Ghost of Tsushima: Wyspa Iki – Poradnik do trofeów

1 września 2021
0

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wersja Director’s Cut, jak i sam dodatek Wyspa Iki, można uznać za bardzo udane. Doszły rzecz jasna nowe trofea, ale na szczęście nie są wymagające. Jest kilka ukrytych rzeczy, ale z naszym poradnikiem dacie sobie rady bez problemu.

 

[poll id=”103″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia 100%: 10 – 12 godzin
 • Liczba trofeów: platynax0zlotox1 x1 x11
 • Trofea online: 1 – wymaga ukończenia misji fabularnych w trybie Legendy
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAKA
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • By odblokować dostęp do Wyspy Iki, musicie ukończyć Akt 1 w głównej grze, dopiero potem pojawi się misja związana z Iki.
 • Kilka znajdziek będzie wymagać posiadania pancerzy takich jak: Zbroja Tadayoriego, Zbroja Kenseia, Zbroja Ducha, Zbroja Klanu Sakaiów. Jeśli ich nie macie to zalecam najpierw odkrycie ich w głównej grze i dopiero wrócić na Iki.
 • Jedna misja poboczna, która jest wymagana do 100%, wymaga ukończenia misji fabularnych w trybie online Legendy. Także, jeśli nie graliście jeszcze w online to będziecie teraz musieli to zrobić. Misje można zrobić na najłatwiejszym poziomie, więc nikt nie powinien mieć z tym problemu.
 • Poziom trudności nie ma znaczenia, także możecie ustawić jakikolwiek chcecie.
 • Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zalecam włączenie indywidualnych zestawów pancerzy, dzięki czemu nie trzeba mieszać non-stop w talizmanach.
 • Jest kilka ukrytych misji pobocznych, dlatego jeśli nie wpadło Wam jeszcze jakieś trofeum to bez stresu, po prostu je pominęliście.
 • W przypadku walk, zawsze zabijajcie najpierw szamanów, którzy drą japę z tyłu i wzmacniają całą resztę.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Ukończyć główną fabułę oraz wszystkie wątki poboczne

Nic odkrywczego, po prostu rozgrywajcie wszelkie misje jakie macie na mapie. Nie ma tego dużo, więc róbcie to co macie bliżej. Oczywiście jak widzicie na mapie znak zapytania, to również tam podążajcie, żeby później oszczędzić sobie trochę czasu. W przypadki mini-gry związane z łucznictwem, opisałem wszystko w trofeum, ale na początku może być Wam ciężko zrobić złoto, po porady zapraszam do opisu trofeum. Po drodze traficie również na sanktuaria zwierzaków czy znane już z podstawki elementy. Mówiąc krótko – czyścicie mapę ze wszystkiego. Warto również wyczyścić wszystkie osady Mongołów, dzięki czemu odkryjecie całą mapę.

 

KROK #2 – Zrobić ukryte misje poboczne i resztę

Zapewne będzie Wam brakować kilku rzeczy po ukończeniu gry i wyczyszczeniu mapy. Kilka rzeczy jest ukrytych, jak chociażby misja poboczna „Pomocna Dłoń”, którą trzeba aktywować w odpowiedni sposób. Jak już pisałem w sekcji wyżej, jedna misja wymaga ukończenia misji fabularnych w trybie online Legendy. Nawet jeśli je już ukończyliście, to pewnie będziecie musieli ukończyć ponownie ostatnią misję, ponieważ wielu graczom nie aktywuje się dalsza część zadania, dopóki nie powtórzą tej misji. Podobnie jest z ostatnim wyzwaniem w łucznictwie czy odszukanie posążków trzech małp na Górze Saruiwa. Trzeba wykonać odpowiednie kroki, które opisałem poniżej.

 

Poradnik:

srebro Powrót z przeszłości / Out of the Past
Przeżyj po wypiciu lekarstwa Orlicy i pożegnaj się z nowym przyjacielem. / Survive the Eagle’s medicine and bid farewell to a new friend.

Musicie ukończyć główną oś fabularną związaną z Wyspą Iki. W jej skład wchodzi 9 głównych misji, a dokładnie:

 1. Podróż w Przeszłość
 2. Utracony Przyjaciel
 3. Zew Orlicy
 4. Powrót Łupieżcy
 5. Jin z Yarikawy
 6. Jak Błyskawica
 7. Masakra w Wiosce Kidafune
 8. Błogosławieństwo Śmierci
 9. Epilog: Ostatnie Słowa

Po ukończeniu wszystkich głównych misji, będziecie mogli zrobić ostatnią ukrytą misję dla Fune „Prawo Matki”. Jak ją odblokować opisałem w trofeum zloto Przyjaciel łupieżców / Friend to All Raiders.

