Forza Horizon 5

5/10
50-100H

 

Forza Horizon 5 to bardzo rozbudowana gra wyścigowa osadzona w otwartym świecie. Tym razem trafiamy do Meksyku, gdzie czekają na nas kolejne motoryzacyjne atrakcje. Aktywności jest ogrom i każdy może znaleźć tu coś dla siebie. A podziwianie tych pięknych maszyn podczas rozmaitych zawodów to sama przyjemność.

 

 • Stopień trudności wbicia calaka: 5/10
 • Czas do zdobycia calaka: 50-100 godzin
 • Liczba osiągnięć:
  • Podstawka: 53 – 1000
  • Series 10: 8 – 130
  • Horizon 10-Year Anniversary: 8 – 150
 • Liczba osiągnięć offline: 52
 • Liczba osiągnięć online: 17 (są oznaczone w poradniku)
 • Minimalna liczba przejść: Gra wymaga wzięcia udziału w większości atrakcji
 • Osiągnięcia możliwe do przeoczenia: Wszystko na maksa, Zakurzony obiektyw, Kompletna kolekcja
 • Zglitchowane osiągnięcia: BRAK

 

W ramach podziękowania za poradnik, o ile się oczywiście przydał, możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

Forza Horizon 5 nie ma trudnego calaka, ale zaliczenie wszystkiego zajmie nam dość sporo czasu. Przede wszystkim będzie trzeba uważać na Playlistę Festiwalową, gdyż zaliczenie jej na 100% można przegapić. Są też dwa osiągnięcia wymagające określonej pory roku w grze. Zmieniają się one co tydzień, więc w razie czego trzeba będzie ewentualnie poczekać. No i jak wspominane jest w sekcji Porady ogólne polecam niepotrzebnie nie szastać pieniędzmi na samochody, gdyż naturalnie zdobywamy ich wystarczająco dużo, a są inne zakupy potrzebne do osiągnięć.

 

Playlista Festiwalowa

Playlista Festiwalowa to zestaw różnych aktywności przygotowywanych co miesiąc. Dotyczy ona kilku osiągnięć, ale dodatkowo gwarantuje ona dobre nagrody, więc warto się nią zainteresować. Znajdziemy ją w zakładce KAMPANIA. Gra generalnie składa się z czterech części związanych z porami roku i one razem łączą się w pojedynczą playlistę. Zależnie od tego, kiedy zaczynamy naszą przygodę z Forzą Horizon 5 może nam się nie udać już zaliczyć obecnej playlisty w pełni z uwagi na to, że dołączyliśmy już w późniejszej porze roku.

Wspomniane cztery części to LATO (Pora Deszczowa), JESIEŃ (Pora Burzowa), ZIMA (Pora Sucha) oraz WIOSNA (Pora Gorąca). Jedna pora roku trwa dokładnie tydzień i zmienia się w każdy czwartek o godzinie 16:30. Jeśli nie zdążymy czegoś wykonać przed zmianą to już nigdy nie będziemy mieli okazji w tej serii. Dopiero w następnej z innymi nagrodami możemy próbować ponownie.

W playliście pojawiają się różne aktywności. Jest cotygodniowe wyzwanie związane z prowadzeniem konkretnego samochodu. Są też codzienne wyzwania polegające zwykle na prostych aktywnościach. Widoczne są od razu wszystkie, ale odblokowują się wraz z każdym kolejnym dniem trwania danej playlisty. Zaliczanie ich nie daje żadnych nagród poza ogólną punktacją do danej serii oraz walutą do czasowego sklepiku playlisty – Forzathon. Kolejnymi aktywnościami są zazwyczaj zawody drużynowe oraz dwa wylosowane tory stworzone przez graczy do wykonania czasówek. Są pokazówki (fotoradar, strefa pomiarowa, drift itd) z konkretnymi warunkami. I jest trudniej niż samo zaliczenie na 3 gwiazdki w podstawce. No i są zawody singlowe. Te też są trudniejsze, bo mierzymy się z przeciwnikami na poziomie trudności WYBITNY. Polecam jechać tam maksymalnie ulepszonym samochodem. Jest wyzwanie fotograficzne. I są inne losowe zawody. Może być poszukiwanie skarbów, może być niszczenie konrketnych obiektów i może być rozgrywka w jakimś trybie online. Wraz z kolejną porą roku pojawia się następny taki zestaw.

Są też zawody miesiąca dostępne przez całą serię. Polegają one na ustanowieniu czasu okrążenia. Z tym, że nie musimy pokonać żadnego rywala, a po prostu wykonać czysty przejazd. Jeśli mamy dodatki Hot Wheels oraz Rally Adventure to i tam mamy też po dwa bonusowe wydarzenia na każdy tydzień.

Osiągnięcia związane z playlistą festiwalową:

 • Zaprawiony w bojach – wystarczy ukończyć przynajmniej jedną aktywność z playlisty podczas każdej pory roku.
 • Wszystko na maksa – musimy zaliczyć WSZYSTKIE aktywności w całej playliście od LATA po WIOSNĘ. Jedynie zawody związane z Rajodwymi Przygodami, czy zawody Hot Wheels nie są wymagane.
 • Poszukiwacz skarbów – musimy zaliczyć wszystkie aktywności związane z poszukiwaniem skarbów w pojedynczej całej playliście.

 

Porady ogólne:

 • Pilnujmy cały czas pór roku. Kiedy natrafimy na ZIMĘ mamy możliwość zniszczyć jedną tablicę do Kompletna kolekcja. Tylko wtedy mamy zapewniony dojazd do wymaganego miejsca.
 • Kiedy natrafimy na WIOSNĘ mamy szansę zdobyć osiągnięcie Zakurzony obiektyw. Nie da się go zdobyć o innej porze roku.
 • Podczas zadania fabularnego EKSPEDYCJI W TULUM możemy zgarnąć aż trzy osiągnięcia jeśli nie pominiemy celi pobocznych. Są to: Niezwykle wartościowa rzecz, Oszałamiająca fotografia oraz Nowa nuta.
 • Nie wydawajmy pieniędzy na zakupy samochodów w początkowej fazie gry. Sporo otrzymamy ich w ramach nagród za różne aktywności. Sporo pieniędzy zaś przyda się za zakupu wszystkich domów.
 • Najszybciej jak to możliwe kupmy sobie dom Buenas Vistas i zniszczmy wszystkie tablice premiowe. W połączeniu ze zniszczeniem wszystkich tablic premiowych szybkiej podróży zyskamy możliwość darmowego, natychmiastowego przeniesienia się w każde miejsce na mapie.
 • Kolejny dom do zakupu to Hotel Castillo. Najdroższy w całej grze, ale gwarantuje on nam darmowe losowanie nagród każdego dnia, gdy zalogujemy się do gry.
 • Samochody najlepiej jest ulepszać korzystając z konfiguracji graczy. By z tego skorzystać wchodzimy do domu lub placówki festiwalowej. Tam do zakładki WARSZTAT oraz ULEPSZENIA I TUNING. A tam ZNAJDŹ KONFIGURACJE TUNINGU. Możemy przeglądać różne zestawy ulepszeń do wybranego pojazdu. Sprawdzają się one lepiej niż te z menu AUTOMATYCZNE ULEPSZENIE.
 • W przypadku ulepszeń oraz pokazówek związanych z PLAYLISTĄ FESTIWALOWĄ pamiętajmy, iż wymagają one często ograniczonych możliwości pojazdu jak np. klasy S2 i mocy do 988 punktów. Dlatego samochody ulepszone do klasy X mogą się w tym konkretnym wypadku nie przydać.

 

Polecane samochody:

 • Koenigsegg Jesko 2020 – absolutnie niedościgniona maszyna w kontekście fotoradarów, stref pomiarowych oraz znaków ostrzegawczych. Dosłownie zrywa asfalt. A i przy odpowiednim obraniu trasy poradzi sobie nawet na szutrowych pokazówkach. Zakup jest kosztowny, bo wymaga 2 800 000 KR. Ale można go też zdobyć jako nagrodę za zaliczenie wszystkich gwiazdek w Historiach o nazwie V10. Tak wynika z opisu, ale u mnie został odblokowany mimo, iż w scenach 35A, 43 oraz 103 miałem tylko dwie gwiazdki.
 • Jeep Trailcat 2016 – mój faworyt do jazdy przełajowej. Bez problemu udało mi się z jego pomocą zaliczyć wszystkie pokazówki typu bramki zdobywcy.
 • #34 Toyota Supra MKIV 1995 – to samochód przypisany do marki Formula Drift. Absolutny top jeśli chodzi po poślizg kontrolowany. Choć inne wozy spod tej marki też się bardzo dobrze sprawdzają. Jeśli jednak planujemy zaliczać cokolwiek związanego z driftem polecam najpierw zmienić kilka rzeczy w ustawieniach. W zakładce KAMPANIA wchodzimy w USTAWIENIA. Tam wybieramy POZIOM TRUDNOŚCI. I zmieniamy HAMOWANIE – ABS WYŁ. potem KONTROLA TRAKCJI – WYŁ. oraz KONTROLA STABILNOŚCI – WYŁ. co da nam znacznie lepsze wyniki. Potem do zwykłych wyścigów możemy sobie przywrócić poprzednie ustawienia.

