może być robienie misji dla Trana (dzwonimy do niego przez telefon). Ogólnie chodzi tutaj o standardową kradzież samochodów i dowożenie ich w jak najlepszym stanie. Można czasami zarobić nawet prawie 100k za jedno auto. Jednak walki kogutów i tak są najlepszą metodą zdobywania szybkiej kasy.
 • Zapewne wielu z Was zastanawia się jak zdobyć szybko dużo kasy? Odpowiedź jest prosta…walki kogutów.
 • W Kennedy Town jest port, a tam miejsce gdzie można obstawiać. Jest to jedyne miejsce, która umożliwia postawienie 100,000$ za jednym razem. Czyli wygrywamy zawsze 200,000$ za jednym razem. Kluczem jest robienia save’a po każdej wygranej walce, a w razie porażki robimy load i wracamy do tego miejsca i obstawiamy ponownie. Cała taktyka i strategia w walce kogutów została opisana w tym pucharku Infowlable / Indor.
 • Warto też powiedzieć co nieco o systemie walki, bo sporu osobom może sprawiać początkowo problemy.
 • Jest to tzw. system free-flow, czyli płynna walka z wieloma przeciwnikami. W praktyce wygląda to tak, że im dłużej się tłuczemy bez odnoszenia obrażeń tym większe bonusy otrzymujemy, np. więcej punktów triady. Przeciwnicy dzielą się głównie na 4 kategorię, normalnych, normalnych z bronią biała, grabberów oraz tych z bronią palną. Normalnych możecie bić normalnie oraz łapać ich na , ale nigdy tego nie róbcie z grabberami (mają dwie ręce w okręgu pod nimi i są przeważnie większymi koksami). Przy walce z grabberami musicie używać jedynie systemu kontr i potem nawalanie w nich kombosami na . Kontry na wyprowadzacie dopiero jak przeciwnik podświetli się na czerwono. Jeśli w tym czasie walczycie z innym przeciwnikiem i ktoś za Wami podświetli się na czerwono, to szybko wciskacie i gałkę w jego stronę.
 • Co do przeciwników z bronią to wiadomo, nie podchodzić do nich. Takich można załatwić głównie przy użyciu broni.
 • Jeszcze kilka słów o kombosach. Uczycie się ich u mistrza Kwok, który uczy Was nowych ciosów za każdą oddaną statuetkę Jade (o nich więcej w opisie pucharku). Warto najpierw wybrać górną belkę w rozwoju, ponieważ uczy dużo bardziej przydatnych ciosów. Mój ulubiony to + + + przytrzymać oraz + + + przytrzymać . Mówiąc krótko są to bardzo fajne kopniaki. Dobry jest też kombos + + . Również konkretnie bije. Za to najlepsze kombosy w grze to zdecydowanie łamanie kończyny + Dim Mak, czyli łamanie na + + przytrzymać . Dim Mak można stosować tylko jako kontrę, ale jest to bardzo mocne uderzenie, czyli jak przeciwnik podświetli się na czerwono to wciskamy + . Zawsze najpierw łamcie nogę, a potem wykończajcie Dim Makiem, bo jak zrobicie na odwrót to nie zdążycie dojść do złamania kończyny, ponieważ przeciwnik padnie.
 • Wielu ma z tym problem, przynajmniej na początku. Samochody do garażu dodajemy poprzez kupowanie je u dilerów (ikonka na mapie). Ale odradzam kupowanie na początku czegokolwiek. Zresztą przez całą grę kupiłem raptem kilka fur i tylko nimi potem jeździłem. Radzę Wam bawić się kupowanie dopiero po ukończeniu gry, jak dorobicie się trochę więcej kasy + jak będziecie mieć ubranko, której daje 15% tańsze fury (można je kupić w sklepie odzieżowym w Central, ale trzeba mieć Face/Reputacje na minimum 8 poziomie).
 • W miarę rozwoju gry, poznamy kilka dziewczyn. Będą to AmandaTiffanyNo-Ping oraz trochę później Illyana i Sandra. Jak tylko dostaniecie ich numery telefonu, to od razu się z nimi umówcie, ponieważ dają nam podgląd na mapie na znajdźki. Dziewczyny poznacie w miarę rozwoju wydarzeń w fabule, także nie musicie się specjalnie wysilać, żeby je spotkać w grze. Wygląda to mniej więcej tak:
  • Amanda – widzimy kapliczki zdrowia
  • Tiffany – widzimy statuetki Jade
  • No-Ping – widzimy kamery
  • Illyana – widzimy niebieskie skrzyneczki
  • Sandra – odkrywa nam dodatkowe wyścigi
 • Przedmioty pojawiają się na mini-mapie jak jesteśmy wystarczająco blisko nich. Początkowo będą mieć szary kolor, więc ciężko je dostrzec. Dlatego trzeba uważnie obserwować mini-mapę. Ale jak ktoś chce to zrobić jak najszybciej, to przygotowałem Wam mapki, na którym pokazuję wszystkie kapliczki, statuetki, skrzynki oraz kamery.
 • Pamiętajcie, że możecie zawsze sprawdzić sobie miejscówki na mapie znajdziek, która jest pod , a następnie .
 • Skoro przy znajdźkach jesteśmy to warto w początkowej fazie się rozejrzeć przynajmniej za kilkunastoma kapliczkami, jako że poprawiają one nasze zdrowie. Warto poprawić je o te 2/3 paski, bo czasami może Wam to uratować życie w trudniejszych starciach. Oczywiście wszystko jest opisane w poszczególnych opisach pucharków, do których rzecz jasna zapraszam.

 

Poradnik:

platyna Legenda Hongkongu / Hong Kong Legend
Zdobądź wszystkie trofea Sleeping Dogs™, aby odblokować platynowe trofeum. / Earn all the Sleeping Dogs™ trophies to unlock this platinum trophy.

Jak to w większości sandboxów bywa, zrobienie platyny nie powinno być żadnym problemem, a robienie kolejnych trofeów powinno większości z Was sprawić sporo frajdy. Gra dla mnie jest świetna i żałuję, że nie dali bardziej wymagających pucharków. W każdym razie, nad niektórymi trofeami przyjdzie Wam spędzić trochę czasu, także mam nadzieję, że poradnik się przyda.

 

braz Członek gangu / In With the Gang
Ukończ „Pościg na Nocnym Targu”. / Complete Night Market Chase.

Pierwsza misja w grze, polega głównie na zbieraniu haraczy i klepaniu kilku oprychów, nic szczególnego. Pucharek wpadnie zaraz po jej ukończeniu. Będzie to też Wasz pierwszy pucharek z całej gry.

 

braz Prawo zemsty / That’ll Show ’em
Ukończ „Zemstę”. / Complete Payback.

Kolejny pucharek, który wpadnie Wam sam. Jest to bodajże 9 misja w grze, ale głowy nie daję, bo nie liczę tego. Po prostu grajcie i w końcu Wam wpadnie. Nie będę tutaj spojlerował, bo nie o to chodzi. W każdym razie misja nie jest jakaś specjalnie trudna, żeby też poświęcać jej więcej czasu na opis.

 

srebro Wielka zdrada / A Big Betrayal
Ukończ „Skok w dokach”. / Complete Dockyard Heist.

Jest to jedna z dalszych misji w grze. Oczywiście trofeum wpadnie automatycznie po jej ukończeniu. Nie ma opcji, żeby ją w jakiś sposób pominąć. Jest to część fabuły.

 

srebro Wyjście smoka / Big Smiles All Around
Ukończ „Uśmiechniętego Lee”. / Complete Big Smile Lee.

Ostatni pucharek, który wpada za misję fabularne. Jak można się domyślić, dotyczy on ostatniej misji w grze. Rzecz jasna nie będę pisał co i jak, ale chyba każdy kto ma IQ większe od szympansa łatwo się domyśli jakie zakończenie w grze tego typu może być.

 

braz Pomniejsza reputacja / Minor Face
Osiągnij 2. poziom reputacji. / Achieve Face Level 2.

Czytaj opis pucharku braz Celebryta / Great Face

 

braz Zyskiwanie reputacji / Gaining Face
Osiągnij 5. poziom reputacji. / Achieve Face Level 5.

Czytaj opis pucharku braz Celebryta / Great Face

 

braz Celebryta / Great Face
Osiągnij 10. poziom reputacji. / Achieve Face Level 10.

10 ranga to maksimum jakie możecie zdobyć w grze. Face zdobywacie głównie poprzez pomaganie ludziom, branie udział w wyścigach, wykonywanie przypadkowych eventów, porywanie ciężarówek, kradzenie samochodów na zlecenie, umawianie się na randkę, itd. Po prostu jest to wskaźnik, który wskakuje za wszystko co nie związane z robieniem misji dla policji czy triady. Warto też w miarę szybko zaopatrzyć się w zegarek, który zwiększa otrzymywane punkty Face o 10%. Możecie go kupić w jednym ze sklepów z ciuchami. O dodatkowym bonusie dowiecie się poprzez najechanie na zegarek w sklepie i pojawieniu się lewym dolnym rogu informacji, że ten przedmiot zwiększą otrzymywany % punktów. Oczywiście to nie wszystko. Wraz z każdym levelem otrzymujemy różne dodatki, które opisałem dokładniej poniżej:

 1. Gdy dobijecie Face Meter do maksa (ten żółty pasek po prawej stronie radaru) to odnawia się Wam energią + przeciwnicy się Was boją przez chwilę.
 2. Regeneracja zdrowia po jedzeniu trwa 2x dłużej, herbata z apteki daje 2x więcej ochrony, a napoje energetyczne dają 2x więcej siły.
 3. Gdy Face Meter jest aktywny, możemy rozbroić przeciwnika zwykłym chwytem ((PS)/(XBOX)) lub kontrą (/).
 4. Macie możliwość zadzwonienia po waleta, który przywiezie Wam furę we wskazane miejsce (jaka to ma być fura ustalacie sami w swoim garażu).
 5. Gdy Face Meter jest aktywny, odnosimy 2x mniej obrażeń.
 6. Masaż poprawia przyrost wskaźnika Face o 50%.
 7. Gdy Face Meter jest aktywny, nasze ataki nie mogą być przerwane.
 8. Regeneracja zdrowia przez jedzenie jest 3x dłuższa, napoje energetyczne, herbata oraz masaż są 2x bardziej efektywne.
 9. Gdy Face Meter jest aktywny, nasze uderzenia mają większą moc oraz możemy złapać dowolną klasę przeciwnika.
 10. Macie zniżkę 40% na wszystkie możliwe ubrania w grze.

10 rangę zrobicie bez problemu podczas robienia reszty pucharków. Sam zrobiłem 10 level byłem dopiero nieco poza połową całej gry. Ważne jest wykonywanie tych „Favorsów” / „Przysług”, które pojawiają się od czasu do czasu na mapie w postaci tego żółtego kółeczka. Czasami pojawi się Wam na mini-mapie żółta tarcza. Wykonujecie od razu to zadanie, bo jest event, który uaktywnia się tylko i wyłącznie w danym miejscu jak jesteś w pobliżu. Sprawdzajcie również Wasz telefon, czy nie pojawiły się numery dziewczyn. Jeśli tak to od razu możecie się umówić z nimi na randkę, która również poprawia Wasz wskaźnik. Jednak za najlepszy sposób nabijania wskaźnika Face uważa się wyścigi. Dostaje się tam sporo kasy i sporo punktów reputacji.

 

braz Strojniś / Fashion Statement
Zmień wszystkie części ubioru, korzystając ze swojej szafy lub asortymentu w sklepach. / Change all your clothes in your wardrobe or a clothing store.

Chodzi po prostu o zmianę ubrań na całym ciele (pomijając okulary, łańcuszki czy zegarki).

