Grand Theft Auto III Definitive Edition – Poradnik do trofeów i osiągnięć

1 grudnia 2021
10


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wracamy do Liberty City, nieco mrocznego i brudnego miasta, w którym przyjdzie spędzić nam około 30 godzin. Pamiętajcie, żeby zacząć od zadań pobocznych typu karetka czy straż, zanim polecicie z fabułą! Zapraszamy do poradnika do Grand Theft Auto III Definitive Edition!

 

[poll id=”132″]

 

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
 • Czas do zdobycia platyny: 30 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox6 x11 x11
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Bez ryski / Without a Scratch, srebro Mafijny boss / Mob Boss, srebro Doskonały plan / Planned Ahead, srebro Wszystko obcykane / Got This Figured Out, po części zloto Pierwszy na miejscu zdarzenia / Furious First Responder
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Na chwilę obecną, gra wywala regularnie co 60-90 minut (czasami dłużej, a czasami krócej). Musicie regularnie robić zapisy we własnym „domku”, ewentualnie polegać na automatycznych zapisach przy rozpoczynaniu i kończeniu misji. Jeśli zostanie to poprawione to dam znać.
 • Korzystanie z kodów wyłącza możliwość robienia pucharków! Nie korzystajcie z nich, jeśli chcecie wbić platynę!
 • Jest kilka pucharków, które można pominąć i są one związane z kilkoma początkowymi misjami. Róbcie sobie zawsze osobny zapis po każdej misji, a jak zobaczycie że zaczyna się misja wymagana do trofeum, koniecznie przeczytajcie jego opis.
 • Można pominąć kilka misji fabularnych, jeśli nie robicie ich w odpowiedniej kolejności! Zawsze róbcie misje, wg kolejności pojawiania się kolejnych ikonek na radarze, nie skaczcie między innymi postaciami fabularnymi. Koniecznie zróbcie najpierw wszystkie misje u Joey’a („J”) oraz Luigi’ego („L”) zanim zrobicie ostatnią misję u Salvatore („S”) „The Last Request / Ostatnie życzenia”. Na drugiej wyspie najpierw zróbcie wszystkie misje u Kenji’ego, zanim zrobicie misję „Waka-Gashira Wipeout! / Sprzątnąć Waka-Gashirę” dla Donalda Love. Ukończcie również misję dla Asuki („A”) „Two-Faced Tanner / Dwulicowy Tanner” zanim zrobicie „Grand Theft Auto” dla Donalda Love.
 • Zaznaczyłem również trofeum zloto Pierwszy na miejscu zdarzenia / Furious First Responder, jako możliwe do pominięcia, ponieważ po ukończeniu gry zrobienie wszystkich poziomów karetki jest praktycznie niemożliwe. Będą do Was strzelać członkowie gangów, którzy dodatkowo będą mieć lepsze bronie, gdy ukończycie fabułę. Wystarczy kilka strzałów i wysadzą Wasz samochód z Wami w środku. Koniecznie róbcie wszystkie rzeczy poboczne, takie jak paczki, unikalne skoki, karetkę, straż, policję, rampage, itd. jak tylko odblokujecie kolejne miasto. Złota zasada GTA to robicie najpierw wszystko co tylko można, poza misjami fabularnymi (tymi z literkami).
 • Na samym początku zalecam skupić się na znalezieniu wszystkich paczek, ponieważ co 10 paczek, będziecie dostawać broń pod Wasz domek, dzięki czemu nigdy nie zabraknie Wam amunicji. Po 50 paczkach dostaniecie kamizelkę, także koniecznie je zbierajcie na samym początku każdego miasta, żeby mieć później lepszy start do misji.
 • Gra wymaga również zrobienia od nas pełnego 100% ukończenia, czyli trzeba zrobić rzeczy, które nie są stricte związane z innymi trofeami. Pełną listę co jest wymagane do 100% zamieściłem w opisie trofeum zloto Tylko tyle? / Is That All You’ve Got?

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Wykonać wszystkie zadania poboczne na danej wyspie, zanim rozpoczniecie misje fabularne

Zwykle radzę, aby skupić się na misjach głównych, jednak w GTA zasada zawsze była odwrotna. Zaczynając grę, a później gdy odkryjecie kolejne miasta, zawsze robicie wszelkie możliwe zadania poboczne takie jak znalezienie paczek, wykonanie unikalnych skoków, rampage, zrobienie misji policji, straży czy karetki. Karetka jest tutaj kluczowa i zróbcie ją od razu w pierwszym mieście (Portland), gdzie żaden gang na początku nie będzie do Was strzelać (w kolejnych miastach będą gangi, które już od początku Was nie lubią). W przypadku robienia misji dla policji czy straży, nie trzeba ich robić w jednym ciągu, także nawet jak Was zabiją albo wybuchnie Wam samochód, to to co już zrobiliście jest zaliczane. Miejcie tylko na uwadze, że gra lubi wywalać co mniej więcej godzinę, dlatego gdy będziecie zaczynać karetkę, to zrestartujcie grę i zróbcie dodatkowy zapis, na wszelki wypadek.

 

KROK #2 – Misje główne

Po zrobieniu wszystkiego co tylko można w danym mieście, przechodzicie do misji głównych (literka na radarze). W przypadku GTA III nie są one zbytnio skomplikowane oraz długie, także dość szybko przez nie przelecicie. Robienie misji to też jedyny sposób, aby odblokować dostęp do kolejnego miasta. W przypadku ostatniego miasta, Shoreside Vale, spora część zadań będzie wciąż w drugim mieście, dlatego zanim ruszycie znowu dalej fabułę, wróćcie do KROKU #1 i zróbcie tam wszystkie zadania poboczne, aby zbytnio się nie męczyć z członkami gangów. Ostatnia misja u Cataliny, wymaga posiadania 500,000$ na koncie, ale jeśli gracie wg mojego poradnika, to bez problemu będziecie mieć znacznie większą kwotę pod koniec gry (samo zbieranie paczek czy robienie unikalnych skoków takie sporo gotówki).

UWAGA: Można pominąć niektóre misje fabularne jeśli nie robicie ich wg kolejności gry. Zawsze róbcie misje dla jednej postaci aż nie zniknie jej ikonka z radaru i dopiero potem przechodźcie do następnej. Nie skaczcie między postaciami fabularnymi, szczególnie, gdy robicie ich misje końcowe. Zrobienie przykładowo ostatniej misji dla Salvatore wyłączy możliwość zrobienia misji dla Joey’ego i Luigi’ego. Nie zostawiajcie również ostatniej misji na telefon na drugiej wyspie („Kingdom Come / Królestwo niebieskie”) na sam koniec, ponieważ jeśli zrobicie ją jako ostatnią, to pomimo wbicia 100%, nie wpadnie Wam trofeum. Jeśli będziecie musieli powtarzać całą grę od nowa, koniecznie usuńcie wszystkie zapisy, ponieważ jest glitch, który powoduje zniknięcie gangu Purple na trzeciej wyspie, przez co nie można zrobić jednej z misji na telefon.

Poniżej lista misji, na które musicie szczególnie uważać:

 • Zróbcie najpierw wszystkie misje u Joey’a („J”) oraz Luigi’ego („L”) zanim zrobicie ostatnią misję u Salvatore („S”) „The Last Request / Ostatnie życzenia”.
 • Na drugiej wyspie najpierw zróbcie wszystkie misje u Kenji’ego, zanim zrobicie misję „Waka-Gashira Wipeout! / Sprzątnąć Waka-Gashirę” dla Donalda Love.
 • Ukończcie również misję dla Asuki („A”) „Two-Faced Tanner / Dwulicowy Tanner” zanim zrobicie „Grand Theft Auto” dla Donalda Love.
 • Róbcie od razu wszystkie misje na telefon, szczególnie na drugiej wyspie, jak tylko je zaczniecie. Jeśli zostawicie na sam koniec misję na telefon z drugiej wyspy „Kingdom Come / Królestwo niebieskie”, nie wpadnie Wam trofeum za 100%.
 • W razie konieczności powtarzania gry, usuńcie całkowicie wszystkie wcześniejsze zapisy z konsoli, ponieważ glitch powoduje zniknięcie gangu Purple na 3 wyspie, przez co nie zrobicie jednej z misji na telefon.

