RAGE 2 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

6 czerwca 2019
9

Postaw mi kawę na buycoffee.to

RAGE  powraca w zupełnie odmienionym stylu. Trofea są wręcz banalnie proste, nie powinniście mieć z niczym większego problemu. Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę na początku gry, aby potem nie tracić niepotrzebnie czas na szukanie i powtarzanie pewnych elementów. Całość spokojnie można ogarnąć w około 30 godzin, także RAGE 2 jest rajem dla prawdziwych łowców.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x17 x24
 • Liczba trofeów offline: Wszystkie
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: Oficjalnie brak, jednak zwróćcie uwagę na trofea związane z zabijaniem
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 30 – 40 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • UWAGA! Nim w ogóle zaczniecie grę, zwróćcie uwagę na pucharki związane z zabijaniem w konkretny sposób, szczególnie przeczytajcie opis do pucharków takich jak:
  • srebro Zabójczy zjazd / Zipper
  • srebro Zmiażdżony / Crushed
  • srebro Elitarne zbirobójstwo / Goon De-leet
  • srebro Kapitalna dekapitacja / Off With Their Heads
 • Sporą ilość pucharów związanych z zabijaniem (i nie tylko) możecie łatwo zrobić na arenie Monster Bash TV. Jest ona dostępna non-stop, nawet po ukończeniu gry i można używać pełnego zakresu umiejętności jak i broni, a co najważniejsze, nie braknie Wam tutaj przeciwników. Jedyny minus jest taki, że pojawiają się tu tylko i wyłącznie mutanty.
 • Na początku gry polecam również lecieć główną fabułę u 3 głównych postaci, do momentu aż nie odblokujecie drzewek projektów u każdej z nich (dość szybko można to zrobić).
 • Gdy już będziecie mieć odblokowane projekty to warto skupić się na kilku ulepszeniach, które pomogą w dalszej grze:
  • Lily Prowley (Vineland) – co prawda Lily zobaczymy tylko i wyłącznie na początku gry, ale jej drzewko musicie uzupełnić jako pierwsze, ponieważ są to podstawowe umiejętności potrzebne do dalszej gry.
  • John Marshall  (Gunbarrel) – drzewko „Zabij i Zniszcz / Kill & Destroy” – na początku przydaje się zwiększona ilość amunicji do każdej broni, reszta wg uznania,
  • Loosum Hagar (Wellspring) – drzewko „Przejmij i Kontroluj / Capture & Control” – skupcie się najpierw na ulepszeniach związanych ze zwiększoną ilością znalezionych rzeczy w skrzynkach oraz za sprzedawanie złomu,
  • Dr Kvasir (Lagooney) – drzewko „Znajdź i Odzyskaj / Search & Recover” – tutaj koniecznie wybieracie pokazywanie ukrytych skrzynek, datapadów oraz dronów szpiegowskich na kompasie, jeśli Was stać to Arki również się przydadzą,
 • Każdą broń można ulepszać. Na początku mocno zalecam ulepszanie Karabinu Szturmowego oraz Strzelby. Są to bronie, z których będziecie korzystać najczęściej i warto je mieć zrobione na maksa. Jeśli mogę doradzić, to polecam ulepszenia takie jak: Szybkie przeładowanie, Pociski przeciwpancerne, a reszta jak uważacie.
 • Jak już zaczniecie czyszczenie miejscówek to zwróćcie uwagę czy nie słychać charakterystycznego głosu drona szpiegowskiego. Na początku pewnie nie ogarniecie go w chaosie, ale z czasem go poznacie. Jak tylko zobaczycie drona (siedzą na ścianach budynków, albo pod daszkami) to od razu go rozwalcie, ponieważ jeśli będziecie w niego celować zbyt długo (jego czujka zrobi się czerwona) to Wam ucieknie do innego miejsca. Jeśli tak się stanie to wtedy od razu ładujecie ostatni auto-zapis i staracie się go rozwalić!
 • Polecam również jak najszybciej wbić 7 level u Dr Kvasir’a. Dzięki temu otrzymacie latającego drona „Ikar / Icarus”, dzięki któremu szybko dotrzecie w każde miejsce na mapie.
 • Od samego początku macie dostęp do całej mapy, dlatego też warto od razu znaleźć wszystkie duże Arki z umiejętnościami oraz broniami. Nie ma sensu męczyć się z podstawowymi broniami i brakiem skilli, skoro można to robić znacznie szybciej i przede wszystkim zabawniej. Mapa z wszystkimi Arkami znajduje się opisie pucharka braz Noe na wypasie / A Noah Lot.
 • Większość pucharów i tak wpadnie Wam sama, nawet tych trudniejszych, jednak starajcie się śledzić czego Wam brakuje, a przede wszystkim jakich zabić danym stylem potrzebujecie jeszcze. Chodzi o to, że jak wyczyścicie mapę to pozostaje raptem kilka miejsc, w których znajdują się przeciwnicy. Wyczyszczona miejscówka pozostaje już wyczyszczona na zawsze. Zdarzają się przypadki, że w niektórych miejscach spotkacie ponownie przeciwników, ale jest to losowa sprawa.
 • W losowych miejscach traficie na sklepik Pana Magoo, który sprzedaje cheaty. Tak, dobrze czytacie. Ostrzegam, że wszelkie cheaty dezaktywują możliwość wbijania pucharów, więc służą tylko i wyłącznie do zabawy. Jedyny cheat, który nie dezaktywuje pucharów to ten podwajający ilość zbieranego feltrytu przez 4 godziny. Każdy cheat możecie włączyć/wyłączyć w opcjach gry.
 • Na mapie często będą pojawiać się meteoryty feltrytu. Są to miejsca, w których będziecie mogli zdobyć sporą ilość tego surowca. Zostawcie sobie te lokacje do momentu aż nie kupicie w/w kodu, który podwaja zdobywaną ilość przez 4 godziny. Dzięki temu zdobędziecie go tyle, że nie będziecie się musieli już o niego martwić do końca gry. Jeśli chodzi o kasę to nie powinniście mieć z nią problemów jeśli regularnie czyścicie wszystkie miejscówki na mapie. Innym dobrym sposobem na hajs jest odstawianie znalezionych samochodów do garażu w mieście (a przy tym wykupić perk zwiększający kasę za oddany samochód). W przypadku przedmiotów do ulepszenia to możecie je co prawda kupować u handlarzy, ale kosztują one bardzo dużo. Najlepiej po prostu czyścić kolejne lokacje i zdobywać je normalną metodą.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Wykonujecie główne zadania u 3 bohaterów, aby odblokować drzewka projektów.

Jest to Wasze główne zadanie na początku gry, nie przejmujcie żadnych punktów na mapie, nie czyście melin zbirów, itd. Po prostu róbcie główne misje do momentu aż nie będziecie mieć odblokowanych wszystkich drzewek projektów. Drzewka odblokują się już po kilku pierwszych misjach, także nie potrwa to długo. Każda postać znajduje się w głównych miastach, więc ze znalezieniem nie powinniście mieć problemu. John Marshall znajduje się w pierwszym mieście jakie napotkacie, czyli Gunbarrel. Loosum Hagar znajdziecie w największym mieście, czyli Wellspring, które znajduje się troszkę na zachód od centralnego punktu mapy. Dr Kvasir ma swoją własną miejscówkę na bagnach, jednak zanim tam traficie będziecie musieli udać się na miasta Lagooney, które znajduje się na bagnach i tam trzeba pogadać z gościem Mo Rummy (obok tablicy z zadaniami). On Wam wskaże kolejny punkt na mapie, gdzie znajdziecie doktora.

