Ratchet & Clank: Rift Apart – Poradnik do trofeów

 

Ratchet i Clank powracają, tym razem z nowymi towarzyszami, w tym Rivet. Platyna bardzo prosta, nikt nie powinien mieć z nią większych problemów, zapraszamy do korzystania z poradnika Ratchet & Clank: Rift Apart.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Ratchet & Clank: Rift Apart?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: 15 – 20 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x7 x36
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1 + kawałek w Trybie Wyzwań
 • Trofea możliwe do przeoczenia: braz Blizon zmiennym jest / Shifty Character oraz zwróćcie uwagę na braz Wyginięcie / Extinction Event
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Gra nie posiada trofeum za poziom trudności, także grajcie tak, jak Wam pasuje, możecie nawet na najłatwiejszym.
 • Pod koniec fabuły będzie Punkt bez powrotu (pokaże się informacja na ekranie), także jeśli czegoś Wam brakuje do tego momentu, to wróćcie się i to zróbcie.
 • Nawet jeśli ukończycie grę i czegoś Wam brakuje to będziecie mogli spokojnie wrócić do momentu sprzed walki z ostatnim bossem.
 • Zwróćcie uwagę na trofeum braz Wyginięcie / Extinction Event, ponieważ jako jedyne może zostać przeoczone jeśli gracie nieuważnie.
 • 2 ostatnie bronie będziecie mogli kupić dopiero w Trybie Wyzwań, który odblokuje się po przejściu gry, wystarczy dojść do Pani Zurkon i je kupić (kosztują po 1 śrubce).
 • Bronie po wbiciu 5 poziomu zmieniają swoją nazwę, piszę to na wszelki wypadek, gdyby ktoś nie mógł czegoś znaleźć.
 • Korzystając z pancerzy i ich bonusów, warto pamiętać, że nie musicie zakładać całego zestawu, aby korzystać z bonusów, pojedyncze części również dają bonus, tyle że mniejszy.
 • Złote Śrubki dają głównie dodatki kosmetyczne, dopiero jedne z ostatnich, czyli 23 oraz 24 dają kolejno Nieskończoną Amunicję oraz Nieskończone Zdrowie (można wciąż robić trofea po ich aktywacji).
 • Na mapie Ardolis znajdziecie urządzenie Mapotron, które będzie Wam pokazywać wszystkie znajdźki na mapie.
 • Ulubione bronie możecie przypisać do przycisków , wystarczy najechać na broń na kole wyboru i wcisnąć krzyżak w danym kierunku.

 

Krok po kroku:

Krok #1 – Ukończcie grę + szukajcie znajdziek

Na poglądzie każdej mapy będziecie mieli dokładnie pokazane ile znajdziek się na niej znajduje. Zawsze musicie szukać tych samych, czyli szpiegobotów oraz złotych śrubekElementy pancerza wymagane są jedynie do trofeum za założenie każdej części, także z tym bez problemu się uporacie, reszta to już wg własnego uznania (ja osobiście zbierałem wszystko). Znajdźki początkowo nie są pokazane bezpośrednio na mapie, dopiero jak bliżej do nich podejdziecie lub znajdziecie urządzenie Mapotron w etapie Ardolis. Dodatkowo w każdym etapie znajduje się jeden Misiek. Nie są one oznaczone w żaden sposób, nawet jak zbliżycie się do nich, także musicie mieć czujne oko. Gdy pierwszy raz traficie na mapę Sargasso (początek gry), zwróćcie uwagę na trofeum braz Wyginięcie / Extinction Event. Wymaga ono zabicia 5 Grunthorów (duże dinozaury). Wystarczy zabić jednego, następnie zabić się i powinien się pojawić ponownie. Niestety znikają one, gdy pójdziecie dalej z fabułą i jeśli nie zdążycie ich ubić to trzeba będzie powtarzać grę do tego momentu. Poza tym możecie grać jak Wam pasuje, ponieważ nawet po ukończeniu gry i zabiciu ostatniego bossa, będziecie mogli wrócić do momentu sprzed walki i wszystko dokończyć.

 

Krok #2 – Czyszczenie

Po ukończeniu gry powinniście mieć już wbite większość pucharków. Zapewne będzie Wam brakować tego za zakup wszystkich broni, czyli zloto Pełny arsenał / Fully Stacked. Ostatnie 2 bronie kupicie tylko i wyłącznie w Trybie Wyzwań (aktywuje się go po ukończeniu gry) u Pani Zurkon. Kosztują dosłownie po 1 śrubce. Jeśli brakuje Wam czegokolwiek innego, zawsze możecie skorzystać ze swojego głównego zapisu i dokończyć co trzeba.

 

Poradnik:

platyna Władcy wymiarów / Masters of the Multiverse
Zbierz wszystkie trofea / Collect All Trophies

Bardzo prosta i przyjemna platyna, nikt nie powinien mieć z nią problemów.