 

Poradnik:

Welcome to México / Witaj w Meksyku 10
Arrive at Horizon Festival México / Dojedź do festiwalu Horizon w Meksyku

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie na samym początku gry.

 

Race into Action / Ruszaj z kopyta 10
Complete any Horizon Race Event / Ukończ dowolne zawody wyścigowe Horizon

Jedno z pierwszych osiągnięć do zdobycia. Wystarczy ukończyć dowolny z wyścigów dostępnych w grze.

 

Adaptable / Elastyczność 10
Complete the On a Wing and a Prayer Showcase Event / Ukończ zawody pokazowe Na skrzydłach modlitwy

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie po ukończeniu jednego z głównych zawodów festiwalowych.

 

Icebreaker / Przełam lody 10
Participate in a Horizon Arcade Event / Weź udział w dowolnych zawodach zręcznościowych Horizon

Osiągnięcie online.

Widziałem głosy graczy, którzy grając w trybie offline mieli problem z tymi wydarzeniami dlatego zalecam grać będąc online. Do tego osiągnięcia wystarczy wziąć udział w dowolnych zawodach zręcznościowych, które losowo pojawiają się na mapie. Po więcej informacji zapraszam do opisu Waleczność bez granic.

 

Mi Casa 10
Unlock the first Player House / Odblokuj pierwszy dom gracza

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po otrzymaniu pierwszego domu.

 

First Love / Pierwsza miłość 10
Purchase your first car from the Autoshow / Kup pierwszy samochód z salonu

Osiągnięcie związane z kolekcją samochodu. Wpadnie po zakupie dowolnego pojazdu. Odradzam jednak w początkowej fazie gry losowego zakupoholizmu, gdyż naturalnie podczas gry będziemy zdobywali sporo samochodów. Pieniądze zaś przydadzą się na zakup domów do Potentat oraz kilku pojazdów wymaganych pod konkretne osiągnięcia.

 

This Is The Way / Tędy proszę 20
Start a new chapter of the Horizon Adventure / Rozpocznij nowy rozdział przygody Horizon

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon.

 

Viva Horizon! 30
Unlock your first Horizon Finale Event / Odblokuj swój pierwszy finał Horizon

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon.

 

Putting on a Show / Czas na show 20
Win every Showcase Event / Wygraj wszystkie zawody pokazowe

Osiągnięcie związane z głównym trybem gry. Wraz z postępem odblokowujemy kolejne zawody pokazowe. Są to charakterystyczne, mocno oskryptowane wyścigi przeciwko pociągowi, skuterom wodnym, czy monster truckom. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie WYŚCIGI POKAZOWE I EKSPEDYCJE. Zawody te mogą być trochę bardziej wymagające od zwykłych jeśli chodzi o zwycięstwo, więc w razie czego możemy w ustawieniach obniżyć poziom trudności.

Lista zawodów pokazowych:

 • NA SKRZYDŁACH MODLITWY
 • BUGGY I BESTIA
 • CO MI ZROBISZ, JAK MNIE ZAPĘDZISZ DO KANIONU
 • KREW, POT I ZGRZYTANIE KÓŁ ZĘBATYCH

 

AWDyssey / AWDyseja 10
Build the Horizon Wilds Outpost / Załóż przystanek Horizon Wilds

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Musimy ukończyć ekspedycję i odblokować placówkę Horizon Wilds.

 

Ask Any Racer, Any Real Racer / Każdy prawdziwy kierowca ci to powie 10
Build the Horizon Street Scene Outpost / Załóż przystanek sceny ulicznej Horizon

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Musimy ukończyć ekspedycję i odblokować placówkę sceny ulicznej Horizon.

 

Far from the Mudding Crowd / Z dala od zgiełku i błota 10
Build the Horizon Apex Outpost / Załóż przystanek Horizon Apex

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Musimy ukończyć ekspedycję i odblokować placówkę Horizon Apex.

 

There’s Always Money in the Baja Stand / Kawał w bok od szosy głównej 10
Build the Horizon Baja Outpost / Załóż przystanek Horizon Baja

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Musimy ukończyć ekspedycję i odblokować placówkę Horizon Baja.

 

Adrenaline Rush / Zastrzyk adrenaliny 10
Build the Horizon Rush Outpost / Załóż przystanek Horizon Rush

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Musimy ukończyć ekspedycję i odblokować placówkę Horizon Rush.

 

Hall of Famer / W galerii sław 50
Reach the Horizon Hall of Fame / Znajdź się w galerii sław Horizon

Po zbudowaniu wszystkich placówek, ukończeniu zawodów pokazowych i zdobyciu odpowiedniego poziomu pojawi się informacja, że jesteśmy zapraszani do Galerii Sław. Znajduje się na w głównym miasteczku festiwalowym. Co ciekawe jednak nie możemy się tam przenieść korzystając z szybkiej podróży, bo nie zadziała. Musimy normlanie podjechać przenosząc się kawałek dalej. Dopiero wtedy załączy się odpowiednia scenka.

 

How to Race Friends and Influence People / Jak zostać influencerem i mieć przyjaciół? 10
Earn 3 stars in the 'Tristan’ Chapter of the 'Born Fast’ Horizon Story / Zdobądź 3 gwiazdki w rozdziale „Tristan” w historii Horizon „Urodzeni, by gnać”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie URODZENI, BY GNAĆ. Do osiągnięcia interesuje nas konkretnie ostatni ósmy rozdział tej historii o nazwie TRISTAN. Najpierw będziemy jednak musieli znaleźć się w Galerii Sław oraz ukończyć pozostałe rozdziały, by go odblokować. Tam ilość gwiazdek nie ma znaczenia, aczkolwiek dobrze wbić wszystkie z uwagi na nagrody.

W rozdziale tym czeka nas wyścig przez miasto. Są punkty kontrolne, więc nie możemy sobie beztrosko śmignąć gdzieś na skróty. Na szczęście prowadzony przez nas Lotus bardzo dobrze sobie radzi na tej trasie. Musimy dotrzeć do mety w czasie krótszym niż 2 minuty i 25 sekund. I jest to dość łagodny wymóg. Osobiście bez większych problemów dotarłem 5 sekund szybciej co widać na jednym z poniższych screenów. W przypadku jakiegoś wyjątkowego wypadku, czy słabo pokonanego zakrętu możemy korzystać z dobrodziejstwa cofnięcia czasu dostępnego pod przyciskiem .

 

Cover to Cover / Od deski do deski 20
Earn 3 stars on all chapters in a single Horizon Story / Zdobądź 3 gwiazdki we wszystkich rozdziałach w jednej historii Horizon

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Wpadnie po zdobyciu wszystkich możliwych gwiazdek w dowolnej s historii. Jeśli idziemy po calaka otrzymamy to automatycznie z uwagi na osiągnięcia z aktualizacji Ścieżka wspomnień, V.U.H.L. oraz Drift Club Meksyk.

 

Tourist Attraction / Atrakcja turystyczna 10
Complete your first Horizon Tour Race Event / Ukończ swój pierwszy wyścig wycieczki Horizon

Osiągnięcie online.

Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć możemy wyfiltrować sobie ZAWODY WIELOOSOBOWE. W okolicy głównego miasteczka festiwalowego możemy miejsce do startu tych wyścigów. Do osiągnięcia wystarczy ukończyć pierwszy wyścig. Zobacz opis: Lider.

Lokalizacja zawodów Horizon Tour

 

Show Me Your Moves! / Pokaż, co potrafisz! 10
Play any EventLab Event created by another player / Rozegraj dowolne zawody z laboratorium zawodów stworzone przez innego gracza

Osiągnięcie online.