Trzeba zmienić ubrania na tych częściach ciała:

 • Koszule
 • Spodnie
 • Buty
 • Czapkę

Jeśli np. nie nosicie czapki, a macie już jakieś w szafie, to pucharek nie wpadnie. Musicie założyć jakiekolwiek ciuchy (poza tymi, w których zaczynamy grę), z każdej w/w części.

 

braz Kaskader / Stuntman
Pomyślnie porwij pojazd. / Successfully perform an action hijack.

Pucharek bardzo prosty i wpadnie Wam podczas robienia jednej z misji, jako że porwanie samochodu podczas jazdy będzie jej częścią. Kto grał w Just Cause, może poczuć się trochę jak w domu, bo wygląda to właśnie mniej więcej podobnie. Głównie chodzi o to, że podczas zbliżenia się do samochodu, który chcemy przejąć, przytrzymujemy przycisk . Podczas zbliżania się i trzymania pojawi się biała strzała na samochodzie przed nami. Po odpowiednim zbliżeniu się zmieni ona kolor na zielony i wtedy trzeba ponownie wcisnąć .

Na zwykłych autach wystarczy ta operacja, zaś jeśli chodzi o większe ciężarówki, to po przeskoczeniu na nie będziemy jeszcze musieli dojść do kabiny kierowcy. Oczywiście robimy to normalnie na gałce. Czasami trzeba będzie wcisnąć , żeby nie spaść, ale pojawi się wtedy odpowiednie info na ekranie i czas na naszą reakcję. Nie sposób przeoczyć.

 

braz Plaskacz / A Slap in the Face
Zabij kogoś za pomocą ryby. / Kill someone with a fish.

Tak jest, dobrze czytacie 🙂 Jest to pewne nawiązanie do filmów z Jackie Chanem (a przynajmniej tak mi się wydaje), który walczy zawsze wszystkim co ma pod ręką. Była nawet gra na PSX, gdzie właśnie ryba to była jedna z głównych broni. Wracając do pucharku to najłatwiej go zrobić podczas robienia misji fabularnych.

W pewnym momencie będziemy mieli misję, gdzie trafimy do doków i będziemy musieli walczyć w halach rybnych. Misja zwie się Final Kill. Jest to ta misja, gdzie ścigamy Dogeyes’a, a po drodze walczymy z grupkami przeciwników. Będą tam stały zbiorniki z rybami, do których możemy wrzucić przeciwnika. Musimy rozwalić ten zbiornik, aby ryby z niego wypłynęły. Gdy tak się stanie, to podbiegamy do jednej z nich (powinna świecić się na niebiesko), wciskamy , a następnie spamujemy przy jakimś przeciwniku do momentu aż trofeum nie wpadnie. Oczywiście kontrujcie innych jeśli zajdą Was od tyłu. Innymi misjami gdzie występują ryby są podobno ta w Klubie Bam Bam oraz na samym końcu w restauracji, podczas pogoni za Big Smile Lee. W obu tych miejscach zobaczycie duże akwaria na ścianie. Trzeba je rozwalić i szukać ryby na ziemi.

Poniżej filmik w moim wykonaniu, jeśli macie problemy (misja Final Kill):

 

braz Pierwsze kroki na Baker Street / Take A Bite Out Of Crime
Ukończ sprawę. / Complete a Case.

Case’y / Sprawy to nic innego jak główne misje dla policji. Oznaczone na mapie są niebieską tarczą () i obok misji triad, trzeba je wykonywać, żeby ukończyć wątek fabularny. Case’y mają to do siebie, że składają się z kilku części, przeważnie jest ich około 4. Pomiędzy nimi możemy robić rzecz jasna co chcemy. Pierwsza sprawa dotyczy handlarza narkotyków i nie wymaga od nas jakiś nadzwyczajnych umiejętności. Zresztą żadna nie wymaga, ale są naprawdę ciekawe i bardzo przyjemnie się je robi. Sporo różnych sytuacji, cały czas coś się dzieje.

Więcej możecie przeczytać w pucharku: Case Closed / Sprawa zamknięta

 

braz Oblatany / Man Around Town
Odwiedź Aberdeen, Central, Kennedy Town i North Point. / Visit Aberdeen, Central, Kennedy Town and North Point.

Cała wyspa składa się z 4 dzielnic, które są wymienione właśnie w opisie. Są one dostępne od razu na starcie gry, nie tak jak w GTA, że trzeba najpierw dojść do danego punktu w grze. Wystarczy jedynie do nich wjechać, tak żeby na górze ekranu pojawiła się nazwa owe dzielnicy. Pucharek wpadnie Wam sam, jako że podczas gry tak czy siak zwidzicie całą wyspę, więc nie ma sensu się tutaj rozwodzić. Mi osobiście pucharek wpadł podczas pierwszego wyścigu, gdzie jedziemy autostradą i jeśli mnie pamięć nie myli, to zahaczamy o kilka dzielnic.

braz Żarłok / Foodie
Skonsumuj 10 różnych rodzajów jedzenia lub napojów. / Try 10 different foods or drinks.

Podobnie jak w GTA i tutaj możemy odnowić zdrowie poprzez jedzenie w pobliskich stanowiskach z jedzeniem. Jeśli chodzi o picie to możemy je kupić w automatach, albo w sklepach przy ulicach, albo na odpowiedniej „wystawie” na targu. Niektóre rzeczy można kupić również w aptece, np. herbatę. Różnica jest taka, że tutaj po zjedzeniu/piciu dostajemy na jakiś czas buffa, który np. odnawia nam cały czas zdrowie (po jedzeniu, albo nasze ciosy są mocniejsze (po piciu). Sporo rzeczy można kupić na Nocnym Targu, gdzie zaczynamy swoją przygodę w grze, a następnie na rybnym targu w Aberdeen. W każdym razie zawsze przed misją radzę coś zjeść/wypić, żeby mieć te buffy, bo trwają one nawet dość długo. Dlatego jeśli stosujecie się do tej zasady, to ten pucharek to tylko formalność.

Poniżej macie listę wszystkich rodzai pokarmów oraz napoi:

 • Noodle Bowl / Miseczka Noodli
 • Pork Bun / Bułeczka Wieprzowa
 • Ice Cream / Lody
 • Fish Dumpling Skewer / Szaszłyk z rybą i kluskami
 • Chicken on a Stick / Kurczak na patyku
 • Roast Duck / Pieczona Kaczka
 • Curry Fish Balls / Kuleczki Rybne z Curry
 • Spicy Squid / Ostry Kalmar
 • Waffle Eggs / Jajkowe wafelki
 • Dragon Kick / po prostu napój energetyczny
 • Herbal Tea / Herbata

Tłumaczyłem te nazwy z głowy, więc jak coś wyszło śmiesznie to przepraszam. 🙂

 

braz Architekt krajobrazu / Environmentalist
Dokonaj 5 niepowtarzalnych zabójstw za pomocą elementów otoczenia. / Perform 5 unique environmental kills.

Podczas większości walk, gdy kogoś złapiecie na (PS)/(XBOX) podświetli się Wam jakiś obiekt na czerwono. Może to być śmietnik, klimatyzator, zbiornik z rybami, hak zwisający z sufitu, itd. Jest tego sporo i wymienić z głowy nie sposób. Naszym zadaniem jest złapanie jakiegoś rzezimieszka, podprowadzenie go pod dany obiekt, a następnie ponowne wciśnięcie (PS)/(XBOX). Nasz bohater wykona wtedy efektywne wykończenie gościa, a nam zalicza kolejne zabicie do pucharku. Warto dodać, żebyście pamiętali o tym, że nie każdego można sobie tak normalnie złapać. Będziecie walczyć z różnymi przeciwnikami, więc trzeba łapać odpowiednich. Nie ma problemu z łapaniem tych mniejszych i bezbronnych, ale nie próbujcie z tymi większymi koksami oraz z uzbrojonymi, bo po prostu sparują Wasze chwyty. Co by jednak nie było, to większość da się spokojnie łapać, więc możecie to robić metodą prób i błędów. Inną dobrą wskazówką może być też to, że jak powalimy kogoś na ziemię (ale nie zabijemy), to jak przytrzymamy (PS)/(XBOX) nad nim, to możemy go podnieść i złapać. Pucharek rzecz jasna wpadnie sam, jako że walk bez użycia broni jest tutaj większość. W końcu to Hong Kong, tutaj rządzi kung-fu, a nie ołów 😛

braz Gadżeciarz / Gadgetman
Otwórz zamek wytrychem, podłóż pluskwę, namierz telefon, włam się do sejfu oraz zhakuj kamerę. / Pick a lock, plant a bug, trace a phone, crack a safe, and take over a spy camera.

Brzmi skomplikowanie, ale tak nie jest. Wszystkie te czynności będziemy wykonywać podczas robienia kolejnych misji, więc po prostu będziecie musieli je zrobić, czy tego chcecie czy nie. Każda ta czynności to taka mini gierka. Opisze je pokrótce, bo są tak proste, że nawet małe dziecko by ogarnęło o co chodzi.

 • Hackowanie kamery – jeśli ktoś grał kiedyś w taką grę jak Mastermind, to będzie się czuł jak w domu. Chodzi o to, że mamy 4-cyfrowy kod do złamania. Wygląda to tak, że podajemy najpierw cztery losowe liczby (nie mogą się powtarzać). Następnie gra nam pokazuje, czy liczby są w dobre i w dobrym miejscu, czy są dobre, ale w złym miejscu, no i nieprawidłowe liczby. Teraz trzeba przestawiać żółte, a czerwone zastępować liczbami wcześniej nieużywanymi. Ja robię tak, że zawsze wpisuje 0123, a potem tam gdzie pojawi mi się czerwone, to wpisuje kolejne wyższe liczby, do momentu aż nie będzie zielona, albo żółta. Hackować możecie bez końca, tzn. macie określoną ilość prób na dane urządzenie, ale możecie to powtarzać ile razy tylko chcecie. Poniżej opisałem to na przykładzie:

PRZYKŁAD HACKOWANIA

Podchodząc do skrzynki od kamery otworzy się Wam telefon i trzeba będzie wpisywać liczby. Jak mówiłem, zaczynamy od 0123 (kombinacja na samej górze). Pokazało mi, że liczba „2” jest dobra, ale w innym miejscu. Reszta na czerwono, czyli odpadają i szukamy dalej, najlepiej poprzez wpisanie kolejnych liczb czyli 456. Teraz pokazało, że 4 i 5 są również dobre, ale w innych miejscach, 2 po zmianie miejsca nadal powinna być w innym. Także tym razem przesuwamy trzy liczby w inne miejsca, a ostatnią dobieramy znów inną, w tym wypadku 7. I tak musimy kombinować i przesuwać liczby, aż wszystkie będą na zielono. Mam nadzieję, że kumacie, bo już łatwiej się tego wytłumaczyć nie da 🙂

 • Podkładanie pluskwy – w zależności gdzie podkładamy, będziemy wcześniej musieli odkręcić kratkę, tutaj wystarczy kręcić lewą gałką. Następnie podkładanie pluskwy odbywa się w taki sposób, że mamy 2 kwadratowe pola, lewe to lewa gałka, a prawe to prawa. Najpierw szukamy na lewym polu odpowiedniej częstotliwości i patrzymy kiedy okrąg zrobi się zielony, a nad polew zacznie pojawiać się zielony pasek. Trzymacie gałkę w tym miejscu do momentu aż pasek nie doleci do końca, a potem robicie to samo z drugim polem. Na samym końcu robicie oba pola naraz. Jak trzeba to zakręcacie kratkę i ot cała czynność.
PODKŁADANIE PLUSKWY

Przeważnie trzeba odkręcić kratkę, robimy to kręcąc lewą gałką w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara.

