The Surge 2: Kraken DLC – Poradnik do trofeów i osiągnięć

Pierwszy fabularny dodatek do The Surge 2, w którym odwiedzimy pokład statku VBS Krakow. To co na nim spotkacie niezbyt przypomina klasyczny okręt. Jednak nie zabawicie tutaj długo, ponieważ całość można machnąć w góra 2-3 godziny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Stopień trudności wbicia 100%: 2/10
 • Czas do zdobycia 100%: 2-3 godziny
 • Liczba trofeów: platynax0zlotox0 x2 x8
 • Liczba trofeów offline: 10
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: braz Niszczyciel rodziny / Homebreaker
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Wstępne wskazówki:

 • DLC będziecie mogli dopiero ruszyć w Etapie 2 gry (po walce z Majorem Ezra Shields). Wejście znajduje się w Port Nixon, trzeba udać się motorówką na wyspę, z której wjedziecie linką na statek.
 • Dodatek jest bardzo krótki, ale można prawdopodobnie przeoczyć jedno trofeum, związane z questem od Norma. Dlatego zalecam zrobić jego questa najszybciej jak to tylko możliwe.
 • Przeciwnicy w dodatku są na poziomie 7-8, dlatego jeśli macie wciąż dużo niższy poziom to zalecam jeszcze pograć podstawkę, przynajmniej do momentu aż nie wyrównacie. Jednak dodatek jest zrobiony w takim miejscu, że spokojnie powinniście mieć ten poziom.

 

Krok po kroku:

Krok #1 – Odpalić DLC

Nie jest to takie proste jak może się wydawać. Sporo osób ma problem ze znalezieniem wejścia na statek, dlatego też poniżej wstawiam filmik, na którym przedstawiam jak dotrzeć do niego. Ogólnie to musicie zejść na wybrzeże w Port Nixon, najlepiej przez skrót w sklepie z komiksami. Następnie idziecie wzdłuż wybrzeża aż nie traficie na pomarańczową motorówkę. Ona zabierze Was na małą wysepkę, którą następnie traficie na statek.

Filmik ze ścieżką dostępu do DLC:

 

Krok #2 – Grajcie fabułę i zróbcie quest od Norma jak najszybciej

Grajcie tak jak Was gra prowadzi i miejcie cały czas na uwadze quest Norma. To ten gość do robi grilla na samym początku, obok naszej Stacji MedBay. Jego quest wymaga znalezienia kilku rzeczy i wracania do niego za każdym razem, dlatego jak tylko coś znajdziecie dla niego to wracajcie się od razu. Dla pewności przeczytajcie opis trofeum z nim związanym. Poza tym możecie grać tak jak uważacie, przynajmniej do momentu walki z ostatnim bossem w basenie. Pamiętajcie, że walka zaczyna się dopiero jak wejdziecie do basenu! Możecie biegać wokół niego cały czas, a nawet otworzy Wam się skrót bezpośrednio do pierwszej Stacji MedBay.

 

Krok #3 – Pozostałości

No cóż, wiele tego tu nie ma, ale zapewne będziecie musieli zrobić tryb hordy od Proto oraz zbudować 2 sety z gry. Horda od Proto może być dla niektórych wymagająca, dlatego warto mieć naprawdę dopakować postać.

 

Poradnik:

braz Turbo wspomaganie / Turbo Booster
Plan B w kinie samochodowym został zrealizowany / Completed plan B in the drive-in theater

Związane z fabułą, nie da się tego pominąć.

braz Starcie w kinie / Box Office Smash
Udało ci się zapewnić rozrywkę Proto, stawiając czoła 25 falom przeciwników w kinie samochodowym / Entertained Proto by completing 25 enemy waves in the drive-in cinema

Trofeum zrobicie dopiero po zabiciu ostatniego bossa oraz wykonaniu questa pobocznego dla Proto. Gdy już będziecie mieć to czeka Was jedno z trudniejszych (i dłuższych) wyzwań w całej grze, nie tylko w DLC.

Tryb hordy będzie rozgrywać się w miejscu, gdzie jest kino samochodowe. Jak to w tych trybach bywa, będziecie walczyć ze sporą ilością przeciwników. W tym wypadku fale są dość szybkie i tylko 1 raz podczas całej walki była krótka przerwa na ogarnięcie się, a tak to cały czas trzeba kontrolować sytuację i walczyć. Tłuc będziecie tylko przeciwników z DLC, czyli roboty piraty, wersje giganty oraz małe denerwujące robociki. No właśnie, te ostatnie musicie likwidować praktycznie od razu, ponieważ są tak denerwujące, że jak zbierze się ich więcej to możecie paść. Najgorsze są czerwone, które plują kwasem. Jeśli Was zatrują, a reszta zacznie Was tłuc to możecie nie wyrobić z leczeniem się. Dlatego powtarzam raz jeszcze, małe roboty powinny być Waszym priorytetem. W następnej kolejności bijcie strzelające roboty, chociaż tutaj można złamać im linię strzału chowając się za samochód, jednak nie zostawiajcie ich na koniec bo też potrafią irytować. Tylko tyle i aż tyle, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia. Nie jest to trudne, ale trzeba cały czas ogarniać co się dzieje, chwila nieuwagi i po Was.

