Grand Theft Auto: San Andreas Definitive Edition – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Po dziś dzień, Grand Theft Auto: San Andreas jest najbardziej rozbudowaną grą z całej serii, którą uwielbiają miliony graczy. Platyna wymaga poświecenia około 50 godzin, na szczęście poza kilkoma pucharkami związanymi z misjami, nie da się nic pominąć.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Grand Theft Auto: San Andreas Definitive Edition?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 5/10
 • Czas do zdobycia platyny: 50 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x8 x21
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia:
  • braz Komu potrzebne wskazówki? / Who Needs Directions?
  • zloto Wszystkich nas nie powstrzymają / They Can’t Stop All of Us
  • braz Zabójca / Assassin
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Najważniejsza informacja jest taka, że poza kilkoma pucharkami związanymi z misjami głównymi, nie można tutaj niczego pominąć. Wszelkie misje główne, poboczne, znajdźki, dodatkowe aktywności, wyzwania, itd. można robić w dowolnym momencie gry. Nie musicie na nic uważać, a po ukończeniu głównej fabuły, nadal można wszystko spokojnie zrobić.
 • Koniecznie zapoznajcie się z opisami trofeów głównych misji fabularnych, w których musicie spełnić odpowiednie wymagania. Po ukończeniu takiej misji nie można już do niej wrócić (chyba, że macie osobny zapis sprzed misji), dlatego obowiązkowo przeczytajcie opis KROKU #1 w sekcji poniżej.
 • W przeciwieństwie do GTA III, tutaj możecie robić misje poboczne (sanitariusz, straż pożarna, patrolowe, itd.) kiedy tylko chcecie. Nawet po ukończeniu gry, rywalizujące gangi (Ballasi oraz Vagos w Los Santos) nie będą do Was strzelać, jeśli tylko ich nie sprowokujecie. Przeczytajcie opis poszczególnych pucharków związanych z danymi misjami pobocznymi, aby poznać jak najszybsze metody na zdobycie ich.
 • Jako, że mamy do czynienia z bardzo dużą mapą i trzema głównymi miastami, w grze umieszczono 4 rodzaje znajdziek: 100x Tagi (Los Santos), 50x Ostrygi (cała mapa), 50x Zdjęcia (San Fierro) oraz 50x Podkowy (Las Venturas). Zebranie wszystkich daje progres do 100% oraz darmowe bronie przy głównym punkcie zapisu w danym mieście (w domu CJ’a, przy warsztacie oraz przy kasynie). Ostrygi dodatkowo zwiększają Atrakcyjność, dzięki której umawianie się z dziewczynami jest znacznie prostsze. Podkowy dają maksymalny licznik Szczęścia, ale po dziś dzień nikt nie odkrył do czego się ono przydaje (nie działa w kasynie, a sporo ludzi uważa, że Rockstar po prostu nie zdążyło usunąć tej umiejętności).
 • Warto jak najszybciej poznać wszystkie dziewczyny, ponieważ dają bardzo dobre bonusy, jak chociażby zatrzymanie wszystkich broni po śmierci czy złapaniu przez policję. Lokacje oraz wymogi każdej z nich znajdziecie w opisie trofeum srebro Casanova / Not a Player.
 • W pewnym momencie fabuły, w Los Santos pojawią się dzielnice, które będziecie mogli odbijać od rywalizujących gangów. Nie marnujecie czasu na przejmowanie wszystkich, ponieważ w związku z późniejszymi wydarzeniami, nastąpi całkowity reset przejętych dzielnic. Dzielnice zalecam przejmować dopiero po wbiciu 100% w grze, ponieważ macie nieskończoną amunicję i jest to wtedy znacznie prostsze. Minigun + nieskończona amunicja czynią przejmowanie dzielnic banalnie prostymi. Wszystko szczegółowo opisałem w trofeum zloto Pracowity gangster / Ain’t Nothing But a G Thing.
 • Gra daje spore możliwości jeśli chodzi o zarabianie kasy, ale jeśli chcecie zarobić ogromną ilość kasy praktycznie na samym początku gry, to wystarczy udać się do „Inside Track”, gdzie obstawia się wyścigi konne. Najpierw robicie zapis gry, następnie udajecie się jednego z lokali, gdzie można obstawiać zakłady i obstawiacie jak największą sumę na ostatniego konia, który daje największy zysk w razie wygranej. Akceptujecie zakład i czekacie na ukończenie wyścigu. W razie wygranej robicie od razu zapis gry w najbliższym miejscu, a w razie przegranej ładujecie poprzedni zapis i powtarzacie procedurę. Dzięki temu możecie zarobić miliardy już na samym początku gry i nie martwić się o kasę nigdy więcej. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum braz Jakie są szanse / What are the Odds.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Odblokowanie 3 głównych miast + zbieranie znajdziek

Na początku, grajcie fabułę do momentu aż nie odblokujecie dostępu do całej mapy. Wyjechanie poza dostępny obszar w początkowej fazie powoduje, że macie od razu 5 gwiazdek poszukiwania. W międzyczasie warto zbierać również znajdźki w postaci 100 Tagów (Los Santos), robić Zdjęcia (San Fierro), znaleźć Podkowy (Las Venturas) czy znaleźć Ostrygi (cała mapa), gdy już odblokujecie dostęp do reszty mapy. W przypadku tagów czy zdjęć, będziecie potrzebować Spray oraz Aparat (nie można nosić dwóch jednocześnie), które znajdziecie w domu CJ’a na drugim piętrze oraz w wielu innych miejscach na mapie. Po więcej informacji związanych ze znajdźkami, zapraszam do opisu trofeum zloto Maksiarz / Remastered. W przypadku robienia misji głównych, musicie uważać na kilka z nich, ponieważ są związane z pucharkami, które można pominąć! Poniżej krótka lista tych misji, które najlepiej sobie gdzieś zapisać i zapamiętać, aby ich nie przeoczyć. Zawsze róbcie zapis przed rozpoczęciem każdej misji (jeśli nie zrobiliście, a misja się zaczęła to wystarczy się zabić i nie zaczynać od checkpoint’u).

Misje główne związane z pucharkami, które można pominąć (kolejność chronologiczna):

 • braz Zabójca / Assassin – związane z misją „Madd Dogg’s Rhymes / Rymy Madd Dogga”, którą otrzymacie od OG Loca (ikonka „OG” na mapie) w mieście Los Santos.
 • braz Komu potrzebne wskazówki? / Who Needs Directions? – związane z misją Mike Toreno”, którą otrzymacie od Jizzy’ego (ikonka niebieskiej trupiej czaszki na mapie) w mieście San Fierro.
 • zloto Wszystkich nas nie powstrzymają / They Can’t Stop All of Us – związane z misją „Black Project / Czarny Projekt”, którą otrzymacie od The Trutha (ikonka samolotu na mapie) na pustynnym lotnisku obok Las Venturas.

 

KROK #2 – Misje poboczne

Po odblokowaniu dostępu do wszystkich miast (szczególnie Las Venturas), możecie zrobić misje poboczne, takie jak Sanitariusz, Straż Pożarna, Patrolowe, Alfonsa, Maszynisty czy Taksówkarza. Obok tych misji, jest również masa mniejszych zadań, jak 8 misji Transportu Samochodowego (ciężarówki), misje Parkingowego, w Kamieniołomie, Kuriera, itd. Niektóre z nich wymagają odpowiedniego progresu w głównej fabule, ale mimo wszystko jest tego sporo i wszystko opisałem w trofeum zloto Maksiarz / Remastered. Najważniejsze to, że niczego nie da się pominąć z misji pobocznych, więc spokojnie można je zrobić nawet po ukończeniu głównej fabuły. Zwróćcie również uwagę na opisy trofeów takich jak: srebro Zbawca / Saviour, srebro Czego potrzebuje miasto / What the City Needs oraz srebro Może zdejmiesz też kota? / Rescue a Kitten Too?, gdzie opisałem najlepsze i najprostsze miejscówki do zrobienia tych zadań.

 

KROK #3 – Wbicie 100% i czyszczenie

Gdy już ukończycie wszystkie misje fabularne, zbierzecie znajdźki oraz zaliczycie wszelkie zadania poboczne, powinniście być bardzo blisko 100%, albo już je wbić. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, gra daje możliwość zrobienia 110%, czyli zrobienia dosłownie wszystkiego co tylko możliwe w grze. Podstawowe 100% wystarczy do platyny i zajmie Wam i tak sporo czasu, jednak na te dodatkowe 10% składa się kilka dodatkowych aktywności jak chociażby wyjątkowe skoki, misje włamywacza, ukończenie maratonu czy zagranie na wszystkich automatach. Robienie ich daje przyrost, ale nie są wliczane do głównych 100%, więc nawet jak zrobicie 100%, a nie otrzymacie trofeum, oznacza to że zrobiliście coś spoza głównej listy. Wszystko dokładnie opisałem w trofeum zloto Maksiarz / Remastered, dlatego koniecznie zapoznajcie się z tym co jest wymagane do 100%, a co do 110%. Poza 100%, jest również kilka pucharków, które nie są związane z licznikiem w grze, jak wbicie 30 punktów w mini-grze koszykówki czy osiągnięcie maksymalnego poziomu Atrakcyjności. Wszystko opisałem poniżej, dlatego zapraszam do poradnika.

 

Poradnik:

platyna Ja się nie cackam / I Ain’t No Buster
Odblokuj wszystkie trofea. / Unlock all trophies.

Platynowy pucharek w San Andreas to idealne zwieńczenie genialnej trylogii. Poza kilkoma misjami głównymi, gdzie można pominąć 3 pucharki, całą resztę możecie zrobić w dowolnym momencie, jako że niczego nie można pominąć.

 

braz Początki / Getting Started 10
Ukończ misję „Big Smoke”. / Complete „Big Smoke”.

Musicie ukończyć jedną z początkowych misji „Big Smoke”. Misji nie da się pominąć, więc jest to jeden z pierwszych pucharków jaki otrzymacie w grze. Jest ona powiązana z całym wprowadzeniem do gry, więc nawet w przypadku śmierci, będziecie po prostu zaczynać z punktu kontrolnego lub od samego początku. Misja zakończy się po scenie w domu CJ’a, gdzie spotykacie Big Smoke’a. Po kilku minutach CJ wyjdzie na zewnątrz, wrócicie do gry oraz otrzymacie trofeum.

 

braz Dodatkowy sos / With Extra Dip 5
Kup łącznie 8 posiłków w Cluckin’ Bell. / Buy 8 meals from Cluckin’ Bell throughout the game.