    

Następnie będziecie mieć na telefonie dwa pola. Na lewym kręcimy lewą gałką, a na prawy prawą. Musicie tak celować, aby okrąg zrobił się zielony, a pasek na górze zaczął lecieć do końca. Po udanej lewej, trzeba zrobić prawą.

Na samym końcu trzeba namierzyć dwie równocześnie, czyli kręcimy lewą i prawą gałką.

Jak paski dobiegną do końca to zostanie Wam tylko zakręcenie kratki i gotowe.

 • Wytrych – prosta sprawa. Prawą gałką musimy lekko podnosić kolejne zapadki zamka aż nie zmieni koloru na zielony. Gdy to zrobimy to lewą gałką przesuwamy wytrych w lewo i robimy to samo na kolejnej zapadce. Gdy zrobimy wszystko to zamek jest otwarty. Nic trudnego, standard wykorzystywany w wielu grach.
WYTRYCH

Sprawa prosta. Zaczynamy od ostatniej zapadki i lekko podnosimy prawą gałkę. Jak zobaczymy, że zmienia kolor na zielony to lewą gałką przesuwamy wytrych w lewo i robimy tak z kolejną zapadką. I tak aż nie otworzymy wszystkich zapadek w zamku.

 • Włamanie się do sejfu – jeśli oglądaliście starsze filmy, to na pewno będziecie wiedzieć o co chodzi. Trzeba kręcić aż nie usłyszymy dźwięku zamka i liczba na górze nie pojawi się na zielono. Jak będziemy się zbliżać do odpowiedniej liczby, to fale dźwiękowe na telefonie zaczną się robić żółte, także wtedy zwolnijcie bo zapewne następna liczba jest tą odpowiednią. Następnie kręcimy w drugą stronę i szukamy kolejnej liczby, która pojawi się na zielona, potem jeszcze raz w lewo i po znalezieniu odpowiedniej liczby zamek jest otwarty. Pamiętajcie tylko, że jak szybko będziecie kręcić to żadna liczba nie podświetli się na zielono, bo po prostu nie zdąży. Róbcie to ostrożnie.
 • Namierzanie telefonu – jest to wg mnie najtrudniejsza czynność i załapałem ją dopiero za drugim razem. Chodzi o to, że najpierw musimy dojechać samochodem w odpowiednie miejsce, to jest prost, bo mamy mini-radarek i musimy po prostu dojechać do centralnego punktu. Następnie przychodzi pora na trudniejszą fazę. Teraz musimy wybrać obszar, w którym chcemy namierzać (to jeszcze jest proste) poprzez wybranie tego, gdzie kreski są na zielono. No i teraz najtrudniejsza faza. Mamy mapkę danej dzielnicy i pojawiające się na niej 4 zielone ludzki. Poprzez klikanie na zmieniamy antenę i pojawiają się inne 4 zielone ludziki. Naszym zadaniem jest wybranie tego ludzika, który na każdej antenie pojawia się w tym samym miejscu. Gdy już wiecie, który to, to najeżdżacie kwadratem i przytrzymujecie na nim . Jeśli wszystko poszło dobrze, to kwadrat zrobi się zielony i sekwencja się uda. Czynność wymaga trochę wprawy w wyłapywaniu tego ludzika, ale i tak dacie sobie rady po kilku próbach.
NAMIERZANIE TELEFONU

Gdy już dojedziemy do centralnego punktu trójkąta, to przejdziemy do prawidłowego namierzania. Najpierw trzeba wybrać dany sektor na mapie, wybieramy ten gdzie kreski świecą się na zielono.

Teraz będzie właśnie najtrudniejsza część, czyli trzeba wybierać na pantenty i patrzeć, który chłopek z czterech dostępnych zawsze podświetla się w tym samym miejscu.

U mnie to był chłopek, który pojawił się właśnie w miejscu, gdzie zaznaczyłem kwadratem. Następnie trzeba przytrzymać i namierzanie jest zakończone pomyślnie. W razie niepowodzenia możecie próbować ponownie, ale pamiętajcie, że macie ograniczony czas tutaj.

 

braz Bezpieczny kierowca / Safe Driver
Jeźdź po mieście przez 2 minuty bez przerwy, nie uszkadzając swojego samochodu. / Cruise for 2 minutes straight without damaging your car.

Bardzo prosty pucharek, ale jednak wymaga trochę opanowania.Należy go rzecz jasna zrobić na autostradzie jakimś najwolniejszym autem. Ja wybrałem jednego z tych mini-vanów, które non-stop krążą po miasta. Chodzi o to, że na autostradzie są co jakiś czas zwężenia i roboty drogowe. Szybkim autem po prostu za szybko byście tam dojechali i walnęli z coś, a w rezultacie pucharek poszedł by się paść. Najlepiej jest zacząć właśnie od jakiś robót na drodze i wybrać w miarę prosty kawałek autostrady, żeby nie bawić się na zakrętach.

Poniżej przedstawiam Wam mój filmik, jak ja to zrobiłem:

 

braz Świr z pistoletem / Gun Nut
Użyj 10 różnych rodzajów broni palnej do pokonania przeciwników. / Use 10 different firearms to defeat enemies.

Broń palna w Sleeping Dogs to naprawdę rzadkość, a styczność z nią będziemy głównie mieć tylko w misjach, gdzie są walki triad. Normalnie na mieście broni nie znajdziecie (poza bagażnikiem wozu policyjnego oraz swoim mieszkaniem po skończeniu gry). Nosić i tak możecie tylko jedną broń. Możecie mieć ewentualnie schowany pistolet, ale jak chcecie go wyciągnąć to i tak Wie upuści główną broń. Co by nie było, rodzai broni w grze jest troszkę więcej, z tym że są również opcje jednego rodzaju, np. z taktyczną lampką czy karabin z granatnikiem. Wersje z lampką i bez są bodajże liczone jako dwa różne rodzaje, ale głowy nie daję. Ja musiałem powtórzyć jedną misję, bo ominąłem srebrną .45.

W każdym razie lista broni prezentuje się następująco (nazwy angielskie, jako że gram w wersję ANG):

 • 9mm Pistol – standardowa broń, bardzo często używana przez najniższe triady.
 • Gold .50Cal Pistol – złoty Desert Eagle, będziecie mieć do niego dostęp tylko po skończeniu gry, albo w misji „Big Smile Lee” po zabiciu Ponytail’a (Kucyka?).
 • Silver .50Cal Pistol – jedyne miejsce w jakim udało mi się go dorwać to podczas misji w Klubie Bam Bam. Będą go mieć goście na balkonie (czyli tam gdzie startujemy)
 • .45cal Pistol – kolejny standardowy pistolet, podczas większości misji triady strzelają właśnie z niego.
 • .45cal Pistol w/ Taclight – to samo co wyżej, tyle że z lampką.
 • Assault Rifle w/ Taclight – karabin szturmowy z lampką. Będą z niego strzelać triady troszkę później w grze. Bodajże w szpitalu będzie pierwsza misja z karabinami.
 • Assault Rifle – j/w
 • Assault Rifle w/ Grenade Launcher – jedyne 2 misje, w których będziecie mieć dostęp do tej giwery to Pogrzeb oraz Cywilna Niezgoda (?). Granatnik przełączacie na :r3:.
 • Anti-Riot Shotgun w/ Taclight – jedyna misja, w której będzie ten shotgun to Cywilna Niezgoda (?). Jest to coś w rodzaju SPASa z Battlefielda. Czyli shotgun walący jak z karabinu.
 • Anti-Riot Shotgun – j/w
 • Pump Shotgun – można go dorwać w misji np. w szpitalu, bądź z bagażnika wozu policyjnego (jak odkryjecie odpowiedni uprgrade).
 • Machine Pistol – pistolet maszynowy. Jeśli mnie pamięć nie myli to właśnie z niego będzie strzelać podczas pościgów.
 • .45 Cal SMG – – bardzo częsta broń w wielu misjach, nie do ominięcia.
 • .45 Cal SMG w/ Taclight – j/w
 • Gold. Cal 45 SMG – ze złotą wersją sam się osobiście nie spotkałem przez całą grę, albo po prostu nie wiedziałem, że ją mam akurat.

Tak jak pisałem wcześniej, bronie dostępne są tylko w misjach. Nie ma tutaj sklepów z bronią, nie leży ona na ulicy czy w jakiś zakamarkach. Pamiętajcie też, żeby w miarę możliwości, podczas każdej misji zabić z każdej broni, która jest dostępna. Najłatwiej to zrobić poprzez rozbrajanie przeciwników na + (po odblokowaniu). Następnie już w czasie przejmowania broni, wciskacie i trzymacie , aby zwolnić czas i od razu heada gościowi w głowę. Jest to też świetna metoda na robienie dużej ilości punktów triady.

 

braz Co wpadnie w ręce / Whatever’s Handy
Użyj 10 różnych broni do walki wręcz, aby pokonać przeciwników. / Use 10 different melee weapons to defeat enemies.

Podobna sytuacja jak z bronią palną. Broń białą dorwiecie również tylko i wyłącznie od przeciwników (no i klucz z bagażnika samochodu). Dlatego koniecznie musicie się nauczyć odbierać im broń, albo szybko położyć gościa z jakimś orężem i następnie go zabrać na . Jednak broń biała nie jest niezniszczalna, to nie GTA. Każda sztuka ma swoją wytrzymałość (można ją poprawić w ulepszeniach triady). Mimo wszystko sprawa jest tutaj dużo prostsza niż w przypadku broni palnej, jako że wraz z kolejnymi misjami, coraz więcej przeciwników będzie miało jakąś broń przy sobie. Będą to noże, tasaki, a nawet maczeta w jednym przypadku. Od cywilów można zabrać np. torebkę lub parasol, które jak najbardziej się też liczą. O rybie wspominałem już nieco wyżej, ale jest ona dostępna raptem w kilku misjach.

Lista prezentuje się następująco:

 • Baton / Pałka – walczą nią głównie przeciwnicy pod kamerami, które trzeba zhakować (Drug Busty).
 • Briefcase / Waliza – upada cywilom, musicie albo go potrącić, albo uderzyć, żeby wypadła.
 • Cooking Wok / Wok do gotowania – można go zabrać gościom co robią jedzenie w tych rollbarach.
 • Crowbar / Łom – będziecie go można zdobyć w misji Stickup & Delivery.
 • Fish / Ryba – wszystko jest w opisie pucharku „Slap in the Face”.
 • Grocery Bag / Siatki – wypadają przechodniom, tak samo jak w przypadku walizki.
 • Kitchen Knife / Nóż kuchenny – używany w większości walk przez triady, bez problemu go znajdziecie.
 • Knife / Nóż – tak samo jak w przykładzie powyżej.
 • Lock Cutter / Szlifierka – dostępna tylko i wyłącznie w misji związanej z napadem na doki.
 • Machete / Maczeta – dostępna tylko i wyłącznie w misji, gdzie będziemy walczyć z Tongiem.
 • Meat Cleaver / Tasak – tak samo jak nóż, również będzie bardzo często używany przez triady.
 • Purse / Torebka – kolejny przedmiot od cywilów, zasady takie same jak z walizką czy siatkami.
 • Shovel / Łopata – dostępna jest na Cmentarzu.
 • Tire Iron / Klucz do kół – dostępny z każdego bagażnika samochodu.
 • Umbrella / Parasol – to samo jak z resztą cywilnych przedmiotów, tyle że tutaj musi padać, logiczne w sumie.

Mi osobiście pucharek wpadł już w połowie gry. Większością tych przedmiotów będziecie walczyć tak czy siak. Walka nimi odbywa się standardowo, czyli po podniesieniu na wciskamy i uderzamy do momentu aż dana broń sie nie zepsuje i Wie jej nie wyrzuci.

 

braz Turysta / Tourist
Wygraj zakład w walce kogutów. / Win a bet on a cockfight.