Poniżej mapka z lokacjami głównych miast, gdzie znajdziecie naszych bohaterów:

Mapka z lokacjami miast oraz głównych postaci.

 

KROK #2 – Odkrywacie wszystkie możliwe Arki, aby mieć umiejętności oraz bronie.

Arki są rozsiane po całej mapie. Wyglądają jakby duża satelita spadła z kosmosu. By odkryć daną umiejętność bądź broń musicie do niej wejść i wykonać tutorial odnośnie broni bądź umiejętności. Po zrobieniu samouczka, będziecie posiadaczem tego po co przyszliście. Arki na początku nie są zaznaczone na mapie. Możecie grać normalnie, rozmawiać z NPC w miastach, czytać datapady i w końcu ktoś lub coś Wam je zaznaczy. Jednak znacznie szybciej będzie po prostu samemu udać się w dane miejsce. Na miejscu zawsze są jacyś przeciwnicy, a im bardziej na północ tym trudniej. Jednak nawet z podstawowymi umiejętnościami powinniście dać sobie bez problemu rady przy odbijaniu Arki.

Poniżej daje filmik oraz mapkę ze wszystkimi lokacjami Ark:

Podręczna mapa Ark:

Mapa ze wszystkimi Arkami (kliknij, aby powiększyć).

 

KROK #3 – Czyścicie miejscówki oraz skupiacie się na pucharach związanych z zabijaniem.

Tak jak pisałem na początku wskazówek, skupiacie się teraz na czyszczeniu każdej napotkanej miejscówki, a przy tym robicie wszelkie możliwe pucharki z danym stylem zabijania. Już na samym początku traficie do miejscówki Hard Top, w której będziecie mogli bardzo łatwo zrobić pucharek srebro Zabójczy zjazd / Zipper. Poczytajcie najpierw opisy pucharków, żeby czegoś nie przeoczyć, albo nie wyczyścić za szybko miejscówki, w której można zrobić dany pucharek. We wstępnych wskazówkach wyszczególniłem trofea, na które warto zwrócić uwagę na samym początku.

 

KROK #4 – Kończycie fabułę i robicie resztę pucharków (znajdźki, niszczenie pojazdów, itd.)

Po wyczyszczeniu większości miejscówek i zrobieniu pucharków związanych z zabijaniem, możecie spokojnie skupić się na fabule. Po jej skończeniu wrócicie z powrotem na pustkowia, także bez strachu, będziecie mogli spokojnie dokończyć wszystko co Wam zostało, czyli zapewne znajdźki oraz puchary związane z pojazdami.

 

Poradnik:

platyna Postpostapokaliptyczny wzór do naśladowania / Post-Post-Apocalyptic Poster Child
Zdobądź wszystkie pozostałe trofea. / Collect all other trophies

Bardzo prosta platyna, na najpopularniejszym serwisie związanym z trofeami posiada już 20% wbicia, także jeśli ktokolwiek będzie miał z nią problemy to musi poważnie się nas sobą zastanowić. 😛

 

srebro Wydajność / Efficiency GS: 30
Zabij karabinem szturmowym 5 wrogów z rzędu, bez przeładowywania. / Use the Assault Rifle to kill 5 enemies in a row without reloading

Karabin szturmowy otrzymamy na samym początku gry, jest to kolejna broń, którą dostaniecie zaraz po pistolecie. Najlepsze jest to, że jest to praktycznie najlepsza broń w grze, z której będziecie korzystać przez 90% czasu, dlatego warto też ulepszać ją jako pierwszą. Do zrobienia tego pucharu na pewno przydadzą się ulepszenia takie jak: Pociski przeciwpancerne, większy magazynek, oraz ostatnie ulepszenie, które zwraca naboje prosto do magazynka za zabicie przeciwnika.

Pucharek można zrobić w dowolnym momencie i w dowolnej miejscówce. Musicie po prostu zabić 5 przeciwników bez przeładowywania i zmieniania broni. Najlepiej zrobić to w lokacji, gdzie znajdują się zbiry/goons, ponieważ większość z nich nie posiada pancerzy oraz hełmów, dzięki czemu można ich eliminować bardzo prosto. Wystarczy celować w głowę i powinni padać bo 1 celnym strzale, więc naboi macie pod dostatkiem. Nie zalecam używania Przesteru, ponieważ naboje uciekają tutaj bardzo szybko. Mi osobiście udało się zrobić ten pucharek podczas jednej z misji fabularnych, w zamkniętym pomieszczeniu gdzie było sporo zbirów.

Jeśli macie problem w jakiejś lokacji, to możecie skorzystać ze sposobu „save & load”, czyli zapisujecie grę przed daną lokacją i jeśli nie uda Wam się wbić pucharku to po prostu ładujecie zapis i próbujecie ponownie.

 

braz Rozładowanie / Unloaded GS: 15
Korzystając z karabinu szturmowego, wystrzel w 16 sekund co najmniej 70 pocisków. / Shoot 70 bullets within 16 seconds using the Assault Rifle

Do zrobienia tego pucharku będziecie potrzebować 1 z 2 ulepszeń Karabinu Szturmowego, czyli:

 • Szybkie przeładowanie
 • Większy magazynek

Jest to pierwszy poziom ulepszeń, także nie będziecie musieli nawet wydawać sporej ilości feltrytu. Jeśli macie którekolwiek z tych ulepszeń to chyba więcej nie muszę już Wam tłumaczyć. Po prostu walicie aż nie opróżnicie całego magazynka (hue hue), przeładowujecie i jedziecie dalej. Strzelajcie tak do momentu aż nie wpadnie Wam pucharek. Możecie również użyć Przesteru, gdzie Karabin strzela znacznie szybciej. Mimo wszystko nie zwracajcie nawet na niego uwagi, ponieważ wpadnie sam przy czyszczeniu kolejnej lokacji.

 

braz Strzelanie do rzutków / Skeet Shooting GS: 15
Traf breneką ze strzelby wroga wyrzuconego w powietrze. / Hit an airborne enemy with the Shotgun’s Slug Shot

Breneka bądź Slug Shot to po prostu alternatywny strzał strzelby. Najpierw musicie wycelować przytrzymując , a potem strzelić . Strzelba wali jednym dużym pociskiem, który ma znacznie większy zasięg niż normalny strzał. Jak można się domyślić, musicie trafić tym strzałem przeciwnika, który akurat jest w powietrzu. Można to również zrobić podczas włączonego Przesteru. Normalnie pucharek byłby dość trudny do wbicia, ponieważ rzadko kiedy można znaleźć przeciwnika, który akurat skądś zeskakuje.

Z pomocą przychodzą nam nasze umiejętności. Mamy kilka opcji do wyboru, żeby podbić przeciwnika w powietrze, jednak zdecydowanie najlepszym z nich jest umiejętność  Vortex / Wir (). Wystarczy rzucić „kulkę grawitacyjną” obok jakiegoś przeciwnika, poczekać aż uniesie go w powietrze i możecie sobie spokojnie oddać strzał. Inną opcją jest perk do Przesteru, który podbija przeciwników, gdy wjedziemy w nich wślizgiem. Jednak osobiście polecam metodę z Vortexem, znacznie łatwiejsza i można ją zrobić dosłownie wszędzie.