Zawody tworzone przez innych graczy możemy znaleźć wchodząc w menu głównym w zakładkę CEATIVE HUB. Tam wybieramy opcję LABORATORIUM ZAWODÓW. Następnie SCHEMATY ZAWODÓW. I tu wystarczy rozegrać dowolne zawody. Od razu po rozegraniu możemy oznaczyć polubienie wyścigu by otrzymać Dobra Karma.

 

Good Carma / Dobra Karma 10
Give another player some Kudos to show your appreciation / Podaruj innemu graczowi gratki w dowód wdzięczności

Osiągnięcie online.

Bardzo proste osiągnięcie polegające na polubieniu czegoś przygotowanego przez innego gracza. Mogą to być zawody w CEATIVE HUB, może to być malowanie samochodu, może to być zestaw ulepszeń do naszego samochodu. Wystarczy dać łapę w górę i osiągnięcie jest nasze.

 

Album Cover / W sam raz na okładkę 10
Take a photo of the 2021 Mercedes-AMG ONE for Horizon Promo / Zrób zdjęcie Mercedesowi–AMG ONE z 2021 roku dla Promocji Horizon

Osiągnięcie fotograficzne. Opcji do zrobienia zdjęcia konkretnego samochodu jest kilka. Po pierwsze – możemy ten samochód kupić. Po drugie – dany pojazd może rywalizować z naszym podczas wyścigu, ale pojawienie się konkretnego to rzecz losowa i trudno liczyć, że akurat się pojawi. Po trzecie – może być z góry wybrany w jakiś zawodach. W przypadku trzeciej wersji najlepiej po ukończeniu zestawu Super7 (Cała pula) udać się do zakładki CREATIVE HUB i tam wybrać HORIZON SUPER7. Następnie KARTY WYZWAŃ i wyszukać wyzwanie po nazwie pojazdu.

Zdjęcie wykonujemy wciskając przycisk i następnie dla Horizon Promo. Jeśli dany samochód znajduje się w kadrze zostanie oznaczony jako zaliczony.

W przypadku samochodu Mercedes-AMG ONE warto zaznaczyć jednak, że i tak będzie on nam potrzebny kupiony do osiągnięcia Jeden za wszystkich, więc możemy z tym poczekać.

 

Fit to Print / Można drukować 30
Take 50 photos of Legendary cars for Horizon Promo / Zrób 50 zdjęć legendarnych samochodów dla Promocji Horizon

Osiągnięcie fotograficzne, które może zająć trochę czasu. Fotografowanie samotnego naszego samochodu mija się jednak z celem, bo trwa to dość długo. Jest jednak szybsza opcja. Wybieramy samochód z naszej kolekcji, który chcemy uwiecznić na zdjęciu. Następnie startujemy nim w zawodach typu DRAG STRIP widocznych na poniższym screenie. Od razu po starcie wyścigu wciskamy przycisk i następnie po ujęciu kamerą wszystkich startujących pojazdów dla Horizon Promo, by wykonać fotkę. Każdy z pojazdów się będzie zaliczał. Nie każdy jednak będzie samochodem rangi Legendarnej, co trzeba mieć na uwadze. Mi to osiągnięcie wpadło, gdy miałem zrobione zdjęcia około 250 samochodów.

Te zawody świetnie się sprawdzają do oznaczania samochodów na zdjęciach

 

A Forza Edition to my Collection / Forza Edition w kolekcji 10
Earn a Forza Edition car from a Wheelspin or Super Wheelspin / Zdobądź samochód Forza Edition z losowania lub superlosowania

Osiągnięcie losowe i całkowicie zależne od szczęścia. Co jakiś czas w grze otrzymujemy możliwość wzięcia udziału w losowaniu. Jest wersja zwykła zawierająca jedną nagrodę oraz wersja super zawierająca trzy nagrody. Możemy trafić pieniądze, ubranie dla awatara, dźwięk klaksonu, czy samochód. A do tego osiągnięcia musimy trafić samochód w wersji Forza Edition co utrudnia sprawę. Jedyna opcja to po prostu grać i czekać, aż w końcu wypadnie. Mi trafiły się chyba ze 3 samochody w tej edycji podczas calakowania gry.

 

Manufacturer Affinity / Związki z producentem 10
Earn a Manufacturer Bonus / Zdobądź premię od producenta

Osiągnięcie związane z kolekcjonowaniem samochodów. Premię producenta otrzymujemy, gdy zbierzemy określoną ilość pojazdów danej marki. Po drodze do calaka z pewnością ją otrzymamy od tych producentów posiadających mniejszą ilość wozów w grze. Zobacz opis Jestem jakby fanem.

 

You Could Say I’m a Fan / Jestem jakby fanem 30
Earn a Manufacturer Bonus for a collection of 25 or more cars / Zdobądź premię od producenta za posiadanie co najmniej 25 samochodów

Osiągnięcie związane z kolekcjonowaniem samochodów. Premię producenta otrzymujemy, gdy zbierzemy określoną ilość pojazdów danej marki. Wchodząc w menu głównym do zakładki SAMOCHODY, a następnie KOLEKCJA SAMOCHODÓW możemy sprawdzić wszystkie marki oraz informację ilu samochodów danej z nich nam brakuje do bonusu producenta. Do tego osiągnięcia jednak nie nada się każda marka. Bonus musi bowiem być przyznawany za posiadanie przynajmniej 25 samochodów. Nawet jeśli jakaś marka ma powiedzmy 30 samochodów, a bonus jest za 22 pojazdy to nam nie zaliczy. Nawet jak zdobędziemy wszystkie.

Dlatego też tylko kilka marek może być rozpatrywane w kierunku tego osiągnięcia. Możliwe są Ferrari oraz Porsche, ale to mocno kosztowny interes z uwagi na ceny tych samochodów. Jest też Ford, ale tu z kolei potrzeba naprawdę sporej ilości samochodów do osiągnięcia bonusu producenta. Najlepszym wyborem wydaje się Chevrolet i sam właśnie go wybrałem. Polecam zostawić sobie to gdzieś na sam koniec przygody z grą z uwagi, że po drodze sporo samochodów danej marki może nam wypaść w ramach różnych nagród.

 

An Item Of Extreme Value / Niezwykle wartościowa rzecz 10
Discover and photograph the Golden Tlaloc Totem / Odkryj i sfotografuj złoty posąg boga Tlaloca

Osiągnięcie fotograficzne, które najlepiej jest zdobyć w wydarzeniu EKSPEDYCJA W TULUM. Tam jednym z celów będzie zrobienie zdjęcia właśnie tego posągu. I gra to oznaczy podczas badania obszaru. Wciskamy przycisk i następnie po ujęciu kamerą . Przy okazji wpadnie nam też osiągnięcie Oszałamiająca fotografia.

 

No Stone Unturned / Sprawdź każdy kąt 30
Complete your first Expedition / Ukończ swoją pierwszą ekspedycję

Osiągnięcie fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie w ramach zaliczania głównego trybu gry związanego z festiwalem Horizon. Ekspedycji jest kilka i są one konieczne do odblokowania placówek dla każdego typu zawodów.

 

Chicken Dinner / Łatwizna 30
Win your first game of The Eliminator / Wygraj Eliminatora po raz pierwszy

Osiągnięcie online.

Nazwa osiągnięcia w oczywisty sposób przekręca właściwą nazwę dla tego przedsięwzięcia. Eliminator to tryb sieciowy, który możemy odpalić z zakładki ONLINE menu głównego. I jego wygranie to w bardzo dużej mierze kwestia szczęścia, choć także umiejętności oraz znajomości zasad.

Wygranie nie jest proste, gdyż do gry przystępuje 30-50 graczy i tylko jeden może zostać zwycięzcą. Rozgrywka wygląda następująco. Każdy z graczy startuje za kierownicą VW Garbusa i wybiera sobie dowolne miejsce na mapie w którym się pojawia. Następnie wszyscy muszą kierować się do okręgu rozgrywek nim skończy się odliczanie. Jeśli granica obszaru rozgrywek nas przegoni i będziemy ponad 5 sekund poza – odpadamy. Wewnątrz terenu rozgrywek możemy spotkać innych graczy i rzucić im wyzwanie (o ile nie mają akurat aktywnego z innym graczem). Pojawia się wtedy punkt na mapie i rozpoczyna wyścig. Kto pierwszy dotrze do punktu wyrywa. Drugi odpada z gry. Wygrany zaś może zwiększyć poziom swojego samochodu o jeden lub też od razu wybrać pojazd przeciwnika jeśli ten miał lepszy.