 

braz Między szczelinami / Rift Apart
Strać towarzysza w Nefarious City / Get Separated in Nefarious City

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Na tropie Troponogi / Hide 'N Seekerpede
Pokonaj Troponogę / Defeat the Seekerpede

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Dodatkowe info: Nim dojdzie do walki, najpierw będziecie musieli na ślimaku uszkodzić mu silnik, wystarczy wskoczyć na niego i po prostu w niego uderzyć. Po uderzeniu przejdziecie do strzelania, tutaj już zostawiam Wam wybór z czego skorzystacie. Po zjechaniu mu zdrowia do 50% znowu będziecie gonić na ślimaku. Uderzacie w silnik i ponownie przechodzicie do strzelania. Zjeżdżacie go do zera i po walce. Nic skomplikowanego.

Poniżej filmik z mojej walki:

 

braz Zwycięstwo! / Victory!
Ukończ wyzwanie w Bitwopleksie / Complete a Battleplex Challenge

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Dodatkowe info: Bitwopleks znajdziecie na mapie Scartsu, a dokładnie wewnątrz klubu. Aktywuje się dopiero, gdy pogadacie z barmanem (część fabuły). Na początku będziecie musieli zrobić jedno wyzwanie, które jest związane z fabułą. Możecie również zrobić resztę, szczególnie te za które dostaniecie znajdźki w postaci złotych śrubek. Srebrne i Złote wyzwania odblokujecie dopiero w późniejszym etapie fabuły (będziecie regularnie wracać do klubu). Bitwopleks to ogólnie bardzo dobry sposób na farmienie różnego rodzaju zabić oraz śrubek w późniejszym etapie. Nie polecam jednak robić rarytarium (chyba, że bardzo chcecie), ponieważ zbyt długo to zajmuje.

 

srebro Nikt mnie nie powstrzyma / Can’t Stop Me
Ukończ wyzwanie złotego pucharu w Bitwopleksie / Complete a Gold Cup Battleplex Challenge

Bitwopleks znajdziecie na mapie Scartsu, a dokładnie wewnątrz klubu. Złoty poziom odblokujecie dopiero przy trzeciej wizycie w klubie (pod koniec gry). Jest to uzależnione fabularnie, także nie latajcie tam niepotrzebnie. Do trofeum wystarczy ukończyć dowolne wyzwanie ze złotej kategorii. Jeśli robicie platynę to musicie rzecz jasna zrobić wyzwanie, za które otrzymacie szpiegobota. Poniżej daję listę wyzwań + nagrody jakie możecie za nie otrzymać oraz ewentualne wskazówki.

Złote Wyzwania w Bitwopleksie:

 1. Rozpruwacz nie do zdarcia – 1500 śrubek – arena, na której dodatkowo będzie krążyć rozpruwacz i co jakiś posyła falę po podłodze, dlatego cały czas go obserwujcie i przeskakujcie nad nią.
 2. Dzieło przypadku – 1500 śrubek – będziecie dostawać losową broń co 5 kolejnych zabić, bardzo proste wyzwanie. Pamiętajcie tylko, że zabicia inną bronią (np. Panem Grzybkiem) nie są liczone, gdy nastąpi zmiana broni.
 3. W dużym przybliżeniu – 1500 śrubek – będziecie używać broni Łowcy Głów (snajperka), dlatego za każdym razem wciskajcie przycisk do samego końca, aby spowolnić czas i strzelajcie w głowy. W pobliżu będą się pojawiać co jakiś czas skrzynki z amunicją, więc regularnie uzupełniajcie. W tym wyzwaniu można bardzo łatwo zrobić trofeum braz Dziurawiec / Hole Puncher.
 4. Zmotoryzowane szaleństwo – 1 szpiegobot / 1500 śrubek – arena będzie podzielona na platformy + zmniejszona grawitacja (to akurat nie przeszkadza). Pojawiać się będą tylko i wyłącznie Bandziory na Motorach, którzy są dość odporni, dlatego korzystajcie z broni, które macie już mocno ulepszone. Dobrze sprawca się również Łowca Głów i strzelanie w głowy, znacznie szybciej padają niż strzelanie w motor.
 5. Do dwóch razy sztuka – 1 część pancerza / 6 rarytarium – najpierw będziecie walczyć z bossem Tryponogą + co jakiś czas będą się pojawiać inni bossowie oraz zwykli przeciwnicy. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj bronie typu Panna Grzybek, Zraszacz oraz Rękawica Apokalipsy. Wystarczy wypuścić kilka wokół siebie i będą czyścić całą arenę, a Wy możecie się skupić na większym przeciwniku.

 

braz Niech żyje bal… anga / Hey Lombax DJ
Odtwórz trzy utwory z szafy grającej Zurkiego / Play Three Songs on Zurkie’s Jukebox

Szafę Grającą znajdziecie w klubie, obok baru, na Scarstu. Wystarczy podejść do niej, kliknąć i zmienić 3 dowolne utwory, nie musicie ich nawet odsłuchiwać.

Szafa grająca w klubie na Scarstu.