Filmik:

Informacje o lokalizacji arki, gdzie możecie znaleźć wymaganą umiejętność bądź broń umieściłem w opisie pucharku braz Noe na wypasie / A Noah Lot.

 

srebro Hiperekspres / Hyper-Express GS: 30
Zabij 2 przeciwników tym samym wystrzałem z hiperdziałka. / Kill 2 enemies with the same shot using the Hyper-Cannon

Hyper-Cannon czy Hiperdziałko to coś w rodzaju snajperki, tyle że bez lunety. Jest to precyzyjna broń, która strzela jedną wiązką o dalekim zasięgu. Jej zaletą jest możliwość penetracji kilku przeciwników jednocześnie (bez sprośnych myśli). Oczywiście pucharek możecie zrobić gdziekolwiek tylko nadarzy się Wam okazja. Wystarczy wycelować, naładować strzał i odpowiednio wymierzyć, aby wiązka przeszła przez minimum 2 przeciwników i mamy to. 

Osobiście zrobiłem to we wcześniej przejętej już miejscówce, a dokładnie to w pierwszym miejscu, gdzie rozwalamy wieżę strażniczą. Po powrocie do tego miejsca znajdują się w nim zbiry. Dwóch z nich powinno siedzieć na daszku, idealnie obok siebie. Wystarczy tylko znaleźć dogodne miejsce, wymierzyć i zgarnąć trofeum. W przypadku, gdyby nie było nikogo w tym miejscu, to spróbujcie pokręcić się po okolicy i wrócić raz na jakiś czas, czasami gra po prostu umieszcza przeciwników w losowych przejętych już lokacjach. Na poniższym filmiku przedstawiam Wam jak udało mi się to zrobić.

Filmik:

Informacje o lokalizacji arki, gdzie możecie znaleźć wymaganą umiejętność bądź broń umieściłem w opisie pucharku braz Noe na wypasie / A Noah Lot.

 

srebro Postmodernistyczny Picasso / Postmodern Picasso GS: 30
Zabij łącznie 200 przeciwników za pomocą wyrzutni rakiet. / Rupture a total of 200 enemies using the Rocket Launcher

Wstępnie pucharek wydaje się dość trudny, ponieważ mamy małą ilość rakiet w magazynku (około 20), a czasami ciężko znaleźć amunicję do niej. Na szczęście jest bardzo prosty patent, dzięki któremu pucharek zrobicie bez większego problemu. Z pomocą przychodzi arena Monster Bash TV (obok Gunbarrel). Przed wejściem już na samą arenę znajdziecie tablicę z jedną przypiętą kartką. Znajdują się na niej 3 wyzwania, a dokładnie to:

 • Normalne wyzwanie – używacie wszystkich swoich broni oraz umiejętności, nic nie zostaje zmienione.
 • Śmiglik & Pistolet – dostęp macie tylko i wyłącznie do Śmiglika/Wingstick oraz Pistoletu.
 • Rakietnica – dostajecie tylko i wyłącznie rakietnicę, ale za to z nieskończoną amunicją.

Chyba nie muszę mówić, które wyzwanie macie wybrać? Po wybraniu 3 wyzwania z rakietnicą zaczynacie zabijać wszystko co tylko zobaczycie na swojej drodze. Warto również wykupić perk, który zwiększa szybkość przeładowania broni po rozsadzeniu przeciwnika. Uważajcie jedynie na dystans, ponieważ areny są dość małe i przeważnie będziecie zadawać sami sobie obrażenia od wybuchów.

Lokalizacja areny MBTV.

 

zloto Przesterowany przester / Overly driven GS: 45
Osiągnij mnożnik przesteru równy 10. / Reach an Overdrive multiplier of 10

Przester/Overdrive to nasza super-umiejętność. Dostaniemy ją na początku gry, gdy będzie nas uczyła podstaw. Ogólnie to zwiększa siłę oraz szybkość naszych broni oraz umiejętności na krótki okres czasu. Można ulepszać Przester poprzez perki w projektach oraz nanotryty.

Zasada działania przesteru jest banalnie prosta. Mamy mnożnik, który można nabić do x10. Nabijamy go poprzez zabijanie kolejnych przeciwników, a im wyższy nasz mnożnik tym Przester szybciej się odnawia. Jednak jeśli przez jakiś czas nikogo nie zabijemy to mnożnik spada do 0, także trzeba się uwijać. Można również wykupić perki, dzięki którym przester będzie można dodatkowo wydłużać poprzez zbieranie feltrytu z poległych przeciwników. Nie zaskoczę chyba nikogo jak powiem, że do wbicia trofeum musicie po prostu nabić mnożnik do x10, nie ważne czy to podczas działania Przesteru czy nie. Mnożnik widać w lewej dolnej części ekranu.

Osiągnięcie zrobicie w każdym miejscu, gdzie jest większa ilość przeciwników. Pucharek na 100% wpadnie Wam sam i to szybciej niż myślicie. Jeśli chcecie zrobić go jak najszybciej to zdecydowanie polecam Gniazda Mutantów, te które znajdują się pod ziemią są najlepsze, ponieważ mają małą przestrzeń i sporą ilość przeciwników. Gniazda mają to do siebie, że mutanty pojawiają się non-stop, aż nie zniszczycie wszystkich embrionów czy tam kokonów, także można używać tego typu miejscówek również do innych pucharków w razie czego. W każdym razie, w późniejszym etapie gry będziecie już takimi koksami, że praktycznie w każdej miejscówce będziecie osiągać mnożnik x10, także możecie spokojnie grać i nie martwić się o to wyzwanie, pomimo że jest złote.

Mój filmik, gdzie pokazuję jak można to szybko zrobić w gnieździe mutantów bez konieczności posiadania wszystkich umiejętności czy broni:

 

braz TO SIĘ NAZYWA FURIA / THIS IS RAGE GS: 15
Zabij 10 przeciwników ciosem z odskoku. / Use Dash Strike kick to kill 10 enemies

Dash/Odskok poznacie również na samym początku gry, w ramach swego rodzaju tutoriala. Bardzo przydatna umiejętność przez resztę, która pomaga w wielu cięższych sytuacjach. Używamy jej poprzez pojedyncze wciśnięcie przycisku . Podobnie jak resztę umiejętności, można ją rozwijać w menu Nanotrytów.

Skoro o rozwoju umiejętności mowa, to do zdobycia tego dzbanka potrzebny będzie dodatkowe ulepszenie Dasha / Odskoku, a dokładnie „Cios z Odskoku”. Ulepszenie pozwala na mocniejsze uderzenie z melee, zaraz po użyciu Odskoku. Czyli używacie skilla na i zaraz po tym wciskacie będąc przy przeciwniku. Powinniście go kopnąć, albo mocno uderzyć, po czym przeciwnik padnie albo rozleci się na kawałki. Jeśli przeciwnik będzie dalej żył to po prostu powtarzacie. Osiągnięcie można zrobić w dowolnym miejscu, ale jak zwykle polecam Gniazda Mutantów, albo arenę Monster Bash TV, w tych miejscach nigdy Wam nie zabraknie przeciwników.

Ulepszenie Odskoku wymagane do zrobienia trofeum.

 

braz Zarąbiście! / Come on and Slam! GS: 15
Zmiażdż 50 przeciwników rąbnięciem. / Crush 50 enemies using Slam

Rąbnięcie / Slam musicie znaleźć sami w jednej z Ark rozsianych po mapie. Wymagana umiejętność znajduje się w Arce o nazwie „Arka w Ziemiobliźnie”. Znajdziecie ją mniej więcej w centralnym punkcie mapy, na wschód od miasta Wellspring. Poniżej wstawiam podręczną mapę ze wszystkimi lokacjami Ark, więc nie powinno być problemu z jej znalezieniem.

