DiRT 5 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

28 listopada 2020
2

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Całkowita odmiana względem poprzedniej części. DiRT 5 wraca do tego, co ludzie najbardziej polubili, czyli klimatu z DiRTa 2. Platyna jest bardzo prosta, żeby nie powiedzieć banalna. Nikt nie będzie miał z nią problemu.

 

[poll id=”31″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 25 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x6 x6
 • Trofea online: 0 (To, że nie ma trofeów online nie znaczy, że nie jest wymagane podłączenie do sieci ;))
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • UWAGA: Od wersji 1.04, zostało naprawione kilka błędów oraz poprawiono trofeum z dystansem, który został ograniczony z chorych 10,000 mil do 1,000 mil. Koniecznie zaktualizujcie grę przed rozpoczęciem rozgrywki!
 • Gra jest bardzo prosta i nikt nie powinien mieć z nią problemów. Możecie grać na dowolnym poziomie trudności z asystami.
 • Jeśli interesuje Was najlepszy wybór samochodu do danego eventu, to wystarczy wcisnąć na jego ikonce, aby przejść do tablicy najlepszych wyników i zobaczyć czym ludzie jeżdżą.
 • Kupujcie samochody, które Wam tylko pasują, jako że nie ma tu żadnego problemu z kasą i będziecie jej mieć mnóstwo poprzez standardowe granie kariery.
 • Trofeum związane ze zrobieniem 1,000 mil (1,609 km) zostawcie sobie na sam koniec! Po ukończeniu całego trybu kariery powinniście być już bardzo blisko celu.
 • W niektórych eventach AI potrafi być bardzo trudne do pokonania. Przeważnie przy zmianie samochodu problem ustępuje i jadą normalnie.
 • W przypadku Gymkhany – najważniejsze jest utrzymanie mnożnika poprzez robienie różnych trików. Nie powtarzajcie tych samych czynności, bo znacznie zmniejszycie przyrost licznika.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Ukończ tryb kariery

Tak jak w tytule. Tryb kariery składa się „jedynie” z 125 eventów.  Każdy z nich można ukończyć na 3 gwiazdki, jednak nie jest to wymagane do platyny, tak naprawdę wystarczy je po prostu ukończyć. Gwiazdki mimo wszystko są wymagane do odblokowania kolejnych wyzwań, więc warto postarać się wygrywać każdy z nich. Jest trochę grania, ale jak wpadniecie w rytm to całość powinna pęknąć w przeciągu kilku dni. Na szczęście eventy nie są długie, góra 3-4 minuty. Poziom trudności również nie jest wygórowany, ale zdarza się, że AI potrafi być bardzo trudne do pokonania i ucieka nam na kilkanaście sekund do przodu. Zauważyłem, że w takich przypadkach wystarczy zmienić samochód na inny, a jeśli jest możliwość, to na inną klasę. Także jak widzicie, że coś jest nie tak, to spróbujcie inną furą i powinno pomóc. Po ukończeniu trybu kariery powinniście mieć już wszystkie trofea poza jednym, związanym z dystansem.

 

KROK #2 – Zdobądź trofeum za 1,000 mil (1.609 km)

Jedyna rzecz, która może powstrzymać Was w jakimkolwiek stopniu od platyny. Na szczęście od wersji 1.04 trofeum zostało ułatwione, ponieważ zmniejszono dystans z 10,000 mil do 1,000 mil. Z pomocą przychodzi tutaj tryb Playgrounds, w którym zrobicie to prostą metodą AFK (czyli możecie puścić grę i ją zostawić). Po więcej szczegółów zapraszam do opisu trofeum srebro Spare Some Change for Gas?

 

Poradnik:

platyna DIRT LEGEND
Collect all other Trophies

Bardzo prosta platyna, która po patchu 1.04 została jeszcze bardziej uproszczona (na szczęście!). Całość nie powinna Wam zająć więcej jak 30 godzin.