 

braz Jak kryształ / This Crystal Is My Things
Zdobądź kwarc fazowy / Acquire Phase Quartz

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Odchodząc, zabierz mnie / Don’t You Walk Away From Me
Dotrzyj do Archiwów / Reach the Archives

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Wol(t)ność! / It’s Loose!
Uwolnij Wolta / Set Juice Free

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Robot od wsparcia emocjonalnego / Emotional Support Robot
Poznaj Naprawiacza / Meet the Fixer

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Głodomór z głębin / Rated Aaarrr!
Nakarm Bąbelka / Feed Bubbles

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Zwrot do nadawcy / Return to Sender
Zatop statek matkę na Sargasso / Sink the Mothership on Sargasso

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Kości niezgody / No Bones About It
Odzyskaj Mapę Wymiarów / Retrieve the Dimensional Map

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

braz Teraz ja tu rządzę / I’m the Warden Now
Włam się do więzienia i ucieknij z niego / Break In and Out of Prison

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

 

zloto Co dwie głowy… / 2 Fuzz 2 Nefarious
Pokonaj doktora i imperatora Nefariousów / Defeat Doctor and Emperor Nefarious

Trofeum fabularne, nie do pominięcia. Musicie pokonać ostatniego bossa, jakim jest Imperator Nefarius.

 

braz Mam to w kieszeni / More Than Lint
Wejdź do ukrytej kieszeni wymiarowej / Enter a Hidden Pocket Dimension

Kieszenie wymiarowe znajdziecie na większości map, są oznaczone różowo-fioletową ikonką na mapie, a gdy podejdziecie bliżej to zobaczycie coś w rodzaju portalu, przy którym trzeba wcisnąć , aby go otworzyć. Pierwszą kieszeń znajdziecie już na Corson V, za straganami, na których jest miś (na przeciwko alejki prowadzącej do klubu).

Miejsce pierwszej kieszeni na Corson V.

Dodatkowe info: Każda kieszeń to coś w rodzaju krótkiego toru przeszkód, na końcu którego jest element pancerza lub złota śrubka. Wystarczy pokonać tor i na końcu zgarnąć nagrodę. Wychodzicie z kieszeni przez ten sam portal.

 

braz Ubranie ochronne / Sartorial Steel
Zdobądź element pancerza / Acquire a Piece of Armor

Czytaj opis trofeum: srebro Czy to pogrubia mój ogon? / Does This Make My Tail Look Big?

 

srebro Czy to pogrubia mój ogon? / Does This Make My Tail Look Big?
Zdobądź i załóż pancerz na głowę, tułów i nogi / Acquire and Equip Head, Torso, and Leg Armor

Musicie założyć po jednym elemencie dowolnego pancerza, czyli hełm, tułów oraz nogi. Nie musi to być z jednego seta, mogą być mieszane kombinacje. Na podglądzie każdej mapy będziecie mieć zawszę ikonkę hełmu , która oznacza ile elementów pancerza można tutaj zdobyć, przykładowo na Corson V jest to jeden element, który jest ukryty w kieszeni wymiarowej. Pancerze zakładacie w menu ekwipunku, po wciśnięciu touchpada . Poniżej zamieszczam listę oraz filmik z lokacjami wszystkich pancerzy, jakie możecie znaleźć w grze. Do platyny potrzebujecie jedynie po 1 elemencie na każdą część ciała, ale gdyby ktoś chciał znaleźć wszystkie, to służymy pomocą.

Lista wszystkich elementów pancerzy:

 1. Corson V – 1 element pancerza,
 2. Sargasso – 4 elementy pancerza – 1 element wymaga zebrania 30 zurpików dla Trudi,
 3. Scarstu – 5 elementów pancerza – 1 w kieszeni wymiarowej, 4 w wyzwaniach na arenie (2x bronz, 1x srebro, 1x złoto),
 4. Savali – 6 elementów pancerza – 2 w kieszeniach, 1 na ruchomej platformie, 3 za odnalezienie 12 lul (oznaczone na mapie, gdy pogadacie z mnichem na środku mapy),
 5. Blizar Prime – 2 elementy pancerza,
 6. Torren IV – 1 element pancerza,
 7. Cordelion – 1 element pancerza,
 8. Ardolis – 2 elementy pancerza – 1 w kieszeni, 1 za ukończenie parku piratów (część fabuły, nie do pominięcia),
 9. Viceron – 2 elementy pancerza

Filmik (wg kolejności zdobywania w grze):

 

braz Błyskotka! / Shiny!
Zdobądź złotą śrubkę / Collect a Gold Bolt

Czytaj opis trofeum: srebro Tu i ówdzie / Nooks and Crannies

 

srebro Tu i ówdzie / Nooks and Crannies
Zbierz pięć złotych śrubek / Collect Five Gold Bolts

Wszystkich złotych śrubek jest 25 sztuk, do platyny potrzebujecie jedynie 5 z nich, ale z czystego obowiązku załączam listę oraz filmik z wszystkimi z nich. Warto dodać, że każda złota śrubka odblokowuje dodatkowe opcje w grze, głównie kosmetyczne jak zmiana wyglądu bądź koloru naszego oręża lub statku. Gdy zbierzecie 23 oraz 24 śrubkę to odblokujecie cheat w postaci Nieskończonej Amunicji oraz Nieskończonego Zdrowia (po ich aktywowaniu wciąż można zbierać trofea). Wciskając touchpada , pokaże się Wam mapa oraz informacja ile znajdziek jest na danym etapie. Pamiętajcie, że do niektórych etapów będziecie wracać kilka razy, więc nie wszystkie z nich zdobędziecie od razu.