 

KROK #3 – Dobicie do 100% i czyszczenie

Platyna wymaga zrobienia pełnego 100% w grze, czyli poza rzeczami związanymi z pucharkami, jak zrobienie taksówki, karetki, policji, paczek, skoków czy co tam jeszcze zostało, będziecie musieli wykonać czynności, takie jak zwożenie odpowiednich samochodów do garażów, misje z samochodzikami RC, jazda po górach Patriotem, itd. Bez obaw, opisałem wszystko co trzeba zrobić w trofeum zloto Tylko tyle? / Is That All You’ve Got?, także jak czegoś Wam brakuje pod koniec gry i nie macie jeszcze 100%, koniecznie zajrzyjcie na sam dół poradnika, zapewne coś pominęliście. Poza 100%, jest kilka pucharków jak zabicie ręcznie lub bronią melee kilkunastu członków gangów czy przeżycie 1 minuty, gdy macie poniżej 10 punktów zdrowia. Cokolwiek Wam zostało, spokojnie możecie to teraz zrobić i cieszyć się platyną w tej genialnej grze (pomijam kwestie wątpliwego remastera).

 

Poradnik:

platyna Król Liberty City / King of Liberty City
Odblokuj wszystkie trofea. / Unlock all trophies.

Platyna wymaga od nas mniej więcej 30 godzin rozgrywki, przy czym musicie zwrócić uwagę na trofea, które można pominąć oraz koniecznie robić poboczne rzeczy na początku każdego miasta.

 

braz Pierwszy dzień w pracy / First Day on the Job 15
Ukończ misję „Dziewczyny Luigiego”. / Complete „Luigi’s Girls”.

Jedna z pierwszych misji jaką dostaniecie. Wystarczy ją ukończyć i gotowe. Nie do pominięcia.

 

zloto Bez ryski / Without a Scratch 40
Dostarcz nieuszkodzony samochód Mike’a Lipsa za pierwszym razem. / Deliver Mike Lips’ car without a scratch on first attempt.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jak tylko odblokujecie możliwość robienia misji u Joey’ego Leone (ikonka „J” na radarze), zróbcie sobie osobny zapis w „domku”. Pierwsza misja u Joey’ego zwie się „Mike Lips Last Lunch / Ostatni obiad Mike’a Buźki” i jest ona związana z tym trofeum. W tym zadaniu musicie przejechać samochodem Idaho spod restauracji, do 8-Balla i z powrotem bez jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu. Jedźcie ostrożnie, nie wpychajcie się na siłę na skrzyżowaniach, a spokojnie to zrobicie. Na całe zadanie macie 6 minut i jest to bardzo dużo czasu, także bez stresu. Gdy to robiłem, to nawet jadąc bardzo wolno i ostrożnie, zostały mi ponad 3 minuty.

Filmik:

 

braz Uciekinier / Escape Artist 25
Użyj 20 łapówek dla policji. / Use 20 police bribes.

Łapówki mają formę ikonki z gwiazdką, przez którą wystarczy przejść, żeby obniżyć poziom poszukiwania o jedną gwiazdkę. Ikonki te są rozrzucone po całym mieście w różnych miejscach, ale najłatwiej to zrobicie wykonując najpierw misje Vigilante dla policji. Co 10 wyeliminowanych przestępców (maksymalnie 20 na wyspę), będziecie dostawać jedną gwiazdkę pod Was „domek”. Teraz wystarczy wyjść na ulicę, zrobić rozróbę, nabić kilka gwiazdek i wrócić pod dom, aby je obniżyć przechodząc przez łapówki.

Mając łapówki pod własnym domkiem, bardzo szybko zrobicie to trofeum.

 

braz Niszczenie dowodów / Disposing of the Evidence 15
Zmiażdż samochód na wysypisku. / Crush a car at the junkyard.

Trofeum po części związane z jedną z misji fabularnych, także nie sposób go pominąć. Można to też zrobić w każdym innym momencie, ponieważ wystarczy wziąć dowolny samochód, podjechać na złomowisko, które znajduje się na samej północy pierwszego miasta Portland (wjazd zaraz za strażą pożarną), wjechać w odpowiednie pole, wysiąść z samochodu i poczekać aż zostanie przeniesiony do zgniatarki. Po zniszczeniu pojazdu, dostaniecie pucharek.

Czekacie aż samochód zostanie zmielony i trofeum powinno wpaść.

 

srebro Mafijny boss / Mob Boss 45
Dopilnuj, by dwóch członków mafii przeżyło misję „Triady i troski”. / Keep the two mafia members alive during „Triads and Tribulations”.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Czwarta misja u Toniego Cipriani (literka „T” na radarze), w której musicie dopilnować, by 2 ochroniarzy przeżyło. Standardowo zróbcie sobie osobny zapis przed jej rozpoczęciem. Ochroniarze będą cały czas za Wami chodzić, także musicie uważać, żeby nie wysiąść blisko przeciwników. W trakcie misji, musicie wyeliminować 3 gości, gdzie 2 z nich można załatwić w bardzo prosty sposób. Pierwszego wystarczy zabić bezpośrednio z samochodu, nie trzeba nawet wysiadać. Drugi niestety znajduje się w zamkniętej dzielnicy Chinatown, gdzie nie wjedziecie samochodem, dlatego trzeba tutaj być bardzo szybkim i jak tylko go zabijecie to wracać do auta i czekać, żeby ochroniarze również wsiedli. Ostatni znajduje się na zamkniętym terenie, gdzie można wjechać tylko odpowiednią furgonetką (z logo szkieletu ryby) lub śmieciarką. Można to obejść,  wchodząc na górkę, która znajduje się zaraz za ogrodzonym terenem i spokojnie zabić gościa z tej pozycji, nie narażając ochroniarzy na ostrzał. W razie czego wszystko przedstawiam na filmiku poniżej.

Filmik:

 

braz Zamiatacz / Street Sweeper 25
Zabij 100 członków gangu. / Waste 100 gang members.

W grze mamy kilka różnych gangów, które można spotkać na ulicach. Wyróżniają się przede wszystkimi ubraniami oraz broniami, których używają. Nie przejmujcie się tym trofeum, jako że wpadnie samo, ponieważ będziecie musieli zrobić Rozwałki / Rampage, w których przeważnie trzeba zabić sporą liczbę członków gangów. Do tego misje, w których również to robicie i licznik nabija się sam. W razie czego, poniżej wrzucam małą listę, jakie gangi możecie spotkać w danym mieście.

Portland:

 • Mafia – kręcą się we włoskiej dzielnicy, mają czarne garnitury i na początku strzelają z pistoletów, ale później część z nich będzie mieć strzelby, które rozwalają samochód 2 strzałami. Na początku nie są wrogo nastawienie do naszego bohatera, ale po zrobieniu misji, gdzie zabijacie Salvatora Leone, będą już Was regularnie atakować, jak tylko znajdziecie się w pobliżu.
 • Triada – znajdziecie ich w regionie Chinatown, początkowo część z nich nie nosi broni, a inni mają tylko pistolety, które później są zamieniane na uzi. Noszą niebieskie kombinezony. Podobnie jak wyżej, początkowo nie są do nas wrogo nastawieni, także można spokojnie się tam przechadzać. Dopiero po zrobieniu jednej z ostatnich misji u Toniego Cipriani staną się wrogami.
 • Diablos – jeden z najsłabszych gangów w grze, noszą przeważnie bandany na głowie i ciemnoniebieskie kurtki. Część z nich nie ma broni, a jak mają to głównie pistolety. Stają się wrogo nastawieni po zrobieniu misji przez telefon dla gangu Yardie.