 

braz +10 HRSPRS 10
Save your first customised livery

Jedno z pierwszych pucharków, jakie możecie zdobyć. Każdy samochód jaki już kupiliście, możecie dodatkowo modyfikować wizualnie. Na liście samochodów, czy to w garażu, czy przed jakimkolwiek eventem, wystarczy wybrać nowe pole z dużą ikonką plusa. Teraz zostaniecie przeniesieni do edytora, w którym wystarczy zmienić dowolną rzecz na Waszym pojeździe, a następnie zapisać Wasz nowy wzór. Nic prostszego. Nowe elementy możecie odblokować poprzez zakup lub zdobycie odpowiedniego poziomu reputacji z daną firmą. Wystarczy najechać na interesujący Was element, aby zobaczyć wymogi do jego odblokowania.

Zmieniacie dowolną rzecz w edytorze i zapisujecie. Tylko tyle.

 

braz Fast Cars and Fancy Cards 10
Customise and save your player card

Kartę gracza możecie edytować w każdym momencie gry. Wystarczy udać się do menu głównego > profile > player card. Teraz będziecie mieć do wyboru różne wzory, wstążki, animacje, itd. Jest tego tutaj całkiem sporo, jednak do trofeum wystarczy zmienić jakąkolwiek z tych rzeczy, a następnie zapisać i tyle. Nowe elementy możecie odblokować poprzez zakup lub zdobycie odpowiedniego poziomu reputacji z daną firmą. Wystarczy najechać na interesujący Was element, aby zobaczyć wymogi do jego odblokowania.

Przechodzicie w menu do zakładki Player Card i zmieniacie dowolną rzecz na swojej karcie gracza.

 

braz Jack of All Trades 10
Complete one of every type of Career Event

Musicie ukończyć każdy rodzaj eventu dostępny w grze. Podczas grania trybu kariery wpadnie samo, jednak na potrzeby poradnika wymienię wszystkie 8 rodzajów:

Rodzaje eventów:

 • Rally Raid
 • Land Rush
 • Ultra Cross
 • Stampede
 • Sprint
 • Ice Breaker
 • Path Finder
 • Gymkhana

Wszystkie są dostępne w trybie kariery, także wystarczy po prostu przechodzić kolejne i pucharek wpadnie sam.

 

braz Stuntmasta’ 10
Score 30,000 or higher in a Career Gymkhana event

Jedyny pucharek, obok przejechania 1,000 mil, który może Wam przysporzyć jakichkolwiek problemów. Przede wszystkim, trofeum można zrobić tylko i wyłącznie w trybie kariery. Uruchamianie tras z w trybie Playgrounds niestety nie działa. Waszym zadaniem jest zdobycie 30,000 punktów w jakiejkolwiek Gymkhanie w trybie kariery. Początkowo wydaje się to dużo, ale jak zaczniecie ogarniać tryb, to spokojnie wykręcicie taki wynik. 30,000 zrobicie w każdej dostępnej Gymkhanie, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, które opisałem poniżej. Najważniejsze w Gymkhanie jest nabijanie mnożnika, maksymalnie x3. Robicie to poprzez prawidłowe wykonywanie kolejnych różnych trików, więc najważniejsza jest ścieżka, którą będziecie się poruszać. Zajmie Wam to pewnie kilka prób, ale w końcu znajdziecie optymalną dla siebie. Możecie również skorzystać z mojego filmiku poniżej, gdzie trofeum wbiłem na Gymkhanie w Mesa Verde używając Subaru Imprezy.

Podstawowe zasady w trybie Gymkhany:

 • Nie powtarzajcie tego samego triku jeden po drugim.
 • Najszybciej punkty nabijecie na żółtych bramkach do driftu oraz niebieskich bramkach i skoczniach.
 • Obierzcie sobie własną ścieżkę pomiędzy kolejnymi trikami.
 • Unikajcie trików, z którymi macie problemy i tracicie dużo czasu (np. mały donut).
 • Rozwalajcie różowe styropiany jak tylko pojawią się na Waszej drodze.

