3/10
45-50H
x1
x2
x5
x43
51
0
22
0
1.25
51
0
22
0
1.25

 

Elex II to kontynuacja nowej serii gier RPG spod szyldu niemieckiego studia Piranha Bytes. Dotychczasowe ich gry potrafiły być nieco upierdliwe przy zbieraniu pucharków. Najnowsza produkcja jest jednak dużo przystępniejsza pod tym kątem. Możemy się z platyną uwinąć w jednym całkowitym przejściu gry plus drugim, króciutkim. Należy tylko zachować sobie zapisy w pewnych kluczowych momentach gry.

 

Krok po kroku:

Poprzednia odsłona marki Elex była dość upierdliwa pod kątem platynowania. W razie czego poradnik do niej możecie znaleźć TUTAJ. Druga część jest dużo bardziej wyrozumiała dla Łowców Trofeów. Przede wszystkim nie ma już konieczności ogarniania różnych zakończeń gry, które zależały od poziomu oziębłości. Zamiast tego mamy tu poziom zniszczenia, ale jedyne co musimy z nim zrobić, to wykorzystać przy dołączaniu do frakcji, a także zdobyć maksymalny oraz minimalny jego poziom. I właśnie z tego wynika drugie krótkie przejście gry. Poniżej opiszę kilka istotnych porad oraz rzeczy na jakie należy uważać, by bez problemu ugrać platynkę.

 

Podstawowe informacje:

 • Gra posiada możliwość szybkiego zapisu i wczytywania. Szybki zapis wykorzystuje 3 sloty zapisu i potem nadpisuje najstarszy. Warto z tego korzystać. By dokonać szybkiego zapisu włączamy puzę i wciskamy .
 • Zdecydowanie zalecam oszczędzać punkty umiejętności. Bohater w tej odsłonie w sumie dobrze sobie radzi bez ulepszeń, a punkty będą nam potrzebne, by poprzez wczytanie gry sprzed ich przydzielenia móc zdobyć pucharki za maksymalne ulepszenie wszystkich podstawowych drzewek umiejętności.
 • Od początku polecam zbierać i kupować zbiorniki z paliwem do plecaka odrzutowego. Potrzebujemy ich 50 sztuk, by go maksymalnie ulepszyć do trofeum braz Na skrzydłach wolności.
 • Polecam zbierać wszystko co nam wypadnie w łapy. Bohater ma nieskończoną pojemność ekwipunku, a zbierane przedmioty przydadzą się do trofeów srebro Chomik oraz braz Skarbnik.

 

Droga ku platynie:

 • Zalecam przy pierwszym podejściu gry grać pod niski poziom zniszczenia. Oprócz konieczności niskiego poziomu w przypadku dołączenia do frakcji Berserków oraz trofeum srebroTwórca, jest to też przydatne do kilku zadań związanych z pucharkami. Starajmy się każde zadanie rozwiązywać w tym stylu.
 • Uwaga na trofea związane z zadaniami pobocznymi: braz Bywalec festiwalu, braz Kochanek, braz Przepustka A38, braz Detektyw oraz braz Zabawkarz.
 • NIE PRZYŁĄCZAJMY się do żadnego z obozów, aż do ostatniej chwili. Punkt, po którym już się nie da dołączyć to zadanie Punkt przełomowy z misji głównej Partner Szóstej Siły. Wykonujmy wszystkie zadania poboczne dla frakcji, ale nie podejmujmy ostatecznej decyzji o dołączeniu. Dzięki temu będziemy mogli w jednym przejściu zdobyć większość frakcyjnych trofeów.
 • Podczas wykonywania zadań w forcie Berserków oraz jaskini Morkonów KONIECZNIE pomóżmy ukrywającym się tam członkom Banitów i nie wydawajmy ich władzom obozów. Jest to gildia złodziei, której zinfiltrowanie zleci nam jeden z berserków w forcie oraz wyznawcy Kriitona, których wytropienie zleci nam Zarina w ramach zadań w jaskini morkonów. Jeśli zepsujemy obie te możliwości, nie będziemy mogli w tym przejściu zdobyć trofeum związanego z dołączeniem do Banitów.
 • Po ukończeniu wszelkich dostępnych zadań pobocznych oraz głównych i dotarciu do wspomnianego w trzecim punkcie Punktu przełomowego wykonujemy sobie manualny zapis gry.
 • Decydujemy się nie dołączać do nikogo podczas rozmowy z Adamem w Bastionie. Zdobywamy: braz Zbieg.
 • Wczytujemy zapis z Punktu przełomowego i dołączamy do Albów, zdobywając braz Alb. Następnie gramy dalej i staramy się awansować w hierarchii tego obozu. W pewnym momencie zadania te zaprowadzą nas do obozu Kleryków. Po rozmowie z dowódcą Hagenem będziemy mogli zdradzić Albów i zrekrutować ich do obozu Kleryków, po czym samemu tam dołączyć, zdobywając braz Kleryk.
 • Wczytujemy zapis z Punktu przełomowego i dołączamy do Berserków, zdobywając braz Berserk. Wykonujemy dalsze zadania, by awansować do rangi wojownika w tej frakcji. Jeśli zgodnie z czwartym punktem dogadaliśmy się z gildią złodziei, możemy porozmawiać z Yasmą w kryjówce. Ona skieruje nas do Hektora, gdzie będziemy mogli dołączyć do Banitów, zdobywając braz Banita.
 • Teraz możemy grać dalej, albo wczytać zapis z Punktu przełomowego i dołączyć do kogo już nam osobiście najbardziej pasuje. Kontynuujemy grę, zdobywamy wszelkie kumulacyjne pucharki. Ulepszamy drzewka umiejętności z którymi nie powinno być problemu jeśli oszczędzaliśmy punkty zdobywane przy awansowaniu na kolejne poziomy. Potem możemy zakończyć główny wątek. W razie czego po jego zakończeniu można nadal kontynuować rozgrywkę.
 • Rozpoczynamy nową grę i gramy już konkretnie pod pod wysoki poziom zniszczenia. Możemy atakować napotkane niewinne stworzenia do trofeum braz Bez litości jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy. W ramach gry od razu kierujmy się do jaskini Morkonów i działajmy, by dołączyć do tej frakcji zdobywając braz Morkon.
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Platyna</span> / <span>Platinum

Platyna / Platinum

Odblokowano wszystkie trofea. / Unlocked all trophies.