Pojedynkowanie się jednak nie jest konieczne. Możemy starać się unikać innych graczy. Ci są oznaczeni na radarze białymi strzałkami. Z czasem czasem obszar też będzie się kurczył, co utrudni ewentualne unikanie innych. No i jest druga opcja zdobywania lepszych pojazdów – zrzuty. Na mapie losowo umieszczone są widoczne z dale drony otoczone niebieskim dymem. Możemy przy nich znaleźć losowe samochody. Ich poziomy wahają się od 2 do 10. Im wyższy generalnie tym lepiej. Choć to nie gwarantuje nam zwycięstwa w przypadku pojedynku. Na otwartym obszarze robi różnicę, ale zawsze można gdzieś uderzyć w drzewo, czy stracić prędkość. Kilkukrotnie udało mi się startowym Garbusem pokonać wyzywających mnie graczy w lepszych samochodach.

Wraz z upływem czasu  kilkukrotnie obszar rozgrywek będzie się kurczył. Na radarze charakterystyczna przerywana linia pokazuje kierunek do następnego zawężonego obszaru. Na koniec gra wyłączy możliwość pojedynków i odpali ostateczne odliczanie jeśli do tego czasu zostało więcej graczy. A jeszcze mi się nie zdarzyło, by ktoś wygrał przed ostatecznym odliczaniem, choć teoretycznie to możliwe. Po upływie tego odliczania zamknięty obszar znika całkowicie, pojawia się finałowy punkt kontrolny i który z pozostałych graczy dojedzie do niego pierwszy – wygrywa.

No i zdobycie tego osiągnięcia może nam zająć zależnie od szczęścia wiele czasu. Choć to i tak znacznie łatwiejsze niż zalakowanie tego trybu w poprzedniej odsłonie. Jest jednak kilka porad które warto napisać. Zaleca się raczej unikać częstych pojedynków z innymi graczami, bo łatwo można głupio odpaść. Ewentualnie widocznie słabszego przeciwnika można z mniejszym ryzykiem wyzwać. Koniecznie rozglądajmy się za zrzutami. Mi osobiście dopisało raz jeden szczęście i w polu znalazłem Lambo 10 poziomu, którym w końcu wygrałem. Ale ogólnie warto brać każdy zrzut z lepszym wozem od naszego.

Podczas gry dobrze trzymać się granicy okręgu. Szczególnie kluczowe jest to w końcowej fazie. Wtedy też warto odpalić na chwilę mapę i sprawdzić po której jej stronie znajduje się okrąg rozgrywek. Z reguły finalny punkt kontrolny pojawi się gdzieś na drugim końcu mapy. Dobrze jest więc uprzednio jak najbliżej się ustawić. Możemy też już ruszyć ze 3 sekundy przed końcem odliczania. Nie zdążymy wtedy jeszcze odpaść wyjeżdżając poza okrąg rozgrywek, ale już wyrobimy nieznaczne prowadzenie. Po rozegraniu paru rozgrywek będziemy potrafili mniej więcej wydedukować, gdzie pojawi się finalny punkt patrząc na lokalizację ostatniego okręgu. Przy jeździe do finalnego punktu nie zawsze warto gnać w linii prostej na przełaj. Jak jest możliwość lepiej np. śmignąć autostradą i dopiero pod koniec zjechać z drogi. Szybciej w ów czas możemy dotrzeć.

 

Jackpot / Cała pula 20
Fully complete a run of Super7 / Ukończ pełny zestaw kart wyzwań Super7

Super7 to specyficzny zestaw zawodów, gdzie rozgrywamy kolejno siedem losowych wyzwań, by na końcu otrzymać nagrodę. Do osiągnięcia wystarczy jednorazowo zaliczyć wszystkie siedem. Tu warto dać znać, że przegranie któregoś z nich będzie wymagało rozegrania całej siódemki od nowa. Lokalizacja tych zawodów widoczna jest na poniższym screenie.

Lokalizacja zawodów Super7

 

Seasoned Veteran / Zaprawiony w bojach 50
Complete a Festival Playlist activity in every season / Ukończ playlistę festiwalową w każdym sezonie

Osiągnięcie online.

Playlista Festiwalowa to zestaw różnych aktywności przygotowywanych co miesiąc. Gwarantuje ona dobre nagrody, więc warto się nią zainteresować. Znajdziemy ją w zakładce KAMPANIA. By zdobyć to osiągnięcie wystarczy ukończyć przynajmniej jedną aktywność w każdym z sezonów (LATO, JESIEŃ, ZIMA, WIOSNA) danej playlisty. Wpadnie przy okazji zdobywania Wszystko na maksa.

 

Racing and Pacing and Plotting the Course / I kręci się koło za kołem 50
Win 80 different Race Events in México / Wygraj 80 różnych wyścigów w Meksyku

Osiągnięcie związane z kończeniem gry. Wpadnie z pewnością naturalnie podczas calakowania tego tytułu. Wystarczy ukończyć 80 wyścigów.

 

Unbeatable Triumph / Niezwyciężony triumfator 30
Win 6 different Race Events against Unbeatable Drivatars / Wygraj 6 różnych wyścigów przeciwko drivatarom na poziomie „niezwyciężony”

Przeciwnicy na poziomie trudności NIEZWYCIĘŻONY będą bardzo trudni do pokonania. Można jednak to sprawnie obejść. Udajemy się na dowolny wyścig, gdzie wybieramy opcję SOLO i następnie STWÓRZ SCHEMAT. Wybieramy dowolną klasę samochodów. Wybieramy dowolną trasę (ale w każdym z 6 wyścigów musi być inna). Wchodzimy w zakładkę USTAWIENIA ZAWODÓW i tam POZIOM TRUDNOŚCI DRIVATARA ustawiamy na NIEZWYCIĘŻONY. MAKSYMALNA LICZBA DRIVATARÓW ustawiona musi być na WYŁ. i jeśli jest to trasa typu okrążenia to można ustawić CZAS TRWANIA na 1 MIN. Potem wystarczy wybrać OPUBLIKUJ i ukończyć zawody. Jedziemy wtedy sami, choć technicznie przeciwnik jest ustawiony na najwyższy możliwy poziom.

 

Living Legend / Żywa legenda 50
Earn 294 stars from PR Stunts in México / Zdobądź 300 gwiazdek w pokazówkach w Meksyku

To osiągniecie wraz z postępem gry stało się łatwiejsze z uwagi na fakt, iż doszło w międzyczasie więcej pokazówek i w efekcie nie musimy zaliczać ich wszystkich. Pokazówki dzielą się na fotoradary, strefy pomiarowe, znaki ostrzegawcze, strefy driftu oraz bramki zdobywcy. Osobiście najmniej lubiłem drift, więc zostawiłem sobie go na sam koniec, a pozostałe starałem się po kolei zaliczać. Jeśli jakaś szła wyjątkowo źle to zostawiałem na dwóch gwiazdkach. Do tego osiągnięcia możemy startować dowolnym samochodem. Większość bez problemu padnie przy użyciu maksymalnie ulepszonego Koenigsegga Jesko.

 

I Have the High Ground / Mam lepszą pozycję 30
Win 3 Rivals Events in 3 different PI Classes while driving the same car / Wygraj 3 turnieje w trybie rywali w 3 różnych klasach IW, prowadząc ten sam samochód

Do tego osiągnięcia potrzebny będzie odpowiedni samochód. Musi to być jeden z tych słabszych, które można bez problemu znacząco ulepszyć. Osobiście korzystałem z Forda Mustanga GT 2+2 Fastback, który znajdujemy w jednym z garażów z porzuconymi pojazdami. Najpierw ulepszamy samochód do klasy D – 500. Następnie startujemy nim w zawodach typu DRAG STRIP widocznych na poniższym screenie. Z tym, że nie wybieramy opcji SOLO, a RYWALE. I tam dobieramy klasę D. Potem ulepszamy wóz do klasy C – 600. I ponownie wybieramy te same zawody, ale już klasy C. Na koniec zaś ulepszamy samochód do klasy B – 700 i kończymy zawody. Można to zrobić innym samochodem z dowolną inną konfiguracją trzech klas. Kluczowe jest to, by cały czas był to ten sam wóz w każdym z wyścigów.