 

zloto Przyjaciel łupieżców / Friend to All Raiders
Ukończ wszystkie opowieści Iki. / Complete all Tales of Iki.

O ile większość opowieści jest widoczna na mapie, tak kilka z nich wymaga wykonania najpierw kilku kroków, aby je odblokować. Zalecam skupić się na robieniu reszty, dopiero gdy przejdziecie główny wątek fabularny Wyspy Iki, czyli musicie ukończyć ostatnią misję „Epilog: Ostatnie Słowa”. Dopiero wtedy będziecie mieć dostęp do jednej z ukrytych opowieści. Poniżej opisałem wszystko co i jak:

Misje główne:

 1. Podróż w Przeszłość
 2. Utracony Przyjaciel
 3. Zew Orlicy
 4. Powrót Łupieżcy
 5. Jin z Yarikawy
 6. Jak Błyskawica
 7. Masakra w Wiosce Kidafune
 8. Błogosławieństwo Śmierci
 9. Epilog: Ostatnie Słowa

Misje poboczne:

 1. Skutek Straty
 2. Niespokojne Wody
 3. Rozlew Krwi
 4. Opiekunowie Orlicy
 5. Duch Wyspy Iki
 6. Prawo Matki – ukryta opowieść, dostępna dopiero po ukończeniu głównego wątku (dokładny opis poniżej)
 7. Pomocna Dłoń – trzeba odszukać mężczyznę, który buduje dom, w 3 miejscach na mapie (dokładny opis poniżej)

Mityczne opowieści:

 1. Dziedzictwo Kazumasy Sakaia – nie możecie używać pancerza Klanu Sakaiów, aby rozpocząć tę opowieść
 2. Legenda Czarnorękiego Riku

Dodatkowe informacje odnośnie ukrytych Misji Pobocznych:

 • Prawo Matki

Najpierw musicie ukończyć wszystkie 9 misji głównych. Gdy to już zrobicie, będziecie musieli wrócić do obozu łupieżców i udać się do domu, w którym przeważnie jest Fune (mniej więcej na wprost od wejść, pod ścianą). Czasami Fune stoi obok domu, także musicie jej poszukać w okolicy. Trzeba z nią porozmawiać, po czym wspomni o pojmanej córce, która jest więziona na jednym ze statków Mongołów. Po rozmowie, misja powinna pokazać się już normalnie na mapie i będziecie mogli do niej wrócić w dowolnym momencie (albo zrobić od razu).

 • Pomocna Dłoń

W trakcie grania, możecie trafić na mężczyznę, który powie Wam, że Mongołowie spalili mu dom i buduje nowy. Trzeba go znaleźć w 3 różnych miejscach na wyspie (w lesie, na polu, na plaży), po czym dać mu wymagane materiały (3x Drewno Cisowe, 6x Skóry Drapieżników, 10x Żelazo) do budowy domu. Dopiero po 3 wizycie, będziecie mogli odwiedzić go, gdy już wybuduje swoją posiadłość, co będzie również zakończeniem owej opowieści. Poniżej przedstawiam lokacje, w których możecie go znaleźć, jeśli się nie pojawia to spróbujcie wrócić o innej porze dnia. Zawsze wypatrujcie białego dymu, oznacza to, że tam jest. Po 3 wizycie, udajecie się do jego nowo wybudowanego domu, po czym opowieść zostanie zaliczona.

Po zrobieniu wszystkich powyższych misji, powinno wpaść trofeum.

 

braz Przysłuży się wszystkim / The Benefit of All Beings
Zostań legendą na wyspie Iki, aby zdobyć tytuł Obrońcy Dziedzictwa. / Build your Legend on Iki Island to earn the title Legacy Redeemer.

Podobnie jak w podstawowej wersji gry, musicie nabijać poziomy poprzez robienie misji głównych, pobocznych, mitycznych opowieści czy odbijaniu wrogich obozów. Na szczęście, w dodatku są tylko 3 poziomy, które wbijecie bardzo szybko. Wystarczy normalnie grać i robić całą resztę, a poziom sam wpadnie przy okazji. Nie ma co sobie zawracać głowy tym trofeum, ponieważ poziomy lecą bardzo szybko.

 

braz Grzechy Rzeźnika odkupione / The Butcher Redeemed
Wyzwól wyspę Iki, pokonując Orlicę i wypędzając mongolskich najeźdźców. / Liberate Iki Island by defeating the Eagle and driving the invaders from Mongol territory.