Jest kilka miejsc na mapie, gdzie można udać się na walki kogutów. Jedno w North Point (maksymalne zakłady to 1,500$), a drugie w Kennedy Town na statku (maksymalne zakłady to 100,000$). Oczywiście by dostać pucharek musicie obstawić odpowiednio jednego kurczaka. Co do taktyki wybierania kurczaka oraz metody na szybką kasę, zapraszam do opisu pucharku poniżej.

 

braz Indor / Infowlable
Wygraj 50 000 HK$ w jednej walce kogutów. / Win 50,000 on a single cockfight.

Można to zrobić tylko i wyłącznie w Kennedy Town. Jest tam „kurczaczek” w tym porcie na zachodniej stronie mapy (na tym wystającym cyplu). Tutaj to macie na mapie, o które walki kurczaków chodzi.

Jest to jedyne miejsce w grze, gdzie można maksymalnie obstawić 100,000$ i wygrać 200,000$. Również jest to najlepsze miejsce do zarabiania szybkiej kasy w grze. Kluczem jest po prostu robienie save’a po wygranej walce i w razie porażki zrobić load, udać się ponownie na miejsce walk i obstawiać. Wielu twierdzi, że walki kurczaków są w pełni losowe. Zgadzam się z tym, ale nie powiedziałbym, że w pełni. Użytkownik na jednym forum zrobił bardzo fajną analizę tych walk i można mniej więcej przewidywać, który kurczak wygra. Wg moich obliczeń to tak na 5 walk udaje się przewidzieć 3, co i tak jest dobrym wynikiem wg mnie.

Ilość wygranych kurczaka teoretycznie nie ma znaczenia. Zdarzyło mi się, że miałem kurczaka co miał 6 wygranych, a drugi 0, a mimo tego ten z 0 wygrał. Jednak przy stosowaniu poniższej strategii zalecam wychodzenie i wchodzenie do momentu aż różnica nie będzie wynosić więcej niż 2/3 wygrane. Wtedy zauważyłem te zasady działają najlepiej.

Poniżej zasady walk i obstawienia odpowiednich kurczaków:

Są 4 kolory kurczaków:

 • Langshen – Kurczak A
 • Jersey Giant – Kurczak B
 • Road Island Leghorn – Kurczak C
 • Brahama – Kurczak D

Wygrany/przegrany:

 • Kurczak A – pokonuje Kurczak B, ale przegrywa z Kurczak C i Kurczak D
 • Kurczak B – pokonuje Kurczak C i Kurczak D, ale przegrywa z Kurczak A
 • Kurczak C – pokonuje Kurczak A, ale przegrywa z Kurczak B i Kurczak D
 • Kurczak D – pokonuje Kurczak A i Kurczak C, ale przegrywa z Kurczak B

Czyli w praktyce wygląda to tak:

 • Langshen – pokonuje Jersey Giant, a przegrywa z Road Island Leghorn oraz Brahama
 • Jersey Giant – pokonuje Road Island Leghorn i Brahama, a przegrywa z Langshen
 • Road Island Leghorn – pokonuje Langshen, a przegrywa z Jersey Giant oraz Brahama
 • Brahama – pokonuje Langshen i Road Island Leghorn, a przegrywa z Jersey Giant

Ostrzegam, że te zasady nie zawsze się sprawdzają! Miałem kilka walk pod rząd, gdzie te zasady brały w łeb, a kilka gdzie działały. Także jest to po prostu losowe w większości przypadków, ale na pewno ten poradnik powyżej sprawdzi się lepiej niż losować w ciemno. Róbcie też ten save po każdej wygranej walce, żeby nie tracić niepotrzebnie potem pieniędzy na odrabianie.

 

braz Kleptoman / Kleptomaniac
Uprowadź 5 ciężarówek i przejmij ich ładunek. / Hijack 5 trucks and collect their cargo.

Ciężarówki nauczymy się przejmować troszeczkę później w grze, ale też nie aż tak daleko. Wystarczy zrobić kilka misji fabularnych, żeby się tego nauczyć. Na początek jest do dobry sposób na zarobienie kilku dodatkowych $$. Cały proces przejmowania opisałem w pucharku Stuntman / Kaskader, także jak macie problemy z tym to zapraszam tam. Ciężarówki, które można przejąć wyglądają jak wozy pancerne i zawsze mają nad sobą pomarańczową tarczę. Gdy zobaczymy taką ciężarówkę to musimy podjechać za nią jakimś samochodem/motorem i wykonać prawidłowo przejęcie. Po porwaniu będziemy ścigani przez policję, więc musimy ją jakoś zgubić. Zalecam taranowanie na i uciekanie prostymi drogami, bo na uliczkach stracicie zbyt dużo czasu tym mułem. Gdy już uciekniecie policji, to na mapie pojawi się punkt Drop Off, czyli tam gdzie mamy odwieść naszą furę. Mini-radar pokaże Wam trasę, a jak nie to wciśnijcie i powinna się pokazać. Po odwiezieniu powinniśmy dostać około 20,000$. Wykonajcie to 5 razy i pucharek będzie Wasz. Polecam również robić to później, bo jednak 20k to trochę kasy jest. Będzie na waciki. 🙂

 

braz Strzelec wyborowy / Sharpshooter
Przestrzel gliniarzowi opony w trakcie ucieczki przed pościgiem. / Shoot out a cop’s tires while fleeing in a police chase.

Radzę zrobić to dopiero po skończeniu gry, ponieważ wtedy będziecie mieć broń w każdym swoim mieszkaniu, więc odpada Wam problem z szukaniem ołowiu. Oczywiście jak podczas misji będziecie ścigani przez policję to możecie to również wtedy zrobić, czas i miejsce nie mają żadnego znaczenia. Byle tylko strzelić w oponę gliniarzom i tyle. W każdym bądź razie, gdy zacznie Was ścigać policja i macie już czym strzelać to wciskacie /, aby Wei wychylił się z auta, a strzelacie na / bądź / . Celujecie rzecz jasna w opony. Po udanym strzale, radiowóz poszybuje w powietrze, a Wam zaraz po tym powinien wpaść pucharek.

Poniżej filmik jak ja to zrobiłem:

 

srebro Sprawa zamknięta / Case Closed
Zakończ wszystkie sprawy. / Complete all cases.

Case’y / Sprawy, misji Triady, są głównymi misjami fabularnymi, także nie sposób ich po prostu pominąć. Oznaczone na mapie są niebieską tarczą (). Spraw w całej grze mamy 4, ale są podzielone mniej więcej na 3/4 podmisje. Chyba tylko sprawa nr 3 ma 4 podmisje, reszta ma po 3. Oczywiście pomiędzy podmisjami mamy wolne, także nie trzeba robić od razu całej jednej sprawy. Jeśli chcecie się dowiedzieć o czym są sprawy zapraszam do spojlera poniżej. Opisuje je rzecz jasna z grubsza, bo przecież każdy podczas gry sobie sam odkryje o co chodzi w danej misji.

 1. SPRAWA #1 -Musimy namierzyć dilera narkotyków „Popstar”, a następnie pomóc mu w zebraniu kilku haraczy. Następnie trzeba zhakować kamerę, aby móc złapać jego dostawcę. Na samym końcu musimy zebrać dowody w postaci zdjęć, gdzie Popstar morduje gościa.
 2. SPRAWA #2 -Trzeba dorwać mordercę kierowców nocnych wyścigów. Musimy wygrać parę wyścigów, aby przykuć jego uwagę. Następnie trzeba będzie podłożyć mu pluskwę w samochodzie i go śledzić i słuchać przebiegu konwersacji z jego wtyczką. Potem będzie trochę dramatu ze śmiercią Ace’a (gość który miał pokonać mordercę), itd. Ostatecznie ścigamy się z naszą ofiarą i po prostu dorywamy go i kończymy sprawę.
 3. SPRAWA #3 – Kolejne morderstwa. Tym razem mamy do czynienia z kimś kto profesjonalnie wycina narządy członkom triad. Dowiadujemy się w trakcie misji, że pewien chirurg robi nad wyraz dużo operacji nerek, a my mu zakładamy pluskwę i przeszukujemy sejf. Gdy mamy wystarczającą ilość dowodów to dzwonimy do porucznik Teng, a ta robi już całą resztę.
 4. SPRAWA #4 – Tutaj mamy sprawę dziewczyny nielegalnie przebywającej w Hong-Kongu, która po prostu zniknęła. O pomoc prosi nas Illyana, bo zniknęła jej koleżanka Kaczuszka. Podczas misji dotrzemy na statek, gdzie uprawiany jest nielegalny hazard i będziemy musieli postawić naszą koleżankę w zakładzie. Koniec końców robi ona za przynętę, a my dowiadujemy się gdzie są przetrzymywane dziewczyny. Trochę walki, ratujemy je i koniec.

Jeśli będziecie robić tylko sprawy, a nie misje triady, to w pewnym momencie niebieska tarcza Wam się nie pokaże. Gra jest tak zrobiona, że trzeba mniej więcej iść równo w obu kategoriach, bo po prostu tak leci fabuła. Wg mnie świetne rozwiązanie, które nie powoduje, że mamy misz-masz na mapie i nie wiemy jaką kolejną misję zacząć.

 

srebro Przyjemniaczek / Mr. Nice Guy
Ukończ wszystkie przysługi. / Complete all Favors.

Przysługi oznaczone są na mapie taką ikonką . Pojawiają się one wraz z przechodzeniem kolejnych misji. Zalecam robienie każdej przysługi jak tylko pojawi się na mapie, aby mieć ją z głowy. W dodatku za przysługi otrzymujemy sporo punktów reputacji oraz kasy, które w początkowym stadium gry bardzo się przydają. Jeśli jednak nie będziecie ich robić regularnie to nic nie szkodzi, bo one nigdy nie znikną, także możecie je sobie nawet w spokoju zrobić po ukończeniu głównego wątku fabularnego. Przysługi, jak sama nazwa mówi, polegają głównie na pomaganiu różnym osobom, niekiedy z negatywnym skutkiem dla nas. Nie jest to nic trudnego, są to bardzo proste i krótkie misje, na zasadzie podwieźć kogoś, złapać złodzieja, itd. Randki również są zaliczane do przysług w razie czego.

Rozkład tych misji wygląda mniej więcej tak:

North Point (10 misji):

 • Fashion Advice
 • Hospital Bills
 • Quiet Drive
 • Ting’s T-Shirt
 • Cheaters Never Prosper
 • Quick Fix
 • Red Handed Tiffany
 • Follow Tiffany
 • Escort an Ally
 • Escort an Ally Redux

Central (10 misji):

 • Just a Little Driving
 • Cheaters Never Prosper Part 2
 • Turn Losers into Winners
 • Distract the Cops
 • Pied Pier
 • Convoy Intercept
 • Real Men don’t Karaoke – K-Bar
 • Tang’s New Toy
 • Tang’s Newer Toy
 • Beat the Heat

Kennedy Town (4 misje):

 • Cheaters Never Prosper Part 3
 • Safe Delivery
 • Show What You’ve Got
 • Tang’s Toy

Aberdeen (5 misji):

 • Truck Recovery
 • Pied Piper Redux
 • Show What You’ve Got Again
 • Drunk Disposal
 • Broken Parts

 

braz Imprezowicz / Event Driven
Ukończ połowę wydarzeń w otwartej rozgrywce. / Complete half of the open world events.

Czytaj opis pucharku: braz Imprezario / Event Planner

 

braz Imprezario / Event Planner
Ukończ wszystkie wydarzenia w otwartej rozgrywce. / Complete all of the open world Events.