Poniżej filmik z moim przejazdem, gdzie zrobiłem prawie 40,000 punktów:

 

braz Graduation Ceremony 10
Complete Chapter 1

Czytaj opis trofeum zloto Superstar Story.

 

braz Extreme Acceleration 20
Complete Chapter 2

Czytaj opis trofeum zloto Superstar Story.

 

srebro Escape Velocity 20
Complete Chapter 3

Czytaj opis trofeum zloto Superstar Story.

 

srebro Final Shift 20
Complete Chapter 4

Czytaj opis trofeum zloto Superstar Story.

 

zloto Gonna Need New Tyres 20
Complete a 100m drift

Najprostszym miejscem, w którym bez problemu zrobicie to trofeum, to eventy typu Sprint przy użyciu pojazdu Jupiter Hawk 410. Początkowo wydaje się bardzo trudny do opanowania, jednak jak już pojmiecie, żeby lekko odjąć gazu przed każdym zakrętem, to zobaczycie, że można tym samochodem praktycznie jechać non-stop bokiem. Trofeum wpadło mi już przy pierwszej próbie jazdy tym samochodem, więc jeśli mi się udało tak szybko, to Wam również powinno pójść bez problemu. W ostateczności, zawsze możecie skorzystać z trybu Playgrounds i w wyszukiwarce torów wpisać frazy typu „long drift”, „gonna need new tyres”, etc. Na pewno znajdzie trasy stworzone specjalnie pod ten pucharek.

Sprint + Jupiter Hawk = masakrycznie długi drift.

 

srebro Long Jump 20
Jump 50m distance in a single jump

Skakać w tej grze będziecie bardzo często, więc oddanie skoku na 50 metrów to po prostu drobnostka. Idealnym miejscem, gdzie możecie to zrobić jest jedna z kombinacji tras Marmifera Velley, Italy (charakterystyczny kamieniołom). Możecie użyć dowolnego samochodu, ponieważ skok, który tu oddacie jest bardzo długi i zaliczy Wam trofeum od razu. Osobiście zrobiłem to przy użyciu samochodu Laffite G-Tec X-Road, ale tak jak mówię, który oddacie przed przejazdem przez metę jest bardzo długi.

Charakterystyczny skok, na którym spokojnie zrobicie trofeum.

 

srebro Spare Some Change for Gas? 50
Drive 1,000 miles

Zdecydowanie najdłuższe trofeum i zapewne ostatnie, które przyjdzie Wam zrobić przed zdobyciem platyny. Na szczęście, po patchu 1.04 wymagany dystans został zmniejszony z 10,000 mil do 1,000 mil. Także zaktualizujcie swoją grę zanim rozpoczniecie rozgrywkę. Nie podejmujcie się tego trofeum nim nie skończycie w całości trybu kariery oraz nie zdobędziecie pozostałych pucharków! Chodzi po prostu o oszczędność czasu, ponieważ podczas robienia całej reszty nabijecie spory kawałek kilometrów, wymaganych do tego trofeum. Zasięg jest liczony we wszystkich trybach, czyli w trybie kariery, online, arcade oraz playgrounds.

To właśnie w trybie Playgrounds zrobicie to nieszczęsne trofeum praktycznie bez jakiejkolwiek ingerencji. Wystarczy znaleźć trasę, która została stworzona pod to trofeum. Polecam tę zrobioną przez użytkownika BlackNightmare70. Trasa nazywa się „10k trophy afk 2 tracks”. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce tras frazę „10k” i powinno pokazać ją na 1 miejscu. Przypnijcie ją sobie do ulubionych, bo będziecie tutaj często wracać.

Gdy już macie wszystko gotowe, to nie pozostaje nic innego jak rozpocząć jazdę. Wjeżdżacie na wewnętrzny tor, blokujecie przycisk odpowiedzialny za przyspieszenie i zostawiacie tak grę. Pamiętajcie, że maksymalny czas jazdy na jednej trasie to 1 godzina, więc będziecie musieli po tym czasie wrócić i odpalić trasę ponownie. Dla świętego spokoju zalecam przyjść kilka minut wcześniej i samemu przejechać przez metę, żeby być pewnym zaliczenia zrobionego dystansu. Po zrobieniu całego trybu kariery oraz wszystkich pozostałych pucharków, musiałem puścić około 4-5 przejazdów, po godzinę każdy. Dystans zaliczany jest dopiero po przekroczeniu mety! Także musicie ukończyć event, żeby zobaczyć czy trofeum już wpadło.