Filmik z moją walką:

braz Krewetkowy koktajl / Shrimp Cocktail
Zabito 30 robokrabów (dowolnego typu) / Kill 30 robotic crabs (any type).

Robokraby, czy jak je nazywam po prostu robociki, to małe denerwujące dziady, które będą uprzykrzać Wam życie. Są 2 rodzaje tych robocików, jeden chowa się pod ziemie i wykonuje atak piłą niczym rekin, a drugi strzela kwasem z dystansu i chowa się pod ziemię, gdy się tylko zbliżymy. Najlepiej na robociki sprawdza się dron strzelający. Wystarczy wyciągnąć, strzelić ze dwa razy i po sprawie. Podczas całego dodatku ubijecie znacznie więcej sztuk niż 30, także nie musicie się specjalnie przejmować tym trofeum.

Poniżej zamieszczam fotki delikwentów, na których musicie mieć oko:

Na nich musicie szczególnie uważać.

 

braz Niszczyciel rodziny / Homebreaker
Ukończono poboczną misję Norma / Completed Norm’s Sidequest

Trofeum możliwe do pominięcia!

Oznaczam je jako możliwe do pominięcia, bo czytałem że po pokonaniu ostatniego bossa i dokonaniu pewnego wyboru, nie ma możliwości dokończenia tego questa, dlatego zróbcie go najszybciej jak tylko możecie. Nie jest on trudny, ale składa się z kilku etapów, które wymieniłem poniżej. Dodam jeszcze, że po ukończeniu questa od Norma dostaniecie klucz do ogródka, w którym znajduje się szopa z pompą do basenu, w którym będziecie walczyć z ostatnim bossem. Jeśli wypompujecie z niego wodę to po ubiciu go dostaniecie dodatkową broń.

Etapy questa:

 1. Etap #1 – pogadajcie z Normem, aby otrzymać questa.
 2. Etap #2 – nieco dalej, w pewnym garażu, spotkacie Skipa Hansona, który da klucz do skrzynki z bezpiecznikami.
 3. Etap #3 – idziecie na przeciwko, do sklepiku, a następnie używacie klucza na automacie VEND-A-TRON 94, aby go zrestartować i móc robić zakupy.
 4. Etap #4 – kupujecie w automacie Frankfurterki Penny Vegan, a następnie wracacie do Norma.
 5. Etap #5 – gdy znajdziecie się na krawędzi statku, będziecie mogli podnieść jedną szalupę. Znajdziecie na niej bagaż, który musicie odnieść Normowi.
 6. Etap #6 – teraz musicie odnaleźć Strange Memory Chip, który znajduje się w pewnym podziemnym „laboratorium” (traficie tam wraz z fabułą), a następnie oddać go Normowi.
 7. Etap #7 – Norm da Wam teraz klucz do ogródka (aby spuścić wodę z basenu, gdzie będzie ostatni boss), a Wy powinniście dostać trofeum za zrobienie zadania.
 8. Etap #8 – jak będziecie wracać, to na wysepce na której zaczynaliście, będzie stał Norm. Pogadajcie z nim to da Wam kilka fajnych przedmiotów, w tym nowe graffiti.

Poniżej filmik z lokacjami:

 

braz Doładowany / Juiced Up
Ukończono poboczną misję Proto / Completed Proto’s Sidequest

Proto znajduje się w domku obok wejścia do kina samochodowego. Questa zrobicie bardzo szybko, ponieważ wystarczy zejść kanałem magnetycznym do przejścia podziemnego, które znajduje się zaraz przy domu na przeciwko. W podziemiu, mniej więcej po środku, znajdują się drzwi, które otworzycie dopiero po zabiciu ostatniego bossa i dokonaniu pewnego wyboru (nie ma on znaczenia). W tym pomieszczeniu naładujecie rdzeń Proto i możecie mu go odnieść. Tylko tyle.

Poniżej zdjęcie kanału, do którego musicie zejść, żeby naładować rdzeń:

Wejście znajduje się na przeciwko domu Proto.