Mapa z lokacjami wszystkich Ark.

Gdy już zdobędziecie umiejętność to na pewno nauczyliście się jej używać. Wystarczy wcisnąć , aby postać uderzyła łapą w ziemię i zabiła wszystkich dookoła. Z im wyższej odległości dokonacie uderzenia tym będzie ono potężniejsze, dlatego warto zawsze się wybić nim użyjecie Rąbnięcia. Umiejętność posiada również przydatne ulepszenia, w które warto zainwestować, jak chociażby mała czarna dziura, która ściąga Wam wszystkich przeciwników w miejsce uderzenia, albo większa fala uderzeniowa. W każdym razie, musicie zabić 50 przeciwników przy pomocy tego skilla. Dzbanek wpadnie sam, jako że ten skill jest chyba jednym z najlepszych i najczęściej używanych. Jeśli jednak chcecie jak najszybciej wbić pucharek to standardowo polecam Gniazda Mutantów, albo arenę Monster Bash TV.

 

srebro Pseudoautopsja / Pseudo Post-Mortem GS: 30
Zabij 3 przeciwników w 10 sekund po przywróceniu całego zdrowia za pomocą defibrylacji. / Kill 3 enemies within 10 seconds after restoring all health with the Defibrillation

Defibrylacja to kolejna umiejętność, którą będziecie musieli sami znaleźć w jednej z Ark. Tym razem udamy się do „Arki w Zatoce Kanionu”, która znajduje się zaraz przy granicy pomiędzy lokacjami Kręte Kaniony oraz Przerwany Trakt. W odróżnieniu od pozostałych umiejętności, ta aktywuje się automatycznie, gdy tylko umrzemy (raz na 5 minut, z perkami na 4 bądź 3 minuty). Musimy wykonać sekwencję wciskania przycisków w podanej kolejności na ekranie. Trzeba również ulepszyć umiejętność, żeby mieć 4 pola do defibrylacji, tylko w ten sposób uleczycie pełne zdrowie. Bardzo przydatne ulepszenie do tego pucharku to pole rażenia po udanym wskrzeszeniu, dzięki niemu pucharek może Wam wpaść prosto po defibrylacji, bez konieczności oddawania strzału. Nie zróbcie tego błędu podczas defibrylacji co ja i nie spamujcie przycisku od razu jak się tylko pojawi na ekranie. Przycisk można nacisnąć wtedy, gdy zrobi się kolorowy w danym polu. Zrozumiecie jak zagracie.

Mapa z lokacjami wszystkich Ark.

Zadanie najlepiej wykonać na arenie Monster Bash TV, która znajduje się zaraz obok miasta Gunbarrel. Uruchamiacie arenę z dowolnym zestawem wyzwań, ale polecam Normalny poziom, żeby mieć dostęp do wszystkich broni. Musicie teraz chwilę pograć, przynajmniej do momentu aż na arenie nie będzie minimum 3 przeciwników. Gdy w końcu będzie tyle ile trzeba to podkładacie się i umieracie. Musicie teraz wykonać pełną sekwencję 4 przycisków (trzeba ulepszyć umiejętność), aby otrzymać 100% zdrowia. Po udanym wskrzeszeniu możecie zacząć rzeźnię. Mutanty na arenie padają praktycznie na hita, więc nie powinno być problemu z ich wybiciem. Walicie do momentu aż nie zobaczycie pucharka na ekranie.

Poniżej filmik:

 

srebro Kapitalna dekapitacja / Off With Their Heads GS: 30
Zabij łącznie 100 przeciwników trafieniem w głowę za pomocą śmiglika. / Headshot a total of 100 enemies using the Wingstick

Trofeum, które zapewne będziecie robić jako jedne z ostatnich. Głównie z powodu dużej ilości wymaganych zabić no i trzeba zawsze zabić trafieniem w głowę. Normalnie jest to dość trudne, jednak z poniższym poradnikiem powinno być ok.

Przede wszystkim musicie posiadać Śmiglik / Wingstick, dostaniecie go na samym początku w ramach tutoriala. Kolejna ważna rzecz to odblokować drzewko projektów u Loosum Hagar (Wellspring). W tym drzewku znajdziecie kilka ważnych ulepszeń do Śmiglika, ale najważniejsze z nich to automatyczne namierzanie po przytrzymaniu . Warto również wykupić ulepszenia Śmiglika u handlarzy w miastach. Posiada on 5 poziomów ulepszeń, więc musicie pochodzić trochę po miastach i handlarzach, żeby kupić wszystkie. Pamiętajcie również o handlarzu, który podróżuje samochodem, on też ma różne ulepszenia. Każdy handlarz sprzedaje po jednym ulepszeniu danego przedmiotu. Gdy już będziecie mieć wszystko gotowe, czyli wykupione ulepszenia, a przede wszystkim auto-namierzanie to pora przejść do prawidłowej części opisu.

Zabicia rzutem w głowę możecie tak naprawdę zrobić w dowolnym miejscu i używać metody „save & load”, czyli znajdujcie interesującą Was lokację, robicie ręczny zapis, zabijacie ilu możecie i ładujecie poprzedni zapis. Osobiście polecam robić to przy Meteorytach Feltrytowych , ewentualnie na arenie Monster Bash TV. Jednak to nie wszystko, ponieważ gdy będziecie używać auto-namierzania, to celownik domyślnie ustawia się na klatkę piersiową. Musicie mocno podnieść celownik ekranu (prawie, że patrzeć w niebo), do momentu aż nie zrobi się charakterystyczny łuk. Następnie rzucacie i śmiglik powinien spokojnie od góry uderzyć w głowę i zabić delikwenta.

Poniżej mój filmik:

Jeśli będziecie farmić pucharek to zalecam robić to na Zbirach / Goons, żeby od razu robić progres do trofeum srebro Elitarne zbirobójstwo / Goon De-leet. 

 

braz Wybuchowe zakończenie / Explosive Ending GS: 15
Zabij przeciwnika wybuchem drona z wieżyczką. / Kill an enemy with a Turret Drone explosion

Nie wiem dlaczego, ale przez całą grę nigdzie nie mogłem znaleźć luźno leżących dronów. O ile śmigliki oraz granaty leżały wszędzie, tak drony nigdzie. Jedyna możliwość ich pozyskania to bezpośredni zakup u handlarzy bądź crafting (wymagane ulepszenia od handlarzy). Do samego osiągnięcia potrzebne są wszystkie ulepszenia Drona, ponieważ dopiero ostatnie ulepszenie daje wybuch po jego zniszczeniu. Dlatego musicie przejść się po wszystkich handlarzach w miastach oraz złapać handlarza w samochodzie i kupić wszystkie ulepszenia do drona.

Po zakupie ostatniego ulepszenia i rzecz jasna nabyciu/zbudowaniu kilku dronów, pora przejść do sedna. Wybieracie sobie drona jako bron rzucana () i szukacie miejsca, z kilkoma przeciwnikami, najlepiej mutantami ponieważ podchodzą pod samego drona. Klasycznie polecam Gniazda Mutantów bądź arenę Monster Bash TV, ponieważ mutantów Ci tutaj pod dostatkiem. Wystarczy teraz tylko rzucić drona (jeden wystarczy) na środek i odsunąć się. Przeciwnicy powinni skupić się na nim i będą próbować go zniszczyć. Jak tylko im się to uda to dron wybuchnie i zabije wszystkich w pobliżu, a Wy zgarniecie kolejny wazon.