Platynowe trofeum. Wpadnie nam, gdy ogarniemy wszystkie pozostałe.

Ikona osiągnięcia: Obywatel</span> / <span>Civilian
10

Obywatel / Civilian

Ukończono misję: „Nic do stracenia”. / "Nothing to Lose" completed.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po ukończeniu zadania głównego o nazwie „Nic do stracenia”.

Ikona osiągnięcia: Bywalec festiwalu</span> / <span>Festival-goer
10

Bywalec festiwalu / Festival-goer

Ukończono misję: „Koncert Billy'ego Idola”. / "Billy Idol Concert" completed.

Możliwe do przeoczenia

Generalnie nie wiem, czy jest możliwe przeoczenie tego pucharka, ale myślę, że jeśli ktoś by się uparł, to dałby jednak radę, więc uprzedzam. Misję „Koncert Billy’ego Idola” otrzymamy już na samym początku gry. Koncert będzie ogłaszany w radiu, które siłą rzeczy miniemy w ramach głównego wątku. Wszystko co musimy zrobić, to udać się we wskazane na mapie miejsce.

UWAGA! Musimy w opcjach gry w zakładce rozgrywka zaznaczyć sobie – zewnętrzna muzyka (włączone). W innym wypadku koncert nie pojawi się u nas. Wynika to z możliwości unikania licencjonowanych utworów z której korzystają streamerzy.

Ikona osiągnięcia: Dowódca</span> / <span>Commander
10

Dowódca / Commander

Ukończono misję: „Ścisły sojusz”. / "Strong Alliances" completed.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po ukończeniu zadania głównego o nazwie „Ścisły sojusz”. Zadanie to polega na rozmowie z przedstawicielami każdej frakcji na Magalanie.

Ikona osiągnięcia: Najlepszy kumpel</span> / <span>Best Buddy
10

Najlepszy kumpel / Best Buddy

Znaleziono: C.R.O.N.Y. U4. / C.R.O.N.Y. U4 found.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po ukończeniu zadania głównego o nazwie „Stare rzęchy na złym torze”. Otrzymamy je w Bastionie od zwerbowanego tam przez nas Thaliga. Wystarczy, że odnajdziemy i zwerbujemy naszego starego drona.

Ikona osiągnięcia: Zjazd rodzinny</span> / <span>Family Reunion
10

Zjazd rodzinny / Family Reunion

Znaleziono: Wardek. / Wardek found.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po ukończeniu zadania głównego o nazwie „Ojcowska miłość”. Otrzymamy je automatycznie w pewnym momencie gry.

Ikona osiągnięcia: Kochanek</span> / <span>Lover
10

Kochanek / Lover

Ukończono misję: „Stara miłość nie rdzewieje”. / "Old Love Doesn't Rust" completed.

Możliwe do przeoczenia

Ten pucharek można zepsuć. By zaliczyć tę misję musimy być w dobrych stosunkach z Kają i to wiąże się utrzymywaniem jak najniższego poziomu zniszczenia. Będąc miłym i uczynnym bez problemu się z nią dogadamy. W bastionie Kaja będzie miała dla nas kilka zadań: „Zabezpieczenie terenu”, „Przerażająca refleksja”, „Służba nie drużba” oraz „Od błękitu do fioletu”. Będziemy je otrzymywać spotykając się z nią w bazie. Po ukończeniu tych zadań i zdobyciu odpowiedniego poziomu relacji będzie możliwe ukończenie misji „Stara miłość nie rdzewieje”.

Ikona osiągnięcia: Berserk</span> / <span>Berserker
20

Berserk / Berserker

Jesteś Berserkiem. / Joined the Berserkers.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Berserkowie są jedną z trzech największych frakcji w grze. By do nich dołączyć najpierw będziemy musieli wykonać odpowiednie misje frakcyjne oraz posiadać jak najniższy poziom zniszczenia. KONIECZNIE pomóżmy ukrywającym się w forcie Banitom i nie wydawajmy ich władzom obozu. Jest to gildia złodziei, której zinfiltrowanie zleci nam jeden z berserków. Jeśli to zepsujemy nie będziemy mogli w tym przejściu zdobyć trofeum związanego z dołączeniem do Banitów.

Ikona osiągnięcia: Kleryk</span> / <span>Cleric
20

Kleryk / Cleric

Jesteś Klerykiem. / Joined the Clerics.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Klerycy to specyficzna frakcja, do której nie możemy przyłączyć się w tradycyjny sposób. Jedyna opcja to wcześniejsze dołączenie do Albów, a następnie awansowanie w ich hierarchii do momentu, gdy jedno z zadań zaprowadzi nas do siedziby Kleryków. Wtedy będziemy mogli opowiedzieć się po ich stronie i w efekcie wstąpić w ich szeregi. Będzie to jednak wymagało posiadania przez bohatera minimum 30 poziomu.