Cluckin’ Bell jest jedną z sieci Fast Foodów w grze i oznaczona jest na mapie ikonką żółtego dzwonka . Wystarczy udać się do jednej z nich i zakupić 8 posiłków. Zawsze macie do wyboru 4 dania, jednak do trofeum nie ma znaczenia, który wybierzecie. Pamiętajcie tylko, że CJ może zjeść maksymalnie 11 posiłków w przeciągu 6 godzin w grze (6 minut realnie lub po zrobieniu zapisu). Każdy posiłek ma również wpływ na poziom Tłuszczu, gdzie pierwszy daje +1, drugi +2, trzeci +3, a ostatni +0, bo przeważnie jest to jakaś sałatka.

 

braz Ostatnie kroki / The End of the Line 25
Ukończ misję „Ostatnie kroki”. / Complete „End of the Line”.

Ostatnia misja fabularna w grze, którą otrzymacie od Sweeta (ikonka „S” na radarze). Zanim będziecie mogli ją odpalić, będziecie musieli spełnić kilka dodatkowych wymagań. Przede wszystkim trzeba będzie odbić kilka dzielnic w Los Santos, aby zwiększyć poziom Respektu. Po wbiciu maksymalnego poziomu, zadzwoni do Was Sweet, że jest gotowy na ostatnie zadanie, czyli dojechanie Big Smoke’a. Misja jest dość długa i w jej trakcie bardzo przydaje się odporność na podpalenie (osiągnięcie 12 poziomu strażaka). Będziecie przebijać się przez 4 piętra meliny Big Smoke’a oraz sporą liczbę przeciwników. Na samym końcu będziecie walczyć z samym BS, ale walka nie jest specjalnie trudna. Najważniejsze to strzelać cały czas w głowę, najlepiej z M4. Po zabiciu, cała melina stanie w płomieniach i konieczne będzie ich gaszenie, aby wrócić do Sweeta. Bardzo przydaje się tutaj odporność na podpalenia, bo wtedy możecie po prostu biegnąć i nie przejmować się ogniem.

Po dotarciu do Sweeta, zacznie się ostatnia faza misji, czyli pościg za Frankiem Tenpenny. Najpierw będziecie musieli jechać za wozem strażackim, na którym wisi Sweet, gdzie trzeba podjechać pod niego aby nie spadł (gra Was o tym poinformuje), następnie zamienicie się rolami i będziecie musieli strzelać do nadjeżdżających radiowozów oraz policyjnych motocykli. Cała sekwencja zajmuje trochę czasu i kończy się na moście, obok domu CJ’a. Po zabiciu Franka wjadą napisy końcowe (jeśli ich nie przewiniecie to dostaniecie dodatkowe osiągnięcie z Social Clubu), po czym wrócicie do gry i rzecz jasna otrzymacie pucharek.

 

braz Dobra forma / Hoopin’ it Up 15
Zdobądź co najmniej 30 punktów w koszykarskiej minigrze. / Score at least 30 points in the basketball mini-game.

Wyzwanie trzeba zrobić na jednym z boisk do koszykówki, nie da się go zrobić obok domu CJ’a. Najbliższe boisko znajduje się zaraz za mostem nad Grove Street. By rozpocząć mini-grę, musicie podejść do piłki i wcisnąć . Na boisku będą się pojawiać czerwone pola, z których musicie wykonać rzut do kosza (przytrzymać i puścić ). Idealnie jest przytrzymać przycisk i puścić go w momencie, gdy CJ podskoczy, praktycznie zawsze trafia. Musicie uzbierać 30 punktów, a każdy udany rzut dodaje czasu do licznika. Niektóre rzuty z dalsza będą dawać 2 punkty zamiast 1 (niestety rzutów za 3 nie ma). Czasu macie sporo i nie musicie się nim stresować. Po uzbieraniu minimum 30 punktów, musicie sami opuścić wyzwanie, wciskając ponownie . Po wyjściu nastąpi podsumowanie i co ważniejsze, dostaniecie trofeum.

Filmik:

 

srebro Legalny interes / A Legitimate Business 40
Eksportuj wszystkie samochody z trzech list. / Export all three car lists.

Samochody będziecie mogli eksportować dopiero po dotarciu do San Fierro (drugie duże miasto) i wykonaniu tam kilku misji fabularnych. W pewnym momencie pojawi się misja od Cesara, w której zaproponuje Wam zakup salonu samochodowego Wang Cars, który znajduje się prawie, że na przeciwko naszego warsztatu. Po zakupie pojawi się kilka misji fabularnych, w tym ta o nazwie „Customs Fast Track / Cynk na cło”, gdzie będziecie ściągać kontenery ze statku. Po ukończeniu tej misji, otrzymacie informacje, że możecie przywozić samochody do portu i przenosić je dźwigiem na statek. Lista z samochodami znajduje się za dźwigiem, a po wejściu do pojazdu który jest akurat poszukiwany, będziecie pojawiać się stosowna informacja w lewym górnym rogu ekranu, że ten samochód można eksportować. Pamiętajcie, że w im lepszym stanie przywieziecie samochód, tym więcej kasy za niego dostaniecie (a można się tutaj dobrze wzbogacić).

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, tutaj mamy znacznie większą mapę i znacznie więcej nowych pojazdów, przez co znalezienie tych do trofeum nie jest już takie proste. Możecie krążyć po ulicach i liczyć na łut szczęścia, że akurat pojawi się poszukiwany pojazd, jednak znacznie łatwiej będzie udać się w odpowiednie lokacje na mapie, gdzie powinien stać. Każdy samochód z listy ma zawsze swoje miejsce na mapie, dlatego poniżej wrzucam mapkę ze wszystkimi lokacjami, w których znajdziecie odpowiednią furę (jeśli się nie pojawia to oddalcie się na chwilę i wróćcie ponownie).

Listy samochodów wymaganych do eksportowania:

LISTA #1
LISTA #1
Admiral
Można go znaleźć normalnie na ulicach San Fierro. Stoi również w Los Santos, w dzielnicy Verona Beach (nieopodal centrum konferencyjnego).
Buffalo
Często jeździ po autostradach oraz terenach wiejskich. Stoi zawsze pod miejscówką, gdzie robiliście misje dla Cataliny, miejsce zapisu w środku lasu, na północ od Los Santos.
Camper
Często jeździ po terenach wiejskich oraz stoi na szczycie góry Chiliad (największa góra na mapie).
Feltzer
Nieco rzadsze auto, ale ma szansę pojawić się normalnie na ulicach. Jedna sztuka stoi zawsze na parkingu zajazdu przy autostradzie, na zachód od Los Santos (szary prostokąt na mapie).
Infernus
Kręci się głównie po bogatszych dzielnicach miast oraz po głównej alei Las Venturas. Stoi również na północnym-zachodzie San Fierro, przy jednym z domów na podjeździe.
Patriot
Bardzo rzadko pojawia się na drogach, praktycznie w ogóle. Jeden stoi zawsze w porcie wojskowym w San Fierro (wjazd skutkuje 5 gwiazdkami) oraz w rafinerii na wschód od lotniska San Fierro.
Remington
Może pojawić się na drogach, głównie w dzielnicach przejętych przez gang Vagos. Stoi również na parkingu w Los Santos, gdzie robiliście misję dla Cesara z podskakiwaniem samochodem w rytm muzyki.
Sanchez
Często jeździ po terenach wiejskich. Kilka sztuk stoi w pobliżu góry Chiliad oraz w pobliskim miasteczku.
Sentinel
Można go trafić normalnie na ulicach. Jedna sztuka stoi zawsze w Los Santos, w dzielnicy Vinewood (obok znajduje się również samochód Journey).
Stretch
Jeździ głównie po bogatych dzielnicach oraz głównej alei Las Venturas. Stoi zawsze za salonem samochodowym Wang Cars, obok miejscówki, gdzie odpalacie wyścigi.

 

LISTA #2
LISTA #2
Blista Compact
Jeździ normalnie po ulicach, szczególnie w San Fierro przy naszym warsztacie. Stoi zawsze na lotnisku, po prawej stronie od wjazdu na płytę.
Cheetah
Jeździ głównie po bogatych dzielnicach. Stoi również na podjeździe jednego z domów, w północnej części Las Venturas (osiedle domków).
Comet

Kolejne rzadkie auto, które ciężko spotkać na drodze. Jeden stoi zawsze na parkingu w południowo-zachodniej części San Fierro, na zachód od pola golfowego.
FCR-900
Praktycznie nie do trafienia na drogach. Będzie stał zawsze pod szkołą jazdy na motocyklach, jeśli zrobicie wszystkie testy na minimum srebrny medal. Stoi również w północnej części Las Venturas, niedaleko od autostrady.
Rancher
Jeździ bardzo często po terenach wiejskich, wystarczy poczekać i na pewno się pojawi. Stoi również niedaleko kamieniołomu (na północny-zachód), obok Las Venturas.
Sabre
Jeździ normalnie po drogach, łatwo go trafić. Jeden stoi na parkingu w San Fierro, na zachód od placu budowy, który jest zaraz obok naszego warsztatu.
Slamvan
Dość rzadkie auto, które można głównie spotkać na ulicach Las Venturas. Jedna sztuka stoi przy stacji benzynowej w Los Santos, na północ od centralnej części lotniska.
Stafford
Można go trafić na ulicach, ale niezbyt często. W razie czego jeden zawsze stoi pod hotelem w San Fierro, przy którym możemy robić również zapis gry.
Stallion
Jeździ po ulicach w San Fierro. Stoi również na parkingu przez marketem Supa Save w północnej części San Fierro.
Tanker
Często jeździ po autostradach, szczególnie w pobliżu terenów wiejskich. Jeden stoi w północno-zachodniej części całej mapy, przy jednym z zajazdów przy autostradzie.