Filmik:

 

srebro Zabójczy zjazd / Zipper GS: 30
Zabij 13 przeciwników podczas korzystania z tyrolek. / Kill 13 enemies while riding ziplines

UWAGA! Pucharek można bardzo łatwo pominąć, ponieważ lokacji z tyrolkami jest bardzo mało, a po przejęciu miejscówki, przeciwnicy już się tam nie pojawią.

Na samym początku gry, jedna z pierwszych miejscówek do jakich traficie nazywa się Dach / Hard Top. To właśnie tutaj bardzo szybko i sprawnie zrobicie wymagane zabicia z tyrolki. Możecie zostawić sobie tę lokacje na później, albo po prostu zrobić od razu i mieć z głowy. Jeśli jednak już przejęliście tę miejscówkę to zalecałbym po prostu zacząć grę od nowa. Daleko nie ma, a nie znalazłem innego również łatwego miejsca.

Przede wszystkim, nim w ogóle zaczniecie to koniecznie musicie zrobić ręczny zapis! Następnie wskakujecie na tyrolkę i zabijacie gościa, który stoi zaraz na jej drugim końcu. Musi pojawić się ikonką czerwonej trupiej czaszki jak jeszcze jesteście na tyrolce. Jeśli go nie zabijecie to możecie spróbować ponownie. Czasami zlecą się przeciwnicy i można zrobić kilka zabić. Jak już nie będziecie mieć do kogo strzelać to po prostu przywracacie zapis i powtarzacie całą czynność do momentu aż nie wpadnie Wam dzbanuszek.

Filmik do pomocy:

 

srebro Im większy wróg, tym większy huk / The Bigger They Are… GS: 30
Zabij 7 miażdżycieli Abadonu. / Kill 7 Abadon Mutant Crushers

UWAGA! Jedna lokacja z 2 miażdżycielami jednocześnie („Melina D i D”) to jedyna lokacja, w której możecie zrobić trofeum srebroZmiażdżony / Crushed. Uważajcie, żeby nie zrobić jej normalnie przez przypadek.

Miażdżyciele to potężne mutanty, które występuje bardziej w roli bossów. Niestety ich ubicie jest banalnie proste, więc z bossami mają tylko rozmiar wspólny. Na mapie ich lokacje oznaczone są taką ikonką: Całkowicie jest 5 takich ikonek na mapie, ponieważ w jednej znajdują się 2 miażdżyciele. Dodatkowo, jednego ubijecie podczas misji fabularnej, więc macie równe 7. Jest jeszcze metoda na ubijanie miażdżycieli w otwartym świecie, są 2 lokacje w których mogą losowo się pojawić, a dokładnie to: krater na południowy-wschód od miasta Gunbarrel oraz krater na południowy-zachód od miasta Wellspring.

Do ubicia ich nie potrzebujecie żadnych specjalnych metod, po prostu używajcie często uniku, żeby nie trafił Was czymś i walcie z czego popadnie. Zauważyłem, że najlepiej sprawdza się na nich Działko Pulsacyjne. Niektóre sztuki będą mieć dodatkowo pancerz, dlatego musicie strzelać w elementy, które ma odkryte, bo jeśli dobrze pamiętam to pancerza nie da się im zniszczyć.

Poniżej daje filmik ze wszystkimi lokacjami, w których występuje gwarantowany miażdżyciel:

Oraz mapka:

Mapa miejscówek z miażdżycielami + 2 losowe w otwartym świecie.

 

srebro Gorący ziemniak / Hot Potato GS: 30
Odbij granat wroga. / Reflect an enemy’s grenade

Jak sam opis mówi, musimy odbić granat, który rzucił do nas przeciwnik. Granaty są zawsze oznaczone ikonką na ekranie, także nie trudno ich nie zauważyć.

Do wykonania zadania będziemy potrzebować przede wszystkim odblokowanego drzewka projektów u Johna Marshalla (Gunbarrel). Następnie interesują Was ulepszenia po prawej stronie, czyli Serw Granatem. Macie 3 stopnie tego ulepszenia i tak naprawdę wystarczy Wam pierwsze, jednak wymaga ono trochę zachodu. Najlepiej jest nazbierać trochę punktów projektowych, żeby móc kupić ostatnie ulepszenie, które automatycznie odrzuca granat do nadawcy po jego uderzeniu.

Jak już macie kupione co trzeba to szukacie teraz jakiejkolwiek lokalizacji ze Zbirami / Goons, ponieważ oni najczęściej rzucają granaty (chociaż wieśniaki na bagnach również często rzucają). Osobiście zrobiłem to wyzwanie w jednej z początkowych lokalizacji Gazcatraz. Jest tam sporo przeciwników i nie trudno o to, żeby któryś rzucił do nas granat. Gdy tak się stanie i zobaczycie ikonkę na ekranie, to szybko do niego podbiegacie i wciskacie . Granat powinien polecieć z powrotem do zbira i go zabić. Po takim zabiegu wiadomo czego się spodziewać.

Filmik z moim sposobem:

 

srebro Elitarne zbirobójstwo / Goon De-leet GS: 30
Zabij 1337 zbirów. / Kill 1337 Goons

UWAGA! Pucharek można pominąć jeśli przejmiecie wszystkie miejscówki ze zbirami! Będziecie musieli zaczynać grę od nowa, jeśli już tak zrobiliście (licznik zostaje na szczęście).

Zbiry / Goons to pierwszy rodzaj przeciwników na jaki traficie w grze. Mają charakterystyczny wygląd, czyli kolorowe włosy, pofarbowane gęby, itd. Poniżej daje fotkę, jakby ktoś dalej nie ogarniał.

Poszukiwana / Poszukiwany Zbir 🙂

Zakazane mordy…

Najlepszym sposobem jest po prostu zostawienie sobie jakiejś większej miejscówki ze zbirami na sam koniec, gdy będziecie już koksami. Ewentualnie można też szukać ich przy Meteorytach Feltrytowych, jednak jest tam raptem parę sztuk i nawet z metodą na zapis i ładowanie potrwa to wieki. Osobiście polecam miejscówki takie jak Gazcatraz (blisko granicy pierwszego rejonu), albo Stiltown (mniej więcej centralny punkt mapy). Po wybraniu już sobie miejsca, udajecie się w pobliże i robicie ręczny zapis! Teraz wpadacie i czyścicie całą miejscówkę, sposób rzeźni pozostawiam już Wam. Gdy wyczyścicie całą lokację to ładujecie poprzedni zapis i powtarzacie całość do momentu aż nie zdobędziecie osiągnięcia. Statystki w grze lubią pokazywać błędną liczbę, także nie sugerujcie się nimi.

Filmik jak wykonuję powyższą metodę w miejscówce Stiltown:

 

srebro A kuku! / Peek-a-boo GS: 30
Zabij korzystającego z technologii maskowania żołnierza Ukrytych. / Kill a cloaked Shrouded enemy

Żołnierze Ukrytych / Shrouded pojawiają się w różnych miejscach, jednak ich głównym rejonem jest pustynia w lewej dolnej części mapy. Każda miejscówka w tamtym rejonie posiada głównie żołnierzy Ukrytych. Bardzo często będziecie ich też spotykać podczas misji fabularnych, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pucharek Wam wpadnie sam.