Ikona osiągnięcia: Banita</span> / <span>Outlaw
20

Banita / Outlaw

Jesteś Banitą. / Joined the Outlaws.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Banici to specyficzna frakcja do której nie możemy przyłączyć się w tradycyjny sposób. Jedyna opcja to wcześniejsze dołączenie do Berserków lub Morkonów. KONIECZNIE pomóżmy ukrywającym się tam członkom Banitów i nie wydawajmy ich władzom obozów. Jest to gildia złodziei, której zinfiltrowanie zleci nam jeden z berserków w forcie oraz wyznawcy Kriitona, których wytropienie zleci nam Zarina w ramach zadań w jaskini morkonów. Dogadując się z szpiegami i odpowiednio awansując w hierarchii możemy zostać wysłani do obozu Banitów i do nich dołączyć. Będzie to jednak wymagało posiadania przez bohatera minimum 30 poziomu.

Ikona osiągnięcia: Alb</span> / <span>Alb
20

Alb / Alb

Jesteś Albem. / Joined the Albs.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Albów są jedną z trzech największych frakcji w grze. By do nich dołączyć najpierw będziemy musieli wykonać odpowiednie misje frakcyjne. W ramach pięcia się w hierarchii obozu pojawi się nam jedyna w grze możliwość przyłączenia się do obozu Kleryków. Trzeba mieć to na uwadze.

Ikona osiągnięcia: Morkon</span> / <span>Morkon
20

Morkon / Morkon

Jesteś Morkonem. / Joined the Morkons.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Morkoni są jedną z trzech największych frakcji w grze. By do nich dołączyć najpierw będziemy musieli wykonać odpowiednie misje frakcyjne oraz posiadać jak najwyższy poziom zniszczenia. KONIECZNIE pomóżmy ukrywającym się w jaskini Banitom i nie wydawajmy ich władzom obozu. Są to wyznawcy Kriitona, których wytropienie zleci nam Zarina w ramach zadań dla tej frakcji. Jeśli to zepsujemy nie będziemy mogli w tym przejściu zdobyć trofeum związanego z dołączeniem do Banitów.

Ikona osiągnięcia: Zbieg</span> / <span>Defector
20

Zbieg / Defector

Nie należysz do żadnej frakcji. / Decided not to join a faction.

Możliwe do przeoczenia

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek frakcji wykonajmy ręczny zapis! Dzięki temu możliwe jest zdobycie wszystkich frakcyjnych trofeów względnie szybko. Oprócz możliwości dołączenia do jednej z opisanych wyżej frakcji istnieje też opcja, by nie przyłączać się do żadnej. Jest najmniej sensowna, bo tracimy gratisowy pancerz, misje frakcyjne oraz specjalne umiejętności frakcji. By zdobyć pucharek wystarczy nie zadeklarować przynależności do żadnej grupy, a następnie ukończyć zadanie Punkt przełomowy z misji głównej Partner Szóstej Siły. Po rozmowie z Adamem otrzymamy trofeum.

Ikona osiągnięcia: Przepustka A38</span> / <span>Pass A38
20

Przepustka A38 / Pass A38

Raik zrzeka się swojej doli, aby wspomóc ogrodników. / Raik forgoes his salary to benefit the Cultivators.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z zadaniem dostępnym na terenie fortu Berserków. Sytuacja zaczyna się w ramach zadania „Zaufanie Berserków”, które zleca nam naczelnik Fernis. Jest to konieczne, by uzyskać dostęp do górnej części fortu. Jedną z osób o poparcie których musimy zabiegać jest Thorhilda, która ma problemy na plantacji sadzonek. Otrzymamy zadanie „Nieudolni robotnicy”. Skieruje nas to do baru Chloe, gdzie przyjdzie nam porozmawiać z Butchem. Ten powie, że nie jest zadowolony z zarobków. Zgadzamy się pomóc i wracamy do Thorhildy. Ta odeśle nas do Fernisa, a rozmowa z naczelnikiem skieruje nas do alchemika Tilasa. On jednak również nas nie poratuje, ale poleci zagadać do Raika. Znajdziemy go w barze Chloe. Raik po rozmowie poprosi nas o spotkanie następnego dnia. Możemy się przespać w dowolnym łóżku i wrócić. Po ponownej rozmowie zabierze nas w ustronne miejsce i naśle na nas najemnika. Musimy spuścić mu łomot. Po wygranej walce ponownie zagadujemy Raika i każemy mu się zrzec swojej doli. Ten z uwagi, że obiliśmy jego ochroniarza nie będzie miał obiekcji. Zostanie nam już tylko poinformować kolejne osoby i zakończyć zadanie otrzymując przy tym pucharek.

Ikona osiągnięcia: Detektyw</span> / <span>Detective
20

Detektyw / Detective

Ukończono misję: „Księga urwisów”. / "Hitch and the Three Investigators" completed.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z zadaniem dostępnym na terenie fortu Berserków. Znajdziemy tam trzech dzieciaków – Justina, Petrę i Bobby’ego, którzy starają się rozwiązać zagadkę. W ramach przechadzania się po forcie spotkamy każde z nich. Warto być dla nich miłym i pomocnym. Petrę spotkamy zaraz przy wejściu gdzie poprosi nas o przyjrzenie się kupce papierosów. Justina znajdziemy w wewnętrznej częsci w pobliżu domu alchemika. Na Bobby’ego zaś natrafimy w pobliżu baru Chloe i poprosi on nas o przypilnowanie sterty butelek. Po rozmowie z każdym będziemy mogli spotkać całą trójkę w okolicy straganów kupców. I tam możemy podjąć się już realizacji wymaganego zadania „Księga urwisów”.