 

LISTA #3
LISTA #3
Banshee
Ciężko trafić na ulicach. Stoi zawsze pomiędzy budynkami w San Fierro, na zachód od szkoły jazdy samochodami.
BF Injection
Praktycznie nigdy nie jeździ po ulicach. Jeden stoi na plaży w San Fierro, mniej więcej w miejscu, gdzie zaczyna się plaża po zachodniej stronie mapy (obok autostrady).
Blade
Jeździ normalnie po ulicach, szczególnie w okolicy osiedli na południe od stadionu w Los Santos. Stoi również na północ od centralnej części lotniska w Los Santos (na zachód od lokacji Slamvana).
Euros
Nigdy nie udało mi się go spotkać na drodze. Stoi przy wejściu do kasyna The Camel’s Toe w Las Venturas, prawie że na przeciwko naszego kasyna.
Freeway
Jeździ po autostradach oraz terenach wiejskich. Stoi również przy markecie Hippy Shopper w San Fierro (jest powiązany z misją Kuriera).
Journey
Jeździ po terenach wiejskich. Stoi również na szczycie góry Chiliad.
Huntley
Stoi pod szkołą jazdy samochodami w San Fierro. Jeśli nie pojawia się od razu to odjedźcie i wróćcie ponownie. W razie gdybyście odblokowali Hotknife (wszystkie złote medale w szkole), to przestawcie go albo rozwalcie i spróbujcie ponownie, w końcu się pojawi.
Mesa
Jeździ po terenach wiejskich. Stoi również przy górze Chiliad, niedaleko wjazdu, który prowadzi na szczyt (obok stoi również Sanchez).
Super GT
Niekiedy jeździ po ulicach San Fierro, ale zawsze będzie stał pod szkoła jazdy samochodami, gdy zrobicie wszystkie testy na minimum brązowy medal.
ZR-350

Można go często trafić na drogach. Stoi również w centralnej części Las Venturas, na przeciwko fontanny przy kasynie.

Mapa ze wszystkimi pojazdami do trofeum:

Kliknij, aby powiększyć.

 

braz Poproszę dwie dziewiątki / I’ll Have Two Number 9s 25
Osiągnij maksymalną wagę. / Reach maximum weight.

CJ posiada osobną statystykę odnośnie Tłuszczu w jego ciele. Im więcej jecie tłustych rzeczy, tym postać staje się coraz bardziej opasła. By nabić Tłuszcz do maksimum, musicie udać się do dowolnej knajpy z fast foodem (ikonka , , ), po czym podchodzicie do lady, aby dokonać zamówienia. Zawsze będziecie mieć do wyboru 4 dania, gdzie pierwsze daje +1 do Tłuszczu, drugie +2, trzecie +3, a ostatnie +0 (przeważnie jest to jakaś sałatka). CJ może zjeść maksymalnie 11 posiłków w przeciągu 6 godzin w grze. Jeśli zjecie więcej to zwymiotuje i nie zaliczy posiłków do Tłuszczu. Wybierajcie zawsze 3 zestaw, uważajcie żeby nie zjeść więcej jak 11, po czym udajecie się do dowolnego punktu zapisu (zapis przesuwa czas o 6 godzin) i powtarzacie procedurę, aż pasek nie zostanie napełniony.

Menu w każdej knajpie działa tak samo.

 

braz Amerykański sen / The American Dream 15
Kup dowolny dom. / Purchase any house.

Liczba posiadłości jakie można kupić w San Andreas jest bardzo dużo, od bardzo tanich po bardzo drogie. Wszystkie domy jakie można zakupić są oznaczone na mapie ikonką zaś po zakupieniu ikonka zmienia się na , co oznacza że można tam dokonywać zapisu gry. Wybierzcie sobie dowolne miejsce i po prostu je kupcie. Zakup wszystkich posiadłości i tak jest wymagany do 100%, także trofeum Wam wpadnie prędzej czy później. W przypadku problemów z pieniędzmi, zapraszam do opisu trofeum braz Jakie są szanse / What are the Odds, w którym przeczytacie jak zarobić ogromną kasę już na samym początku gry.

 

braz Pay 'n’ Spray / Pay 'n’ Spray 15
Użyj Pay 'n’ Spray, posiadając poziom pościgu. / Use a Pay 'n’ Spray with wanted level.

Trofeum wpadnie samo w trakcie jednej z pierwszych misji fabularnych, ponieważ jej częścią będzie udanie się od pobliskiego warsztatu Pay’n’Spray, aby uciec policji.

 

braz Mocno, mocniej / Bike or Biker 20
Ukończ wyzwanie BMX lub NRG. / Complete BMX or NRG challenge.

Wyzwania BMX, NRG oraz Góry Chiliad są wymagane do 100%, jednak do powyższego trofeum, wystarczy ukończyć jedynie BMX lub NRG. W przypadku wyzwania BMX będziecie musieli nabić statystykę kolarstwa do maksimum. Wystarczy wsiąść na dowolny rower i jeździć po autostradzie aż pasek nabije się do maksimum. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Jak już pisałem, wszystkie wyzwania są potrzebne do 100%, także będziecie to musieli zrobić prędzej czy później. Wyzwanie NRG jest znacznie prostsze, bo nie wymaga rozwiniętej umiejętności jazdy na motocyklu. Poniżej opisałem oba te wyzwania, gdzie je można znaleźć oraz zamieściłem filmik.

Lokacje wyzwań BMX, NRG oraz na Rowerze Górskim (wymagane do 100%):

 • Wyzwanie BMX – znajduje się w Los Santos w skate parku, wystarczy wsiąść na postawionego tam BMX’a. Musicie mieć maksymalnie rozwiniętą umiejętność kolarstwa, aby CJ mógł skakać jak najwyżej. Rowerem poruszacie się nieco inaczej niż resztą pojazdów, ponieważ przyspieszacie na , a hamujecie na . Podskakiwanie jest pod przyciskiem , im dłużej go przytrzymacie tym wyżej się wybije w powietrze. Teraz wystarczy zebrać wszystkie czerwone okręgi na placu.
 • Wyzwanie NRG – znajduje się w San Fierro, w hangarze w porcie, zaraz obok dźwigu, którego używacie do przenoszenia samochodów do importu. Wyzwanie nie wymaga dodatkowych umiejętności, ale samo w sobie może być wymagające. Podobnie jak wyżej, musicie zebrać wszystkie czerwone okręgi w określonym czasie. Najtrudniejsze są okręgi w powietrzu, do których musicie wziąć odpowiedni rozpęd i dobrze wycelować na rampie, aby w nie trafić. Po kilku próbach załapiecie bez problemu o co chodzi.
 • Wyzwanie Góry Chiliad nie dostaniecie za niego trofeum, ale jest wymagane do 100%. Na szczycie Góry Chiliad, między godzinami 7:00 – 18:00, będzie stał rower górski. Wyzwanie polega na dojechaniu do mety na 1 miejscu. Trzeba również pamiętać, że są tutaj 3 wyzwania! Gdy ukończycie jedno na 1 miejscu, udajecie się znowu na szczyt i ponownie wsiadacie na rower, a kolejne wyzwanie odpali się automatycznie. Każde polega na dojechaniu na 1 miejscu, różnią się jedynie ścieżki dojazdu do mety.

Filmik:

 

braz Komu potrzebne wskazówki? / Who Needs Directions? 40
Odszukaj Mike’a Toreno bez żadnych wskazówek podczas misji „Mike Toreno”. / Find Mike Toreno without any of the referenced locations during „Mike Toreno”.

Trofeum możliwe do pominięcia!

„Mike Toreno” to trzecia misja, którą otrzymacie od Jizzy’ego (ikonka niebieskiej czaszki na radarze). Jizzy’ego spotkacie dopiero w San Fierro, jest to alfons, który ma swoją siedzibę w budynku pod mostem. Misja „Mike Toreno” polega na odnalezieniu tytułowego Mike’a. Będziecie jeździć po mieście z T-Bonem, który będzie dawał Wam wskazówki gdzie jechać. By zdobyć trofeum, musicie od razu jechać na lotnisko w San Fierro, bez zahaczania miejsc o których mówi T-Bone. Najlepiej jest jechać główną drogą przy rzece. Trofeum powinno wpaść w momencie, gdy tylko podjedziecie pod główną bramę wjazdową na lotnisko.

Filmik:

braz Liberty City to stan umysłu / Liberty City State of Mind 25
Ukończ misję „Bistro w Saint Mark’s”. / Complete the „Saint Mark’s Bistro” mission.

Ostatnia czwarta misja „Saint Mark’s Bistro / Bistro w Saint Mark’s” dla Mafii (ikonka kostki do gry na radarze), która pojawi się dopiero w Las Venturas. Będziecie robić kilka misji dla kasyna Caligula, w tym powyższą misję, nie da się jej pominąć. Sama misja jest bardzo ciekawa, ponieważ wracamy do Liberty City znanego z GTA III, niestety tylko do samego bistro, nie mamy możliwości biegania po mieście. Reszta zadania polega na zabiciu wszystkich przeciwników, których znajdziecie w restauracji i tyle. Po zabiciu wszystkich wrócicie na lotnisko w Las Venturas i zaliczycie misję jak i trofeum.

 

zloto Szwajcarski scyzoryk / Swiss Army Strife 50
Rozwiń do maksimum wszystkie umiejętności broni. / Max all weapon skills.

Większość broni jaką znajdziecie ma swoją osobną statystykę w biegłości posługiwania się nią. Im więcej nią strzelamy tym zwiększa się coraz bardziej pasek. Poziom biegłości nabija się tylko, gdy strzelamy w przeciwników lub pojazdy, puste strzelanie w powietrze niestety nie działa. Najlepszym sposobem jest postawienie dowolnego samochodu (albo kilku jeśli garaż na to pozwala), a następnie strzelać w niego aż się nie zapali. Gdy tak się stanie wystarczy oddalić się kawałek, aby garaż się zamknąć, wrócić i samochód będzie jak nowy. Powtarzacie całą procedurę aż nie wbijecie maksymalnego poziomu na danej broni, po czym zmieniacie na kolejną. Poniżej wrzucam listę broni, w których trzeba wbić maksymalny poziom oraz jak najłatwiej to zrobić. Zalecam robić całą procedurę dopiero, gdy wbijecie 100% w grze i odblokujecie nieskończoną amunicję (ale nie jest to aż tak wymagane, gdy możecie kupić sporą ilość amunicji).

Lista broni w których trzeba wbić poziom Zabójcy:

 • Pistolet
 • Pistolet z tłumikiem
 • Desert Eagle
 • Strzelba
 • Obrzyn
 • Strzelba bojowa
 • Pistolet maszynowy
 • SMG
 • Ak-47
 • M4

Filmik z powyższą metodą na szybkie wbijanie poziomu na broniach:

 

srebro Szkoła się skończyła / School’s Out 40
Ukończ szkołę pojazdów. / Fully complete a vehicle school.

Szkołę jazdy samochodami znajdziecie dopiero w San Fierro (drugie duże miasto). Jest dostępna od samego początku jak tylko tam traficie i oznaczona jest na radarze ikonką . Po wejściu do środka, musicie udać się do czerwonego pola (przy telewizorze), aby odpalić testy. Każdy z testów można zaliczyć na brązowy, srebrny lub złoty medal. Zarówno do trofeum jak i platyny wystarczy ukończenie wszystkiego na brązowy, jednak ukończenie ich na srebro lub złoto odkrywa dodatkowe pojazdy, które będą stały pod budynkiem szkoły jazdy (to samo tyczy się każdej innej szkoły). Do trofeum wymagana jest szkoła jazdy samochodami, jednak w grze jest również kilka innych szkół (motocyklami, samolotami oraz motorówkami), które są wymagane do 100% (brąz wystarczy). W przypadku szkoły samolotów, mocno zalecam zrobić wszystko na złoto, ponieważ odkrywacie wtedy helikopter Hunter, który znacząco ułatwia zrobienie misji patrolowych na 12 poziom.