Na szczęście „zdarzenia losowe” nie są aż tak bardzo losowe. Chodzi o to, że pojawiają się one tylko jak znajdziemy się w miarę blisko owego zdarzenia. Pojawi się nam na mini-radarze taka ikonka. Czyli np. jak na mieście będziemy blisko złodzieja, który kradnie torebkę, albo przejedziemy obok zaparkowanego samochodu z bagażnika którego dobywa się czyiś głos, itd.

Zdarzenia te dzielą się na 3 kategorie:

 • Znalezienie kogoś w bagażniku
 • Pozbycie się pijaka spod sklepu
 • Złapanie złodzieja

Pamiętajcie, że niektóre zdarzenia wymagają odpowiedniej pory dnia i nocy. Także jak jesteście pewni, że czegoś nie zrobiliście to przyjdźcie tam o innej porze dnia. Np. złodzieje nigdy nie pojawiają się podczas nocy i deszczu. Dlatego najlepiej robić większość tych zadań w dzień, bo wtedy nie powinno być problemów z niczym. Do tego należy jeszcze doliczyć 17 Drug Bustów, które również liczone są do tego pucharku, ale te pojawiają się regularnie na mapie. Także nie trzeba jeździć po mieście i ich szukać. Drug Busty są oznaczone jasno niebieską tarczą na mapie .

Wszystkie te zdarzenia są na szczęście zawsze w tych samych miejscach więc dzięki poniższej mapce spokojnie je zrobicie:

 

braz Pierwsza zasada to… / Martial Law
Pokonaj cztery podziemne kręgi. / Defeat all 4 Martial Arts Clubs

Mamy 4 kluby walki na całej mapie. Oznaczone są one ikonką . Składają się z 6 rund i każda jest trudniejsza od drugiej. Zalecam zrobienie jej dopiero po odkryciu takich ruchów jak łamanie nogi + Dim Mak. Dzięki tej kombinacji przechodzicie każdą walkę bez żadnego problemu, bez względu na to ilu jest przeciwników. Łamanie robimy kombinacją + + przytrzymać , a Dim Mak można stosować tylko jako kontrę, ale jest to bardzo mocne uderzenie, czyli jak przeciwnik podświetli się na czerwono to wciskamy + . Zawsze najpierw łamcie nogę, a potem wykończajcie Dim Makiem, bo jak zrobicie na odwrót to nie zdążycie dojść do złamania kończyny, ponieważ przeciwnik padnie. Pamiętajcie również, żeby przed przystąpieniem do walki kupić sobie jakieś jedzenie (regeneracja zdrowia), herbatę (odporność) oraz napój energetyzujący(większa siła).

 

braz Szybki i wściekły / Wei of the Road
Ukończ wszystkie wyścigi uliczne. / Complete all Street Races.

Wyścigi oznaczone są ikonką . Wszystkich wyścigów jest 20, łącznie z tymi, które odkrywacie po randce z . Odkryją się dopiero później w grze, a kolejne będą się pojawiać dopiero jak kupicie samochód/motocykl odpowiedniej klasy. Także dopóki nie będzie posiadać w garażu samochodu Klasy A to nie pokażą się Wam wyścigi dla tych samochodów, itd. Samochody kupujecie u dilerów oznaczonych ikonką  na mapie. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jeśli widzicie jakiś wyścig tzn. że możecie do niego bez obaw podchodzić. Nie są one trudne, wymagają jedynie uważania, aby się gdzieś nie zaklinować, bo wtedy trzeba przeważnie powtarzać wyścig. Pamiętajcie również, że po randce z Sandrą odkryją się Wam dodatkowe wyścigi, zlokalizowane na szczycie góry (mniej więcej środek mapy).

 

braz Piekielna gra / Ultimate Fighter
Odblokuj dziesięć ulepszeń triady. / Unlock ten Triad Upgrades.

Najtrudniejszy pucharek w grze. Może nie tyle najtrudniejszy, ale chyba jedyny który będzie wymagał dodatkowego powtarzania różnych misji. Punkty triady zdobywamy tylko i wyłącznie podczas misji dla triady (). Dlatego podczas każdej misji musicie się starać zdobywać 3 czerwone trójkąty, ponieważ wtedy dostajecie najwięcej punktów.

Poniżej opisałem kilka wskazówek, które powinny Wam pomóc uporać się jak najszybciej z tym pucharkiem:

 • Podczas walk róbcie jak najwięcej łamań kończyn oraz Dim-Mak’ów. Dzięki temu dostajecie bardzo dużo punktów. Używajcie Dim-Maka (albo innego ciosu, jak go nie macie) najlepiej na przemian z łamaniem kończyn, ponieważ jeśli będziecie używać non-stop jednego i tego samego ataku, to będziecie dostawać coraz mniej punktów za niego. Wystarczy użyć jakiegokolwiek innego pomiędzy nimi, żeby znów dostawać normalne ilości punktów.
 • W czasie strzelanin zalecam rozbrajanie jak największej ilości przeciwników + wykończanie ich headem. Wygląda to mniej więcej tak, że podbiegacie do gościa i naciskacie + / +(trzeba najpierw to odblokować w ulepszeniach), a następnie przytrzymujecie i walicie od razu gościowi heada. Dzięki temu za jednego gościa możecie otrzymać nawet 60 puntków, a to już dużo. Jeśli jest duża grupa przeciwników, to najpierw rozwalcie kilku strzałami w głowę, a dopiero potem lećcie rozbroić pozostałych i wykończyć ich.
 • Gdy trwa pościg i możecie strzelać, to nie walcie od razu w opony. Najpierw strzelajcie trochę w sam samochód, następnie starajcie się rozwalić pasażera (najlepiej headem), a dopiero potem strzelajcie w opony. W momencie gdy zwolni Wam czas, możecie strzelać jeszcze w pozostałe opony, co też dodaje punkty. Nigdy nie rozwalajcie od razu opon w samochodach przeciwników, bo przez to tracicie spore ilości punktów. Idealnie jeszcze jest jak wysadzicie na koniec jakieś auto, ale to się rzadko udaje.
 • Na Nocnym Targu możecie kupić zestaw ubrań, który daje Wam +5% do punktów zdobywanych u triady. Część każdego zestawu możecie kupić u różnego sprzedawcy, czyli koszule u jednego, gacie u drugiego, itd. Za to najlepszym zestawem dla triady jest Mountain Master Triad Set, który można kupić w sklepach z Central. Daje on +15% do punktów triady, które otrzymujemy po misji. Ja ani razu nie korzystałem z tych ubranek i nie było aż tak źle po skończeniu gry. Jak narzekacie na nadmiar kasy, to na PSS jest DLC, które dodaje punkty do paska triady.
 • Jeśli będziecie musieli powtarzać misje to róbcie najpierw te, gdzie macie największe różnice punktowe względem kolegów z listy. Bo np. nie ma sensu robić misji, gdzie tracicie np. 200 punktów do lidera. Radzę zacząć najpierw te, gdzie tracicie np. 1000 punktów. Najlepsze misje do nabijania to zdecydowanie misja w Szpitalu, Ślub oraz ostatnia misja z Big Smile Lee. Ja osobiście musiałem zrobić jeszcze kilka innych misji, bo ukończyłem grę mając 9 level i pasek w połowie do 10. A XP za powtarzane misje idzie jak krew z nosa…

Te kilka wskazówek powinno Wam pomóc osiągnąć w miarę szybko 10 level. Mi grindowanie do 10 levelu po skończeniu fabuły zajęło około 2 godzin, albo nawet nie. Także nie jest to nic straszne, a powtarzanie misji w tej grze to sama przyjemność.

PS.
Nie posiadam żadnego DLC, gram na podstawowej wersji, także w/w opisy są robione na bazie czystej gry.

braz Superglina / Super Cop
Odblokuj dziesięć ulepszeń policyjnych. / Unlock ten Cop Upgrades.

Punkty dla policji zdobywamy głównie podczas rozwiązywania Case’ów/Spraw oraz podczas aresztowania dilerów poprzez kamery. Również podczas każdej misji dla triady macie wskaźnik 3 tarcz nad radarem, który na starcie jest zapełniony na maksa (3 pełne tarcze). Jednak punkty są odejmowane za robienie syfu na mieście, czyli wystarczy, że minimalnie zahaczycie o jakiś płotek autem i od razu odejmie Wam punkty za niszczenie mienia. Wg mnie głupota, no ale cóż… praktycznie nigdy nie zrobiłem 3 tarcz w misji triady. Na szczęście punkty policji nabijania się szybko, więc nie jest to jakimś wielkim problemem. Najlepiej jest hackować kamery i aresztować dilerów narkotykowych. Czyli jak na mapie macie jasno-niebieską tarczę, to udajecie się tam, rozwalacie grupkę przeciwników i hackujecie kamerę. Następnie wracacie do domku, klikacie / przy telewizorze i szukacie kamery, na której wykryto aktywność triady. Zaznaczacie gościa w garniturze (zawsze wygląda tak samo) i po chwili policja go aresztuje, a Wy dostaniecie sporo punktów i kasy. Gość w garniaku wygląda zawsze tak samo, a jak przytrzymacie na nim przez chwilę obiekty, to pokaże się nad nim tarcza, że to właśnie o niego chodzi.

Tak to mniej więcej wygląda:

Oczywiście poprzez samo rozwiązywanie spraw również wpada masa punktów, ale tak jak pisałem wyżej, trzeba uważać, żeby nie robić za dużo syfu w mieście. Nawet za ukradzenie auta odejmuje punkty. Także trzech tarcz na końcu misji się raczej nie spodziewajcie często, no chyba że wolicie jeździć 10km/h na godzinę i uważać na wszystko co się rusza. Co by nie było, to ze zrobieniem 10 poziomu dla policji nie ma problemu. Jeśli chcecie go w miarę szybko zrobić, to pomiędzy misjami głównymi róbcie zawsze te jasno-niebieskie tarcze na mapie, czyli hackowanie kamery i aresztowanie dilera. Jest to jedyna metoda pomiędzy misjami na dobicie punktów dla policji.

 

braz Poszukiwacz z North Point / North Point Scavenger
Otwórz wszystkie skrytki w North Point. / Unlock every lockbox in North Point.

Gdy tylko będziecie mogli, to zabierzcie na randkę Illyanę. Dzięki niej będziecie widzieć na mapie znajdziek wszystkie skrzynki. Skrzyneczki są małe i niebieskie i zawsze leżą gdzieś w kącie na ziemi. Niektóre wymagają złamania zamka, żeby je otworzyć, ale jest to chwila roboty. Metoda ta sama co przy włamaniu do sejfu, którą opisałem w jednym pucharku wyżej. W skrzynkach znajdujemy głównie kasę, ale czasami trafi się broń, jakaś część ubioru, itd. Dlatego warto najpierw znaleźć wszystkie skrzynki, a dopiero potem brać się za zakupy ciuchów. Skrzynek w North Point jest 40 sztuk, ale 2 z nich to te na środku mapy, na tej wąskiej ulicy wiodącej na szczyt. Na początku nie mogłem znaleźć tych dwóch w North Point, więc leciałem dalej i potem zobaczyłem, że mi nabiło jest do tych z NP.

Mapa skrzynek w North Point

 

braz Poszukiwacz z Central / Central Scavenger
Otwórz wszystkie skrytki w Central. / Unlock every lockbox in Central.

Gdy tylko będziecie mogli, to zabierzcie na randkę Illyanę. Dzięki niej będziecie widzieć na mapie znajdziek wszystkie skrzynki. Skrzyneczki są małe i niebieskie i zawsze leżą gdzieś w kącie na ziemi. Niektóre wymagają złamania zamka, żeby je otworzyć, ale jest to chwila roboty. Metoda ta sama co przy włamaniu do sejfu, którą opisałem w jednym pucharku wyżej. W skrzynkach znajdujemy głównie kasę, ale czasami trafi się broń, jakaś część ubioru, itd. Dlatego warto najpierw znaleźć wszystkie skrzynki, a dopiero potem brać się za zakupy ciuchów. Skrzynek w Central jest 30 sztuk.