Lista złotych śrubek:

 1. Corson V – 3 złote śrubki – 3 dostępne od razu,
 2. Sargasso – 3 złote śrubki – 2 dostępne od razu, 1 dopiero po powrocie i odblokowaniu możliwości latania na Trudi,
 3. Scarstu – 3 złote śrubki – 1 dostępna od razu na mapie, 2 dostępne za ukończenie wyzwania w brązowej i srebrnej kategorii (srebrna odblokuje się dopiero przy drugiej wizycie),
 4. Savali – 3 złote śrubki – 2 dostępne od razu, 1 dopiero przy następnej wizycie i odkryciu katakumb,
 5. Blizar Prime – 3 złote śrubki – 3 dostępne od razu,
 6. Torren IV – 2 złote śrubki – 2 dostępne od razu,
 7. Cordelion – 3 złote śrubki – 3 dostępne od razu,
 8. Ardolis – 2 złote śrubki – 2 dostępne od razu,
 9. Viceron – 3 złote śrubki – 3 dostępne od razu.

Filmik ze wszystkimi złotymi śrubkami (kolejność wg zdobywania w grze):

 

braz Mechanika kwantowa / Quantum Mechanic
Napraw anomalię wymiarową / Repair a Dimensional Anomaly

Trofeum związane z fabułą, nie do pominięcia.

Dodatkowe info: Pierwszą anomalię wymiarową spotkacie już na drugiej planecie, Sargasso. Gdy dojdziecie do platformy, na której znajduje się duża przetwórnia, obok niej będzie lądowisko dla Waszego statku, a na nim anomalia. Wciskacie i przejdziecie do czegoś w rodzaju Lemingów. Waszym zadaniem jest zrobienie drogi, aby małe roboty mogły przedostać się od startu do mety. Jest tutaj troszkę kombinowania, ale nic trudnego, wystarczy odrobinę ruszyć głową. W razie problemów, wystarczy wcisnąć przycisk PS, następnie wybrać kartę aktywności związaną z daną zagadką i załadować filmik, na którym będzie rozwiązanie.

Karty aktywności PS5 pomogą Wam, gdy tylko będziecie mieć problem.

 

srebro Tak szybko dowalają / They Blow Up So Fast
Ulepsz broń do poziomu piątego / Get a Weapon to Level Five

Każdą broń jaką zdobędziecie, można podnieść do 5 poziomu (wersje omega do 10, ale to dopiero w Trybie Wyzwań po ukończeniu gry). Poziom podnosicie poprzez strzelanie z niej w przeciwników oraz bossów. Wystarczy strzelać cały czas z danej broni i poziomy same wpadną. Po wbiciu 5 poziomu, broń zawsze zmienia swoją nazwę. W razie czego możecie śledzić pasek postępu w prawym górnym rogu, pod ilością Waszej amunicji. Jeśli bardzo chcecie zrobić to trofeum najszybciej jak to możliwe, to polecam arenę wyzwań w klubie na Scarstu, możecie non-stop powtarzać wyzwania i nabijać poziomy w broniach. Jednak zalecam po prostu grać i mieć na uwadze poziom danej broni.

Poziom każdej broni macie w prawym górnym rogu ekranu.

 

srebro Jest nawet uchwyt na kubek / There’s Even a Cupholder
Maksymalnie ulepsz broń / Fully Upgrade a Weapon

Obok poziomu (trofeum wyżej), każdą broń można również ulepszać. Zrobicie to tylko i wyłącznie w sklepiku pani Zurkon. Wystarczy najechać na zakładkę z ulepszeniami, wybrać daną broń i zacząć ulepszać. Ulepszenia kupujecie za pomocą rarytarium, które leci głównie z niebieskich kryształków oraz po zabiciu bossów i innych trudniejszych przeciwników. By móc w pełni ulepszyć broń, musicie wbić ją na 5 poziom, ponieważ dopiero wtedy odblokują się wszystkie pola do ulepszeń. Nie ma znaczenia, którą broń ulepszycie na maxa, jednak zalecam zrobić to z podstawowym pistoletem Wielostrzał, jako że jego zrobicie najszybciej. Do jego pełnego ulepszenia będziecie potrzebować 5 poziom broni oraz 32 rarytarium.

Maksymalne ulepszenie podstawowego pistoletu.