W przypadku szkoły jazdy samochodami, macie 12 testów do zrobienia, z czego kilka z nich jest dość trudnych. Pamiętajcie, że każdy test jest oceniany w 3 kategoriach, czyli: końcowe skierowanie samochodu, końcowa pozycja oraz uszkodzenia samochodu. Bardzo ważne jest, żeby ustawić samochód idealnie na wprost w końcowym punkcie, jeśli będzie stał krzywo to nie dostaniecie 100% i przy tym złotego medalu. Miałem również spore problemy w przypadku testu jazdy na dwóch kołach, gdzie nawet po idealnym przejeździe miałem obcięte punkty za uszkodzenia auta. Jest to spowodowane trybem Performance (60 klatek), a po zmianie na Fidelity (30 klatek) zrobiłem to praktycznie od razu.

Filmik – szkoła jazdy samochodami:

 

Filmik – szkoła motocyklowa:

 

Filmik – szkoła latania:

 

Filmik – szkoła pływania:

 

braz Tragedia w Santa Maria / Horror of the Santa Maria 5
Utoń. / Drown.

Wystarczy udać się do dowolnego miejsca z wodą, wskoczyć do niej, wcisnąć , aby postać się zanurzyła. Pojawi się Wam pasek oddechu pod wodą, także poczekajcie aż dobiegnie do końca, po czym zacznie Wam zabierać pasek zdrowia. Po zejściu do końca umieracie i dostajecie trofeum. Pamiętajcie, że po śmierci tracicie wszystkie bronie (jeśli nie poznaliście jeszcze dziewczyny), także warto o pamiętać o zapisie przed zrobieniem pucharka.

 

zloto Wszystkich nas nie powstrzymają / They Can’t Stop All of Us 40
Zakradnij się do podziemnej bazy, nie uruchomiwszy alarmu nad ziemią podczas misji „Czarny Projekt”. / Sneak into the underground base without setting off the alarm above ground during „Black Project”.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Misję „Black Project / Czarny Projekt” otrzymacie jako trzecią od The Trutha (w tym wypadku będzie to ikonka samolotu na radarze). Thruth pojawia się na chwilę w początkowej fazie gry, gdy traficie na obszary wiejskie, a potem znika na jakiś czas. Kolejną misję od niego dostaniecie na lotnisku, które przejęliście w pewnym momencie fabuły, obok Las Venturas. Misja polega na włamaniu się do bazy wojskowej i wykradnięciu z niej jetpacka. Trofeum wymaga wejścia do bazy bez uruchomienia alarmu. Problem w tym, że wejście do bazy jest mocno strzeżone przez żołnierzy oraz reflektory. Jest tutaj kilka sposobów, żeby dostać się do wejścia. Możecie zabijać wszystkich żołnierzy, ale jest spore ryzyko, że któryś Was zauważy, albo zobaczy jak zabijacie innego żołnierza. Nie możecie rozwalić więcej niż 2 reflektorów, bo również włączy się alarm. Najlepiej jest jak najszybciej prześlizgnąć się do ukrytego wejścia w szybie wentylacyjnym, co możecie zobaczyć na filmiku poniżej. W przypadku wejścia główną bramą, musicie ja najpierw otworzyć wciskając przycisk, który znajduje się w wieżyczce strażniczej. Wewnątrz bazy włączy się już alarm, ale to akurat nie ma wpływu na trofeum, jako że chodzi o samo wejście do niej bez uruchamiania alarmu. Grajcie do końca i jeśli nie dostaliście trofeum po ukończeniu misji, będziecie musieli ją powtórzyć bo pewnie zauważył Was któryś żołnierz, albo reflektor.

Filmik:

 

braz Kocie ruchy / Smooth Moves 10
Wykonaj idealny taniec. / Perform a perfect dance routine.

Sekwencja tańca pojawi się po raz pierwszy w misji „Life’s a Beach / Plaża, dzika plaża„, którą otrzymacie od OG Loca. Jest to jedyny moment w całej fabule, gdzie można zatańczyć i wbić ten pucharek. Najważniejsze to wciskać przycisk w ostatnim możliwym momencie, gdy ten najeżdżający z lewej strony idealnie pokryje się z środkowym (można wcisnąć przycisk nawet odrobinę wcześniej). W razie problemów, możecie zmienić tryb grafiki z 60 klatek na 30 klatek, co podobno mocno pomaga. Waszym zadaniem jest ukończenie tańca z perfekcyjnym wynikiem, czyli za każdym razem gdy wciskacie przycisk, musicie mieć podpis „GREAT” pod nim. Na górze ekranu macie ogólny wynik Waszego tańca, który będzie się stopniowo zmieniał im lepiej będzie Wam szło.

Jeśli nie udało Wam się tego zrobić w tej misji i jesteście już znacznie dalej, to bez stresu. Trofeum można wbić w każdym momencie w grze, udając się do jednego z nocnych klubów. Mamy kluby takie jak Alhambra w Los Santos, czy Gaydar Station w San Fierro oraz jeden klub w Las Venturas. W każdym klubie możecie zatańczyć przez co i wbić trofeum. Zasada działania jest dokładnie taka sama jak opisałem powyżej, czyli musicie wcisnąć przycisk w momencie gdy pokrywa się z tym na środku. Po kilku próbach załapiecie o co chodzi.

Filmik z tańca w misji na plaży:

 

srebro Czego potrzebuje miasto / What the City Needs 40
Ukończ 12 poziomów misji patrolowych. / Complete 12 levels of Vigilante.

Misje patrolowe działają tak samo jak w poprzednich częściach, czyli wsiadacie do dowolnego radiowozu lub helikoptera Hunter i wciskacie , aby odpalić patrole. Możecie to zrobić w dowolnym momencie gry, jednak mocno zalecam poczekać aż nie dojdziecie do szkoły latania, w której za złote medale odkryjecie helikopter Hunter. Filmik ze szkoły latania z wszystkimi testami na złoto znajdziecie w opisie trofeum srebro Szkoła się skończyła / School’s Out. Hunter będzie zawsze tam stał i można go wziąć w dowolnym momencie. Zrobienie misji patrolowych tym helikopterem to dosłownie chwila. Oczywiście najlepiej odpalić misję na terenach pustynnych, żeby nie latać pomiędzy budynkami. Zrobienie misji patrolowych na 12 poziomie zwiększa kamizelkę o 50%.

Hunter to najszybszy sposób na misje patrolowe.

 

srebro Zbawca / Saviour 45
Ukończ 12 poziomów misji ratunkowych. / Complete 12 levels of Paramedic.

Z misjami ratunkowymi radzę się wstrzymać do momentu aż nie odkryjecie ostatniego miasta Las Venturas. Wraz z nim, otrzymacie również dostęp do wszystkich terenów pustynnych/wiejskich dookoła miasta. Mniej więcej w centralnym punkcie mapy, znajduje się małe miasteczko Fort Carson, które odblokuje się wraz z dostępem do Las Venturas. Jeśli wjedziecie tam wcześniej to będziecie mieć 5 gwiazdek poszukiwania. Miasteczko posiada własny szpital oraz karetkę pod nim i gdy odpalicie misję () w jego obrębie to będziecie jeździć tylko i wyłącznie po tym miasteczku, nigdzie indziej. Jest to bardzo wygodne i znacząco przyspiesza zrobienie tego trofeum. Pamiętajcie, żeby zawsze zaczynać od pacjentów, którzy są najbliżej i zawsze zapełniać karetkę (3 pacjentów maksymalnie za jednym razem). Za zrobienie 12 poziomu otrzymacie zwiększone zdrowie o 50%. Niestety w tej części nie ma nieograniczonego sprintu.

Najlepsza miejscówka do zrobienia misji ratunkowych – Fort Carson.

 

srebro Może zdejmiesz też kota? / Rescue a Kitten Too? 40
Ukończ 12 poziomów misji strażackiej. / Complete 12 levels of Firefighter.

W przeciwieństwie do powyższych misji, strażaka możecie zrobić w dowolnym momencie oraz jakimkolwiek mieście lub miasteczku. Najlepiej uporać się z tym od razu w Los Santos, ponieważ za zrobienie 12 misji otrzymacie odporność na podpalenia, co mocno się przyda w późniejszych misjach fabularnych. Straż Pożarna w Los Santos znajduje się jego centralnym punkcie, zaraz obok ślimaków autostrady. Po wejściu do wozu strażackie, wciskacie i jedziecie. Pożary gasicie przy pomocy wieżyczki wodnej, którą odpalacie przyciskiem . Każdy kolejny poziom będzie zwiększał ilość pożarów do ugaszenia. Tym razem będą rozproszone po mieście, a nie wszystkie w jednym miejscu, tak jak to miało miejsce w poprzednich częściach. Nie zapomnijcie, że z płonących samochodów będą wychodzić podpaleni ludzie, których również musicie ugasić.

W przypadku straży pożarnej, nie ma znaczenia gdzie ją zrobicie. Im szybciej tym lepiej.

 

srebro Tak, mówię po angielsku / Yes I Speak English 45
Zawieź 50 pasażerów w trybie taksówki. / Reach 50 fares in Taxi Mode.

Zarówno do trofeum jak i 100%, wystarczy rozwieźć 50 pasażerów. Nie trzeba tego robić za jednym razem, możecie rozwozić nawet po jednym kliencie, progres zapisuje się na bieżąco. W grze są 2 rodzaje taksówek, starsza Cabby oraz nowsza Taxi. Polecam robić to przy pomocy Cabby, ponieważ jest nieco szybsza i zwinniejsza niż ta nowsza. Najlepiej jest to robić w San Fierro, jako że większość lokacji jest w miarę blisko siebie, a sam układ miasta pozwala na szybkie przemieszczenia się. Oczywiście można to zrobić w każdym innym miejscu na mapie, nawet na terenach wiejskich, wybór pozostawiam Wam. Po rozwiezieniu 50 klientów, otrzymacie trofeum oraz nieskończone nitro we wszystkich taksówkach.

 

braz Łut szczęścia / Lucky Spinner 10
Wygraj przynajmniej 1000 $ jednym zakręceniem koła fortuny. / Win at least $1,000 in a single spin of the Wheel of Fortune.