Mapa skrzynek w Central

 

braz Poszukiwacz z West End / West End Scavenger
Otwórz wszystkie skrytki w Kennedy Town i Aberdeen. / Unlock every lockbox in Kennedy Town and Aberdeen.

Gdy tylko będziecie mogli, to zabierzcie na randkę Illyanę. Dzięki niej będziecie widzieć na mapie znajdziek wszystkie skrzynki. Skrzyneczki są małe i niebieskie i zawsze leżą gdzieś w kącie na ziemi. Niektóre wymagają złamania zamka, żeby je otworzyć, ale jest to chwila roboty. Metoda ta sama co przy włamaniu do sejfu, którą opisałem w jednym pucharku wyżej. W skrzynkach znajdujemy głównie kasę, ale czasami trafi się broń, jakaś część ubioru, itd. Dlatego warto najpierw znaleźć wszystkie skrzynki, a dopiero potem brać się za zakupy ciuchów. Skrzynek w Aberdeen i Kennedy Town jest łącznie 30 sztuk.

Mapa skrzynek w Aberdeen i Kennedy Town

braz Komornik / Bounty Hunter
Wykonaj wszystkie zadania od Rolanda. / Complete all of Roland’s Jobs.

Misje od Rolanda można wykonywać dopiero po zrobieniu misji od niego. To ten gość co siedzi na kanapie przed warsztatem i mówi jak to kiedyś było za jego czasów. By aktywować misję od niego, trzeba włączyć telefon () a następnie z kontaktów wybrać „Roland”. Będziemy wykonywać dla niego misje związane ze zbieranie haraczów od zalegających dłużników. Misje nie są ani skomplikowane, ani długie. Akurat idealny przerywnik pomiędzy misjami.

Wszystkich misji jest dokładnie 5:

 • Samson Gao
 • Norbert Yang
 • Terrence
 • Tommy Wu
 • Samson (sequel)

 

braz Gwiazdor karaoke / Karaoke Superstar
Zdobądź co najmniej 90% we wszystkich piosenkach karaoke w HK. / Achieving 90% and above for all songs at the Karaoke Bars in HK.

Karaoke znajduje się w North Point w klubie Bam Bam (robimy tam kilka misji) oraz w Central w klubie K-Bar (też robimy tu kilka misji). Zresztą wystarczy zerkną na mapę i szukać ikonki . Piosenek ogólnie jest 8 i odkrywają się po 2 w miarę przechodzenia fabuły, a dokładnie przez zrobienie 2 misji głównych, umówienie się na randkę oraz wykonanie przysługi. W każdej opcji po 2 piosenki się odblokują. Radzę również od razu śpiewać na powyżej 90% każdą piosenkę, jak tylko macie możliwość. Zasada karaoke jest bardzo prosta, mamy 5 linii, po których lecą zielone paski. Naszym zadaniem jest po prostu ustawienie strzałki na pasku, na którym akurat leci pasek. Nie trzeba trzymać żadnego dodatkowego przycisku, itd. Najtrudniejsze jest ustawienie strzałki na liniach obok środkowej, ponieważ trzeba bardzo łagodnie wychylić gałkę w górę/dół. Przy szybszych sekwencjach bardzo łatwo się pomylić. Ja czasami pomagałem sobie kciukiem podstawiając go tak, że nie mogłem wychylić dalej gałki. Jednak jest to kwestia poćwiczenia. Nie ma się też co stresować, bo zrobienie wyniku powyżej 90% to naprawdę drobnostka. W lewym górnym rogu macie wskaźnik jak dobrze Wam idzie. Wystarczy, żeby strzałka była na zielonym polu i jesteście w domu.

Lista piosenek jakby kogoś to interesowało. Jest tutaj kilka naprawdę świetnych perełek, typu AHA czy Cyndi Lauper.

 • „I Fought the Law” – The Clash
 • „All Out of Love” – Air Supply
 • „Reelin’ in the Years” – Steely Dan
 • „Hit Me With Your Best Shot” – Pat Benatar
 • „Bad Case of Lovin’ You” – Robert Palmer
 • „I Ran (So Far Away)” – Flock of Seagulls
 • „Girls Just Wanna Have Fun” – Cyndi Lauper
 • „Take On Me” – A-HA

 

braz Superhaker z Hongkongu / Hong Kong Super Hacker
Zhakuj wszystkie kamery ochrony w grze. / Hack every Security Camera in the game.

Gdy tylko spotkacie się z No-Ping i będziecie mieć jej numer telefonu, to od razu się z nią umówcie. Dzięki niej, na mapie znajdziek będziecie mogli zobaczyć wszystkie kamery. Kamery są oznaczone…ikonką kamery, no bo czym innym. Większość z nich będziemy hackować podczas robienia Drug Bustów czy też zwykłych misji. Kamer, które trzeba będzie samemu znaleźć i zhakować jest dosłownie parę. Wszystkich kamer jest 26 sztuk, z czego 17 będziecie robić podczas Drug Bustów. Do tego doliczyć kilka z misji fabularnych i mamy naprawdę mało do szukania. Jeśli chodzi o sposób hackowania to został on opisany w pucharku związanym z użyciem wszystkich gadżetów. Opisałem tam wszystko na własnym przykładzie, więc tych co mają problem z tych, odsyłam właśnie tam.

Poniżej cała mapa HK ze wszystkimi znajdźkami + kamery:

 

braz Ofiara mody / Fashion Victim
Kup wszystkie ubrania. / Purchase all clothing.

Na wstępie trzeba powiedzieć, żebyście nie brali się za zakupy do momentu aż nie zrobicie 10 poziomiu Face/Reputacji oraz nie znajdziecie wszystkich niebieskich skrzynek.

Za 10 poziom Face/Reputacji dostajecie zniżkę na wszystko 40%, a w wielu skrzynkach można znaleźć różne elementy ubiorów. Przeważnie są to jakieś czapeczki, zegarki, itd. ale po co kupować jak można znaleźć za darmo? Sklepy z ciuchami są oznaczone ikonką . Jeśli dobrze naliczyłem, to wszystkich sklepów jest 13, oczywiście razem z wliczonymi handlarzami na Nocnym Targu. Większość ubrań nie jest droga, ale te lepsze garnitury, itd. są dostępne dopiero po osiągnięciu 8 poziomu Face/Reputacji. Jednak nie powinno Wam to przeszkadzać, jako że i tak za zakupy weźmiecie się dopiero po osiągnięciu 10 poziomu i otrzymaniu zniżki. Warto wspomnieć, że w grze mamy najróżniejsze sety z ubrań (set czyli: koszula, spodnie, buty). Możemy np. kupić set, dzięki któremu będziemy dostawać więcej punktów triady.

Najlepszy set dla triady to Mountain Master Triad Set i daje +15% do punktów po misji. Możecie go kupić w Central w sklepach „Achete” oraz „Bruno James”. Ogólnie na wszystkie ubrania trzeba wydać około (bez zniżek) HD $1,911,880 (ale na 100% się gdzieś pomyliłem w liczeniu). Także po zniżkach wyjdzie tego około HK $1,147,128.

 

braz Spokój ducha / Spiritual Healing
Pomódl się przy wszystkich kapliczkach zdrowia. / Pray at all of the Health Shrines.

Przede wszystkim umówcie się na randkę z Amandą jak tylko będziecie mogli.

Poznacie ją w którejś z początkowych misji, także bez obaw że możecie ją pominąć. Najważniejsze to zerkać po misji w telefon () i patrzeć czy się pojawił jej numer. Jak tak to czym prędzej się umawiacie, a po ukończonej randce będziecie mieć wszystkie kapliczki na mapie znajdziek ( + ). Jeśli chodzi o same kapliczki, to co 4 sztuki podnoszą nam one zdrowie o mniej więcej 10%. Kapliczka wygląda jak taki czerwony słupek z żółtym daszkiem i będzie się Wam świeciła z daleka (jak wszystkie znajdźki). Trzeba podejść, wcisnąć /, aby się pomodlić i będzie ona zaliczona. Znaczna większość nie jest jakoś specjalnie ukryta, niektóre stoją nawet na chodniku zaraz obok ulicy. Szczerze mówiąc to każdy samemu je sobie znajdzie jak tylko odblokują mu się one na mapie. No, ale taki ze mnie miły człowiek, że ładnie Wam je zaznaczyłem na mapce. Miałem robić filmik, ale wszystkie znajdźki są tak banalnie proste do znalezienia, więc stwierdziłem że sama mapa da rady. W każdym razie wszystkich kapliczek jest 50 sztuk. Rozrzucone po całej mapie, ale bezproblemowe do znalezienia.

Mapa kapliczek (oraz reszty znajdziek):

 

braz Automaniak / Auto Enthusiast
Kup wszystkie pojazdy. / Purchase all vehicles.

Przede wszystkim nie kupujcie drogich fur, do momentu aż nie będziecie mieć 10 poziomu Face/Reputacji, która daje 40% na wszystkie zakupy, więc jest to spory upust. Na upartego możecie się ubrać w Central w garniak, który daje Wam dodatkowe 15% zniżki na samochody.

Dilerzy, u których można kupować samochody są oznaczeni na mapie ikonką . Samochody dzielą się na klasy, gdzie Klasa A to ta najlepsza i tutaj na te kilka fur będziecie potrzebować około 2,500,000$. Na całą resztę potrzebne będzie niewiele mniej. Tak naprawdę fury to jedyne poważne wydatki w tej grze. Jeśli brakuje Wam kasy to zapraszam do opisu pucharku Infowlable / Indor, jest to sposób na nieskończoną ilość pieniędzy. Wymaga on jednak cierpliwości, a czasami bardzo wielkiej. Innym sposobem na kasę jest wykonywanie zleceń na samochody od Trana. Wystarczy do niego zadzwonić i powie nam co jest potrzebne. Można u niego zarobić od 20,000$ do 600,000$ za jedno auto. Uważajcie tylko, żeby nigdzie nim nie uderzać bo cena wtedy drastycznie spada. Wg mojego podliczenia, to na wszystkie fury potrzeba około (bez zniżek) HK $6,109,000. Po zniżce 40% wyjdzie tego HK $3,665,00. Także różnica jest znaczna. Zapewne gdzieś się pomyliłem, ale mniej więcej przedział każdy będzie już znał.

 

braz Słabe srebro / Slight Silver
Zdobądź 5 srebrnych nagród za statystyki. / Achieve 5 Silver Stat Awards.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

braz Porządne srebro / Substantial Silver
Zdobądź 15 srebrnych nagród za statystyki. / Achieve 15 Silver Stat Awards.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

srebro Lite srebro / Solid Silver
Zdobądź 30 srebrnych nagród za statystyki. / Achieve 30 Silver Stat Awards.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

braz Żyła złota / Strike Gold
Zdobądź 1 złotą nagrodę za statystyki. / Achieve 1 Gold Stat Award.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

braz Gorączka złota / Gold Rush
Zdobądź 5 złotych nagród za statystyki. / Achieve 5 Gold Stat Awards.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

srebro Dotyk Midasa / Golden Touch
Zdobądź 15 złotych nagród za statystyki. / Achieve 15 Gold Stat Awards.

Czytaj opisu pucharku zloto Czyste złoto / Pure Gold

 

zloto Czyste złoto / Pure Gold
Zdobądź 30 złotych nagród za statystyki. / Achieve 30 Gold Stat Awards.