Trzeba ukończyć 9 misji fabularnych oraz odbić 4 wrogie mongolskie obozy. W przypadku wrogich obozów, pamiętajcie, że odbicie wszystkich odkryje Wam od razu całą mapę, co jest bardzo przydatne przy robieniu 100% i zalecam zrobić to jak najszybciej, dzięki czemu skrócicie czas na szukanie kolejnych znajdziek. Poniżej dokładna lista co musicie zrobić do tego trofeum:

Ukończyć 9 misji głównych:

 1. Podróż w Przeszłość
 2. Utracony Przyjaciel
 3. Zew Orlicy
 4. Powrót Łupieżcy
 5. Jin z Yarikawy
 6. Jak Błyskawica
 7. Masakra w Wiosce Kidafune
 8. Błogosławieństwo Śmierci
 9. Epilog: Ostatnie Słowa

Odbić 4 wrogie obozy:

Mapa obozów na Wyspie Iki.

 

braz Skarby przeszłości / Treasures of the Past
Ukończ wszystkie mityczne opowieści na wyspie Iki. / Complete all Mythic Tales on Iki Island.

Mitycznych Opowieści są całe 2 sztuki, więc dużo do roboty nie będziecie mieli. Dzięki nim odkryjecie nowe pancerze, zarówno dla siebie jak i dla konia. W przypadku opowieści Dziedzictwo Kazumasy Sakaia, nie możecie mieć założonego Pancerza Klanu Sakaiów, inaczej nie rozpoczniecie w ogóle tej opowieści. Ludzie po prostu będą uciekać na Wasz widok. Dopiero po zmianie na jakikolwiek inny pancerz, będziecie mogli rozpocząć opowieść. Poniżej daję mapę z lokacjami, w których znajdziecie NPC, u którego rozpoczniecie misję.

Lokacje NPC, u których rozpoczniecie mityczne opowieści.

 

braz Elegia dla Kazumasy / Elegy for Kazumasa
Ukończ wszystkie wspomnienia twego ojca. / Complete all Memories of Your Father.

Na wyspie znajduje się 5 flag, przy których będziecie wspominać czasy, kiedy Jin był zaledwie nastolatkiem, a jego ojciec uznanym wojownikiem. Wystarczy podejść do flagi i wcisnąć , po czym rozpoczniecie grę we wspomnieniach. Po ukończeniu 5 wspomnień, otrzymacie trofeum. Poniżej mapa ze wszystkimi lokacjami flag związanych ze wspomnieniami.

Miejscówki ze wspomnieniami.

 

braz Zwykła uprzejmość / Common Courtesy
Odkryj i ukończ wszystkie niespisane opowieści na wyspie Iki. / Discover and complete all unwritten tales on Iki Island.

Niespisane opowieści nie są zaznaczone na mapie, wymagają udania się w dane miejsce i wykonania jakiejś czynności (pomodlenia się, zabicia grupy mongołów, itd.). Jest 6 niespisanych opowieści, które musicie ukończyć, aby zdobyć trofeum. Możecie je zrobić w dowolnym momencie. Jedna z tych opowieści wymaga ukończenia fabularnych misji w trybie online Legendy. Nawet jeśli już je ukończyliście, to zapewne będziecie musieli ukończyć ponownie ostatnią z nich, aby zaliczyło. Wszystko opisałem poniżej.

Lista niespisanych opowieści:

 1. Pochowanie kapitana statku – przy wraku statku będzie leżeć ciało kapitana, musicie podejść do niego i go pochować. Następnie będziecie stać nad jego grobem, co oznacza zaliczenie opowieści.
 2. Hachibee Hodowca Pszczół – gdy go spotkacie, akurat zostanie najechany przez grupę mongołów, którą rzecz jasna musicie „wyczyścić”. Po ich ubiciu odbędzie się kolejna krótka scenka i tyle.
 3. Pomoc Kodamie – traficie na zgliszcza starego domu, gdzie musicie kliknąć flagę, aby rozpocząć wspomnienia. Podobnie jak wyżej, będziecie musieli zabić grupkę przeciwników, którzy są w lesie nieopodal. Po ich zabiciu, obok domu, na pniu drzewa będzie nagroda dla Was oraz zakończenie opowieści.
 4. Ocalenie tonących – przy małym jeziorku, będzie grupa mongołów, którzy patrzą jak toną w nim ludzie. Standardowo musicie wszystkich wyczyścić, następnie porozmawiać z jednym z ocalałych i gotowe.
 5. Wyzwanie w łucznictwie – aby aktywować to zadanie, musicie ukończyć przynajmniej jedno inne wyzwanie w łucznictwie oraz posiadać Zbroję Tadayoriego. Udajecie się w odpowiednie miejsce, mając założoną zbroję i rozmawiacie z odpowiednim NPC. Następnie aktywuje się wyzwanie w łucznictwie, które musicie ukończyć, aby zakończyć opowieść. W razie czego, w opisie trofeum związanym z tymi wyzwaniami, opisałem jak najlepiej je robić.
 6. Opowiadanie legend – opowieść, która wymaga ukończenia misji fabularnych w trybie online Legendy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to będziecie musieli ukończyć wszystkie 9 misji, mogą być nawet na najłatwiejszym poziomie. Jeśli już ukończyliście je wcześniej, a kolejny dialog z Uta się nie aktywuje, musicie ukończyć raz jeszcze ostatnią misję fabularną w Legendach i dopiero wtedy do niej wrócić.
Lokacje niespisanych opowieści.