Osobiście zdobyłem ten pucharek w innej lokacji, jednak zasada działania jest ta sama. Żołnierz korzystający z technologii maskowania charakteryzuje się tym, że posiada miecz zamiast broni palnej i często robi się niewidzialny. Jak go zobaczycie to poczekajcie aż zrobi się niewidzialny i dopiero potem go zabijcie. Możecie go zabić zaraz po tym jak się pojawi ponownie, sam tak zrobiłem i dostałem pucharek, także nie musi to być stricte zabicie, gdy jest niewidzialny.

Filmik:

 

srebro Wróg mojego wroga / The Enemy Of My Enemy GS: 30
Zabij przeciwnika, który próbuje zabić przeciwnika. / Kill an enemy that is trying to kill an enemy

Prawdopodobnie jeden z pierwszych pucharów jaki Wam wpadnie i nawet nie będziecie wiedzieć za co. Jak sam opis mówi, musicie zabić przeciwnika, który walczy z innym przeciwnikiem.

Już na samym początku, w pierwszym rejonie, bardzo często przy drodze napotkacie walki. Jeśli usłyszycie wybuchy i odgłos strzałów to wiadomo, że 2 frakcje walczą ze sobą. Nie trzeba się jednak stresować, przeważnie jest to raptem kilku przeciwników. Wystarczy wpaść między nich i wybić wszystkich. Pucharek wpadnie zaraz po tym, albo nawet jeszcze w trakcie sieczki. W przypadku, gdy przy drogach nic się nie dzieje to wyjdźcie z pojazdu (jeśli go używacie) i pochodźcie chwilę po okolicy na nogach. Przeważnie gra nie nadąża z załadowaniem niektórych elementów i po prostu trzeba dać jej trochę czasu.

Filmik:

 

srebro Jak feniks w popiołach / Bytesize Takedown GS: 30
Zniszcz 128 pojazdów, prowadząc feniksa. / Destroy 128 Vehicles while driving the Phoenix

Feniks / Phoenix to nasz podstawowy samochód i jedyny, który można ulepszać. Mamy możliwość korzystania z podstawowych działek, wyrzutni rakiet, działka większego kalibru oraz moździerz. Niestety, amunicja nie jest nieskończona, ale za to bardzo tania do kupienia u handlarza w każdym warsztacie. Polecam również zainwestować we wzmocnione pancerze, dzięki temu nie będziecie musieli non-stop ręcznie naprawiać samochodu po walce.

Szybka metoda na ten pucharek (i w sumie jedyna tak naprawdę) to konwoje. Możecie zakupić ulepszenie, które będzie cały czas pokazywać na mapie wszystkie dostępne konwoje. Oznaczone są taką ikonką: Zalecam całkowite rozbicie konwoju, łącznie z liderem, ponieważ jest za niego kasa oraz sporo części samochodowych do ulepszania naszej fury. Po zniszczeniu lidera szukacie na mapie kolejnego konwoju, najlepiej szukać takich blisko miast, żeby móc się szybko przenieść w razie czego. W opisie pucharku braz Przystanek na żądanie / Gonevoy wrzuciłem walkę z losowym konwojem jeśli jesteście zainteresowani.

 

braz Przystanek na żądanie / Gonevoy GS: 15
Załatw 1 przywódcę konwoju. / Take down 1 Convoy Leader

Konwoje poruszają się po głównych drogach i póki co w grze są tylko 2 rodzaje liderów (coś w rodzaju bossa konwoju). Możecie zakupić sobie dodatkowe ulepszenie, które będzie pokazywało konwoje na mapie (). Do wbicia trofika wystarczy rozwalić jednego lidera konwoju. Jednak zanim to zrobicie będziecie musieli się pozbyć jego obstawy, ale nie ma z tym większego problemu. Przydatne ulepszenia naszego głównego pojazdu to: wzmocniony pancerz, fala uderzeniowa pod oraz rzecz jasna reszta arsenału.

Mi osobiście najlepiej korzystało się z podstawowego działka, głównie dlatego, że ma sporo amunicji i tak naprawdę radzi sobie z każdym przeciwnikiem. By zniszczyć samego lidera musicie go najpierw osłabić. W obu przypadkach, na jego bokach będą pokazywać się słabe punkty, celownik powinien Wam je sam namierzyć. Po ich zniszczeniu, na tyle pojazdu pojawi się słaby punkt, który po zniszczeniu zada liderowi mocne obrażenia. Powtarzacie tą czynność kilka razy i po sprawie, lider leży w rowie.

Zamieszczam również filmik, gdzie rozwalam obu liderów dostępnych w grze:

 

srebro Zmiażdżony / Crushed GS: 30
Zabij miażdżyciela Abadonu za pomocą feniksa. / Kill an Abadon Mutant Crusher with the Phoenix

UWAGA! Pucharek można nie tyle pominąć co po prostu wydłużyć sobie czas jego robienia. Jeśli wyczyścicie wszystkie miejscówki z miażdżycieli to pozostaną Wam tylko i wyłącznie 2 lokacje w otwartym świecie, w których mogą się pojawić. Trzeba po prostu wtedy jeździć tam i z powrotem i patrzeć czy się nie pojawił potworek.

Zdecydowanie polecam miejscówkę „Melina D i D”, która znajduje się w północnym obszarze mapy. Można tam spokojnie wjechać samochodem, a na miejscu mamy 2 miażdżycieli. Oczywiście możecie strzelać cały czas bezpośrednio z samochodu, jednak proponuję postawić samochód troszkę dalej, zmiękczyć obu miażdżycieli przy pomocy naszych broni, a potem tylko dobić bronią z samochodu. Chodzi tylko i wyłącznie o zabicie za pomocą Feniksa.

Poniżej mapa ze wszystkimi lokacjami miażdżycieli:

Melina D i D znajduje się w lokacji najbardziej wysuniętej na północ.

Filmik pokazujący dojazd samochodem do miejscówki oraz samo wykończenie przy pomocy Feniksa:

 

braz Ile fabryka dała / On The Limit GS: 15
Jadąc raptorem, utrzymaj maksymalną prędkość przez 10 sekund. / Maintain top speed for 10 seconds with the Raptor

Raptor to motocykl, który otrzymamy dopiero po wbiciu 10 poziomu u Loosum Hagar (Wellspring). Poziom u niej wbijacie poprzez przejmowanie i niszczenie wszystkiego co oznaczone żółtą ikonką.

Gdy już wbijecie u niej 10 poziom i odblokujecie możliwość przyzwania Raptora, to pora przejść do wykonania trofeum. Jest kilka głównych i w miarę prostych dróg, na których można jechać przez 10 sekund bez jakichkolwiek przeszkód. Ja wybrałem tą po wschodniej stronie mapy, gdzie początek zaczyna się na rozwalonym moście/autostradzie. Innym dobrym miejscem może być pustynia, w lewym dolnym rogu mapy. Wystarczy przyzwać Raptora z menu i jechać cały czas przed siebie. Możecie się wspomagać dopalaczem, ale najważniejsze to nie wytracać podstawowej prędkości, gdy osiągniemy maksimum. Jest tu kilka zakrętów i musicie na nie uważać, ale cała droga nie powinna sprawić nikomu problemu. Jeśli po drodze jest jakaś blokada, to warto ją najpierw przejąć, żeby nie było później problemu.