Ikona osiągnięcia: Zabawkarz</span> / <span>Toy Time
20

Zabawkarz / Toy Time

Ukończono misję: „Przemyt zabawek”. / "Smuggling Toys" completed.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z zadaniem dostępnym na terenie obozu Albów. Znajdziemy tam placówkę, gdzie szkolona jest grupka dzieci. Wśród nich spotkamy chłopca o imieniu Makar. Musimy do niego zagadać. Należy jednak zrobić to w momencie, gdy nie ma lekcji. Najlepiej w nocy. Rozmawiamy z nim na temat zabawy. Korzystajmy z uprzejmych odpowiedzi. Po rozmowie należy odczekać dzień lub dwa i wrócić. Tym razem dostaniemy zadanie zdobycia zabawki „Przemyt zabawek”. Nie jest to skomplikowane, bo wystarczy udać się do fortu Berserków i pogadać z tamtejszymi dzieciakami.

 

Ikona osiągnięcia: Los Irissy</span> / <span>Irissa's Fate
10

Los Irissy / Irissa's Fate

Zdecyduj o losie Irissy. / Decide Irissa's fate.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z zadaniem dostępnym na terenie obozu Albów. Jego zdobycie jest automatyczne jeśli będziemy starać się dołączyć do tej frakcji. Jedyna opcja pominięcia to całkowite olanie zadań z tej części świata gry. Irissa będzie bardzo ważną postacią w ramach zadań „Dochodzenie u Albów” oraz „Agent Albów”. Pod koniec tej linii questów przyjdzie nam zadecydować o jej losie. Możemy ją wydać Albom lub też zaproponować jej dołączenie do frakcji Kleryków.

Ikona osiągnięcia: Legenda</span> / <span>Legendary
20

Legenda / Legendary

Odkryj tajemnicę starej mapy. / Discover the secret of the old map.

Pucharek związany ze znajdźkami. Koniecznie jest zebranie wszystkich 16 fragmentów mapy i zdobycie skarbu, jaki na niej zaznaczono. Najlepiej go zdobyć pod koniec gry ze względu, że niektóre miejsca są trudno dostępne i wymagają między innymi ulepszenia zbiornika na paliwo w plecaku odrzutowym. Lokalizacja wszystkich fragmentów jest pokazana na poniższym materiale wideo.

Ikona osiągnięcia: Wieczna niepamięć</span> / <span>Eternal Oblivion
20

Wieczna niepamięć / Eternal Oblivion

Ukończono misję: „Egzekucja Khana”. / "Khan's Execution" completed.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z zadaniem dostępnym na terenie obozu Morkonów. Jego zdobycie jest automatycznie, jeśli staramy się dołączyć do tej frakcji. Pod koniec zadania „Wartości Morkonów” przyjdzie nam stoczyć pojedynek z Khanem. Po jego wygraniu otrzymamy trofeum.

Ikona osiągnięcia: Perfekcjonista</span> / <span>Perfectionist
100

Perfekcjonista / Perfectionist

Ukończono ELEX II. / ELEX II completed.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po ukończeniu głównego wątku gry.

Ikona osiągnięcia: Dusza towarzystwa</span> / <span>Socializer
50

Dusza towarzystwa / Socializer

Ukończono 300 misji. / 300 missions completed.

Możliwe do przeoczenia

Przeoczenie tego pucharka jest bardzo mało prawdopodobne. Gra oferuje znacznie więcej zadań niż te wymagane 300. Często też poszczególne zadania dzielą się na inne pomniejsze i wszystko to liczy się już jako osobne zadanie. Nie musimy się tym zupełnie przejmować.

Ikona osiągnięcia: Zaprawiony w boju</span> / <span>Hotshot
20

Zaprawiony w boju / Hotshot

Poznano wszystkie umiejętności walki. / All combat skills learned.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z maksymalnym ulepszaniem drzewka walki. Warto podczas gry oszczędzać punkty umiejętności. Zbieramy sobie je spokojnie podczas gry, potem dokonujemy ręcznego zapisu przyznajemy atrybuty zgodnie z potrzebą danego drzewka, wykupujemy wszystkie umiejętności, zdobywamy pucharek i możemy wczytywać grę dla kolejnego trofeum z tej grupy. Nauczycieli możemy odnaleźć wybierają daną umiejętność i wciskając , by podświetlić ich znaczniki na mapie. Pod warunkiem jednak, że ich wcześniej poznaliśmy. Nie powinno być jednak to problemem w przypadku wykonywania wszelkich zadań pobocznych.

Umiejętności Walki:

 • Broń do walki wręcz (poziomy od 1 do 5)
 • Biegłość w broni do walki wręcz
 • Cios w plecy
 • Broń dystansowa (poziomy od 1 do 5)
 • Biegłość w broni do walki dystansowej
 • Mistrz energii
 • Mistrz pocisków
 • Mistrz prochu
 • Granaty
 • Broń ciężka (poziomy od 1 do 2)
 • Biegłość w broni ciężkiej

Wymagana ilość atrybutów do maksymalnego ulepszenia:

 • Siła 75
 • Budowa 40
 • Zręczność 75
 • Inteligencja 50
Ikona osiągnięcia: Nie do złamania</span> / <span>Unbreakable
20

Nie do złamania / Unbreakable

Poznano wszystkie umiejętności przetrwania. / All survival skills learned.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z maksymalnym ulepszaniem przetrwania. Warto podczas gry oszczędzać punkty umiejętności. Zbieramy sobie je spokojnie podczas gry, potem dokonujemy ręcznego zapisu przyznajemy atrybuty zgodnie z potrzebą danego drzewka, wykupujemy wszystkie umiejętności, zdobywamy pucharek i możemy wczytywać grę dla kolejnego trofeum z tej grupy. Nauczycieli możemy odnaleźć wybierają daną umiejętność i wciskając , by podświetlić ich znaczniki na mapie. Pod warunkiem jednak, że ich wcześniej poznaliśmy. Nie powinno być jednak to problemem w przypadku wykonywania wszelkich zadań pobocznych.