Koło fortuny znajdziecie w prawie każdym kasynie w Las Venturas. Najlepiej rzecz jasna udać się do naszego kasyna, ponieważ macie najbliżej i można w razie czego stosować metodę save & load (czyli robicie zapis przed wejściem, a jak przez dłuższy czas Wam nie idzie to ładujecie zapis). Są 3 rodzaje koła fortuny, z zakładami do 100$, 1000$ oraz 10,000$. Na początku macie dostęp tylko do tego z zakładami do 100$ i musicie mieć naprawdę sporo szczęścia, żeby zdobyć wygraną w postaci 1000$ lub więcej. Na tym stole musicie obstawić 100$ (maksimum) na 10$ lub więcej. Zasada działania polega na tym, że obstawiacie zakłady od 1$ do 40$. Obstawiona wartość, czyli w tym wypadku 100$, będzie pomnożona przez to co traficie na kole (musicie trafić to co obstawiliście rzecz jasna). Czyli jak dajecie 100$ na 10$, to po trafieniu 10$ na kole, wygrywacie 1000$. Jeśli obstawicie 100$ na 40$ i traficie to wygracie 4000$. W przypadku stołu z wyższymi zakładami, można wygrać znacznie więcej, ale są dostępne dopiero po rozwinięciu umiejętności Hazardu (gambling).

Umiejętność Hazardu najszybciej podbijecie na automatach z pokerem.

Dlatego też, zanim w ogóle przystąpicie do tego trofeum, zalecam rozwinąć odrobinę umiejętność hazardu (wystarczy grać i obstawiać na automatach lub ruletce). Najszybciej zrobicie to udając się do automatów z pokerem, gdzie możecie od razu obstawiać spore zakłady. Nie ma znaczenia czy wygracie czy nie, liczy się po prostu ilość obstawione kasy, a tutaj można obstawić nawet 10,000$ za jedną grę. Po zagraniu na automacie, powinna Wam od razu podskoczyć umiejętność Hazardu, dzięki czemu będziecie mogli zagrać na Kole Fortuny z większą stawką. Udajecie się do Koła, gdzie można obstawiać do 10,000$ i dajecie minimum 1000$ na 1$. Możecie dać więcej, ale do trofeum potrzeba minimum 1000$. Jako, że 1$ wypada najczęściej na kole, po kilku zakręceniach (albo nawet jednym) traficie wygraną i otrzymacie trofeum.

Po obstawieniu minimum 1000$ na 1$, wystarczy go trafić i macie trofeum.

 

W razie czego wrzucam również filmik, na którym wszystko objaśniam:

 

braz Co się stało w Las Venturas… / What happens in Las Venturas… 25
Ukończ misję „Wybuchowy crack”. / Complete „Yay Ka-Boom-Boom”.

Misja „Yay Ka-Boom-Boom / Wybuchowy crack” jest ostatnią misją dla Wu Zi Mu (ikonka czerwonego smoka na radarze). Będziecie musieli udać się do San Fierro i zniszczyć fabrykę narkotyków jednego z gangów. Wjazd do fabryki znajduje się zaraz obok szkoły jazdy samochodami. Najpierw będziecie musieli wjechać samochodem z podłożoną bombą do fabryki i zostawić go praktycznie na samym końcu. Po uzbrojeniu bomby musicie uciekać z budynku, dlatego nie traćcie czasu na walkę bo możecie nie zdążyć. Gdy będziecie na zewnątrz, zlecą się kolejni członkowie gangu, których musicie zabić. Po dojściu do bramy wjazdowej, zostanie ona zamknięta, a Waszym jedynym ratunkiem będzie skorzystanie ze skoczni, aby się stamtąd wydostać. Po wyjechaniu i ucieknięciu zaliczycie misję oraz dostaniecie trofeum.

 

braz Wyprawa do San Fierro / All Dressed Up for San Fierro 25
Ukończ misję „Zielony Sabre”. / Complete „The Green Sabre”.

Misja „The Green Sabre / Zielony Sabre” to 11 misja u Sweeta. Po ukończeniu tej misji, zostaniecie wydaleni z miasta Los Santos (spokojnie, można tu wrócić w każdym momencie) i traficie na tereny wiejskie, a dokładnie do miasteczka Angel Pine. W trakcie misji zadzwoni do Was Cesar, żebyście jak najszybciej do niego przyjechali. Pokaże Wam, że Ryder i spółka współpracują z innym gangiem i to oni odpowiadają za śmierć matki CJ’a. Następnie będziecie musieli jechać do Sweeta, który został zaatakowany, a na samym końcu, oficer Tenpenny wyrzuci Was we wcześniej wspomnianym miasteczku Angel Pine oraz od razu da Wam kolejne zadanie. To tak w dużym skrócie…

 

srebro Casanova / Not a Player 25
Udaj się na przynajmniej jedną randkę z każdą potencjalną dziewczyną. / Go on at least one date with every potential girlfriend.

W grze jest 6 dziewczyn, z którymi możecie się umawiać. Jednak tylko 2 z nich poznacie w trakcie misji fabularnych, całą resztę musicie poznać sami. Każda dziewczyna ma wymagania co do nas i jeśli chcemy się z nimi umawiać, musimy je spełnić lub znaleźć wszystkie ostrygi, aby otrzymać maksymalny poziom Atrakcyjności oraz ominąć wszystkie wymagania dziewczyn (umawiać się na randki nadal trzeba normalnie). Do trofeum wystarczy umówić się z każdą dziewczyną przynajmniej jeden raz, nie ma znaczenia czy randka będzie udana czy nie. Najwięcej kontrowersji jest odnośnie dziewczyny Millie Perkins, czyli krupierki w kasynie, od której będziemy musieli zdobyć kartę dostępu (część fabuły). Jednym ze sposobów jest zabicie jej, a innym osiągnięcie minimum 35% progresu z nią, żeby ją zostawiła w swoim domu dla nas. Nawet jeśli ją zabijecie, to po znalezieniu wszystkich ostryg, znów będzie dostępna, dlatego trofeum nie da się pominąć (pomimo wcześniejszych doniesień z sieci). Oczywiście dla świętego spokoju zalecam umawiać się z nią aż sama nie da nam karty, bo po co niepotrzebnie ryzykować. Poniżej wrzucam profile wszystkich dziewczyn, gdzie je możecie znaleźć oraz jakie mają wymagania.

Lista dziewczyn, z którymi trzeba się umówić:

Dziewczyna Wymagania Gdzie spotkacie oraz miejsce zamieszkania
Denise Robinson
 • Dostępna: 16:00 – 6:00
 • Lubi: Cokolwiek zrobicie będzie jej pasować
 • Dodatkowe info: Nie daje żadnych bonusów poza dostępem do swojego samochodu, gdy wbijecie u niej minimum 50% oraz ubraniem gdy wbijecie 100%.
Odblokuje się po zrobieniu misji fabularnej „Burning Desire / Płonące pożądanie”. Później będzie dostępna niedaleko domu CJ’a w Los Santos.
Millie Perkins
 • Dostępna: 2:00 – 10:00 oraz 14:00 – 18:00
 • Lubi: Szybkie auta, strój gimpa oraz dwustronne dildo
 • Jedzenie: Woli swoje rejony, więc nie odjeżdżajcie zbyt daleko
 • Dodatkowe info: Gdy będziecie mieć założony strój gimpa, zaprosi Was od razu do siebie i progres będzie znacznie większy. Po osiągnieciu 35% progresu, da Wam swoją kartę dostępu do kasyna, nie musicie jej zabijać.
Odblokujecie ją po zrobieniu misji fabularnej „Key to Her Heart / Klucz do jej serca”. Później będzie dostępna w północnej części Las Venturas.
Barbara Schternvart
 • Dostępna: 16:00 – 6:00
 • Lubi: 10% – 15% Mięśni, 60% – 100% Tłuszczu (po zebraniu wszystkich ostryg nie musicie się tym przejmować)
 • Jedzenie: Woli okolice El Quebrados , więc nie odjeżdżajcie zbyt daleko
 • Dodatkowe info: Zacznie Was zapraszać, gdy będziecie mieć u niej 60%
 • Bonusy: Po zatrzymaniu przez policję, zatrzymujecie wszystkie swoje bronie
Znajdziecie ją przy posterunku policji w miasteczku El Quebrados (na północ od San Fierro). Jej miejsce zamieszkania to o dziwo ten sam posterunek.
Michelle Cannes
 • Dostępna: 0:00 – 12:00
 • Lubi: 20 – 40% Mięśni, 20 – 50% Tłuszczu (po zebraniu wszystkich ostryg nie musicie się tym przejmować)
 • Jedzenie: Preferuje bary od innych miejsc
 • Dodatkowe info: Zacznie Was zapraszać, gdy będziecie mieć u niej 40%
 • Bonusy: Możecie za darmo naprawiać samochód w jej garażu
Znajdziecie ją w środku budynku szkoły jazdy dla samochodów w San Fierro. Jeśli się nie pojawia to wyjdźcie i przyjdźcie później. Będzie mieszkała na północy San Fierro, po wschodniej stronie.
Katie Zhan
 • Dostępna: 12:00 – 0:00
 • Lubi: 75% Mięśni (po zebraniu wszystkich ostryg nie musicie się tym przejmować)
 • Jedzenie: Nie lubi swojej okolicy, więc zabierzcie ją jak najdalej od San Fierro
 • Dodatkowe info: Zacznie Was zapraszać, gdy będziecie mieć u niej 50%
 • Bonusy: Po śmierci zatrzymujecie wszystkie swoje bronie
Znajdziecie ją na skraju pola golfowego na południu San Fierro, będzie ćwiczyć. Jej mieszkanie jest na północy San Fierro, po zachodniej stronie.
Helena Wankstein
 • Dostępna: 8:00 – 12:00 oraz 14:00 – 2:00
 • Lubi: 15% – 25% Mięśni, 0% – 5% Tłuszczu (po zebraniu wszystkich ostryg nie musicie się tym przejmować)
 • Jedzenie: Lubi wiejskie okolice oraz bogatsze strefy miasta
 • Dodatkowe info: Zacznie Was zapraszać, gdy będziecie mieć u niej 70%
 • Bonusy: Przy jej domu, cały czas będzie dostępny pistolet, piła łańcuchowa, miotacz ognia oraz koktajle mołotowa
Znajdziecie ją na dachu budynku Ammu-Nation w miasteczku Blueberry (na północny-zachód od Los Santos). Będzie mieszkać na terenach wiejskich na zachód od Los Santos, niedaleko misji z ciężarówkami.

 

braz Jakie są szanse / What are the Odds 10
Postaw na zwycięskiego konia w zakładach Inside Track. / Win a race in Inside Track Betting.