Tu szybko można zaliczyć wszystkie trzy zwycięstwa w różnych klasach pojazdu

 

Unlimited Prowess! / Waleczność bez granic 20
Complete Round Three in all 5 Themes of Horizon Arcade / Ukończ 3. rundę we wszystkich 5 motywach zawodów zręcznościowych Horizon

Osiągnięcie online.

Widziałem głosy graczy, którzy grając w trybie offline mieli problem z tymi wydarzeniami dlatego zalecam grać będąc online. Zawody zręcznościowe pojawiają się losowo na mapie. Zwykle musimy odczekać chwilę po zalogowaniu się do gry. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie ZAWODY WIELOOSOBOWE.

Musimy znaleźć charakterystyczny okrąg widoczny na poniższym screenie. Należy się do niego udać i odczekać daną ilość czasu do startu wydarzenia. Ilu graczy znajdzie się w okręgu pod koniec odliczania tylu weźmie udział w wydarzeniu. Paradoksalnie im mniej tym lepiej dla tego osiągnięcia. A to ze względu, że wydarzenie ma trzy rundy w których zależnie od typu musimy nabić jakiś wynik. I by uznać 3 rundę za zaliczoną musimy przekroczyć wymagany próg punktowy przed końcem czasu. I im więcej graczy tym więcej punktów do nabicia, a mogą nam się trafić nieogarnięci towarzysze przez co będzie szło wolniej.

Konkretne typy zawodów zręcznościowych pojawiają się losowo, więc chcąc zaliczyć wszystkie 5 różnych będziemy musieli co jakiś czas zaglądać na mapę czy aby nie pojawił się ten poszukiwany. Dostępne są takie motywy zawodów zręcznościowych: SZYBKOŚĆ, ROZWAŁKA, SKOKI, CHAOS, DRIFT.

Zawody zręcznościowe są łatwo widoczne na mapie i zawierają też informacje odnośnie ich typu

 

Ride and Seek / Jedź i szukaj 20
Discover and drive every road in México / Odkryj i przejedź każdą drogę w Meksyku

Za to osiągnięcie najlepiej się zabrać po kupnie domu Buenas Vistas i zniszczeniu wszystkich tablic premiowych szybkiej podróży (osiągnięcie Kompletna kolekcja). Zyskamy wtedy możliwość darmowego, natychmiastowego przeniesienia się w każde miejsce na mapie. Dzięki temu łatwo możemy zaliczać drogi, którymi jeszcze nie mieliśmy okazji przejechać. Nieodkryte trasy są zauważalnie wyszarzone na mapie. Najwygodniej jest podczas przeglądania mapy wcisnąć i wyłączyć wszystkie znaczniki. Lewym analogiem możemy przybliżać i oddalać mapę by wygodnie przeglądać wszystkie drogi.

 

Min, Meet Max / Wszystko na maksa 20
Complete all non-Expansion Events in a Festival Playlist Series / Ukończ wszystkie wyścigi serii playlisty festiwalowej

Osiągnięcie online.

Osiągniecie możliwe do pominięcia!

Playlista Festiwalowa to zestaw różnych aktywności przygotowywanych co miesiąc. Gwarantuje ona dobre nagrody, więc warto się nią zainteresować. Znajdziemy ją w zakładce KAMPANIA. By zdobyć to osiągnięcie wbrew temu co sugeruje opis musimy zaliczyć nie tylko wszystkie wyścigi, ale DOSŁOWNIE WSZYSTKIE AKTYWNOŚCI. Innymi słowy zaliczamy całą playliste od startu w LATO po jej koniec na WIOSNĘ. Jedyne, czym nie musimy się przejmować to zawody w Rajdowych Przygodach oraz zawody w Hot Wheels. Jeśli przegapimy jakąkolwiek z wspomnianych aktywności będziemy musieli czekać do startu następnej playlisty za miesiąc.

Przez LATO, JESIEŃ, ZIMĘ, WIOSNĘ kończymy:

 • #FORZATHON COTYGODNIOWE WYZWANIE
 • #FORZATHON CODZIENNE WYZWANIA (wszystkie 7)
 • ZAWODY SEZONOWE – wszystkie zawody, laboratorium zawodów oraz pokazówki
 • WYZWANIA – wszystkie poszukiwania skarbów, wyzwanie fotograficzne oraz zawody online
 • ZAWODY MIESIĄCA – te są dostępne przez cały czas trwania danej playlisty

 

Better Than New / Lepsze niż nowe 20
Restore 14 Barn Finds in México / Wyremontuj 14 zapomnianych wozów w Meksyku

Osiągnięcie związane ze znajdźkami. Wraz z postępem gry co jakiś czas będą się pojawiały plotki odnośnie lokalizacji kolejnych garaży. Na mapie pojawi się charakterystyczny okrąg w którym należy ich szukać. Nie są one jakoś specjalnie ukryte, ale w razie czego poniżej prezentuje materiał wideo z przybliżonym przeglądnięciem mapy, na której są pokazane wszystkie lokalizacje. Warto też zaznaczyć, że po odnalezieniu wraku musimy jeszcze odczekać nim pojazd zostanie naprawiony. Ewentualnie możemy zapłacić za natychmiastowy remont, ale to mocno kosztowna sprawa.

 

Complete Collection / Kompletna kolekcja 30
Find and smash all 250 Bonus Boards in México / Znajdź i rozbij wszystkie 250 tablic premiowych w Meksyku

Osiągnięcie związane ze znajdźkami. Klasyczne rozbijanie tablic. Mamy w zasadzie tablice premiowe w dwóch rodzajach. Jedne dają nam doświadczenie, a drugie zaś obniżają koszt szybkiej podróży. Szczególnie te drugie warto sobie jak najszybciej zaliczyć. Warto tu wspomnieć, że w tej części kilka tablic projektanci irytująco ukryli gdzieś na dachach budynków i będziemy musieli poszukać w okolicy wzniesienia, by się tam dostać. Zawsze właściwy punkt do skoku znajduje się gdzieś w pobliżu. No ale trzeba mieć dobry samochód by ładnie wyskoczyć. I posiłkować się przy tym cofaniem czasu . No i tablica na ruinach w Sierra Verde Dam jest możliwa do zdobycia tylko ZIMĄ. Wtedy jest mniej wody i da się tam dojechać. Polecam skorzystać sobie z TEJ interaktywnej mapy. Wygodnie można sobie przybliżać i w przypadku posiadania konta można sobie 100 znaczników odznaczać.

 

Ford of the Wings / Uskrzydlony Ford 20
Earn 3 Stars at the Eagle’s Perch Danger Sign in a Ford Supervan 3 / Zdobądź 3 gwiazdki przy znaku ostrzegawczym Orle gniazdo w samochodzie Ford Supervan 3

Osiągnięcie związane z konkretnym samochodem. Najpierw musimy zdobyć pojazd Ford Supervan 3 (1994). Trochę kosztuję bo 500 000 KR. Następnie udajemy się do domu lub placówki festiwalowej, by go ulepszyć. Tam do zakładki WARSZTAT oraz ULEPSZENIA I TUNING. A tam ZNAJDŹ KONFIGURACJE TUNINGU. Możemy przeglądać różne zestawy ulepszeń do wybranego pojazdu. Wybieramy jedno z wysoko ocenionych ulepszeń do klasy X – 999. Tak podrasowanym busem spokojnie skoczymy na odległość wymaganą do tego osiągnięcia. W razie czego poniżej materiał wideo z moim skokiem.

 

Mogul / Potentat 30
Purchase all 7 Player Houses / Kup wszystkie 7 domów gracza

To osiągnięcie będzie wymagało zgromadzenia sporej ilości pieniędzy, gdyż część domów jest naprawdę kosztowna. Jak pisałem we wstępie – polecam w pierwszej kolejności kupić dom Buenas Vistas, który odblokowuje szybką podróż w każde miejsce na mapie. W połączeniu ze zniszczeniem tablic do osiągnięcia Kompletna kolekcja będziemy mogli za darmo przemieszczać się po całej mapie. Drugi w kolejności jest najdroższy dom Hotel Castillo, gdyż każdego dnia po zalogowaniu się do gry otrzymamy darmowe losowanie. Jest to okazja na dobry przychód i źródło darmowych nowych pojazdów.