Umiejętności Przetrwania:

 • Pancerz (poziomy od 1 do 3)
 • Pełna ochrona (poziomy od 1 do 3)
 • Szósty zmysł
 • Silniejsze mikstury
 • Pożeracz
 • Dodatkowe punkty wytrzymałości (poziomy od 1 do 3)
 • Regeneracja zdrowia (poziomy od 1 do 3)
 • Samotny wilk (poziomy od 1 do 3)
 • Witalność (poziomy od 1 do 3)
 • Regeneracja witalności (poziomy od 1 do 3)

Wymagana ilość atrybutów do maksymalnego ulepszenia:

 • Siła 55
 • Budowa 85
 • Inteligencja 40
 • Spryt 70
Ikona osiągnięcia: Samowystarczalny</span> / <span>Self-Sufficient
20

Samowystarczalny / Self-Sufficient

Poznano wszystkie umiejętności rzemieślnicze. / All crafting skills learned.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z maksymalnym ulepszaniem rzemiosła. Warto podczas gry oszczędzać punkty umiejętności. Zbieramy sobie je spokojnie podczas gry, potem dokonujemy ręcznego zapisu przyznajemy atrybuty zgodnie z potrzebą danego drzewka, wykupujemy wszystkie umiejętności, zdobywamy pucharek i możemy wczytywać grę dla kolejnego trofeum z tej grupy. Nauczycieli możemy odnaleźć wybierają daną umiejętność i wciskając , by podświetlić ich znaczniki na mapie. Pod warunkiem jednak, że ich wcześniej poznaliśmy. Nie powinno być jednak to problemem w przypadku wykonywania wszelkich zadań pobocznych.

Umiejętności Rzemiosła:

 • Otwieranie zamków (poziomy od 1 do 3)
 • Ślusarz
 • Kieszonkowiec (poziomy od 1 do 3)
 • Chemia (poziomy od 1 do 3)
 • Hakowanie (poziomy od 1 do 3)
 • Górnictwo
 • Trofea zwierzęce (poziomy od 1 do 3)
 • Twórca broni (poziomy od 1 do 3)
 • Gniazdo na kamienie
 • Tworzenie amunicji (poziomy od 1 do 2)
 • Twórca granatów

Wymagana ilość atrybutów do maksymalnego ulepszenia:

 • Siła 70
 • Budowa 50
 • Zręczność 85
 • Inteligencja 55
 • Spryt 55
Ikona osiągnięcia: Idealista</span> / <span>Idealist
20

Idealista / Idealist

Poznano wszystkie umiejętności postaci. / All character skills learned.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z maksymalnym ulepszaniem postaci. Warto podczas gry oszczędzać punkty umiejętności. Zbieramy sobie je spokojnie podczas gry, potem dokonujemy ręcznego zapisu przyznajemy atrybuty zgodnie z potrzebą danego drzewka, wykupujemy wszystkie umiejętności, zdobywamy pucharek i możemy wczytywać grę dla kolejnego trofeum z tej grupy. Nauczycieli możemy odnaleźć wybierają daną umiejętność i wciskając , by podświetlić ich znaczniki na mapie. Pod warunkiem jednak, że ich wcześniej poznaliśmy. Nie powinno być jednak to problemem w przypadku wykonywania wszelkich zadań pobocznych.

Umiejętności Postaci:

 • Punkty atrybutów (poziomy od 1 do 5)
 • Atrybut
 • Licytator (poziomy od 1 do 2)
 • Tania nauka (poziomy od 1 do 2)
 • Doświadczony myśliwy
 • Mol książkowy
 • Wyznawca
 • Ufność (poziom od 1 do 2)
 • Adwokat

Wymagana ilość atrybutów do maksymalnego ulepszenia:

 • Inteligencja 60
 • Spryt 65
Ikona osiągnięcia: Na skrzydłach wolności</span> / <span>Free as a Bird
20

Na skrzydłach wolności / Free as a Bird

Poznano wszystkie umiejętności plecaka odrzutowego. / All Jetpack skills learned.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z maksymalnym ulepszaniem plecaka odrzutowego. Warto podczas gry oszczędzać punkty umiejętności. Zbieramy sobie je spokojnie podczas gry, potem dokonujemy ręcznego zapisu przyznajemy atrybuty zgodnie z potrzebą danego drzewka, wykupujemy wszystkie umiejętności, zdobywamy pucharek i możemy wczytywać grę dla kolejnego trofeum z tej grupy. W przypadku plecaka nie potrzebujemy nauczycieli. Możemy go samodzielnie ulepszyć na stanowisku z plecakiem odrzutowym w Bastionie. Wymagane jest tylko posiadanie odpowiednio wysokich atrybutów.