Staunton Island:

 • Kartel Kolumbijski – noszą kapelusze, hawajskie koszule i kowbojki. Będą wrogo nastawieni od samego początku, gdy tylko traficie do drugiego miasta.
 • Yakuza – noszą czarne garnitury oraz nie będą wrogo nastawieni przez całą grę. Często walczą z Kolumbijskim Kartelem, ponieważ ich rejony są bardzo blisko siebie.
 • Yardie – jamajski gang, który na początku nie jest do Was wrogo nastawiony. Noszą jamajskie opaski na głowach, mają jasną kamizelkę i spodnie. Większość biega głównie z kijami baseballowymi, ewentualnie z pistoletami. Staną się wrogami, po jednej z ostatnich misji, kiedy to sprzymierzą się z Kolumbijskim Kartelem.

Shoreside Vale:

 • Hoods – jest tutaj jeden gang, który kręci się tylko po osiedlu w okolicy naszego domku. Nie będą wrogo nastawieni przez całą grę. Ubierają się podobnie do Diablos, czyli bandana na głowie i ciemnoniebieskie kurtki. Na początku są ich dwie odmiany, czerwoni i fioletowi, ale po jednej z misji, gdzie zabijacie fioletowych, zostaną tylko czerwoni.

 

srebro Doskonały plan / Planned Ahead 40
Zlikwiduj Chunky Lee Chonga samochodem z bombą. / Take out Chunky Lee Chong with a car rigged with a bomb.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z pierwszych misji (a dokładnie druga) u Joey’ego Leone (literka „J” na radarze), która zwie się „Farewell 'Chunky’ Lee Chong / Żegnaj „Okrągły” Lee Chong”. Musicie zabić Lee Chonga używając do tego samochodu z bombą. Gość znajduje się w zamkniętej dzielnicy Chinatown, gdzie przy każdym wyjściu będzie stał samochód Perennial (stare kombi). Musicie wziąć ten samochód, zajechać do 8-Balla, żeby podłożyć bombę, wrócić w to samo miejsce, uzbroić bombę i pobiec do środka Chinatown, aby Lee Chong zaczął uciekać. Tutaj pojawia się haczyk, ponieważ może zacząć uciekać w inną stronę niż powinien przez co wsiądzie do samochodu przy innym wyjściu. Można to obejść podkładając bomby pod każdy z nich, albo podejść do niego od odpowiedniej strony. Sprawdźcie na filmiku, który samochód wziąłem oraz od którego miejsca go zaszedłem, żebyście nie musieli powtarzać misji kilkukrotnie.

Filmik:

 

srebro Wszystko obcykane / Got This Figured Out 45
Użyj autokaru, aby zabrać wszystkie 8 prostytutek w misji „Bal policjanta”. / Use a coach to pick up all 8 prostitutes in the mission „The Fuzz Ball”.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Ostatnia piąta misja u Luigi’ego Goterelli (literka „L” na radarze), czyli pierwszego gościa, który będzie dawać Wam zadania w grze. Misja zwie się „The Fuzz Ball / Ach, cóż to był za bal…”, gdzie musicie przewieźć 8 prostytutek na bal. By zdobyć trofeum, musicie je zebrać wszystkie naraz, a tylko 2 pojazdy to umożliwiają w grze, Coach oraz Bus. Ten pierwszy jest bardzo łatwo dostępny, ponieważ stoi w zajezdni i można go wziąć w dowolnym momencie, drugi kręci się co jakiś czas po drogach, także nie ma co sobie nim głowy zawracać. Weźcie autokar jeszcze przed rozpoczęciem misji, żeby nie tracić później czasu na dojazd do niego, bo możecie nie zdążyć zrobić misji. Po zebraniu wszystkich pań, odwozicie je do celu i gotowe.

Filmik:

 

srebro Miażdżąca przewaga / By a Mile 30
Ukończ misję „Wyścig” w mniej niż 180 sekund. / Complete the „Turismo” race in under 180 seconds.

W trakcie progresu w fabule, pojawi się niebieska ikonka z telefonem. Będziecie dostawać misje od El Burro, czyli szefa gangu Diablos. Pierwsza z nich to właśnie „Turismo / Wyścig”, gdzie jak można się domyślić, będziecie brać udział w wyścigu. Koniecznie weźcie sobie szybki samochód, jak chociażby Banshee, które znajduje się w komisie samochodowym nieopodal. 180 sekund to sporo czasu na ten wyścig, nawet jak popełnicie kilka błędów to zrobicie to poniżej. Oczywiście nie popełniajcie ich zbyt wiele. W razie czego, misje będzie można powtarzać po zrobieniu wszystkich misji na telefon u El Burro. Wystarczy ponownie podjechać pod telefon i ją rozpocząć.

Filmik:

 

braz Brawurowa jazda / Wreckless Driving 25
Wykonaj bezbłędny szalony skok. / Perform a perfect insane stunt.

Perfect Insane Stunt / Bezbłędny Szalony Skok można zrobić wszędzie, gdzie tylko jest skocznia. Nie musi to być punkt wyjątkowego skoku, może być jakikolwiek inny. Wystarczy skoczyć i wylądować, po czym na dole ekranu powinna pojawić się informacja o wykonanym skoku, jego odległości oraz nagrodzie pieniężnej. Najlepszym miejscem jest rampa na trawie, po zachodniej stronie pierwszej wyspy, zaraz obok głównej drogi. Rampa jest również wyjątkowym skokiem, ale bez problemu zalicza się również do tego trofeum. W razie problemów ze zdobyciem pucharka, zacznijcie od nowa grę i jedźcie tam od razu jak tylko wsiądziecie do samochodu z 8-Ball’em.

Na tej rampie bez problemu zrobicie to trofeum.

 

zloto Kołami do góry / Wheels Up 50
Wykonaj 20 wyjątkowych skoków. / Complete 20 unique jumps.

Unique Jumps / Wyjątkowe Skoki poznacie po tym, że po wjechaniu na jakąś skocznie zmieni się kamera na tą w zwolnionym tempie. By zaliczyć taki skok, trzeba wjechać na skocznie z odpowiednią prędkością (nie zawsze najszybsze samochody są najlepsze) oraz wylądować w odpowiednim miejscu. Mimo wszystko polecam korzystać z samochodów typu Banshee, Infernus lub Cheetah, bo zawsze można zwolnić przed skokiem, a słabsze auto szybciej nie pojedzie. Zauważyłem również, że jeśli wciśniecie w powietrzu hamulec + hamulec ręczny, to nawet jak wylądujecie idealnie to skok nie zostanie zaliczony, dlatego miejcie wciśnięty gaz do momentu aż auto nie wyląduje. Gdy na środku ekranu pojawi się napis, że skok został zaliczony + nagroda pieniężna, to znaczy że jest ok. Dopóki nie pojawi się ten napis, musicie próbować ponownie. Nie trzeba również lądować idealnie na 4 koła, niejednokrotnie wylądowałem na boku lub na dachu i skok został zaliczony.

Mapa ze wszystkimi skokami:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz Zabawmy się / Come Out to Play-y-y-y 25
Zabij 25 członków gangu bronią białą lub pięściami. / Kill 25 gang members with melee weapons / fists.