W całej grze są jedynie 2 lokale Inside Track Betting, w których możecie obstawiać wyścigi konne. Jeden jest w Los Santos, a drugi w miasteczku Montgomery na północ od Los Santos. Poniższa metoda, którą opiszę jest również bardzo dobrym sposobem na szybkie wzbogacenie się, ponieważ można tutaj zarobić kilkadziesiąt milionów dolarów w przeciągu kilkunastu minut gry.

Kliknij, aby powiększyć.

Sposób na trofeum oraz bardzo dużą kasę:

 1. Robicie zapis w najbliższym punkcie zapisu (jeśli Was stać to kupcie coś w pobliżu, żeby nie jeździć potem).
 2. Udajecie się do lokalu Inside Track, podchodzicie do automatu i włączacie zakłady.
 3. Wybieracie zawsze konia na samym dole, który daje największy zysk z wygranej.
 4. Obstawiacie maksymalną ilość kasy (nie ma limitu), im więcej obstawicie tym więcej wygracie.
 5. Puszczacie zakład i oglądacie wyścig.
 6. Jeśli zobaczycie, że Wasz koń nie ma szans na wygraną to możecie załadować zapis i spróbować całość od nowa.
 7. W razie wygranej, wracacie do punktu zapisu, robicie kolejny i znów obstawiacie wszystko na ostatniego konia.

Zawsze obstawiajcie ostatniego konia, który daje największy zysk.

Wystarczy kilka takich udanych zakładów i spokojnie będziecie mieć powyżej 10,000,000$ co jest w zupełności wystarczającą ilością gotówki w tej grze. Najwięcej wydacie na zakup posiadłości, a i tak zostanie Wam zdecydowana większość.

 

braz Podwójna stawka albo nic / Double or Nothin’ 25
Postaw wszystkie pieniądze lub maksymalny zakład na czerwone lub czarne i wygraj. / Put all your money or the maximum bet on red or black and win.

Kasyna odkryjecie dopiero, gdy dostaniecie się do trzeciego miasta Las Venturas. Będzie tu kilka kasyn, ale nie ma znaczenia do którego wejdziecie. Najszybciej jest wybrać nasze kasyno, w którym robicie misje dla Wooziego. W środku macie sporo różnych gier, w które możecie zagrać, w tym stoły do ruletki, przy których wbijecie to trofeum. Wybierzcie stół, gdzie można obstawiać maksymalnie 100$ (stawka pokazuje się, gdy zbliżycie się do danego stanowiska). Musicie teraz obstawić maksymalny zakład na czerwone lub czarne (obstawianie po pół nie działa). Trzymajcie się cały czas jednego koloru i w końcu się uda.

Trzymajcie się jednego koloru i w końcu wygracie.

 

braz Zabójca / Assassin 25
Zabij po cichu wszystkich wrogów w misji „Rymy Madd Dogga”. / Stealth kill all enemies in the mission „Madd Dogg’s Rhymes”.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Misję „Madd Dogg’s Rhymes / Rymy Madd Dogga” otrzymacie jako drugą misję od OG Loca (ikonka „OG” na radarze). Spotkacie go już mniej więcej na początku gry, kiedy będziecie go odwozić do miejsca pracy w fast foodzie. Misja polega na wykradnięciu książki z rymami Madd Dogga z jego rezydencji, która jest strzeżona przez strażników. Nie możecie zostać zauważeni przez całą misję, jeśli tak się stanie to dajcie się zabić, aby zaczynać od punktu kontrolnego, zaraz po wejściu do domu. Po wejściu do środka, otrzymacie jedynie nóż, którym można po cichu eliminować przeciwników. Pamiętajcie, żeby podejść po cichu jak najbliżej (wcisnąć ), następnie gdy się zbliżycie, wciskacie i gdy CJ podniesie rękę z nożem, oznacza że jest w zasięgu i można wcisnąć , aby zaatakować. Gdy dojdziecie do książki z rymami, otrzymacie pistolet z tłumikiem, dzięki któremu będziecie eliminować przeciwników znacznie szybciej. Musicie wrócić tą samą drogą którą przyszliście, pamiętając o tym, że pojawili się nowi przeciwnicy. Trofeum otrzymacie jak tylko wyjdziecie z posiadłości, jeśli tak się nie stało to będziecie musieli powtórzyć misję. Koniecznie zapoznajcie się z poniższym filmikiem, aby zobaczyć odpowiednią ścieżkę i kolejnosć eliminowania przeciwników.

Filmik:

 

 

srebro Prawdziwy gangster / Original Gangster 35
Osiągnij maksymalny szacunek. / Reach maximum respect.

Szacunek zdobywać będiecie głównie za robienie misji fabularnych oraz przejmowanie terenów gangów w Los Santos. Zostawcie sobie to trofeum na sam koniec i nie zwracajcie na nie uwagi. Pod koniec gry i tak będziecie musieli wbić maksymalny poziom respektu, żeby Sweet do Was zadzwonił z ostatnią misją. W pewnym sensie jest to trofeum niepomijalne. Poziom respektu będziecie najszybciej wbijać w trakcie przejmowania terenów gangów w Los Santos, ale jak już pisałem, róbcie to dopiero pod sam koniec gry (przejęte tereny resetują w pewnym momencie fabuły). Najlepiej jest przejmować tereny, gdy wbiliście już 100% i odkryliście nieskończoną amunicję. Bierzecie wtedy miniguna i przejmowanie dzielnic staje się banalnie proste, a respekt rośnie w mgnieniu oka. Więcej odnośnie przejmowania dzielnic i jak zdobyć miniguna opisałem w trofeum zloto Pracowity gangster / Ain’t Nothing But a G Thing.

 

zloto To był dobry dzień / Today Was a Good Day 45
Spędź 24 godziny (w grze), nie łamiąc prawa, bez pościgu policji, zabijania czy krzywdzenia innych. / Go 24 hours (in game) without breaking the law, being wanted, killing or harming anyone.

24 godziny w grze to 24 minuty w realnym życiu. Nie możecie w tym czasie być poszukiwani przez policję, nie możecie nikogo zaatakować ani tym bardziej zabić. Najprościej jest to zrobić zostawiając po prostu postać w miejscu na ten czas i wrócić po 24 minutach. Upewnijcie się tylko, że kontroler lub konsola nie wyłączą się automatycznie po jakimś okresie bezczynności. Ewentualnie można wbić to trofeum przy okazji robienia jednych ze znajdziek, jako że i tak skupiacie się tylko na nich i nikogo w tym czasie nie atakujecie.

 

braz Wróg publiczny nr 1 / Public Enemy No. 1 25
Osiągnij 6 gwiazdek poziomu pościgu. / Reach 6 wanted stars.

W przypadku gdybyście nie wbili 6 gwiazdek w trakcie normalnej gry, zalecam poczekać aż nie wbijecie 100%, dzięki czemu odblokujecie czołg Rhino, który będzie zawsze stał obok domu CJ’a (pod mostem). Wystarczy do niego wsiąść i zacząć robić rozróbę. Musicie jednak uważać, żeby nie wybuchało przy Was zbyt wiele aut, ponieważ czołg pomimo, że jest bardzo odporny to może się w końcu zapalić i wybuchnąć. Dobrą metodą jest kręcenie się po okolicy, a po jakimś czas wrócić pod most i wsiąść do nowego czołgu, który powinien się tam pojawić. Poza tym to jeździcie i rozwalacie wszystko dookoła, aż nie nabijecie 6 gwiazdek poszukiwania oraz trofeum.

Filmik:

 

braz Magnes na laski / Chick Magnet 25
Osiągnij maksymalny poziom atrakcyjności. / Achieve maximum sex appeal.

Atrakcyjność jest uzależniona od tego co aktualnie macie na sobie założone, jakim autem jeździcie oraz od wyglądu fizycznego, czyli poziom mięśni oraz tłuszczu. Drogie fryzury oraz tatuaże również podnoszą atrakcyjność. Im droższe rzeczy będziecie na siebie zakładać oraz im lepszym autem będziecie jeździć, tym Wasza atrakcyjność będzie rosnąć. Jest kilka sposobów na zrobienie tego trofeum, jednak zdecydowanie najprostszym jest po prostu kupienie drogich rzeczy w jednym z salonów jak Victim czy Didier Sachs. Następnie robicie sobie jakiś bardzo drogi fryz u jednego z fryzjerów w mieście Las Venturas. Na koniec będziecie musieli znaleźć jeden ze sportowych samochodów, który mocno podnosi atrakcyjność, czyli: Banshee, ZR-350, Elegy, itd. Pamiętajcie również, że zebranie wszystkich Ostryg również lekko podnosi poziom Atrakcyjności.

W razie problemów, można skorzystać z bardzo prostego glitcha, który działa do dzisiaj:

 1. Udajecie się do jednego ze sklepów z drogą odzieżą (Victim lub Didier Sachs) i kupcie jeden bardzo drogi przedmiot (np. kurtkę lub koszulę).
 2. Znajdźcie przy okazji jeden ze sportowych samochodów i schowajcie go w garażu. Samochody, które podnoszą atrakcyjność to: Alpha, Banshee, Blade, Buffalo, Bullet, Cheetah, Comet, Elegy, Euros, Feltzer, Flash, Hermes, Huntley, Jester, Merit, Premier, Remington, Sentinel, Slamvan, Stretch, Sultan, Super GT, Tahoma, Uranus, Washington, Windsor oraz ZR 350.
 3. Po schowaniu auta, wejdźcie do domu i przejdźcie do szafy, gdzie możecie zmieniać ubrania.
 4. Ściągnijcie teraz drogą kurtkę, którą kupiliście przed chwilą i zapiszcie zmiany (nie ma znaczenia czy ją zdejmiecie czy zmienicie na inny ciuch).
 5. Załóżcie ponownie drogą kurtkę i zapiszcie zmiany.
 6. Za każdy założeniem, będzie Wam rósł poziom Atrakcyjności (przytrzymajcie , aby sprawdzić aktualny poziom). Gdy dojdziecie do 50%, wyjdźcie z domu i wsiądźcie do sportowego samochodu, który macie w garażu.
 7. Po wejściu do niego, trofeum powinno Wam wpaść, jako że samochód daje kolejne 50%.

 

zloto Pracowity gangster / Ain’t Nothing But a G Thing 50
Posiadaj wszystkie tereny gangów, nieruchomości i 1 000 000 $. / Own all gang warfare turfs, properties and have $1,000,000.