Filmik:

 

braz Ponad 9 000 / Over 9000 GS: 15
Przejedź ponad 9 000 metrów. / Drive over 9000 meters

Pucharek wpadnie Wam sam podczas normalnego grania. Zapewne będzie to jeden z pierwszych jakie wpadną Wam w ogóle. Nie ma sensu się nawet rozpisywać, wystarczy „jeździć i obserwować” 🙂

 

srebro Odlot / Hangtime GS: 15
Przeskocz ponad 100 metrów, prowadząc pojazd naziemny. / Jump over 100 meters with a ground vehicle

W otwartym świecie jest wiele skoczni, jedne mniejsze inne większe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pucharek zrobicie nawet się o niego nie starając.

Innym bardzo dobrym miejscem jest misja fabularna w postaci wyścigu na Rozdartych Równinach. Jest tutaj kilka skoczni, a jedna dość długa, która praktycznie gwarantuje Wam zdobycie tego trofeum. Gdybyście chcieli zobaczyć mój przejazd i zapoznać się z trasą to zapraszam do opisu pucharku poniżej, srebro Na kwasie / Acid House. 

 

srebro Na kwasie / Acid House GS: 30
Ukończ wyścig na Rozdartych Równinach z czasem poniżej 3:03. / Complete the Torn Plains Race under 3:03

Wyścig jest częścią misji fabularnej u Loosum Hagar (Wellspring), praktycznie jedna z pierwszych. Musicie się tam udać i wygrać, żeby pchnąć fabułę do przodu, jednak żeby wbić pucharek to musicie zrobić czas poniżej 3:03. Nie jest to trudne, jednak samochód czasami żyje własnym życie i często zamiast skręcać pojedziecie na skały. Warto wspomagać się również dopalaczem oraz używać ręcznego w zakrętach. W pewnym momencie opanujecie coś w rodzaju driftu, gdzie używacie ręcznego, aby wejść w poślizg, a potem odpalacie dopalacz i pokonujecie zakręt najszybszym możliwym sposobem.

Poniżej zamieszczam filmik, na którym możecie zobaczyć mój przejazd oraz wyżej opisane metody:

 

braz Rozchwianie / Off Balance GS: 15
Zrzuć 19 motocyklistów z ich maszyn dzięki uniowi feniksa. / Knock 19 bikers off their bikes with the Phoenix’s Dodge

Tak jak w przypadku poprzednich pucharków związanych z rozwałką samochodem, tutaj również najlepszym i najszybszym sposobem na zrobienie tego wyzwania są konwoje . Przy każdym konwoju, gdy do niego dojedziecie, w pierwszym rzędzie będą jechać motocykle. Nie strzelajcie do nich! Wystarczy ustawić się z jego boku, wcisnąć + kierunek i samochód zrobi mocne uderzenie w daną stronę, a przy tym rozwali motocykl. Jeśli chcecie to możecie rozwalić od razu cały konwój, nie trwa to długo, a profity są warte kilku minut zachodu. W przeciwnym wypadku wystarczy po prostu rozwalić motocykle, wrócić do miasta i szukać kolejnego konwoju.

Poglądowy obrazek, który przedstawia tą jakże prostą metodę na zrzucanie motocyklistów:

Podjeżdżacie obok, robicie unik w prawo lub lewo i zrzucacie motocyklistę.

 

srebro Łyżką po łapkach / Dozing GS: 30
Zgarnij przeciwnika spycharką kołową. / Scoop up an enemy with the Dumper Truck

Dość podchwytliwy pucharek, ponieważ pewnie większość z Was pewnie próbowała po prostu rozjechać przeciwnika przy pomocy spycharki i nie dostawała trofeum, sam do takich osób należę. Musiałem się trochę naszukać i naczytać zanim odkryłem co dokładnie trzeba tutaj zrobić.

Przede wszystkim musicie znaleźć spycharkę i zawieźć ją sobie do głównego miasta, żeby móc ją przywołać w dowolnym momencie (oczywiście możecie próbować i bez tego, ale jak ktoś Wam ją rozwali to strata czasu tylko). Pojazd znajduje się raptem w kilku lokacjach na mapie, jedną z nich jest blokada mostu, blisko granicy z pierwszym rejonem. Poniżej wstawiam zdjęcie lokacji spycharki, aby każdy mógł ją sobie zaklepać w mieście.

Lokacja spycharki:

W tym miejscu znajdziecie spycharkę.

No dobra, gdy już będziecie mieć spycharkę pora na pucharek. Głównym zadaniem wrzucić przeciwnika na łyżkę naszej spycharki. Nie chodzi o zabicie nią, ani o przejechanie go. Po prostu musicie wrzucić ciało na łyżkę i ją podnieść. Można to zrobić w dowolnej lokacji, ale rzecz jasna zalecam jakąś bardziej otwartą, żeby móc manewrować spycharką. Następnie zabijacie wszystkich tak, aby zostało jak najwięcej ciał, najlepiej strzałami w głowę. Wybieracie sobie jedno ciało, podjeżdżacie spycharką blisko niego i strzelbą strzelacie w ciało, aby wrzucić je na łyżkę. Tak, dobrze czytacie, strzelbą po prostu przesuwacie ciało na łyżkę. Możecie też próbować przepychać spycharką ciało pod ścianę i podnosić łyżkę, ale metoda ze strzelbą wydaje się najlepsza póki co. Gdy już ciało będzie na łyżce, to włazicie do spycharki i podnosicie łychę.

Poniżej filmik, który przedstawia cały zawiły proces:

 

braz Zbir zbirowi zbirem / Goon Fire GS: 15
Wysadź w powietrze zbira za pomocą czołgu bumer. / Blow up a Goon with the Goon tank Booma

Bumer / Booma to czołg zbirów, charakteryzuje się kolorowym malowaniem i często stoi przy miejscówkach, w których jeszcze znajdują się Zbiry. Jedną z takich miejscówek jest chociażby „Yeoman Growery”, pierwsza miejscówka na północ od głównego miasta Gunbarrel. Poniżej wstawiam zdjęcie z lokacją czołgu. Po jego zdobyciu, koniecznie zawieźcie go sobie do miasta, żeby móc go przywołać w dowolnym momencie. Oczywiście, możecie od razu do niego wsiąść i przy pomocy jego broni, rozwalić okolicznych Zbirów. Pucharek wpadnie zaraz po rozsadzeniu pierwszego przeciwnika. Pamiętajcie, że trzeba zabić Zbira, czyli tych gości z umalowanymi gębami i włosami.

Lokacja czołgu Bumer / Booma:

Miejsce czołgu Zbirów.

Filmik:

 

braz Strażnik / The Ranger GS: 10
Wypełnij misję „Strażnik”. / Complete mission: The Ranger

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Zaciemnienie / Blackout GS: 10
Wypełnij misję „Zaciemnienie”. / Complete mission: Blackout

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Sygnał / The Signal GS: 15
Wypełnij misję „Sygnał”. / Complete mission: The Signal

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Gwiazda pustkowi / Wasteland Celebrity GS: 15
Wypełnij misję „Gwiazda pustkowi”. / Complete mission: Wasteland Celebrity

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Pod powierzchnią / Beneath the Surface GS: 15
Wypełnij misję „Pod powierzchnią”. / Complete mission: Beneath the Surface

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Kontrola lotów / Ground Control GS: 15
Wypełnij misję „Kontrola lotów”. / Complete mission: Ground Control

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Crossover / Double Cross GS: 15
Wypełnij misję „Crossover”. / Complete mission: Double Cross

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Projekt Sztylet / Project Dagger GS: 15
Wypełnij misję „Projekt Sztylet”. / Complete mission: Project Dagger

Misja fabularna, nie do pominięcia.