 

braz Małpi rozum / Monkey See
Zostań ucieleśnieniem ducha małpy na Saruiwie. / Embody the spirit of the monkey on Saruiwa.

Saruiwa znajduje się na samym południu mapy, gdzie znajdziecie sporą górę. Na samej górze, będzie sanktuarium małp, jednak poza nim, trzeba znaleźć jeszcze coś. W okolicy zostały rozmieszczone 3 posążki małp, przy których musicie wykonać odpowiednią akcję, aby je zaliczyć. Trzeba po prostu zboczyć z głównej ścieżki na samą górę, aby dojść do nich, a następnie wykonać odpowiednią akcję (zagrać na flecie, rzucić bombę dymną oraz pomodlić się). Poniżej daję lokację góry na Saruiwie oraz filmik, ze wszystkimi miejscówkami posążków małp.

Tutaj znajdziecie posążki 3 małp, które są wymagane do trofeum.

Poniżej daje filmik, jak dojść do każdego z nich oraz co należy zrobić:

 

braz Duma Ishikawy / Pride of Ishikawa
Zdobądź co najmniej brąz we wszystkich wyzwaniach łuczniczych. / Achieve bronze or higher on all Archery Challenges.

Wyzwania Łucznicze to nowość w dodatku Iki. Jest ich 8, z czego jedno z nich wymaga posiadania Zbroi Tadayoriego. Zalecam również posiadanie tej zbroi jak i talizmanów związanych z łukiem, aby znacząco ułatwić sobie te mini-gry. Najważniejsza rzecz przy robieniu tych wyzwań, to posiadanie umiejętności zwolnienia czasu pod , bez tego nie zrobicie złota, a nawet srebra. Co prawda do trofeum wymagany jest tylko brąz, jednak powiem Wam jak łatwo robić złota. Po ukończeniu pierwszego wyzwania, bez względu na wynik, otrzymacie Talizman Koncentracji, który będzie wydłużać spowolnienie czasu. Chyba nie muszę tłumaczyć jak bardzo jest to tutaj przydatne? Każde kolejne wyzwanie, ukończone na brąz, srebro lub złoto, będzie dodawać czas spowolnienia. W przypadku ostatniego wyzwania, musicie mieć założona Zbroję Tadayoriego oraz udać się do punktu „Memoriał Łupieżców” (mniej więcej południe, po środku mapy) oraz pogadać z osobą, która tam będzie. Dopiero wtedy odblokujecie ostatnie wyzwanie.

Lokacje wszystkich wyzwań w łucznictwie.

Co do samego strzelania, zawsze napinajcie cięciwę już w trakcie odliczania, tak żeby wystrzelić pierwszą strzałę, jak tylko skończy się odliczanie, po czym od razu uruchamiacie spowolnienie czasu i staracie się rozwalić jak najwięcej punktów. Zaczynajcie zawsze od tego najbardziej wysuniętego punktu, tak żeby przy spowolnieniu mieć potem wszystkie w miarę blisko siebie. Koniecznie wyłączcie w opcjach funkcję przytrzymania przycisku, zamiast jego naciskania. Nie wiem czemu, ale działa ona również na spust podczas strzelania, przez co trzeba wciskać podwójnie i jest to ogromna strata czasu.

Poniżej wstawiam również zestaw, którym zrobiłem wszędzie złota, bez większego problemu:

Najlepszy zestaw pod robienie złota w wyzwaniach łuczniczych.

 

braz Pieśń Chiyoko / Chiyoko’s Song
Zagraj na flecie we wszystkich sanktuariach zwierząt. / Complete all Animal Sanctuaries.