Członków gangów opisałem w trofeum braz Zamiatacz / Street Sweeper, także jak macie problem z ich rozpoznaniem to zapraszam tam. W przypadku samego trofeum, najlepiej jest używać kija baseballowego, który znajduje się domyślnie przy każdym naszym domku. Robiąc to trofeum musicie uważać, ponieważ jak zaczniecie tłuc jednego członka, to zleci się reszta i zacznie Was nawalać. Najlepiej robić to na członkach typu Diablos lub Hoods, którzy mają słabe bronie i możecie spokojnie im uciec w razie czego. Używając kija, po pierwszym uderzeniu zapewne wywrócą się na ziemię, gdzie będziecie musieli ich dobić, albo poczekać aż wstaną i powtórzyć uderzenie.

 

srebro Dokąd? / Where To? 50
Ukończ 100 przewozów taksówką. / Complete 100 taxi fares.

Trofeum co prawda nie jest pomijalne, ale zalecam zrobić je jak najwcześniej tylko możliwe, ponieważ później będą do Was cały czas strzelać członkowie różnych gangów, przez co wybuchnie Wam samochód.

Są 2 rodzaje taksówek, ale w przypadku tego trofeum nie ma znaczeni, której będziecie używać. Po wejściu do jednej z nich, musicie wcisnąć , aby rozpocząć misje taksówką. Na radarze będą pojawiać się żółte kwadraty oznaczające klienta, którego trzeba podwieźć. Gdy wsiądzie Wam do auta, pokaże się różowy kwadrat, czyli miejsce docelowe. Nie musicie tego robić za jednym razem, można wysiąść z samochodu i to co już zrobiliście zostanie zaliczone do trofeum, nawet jak zginiecie lub wpadniecie do wody. Niestety 100 klientów jest bardzo nudnym zadaniem, także przygotujcie na ziewanie.

Jedno z nudniejszych trofeów w grze.

 

zloto Minuta w Liberty City / Liberty City Minute 50
Przetrwaj minutę, mając mniej niż 10 pkt. zdrowia. / Survive with less than 10 hp for 1 minute.

Jak sam opis mówi, musicie mieć poniżej 10 punktów zdrowia i przetrwać w takim stanie przez minimum 1 minutę. Bardzo często będziecie zbierać oklep od innych członków gangów, więc wystarczy pilnować paska zdrowia i uciec, gdy będziecie mieć poniżej 10. Możecie również rzucić sobie mołotowa pod nogi, przez co postać się podpali i zdrowie zacznie bardzo szybko uciekać. Minus jest taki, że bardzo trudno wycelować poniżej 10. Najlepszą opcją jest spadanie z większej wysokości, aby odnosić minimalne obrażenia przy lądowaniu. Dzięki temu, będziecie w stanie obliczyć ile takich upadków jest Wam potrzebne, aby zjechać poniżej 10 punktów zdrowia.

 

braz Pełna artyleria / Full Artillery 25
Przynajmniej raz użyj każdej broni w grze. / Use every weapon in the game at least once.

Najłatwiej jest zrobić to trofeum, gdy znajdziecie wszystkie 100 ukrytych paczek, dzięki czemu praktycznie wszystkie bronie będziecie mieć pod domem. Obok tych broni, jest również detonator, którego będziecie używać w trakcie misji „I Scream, You Scream / Przełamać lody”, jest on również liczony do tego trofeum. Poniżej daję listę wszystkich broni, jakich trzeba użyć, aby zdobyć trofeum:

Lista broni wymaganych do trofeum:

 1. Nieuzbrojony – po prostu bicie pięściami, możliwe że nie jest wymagane, ale na wszelki wypadek pobijcie kogoś na ulicy.
 2. Kij baseballowy – dostępny przy każdym domku. Posiada go również większość członków różnych gangów.
 3. Pistolet – dostaniecie go za znalezienie 10 paczek. Jest to też najpopularniejsza broń, którą nosi większość członków gangów.
 4. Uzi – dostaniecie za znalezienie 20 paczek. Noszą go również członkowie Triady (w późniejszym etapie gry) oraz Kolumbijskiego Kartelu.
 5. AK-47 – dostaniecie go za znalezienie 70 paczek. Znajdziecie go również w trakcie niektórych misji związanych z Kolumbijskim Kartelem.
 6. M16 – dostaniecie go za znalezienie 90 paczek. Jak wbijecie 6 gwiazdek poszukiwania, to będzie go też używać wojsko. Można również kupić u Phila Cassidiego, po wykonaniu jednej z misji (północna część wyspy Staunton).
 7. Strzelba – dostaniecie ją za znalezienie 40 paczek. Strzelba wpada również za każdym razem, gdy wsiądziecie do dowolnego radiowozu.
 8. Snajperka – dostaniecie ją za znalezienie 80 paczek. Będzie również częścią jednej z misji, gdzie musicie ochraniać 8-Balla na statku.
 9. Rakietnica – dostaniecie ją za znalezienie 100 paczek. Można również kupić u Phila Cassidy, po wykonaniu jednej z misji (północna część wyspy Staunton).
 10. Miotacz Ognia – dostaniecie go za ugaszenie 60 pożarów przy pomocy wozu strażackiego (po 20 ugaszeń na wyspę).
 11. Mołotow – dostaniecie go za znalezienie 60 paczek. Posiadają go również żule w tunelu, zaraz za garażem 8-Balla.
 12. Granat – dostaniecie go za znalezienie 30 paczek.
 13. Detonator – otrzymacie go w trakcie misji „I Scream, You Scream / Przełamać lody”, gdzie musicie go użyć, także ciężko go pominąć.
Wszystkie bronie + detonator, który dostaniecie w trakcie misji.

 

braz Na celowniku / A Marked Man 25
Ukończ misję „Ostatnie życzenia”. / Complete „Last Requests”.

Ostatnia misja u Salvatore Leone (ikonka „S” na radarze). Część głównych misji fabularnych, nie do pominięcia.

 

braz Dostawa morska / Offshore Delivery 25
Ukończ misję „Kropla w oceanie”. / Complete „A Drop in the Ocean”.

Trzecia misja u Donalda Love (ikonka „D” na radarze). Część głównych misji fabularnych, nie do pominięcia.

 

braz Nie tak szybko / Not So Fast 25
Ukończ misję „Wymiana”. / Complete „The Exchange”.

Ostatnia misja w całej grze, którą będziemy robić teoretycznie u Cataliny (ikonka „C” na radarze). Część głównych misji fabularnych, nie do pominięcia.

 

srebro Dar króla / A Gift from the King 25
Ukończ misję „Królestwo niebieskie”. / Complete the „Kingdom Come” mission.

Ostatnia z 4 misji na telefon na wyspie Staunton, oznaczona ikonką zielonego telefonu. Po dojechaniu na miejsce docelowe, będziecie musieli wsiąść do Esperanto. Gdy to zrobicie, pojawią się vany z przeciwnikami obwiązanymi bombami, którzy będą biegli w Waszą stronę. Musicie ich jak najszybciej zabić oraz wysadzić vany, żeby się nie pojawiali ponownie. Po rozwaleniu ostatniego vana, misja zostanie zaliczona.

 

srebro Męskie zabawki / Man Toyz 30
Ukończ wszystkie misje ze zdalnie sterowanym samochodzikiem. / Complete every RC Toyz mission.

W grze są 4 vany oznaczone logiem Toyz’n The Hood. Po wejściu do nich, włączy się mini-gra związana z jeżdżeniem zdalnie sterowanym samochodzikiem i wysadzaniem pojazdów należących do danego gangu. By zaliczyć misję, trzeba wysadzić minimum jeden pojazd. Wystarczy pojeździć w okolicy i na pewno jakiś się pojawi. Nie odjeżdżajcie jednak zbyt daleko, bo samochodzik wybuchnie.