Jeśli ktoś grał w Saints Row 3, to będzie wiedział o co chodzi, bo działa to tutaj na tej samej zasadzie. Mówiąc krótko, mamy listę różnych wyzwań, które po prostu musimy ukończyć na złoty medal. Wyzwania są najróżniejsze, np. rozbrojenie danej ilości przeciwników, przejechać 30 sekund bez kolizji, zabić daną ilość przeciwników, itd. itp. Chyba każdy już powinien wiedzieć mniej więcej z czym to się je. Każde wyzwanie można zrobić zarówno w czasie misji, pomiędzy nimi jak i po skończeniu całej gry. Także nie musicie się stresować, że coś pominęliście, coś poszło nie tak, itd. Do wszystkiego można wrócić poprzez powtarzanie misji. Jednak większość wyzwań zdobędziecie naturalną drogą poprzez zwykłe granie, jako że większość wymagań nie jest wcale wygórowana.

Co by nie przedłużać…zaczynamy z listą + porady jak je najszybciej ukończyć!

 • Overall / Podsumowanie
  Złoto: Zdobyć 75 medali
 • Fluid Striker
  Złoto: 50 udanych ataków
  Podczas przeskakiwania nad przeszkodą trzeba uderzyć lub zabić przeciwnika stojącego za nią. Nie raz pewnie widzieliście jak chowają się za różnymi przeszkodami. Trzeba biec w jego kierunku i przed przeszkodą wciskać/, dzięki temu Wei obezwładni przeciwnika, a nam będzie zaliczony do licznika. Najlepsze misje do zrobienia: Ślub, Szpital, Ostatnia misja z Big Smile Lee
 • Headhunter
  Złoto:
  Zabić 50 razy strzałem w głowę
  Jak sam opis mówi, nic trudnego, jako że będziecie większość przeciwników zabijać właśnie w ten sposób. Jest to najlepiej punktowany sposób zabijania, więc warto się go nauczyć do perfekcji. Warto dodać, że można strzelać heady przeciwnikom nawet jak się chowają, jako że zawsze kawałek głowy im wystaje. Bez problemu zrobicie to złotko podczas wykonywania misji.
 • Lucky Shooter
  Złoto:
  Zabić 10 przeciwników strzelając na ślepo
  Strzelamy na ślepo chowając się za przeszkodą (/), a następnie wciskając tylko /. Wei będzie strzelać na ślepo w wyznaczonym kierunku. Dobrze jest korzystać z tej metody jak przeciwnicy idą w naszym kierunku. Ewentualnie podbiec bliżej jakiejś grupki, schować się i nawalać do nich. Najlepsze misje do zrobienia: Pogrzeb, Civil Disorder
 • Firestarter
  Złoto:
  Zabić 20 przeciwników poprzez wybuch
  Do zabić z wybuchu liczone są te poprzez rozwalenie butli z gazem, albo poprzez używanie karabina z granatnikiem. Jeśli nie udało Wam się tego zrobić podczas normalnej gry, to polecam powtarzać etap Civil Disorder. Dostajemy tam granatnik i po prostu naparzamy w samochody, które wybuchają i zabijają po kilka przeciwników na raz. Najlepsze misje do zrobienia: Pogrzeb, Civil Disorder
 • Sniper
  Złoto:
  Zdobądź 50% celności w 50 ostatnich strzałach
  Wyzwanie wydaje się trudno, ale tak naprawdę jest bardzo proste i wpadnie Wam samo podczas przechodzenia misji. Wystarczy celować na i walić cały czas heady. Dobrze jest też mieć ulepszenie policyjne, które zmniejsza rozrzut. Mimo wszystko bez problemu to zrobicie, jako że większość ma w tym wyzwaniu po 100%.
 • Gunman
  Złoto:
  Zabić 100 przeciwników z broni palnej
  Kolejne wyzwanie, które wpadnie samo. Podczas normalnej gry i przechodzenia misji zabijecie spokojnie ponad 100 osób. Także bez obaw. W razie czego polecam powtarzać tłoczne misje, takie jak Szpital czy Pogrzeb, nabija się tam sporo zabić. Najlepsze misje do zrobienia: Ślub, Szpital, Ostatnia misja z Big Smile Lee
 • Ninja
  Złoto:
  Zabić po cichu 10 przeciwników
  By zabić po cichu musimy zajść od tyłu jakiegoś gościa i wcisnąć 2x . Dobry przykład macie zaraz na początku misji w Szpitalu, gdzie przy wejściu stoi tyłem do wejścia jeden z przeciwników. Wystarczy normalnie podbiec, wcisnąć 2x i po sprawie. Ale najlepsze jest to, że to wyzwanie można robić nawet na cywilach, więc wystarczy podejść jakiegokolwiek cywila od tyłu i go załatwić.
 • Bonebreaker
  Złoto:
  Złam 100 kończyń
  Łamanie kończyn to najlepsza metoda wykończania przeciwników w walce wręcz. Łamanie nogi wykonujemy poprzez kombinację + + przytrzymać , albo łamanie ręki + + + przytrzymać . Oczywiście najpierw trzeba się nauczyć tej umiejętności od mistrza Kwok po oddaniu statuetki Jade. Podczas jakiejkolwiek walki używajcie tego kombosa na łamanie, jest on naprawdę skuteczny, daje sporo punktów triady no i liczy się rzecz jasna do wyzwania. Skupcie się tylko na łamaniu nogi, na rękę szkoda kombinować bo można łatwo kombosa zepsuć.
 • Environmentalist
  Złoto:
  Zabić 50 razy przy użyciu elementów otoczenia
  Ogólnie metodę zabijania przy użyciu elementów otoczenia opisałem w pucharku z tym związanym. Tutaj napiszę tylko, że prawie podczas każdej walki pojawiają się 2/3 obiekty, przy których można kogoś zabić. W razie czego można to robić na zasadzie, że podczas walki zabijamy kilku przeciwników przy wykorzystaniu elementów, a następnie restartujemy checkpoint i robimy to ponownie, do momentu aż nie osiągniemy danego pułapu. Dobre miejsca to np. misja z gonieniem Dogeyes’a, gdzie po drodze walczymy w halach rybnych, a tam jest sporo tych elementów otoczenia. Najlepsze misje do zrobienia: Final Kill
 • Handyman
  Złoto:
  Zabić 50 przeciwników przy użyciu broni białej
  Powinno Wam wpaść normalnie podczas robienia misji, jako że warto odbierać przeciwnikom wszelkie noże, tasaki, itd. bo są to bardzo dobre narzędzia do wykańczania ich. Wystarczy kilka machnięć by załatwić delikwenta. Dlatego podczas każdej walki radzę szybko zaopatrzyć się w broń, którą trzyma jeden z przeciwników. Nie zawsze ją mają rzecz jasna, ale są to wyjątki raczej. Broń można odebrać podczas kontry na /, (jeśli mamy upgrade + face meter), poprzez kombinację + lub po prostu poprzez zabicie.
 • Disarming
  Złoto:
  Dokonaj 50 rozbrojeń
  Rozbrojenia dokonujemy kombinacją + , którego musimy się wcześniej też nauczyć. Można też tego dokonać poprzez przeskakiwanie przez przeszkody na przeciwników schowanych za nimi. W każdym razie nie powinniście z tym mieć problemów, jako że rozbrajanie + szybki strzał w głowę dają masę punktów do triady. Najlepsze misje do zrobienia: Ślub, Szpital, Ostatnia misja z Big Smile Lee
 • Defence
  Złoto: Wykonaj 100 kontr
  Podczas walki wręcz, przeciwnicy będą się podświetlać na czerwono, gdy do nas podejdą. Trzeba wtedy szybko wcisnąć , aby dokonać kontry. Warto również dodać kilka uderzeń na . W każdym razie używanie kontr w tej grze to podstawa, więc wykonacie ich znacznie więcej niż 100 podczas całej fabuły.
 • Fast Talker
  Złoto: Odpowiedz szybko 10 razy
  Podczas robienia różnych misji, natkniecie się na coś takiego jak szybkie odzywki. Czyli jak Wei jest podejrzany przez jakiegoś typka i ten go o coś zapyta, to na ekranie pojawi się u góry ikonka . Wciskacie szybko właśnie , aby odpowiedzieć. Wei coś tam odpowie, a Wam zaliczy kolejną odpowiedź. Spokojnie zrobicie to podczas normalnej gry. W razie czego, kilka odzywek dokonujemy podczas misji z mnichami. Najlepsze misje do zrobienia: Przygotowania do Ślubu
 • Deadeye
  Złoto: Zabić 10 przeciwników poprzez rzut bronią
  Osobiście nie wiedziałem o tym sposobie dopóki nie przeczytałem opisu. Gdy trzymamy w ręce jakąś broń białą (jakakolwiek) to poprzez przytrzymanie , a następnie wciśnięcie dokonujemy rzutu. Plusem jest to, że można to robić na cywilach, także najszybsza metoda to wyciągnięcie klucza z bagażnika auta i rzucanie w biednych ludzi. Oczywiście rzutem trzeba zabić, ale cywile padają po jednym rzucie, także powinno pójść szybko.
 • Martial Artist
  Złoto: Zabić 100 przeciwników w walce wręcz
  Kolejne wyzwanie, które wpadnie samo. Walka wręcz to główny atut tej gry, więc i zabijanie w ten sposób to tutaj chleb codzienny. Standardowo polecam kombinację łamanie nogi + Dim-Mak. Takie kombo nie ma sobie równych i wykańcza szybko każdego przeciwnika. Podczas grania fabuły będziecie zabijać masę przeciwników w ten sposób, także jest to więcej niż pewne, że to zrobicie metodą naturalną.
 • Enforcer
  Złoto: Pokonaj 200 przeciwników
  Wpadnie metodą naturalną. Poprzez pokonanie chodzi o zabicie, w dowolny sposób. Czy to podczas walki wręcz, strzelaniny czy nawet rozjechania autem. Wpadnie spokojnie podczas grania misji. W całej grze zabijamy chyba z ponad 500 osób, więc nie wiem jakby trzeba było grać, aby to wyzwanie pominąć w jakiś sposób. Nierealne po prostu.
 • Safe Driver
  Złoto: Przejedź samochodem 30 sekund bez żadnej kolizji
  30 sekund powinniście zrobić dowolnym samochodem na autostradzie podczas robienia jakiejś misji. Trzymajcie się środka drogi i omijajcie samochody. Miejsca jest naprawdę sporo, także trochę uwagi i nie powinno być problemu z 30 sekundami. W razie czego w pucharku, gdzie trzeba przejechać 2 minuty, zamieściłem filmik na którym możecie sobie zobaczyć sposób w jaki ja to robię.
 • Reckless Driver
  Złoto: Przejedź 30 minut samochodem Klasy A przy pełnej prędkości
  Klasa A to najlepsze i najszybsze samochody w grze. Velocita to chyba najszybszy samochód spośród nich, ma niesamowitego kopa jak na tą grę. Co ważniejsze, wyzwanie to się kumuluje, czyli nie trzeba przejechać 30 minut za jednym razem, a można po trochę. Akurat jazda na pełnym gazie jest tutaj trochę toporna, bo samochodem się steruje wtedy bardzo ciężko i nie trudno o przywalenie w coś. Ale jeździjcie po autostradzie najszybciej jak tylko możecie i wyzwanie na pewno w końcu się ozłoci.
 • Hijacker
  Złoto: Dokonaj 20 przejęć samochodów w trakcie jazdy (hijack)
  Mówiąc krótko, trzeba po prostu podjechać pod innym samochód, wcisnąć , aby Wei się wychylił z samochodu, a następnie czekać aż pojawi się strzałka na samochodzie przed nami. Gdy zbliżymy się na odpowiednią odległość to strzałka zmieni kolor na zielony i wtedy właśnie ponownie wciskamy . Wei powinien przeskoczyć na drugi samochód i przejęcie powinno zostać zaliczone.
 • Wrecker
  Złoto: Rozwal 50 samochodów
  Chodzi tutaj o wysadzenie ich. Także w trakcie normalnej gry zdarzyła mi się jedna misja, gdzie śmiało mogliśmy rozwalać samochody granatnikiem i raczej na pewno trzeba ją będzie powtarzać kilka razy, aby osiągnąć 50 rozwaleń. Pamiętajcie, że po rozwaleniu kilku fur restartujecie checkpoint i ponawiacie sposób do momentu aż nie nabijecie odpowiedniej wartości. Najlepsze misje do zrobienia: Civil Discord
 • Racer
  Złoto:Wygraj 20 wyścigów
  Co prawda samych wyścigów w grze jest 17, ale podczas misji również bierzemy udział w różnych wyścigach, które też są liczone do tego wyzwania. Także ozłocenie go to tylko i wyłącznie kwestia samego grania i przechodzenia kolejnych misji. Nie sposób go nie zrobić za pierwszym razem.
 • Moful
  Złoto: Zdobądź ogólnie HK $2,000,000
  Spokojnie, nie musicie ich mieć w jednym momencie. Wyzwanie się kumuluje, czyli wystarczy grać normalnie, robić misje, zadania poboczne, zlecenia, wyścigi, itd. i wyzwanie zrobi się samo. Wliczając w to jeszcze zarabianie na kogutach to już w ogóle nie ma o czym mówić.
 • Big Spender
  Złoto: Wydaj HK $2,000,000
  Również wpadnie samo podczas grania. Szczególnie jak będziecie robić pucharek związany z kupowaniem wszystkich samochodów, jako że trzeba tam wydać znacznie więcej niż 2mln$. Także grajcie i nie przejmujcie się tym wyzwaniem. Ale nie szastajcie w początkowej fazie zbytnio pieniędzmi, bo te przydadzą się Wam trochę później. Nie kupujcie też niepotrzebnie ubrań, jako że w raz z 10 poziomem Face dostajecie 40% zniżki na wszystkie ciuchy.
 • Gambler
  Złoto:Wygraj HK $1,000,000 w grach hazardowych (walki kogutów oraz mahjong).
  Na wstępie powiem, że chodzi o sam przychód, także jak coś przegrywacie to jest Wam to odejmowanie. Jeśli np. wygracie 10,000 na kogutach, a potem przegracie 5,000, to ogólnych wygranych macie tylko 5,000. Warto też dodać, że można wejść na minus, dlatego lepiej przed rozpoczęciem jakiekolwiek gry robić zawsze save. Zresztą wystarczy przeczytać opis pucharku związanego z wygraniem 50,000$ na walkach kogutów. Jest to najlepszy sposób na zarabianie w tej grze, także odsyłam Was tam.
 • Completionist
  Złoto: Ukończ grę na 100%
  Zrobicie to normalnie po ukończeniu głównej fabuły. Zresztą jak celujecie w platynę to tak czy siak wpadnie Wam normalnie, jako że i tak na platynę trzeba zrobić dosłownie wszystko co możliwe w grze.
 • Explorer
  Złoto: Znajdź wszystkie 175 znajdziek
  Trzeba znaleźć wszystkie kapliczki, skrzynki, kamery oraz statuetki Jade. Co do tych pierwszy to zapraszam do opisu w powyższych pucharkach. Są tam mapy ze wszystkim (nawet statuetki), więc kierujcie się tam po pomoc ze znajdźkami. Co do samych statuetek Jade, to nie ma za nie osobnego pucharku, ale mimo wszystko napiszę o nich kilka słów. Musimy ich znaleźć 11 sztuk, każda z nich ZAWSZE jest do zabrania podczas jakiejś misji. Także jesli jesteście uważni, to przed końcem samej fabuły powinniście już mieć wszystkie sztuki. Żadna statuetka nie wymaga specjalnego biegania. Wystarczy grać misję i spokojnie je tam znajdziecie. Mimo wszystko napisałem krótkie streszczenie, gdzie są poszczególne sztuki.
Tytuł spojlera
 • Snake / Wąż – Znajdziecie go w jednej z pierwszych misji, gdzie musicie jako żul śledzić Popstara. Na statku będzie się świecić ta statuetka. Nie sposób przeoczyć.
 • Dragon / Smok – Podczas misji w Klubie Bam Bam, gdy dostaniecie się na góre do strefy VIP’ów, statuteka będzie stała na barze przy ścianie.
 • Dog / Pies – Gdy będzie podkładać pluskwę w kuchni mamy Winstona, statuetka będzie stała na jednej z półek.
 • Rooster / Kogut – Podczas wykonywania misji, gdzie musimy oprowadzić tego murzyna po mieście, udamy się do K-BAR’u. Statuetka stoi na dole, na barze, obok automatu z napojami energetycznymi.
 • Tiger / Tygrys – Jak będziecie jeździć z tą panną w misji, w której robicie przygotowania do ślubu to udacie się najpierw do sklepu z kwiatami. Statuetka będzie stała na ladzie na widoku.
 • Boar / Dzik – W misji, gdzie musicie jechać do szpitala do wujka Po, statuetka będzie stała zaraz w recepcji na ladzie. Można ją w sumie łatwo ominąć, ale wystarczy popatrzyć lekko na prawo i będzie ją widać.
 • Sheep / Owca – Kolejna statuetka, którą znajdziecie podczas misji związanej z przygotowaniem do ślubu. Będziecie musieli udać się świątyni. Idźcie do głównego budynku na wprost od wejścia i statuetka będzie stała przy głównym ołtarzu.
 • Rabbit / Zając – Znajduje się na cmentarzu, w domu pogrzebowym przy samym wejściu. Zgarniecie ją, gdy będziecie kończyć misję Pogrzeb, bo będziecie tak czy siak przechodzić przez ten budynek. Statuetka bedzie stać lekko na prawo jak wejdziecie.
 • Monkey / Małpa – Jest to część misji, gdzie robicie za złe duchy u grubego w domu. Musicie ją po prostu zabrać, także nie sposób ominąć.
 • Horse / Koń – W apartamencie Vivienne, będziecie tam tylko raz, podczas misji „Conflicted Loyalties”. Misja polega na tym, że musicie się jej włamać do komputera, podłożyć pluskwę na górze i cichaczem uciec jak już wejdą do domu. Nie sposób jej tutaj przeoczyć, ale bądźcie pewni że ją zabraliście.
 • Ox / Wół – Na statku z nielegalnym hazardem. Będziecie tam podczas rozwiązywania sprawy ze znaleziem zaginionej dziewczny. Statuetka znajduje się w środku, gdzie grają ludzie. Stoi na ladzie pod ścianą jeśli dobrze pamiętam.