Umiejętności Plecaka Odrzutowego:

 • Pojemność paliwa (poziomy od 1 do 50) – w przypadku tego ulepszenia konieczne jest zdobycie 50 pojemników z paliwem pokazanych na poniższym screenie. Możemy je znaleźć w otwartym świecie gry oraz kupować u handlarzy.
 • Dodatkowy zbiornik
 • Retrorakiety (poziomy od 1 do 4)
 • Plecak odrzutowy
 • Szybowanie
 • Dopalacze
 • Dopalacze manewrowe

Wymagana ilość atrybutów do maksymalnego ulepszenia:

 • Inteligencja 55
Takich zbiorników z paliwem należy wypatrywać eksplorując świat gry.
Ikona osiągnięcia: Wzór do naśladowania</span> / <span>Role Model
20

Wzór do naśladowania / Role Model

Osiągnięto 20. poziom. / Level 20 reached.

Trofeum związane z poziomem postaci. Nie będzie z tym żadnego problemu, bo doświadczenia zgarniamy tu naprawdę sporo. Osobiście po zakończeniu głównego wątku gry miałem wbity 46 poziom.

Ikona osiągnięcia: Przywódca wojskowy</span> / <span>Military Leader
20

Przywódca wojskowy / Military Leader

5 towarzyszy w drużynie. / 5 companions in your party.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie nam po poznaniu przynajmniej pięciu towarzyszy. Dotyczy tego jedno z głównych zadań w grze. Pomocników możemy znaleźć nawet więcej niż wymagana ilość.

Towarzysze:

 • Kaja – spotykamy ją już na początku gry, nie da się pominąć.
 • Fox – berserker, którego spotkamy w pobliżu fortu Berserków.
 • C.R.O.N.Y. U4 – nasz stary dron, znajdziemy go dobywając trofeum braz Najlepszy kumpel.
 • Zołza – stara znajoma z pierwszej części, spotkamy ją w jaskini Morkonów.
 • Drab – najemnik, którego spotkamy w ramach odwiedzin przywódcy Banitów.
 • Nyra – techniczka, którą możemy spotkać na terenie obozu Albów.
 • Falk – cyborg, którego spotkanie jest opcjonalne z uwagi, że nie znajduje się w żadnej z głównych lokacji. Możemy na niego natrafić w opuszczonej fabryce w pobliżu obozu Kleryków.
Ikona osiągnięcia: Teleportuj mnie</span> / <span>Beam Me Up
10

Teleportuj mnie / Beam Me Up

Teleportowano się 20 razy. / Teleported 20 times.

Korzystanie z teleportów w Elexie II jest niezwykle wygodne, więc z ten pucharek powinien wpaść bardzo szybko. Wystarczy odkryć jakiś teleportów, a potem w dowolnym miejscu korzystając z mapy możemy się tam przenieść pod warunkiem, że nie jesteśmy akurat atakowani.

Ikona osiągnięcia: Gawędziarz</span> / <span>Storyteller
10

Gawędziarz / Storyteller

Znaleziono 20 nagrań. / 20 Audio Logs found.

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany ze znajdźkami. Tu trzeba uważać, bo nagrania są przedmiotami do podniesienia. Po podniesieniu załączy się nam nagranie, ale zauważyłem, że gra zaliczała je jako znalezione dopiero, gdy w dzienniku odnalazłem te nagranie i uruchomiłem raz jeszcze. W przypadku mojego przejścia gry znalazłem więcej niż wymagane 20 sztuk. Nagrania można odnaleźć w odwiedzanych lokacjach fabularnych, a także podczas eksploracji. Znajdują się najczęściej w pobliżu charakterystycznych obiektów i różnych budowli. Nie sprawdzałem tej możliwości, ale być może przy tym trofeum zadziała analogiczny trik z zapisem i wczytaniem jak w przypadku pucharka braz Klucznik.

Ikona osiągnięcia: Długodystansowiec</span> / <span>Long-Haul Flyer
10

Długodystansowiec / Long-Haul Flyer

Pojemność paliwa wzrosła do co najmniej 30. / Fuel capacity increased to at least 30.

Pucharek związany z ulepszaniem plecaka odrzutowego. Pojemniki z paliwem możemy znaleźć w otwartym świecie gry oraz kupować u handlarzy. Wpadnie automatycznie przy zdobywaniu braz Na skrzydłach wolności.

Ikona osiągnięcia: Alchemik</span> / <span>Alchemist
20

Alchemik / Alchemist

Uwarzono 30 eliksirów. / 30 potions brewed.

Trofeum wymaga zdobycia przynajmniej 1 poziomu w umiejętności Chemia z drzewka rzemiosła. By zrobić miksturę będziemy potrzebowali przepisu oraz składników. Najszybsza opcja to udać się do fortu Berserków do alchemika i tam zakupić przepis oraz składniki na przykładowo słabą miksturę leczącą. Zaznaczam, że chodzi o sklep alchemiczny, nie zaś warsztat Tilasa, gdzie jedynie się możemy nauczyć warzenia eliksirów. Mając składniki zapisujemy grę, po czym przy dowolnym stole alchemicznym tworzymy tyle eliksirów ile się da. Stół taki możemy znaleźć między innymi w Bastionie. Jeśli nie mamy 30 to wczytujemy grę i ponawiamy proces, aż do momentu otrzymania pucharka.

Ikona osiągnięcia: Twórca broni</span> / <span>Weaponsmith
10

Twórca broni / Weaponsmith

Stworzono broń 20 razy. / Made a weapon 20 times.

Trofeum bardzo podobne do powyższego. Wymagany jest przynajmniej 1 poziom umiejętności twórca broni. Wtedy możemy działać na stole do broni dystansowej lub przy kowadle dla broni do walki wręcz. Zarówno stół, jak i kowadło znajdziemy na terenie Bastionu. Do stworzenia podstawowej broni są nam potrzebne przynajmniej 3 sztuki jej zniszczonej wersji. Jeśli przez całą grę gromadziliśmy zasoby nie powinno być z tym problemu. W innym wypadku możemy u jakiegoś handlarza kupić kilka sztuk zepsutej broni i ją składać poprzez opcję zapisu i wczytania gry.