Lista Domów:

 1. Casa Bella – darmowy dom, który otrzymujemy na początku rozgrywki.
 2. La Cabaña – koszt: 150 000 KR. Odblokuje się do kupienia po ukończeniu ekspedycji Horizon Baja.
 3. Lugar Transquilo – koszt: 700 000 KR lub za darmo jeśli mamy zakupiony pakiet powitalny do gry. Odblokuje się do kupienia po otrzymaniu Casa Bella.
 4. Buena Esperanza – koszt: 700 000 KR. Odblokuje się do kupienia po ukończeniu ekspedycji Horizon Apex.
 5. La Casa Solariega – koszt: 1 500 000 KR lub za darmo jeśli mamy zakupiony pakiet VIP do gry. Odblokuje się do kupienia po otrzymaniu Casa Bella.
 6. Buenas Vistas – koszt: 2 000 000 KR. Odblokuje się do kupienia po ukończeniu ekspedycji Horizon Wilds.
 7. Hotel Castillo – koszt: 5 000 000 KR. Odblokuje się do kupienia po ukończeniu ekspedycji sceny ulicznej Horizon.

 

Long Gone / Już dawno go nie ma 20
Win the Goliath Race Event / Wygraj zawody Goliat

Wyścig typu Goliat odblokuje się wraz z postępem fabularnym. Nie sposób tego przegapić. Jest finalna to długa trasa dookoła całej mapy. Ale technicznie to wyścig jak każdy inny, więc jeśli daliśmy sobie radę wcześniej to damy i tutaj.

Lokalizacja zawodów Goliat

 

Gotta Smash 'Em All / Rozbiję wszystkie! 10
Complete 5 Seasonal Smashable Challenges / Ukończ 5 sezonowych wyzwań rozbijania

Osiągnięcie online.

Osiągniecie możliwe do pominięcia!

To pominięcie jest tak na wyrost, ale z reguły na wyzwania rozbijania trzeba polować, bo nie trafiają się w każdym sezonie. Wyzwania sezonowe to specjalne wydarzenia dostępne w ramach Playlisty Festiwalowej. Są formą pewnej zagadki. Gdy znajdziemy takie wydarzenie na w playliście otrzymamy tylko informacje jakich przedmiotów należy szukać i jedynie zdjęcie może nam powiedzieć gdzie mniej więcej. Zazwyczaj w Internecie możemy znaleźć pomoc, bo niektóre wyzwania się powtarzają, ale czasem może się trafić coś zupełnie nowego. Do tego osiągnięcia musimy zaliczyć 5 dowolnych wyzwań tego typu.

Tak oznaczone są wyzwania rozbijania na playliście

 

Cactus Makes Perfect / Nosił kaktus razy kilka… 10
Smash 500 cacti during México’s Wet Season / Rozbij 500 kaktusów podczas pory deszczowej

To osiągnięcie można zdobyć normalnie niszcząc kaktusy podczas trwania LATA. Jest jednak szybsza opcja, by to ogarnąć. Wchodzimy do zakładki CREATIVE HUB i tam wybieramy HORIZON SUPER7. Następnie KARTY WYZWAŃ i tam wciskając możemy wyszukać konkretne tematy wyzwań. Wystarczy, że w zakładce tytuł wpiszemy słowo: CACTI. Wtedy wyszuka nam stworzone przez graczy poziomy, gdzie znajdziemy mnóstwo kaktusów do zniszczenia.

 

A Royal Affair / Królewska afera 10
At sunrise, take a photo of your car with some monarch butterflies at Hotel Mirador Balderrama / Zrób zdjęcie swojego samochodu z motylami monarchami w hotelu Mirador Balderrama o wschodzie słońca

Osiągnięcie fotograficzne. Dość irytujące, bo różnie graczom wpada. Natrafienie na motyle podczas swobodnej rozgrywki może być trudne dlatego polecam twórczość graczy. chodzimy do zakładki CREATIVE HUB i tam wybieramy LABORATORIUM ZAWODÓW. Następnie SCHEMATY ZAWODÓW i tam wciskając możemy wyszukać konkretne tematy zawodów. Wystarczy, że w zakładce tytuł wpiszemy słowo: ROYAL AFFAIR. Osobiście korzystałem z tego przygotowanego przez gracza o nicku TARGET QG. Odpalamy zawody, wybieramy dowolny samochód i rozpoczynamy zawody. Jednak nigdzie nie ruszamy. Od razu odpalamy aparat wciskając przycisk i staramy się uchwycić do zdjęcia przód samochodu z widocznymi motylami z tyłu.

 

Dust in the Lens / Zakurzony obiektyw 10
Take a photo featuring the Gran Telescopio and a dust storm / Zrób zdjęcie Gran Telescopio i burzy piaskowej

Osiągniecie możliwe do pominięcia!

Osiągnięcie fotograficzne. Najbardziej irytujące z wszystkich związanych ze zdjęciami. Niestety z jakiegoś powodu tego jednego osiągnięcia nie da się zdobyć w tworzonych przez graczy zawodach. Z tego względu jest to możliwe tylko i wyłącznie podczas pory roku WIOSNA w swobodnej rozgrywce. Musimy się udać do widocznego na screenie mapy miejsca z wielkim teleskopem. No i czekamy. Polecam podjechać kierując kamerę w stronę pustyni w oddali tak, by było widać cały obszar Dunas Blancas. Burza piaskowa pojawia się losowo, więc trudno stwierdzić ile nam zejdzie na czekaniu. Co jakiś czas poruszmy się, by nas nie wyrzuciło. W końcu powinno się pojawić tak jak u mnie na poniższym screenie. Wtedy musimy zrobić zdjęcie teleskopu. Burza nie musi do niego dotrzeć. Liczy się tylko to, że aktualnie trwa na mapie, a my robimy zdjęcie teleskopu.

 

Stunning Photography / Oszałamiająca fotografia 10
Take a photo during a tropical storm / Zrób zdjęcie podczas tropikalnej burzy

Osiągnięcie fotograficzne, które najlepiej jest zdobyć w wydarzeniu EKSPEDYCJA W TULUM. Akurat tam jedziemy podczas burzy, więc wystarczy cyknąć fotkę i załatwione. Przy okazji można tu też zdobyć osiągnięcie Niezwykle wartościowa rzecz.

 

A Heart of Gold / Serce ze złota 10
Send another player a Gift Drop / Wyślij innemu graczowi zrzut prezentu

Osiągnięcie online.

W grze mamy opcję podarowania innym graczom prezentu w formie samochodu. By tego dokonać wchodzimy do zakładki MÓJ HORIZON i tam wybieramy opcję ZRZUT PREZENTU. Pamiętajmy by wybrać jednak jakiś zbędny samochód bo szkoda tracić pojazd, który używamy. Podczas wyboru samochodu możemy wcisnąć przycisk i wyfiltrować sobie duplikaty jeśli jakieś posiadamy.

 

Water Performance / Się powodzi 20
Earn 3 stars at the Puerta Pétrea and La Marisma Trailblazers within 3 minutes 30 seconds / Zdobądź 3 gwiazdki przy bramkach zdobywcy Puerta Pétrea i La Marisma w ciągu 3 minut 30 sekund

To osiągnięcie jest trochę wymagające. Przede wszystkim musimy sobie odpalić odpowiednią pomoc. Wchodzimy do menu KAMPANIA i tam w WYRÓŻNIENIA. Tam wybieramy BRAMKI ZDOBYWCY i zaznaczamy sobie ostatnią w u góry – SIĘ POWODZI. Wtedy wyświetli się nam w grze śledzenie i będziemy widzieć nasz aktualny postęp. Wybierzmy sobie jakiś dopakowany maksymalnie wóz do jazdy przełajowej. U mnie był to polecany we wstępie Jeep Trailcat 2016. Najpierw możemy sobie nieco wolniej przejechać przez obie bramki by opracować sensowną drogę na później.

Zaczynamy od bramki LA MARISMA. Ta jest trudniejsza, zawiera dużo przeszkód na drodze i może wymagać sporo cofania czasu, a tego możemy użyć tylko podczas zaliczania pierwszego wyzwania. Potem już nie bardzo. Gdy zaliczymy tą bramkę na 3 gwiazdki (zostanie nam więcej niż 20 sekund) kierujemy się cały czas asfaltową drogą do drugiej bramki. Tam nie ma sensu jechać gdzieś na przełaj. Tym bardziej, że po zaliczeniu pierwszej z nich włączyło się odliczanie tych 3 minut i 30 sekund i cofanie czasu NIE COFA nam tego licznika, więc teraz najlepiej już w ogóle z tej opcji nie korzystać o ile nie okaże się to konieczne. Musimy w tym czasie dojechać do bramki PUERTA PETREA i zaliczyć ją na 3 gwiazdki przed końcem. Nie jest to strasznie trudne, ale może zająć kilka prób nim opanujemy przejazd. W razie czego polecam TEN materiał wideo.