  Przypominam, że wszystkie statuetki znajdziecie podczas misji, więc bez stresu. W razie czego, zaznaczone są one również na mapach związanych z szukaniem kapliczek oraz skrzynek, znajdziecie w opisie kilka pucharków wyżej.

 • Survivor
  Złoto: Przetrwaj 20 minut na poziomie poszukiwania większym niż 1
  Bez problemu zrobicie podczas normalnej. Czego jak czego, ale pościgów policyjnych tutaj nie brakuje. Przeważnie będzie to na poziomie 2/3, także zalicza się już do wyzwania. Jeśli jednak jakimś cudem się Wam nie uda, to po zakończeniu gry, weźcie złoty pistolet z mieszkania i zabijcie jakiegoś gliniarza na ulicy. Możecie też zwinąć radiowóz, ale wtedy chyba wskakuje tylko 1 poziom. Następnie jeździjcie po mieście i nie wyjedźcie poza okręg poszukiwania. To nie GTA, że policji odwala na całego, tutaj spokojnie możecie sobie jeździć i nabijać czas.
 • Rogue Cop
  Złoto: Zabić 50 policjantów podczas poszukiwania na poziomie większym niż 1
  Najprostsza metoda to dorwać broń (np. z mieszkania po skończeniu gry, albo z bagażnika radiowozu po dokonaniu upgrade’u), zabić jakiegoś policjanta na mieście i znaleźć sobie dogodne miejsce do nawalania w nich. Amunicja i nowe bronie znajdą się wraz z pojawianiem się kolejnych sztuk. Pamiętajcie tylko, że im wyższy level tym wyższe jednostki będą Was atakować, także niech to bezpieczne miejsce będzie na pewno bezpieczne. Warto być w pobliżu własnego mieszkania, ponieważ po wejściu do niego, policja przestaje nas szukać.
 • Public Enemy
  Złoto:Zabij 200 przeciwników podczas jednej gry
  Powinno wpaść naturalnie, jeśli oczywiście gracie długo. Chodzi tutaj o całą jedną posiadówkę przy grze. Nie ma znaczenia czy restartujecie misje, robicie load w grze, itd. Musicie po prostu podczas jednego posiedzenia zabić 200 przeciwników w dowolny sposób. Wpadnie bez problemu jak macie więcej czasu na granie, ale może być problem jeśli dawkujecie grę po kilkanaście minut tylko. W każdym razie można powtarzać cały czas misję: Ślub, Szpital, Pogrzeb, Ostatnia misja z Big Smile Lee.

 

braz Krawężnik / Rookie
Ukończ 10% wszystkich misji, spraw, przysług, wydarzeń, zadań oraz wyścigów. / Complete 10% of all missions, cases, favors, events, jobs and races.

Czytaj opis pucharku zloto Nadinspektor / Chief Inspector

 

braz Funkcjonariusz / Officer
Ukończ 25% wszystkich misji, spraw, przysług, wydarzeń, zadań oraz wyścigów. / Complete 25% of all missions, cases, favors, events, jobs and races.

Czytaj opis pucharku zloto Nadinspektor / Chief Inspector

 

srebro Detektyw / Detective
Ukończ 50% wszystkich misji, spraw, przysług, wydarzeń, zadań oraz wyścigów. / Complete 50% of all missions, cases, favors, events, jobs and races.

Czytaj opis pucharku zloto Nadinspektor / Chief Inspector

 

zloto Nadinspektor / Chief Inspector
Ukończ 100% wszystkich misji, spraw, przysług, wydarzeń, zadań oraz wyścigów. / Complete 100% of all missions, cases, favors, events, jobs and races.

Trzeba zrobić wszystko co jest do zrobienia w grze. Jest to tego trochę, ale nie aż tak dużo, tym bardziej że większość z tych rzeczy zrobicie normalnie podczas grania fabuły, robienia misji pobocznych, itd. Zalecam jeżdżenie do każdej możliwej misji pobocznej, przysługi, która pojawia się na mapie po ukończeniu jakiejś misji. Jeśli nie ma nic, to możecie zadzwonić do Rolanda, żeby zrobić jakieś zlecenie dla niego.

Do całości gry zaliczane są kolejno:

 • Misje Fabularne (30/30)
 • Sprawy (4/4)
 • Przysługi (36/36)
 • Losowe zdarzenia (28/28)
  • Aresztowania dilerów (17/17)
  • Usuwanie pijaków (4/4)
  • Łapanie złodzieja (3/3)
  • Śmieci w bagażniku (4/4)
 • Zlecenia (30/30)
  • Tran – Dostarczanie samochodów (20/20)
  • Roland – Zbieranie haraczy (6/6)
 • Kluby walki (4/4)
 • Wyścigi (20/20)

Cały przebieg gry możecie sprawdzić w menu pauzy i następnie w zakładce ze statystykami. Macie tam ogólne ukończenie misji, zabicia z danej broni oraz znajdźki. Nie rozpisuje się w tym pucharku, bo tak naprawdę to jest tylko podsumowanie całego poradnika. Wszystko co trzeba zrobić na 100% w grze jest opisane dokładnie w całej reszcie pucharków powyżej, na czele ze znajdźkami, itd. Dlatego kto przestudiował dokładnie poradnik, nie powinien mieć z niczym problem w grze.

 

Poradnik napisany w całości przeze mnie na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania oraz rozpowszechniania bez zgody autora!