Ikona osiągnięcia: Obieżyświat</span> / <span>Globetrotter
20

Obieżyświat / Globetrotter

Odblokuj przynajmniej 35 teleporterów. / Unlock at least 35 teleporters.

Wiele teleportów okryjemy naturalnie podczas przechodzenia gry. Nie w każdy kąt przyjdzie nam jednak zajrzeć jeśli nie jesteśmy skłonni do eksploracji. Do pucharka wystarczy ich 35, jednak w grze jest więcej. Warto je znajdować, by móc później szybko się przemieścić w dane miejsce. Poniżej znajduje się mapa z zaznaczonymi teleportami.

Kliknij prawy przycisk myszy i otwórz w nowej karcie przeglądarki, by móc oglądać mapę w większym przybliżeniu.
Ikona osiągnięcia: Łowca skarbów</span> / <span>Treasure Hunter
20

Łowca skarbów / Treasure Hunter

Zbierz 10 fragmentów mapy. / Collect 10 map pieces.

Pucharek związany ze znajdźkami. Fragmentów mapy jest do zdobycia 16 i wszystkie będziemy musieli odnaleźć w ramach trofeum braz Legenda, więc to trofeum wpadnie nam przy okazji.

Ikona osiągnięcia: Klucznik</span> / <span>Key Master
20

Klucznik / Key Master

Otwarto 100 zamków. / 100 locks picked.

Klasyczny pucharek związany z otwieraniem zamków. Zalezienie 100 skrzyń to dość czasochłonne przedsięwzięcie, ale jest też szybszy sposób. Wystarczy znaleźć pojedynczą skrzynię. Najlepiej taką z łatwym poziomem zamka. Następnie wykonujemy szybki zapis, otwieramy skrzynię, wykonujemy szybkie wczytanie i otwieramy ponownie. Każde otworzenie w ten sposób liczy się do trofeum. W razie czego poniżej załączam materiał wideo z tym sposobem i lokalizacją łatwej skrzyni do grindowania.

Ikona osiągnięcia: Komputerowiec</span> / <span>Computer Scientist
20

Komputerowiec / Computer Scientist

30 udanych włamań komputerowych. / 30 successful hacks.

Trofeum analogiczne jak powyższe, tylko dotyczące sejfów. Można tak samo stosować metodę szybkiego zapisu i wczytania. Warto zaznaczyć, że kody w sejfach się nie zmieniają. Jak raz zgadniemy przy każdym wczytaniu gry i ponownej próbie otwarcia będzie on dokładnie taki sam. Wystarczy 30 razy wpisać poprawny kod.

Ikona osiągnięcia: Handlarz</span> / <span>Peddler
20

Handlarz / Peddler

Odkryto 20 kupców. / 20 merchants found.

Kupców możemy znaleźć w każdym z obozów oraz natrafić na podróżnych handlarzy. By zostali odkryci na mapie musimy poprosić ich by pokazali nam swoje towary. Wystarczy w każdym mieście rzucić okiem na możliwości handlowe i spokojnie pucharek nam wpadnie.

Ikona osiągnięcia: Przedsiębiorca</span> / <span>Entrepreneur
10

Przedsiębiorca / Entrepreneur

Otrzymano 1000 kryształków elexitu. / 1,000 elexit shards received.

Trofeum związane z gromadzeniem bogactwa Wpadnie po zebraniu 1000 kryształków elexitu. Zobacz opis przy pucharku braz Skarbnik.

Ikona osiągnięcia: Bankier</span> / <span>Banker
20

Bankier / Banker

Otrzymano 10 000 kryształków elexitu. / 10,000 elexit shards received.

Trofeum związane z gromadzeniem bogactwa Wpadnie po zebraniu 10 000 kryształków elexitu. Zobacz opis przy pucharku braz Skarbnik.

Ikona osiągnięcia: Skarbnik</span> / <span>Treasurer
20

Skarbnik / Treasurer

Otrzymano 50 000 kryształków elexitu. / 50,000 elexit shards received.

Klasyczne trofeum związane z gromadzeniem waluty. Wymagane 50 000 kryształków elexitu to nie jest mało, ale pod koniec gry powinno nam się uzbierać i więcej. Przede wszystkim, gdy zaczniemy sprzedawać zbędne klamoty. Kupcy mają nieograniczone zapasy pieniężnie i kupią od nas każde barachło jakie podniesiemy. Warto jednak mieć na uwadze kilka rzeczy. Mianowicie jeśli będziemy zbierali wszystko na swojej drodze wpadnie nam w łapy bardzo dużo surowego mięsa pozyskanego z ubitych potworów. Nim je sprzedamy warto je usmażyć na ognisku. Smażone jest więcej warte. Podobnie ma się sytuacja z bronią. Z trzech sztuk zepsutej broni tego samego rodzaju możemy złożyć jedną porządną i więcej wartą. Musimy mieć jednak umiejętność umiejętność Twórca broni.

Ikona osiągnięcia: Pijus</span> / <span>Drinker
20

Pijus / Drinker

100 razy uleczono się za pomocą eliksiru. / Healed by potions 100 times.