Tereny gangów – będziecie je mogli przejmować po ukończeniu misji fabularnego „Doberman” dla Sweeta. Każdy teren przejmujecie w ten sam sposób, musicie zabić 3 członków gangu w obrębie danego terytorium. Po zabiciu, pojawi się informacja, że rozpoczęliście wojnę gangów i będziecie musieli odeprzeć 3 fale przeciwników. Po każdej fali, w jednym z miejsc na ulicy będzie pojawiać się serduszko i kamizelka. Jeśli przeciwnicy nie pojawiają się na danym terytorium, to pokręćcie się tam dłużej, albo odjedźcie dalej i wróćcie. Nie przejmujcie tych terenów od razu jak się tylko pojawią, ponieważ w późniejszych misjach nastąpi całkowity reset tego co przejęliście, dlatego na początku nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy. Tereny zalecam zacząć przejmować dopiero pod sam koniec gry, kiedy Sweet wyjdzie z więzienia i będzie od Was wymagał przejęcia większej ilości terenów, aby odpalić ostatnią misję. Przejmujcie tereny aż nie wbijecie maksymalnego poziomu Szacunku, po czym Sweet do Was zadzwoni, że jest gotowy. Zróbcie od razu ostatnią misję, a następnie wbijcie pozostałe rzeczy, aby osiągnąć 100% ukończenia gry. Dzięki temu odblokujecie nieskończoną amunicję, która znacząco ułatwi Wam przejmowanie pozostałych dzielnic. Idealnym narzędziem do tego jest minigun, którego możecie znaleźć jedynie w kilku miejscach w grze (najszybszym miejscem jest początek mostu kolejowego w San Fierro, zaraz nad lotniskiem, będziecie potrzebować helikoptera, aby się tam dostać). Tereny do przejęcia znajdują się tylko i wyłącznie w obrębie Los Santos, każdy przejęty teren zmienia kolor na jasno zielony, dlatego zawsze upewniajcie się, że macie wszystko przejęte. Jest kilka bardzo małych terenów, które można pominąć przez przypadek.

Minigun będzie na górze, musicie tam wlecieć helikopterem.

 

Nieruchomości + 1,000,000$ – na wszystkie nieruchomości będziecie potrzebować dokładnie 1,044,000$. Kasa nie powinna być problemem dla Was, szczególnie gdy skorzystacie ze sposobu opisane w trofeum braz Jakie są szanse / What are the Odds. Pamiętajcie tylko, żeby dostać trofeum musicie spełniać wszystkie warunki w tym samym momencie, czyli musicie mieć przejęte wszystkie tereny, zakupione wszystkie nieruchomości oraz minimum 1,000,000$ na koncie. Wszystkich nieruchomości jest bardzo dużo i są oznaczone na mapie ikonką zielonego domku . Musicie również zakupić nieruchomości, które pojawią się w trakcie misji fabularnych (sklep z zabawkami ZERO RC, salon samochody Wang Cars czy lotnisko Verdant Meadows, itd.) Jest tego sporo, a całą listę wymaganych posiadłości zamieszczam poniżej. Jeśli czegoś Wam brakuje, upewnijcie się na mapie, że nie został Wam jakiś zielony domek do zakupienia.

Lista wymaganych posiadłości do trofeum:

Los Santos:

 • Jefferson – 10,000$
 • El Corona – 10,000$
 • Verona Beach – 10,000$
 • Willowfield – 10,000$
 • Santa Maria Beach – 30,000$
 • Mulholland – 120,000$

Tereny wiejskie:

 • Blueberry – 10,000$
 • Palomino Creek – 35,000$
 • Dillimore – 40,000$
 • Flint County Farm – 100,000$
 • Angel Pine House – 20,000$

San Fierro:

 • Chinatown House – 20,000$
 • Doherty House – 20,000$
 • Parasido House – 20,000$
 • Hashbury House – 40,000$
 • Calton Heights – 100,000$
 • Vank Hoff Park Hotel Suite – 50,000$

Tereny wiejskie / pustynne:

 • El Quebrados – 20,000$
 • Tierra Robada – 20,000$
 • Fort Carson – 30,000$

Las Venturas

 • Creek – 10,000$
 • Rockshore West – 20,000$
 • Redsands West – 30,000$
 • Whitewood Estates – 30,000$
 • Prickle Pine – 50,000$
 • Old Venturas Strip Hotel Suite – 6,000$
 • Pirate’s Suite – 6,000$
 • Camel Toe Suite – 6,000$
 • Clown’s Pocket Suite- 6,000$

Przedsiębiorstwa (odblokują się wraz z progresem w fabule):

 • Zero RC – 30,000$
 • Wang Cars – 50,000$
 • Verdant Meadows Airstrip – 80,000$

 

zloto Maksiarz / Remastered 100
Osiągnij 100% poziomu ukończenia gry. / Earn 100% completion.

100% w San Andreas to wymagające zadanie, ale najważniejsze jest to, że nie można tutaj niczego pominąć (poza trofeami związanymi bezpośrednio z kilkoma misjami fabularnymi, które opisane są powyżej)! Wszystko możecie zrobić w dowolnym momencie, a przejście gry nie spowoduje, że czegoś nie będzie się dało zrobić (tak jak to miało miejsce w GTA III). Dlatego też sami możecie decydować na co aktualnie macie ochotę i co chcecie zrobić. Najwięcej czasu zajmą Wam zdecydowanie znajdźki, które warto robić od razu, jak tylko odblokujecie kolejne miasta, żeby mieć je z głowy. Przypominam również, że gra daje możliwość wbicia 110%, które nie są już wymagane do platyny. Musicie jednak uważać na to co robicie, ponieważ część aktywności będzie podnosić poziom procentów, ale nie są one wliczane w podstawowe 100% (np. wyjątkowe skoki czy misje z włamywaniem się do domów). Sporo graczy narzekało, że nie wpada im trofeum pomimo, że mają 100%, dlatego musicie pamiętać co robicie, a najlepiej jechać wg listy poniżej.

 

100% w GTA San Andreas

Misje główne

Wprowadzenie:

 • In the Beginning / Początki
 • Big Smoke
 • Sweet & Kendl / Sweet i Kendl

Ryder:

 •  Ryder / Ryder
 •  Home Invasion / Domowa Inwazja
 • Catalyst / Katalizator
 • Robbing Uncle Sam / Okradanie Wuja Sama

Sweet:
(Część misji będzie dostępna dopiero pod koniec gry)

 • Tagging Up Turf / Znakowanie terenu
 • Cleaning the Hood / Czyszczenie osiedla
 • Drive-Thru / Przejażdżka
 • Nines and AKs / Dziewiątki i kałachy
 • Drive-By / Przelotówa
 • Sweet’s Girl / Dziewczyna Sweeta
 • Cesar Vialpando / Cesar Vialpando
 • Doberman / Doberman
 • Los Sepulcros / Los Sepulcros
 • Reuniting the Families / Jednoczenie rodzin
 • The Green Sabre / Zielone Sabre
 • Beat Down on B Dup / Z wizytą u B Dupa
 • Grove 4 Life / Na zawsze Grove
 • Los Desperados / Los Desperados
 • End of the Line / Koniec kolejki

Big Smoke:

 • OG Loc / OG Loc
 • Running Dog / Łap zająca
 • Wrong Side of the Tracks / Po złej stronie torów
 • Just Business / To tylko biznes

Cesar Vialpando:
(Część misji będzie powiązana z Triadami)

 • High Stakes, Low Rider / Wysoka stawka, lowridery
 • King in Exile / Król na wygnaniu
 • Wu Zi Mu / Wu Zi Mu
 • Farewell, My Love… / Żegnaj miłości moja…
 • Photo Opportunity / Fotograficzna okazja
 • Jizzy / Jizzy
 • Pier 69 / Klub Pier 69

OG Loc:

 • Life’s a Beach / Plaża, dzika plaża
 • Madd Dogg’s Rhymes / Madd Dogg (misja związana z pomijalnym trofeum braz Zabójca / Assassin)
 • Management Issues / Na menedżerskim szczeblu
 • House Party / Domowy melanż

C.R.A.S.H.:
(Misje będą pojawiać się w różnych momentach fabuły)

 • Burning Desire / Płonące pożądanie
 • Gray Imports / Import
 • Badlands / Złe ziemie
 • 555 We Tip / 555 „Uprzejmie donoszę”
 • Snail Trail / Tropem pismaka
 • Misappropriation / Defraudacja
 • High Noon / W samo południe

Catalina:

 • First Date / Pierwsza randka
 • First Base / Pierwsza baza
 • Gone Courting / Miłosne igraszki
 • Made in Heaven / Jak w niebie
 • Tanker Commander / Kierowca cysterny
 • Local Liquor Store / Lokalny sklep monopolowy
 • Against All Odds / Przeciw wszystkiemu
 • Small Town Bank / Prowincjonalny bank

The Truth:
(Ostatnie dwie misje pojawią się dopiero jak zakupicie lotnisko)

 • Body Harvest / Krwawe żniwa
 • Are You Going to San Fierro? / Wybierasz się do San Fierro?
 • Black Project / Czarny Projekt (misja związana z pomijalnym trofeum zloto Wszystkich nas nie powstrzymają / They Can’t Stop All of Us)
 • Green Goo / Zielona maź

CJ:
(Misje będą pojawiać się w różnych momentach fabuły)

 • Wear Flowers in Your Hair / Noś kwiaty we włosach
 • Ice Cold Killa / Z zimną krwią
 • Riot / Zamieszki

Kendl Johnson:

 • Deconstruction / Demolka

Jizzy B.:

 • Jizzy / Jizzy
 • T-Bone Mendez / T-Bone Mendez
 • Mike Toreno / Mike Toreno (misja związana z pomijalnym trofeum braz Komu potrzebne wskazówki? / Who Needs Directions?)
 • Outrider / Straż przednia

Wu Zi Mu:
(Ostatnia misja pojawi się dopiero w Las Venturas)

 • Mountain Cloud Boys / Mountain Cloud Boys
 • Ran Fa Li / Ran Fa Li
 • Lure / Przynęta
 • Amphibious Assault / Wodny szturm
 • The Da Nang Thang / Da Nang Thang
 • Toreno’s Last Flight / Ostatni lot Toreno
 • Yay Ka-Boom-Boom / Krak bum-bum

Mike Toreno:
(Misje będą pojawiać się w różnych momentach fabuły)

 • Monster / Potwór
 • Highjack / Przejęcie
 • Interdiction / Zrzut
 • Verdant Meadows / Verdant Meadows
 • Learning to Fly / Nauka latania (musicie wbić minimum brązowe medale we wszystkich testach)
 • N.O.E. / N.O.E.
 • Stowaway / Szmugler
 • Vertical Bird / Pionowzlot
 • Home Coming / Powrót do domu

Triady:

 • Fender Ketchup / Ketchup na zderzaku
 • Explosive Situation / Wybuchowa sprawa
 • You’ve Had Your Chips / Masz swoje żetony
 • Don Peyote / Don Peyote
 • Fish in a Barrel / Ryba w beczce
 • A Home in the Hills / Dom na wzgórzach
 • Architectural Espionage / Szpiegostwo architektoniczne
 • Key to Her Heart / Klucz do jej serca
 • Dam and Blast / Tama i wybuch
 • Cop Wheels / Policyjne koła
 • Up, Up and Away! / W górę!
 • Breaking the Bank at Caligula’s / Rozbijanie banku u Caliguli

Mafia:

 • Intensive Care / Intensywana opieka
 • The Meat Business / Biznes mięsny
 • Freefall / Swobodne lądowanie
 • Saint Mark’s Bistro / Bistro Saint Mark’s

Madd Dogg:

 • Madd Dogg / Madd Dogg
 • Cut Throat Business / Ostra rywalizacja

 

Misje poboczne

Misje związane z przedsiębiorstwami:

 • Kurier w sklepie Roboi’s Food Mart – wsiąść na rower przed sklepem (market znajdziecie w Los Santos, w dzielnicach Commerce oraz Mulholland)
 • Kurier w sklepie Hippy Shopper – wsiąść na motocykl przed sklepem (market znajdziecie w San Fierro, w dzielnicach Hashbury oraz Queens)
 • Kurier w restauracji Burger Shot – wsiąść na skuter przed restauracją (restauracje znajdziecie w Las Venturas, w dzielnicy Redsands East)
 • Transport samochodowy – musicie wykonać 8 misji
 • Misje w kamieniołomie – musicie wykonać 7 misji
 • Misja parkingowego – ukończyć 5 poziom (aktywność odblokuje się po ukończeniu misji „555 We Tip / 555 „Uprzejmie donoszę””)
 • ZERO RC (musicie kupić jego sklep z zabawkami RC):
  • Air Raid / Powietrzny rajd
  • Supply Lines… / Linie zaopatrzeniowe…
  • New Model Army / Miniaturowa armia
 • Wang Cars (musicie kupić salon samochodowy)
  • Zeroing In / Namierzanie
  • Test Drive / Jazda próbna
  • Customs Fast Track / Cynk na cło
  • Puncture Wounds / Rany kłute

Wyścigi:

 • Turniej wyścigowy „Mały Meksyk” w Los Santos – musicie zająć wszędzie 1 miejsce
  • Little Loop / Mała pętla
  • Backroad Wanderer / Miłośnik bezdroży
  • City Circuit / Wyścig po mieście
  • Vinewood / Vinewood
  • Freeway / Autostrada
  • Into The Country / Na wieś
 • Turniej wyścigowy „Śródmieście” w San Fierro – musicie zająć wszędzie 1 miejsce
  • Dirtbike Danger / Krosowe ryzyko
  • Bandito County / Terenowy Bandito
  • Go-Go Karting / Go-Go Karting
  • San Fierro Fastlane / Szybkie San Fierro
  • San Fierro Hills / Wzgórza San Fierro
  • Country Endurance / Wiejskie bezdroża
 • Turniej wyścigowy „Baza załadunkowa” w Las Venturas – musicie zająć wszędzie 1 miejsce
  • SF to LV / Z SF do LV
  • Dam Rider / Po tamie
  • Desert Tricks / Pustynne sztuczki
  • LV Ringroad / Pierścień LV
 • Turniej wyścigowy „Lotnisko” w Las Venturas – musicie zająć wszędzie 1 miejsce
  • World War Ace / As wojny światowej
  • Barnstorming / Objazdówka
  • Military Service / Służba wojskowa
  • Chopper Checkpoint / Punkt kontrolny helikopterów
  • Whirly Bird Waypoint / Wirujący ptaszek
  • Heli Hell / Helipiekło

Stadiony:
(Zawody „Dirt Track / Tor terenowy” oraz „Kickstart / Zapłon” pojawiają się na tym samym stadionie w Las Venturas o różnych dniach)

 • 8-Track / Tor 8-ka – zajmij 1 miejsce
 • Blood Bowl / Blood Bowl – ukończ pierwszy etap
 • Dirt Track / Tor terenowy – zajmij 1 miejsce
 • Kickstart / Zapłon – zdobądź minimum 26 punktów

Wyzwania pojazdami:
(Wyzwania dokładnie opisałem w trofeum braz Mocno, mocniej / Bike or Biker)

 • Wyzwanie BMX
 • Wyzwanie NRG
 • Wyzwanie Góry Chiliad

Misje pojazdami:

 • Straż pożarna – ukończyć 12 poziom
 • Sanitariusz – ukończyć 12 poziom
 • Patrolowe – ukończyć 12 poziom
 • Taksówka – rozwieźć 50 pasażerów
 • Sutenerstwo – ukończyć 10 poziom – misja pojawi się obok Klubu Pier 69 w San Fierro, po wejściu do samochodu Broadway
 • Przewozowa – ukończyć 2 poziom – musicie wsiąść do pociągu jako kierowca i zatrzymywać się na peronach (maksymalna prędkość zanim się pociąg wywróci do 47)

Szkoły:
(Wszystkie testy na złoty medal znajdziecie w opisie trofeum srebro Szkoła się skończyła / School’s Out)

 • Szkoła Nauki Jazdy Samochodami (San Fierro) – musicie zdobyć minimum brązowe medale w każdym teście
 • Szkoła Nauki Jazdy Motocyklami (Las Venturas) – musicie zdobyć minimum brązowe medale w każdym teście
 • Szkoła Nauki Latania (lotnisko na zachód od Las Venturas) – musicie zdobyć minimum brązowe medale w każdym teście
 • Szkoła Nauki Pływania (na północ od San Fierro) – musicie zdobyć minimum brązowe medale w każdym teście

Inne:

 • Eksport/Import – znajdźcie wszystkie samochody z 3 list (dokładny opis w trofeum srebro Legalny interes / A Legitimate Business)
 • Strzelnica w Ammu-Nation – musicie ukończyć wyzwania 4 broniami (pistolet, pistolet maszynowy, strzelba, karabin)

 

Znajdźki

 • Zamaluj 100 Tagów w Los Santos
 • Zrób 50 Zdjęć w San Fierro
 • Znajdź 50 Podków w Las Venturas
 • Znajdź 50 Ostryg na całej mapie

Poniżej wstawiam filmiki ze wszystkimi znajdźkami, które są wymagane do 100%.

TAGI

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

 

ZDJĘCIA

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

 

 

PODKOWY

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

 

OSTRYGI

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

Pozostałe

 • Kupić 24 posiadłości
 • Kupić 5 mieszkań w Hotelach
 • Nauczyć się nowych ruchów w 3 siłowniach (Los Santos, San Fierro oraz Las Venturas)
 • Zdobyć 35% progresu na randkach z Millie Perkins – nie zabijajcie jej, inaczej możecie tego nie zrobić!

 

Nagrody za 100%

 • 1,000,000$,
 • Nieskończona amunicja,
 • Podwójna odporność pojazdu, w którym akurat siedzi CJ,
 • Odrzutowiec Hydra na dachu domu Sweeta,
 • Czołg Rhino obok domu CJ’a, pod mostem.

 

110% w GTA San Andreas

Poniższa lista nie jest wymagana do 100% oraz do platyny. Są to dodatkowe rzeczy, które można w grze robić, ale nie są wliczane do podstawowych 100%. Robienie tych rzeczy nie wpływa na podstawową listę i robicie je tylko i wyłącznie dla siebie. Nie można nimi zastąpić rzeczy z podstawowej listy 100%, nawet jeśli zrobliście coś wczesniej to i tak nie ma to znaczenia.

Misje

 • Misje związane z włamywaniem – musicie zdobyć więcej niż 10,000$
 • Kurier Loco Syndicate oraz Kasa Big Smoke’a – co jakiś czas będzie dzwonił do Was Ceaser, że akurat szmuglują kasę i można ją przejąć
 • Zaliczenie złotych medali we wszystkich szkołach
 • Stadion: Kickstart / Zapłon – zdobyć 61 punktów
 • Stadion: Blood Bowl – zaliczenie wszystkich 6 etapów

Sport

 • Beat The Cock / Pokonaj Koguta! – ukończyć oba triathlony (jeden zaczyna się na plaży Santa Maria Beach w Los Santos, drugi na plaży Fisher’s Lagoon w Palomino Creek)
 • Zagrać w Bilard
 • Zagrać w Koszykówkę
 • Skorzystać z każdego sprzętu w siłowni – bieżnia, rowerek, ławeczka, hantle

 

Mini-gry

 • Wyzwanie lowriderów
 • Taniec (w nocnych klubach)
 • Beefy Baron / Nadziany koleś – mini-gra na zapleczu sklepu ZERO RC (po zrobieniu wszystkich misji fabularnych)
 • Gry na automatach (można je znaleźć w barach, nocnych klubach, sklepach 24/7) – Go Go Space Monkey, Let’s Get Ready to Bumble, Duality, They Crawled from Uranus
 • Gry hazardowe – wyścigi konne w Inside Track, Koło fortuny, ruletka, blackjack, video poker i jednoręki bandyta

 

Inne

 • Wykonać 70 wyjątkowych skoków
 • Kupić wszystkie ubrania w sklepach Binco, Sub Urban, Zip, Pro-Laps, Victim oraz Didier Sachs
 • Przejąć wszystkie terytoria gangów w Los Santos
 • Zdobyć 100% progresu z wszystkimi 6 dziewczynami
 • Wymaksować umiejętności: Stamina, Płuca, Jazda samochodem, Latanie, Jazda motocyklem, Jazda na rowerze, Hazard
 • Wymaksować Mięśnie, Szacunek oraz Atrakcyjność
 • Wbić poziom Zabójcy na wszystkich broniach (Pistolet, Pistolet z tłumikiem, Desert Eagle, Strzelba, Obrzyn, Strzelba bojowa, Pistolet maszynowy, SMG, AK-47, M4)
 • Wbić rangę przestępcy „Król San Andreas”
 • Posiadać 999,999,999$

 

braz Znowu to samo / …Here we go again 25
Rozpocznij nową grę po zdobyciu 100% w innej zapisanej rozgrywce. / Start a new game after getting 100% on a save file.

Po zrobieniu 100% na dowolnym zapisie, musicie w opcjach zacząć całkowicie nową grę. Nie stracicie poprzedniego zapisu, nadpisać się może jedynie automatyczny zapis. Po obejrzeniu intra (można przeskoczyć) powinno Wam wpaść trofuem.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.