 

srebro Po zęby / Full Rack
Zapełnij koło wyboru broni / Fill a Weapon Wheel

Czytaj opis trofeum: zloto Pełny arsenał / Fully Stacked

Dodatkowe info: Trofeum wymaga zapełnienia koła wyboru, czyli musicie kupić 7 broni.

 

zloto Pełny arsenał / Fully Stacked
Kup każdą możliwą broń / Purchase All Weapons

Wszystkich broni w grze jest 20 sztuk. Zdecydowaną większość kupicie w sklepie Pani Zurkon (ikonka zielonego robota na mapie). Wyjątkiem jest pierwsza broń „Wielostrzał / Burst Pistol”, którą dostaniecie na samym początku za darmo oraz dwie ostatnie bronie, które można kupić u Pani Zurkon, tylko i wyłącznie w Trybie Wyzwania, po ukończeniu gry. Kolejną broń „Żubr / Ryno” dostaniecie za zebranie 10 szpiegobotów (po zebraniu ich, kupicie ją u Pani Zurkon za 0 śrubek). Dodam jeszcze, że każda broń po wbiciu 5 poziomu zmienia swoją nazwę, jednak na liście poniżej daje nazwy takie jakie są w sklepiku.

Lista wszystkich broni:

 1. Wielostrzał / Burst Pistol – 0 śrubek – dostaniecie ją na starcie,
 2. Egzekutor / The Enforcer – 1,250 śrubek – przy pierwszej wizycie u Pani Zurkon,
 3. Shatterbomb / Druzgobomba – 1,250 śrubek – przy pierwszej wizycie u Pani Zurkon,
 4. Pan Grzybek / Mr. Fungi – 3,000 śrubek – u Pani Zurkon na Corson V,
 5. Zderzacz Negatronów / Negatron Collider – 5,000 śrubek – u Pani Zurkon na Corson V,
 6. Zraszacz Roślinogenny / Topiary Sprinkler -4,000 śrubek – u Pani Zurkon na Sargasso,
 7. Rykoszet / Ricochet – 6,500 śrubek – u Pani Zurkon na Sargasso,
 8. Pioruner / Ligthing Rod – 8,000 śrubek – u Pani Zurkon na Scarstu,
 9. Drążyciel / Drillhound – 10,000 śrubek – u Pani Zurkon na Scarstu,
 10. Odpieracz Próżniowy / Void Repulser – 17,500 śrubek – u Pani Zurkon na Savali,
 11. Rękawica Zagłady / Glove of Doom – 22,500 śrubek – u Pani Zurkon na Blizar Prime,
 12. Soplownica / Cold Snap – 20,000 śrubek – u Pani Zurkon na Torren IV,
 13. Piłomiot / Buzz Blades – 27,500 śrubek – u Pani Zurkon na Torren IV,
 14. Bombardier / Bombardier – 25,000 śrubek – u Pani Zurkon na Sargasso (druga wizyta),
 15. Pan Wojny / Warmonger – 30,000 śrubek – u Pani Zurkon na Scarstu (druga wizyta),
 16. Czarnodziurkacz / Blackhole Storm – 35,000 śrubek – u Pani Zurkon na Sargasso (druga wizyta),
 17. Łowca Głów / Headhunter – 40,000 śrubek – u Pani Zurkon na Ardolis,
 18. Żubr / Ryno – 0 śrubek – musicie zebrać 10 szpiegobotów (instrukcje w opisie trofeum: XXX), a następnie kupić ją u Pani Zurkon,
 19. Bombker / Bouncer – 1 śrubka – do kupienia tylko i wyłącznie w Trybie Wyzwania u Pani Zurkon, po ukończeniu gry,
 20. Pikselator / Pixelator – 1 śrubka – do kupienia tylko i wyłącznie w Trybie Wyzwania u Pani Zurkon, po ukończeniu gry.

Na wszystkie bronie będziecie potrzebować 256.502 śrubki. Na szczęście podczas normalnego grania spokojnie powinniście zebrać wymaganą ilość. W razie konieczności, możecie odpalić złote wyzwania na arenie w klubie na Scarstu, gdzie za jedno wyzwanie można zgarnąć nawet 5,000 śrubek. Jest to najprostsza i najszybsza metoda zbierania śrubek jeśli Wam zabraknie.

 

braz Usterka u steru / Glitch, Uh, Finds a Way
Ukończ wszystkie wyzwania Usterki / Complete All Glitch Challenges

Usterka to mini-gra, która polega na zniszczeniu wszystkich wirusów na mapie. Wszystkich usterek jest 5 i trzeba zrobić każdą do trofeum. Większość z nich jest zawsze po drodze lub związana z fabułą. Jedyne, które można na siłę pominąć to ta na Ardolis (w parku piratów) oraz po powrocie na Savali, gdy odkryjemy katakumby. Terminale z usterką są bardzo widoczne i trudno je pominąć, ale nie są wymagane do fabuły, więc jak ktoś za szybko poleci to może je pominąć. Poniżej daję listę wszystkich dokładnych lokacji z usterkami.