Van, po wejściu do którego odpali się mini-gra.

 

Mapa z vanami (+ misje off-roadowe):

Kliknij, aby powiększyć.

 

srebro Plusk / Splish Splash 30
Ugaś 15 pożarów podczas jednej misji strażackiej. / Extinguish 15 fires during a single Fire Truck mission.

Trofeum nie jest pomijalne, ale zalecam je zrobić jak najszybciej to tylko możliwe, ponieważ później gangi będą miały lepsze bronie i bardzo szybko Was rozwalą co może znacząco utrudnić zrobienie 100%.

Wóz strażacki znajdziecie zawsze przy remizie. Na każde miasto przypada po jednej remizie (mapa poniżej). Możecie również podpalić kogoś mołotowem lub miotaczem ognia i straż pożarna również powinna się pojawić. Gdy już będziecie w siedzieć w środku, wystarczy wcisnąć , aby odpalić misje straży pożarnej. Teraz będą pojawiać się płonące samochody, które będą zaznaczone na radarze. Musicie jak najszybciej tam jechać i je ugasić przy pomocy armatki wodnej na dachu. Wodą lejecie wciskając , a prawym analogiem możecie kierować strumieniem. Wciskając lewy analog, włączycie syrenę, dzięki której wszyscy będą odsuwać się Wam z drogi, co może pomóc w ciasnych uliczkach. Do trofeum potrzebujecie jedynie 15 ugaszeń pod rząd, bez wychodzenia z samochodu, jednak do pełnego 100% i platyny, musicie ugasić 60 pożarów (po 20 w każdym mieście), w nagrodę otrzymacie miotacz ognia pod dom. W przypadku robienia 100%, nie trzeba robić tych ugaszeń pod rząd, można je robić nawet pojedynczo, ale trzeba zrobić minimum 20 w każdym mieście.

Mapa z lokacjami remiz:

Kliknij, aby powiększyć.

 

srebro Zabawa w doktora / Playing Doctor 35
Ukończ 12. poziom misji ratunkowych. / Complete Paramedic level 12.

Trofeum nie jest pomijalne, ale zalecam je zrobić jak najszybciej to tylko możliwe, ponieważ później gangi będą miały lepsze bronie i bardzo szybko Was rozwalą co może znacząco utrudnić zrobienie 100%.

Misje ratunkowe musicie zrobić od razu jak tylko zaczniecie grę. W przeciwieństwie do straży czy policji, tutaj wystarczy wbić 12 poziomów w dowolnym mieście. W nagrodę otrzymacie adrenalinę pod dom, a co ważniejsze, sprint bez limitu. W każdym mieście jest po jednym szpitalu, pod którym zawsze stoi jedna karetka. Jeśli jest zamknięta, to musicie zrobić zapis, wrócić i spróbować ponownie. W razie czego możecie ją rozwalić, zrobić kółko, żeby pojawiła się nowa i znów spróbować. Po wejściu do karetki, wciskacie przycisk , aby rozpocząć misje ratunkowe. 12 poziomów musicie zrobić pod rząd, bez wychodzenia z samochodu, a każdy kolejny poziom dodaje jednego pacjenta.

W przypadku karetki jest kilka kluczowych zasad, którymi musicie się kierować:

 • Zróbcie zapis i zrestartujcie grę przed rozpoczęciem (misje ratunkowe trwają długo, a gra ma spore ryzyko wywalenia po godzinie).
 • Nie bujajcie nią za bardzo, bo łatwo można się wywrócić.
 • Zawsze hamujcie na ręcznym przy pacjentach, ponieważ hamując normalnie można przez przypadek wrzucić wsteczny i przejechać pacjenta, który próbuje wsiąść od tyłu.
 • Zaczynajcie od zebrania jak najbliższych pacjentów, żeby jak najszybciej dobić sobie czasu.
 • Przed wyjechaniem po kolejnych pacjentów, sprawdźcie sobie na mapie, którędy najlepiej jechać i których będzie Wam łatwiej zgarnąć na początku.
 • Nie używajcie syreny, gdy zbliżacie się do pacjentów, bo inne samochody mogą po nich przejechać.
 • Odwożone pacjentów pod szpital regeneruje odrobinę karetkę.
 • Uważajcie, żeby nie wcisnąć przy przypadek , albo , bo wyłączycie misje/wyjdziecie z samochodu, przez co trzeba będzie zaczynać od nowa.

Mapa z lokacjami szpitali:

Kliknij, aby powiększyć.

 

srebro Patrol obywatelski / Going Rogue 30
Zabij 15 przestępców podczas jednej misji patrolowej. / Kill 15 criminals during one Vigilante mission.

Trofeum nie jest pomijalne, ale zalecam je zrobić jak najszybciej to tylko możliwe, ponieważ później gangi będą miały lepsze bronie i bardzo szybko Was rozwalą co może znacząco utrudnić zrobienie 100%.

Misje patrolowe odpalacie z dowolnego radiowozu policyjnego, może to być zwykły który krąży po ulicach i stoi pod komisariatami, wóz opancerzony, który pojawia się, gdy macie 3 gwiazdki poszukiwania lub stoi na tylnym placu posterunku w Staunton (trzeba tam wjechać innym radiowozem), samochód FBI, który pojawia się tylko gdy macie 5 gwiazdek poszukiwania lub czołg (odblokuje się po zrobieniu ostatniej misji fabularnej w barakach Phila w drugim mieście). Do trofeum potrzebujecie 15 zabić w trakcie jednej misji, zaś do 100% musicie zabić 60 (po 20 w każdym mieście). W przypadku 100% nie trzeba ich robić w trakcie jednej misji, można je robić nawet pojedynczo, ważne jest żeby zrobić 20 zabić na każdej wyspie. Podobnie jak wyżej, misje odpalacie wciskając , gdy siedzicie w środku. Co 10 zabić będziecie dostawać dodatkową łapówkę pod Wasz dom.

Misje patrolowe są stosunkowo proste, więc można je spokojnie zrobić w zwykłym radiowozie. Najlepiej zajeżdżać ich od boku i strzelać od nich bezpośrednio z auta przy pomocy uzi. Jak tylko zobaczycie, że ich samochód się pali to odjedźcie jak najdalej, żebyście też przez przypadek nie wybuchli. Odradzam robić patrole w czołgu, bo o ile brzmi to fajnie, to jest on bardzo powolny i będziecie rozwalać zbyt dużo cywilnych samochodów i nabijecie sobie niepotrzebnie gwiazdki poszukiwania. W trakcie robienia misji, po wyjściu z samochodu, macie 60 sekund na znalezienie nowego, inaczej misja zostanie anulowana. Jest to dobry sposób, żeby naprawić pojazd w garażu pod domem.

Mapa z lokacjami komisariatów:

Kliknij, aby powiększyć.

 

srebro Brudna forsa / Dirty Money 30
Zgromadź 1 000 000 $. / Amass a fortune of $1,000,000.

Trofeum wpadnie samo, jako że w trakcie robienia 100% do platyny, zarobicie masę kasy, z którą i tak nie będziecie mieć co robić. Kasę zdobywacie nie tylko za robienie misji, ale przede wszystkim za robienie wszelkich aktywności pobocznych, jak misje ratunkowe, patrole policyjne, gaszenie pożarów, zbieranie ukrytych paczek, robienie rozwałek, odwożąc samochody do garażu Import/Export czy kończąc wyjątkowe skoki. To wszystko da Wam znacznie więcej pieniędzy niż wymagany 1,000,000$. Po zrobieniu 100% i wszystkiego co tylko można, miałem ponad 7mln$, także po prostu grajcie i nie zwracajcie uwagi na kasę. Oczywiście nie marnujcie jej na kupowanie drogich broni, szczególnie w barakach Phila, bo i tak będziecie mieć je za darmo za znalezienie wszystkich paczek, pod własnym domem.