Sanktuaria zwierząt to nowy typ znajdźki na Wyspie Iki, mamy 3 rodzaje, Sanktuaria Małp, Kotów oraz Jeleni. Wszystkich jest 9 sztuk i każda z nich wymaga rozegrania mini-gry, w której podczas grania na flecie, musicie utrzymać punk między liniami poprzez ruchy kontrolerem. Czasami trzeba będzie najpierw wyczyścić miejscówkę z przeciwników, żeby móc aktywować sanktuarium. Dostępne są w każdym momencie gry, także od Was zależy kiedy je zrobicie. Poniżej mapa ze wszystkimi lokacjami sanktuariów.

Lokacje wszystkich sanktuariów zwierząt.

 

braz Kilka drzazg / A Few Splinters
Ukończ wszystkie pojedynki na bokkeny w ramach Turnieju Ukrytej Zatoki. / Complete all bokken duels at the Hidden Cove Tournament.

Turniej na bokkeny będzie dostępny dopiero po ukończeniu misji głównej „Jin z Yarikawy”. Gdy zejdziecie ze statku prosto do obozu łupieżców, traficie od razu na arenę, na której rozgrywają się walki. Musicie najpierw zagadać z jednym z NPC przy wejściu, aby móc w ogóle rozpocząć turniej. Następnie trzeba pogadać z dostępnym rywalem, który siedzi obok areny, po czym rozpocznie się walka. Każdy przeciwnik ma swój styl i musicie uważnie obserwować jego ataki, aby odpowiednio je kontrować. Walczycie do 5 uderzeń bokkenem, kopnięcia czy uderzenia z barku nie są liczone.

Lista przeciwników oraz krótkie porady jak sobie z nimi radzić:

 1. Mnich – przy postawie wody, przytrzymajcie i uderzcie go. Powinien zostać na chwilę oszołomiony, po czym możecie go normalnie uderzyć atakiem pod .

 2. Take – musicie ją parować przy każdym jej ataku, wtedy możecie spokojnie skontrować i zaliczyć uderzenie.
 3. Kai – robicie unik w ostatnim momencie i od razu atakujecie.
 4. Sao – będzie wyprowadzał serię ataków oraz sypał piaskiem w oczy, przeważnie musicie zrobić unik, unik, parowanie/unik i atak. Najważniejsze to obserwować jaki kolor ma jego błysk (czerwony to unik, niebieski to parowanie lub unik).

Filmik z moich walk:

 

braz Uzdolniony wojownik / Well-Rounded Warrior
Ułóż wszystkie haiku, odwiedź wszystkie onseny oraz kapliczki shinto i przetnij wszystkie stojaki bambusowe na wyspie Iki. / Complete all Haiku, Onsen, Shinto Shrines, and Bamboo Strikes on Iki Island.

To co znamy z podstawki, czyli standardowe znajdźki. Tym razem musicie znaleźć: 4 Bambusy, 3 Haiku, 2 Gorące Źródła, 1 Kapliczka Shinto. Możecie to zrobić w każdym momencie gry, niczego nie da się pominąć. Pamiętajcie, że zawsze możecie używać wiatru, który nakieruje Was na dany typ znajdźki, wystarczy wybrać ja na podglądzie mapy poprzez wciśnięcie . Poniżej daję mapkę ze wszystkimi lokacjami tych znajdziek.

Wszystkie znajdźki wymagane do trofeum.

 

braz Krew na twoich rękach / Blood on Your Hands
Kup coś u handlarza szkarłatnym barwnikiem i zyskaj barwnik do końskiej zbroi Sakaiów. / Purchase an item from the Crimson Dye Merchant and obtain a dye for your Sakai Horse Armor.

Będziecie musieli odwiedzić dwóch sprzedawców, tyle że najpierw trzeba ich odkryć, ponieważ nie są dostępni od samego początku. Handlarz szkarłatnym barwnikiem pojawi się na mapie dopiero po ukończeniu turnieju na bokkeny, gdzie musicie pokonać 4 przeciwników (patrzcie trofeum wyżej). Podobnie jak reszta sprzedawców barwników, kupować je będziecie za kwiaty, wystarczy kupić dowolny barwnik. W przypadku Handlarza barwnikami dla końskiej zbroi, konieczne jest ukończenie Mitycznej Opowieści „Dziedzictwo Kazumasy Sakaia”. Barwniki dla końskiej zbroi otrzymujecie za zebrane Sztandary Sakaiów. By zdobyć pierwszy barwnik, musicie mieć 6 Sztandarów. W razie czego, wystarczy użyć wiatru wspomagającego, czyli na podglądzie mapy wciskacie , po czym wybieracie wymagany typ znajdźki i podążacie za wiatrem.

Poniżej wstawiam lokacje obu handlarzy, gdy już ich odblokujecie:

Miejscówki handlarzy.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.