Tak wyglądają zarażone wirusem terminale.

Lista usterek:

 1. Corson V – pierwsza usterka, część fabuły, nie do pominięcia,
 2. Savali – druga usterka, część fabuły, nie do pominięcia,
 3. Cordelion – trzecia usterka, część fabuły, nie do pominięcia,
 4. Ardolis – czwarta usterka, znajduje się parku piratów, zaraz za pomieszczeniem ze śpiewającymi piratami, w pomieszczeniu ze szkieletem Grunthora, można pominąć,
 5. Savali – piąta usterka, znajduje się w jaskini, którą otwieracie poprzez naciśnięcie trzech platform, terminal znajduje się na przeciwko drzwi, które są związane z fabułą, można pominąć.
W razie, gdybyście coś pominęli przy pierwszym przejściu to bez obaw. Do każdej usterki można w każdym momencie wrócić i ją dokończyć.

 

braz Blizon zmiennym jest / Shifty Character
Uderz we wszystkie kryształy blizonu na Blizarze i Cordelionie / Hit Every Blizon Crystal on Blizar and Cordelion

UWAGA: Po patchu trofeum stało się pomijalne! Twórcy stwierdzili, że nie będzie można wrócić windą na dół oraz została dodana niewidzialna ściana. Dlatego musicie zebrać wszystkie 30 kryształów za pierwszym razem! 
Całość do zrobienia na planecie Cordelion, gdzie musicie uderzyć w minimum 29 kryształów, które zmieniają wymiary. Wszystkich kryształów na mapie jest 30 i nie są one zaznaczone na mapie. Zdecydowana większość związana jest z fabułą, jednak kilka jest w pomieszczeniach pobocznych. Jeśli jednak gracie dokładnie i zwiedzacie każdy zakamarek, to bez problemu zrobicie to trofeum przy pierwszym podejściu.

Tak wyglądają kryształy, które trzeba uderzać (większość związana z fabułą).

 

braz BĘC! / BOING!
Odbij się od balonów Dużego Ala, Clanka i Qwarka / Bounce on Big Al, Clank, and Qwark’s Parade Balloons

Na upartego trofeum można pominąć, ale trzeba się bardzo postarać. Musicie odbić się od 3 dużych balonów w kształcie Dużego Ala, Clanka oraz Kapitana Qwarka. Dużego Ala „zaliczycie” już na samym początku gry, podczas parady, nie da się go pominąć. W przypadku Clanka oraz Qwarka, znajdziecie ich w pierwszej ukrytej kieszeni na planecie Corson V. Kieszeń znajduje się mniej więcej na środku mapy, na placu obok straganów, na przeciwko uliczki prowadzącej do klubu. W środku będzie krótki etap, gdzie będziecie musieli odbijać się od różnych balonów, w tym również Clanka i Qwarka.

Dużego Ala „zaliczycie” na starcie gry, zaś Clank oraz Qwark będą w tej kieszeni.

 

braz Relaks na maksa / Max Relax
Znajdź mieszkańców Nefarious City przy gorących źródłach / Find the Nefarious Citizens by the Hot Springs

Na planecie Savali, dokładnie na środku mapy, znajduje się mała osada z mnichem oraz Pani Zurkon. Zaraz obok nich jest gorące jeziorko, przy którym relaksują się roboty na leżakach. Wystarczy do nich podejść.

Wystarczy podejść i trofeum od razu wpadnie.

 

braz Lombaksowizja / Lombax and Chill
Włącz telewizor w kryjówce Rivet / Turn on the TV in Rivet’s Hideout

Na planecie Sargasso, gdy będziecie grali Rivet, traficie w końcu do jej kryjówki, która znajduje się w jaskini. W kryjówce będzie stał telewizor, który musicie włączyć poprzez podejście do niego i wciśnięcie .

Wystarczy wcisnąć trójkąt przy TV i gotowe.

 

braz Patrzcie na to, sponsorzy / Alert the Sponsors
Wykonaj pięć skoków specjalnych na szynie / Perform Five Trick Jumps on a Grind Rail

Podczas ślizgania się na szynach, musicie wykonać 5 trików. Robicie je poprzez podwójne wciśnięcie , najpierw podskakujecie i od razu wciskacie drugi raz, żeby wykonać trik. Najłatwiej zrobicie to na planecie Torren IV, gdzie jest bardzo długa sekcja z szynami. W razie czego poniżej daje filmik, gdzie zaczyna się owa sekcja z szynami.

Filmik:

 

braz Przełamywanie lodów / Icebreaker
Uderz w walce wręcz pięciu zamrożonych wrogów / Melee Five Frozen Enemies

Najpierw będziecie potrzebować broni „Soplownica / Cold Snap”, którą będziecie mogli kupić za 20,000 śrubek na planecie Torren IV. Wystarczy zamrozić nią 5 przeciwników i rozwalić ich przy pomocy broni podręcznej pod . Najłatwiej zrobicie to na planecie Scarstu, na arenie wyzwań, gdzie jest srebrne wyzwanie związane właśnie z bronią „Soplownica / Cold Snap”.