 

braz Prawa ręka / Right-hand Man 25
Zdobądź 2500 pkt. rangi przestępcy. / Earn a criminal rating of 2,500.

Ranga przestępcy rośnie wraz z robieniem coraz większej zadymy, czyli im więcej zabijecie ludzi na ulicy, wysadzicie pojazdów czy nabijecie gwiazdek poszukiwania, mówiąc krótko, im większa rozpierducha, tym więcej punktów będziecie zgarniać. 2,500 nie jest najwyższą rangą, także spokojnie ją wbijecie grając normalnie i robiąc 100% pod platynę. Jeśli bardzo chcecie zdobyć to trofeum jak najszybciej, to najlepiej robić zadymę pod własnym domkiem, żeby móc szybko uciec i zrobić zapis (po ponownym załadowaniu zapisu, gwiazdki poszukiwania znikają). Aktualny stan rangi przestępcy możecie na bieżąco sprawdzać w Menu Głównym > Statystyki.

Lista wszystkich rang w grze:

 1. Bully:10 – 24
 2. Thug: 25 – 69
 3. Hustler: 70 – 149
 4. Goon: 150 – 249
 5. Wheelman: 250 – 449
 6. Hired Muscle: 450 – 699
 7. Fixer: 700 – 999
 8. Associate: 1,000 – 1,399
 9. Cleaner: 1,400 – 1,899
 10. Assassin: 1,900 – 2,499
 11. Right-Hand Man: 2,500 – 3,199
 12. Executioner: 3,200 – 3,999
 13. Capo: 4,000 – 4,999
 14. Boss: 5,000+

 

zloto Pierwszy na miejscu zdarzenia / Furious First Responder 55
Ukończ misje ratunkowe, strażackie i patrolowe. / Complete Paramedic, Firefighter, Vigilante.

Trofeum nie jest pomijalne, ale zalecam je zrobić jak najszybciej to tylko możliwe, ponieważ później gangi będą miały lepsze bronie i bardzo szybko Was rozwalą co może znacząco utrudnić zrobienie 100%.

Wszystkie szczegóły związane z misjami patrolowymi, ratunkowymi oraz strażackimi, opisałem w pucharkach: srebro Plusk / Splish Splash, srebro Zabawa w doktora / Playing Doctor oraz srebro Patrol obywatelski / Going Rogue

 

zloto Tajemnice Liberty City / Liberty City Secrets 60
Znajdź 100 ukrytych paczek. / Collect 100 hidden packages.

Ukrytych Paczek mamy równo 100 sztuk, a za każde kolejne 10 będziecie otrzymywać broń na stałe pod Wasz dom. Zalecam szukać paczek od razu jak tylko zaczniecie grę, a później na początku drugiego i trzeciego miasta. Kilka paczek wymaga najpierw odblokowania drogi do kolejnego miasta. Poniżej wstawiam listę nagród na paczki, mapę z lokacjami wszystkich paczek oraz filmik. Zwróćcie uwagę, że niektóre paczki mogą być w tunelu lub wymagają skorzystania z torów kolejowych, które ciągną się nad miastem, albo znajdują się w stacji metra pod ziemią.

Nagrody za paczki:

 • 10 paczek – Pistolet
 • 20 paczek – Uzi
 • 30 paczek – Granat
 • 40 paczek – Strzelba
 • 50 paczek – Kamizelka
 • 60 paczek – Mołotow
 • 70 paczek – AK-47
 • 80 paczek – Snajperka
 • 90 paczek – M16
 • 100 paczek – Rakietnica

Mapa ze wszystkimi paczkami:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

zloto Tylko tyle? / Is That All You’ve Got? 100
Osiągnij 100% poziomu ukończenia gry. / Achieve 100% completion.

Na pełne 100% ukończenie gry składa się wiele czynniki, jak misje główne, misje na telefon, aktywności poboczne jak patrole czy strażackie, zebranie ukrytych paczek czy ukończenie wyjątkowych skoków. Trzeba zrobić wszystko co gra ma do zaoferowania, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ma za to żadnej nagrody w grze, poza samym trofeum. Nim zaczniecie grę, koniecznie zwróćcie uwagę na aktywności poboczne, typu misje ratunkowe, patrolowe czy strażackie. Kluczowe jest zrobienie ich na samym początku gry, jako że później może to nie być już możliwe za sprawą gangów, które będą do Was non-stop strzelać. Co by nie przynudzać, poniżej zamieszczam pełną listę, która jest wymagana do wbicia 100%.

UWAGA: Można pominąć niektóre misje fabularne jeśli nie robicie ich wg kolejności gry. Zawsze róbcie misje dla jednej postaci aż nie zniknie jej ikonka z radaru i dopiero potem przechodźcie do następnej. Nie skaczcie między postaciami fabularnymi, szczególnie, gdy robicie ich misje końcowe. Zrobienie przykładowo ostatniej misji dla Salvatore wyłączy możliwość zrobienia misji dla Joey’ego i Luigi’ego. Nie zostawiajcie również ostatniej misji na telefon na drugiej wyspie („Kingdom Come / Królestwo niebieskie”) na sam koniec, ponieważ jeśli zrobicie ją jako ostatnią, to pomimo wbicia 100%, nie wpadnie Wam trofeum. Jeśli będziecie musieli powtarzać całą grę od nowa, koniecznie usuńcie wszystkie zapisy, ponieważ jest glitch, który powoduje zniknięcie gangu Purple na trzeciej wyspie, przez co nie można zrobić jednej z misji na telefon.

Poniżej lista misji, na które musicie szczególnie uważać:

 • Zróbcie najpierw wszystkie misje u Joey’a („J”) oraz Luigi’ego („L”) zanim zrobicie ostatnią misję u Salvatore („S”) „The Last Request / Ostatnie życzenia”.
 • Na drugiej wyspie najpierw zróbcie wszystkie misje u Kenji’ego, zanim zrobicie misję „Waka-Gashira Wipeout! / Sprzątnąć Waka-Gashirę” dla Donalda Love.
 • Ukończcie również misję dla Asuki („A”) „Two-Faced Tanner / Dwulicowy Tanner” zanim zrobicie „Grand Theft Auto” dla Donalda Love.
 • Róbcie od razu wszystkie misje na telefon, szczególnie na drugiej wyspie, jak tylko je zaczniecie. Jeśli zostawicie na sam koniec misję na telefon z drugiej wyspy „Kingdom Come / Królestwo niebieskie”, nie wpadnie Wam trofeum za 100%.
 • W razie konieczności powtarzania gry, usuńcie całkowicie wszystkie wcześniejsze zapisy z konsoli, ponieważ glitch powoduje zniknięcie gangu Purple na 3 wyspie, przez co nie zrobicie jednej z misji na telefon.