Pucharek związany z leczeniem się miksturami. Podczas gry znajdziemy ich dość sporo, bo walają się wszędzie. W sumie wystarczy wypić 100 buteleczek dowolnej wielkości. I nie musimy być ranni. Można je sobie popijać dla smaku. Jeśli chcemy szybko wbić to trofeum wystarczy dokonać szybkiego zapisu i wypić wszystko co mamy, a następnie ponownie wczytać grę. Będzie się to liczyło do wymaganej setki.

Ikona osiągnięcia: Chomik</span> / <span>Pack Rat
20

Chomik / Pack Rat

Zebrano 100 000 przedmiotów. / Collected 100,000 items

To trofeum brzmi trochę strasznie. Podniesienie z ziemi 100 tysięcy szpargałów to nie w kij dmuchał. Osoby z podejściem maniakalnego zbieractwa śmiecia mogą zacierać ręce. Bohater ma nieograniczoną pojemność ekwipunku, więc nie trzeba się niczym przejmować. Na szczęście jest też i szybka metoda na to trofeum. Wystarczy wybrać się do kupca i bawić w sprzedaż/kupno. Bardzo szybko wtedy naliczymy wymaganą ilość jeśli nie stroniliśmy od zbieractwa w trakcie wcześniejszej gry i mamy co sprzedawać.

Ikona osiągnięcia: Twórca</span> / <span>Creator
20

Twórca / Creator

Zniszczenie wynosi mniej niż 10. / Destruction is below 10.

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane z poziomem moralności w grze. Znana z poprzedniej odsłony Oziębłość została zamieniona na bardziej czytelne Zniszczenie. By utrzymać zniszczenie na najniższym poziomie należy być miłym i uczynnym człowiekiem. W dialogach jest wiele okazji do tego. W razie czego w Bastionie mamy też opcje, by przekazać wsparcie pieniężne, co obniża nam poziom zniszczenia, ale korzystanie z tego nie jest konieczne, bo bez problemu można to wbić normalnie podczas gry.

Ikona osiągnięcia: Niszczyciel</span> / <span>Destroyer
20

Niszczyciel / Destroyer

Zniszczenie wynosi więcej niż 90. / Destruction is over 90.

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane z poziomem moralności w grze przeciwne do powyższego. By utrzymać zniszczenie na jak najwyższym poziomie musimy być nieuprzejmym, agresywnym chamem. Podczas dialogów nie brakuje ku temu opcji. Dodatkowo polowanie na niewinne stworzenia związane z pucharkiem braz Bez litości też zwiększa nam poziom zniszczenia.

Ikona osiągnięcia: Myśliwy</span> / <span>Hunter
10

Myśliwy / Hunter

Zabito 20 potworów. / 20 monsters killed.

Pucharek związany z walką. Wpadnie po pokonaniu 20 potworów. Zobacz opis zloto Egzekutor.

Ikona osiągnięcia: Obrońca</span> / <span>Defender
10

Obrońca / Defender

Zabito 20 Niebian. / 20 Skyands killed.

Niebianie to specjalni humanoidalni przeciwnicy będący głównymi siłami z którymi toczymy walkę. Wymagane 20 bez wątpienia wpadnie nam w ramach kończenia gry. W finale czekają na nas ich spore oddziały. Dodatkowo też podczas misji od C.R.O.N.Y. U4 często przyjdzie nam się z nimi tłuc.

Ikona osiągnięcia: Bez litości</span> / <span>Ruthless
20

Bez litości / Ruthless

Zabito 30 niewinnych stworów. / 30 innocent creatures killed.

Niewinne stwory to niewielkie stworzenia, które nie są do nas wrogo nastawione. Są to między innymi szczury, ptaki hodowlane, czy chrząszcze. Padają od jednego ataku, więc to tylko kwestia znalezienia. Można się na nie natknąć w wielu miejscach. Między innymi w obozach ich nie brakuje. Uwaga jednak z ubijaniem, bo podnosi ono poziom zniszczenia u naszego bohatera.

Ikona osiągnięcia: Bombowiec</span> / <span>Fire in the Hole
10

Bombowiec / Fire in the Hole

10 zabójstw za pomocą granatu ręcznego. / 10 kills by hand grenade.

Granaty to silna, acz niebezpieczna broń z uwagi na łatwość z jaką możemy sami się wysadzić. Nie znajdziemy też ich przesadnie dużo. Osobiście polecałbym kupić kilka, wykonać ręczny zapis i po zdobyciu zabójstwa wczytywać i zaliczać kolejne. Żeby było śmiesznie wysadzenie samego siebie granatem też się liczy jako pojedyncze zabójstwo, wiec na dobrą sprawę nawet nie musimy szukać przeciwników do tego.

Ikona osiągnięcia: Wojownik</span> / <span>Warrior
30

Wojownik / Warrior

Zabito 200 potworów. / 200 monsters killed.

Pucharek związany z walką. Wpadnie po pokonaniu 200 potworów. Zobacz opis zloto Egzekutor.

Ikona osiągnięcia: Egzekutor</span> / <span>Enforcer
50

Egzekutor / Enforcer

Zabito 500 potworów. / 500 monsters killed.

Ubijanie potworów to klasyczny pucharek do gier od tego studia. Nie mogło go zabraknąć. Szczęśliwie tym razem ilość jest dostosowana do gry i nie jest konieczne żadne gridnowanie. Nawet jeśli jakimś cudem trofeum to nie wpadnie nam do ukończenia głównego wątku to później w świecie gry pojawia się masa nowych przeciwników z którymi można walczyć. Warty zaznaczenia jest jednak fakt, że potwory pokonane przez naszych towarzyszy nie wliczają się do tego pucharka mimo, że dostajemy za nie punkty doświadczenia.