Filmik:

 

braz Jeden celny strzał / No Need for Multiball
Zabij dwóch wrogów jednym strzałem z Rykoszetu / Kill Two Enemies With a Single Ricochet Round

Będziecie potrzebować broni „Rykoszet / Ricochet”, którą będziecie mogli kupić już na planecie Sargasso za 6,500 śrubek. Ta broń działa trochę inaczej, ponieważ najpierw strzelacie jednym pociskiem, który krąży wokół jednego przeciwnika, następnie wciskacie ponownie , żeby pocisk uderzał w niego. Jeśli zdążycie go zabić nim skończy się czas trwania pocisku to przeskoczy on na drugiego przeciwnika, który będzie w pobliżu (musi być blisko), powtarzacie sekwencję i gotowe. Pamiętajcie, że musi to być jeden i ten sam pocisk, wystrzelenie drugiego w trakcie trwania pierwszego nic Wam nie da. W razie problemów możecie nieco ulepszyć broń, dzięki czemu pocisk będzie robił większe obrażenia i szybciej przeskoczy na drugiego przeciwnika.

 

braz Powalający powrót / Return Policy
Zabij 10 wrogów powracającymi pociskami Reaktora Próżniowego / Kill 10 Enemies by Returning Shots with the Void Reactor

Potrzebna będzie broń „Odpieracz Próżniowy / Void Repulser”, którą kupicie za 17,500 śrubek na Savali. Musicie wbić na niej 5 poziom, żeby zmieniła nazwę na „Reaktor Próżniowy / Void Reactor„, inaczej trofeum nie wpadnie! Zalecam również ulepszyć broń najbardziej jak to tylko możliwe, nieco ułatwi trofeum.

Gdy już wszystko macie przygotowane, musicie łapać pociski w tarczę broni trzymając przycisk . Każdy złapany pocisk będzie krążył po tarczy w formie różowego punktu, im więcej punktów tym więcej pocisków macie. Należy wystrzelić te pociski przyciskiem , tak żeby zabiły dowolnego przeciwnika (nie musi być dokładnie ten, który strzela). UWAGA! Tarcza generuje również falę uderzeniową, także jeśli jakiś przeciwnik stoi bliżej to zabije go fala, a nie pocisk, dlatego zawsze stójcie jak najdalej od nich i zabijajcie ich pojedynczo!

Najłatwiej zrobicie to na pierwszym brązowym wyzwaniu „Komitet Powitalny” w klubie na Scarstu. Będą tutaj tylko i wyłącznie piraci Piere’a, w pierwszej fali tylko z mieczami, ale w drugiej fali pojawią się z pistoletami. Łapcie kule w tarczę i uważajcie, żeby ktoś nie stał zbyt blisko tarczy, gdy będziecie wypuszczać pociski! W kolejnych falach będą również wyskakiwać piraci z bronią, ale będą się pojawiać na zmianę z innymi rodzajami piratów. Zalecam zrobić to na sam koniec, gdy już zbierzecie 25 złotych śrubek, ponieważ odblokujecie kod, dzięki któremu będziecie mieć nieskończoną amunicję oraz zdrowie (nie blokują trofeów!). Minusem tej broni jest to, że bardzo szybko traci amunicję, a na arenie ciężko z jej uzupełnieniem, więc ten kod jest tutaj bardzo przydatny. Jeśli robicie to bez kodu to gdy tylko skończy się Wam amunicja to dajecie się zabić i powtarzacie wyzwanie aż nie wpadnie Wam trofeum.

Filmik:

 

braz Dziurawiec / Hole Puncher
Traf 20 wrogów w głowę za pomocą Łowcy głów / Get 20 Headshots with the Headhunter

„Łowca Głów / Headhunter” to snajperka, którą kupicie pod sam koniec gry za 40,000 śrubek na planecie Ardolis. Musicie przy jej pomocy trafić 20 przeciwników w głowę. Plusem jest to, że gdy wciśniecie do oporu to zwolni czas, dzięki czemu celowanie będzie znacznie łatwiejsze.

W razie czego, na arenie w klubie na Scarstu jest złote wyzwanie „W dużym przybliżeniu” , które wykorzystuje tylko i wyłącznie tę broń. W trakcie wyzwania starajcie się ich zabijać strzałami w głowę i uzupełniać regularnie amunicje ze skrzynek obok. Jeśli trofeum nie wpadnie Wam za pierwszym razem to po prostu powtórzcie wyzwanie i róbcie tak aż do skutku.

 

braz Dusza towarzystwa / Life of the Party
Wystaw do walki 50 panów Grzybków / Deploy 50 Mr. Fungis

Potrzebujecie broń „Pan Grzybek / Mr. Fungi”, którą kupicie za 3,000 śrubek na Corson V, już w początkowej fazie gry. Broń ta polega na wyrzuceniu granatu, z które wyskakuje lewitujący grzybek i strzela w najbliższych przeciwników. Początkowo możecie wypuścić jedynie 3 grzybki, ale jeśli ulepszycie odpowiednio broń, to zwiększycie ilość amunicji, zaś na 5 poziomie będą wyskakiwać 2 grzybki z jednego granatu.