 

100% ukończenia gry:

Misje główne:

 • Wprowadzenie
  • Give Me Liberty / Wolność w Liberty
 • Luigi Goterelli
  • Luigi’s Girls / Dziewczynki Luigiego
  • Don’t Spank Ma Bitch Up / Moje dziwki nie ćpają!
  • Drive Misty For Me / Wożąc pannę Misty
  • Pump Action Pimp / Alfons
  • The Fuzz Ball / Ach, cóż to był za bal…
 • Joey Leone
  • Mike Lips Last Lunch / Ostatni obiad Mike’a Buźki
  • Farewell 'Chunky’ Lee Chong / Żegnaj „okrągły” Chunky Lee
  • Van Heist / Skok na konwój
  • Cipriani’s Chauffeur / Szofer Ciprianiego
  • Dead Skunk in the Trunk / Trup w bagażniku
  • The Getaway / Ucieczka
 • Toni Cipriani
  • Taking Out the Laundry / Zabierz brudny do pralni
  • The Pick-Up / Haracz
  • Salvatore’s Called a Meeting / Salvatore zwołuje naradę
  • Triads and Tribulations / Triady i troski
  • Blow Fish / Smażone ryby
 • Salvatore Leone
  • Chaperone / Niańka
  • Cutting the Grass / Równo z trawą
  • Bomb Da Base: Act I / Cios w serce: Akt I
  • Last Requests / Ostatnie prośby (upewnijcie się, że macie wszystkie inne misje fabularne zrobione, przed rozpoczęciem tej misji)
 • 8-Ball
  • Bomb Da Base: Act II / Cios w serce: Akt II
 • Asuka Kasen
  • Sayonara Salvatore / Sayonara Salvatore
  • Under Surveillance / Pod obserwacją
  • Paparazzi Purge / Paparazzo na dnie
  • Payday For Ray / Wypłata dla Raya
  • Two-Faced Tanner / Dwulicowy Tanner
  • Bait / Przynęta
  • Espresso-2-Go! / Espresso na wynos
  • S.A.M. / Wyrzutnia ziemia powietrze
 • Kenji Kasen
  • Kanbu Bust-out / Ucieczka Kanbu
  • Grand Theft Auto / Grand Theft Auto (upewnijcie się, że macie wszystkie inne misje fabularne dla Asuki („A”), przed rozpoczęciem tej misji)
  • Deal Steal / Zdusić układy
  • Shima / Shima
  • Smack Down / Uderzenie
 • Ray Machowski
  • Silence The Sneak / Uciszyć kapusia
  • Arms Shortage / Towarzysze broni
  • Evidence Dash / Goniąc dowody
  • Gone Fishing / Na ryby
  • Plaster Blaster / Dokończyć dzieło
  • Marked Man / Na widelcu
 • Donald Love
  • Liberator / Wyzwoliciel
  • Waka-Gashira Wipeout! / Sprzątnąć Waka-Gashirę (upewnijcie się, że macie wszystkie inne misje fabularne dla Kenji’ego („K”), przed rozpoczęciem tej misji)
  • A Drop in the Ocean / Kropla w oceanie
  • Grand Theft Aero / Grand Theft Aero
  • Escort Service / Konwojent
  • Decoy / Zmyłka
  • Love’s Disappearance / Zniknięcie Love’a
 • Catalina
  • Ransom / Okup
  • The Exchange / Wymiana

Misje na telefon:

 • Marty Chonks – telefon przy fabryce jedzenia dla psów Bitch’n’ Dog Food (Portland, południowa część mapy)
  • The Crook / Cwaniak
  • The Thieves / Złodzieje
  • The Wife / Żona
  • Her Lover / Kochanek
 • Portland – El Burro
  • Turismo / Wyścig
  • I Scream, You Scream / Przełamać Lody
  • Trial By Fire / Próba ognia
  • Big 'N’ Veiny / Wielki i żylasty
 • Wyspa Staunton – King Courtney
  • Bling-Bling Scramble / Szukaj punktów
  • Uzi Rider / Ruchomy cel
  • Gangcar Round-Up / Kolekcjoner wozów
  • Kingdom Come / Królestwo niebieskie (nie zostawiajcie tej misji na sam koniec gry, inaczej nie wpadnie Wam trofeum za 100%)
 • Shoreside Vale – D-Ice
  • Uzi Money / Agresywna jazda
  • Toyminator / Zabawkowy zabójca
  • Rigged to Blow / Zdążyć przed wybuchem
  • Bullion Run / W pogoni za kasą
  • Rumble / Rozróba

Misje poboczne:

 • Misje off-road
  • Patriot Playground / Plac zabaw Patriotów
  • Multistorey Mayhem / Przejażdżka w parku – musicie wsiąść w garażu do Stalliona i wyjechać nim przed wejście (pokaże się marker)
  • A Ride in the Park / Koszmar wielu pięter
  • Gripped! / W potrzasku!
 • Misje samochodzików RC
  • Diablo Destruction / Diabelska demolka
  • Mafia Massacre / Mafijna masakra
  • Casino Calamity / Krwawe kasyno
  • Rumpo Rampage / Rumpo-rozróba
MAPA Z LOKACJAMI MISJI OFF-ROAD + RC
Kliknij, aby powiększyć.
 • Misje służbowe
  • Paramedic / Sanitariusz – musicie ukończyć 12 poziomów misji ratunkowej
   • Nagroda: Adrenalina pod domem + nieskończony sprint
  • Vigilante / Patrol – zabić po 20 przestępców na każdej wyspie (w sumie 60)
   • Nagroda: Łapówka pod domem co 10 zabić
  • Firefighter / Strażak – ugasić po 20 pożarów na każdej wyspie (w sumie 60)
   • Nagroda: Miotacz Ognia za 60 ugaszeń
  • Taxi / Taksówkarz – rozwieść 100 klientów
   • Nagroda: Taksówka Borgnine
 • Garaż Import / Export
  • Przywieźć wymagane samochody cywilne do garażu w porcie Portland
  • Przywieźć wymagane samochody ratunkowe pod dźwig w porcie Portland (zaraz za garażem Import/Export)
  • Przywieźć wymagane samochody do garażu w Shoreside Vale

W przypadku definitywnej edycji sprawa jest o tyle prostsza w przypadku samochodów, że jest ich znacznie więcej na ulicach, przez co rzadsze samochody generują się częściej i nie ma problemu z ich znalezieniem. Nie trzeba biegać kilkunastu minut po ulicy jak kiedyś, żeby gra łaskawie go wygenerowała. Poza kilkoma wyjątkami, większość można znaleźć po prostu szukając ich na ulicach. Wystarczy jeździć tam i z powrotem i w końcu powinny się załadować. Poniżej wrzucam pełną listę wymaganych samochodów, łącznie ze wskazówkami, gdzie można je znaleźć.

PORTLAND - CYWILNE SAMOCHODY IMPORT/EXPORT
GARAŻ IMPORT/EXPORT W PORTLAND – SAMOCHODY CYWILNE
Blista
Jeździ regularnie po drogach w drugim mieście (Staunton Island) oraz w trzecim (Shoreside Vale).
Bobcat
Jeździ regularnie po drogach każdego miasta, wystarczy poczekać aż się pojawi. Bobcat stoi również bardzo często na parkingu marketu Supa Save oraz w komisie samochodowym w Portland.
Bus
Jeździ po ulicach drugiego miasta Staunton, mniej więcej w okolicy naszego domu. Zdarza się, że pojawia się również w pierwszym mieście, w okolicy Chinatown.
Coach
Stoi w zajezdni w południowej części pierwszego miasta Portland. Niedaleko fabryki jedzenia dla psów oraz portu.
Dodo
Znajduje się w jednym z hangarów na lotnisku, w trzecim mieście Shoreside Vale. Musicie przejechać nim przez wszystkie miasta, żeby dojechać z powrotem do garażu.
Flatbed
Podobnie jak Bus, często jeździ w drugim mieście, w okolicy naszego domu. Pojawia się również w okolicy Chinatwon, w pierwszym mieście.
Linerunner
Ciężarówka stoi w tym samym porcie, w którym jest garaż Import/Export. Znajdziecie ją za kilkoma naczepami, przy których jest również Wyjątkowy Skok. Bardzo często jeździ również po ulicach w południowej części pierwszego miasta.
Moonbeam
Jedno z popularniejszych aut, jeździ wszędzie, także wystarczy pokręcić się po okolicy i poczekać aż gra go wygeneruje.
Mr. Whoopee
Najrzadsze auto w grze, ale w Definitywnej Edycji, można je bardzo często spotkać w południowej części pierwszego miasta (niedaleko portu). Ewentualnie można robić misje strażackie i czekać aż trzeba będzie ugasić ten pojazd. Jak tylko je zobaczycie, od razu zawieźcie je do garażu.
Mule
Kolejne bardzo popularne auto, kręci się dosłownie wszędzie, w dodatku bardzo często stoi na różnych parkingach, także bez problemu je znajdziecie.
Patriot
Najbliższy Patriot stoi obok portu, pod marketem Supa Save (odpali się misja jak do niego wsiądziecie, ale nie trzeba jej robić). Często pojawia się również w komisie samochodowym, obok Banshee.
Pony
Bardzo często jeździ po drogach wszystkich miast, wystarczy poczekać i na 100% w końcu się gdzieś pojawi. Bardzo popularny samochód. Stoi również obok niszczarki na wysypisku, na północy pierwszego miasta Portland.
Rumpo
Jeździ po ulicach wszystkich miast, bez problemu go znajdziecie.
Securicar
Bardzo rzadki pojazd, ale w Definitywnej Edycji, bardzo często pojawia się w okolicy Chinatown w pierwszym mieście. W trakcie misji dla Donalda Love (Decoy / Zmyłka), będziecie eskortować ten samochód, a na końcu będziecie go mogli sobie zabrać.
Trashmaster
Śmieciara może pojawić się w każdym mieście, ale najczęściej jeździ w pierwszym mieście, głównie w okolicy Chinatown, Aspatria oraz Bedford Point.
Yankee
Jeździ po ulicach wszystkich miast, ale jeden stoi zaraz za garażem Import/Export w Portland, obok dźwigu, do którego przywozicie ratunkowe samochody.