 

You’re the Champion / Mistrzostwo 10
Win any Event in Horizon Open / Wygraj dowolne zawody w Horizon Open

Osiągnięcie online.

Horizon Open to zawody sieciowe w której klasycznie rywalizujemy z innymi graczami. Wchodzimy w zakładkę ONLINE i tam wybieramy HORIZON OPEN. Jeśli chodzi o samo zwycięstwo to najprościej będzie nam je uzyskać w trybie GRY NA PLACU ZABAW. To dzięki temu, że są to drużynowe zabawy i z uwagi na to mamy 50% szans na zwycięstwo, a w zwykłych zawodach już tak łatwo niema.

 

Treasure Hunter / Poszukiwacz skarbów 20
Find all Treasure Chests in a Festival Playlist Series / Znajdź wszystkie skrzynie skarbów w serii playlisty festiwalu

Osiągnięcie online.

Poszukiwanie skarbów to specyficzne wyzwanie dostępne w Playliście Festiwalowej. Nie trafia się każdej pory roku, ale by zdobyć osiągnięcie musimy ukończyć je wszystkie w aktualnej serii. Wyglądają one tak, że otrzymujemy jakąś wskazówkę i po wykonaniu danej czynności z nią związanej otrzymujemy lokalizację w której szukamy skrzyni. O ile nie mamy kupionej w sklepie mapy skarbów, bo wtedy lokalizacja jest z góry pokazana. Tak czy siak to osiągnięcie zdobędziemy automatycznie przy wbijaniu Wszystko na maksa.

Tak wyglądają zadania związane z szukaniem skarbów w playliście

 

Front Runner / Lider 20
Finish 5 Horizon Tour Race Events ahead of all Drivatars / Ukończ 5 wyścigów Horizon Tour przed wszystkimi drivatarami

Osiągnięcie online.

Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie ZAWODY WIELOOSOBOWE. W okolicy głównego miasteczka festiwalowego możemy miejsce do startu tych wyścigów. Polegają one na rywalizacji grupki graczy z przeciwnikami komputerowymi. Gracze przeciwko konsoli. Zależnie od zajętych pozycji przyznawane są punkty. By otrzymać to osiągnięcie wystarczy ukończyć 5 takich wyścigów.

Lokalizacja zawodów Horizon Tour

 

New Tune / Nowa nuta 10
Find a place to install the Horizon Pulse Radio Beacon / Znajdź miejsce do zainstalowania nadajnika radiowego Horizon Pulse

To osiągnięcie związane jest z jednym z pobocznych celów podczas EKSPEDYCJI W TULUM. Podczas przejazdu przez ruiny świątyni pojawi się okazja do zainstalowania nadajnika.

 

 


AKTUALIZACJA: Series 10

 

Badge of Honour / Odznaka honoru 10
Earn a Badge / Zdobądź odznakę

Odznaki to specjalne grafiki, które możemy dodać do naszego nicku po ich odblokowaniu. Całą listę wraz z postępem w odblokowywaniu znajdziemy w menu KAMPANIA, a następnie ODZNAKI. Dotyczą one różnych aktywności w grze. Idąc po calaka nie musimy się tym przejmować, gdyż naturalnie odblokujemy odznakę między innymi zdobywając osiągnięcie Kolejny gryzie piach.

 

Hoonigan Impressionist / Hoonigaństwo 10
Smash a Pinata in the 'Drift Club Mexico’ Chapter of the 'Drift Club’ Horizon Story / Rozbij piñatę w rozdziale „Drift Club Meksyk” historii Horizon „Drift Club”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie DRIFT CLUB MEKSYK. Do osiągnięcia interesuje nas konkretnie ostatni szósty rozdział tej historii o takiej samej nazwie – DRIFT CLUB MEKSYK. Najpierw będziemy jednak musieli zaliczyć oczywiście pozostałe rozdziały.

Podczas tej trasy driftowej niedługo po starcie na niewielkim rondzie będziemy mogli się natknąć na stoisko z pinatami. Wystarczy w nie wjechać i osiągnięcie jest nasze. W razie czego poniżej materiał wideo pokazujący dokładną lokalizację.

 

The Grand Opening / Wielkie otwarcie 10
Earn 10 Levels in Horizon Open / Zdobądź 10 poziomów w Horizon Open

Osiągnięcie online.

Horizon Open to zawody sieciowe w której klasycznie rywalizujemy z innymi graczami. Wchodzimy w zakładkę ONLINE i tam wybieramy HORIZON OPEN. Dziesiąty poziom wskoczy nam szybko nawet jeśli będziemy sobie kiepsko radzić. Zobacz opis Kolejny gryzie piach.

 

Another One Bites the Dust / Kolejny gryzie piach 30
Earn 100 Levels in Horizon Open / Zdobądź 100 poziomów w Horizon Open

Osiągnięcie online.

Horizon Open to zawody sieciowe w której klasycznie rywalizujemy z innymi graczami. Wchodzimy w zakładkę ONLINE i tam wybieramy HORIZON OPEN. Zdobycie setnego poziomi trochę potrwa, choć nie jest tak czasochłonne jak mogłoby się wydawać. Jeśli calakujemy tytuł wraz z dodatkami to warto to osiągnięcie odłożyć po tym jak zaliczymy sobie na 100% dodatek Hot Wheels. A to dlatego, że tam w ramach osiągnięć będziemy musieli też w tym trybie trochę pojeździć i kilka poziomów w międzyczasie wskoczy. Przy zaliczaniu tego osiągnięcia od razu możemy też ogarnąć: Jeden za wszystkich oraz Z powrotem w siodle.

Najlepszą opcja na grindowanie poziomu są WYŚCIGI NIESTANDARDOWE. Jako SERIA WYŚCIGÓW wybieramy ULICZNE, zaś KLASĘ OSIĄGÓW wybieramy jako S2. Są to bardzo szybkie zawody z uwagi na tą klasę pojazdów i nie zawierają dłużej trwających okrążeń. Nawet jeśli będziemy dojeżdżać na słabej pozycji ostatecznie nie nadążając dojechać do mety przed odliczaniem to i tak będzie nam wpadać sporo doświadczenia.

 

Join the Club / Dołącz do klubu 20
Complete all chapters of the 'Drift Club’ Horizon Story / Ukończ wszystkie rozdziały historii Horizon „Drift Club”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie DRIFT CLUB MEKSYK. Do osiągnięcia wystarczy ukończyć każdy z sześciu rozdziałów. Choć i tak potrzebne będzie zaliczenie ich na trzy gwiazdki jeśli chcemy też dobyć osiągnięcie Drift Club Meksyk.

 

Drift Club Mexico / Drift Club Meksyk 30
Earn 3 stars in all chapters of the 'Drift Club’ Horizon Story / Zdobądź 3 gwiazdki we wszystkich rozdziałach historii Horizon „Drift Club”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie DRIFT CLUB MEKSYK. Do osiągnięcia musimy zaliczyć wszystkie sześć rozdziałów na trzy gwiazdki.

Nie jest to specjalnie trudne pod warunkiem, że odpowiednio dostosujemy ustawienia pod drift. Przed rozpoczęciem zawodów w zakładcie KAMPANIA wchodzimy w USTAWIENIA. Tam wybieramy POZIOM TRUDNOŚCI. I zmieniamy HAMOWANIE – ABS WYŁ. potem KONTROLA TRAKCJI – WYŁ. oraz KONTROLA STABILNOŚCI – WYŁ. co da nam znacznie lepsze wyniki. Potem do zwykłych wyścigów możemy sobie przywrócić poprzednie ustawienia. Warto tu też wyjaśnić jak działają rozdziały w tym trybie. Nie musimy bowiem dojeżdżać do końca trasy podczas tych przejazdów, gdzie zdobywamy punkty na gwiazdki. Liczy się tylko czas. Po zakończeniu odliczania po prostu rozdział się kończy, a my zgarniamy tyle punktów ile udało się nam nabić. Wystarczy jechać sobie wolniej i cały czas zarzucać samochodem pod drift. Istotne jest jednak to by trzymać się trasy, bo poza nią nie gromadzimy punktów.