 

braz Noe na wypasie / A Noah Lot GS: 15
Zalicz 5 ark. / Complete 5 Arks

Arki to te duże klocki, które spadły z kosmosu i zawierają w sobie nowe umiejętności oraz bronie. Znalezienie wszystkich umiejętności oraz broni jest wręcz kluczowe przy dalszej rozgrywce, ponieważ bardzo pomaga przy rozwalaniu kolejnych fal przeciwników. Arki pokazują się na mapie dopiero jak się do niej zbliżycie, albo przeczytacie o jakiejś w datapadzie. Ich ikonka wygląda tak: . Jest również kilka Ark związanych z fabułą, ale ich nie będę wymieniać. Poniżej wstawiam mapkę z lokacjami wszystkich Ark + krótki filmik. Wystarczy udać się do każdego miejsca, wejść do Arki, wykonać tutorial na broń lub umiejętność i po sprawie.

Poniżej daje filmik oraz mapkę ze wszystkimi lokacjami Ark:

Podręczna mapa Ark:

Mapa ze wszystkimi Arkami (kliknij, aby powiększyć).

 

srebro Balonowy nałóg / Can’t Stop Pop GS: 30
Zestrzel 17 balonów. / Pop 17 Balloons

Balony to jeden z dwóch rodzajów znajdziek w grze. Pojawiają się losowo na kompasie oraz mapie i mamy dość mały przedział czasu, żeby go rozwalić. Jeśli oddalimy się zbyt daleko to również zniknie. Zasada jest jedna, jeśli pojawi się balon na kompasie/mapie to rzucacie wszystko i lecicie go rozwalić! Nie musicie podnosić skrzynek, nie są wymagane do zaliczenia. Balony lubią się pojawiać w miejscu, w którym dłużej przebywacie. Jeśli lecicie przy pomocy Ikara to na pewno nic się nie pojawi na mapie. Warto pobiegać po prostu po danej lokacji na nogach przez jakiś czas, jeśli nic się nie pojawi to zmieniacie lokację na inną i tak w kółko aż nie traficie 17. Najlepszym miejscem dla mnie była zdecydowanie pustynia w lewym dolnym rogu. Pojawiło mi się tutaj bardzo dużo balonów w dość krótkim czasie, ale nie jest to regułą.

Poniżej wstawiam filmik z balonami, które udało mi się ustrzelić. Wstawiam go tylko po to, żeby każdy mógł sobie mniej więcej zobaczyć lokacje gdzie się pojawiają. Nie traktujcie tego filmiku jak wyznacznika do robienia tego trofeum, ma on tylko pomóc przy zbieraniu kolejnych balonów.

Filmik:

 

zloto Maniery Maty Hari / Mata Hari Manners GS: 45
Zniszcz 30 dronów szpiegowskich. / Destroy 30 Spy Drones

Zapewne ostatnich pucharek z jakim przyjdzie się Wam zmierzyć przed otrzymaniem platyny. Musicie zniszczyć 30 dronów szpiegowskich, które rozsiane są po różnych miejscówkach. Najgorsze jest to, że dron może Wam odlecieć do innego losowego miejsca, jeśli nie zdążycie go rozwalić na czas. Zasada działania drona jest prosta. Siedzi sobie grzecznie na jakiejś zewnętrznej ścianie (nigdy w pomieszczeniach) i wydaje bardzo charakterystyczny głos. Jeśli zaczniecie w niego celować, to jego czujka zrobi się czerwona i po kilku sekundach zacznie odlatywać. Jak Wam całkowicie odleci to szybko przywracacie poprzedni zapis! Gra robi automatyczny zapis przy wejściu do każdej nowej lokacji.

Podstawowe zasady podczas szukania dronów:

 • Zakup ulepszenia w drzewku „Znajdź i Odzyskaj”, dzięki któremu będzie pokazywać odległość do drona na kompasie (niestety, jeśli coś innego jest jeszcze w pobliżu to może Was mylić),
 • Po wejściu do każdej nowej lokacji musicie się wsłuchać czy nie słychać charakterystycznego brzęczenia drona. Możecie wyciszyć muzykę w opcjach, jeśli będzie Wam przeszkadzać,
 • Jak tylko usłyszycie drona to robicie ręczny zapis!
 • W przypadku gdyby dron Wam uciekł to przywracacie właśnie ten zapis i próbujecie ponownie.
 • Drony nie pojawiają się ponownie w miejscach, w których zostały już zniszczone.

Wiele poradników sugeruje, że ilość dronów jest nieskończona. Osobiście uważam to za małe przekłamanie, ponieważ dronów jest prawdopodobnie 34 i każdy ma swoją określoną lokalizacje (przynajmniej do momentu aż nie odleci). Jeśli macie pewne informacje co do lokalizacji dronów i ich pojawiania się to piszcie w komentarzach! Tymczasem wrzucam Wam filmik z wszystkich dronów jakie udało mi się znaleźć, czyli 32 sztuki – w zupełności wystarczająca liczba do trofeum.

Filmik z miejscówkami dronów:

 

braz Trzewia zardzewiałego olbrzyma / The Bowels of a Rust Giant GS: 15
Zapuść się do wnętrza ekokapsuły na Morzu Wydm. / Venture inside the Dune Sea EcoPod

Ekokapsuły / Ecopody przypominają bardzo duże satelity, które spadły z kosmosu. By zdobyć trofeum wystarczy odkryć ich lokację, nic poza tym. Jednak warto dodać, że przy każdej ekokapsule znajdują się 3 Arkowe skrzynki. Warto je odkryć, żeby mieć dodatkowe materiały do ulepszania postaci w przyszłości, nie są jakoś wyjątkowo ukryte, powinniście sobie dać rady nawet bez ulepszonego kompasu.

Poniżej zdjęcie lokacji powyższej Ekokapsuły:

Ekokapsuła na Morzu Wydm.

 

braz Opuszczony obserwator / Forlorn Watcher GS: 15
Dotrzyj na szczyt, by dostać się do ekokapsuły na Przerwanym Trakcie. / Travel to the summit of the Broken Tract EcoPod

Poniżej zdjęcie lokacji powyższej Ekokapsuły:

Ekokapsuła na Przerwanym Trakcie.

 

braz Zatopiona nadzieja / Sunken Hope GS: 15
Odwiedź ekokapsułę na bagnach. / Visit the Wetlands EcoPod

Poniżej zdjęcie lokacji powyższej Ekokapsuły:

Ekokapsuła na bagnach.

 

braz Powrót do przeszłości / Reaching out to the Past GS: 15
Przejdź most, by dostać się do ekokapsuły w dziczy. / Traverse the bridge to the EcoPod in the Wilds

Poniżej zdjęcie lokacji powyższej Ekokapsuły:

Ekokapsuła w dziczy.

 

braz Włóczęga pustkowi / Wasteland Vagabond GS: 15
Odwiedź każdą osadę Koalicji Handlowej. / Visit every Trade Coalition settlement

Koalicja Handlowa to po prostu wszystkie główne miasta, w których znajdziecie stoiska z handlarzami u których można sprzedawać oraz kupować sprzęt, ulepszenia, amunicję, itd. Mamy 5 głównych miast, po jednym w każdej strefie (początkowo się nie liczy). Wystarczy każde odwiedzić, żeby pokazało się na mapie i tyle. Nic prostszego.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą!
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępniła Bethesda Polska.