Poniżej filmik z całej procedury:

 

zloto Practice Makes Perfect 50
Complete 10 clean laps

Trzeba zrobić 10 czystych okrążeń, czyli nie uderzać w żaden inny samochód oraz jakiekolwiek elementy na trasie (bandy, drzewa, itd.). Plus tego wyzwania jest taki, że nie trzeba tego zrobić za jednym razem, chodzi o 10 okrążeń w całej grze. Wystarczy raz na kilka eventów zrobić czyste kółko i w końcu wpadnie. Jeśli jednak bardzo chcecie zrobić to trofeum jak najszybciej, to polecam robić to na trasach od sprintu, czyli owalach. Jedyne na co będziecie musieli uważać to inne samochody, ale do trofeum nie trzeba wygrywać, więc możecie puścić całą stawkę przodem i spokojnie sobie jechać czyste kółka z tyłu.

 

zloto Superstar Story 50
Complete Chapter 5

Tryb kariery podzielony jest na 5 rozdziałów. Każdy kolejny odblokujecie poprzez zdobycie odpowiedniej ilości gwiazdek za kończenie eventów. Każdy kolejne event jest zablokowany czymś w rodzaju linii na ekranie, zaś zmiana rozdziału charakteryzuje się innym kolorem tła na liście eventów. Wystarczy po prostu grać i kończyć kolejne eventy na jak najlepszej pozycji aż w końcu dotrzecie do samego końca. Nie ma tutaj nic więcej do dodania, jak po prostu grać tryb kariery i przebijać się do kolejnych wyzwań.

W ten sposób oddzielone są kolejne rozdziały w trybie kariery.

 

zloto Checks and Balances 50
Earn a total of $1,000,000

Kasa w tej grze jest najmniejszym problemem, także to trofeum wpadnie Wam samo i to już nawet w połowie gry. Zarabiacie za każdy event, im lepsza pozycja tym więcej hajsu. Dodatkowo, kasę przynosi również Wasz główny sponsor, którego możecie sobie wybrać na ostatniej zakładce w trybie kariery (na liście eventów). Za 1 miejsce będziecie dostawać sporą ilość gotówki, więc warto wygrywać każdy event. Pamiętajcie również, że chodzi o uzbieranie 1 miliona w sumie, więc spokojnie możecie wydawać na inne samochody czy elementy kosmetyczne, nie musicie mieć 1 miliona w danym momencie.

 

srebro Blank Slate 100
Build and test your first Playground

Tryb Playground to coś w rodzaju edytora tras, tyle że na chwilę obecną można tworzyć trasy na 2 arenach i nic poza tym. Gdy pierwszy raz odpalicie tryb tworzenia trasy, powita Was krótki samouczek, w którym poznacie podstawowe zasady tworzenia. Nie ma tutaj żadnej filozofii, po prostu wybieracie element z listy i umieszczacie go w dowolnym miejscu na arenie. Podstawowa zasada każdej „budowli” to punkt startowy oraz meta. By zdobyć pucharek jak najszybciej, wystarczy stworzyć taki punkt startowy oraz metę zaraz obok siebie, następnie przetestować trasę, czyli przejechać przez metę. Po wykonaniu tych kroków trofeum powinno być na Waszym koncie.

 

srebro Everyone’s a Critic 100
Rate a Playground

Tryb Playground, poza tworzeniem tras, oferuje również granie na tych stworzonych przez innych graczy. Gdy wejdziecie do tego trybu to pojawi się Wam spora lista utworzonych tras, zaczynając od tych najpopularniejszych, a następnie podział na kategorie. Można również użyć wyszukiwarki jeśli interesuje Was jakiś specyficzny typ trasy, np do driftu albo pod prędkość. Co by nie było, musicie wybrać dowolną z tych tras, ukończyć ją, a na końcu ocenić czy się Wam podoba, czy nie – poprzez danie kciuka w dół lub w górę.