 

One for All / Jeden za wszystkich 10
Complete a Horizon Open Custom Race in the 2021 Mercedes-AMG One / Ukończ wyścig niestandardowy w Horizon Open w samochodzie Mercedes-AMG One z roku 2021

Osiągnięcie online.

Horizon Open to zawody sieciowe w której klasycznie rywalizujemy z innymi graczami. Wchodzimy w zakładkę ONLINE i tam wybieramy HORIZON OPEN. Do tego osiągnięcia potrzebujemy samochodu Mercedes-AMG One 2021, który znajduje się w zakładce marki MERCEDES-AMG. Niestety jest to drogi samochód, bo kosztuje w salonie dokładnie 2 700 000 KR. A do tego nie ma innej opcji, by go zdobyć. Można próbować wylicytować go w aukcjach, ale mi osobiście nie udało się dorwać go taniej. Dlatego można zostawić to osiągnięcie na później jak się już uzbiera tej kasy. Mi pod koniec calakowania wisiało jeszcze na koncie 10 000 000 po zakupie kilku drogich wozów, wszystkich domów itd, więc pieniądze wpadają solidne podczas gry.

Po zdobyciu samochodu w sekcji HORIZON OPEN wybieramy opcję WYŚCIGI NIESTANDARDOWE. Jako SERIA WYŚCIGÓW wybieramy ULICZNE, zaś KLASĘ OSIĄGÓW wybieramy jako S2. Wystarczy ukończyć pojedynczy wyścig, by otrzymać osiągnięcie.

 

Back in the Saddle / Z powrotem w siodle 10
Complete a Horizon Open Custom Race in the 2021 Ford Bronco / Ukończ wyścig niestandardowy w Horizon Open w samochodzie Ford Bronco z roku 2021

Osiągnięcie online.

Horizon Open to zawody sieciowe w której klasycznie rywalizujemy z innymi graczami. Wchodzimy w zakładkę ONLINE i tam wybieramy HORIZON OPEN. Do tego osiągnięcia potrzebujemy samochodu Ford Bronco 2021. Jeśli nie posiadamy go w kolekcji zakup w salonie będzie nas kosztował 55 000 KR.

Po zdobyciu samochodu w sekcji HORIZON OPEN wybieramy opcję WYŚCIGI NIESTANDARDOWE. Jako SERIA WYŚCIGÓW wybieramy WSZYSTKIE WYŚCIGI, zaś KLASĘ OSIĄGÓW wybieramy jako B. No chyba, że ulepszyliśmy tego Forda do wyższej klasy, wtedy dobieramy odpowiednią. Wystarczy ukończyć pojedynczy wyścig, by otrzymać osiągnięcie.

 

 


AKTUALIZACJA: Horizon 10-Year Anniversary

 

Welcome to Mexico 2.0 / Witamy w Meksyku 2.0 10
Complete the 'Horizon Mexico’ chapter of the 'Horizon Origins’ Story / Ukończ rozdział ”Witamy w Meksyku” w historii ”Horizon Origins”.

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie POCZĄTKI HORIZON. Do osiągnięcia wystarczy ukończyć pierwszy z nich o nazwie HORIZON MEKSYK. Choć i tak potrzebne będzie zaliczenie ich wszystkich na trzy gwiazdki jeśli chcemy też dobyć osiągnięcie Ścieżka wspomnień.

 

Smash Happy / Rozbijacz 10
Smash all 4 Bonus Boards in the 'Horizon Origins’ Story / Rozbij wszystkie 4 tablice premiowe w historii ”Horizon Origins”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie POCZĄTKI HORIZON. Do osiągnięcia musimy w rozdziałach 2, 3, 4 i 5 rozbić tablice premiowe nawiązujące do starszych odsłon serii. Poniżej prezentuje screeny oraz materiał wideo z ich lokalizacjami.

 

Blast From the Past / Przebój sprzed lat 20
Complete all chapters of the 'Horizon Origins’ Story / Ukończ wszystkie rozdziały historii ”Horizon Origins”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie POCZĄTKI HORIZON. Do osiągnięcia wystarczy ukończyć każdy rozdział. Choć i tak potrzebne będzie zaliczenie ich wszystkich na trzy gwiazdki jeśli chcemy też dobyć osiągnięcie Ścieżka wspomnień.

 

Memory Lane / Ścieżka wspomnień 30
Earn 3 stars in all chapters of the 'Horizon Origins’ Story / Zdobądź 3 gwiazdki we wszystkich rozdziałach historii ”Horizon Origins”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie POCZĄTKI HORIZON. Do osiągnięcia musimy zaliczyć wszystkie pięć rozdziałów na trzy gwiazdki.

Nie jest to specjalnie wymagająca HISTORIA jeśli chodzi o gwiazdki. Głównie za sprawą, że jedziemy tu ściśle do punktu i możemy beztrosko sobie ostro ścinać trasę tak jak nam tylko pasuje. Wystarczy sobie odpalić mapkę i zwrócić uwagę na zakręty dogodne do pojechania na skróty. Nie ma co ciąć na przełaj przez lasy, ale okazji na skrócenie drogi będzie sporo. Korzystając z tej dogodności możemy bez problemu zmieścić się we wszystkich czasówkach.

 

I’ll Just Take This Now / Wezmę to sobie teraz 10
Win your first Midnight Battle / Wygraj swoje pierwsze starcie o północy

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu ulicznymi. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie ZAWODY ULICZNE. By odblokować starcie o północy najpierw musimy kończyć zwykłe zawody uliczne. Zobacz opis Nighthawk.

 

Nighthawk 20
Win every Midnight Battle / Wygraj każde starcie o północy

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu ulicznymi. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie ZAWODY ULICZNE. By odblokować starcie o północy najpierw musimy kończyć zwykłe zawody uliczne. Starcia są dostępne 4 i by odblokować każde z nich będzie potrzebne ukończenie łącznie 16 zwykłych zawodów ulicznych. Najlepiej jechać sobie 4, potem starcie o północy, kolejne 4 zwykłe i tak do zaliczenia wszystkich. Przy okazji wpadnie też coś na konto. Starcie o północy to klasyczny wyścig 1 na 1 w środku nocy. Poza tym nie różni się niczym od zwykłych zawodów.

Tak wygląda oznaczenie starcia o północy

 

Made in Mexico / Wyprodukowano w Meksyku 20
Complete all chapters of the 'Made in Mexico’ Horizon Story / Ukończ wszystkie rozdziały historii Horizon ”Wyprodukowano w Meksyku”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie WYPRODUKOWANO W MEKSYKU. Do osiągnięcia wystarczy ukończyć każdy rozdział. Choć i tak potrzebne będzie zaliczenie ich wszystkich na trzy gwiazdki jeśli chcemy też dobyć osiągnięcie V.U.H.L.

 

V.U.H.L. 30
Earn 3 stars in all chapters of the 'Made in Mexico’ Horizon Story / Zdobądź 3 gwiazdki we wszystkich rozdziałach historii Horizon ”Wyprodukowano w Meksyku”

Osiągnięcie związane z wydarzeniami typu HISTORIA HORIZON. Wchodząc do menu mapy możemy wcisnąć i wyfiltrować sobie HISTORIE. Musimy odnaleźć tą o nazwie WYPRODUKOWANO W MEKSYKU. Do osiągnięcia musimy zaliczyć wszystkie dziewięć rozdziałów na trzy gwiazdki.

Większość rozdziałów w tej historii jest prosta. W tych, gdzie mamy drogę do puntu możemy totalnie olać trzymanie się trasy i skracać ile wlezie. Wielokrotnie zyskamy masę czasu dzięki tym zagrywkom. W rozdziałach 4 i 7 mamy za zadanie gromadzić punkty. Najlepszym sposobem, by tego dokonać jest driftowanie i niszczenie różnych obiektów na drodze. Często starajmy się skosić coś uderzając bokiem samochodu. To generuje dodatkowe punkty. Może to zająć kilka prób, ale jak już się zorientujemy w opracowaniu drogi zniszczenia to spokojnie można zaliczyć te trzy gwiazdki. W rozdziale 8 natomiast jest taka różnica, że mamy ograniczenie do zjazdu z trasy w wysokości 45 sekund. To jest jednak dość sporo i sprytnie można wykorzystać je na ścięcie przejazdu. Co ciekawe skrócić też można skręcając w połowie trasy w asfaltową ścieżkę po lewej stronie zamiast jechać wyznaczoną trasą prosto na około. Można tym sporo zaoszczędzić.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!