 

PORTLAND - RATUNKOWE SAMOCHODY IMPORT/EXPORT
DŹWIG IMPORT/EXPORT W PORTLAND – SAMOCHODY RATUNKOWE
Ambulans

Stoi pod każdym szpitalem, ewentualnie możecie kogoś zabić na ulicy i poczekać aż przyjdzie karetka.
Barracks OL
Stoi tylko i wyłącznie w jednym miejscu, w drugim mieście, na samej północy w barakach Phila Cassidy. Pojawia się również przy 6 gwiazdkach poszukiwania, ale nie zdążycie nawet do niego wsiąść bo Was od razu zabiją.
Enforcer
Pojawia się przy 3 gwiazdkach poszukiwania oraz stoi na tylnym placu komisariatu, w drugim mieście Staunton. By wjechać na ten plac, musicie siedzieć w innym radiowozie, aby otwarła się brama.
Samochód FBI
Pojawia się tylko i wyłącznie przy 5 gwiazdkach poszukiwania. Musicie go ukraść policji. Najlepiej jest to zrobić blisko naszego domu, gdy macie już minimum 5 łapówek. Potem wystarczy nabić gwiazdki, poczekać aż przyjadą i szybko wziąć łapówki. Musicie jednak uważać, bo jak tylko wsiądziecie do niego, od razu zaczną do Was strzelać, dlatego wjedźcie jak najszybciej do garażu (nawet jak w nim wybuchnie, to po szybkim zamknięciu powinno go naprawić).
Wóz Strażacki
Stoi pod każdą remizą w każdym mieście. Możecie również podpalić kogoś mołotowem, albo miotaczem ognia i też przyjadą ugasić pożar.
Radiowóz
Stoi pod każdym komisariatem w każdym mieście. Jeździ również normalnie po ulicach, albo jak będziecie go próbowali ukraść, to od razu będziecie mieć 1 gwiazdkę poszukiwania.
Rhino
Podobnie jak Barracks OL, stoi tylko i wyłącznie w barakach Phila, na północy drugiego miasta. Będzie można do niego wsiąść dopiero po ukończeniu wszystkich misji fabularnych.

 

SHORESIDE VALE - CYWILNE SAMOCHODY IMPORT/EXPORT
GARAŻ IMPORT/EXPORT W SHORESIDE VALE – SAMOCHODY CYWILNE
Banshee
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tego auta. W pierwszym mieście stoi w komisie, w północnej części. W drugim i trzecim mieście jeździ bardzo często normalnie po ulicach.
BF Injection
Będzie stał w pierwszym mieście, obok budki gdzie robiliście misje na telefon dla El Burro (niebieska ikonka telefonu). Musicie najpierw zrobić wszystkie misje dla niego, a później pod blokiem obok będzie pojawiać się ten samochód pomiędzy 20:00, a 6:00.
Cabbie
Jeździ wszędzie po ulicach. bez problemu go znajdziecie.
Cheetah
Zacznie pojawiać się dopiero w drugim i trzecim mieście, normalnie na ulicach.
Esperanto
Jeździ dosłownie wszędzie i bardzo często stoi na różnych parkingach.
Idaho
Podobnie jak Esperanto, jeździ dosłownie wszędzie i stoi na większości parkingów.
Infernus
Zacznie pojawiać się dopiero w drugim i trzecim mieście. Jeden stoi regularnie na parkingu, obok lotniska w trzecim mieście.
Kuruma
Jeździ wszędzie, jedna stoi na parkingu w porcie w pierwszym mieście, niedaleko garażu Import/Export.
Landstalker
Zacznie się pojawiać dopiero w drugim i trzecim mieście. Jeden stoi w parku, w drugim mieście. Odpali się misja po wejściu do niego, ale możecie ją olać i jechać prosto do garażu.
Manana

Jeździ wszędzie, bez problemu znajdziecie ją na ulicach.
Perennial
Jeździ wszędzie, najczęściej w pierwszym mieście, ale bez problemu znajdziecie go również w drugim i trzecim mieście. Jeden stoi na parkingu w porcie, w pierwszym mieście.
Sentinel
Zacznie się pojawiać dopiero w drugim i trzecim mieście. Jeździ normalnie po ulicach.
Stallion
Jeździ po ulicach wszystkich miast, bez problemu go znajdziecie.
Stinger
Zacznie się pojawiać dopiero w drugim i trzecim mieście. Jeździ normalnie po ulicach.
Stretch
Może się pojawić w drugim i trzecim mieście, ale bardzo często jeździ w okolicy willi w trzecim mieście.
Taxi
Najpopularniejsze auto w grze, nie trzeba chyba nikomu go przedstawiać. Jeździ wszędzie.
 • Znajdźki
  • Znaleźć 100 ukrytych paczek – patrz opis trofeum
  • Wykonać 20 Wyjątkowych skoków – patrz opis trofeum
  • Wykonać 20 Rozwałek – filmik oraz mapa poniżej
ROZWAŁKI / RAMPAGES - MAPA + FILMIK

W przypadku Rozwałek / Rampages w GTA III, każda z nich pojawia się najpierw w miejscu „A”, a gdy ją zawalicie to pojawia się w miejscu „B”. Oznaczyłem na mapie poniżej oba te miejsca, zaś w filmiku skupiłem się tylko i wyłącznie na miejscówkach „A”. Wymagania zawsze są te same, zmienia się tylko lokacja punktu Rozwałki. Same Rozwałki nie są trudne, ale można bardzo łatwo zginąć jeśli wlecicie w grupę przeciwników. W Definitywnej Edycji pojawia się znacznie więcej przeciwników niż w oryginale, dlatego zawsze atakujcie z dystansu, a najlepiej stójcie gdzieś za osłoną, żeby można było szybko uciec. Jeśli nie pojawiają Wam się przeciwnicy, pomimo że cały czas biegacie w okolicy, to zrestartujcie grę, powinno pomóc. 

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

Przy tworzeniu listy 100% podpierałem się tą na wiki GTA: https://gta.fandom.com/wiki/100%25_Completion_in_GTA_III 

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.