Po każdym ukończeniu trasy w trybie Playgrounds możecie ją ocenić.

 

zloto I’ll Show Them! I’ll Show Them All! 100
Unlock all Throwdowns in the career

Throwdown to coś w rodzaju pojedynków z bossami, czyli po dokonaniu danego progresu w trybie kariery, na zakładce „Throwdowns” będą odblokowywać się kolejne pojedynki. Warto tam zaglądać co jakiś czas, bo niekiedy potrafi odblokować się kilka pojedynków jednocześnie. Warto też słuchać narratora w tle, który będzie Wam mówił, że jakiś gość jest gotowy na pojedynek z Wami. Oczywiście wszystko uzależnione jest od przebiegu kariery, a do samego trofeum wystarczy je tylko i wyłącznie odblokować, nie trzeba ich nawet rozpoczynać, wiec spokojnie możecie grać tryb kariery do samego końca, aż w końcu odblokujecie ten pucharek. Wygrywanie pojedynków daje rzecz jasna zastrzyk gotówki oraz unikatowe nagrody wizualne, także jak kogoś to interesuje to warto je wygrywać, tym bardziej że nie są przesadnie długie.

Odwiedzajcie często to miejsce, aby sprawdzić czy odblokowały się nowe pojedynki.

 

zloto Now I Am the Master 100
Complete the Superstar Finale of the Career

Po dojechaniu do samego końca kariery, będziecie mieć ostateczny pojedynek z AJem, czyli gościem, który jest narratorem od początku gry. Sam event jest bardzo prosty i nie różni się niczym od całej reszty, wystarczy z nim wygrać i tyle. Polecam samochód Mini Cooper lub Subaru Imprezę, ale tak naprawdę wygracie każdym innym. Nie odczułem tutaj jakiejkolwiek różnicy w poziomie trudności, wiec Wy też nie powinniście się nadmiernie męczyć. Po przejechaniu mety na 1 miejscu zobaczycie napisy końcowe oraz otrzymacie w/w pucharek.

 

zloto No Event Left Behind 100
Complete every Career Event

Wszystkich eventów, na chwilę obecną, jest 125. Musicie ukończyć każdy z nich, żeby zdobyć to trofeum. Plus jest taki, że nie musicie wygrywać każdego, ale rzecz jasna wygrywanie niesie ze sobą inne profity, jak większa ilość doświadczenia, kasy, itd. Eventy nie są długie, średnio 3-4 minuty na każdy event, ale oczywiście trafiają się krótsze i dłuższe. Jeśli interesuje Was kręcenie dobrych czasów i dobór odpowiedniego pojazdu to na liście eventów, wystarczy wcisnąć , aby przejść do tabeli wyników. Możecie zobaczyć czym jeździ czołówka i wybrać sobie podobny pojazd.

 

zloto Superstardom 150
Reach level 50, becoming a Superstar

Poziom doświadczenia zdobywacie za każdym ukończony event, im lepsza pozycja tym więcej doświadczenia. Oznaczony on jest kolorem jasno zielonym, także nie mylcie go z poziomem reputacji. Obecny level możecie zawsze sprawdzić w prawym górnym rogu ekranu, obok ilości kasy, którą obecnie posiadacie. 50 poziom wbijecie bez problemu poprzez granie trybu kariery i ukończenie wszystkich możliwych eventów (125) na 1 miejscu. Nie trzeba nic grindować, powtarzać czy specjalnie się wysilać, ponieważ level przyjdzie sam w miarę progresu w trybie kariery. Wg moich obliczeń, 50 poziom powinniście dostać mniej więcej po ukończeniu 52 eventów na 1 miejscu, także już w połowie gry. Nie pozostaje nic innego jak po prostu jeździć i wygrywać 🙂

 

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.