 

braz Pocztowa gorączka / Going Postal
Zniszczono wszystkie skrzynki pocztowe / Destroyed all Mailboxes

Bardzo proste zadanie. Musicie rozwalić 7 skrzynek pocztowych. Zaraz po wyjściu z garażu, z lokacji gdzie znajduje się Stacja MedBay, traficie na główną ulice. Tutaj znajdziecie praktycznie wszystkie skrzynki pocztowe. Resztę znajdziecie po drugiej stronie, przed wejściem do kina samochodowego. Skrzynek jest dokładnie tyle ile potrzeba do pucharku, także jak jakąś widzicie to od razu rozwalajcie.

Poniżej filmik z lokacjami skrzynek:

 

braz Droga ucieczki / The Easy Way Out
Użyto pomostu, aby wyskoczyć ze statku / Used the plank to jump off the ship

W pewnym momencie, traficie do ogródka, w którym znajduje się kładka wychodząca poza statek, a na niej robot pirat. Nie da się jej pominąć, bo przechodzicie dosłownie obok. By zdobyć trofeum, wystarczy zeskoczyć z kładki i się zabić. Oczywiście będziecie musieli wrócić po złom, także warto to zrobić jak macie małą ilość złomu na ręce. Do kładki można wrócić w każdym momencie, także nie musicie tego robić od razu. Ostrzegam tylko, że w tej lokacji pojawi się mini-boss.

Miejscówka z kładką:

Kładka z robotem znajduje się centralnie przed nami.

 

braz Drewniany pomost / Plank of Wood
Odepchnięto z pomostu atakujących piratów / Pushed the pirate attacker from the plank

W pewnym momencie traficie do ogródka, w którym znajduje się kładka wychodząca poza statek, a na niej robot pirat. Nie da się jej pominąć, bo przechodzicie dosłownie obok. By zdobyć trofeum, wystarczy podejść do niego od tyłu, uderzyć go, aby spadł i po sprawie.

Miejscówka z kładką i robotem:

Kładka z robotem znajduje się centralnie przed nami.

 

srebro Pa pa, kałamarnico / Squid Pro Quo
Pokonano bossa / Defeated CAIN – Core Protector

CAIN to ostatni boss w dodatku DLC (i w sumie jedyny). Będziecie z nim walczyć w basenie, w ogródku domu na przeciwko naszej startowej miejscówki. Dodam tylko, że zjedziecie najpierw po lince na teren ogródka, ale to nie oznacza jeszcze walki! Walka z bossem rozpoczyna się dopiero po wejściu do samego basenu. Do tego momentu możecie biegać swobodnie obok niego.

Jeśli interesują Was dodatkowe bronie z tego bossa, to warto najpierw wypuścić wodę z basenu, w którym się znajduje. Zrobicie to robiąc cały quest od Norma, przez co dostaniecie klucz do szopy z pompą. Pompa znajduje się na terenie ogródka z basenem. Następnie podczas walki musicie odciąć mu wszystkie nogi, aby dostać kolejną broń. Możecie również otrzymać drona za odcięcie lewej ręki. Niestety nie wlicza się od pucharku z podstawki, gdzie musicie zdobyć 12 dronów.

Co można zdobyć:

 • Dron: Parrobotic Drone – należy odciąć lewą rękę
 • Broń: Tenta-Kill – wystarczy zabić
 • Broń: Ungula Universalis – trzeba rozwalić wszystkie nogi
 • Broń: Red Hot Poker – musicie najpierw spuścić wodę z basenu (trzeba zrobić quest dla Norma)

 

srebro Loot, Pillage & Craft / Loot, Pillage & Craft
Crafted all gear sets of the DLC / Crafted all gear sets of the Kraken DLC

Dużo setów do zrobienia to tutaj nie ma, bo aż całe dwa. Dostaniecie je ze zwykłych przeciwników oraz z tych robotów gigantów. Oczywiście wszystko tylko i wyłącznie na terenie z dodatku. Nie jest trudno je zdobyć bo raz że przeciwnicy kręcą się wszędzie, a dwa że można zawsze zresetować ich w Stacji MedBay. W przypadku robota giganta możecie mieć problem z głową, dlatego warto walczyć z nim w pobliżu jakiś schodów, z których możecie zrobić atak na głowę. Mi się udało robiąc to na boku statku, tam gdzie są szalupy. Schodzimy po schodach, których można użyć do atakowania górnych partii tego robota.

Sety, które potrzebne są do trofeum:

 1. COLLECTIVE Set – leci ze zwykłych przeciwników w całej lokacji z dodatku, nie do przeoczenia,
 2. CORSAIR Set – w lokacji z dodatku spotkacie coś w rodzaju ogromnych robotów, to właśnie z nich leci set.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!