Trofeum spokojnie wpadnie samo, pamiętajcie tylko, żeby regularnie używać tej broni. Najlepiej jest zawsze wypuścić wszystkie grzybki, gdy jest zadyma i zostawić je same sobie. Jak tylko uzupełnicie amunicję to od razu wyrzucajcie kolejne.

 

braz Ekstremalne ogrodnictwo / Extreme Gardening
Pokonaj 30 wrogów zamienionych w roślinę / Defeat 30 Enemies While They are Topiary’d

Wymagana broń to „Zraszacz Roślinogenny / Topiary Sprinkler”, którą kupicie za 4,000 śrubek na Sargasso. Broń działa na zasadzie zatrzymywania przeciwników w miejscu poprzez obrośnięcie ich trawą. Waszym zadaniem jest zabić 30 takich zatrzymanych przeciwników. Zalecam ulepszenie tej broni, dzięki czemu czas zatrzymania będzie znacznie dłuższy. Idealnym zestawem jest wypuszczenie Zraszacza Roślinogennego w grupie, a następnie uzupełnić Panem Grzybkiem lub Rękawicom Zagłady (jeśli już macie). Wtedy macie automatyczny zestaw do eliminowania przeciwników, a a Wy tylko stoicie i patrzycie.

 

braz Jaki mięciutki! / It’s So Fluffy!
Znajdź misia / Find a CraiggerBear

Czytaj trofeum: zloto Aż chce misie tulić / UnBEARably Awesome

 

zloto Aż chce misie tulić / UnBEARably Awesome
Znajdź wszystkie misie / Find all CraiggerBears

Wszystkich miśków jest 9 sztuk, po jednym na każdej planecie. Nie są one zaznaczone w żaden sposób na mapie, nawet jak się zbliżycie, albo znajdziecie urządzenie mapotron, dlatego musicie być uważni. W razie czego możecie wrócić w każdym momencie na planetę, gdzie pominęliście miśka i go znaleźć, nawet po ukończeniu gry. Najlepiej notujcie sobie, gdzie je znaleźliście, żeby potem nie tracić czasu na szukanie w miejscach, gdzie już je macie. Bez zbędnego przedłużania, zapraszam na listę miśków, krótkie opisy ich lokalizacji oraz filmik.

Misie:

 1. Corson V – na przeciwko uliczki, która prowadzi do klubu, znajduje się mały placyk z dwoma straganami. Miś będzie znajdował się na ladzie jednego z nich. W pobliżu jest również ukryta kieszeń wymiarowa.
 2. Sargasso – w domu/jaskini Rivet, możecie tutaj zrobić również trofeum braz Lombaksowizja / Lombax and Chill.
 3. Scarstu – na skrzynce w pomieszczeniu recepcji, po lewej stronie.
 4. Savali – na osobnej wyspie, na południu mapy, będziecie musieli przelecieć przez pierwsze bramki. Misiek znajduje się na kamieniu za płotkiem, po lewej stronie.
 5. Blizar Prime – gdy użyjecie pierwszego kryształu do zmiany wymiaru, misiek będzie zaraz obok, na skrzynkach w kącie.
 6. Torren IV – w miasteczku, obok jednego ze straganów z telewizorami.
 7. Cordelion – gdy zmienicie pogodę z letniej na zimową, zjedziecie na dół po schodach, misiek będzie w zaspie śniegu.
 8. Ardolis – gdy będziecie wykonywać wyzwania w parku piratów (część fabuły), misiek będzie na samym końcu, obok elementu pancerza oraz straganu.
 9. Viceron – w pewnym momencie traficie do pokoju z celami, które otworzycie Waszym narzędziem, misiek będzie w celi obok, na ławeczce.

Filmik:

 

braz Wyginięcie / Extinction Event
Zabij pięć grunthorów / Kill Five Grunthors

Trofeum możliwe do pominięcia!

Grunthor w pełnej okazałości.

Grunthory to te duże dinozaury, przypominające tyranozaura. Pojawiają się tylko i wyłącznie na planecie Sargasso, na początku gry. Na Sargasso traficie ogólnie 3 razy, zaś grunothory będą dostępne tylko przy dwóch pierwszych wizytach. Jeśli nie zrobicie tego w przeciągu tych dwóch wizyt, to trofeum przepadnie. Po mapie krążą przeważnie 2-3 sztuki, ale najprościej jest zabić grunthora, zabić się i powinien pojawić się ponownie w tym samym miejscu. Zróbcie tak 5 razy aż nie wpadnie Wam trofeum i z głowy. W razie, gdybyście już przeoczyli to trofeum to będziecie musieli zacząć grę od nowa lub w trybie wyzwania. Na szczęście Sargasso do druga miejscówka do jakiej trafiacie, także nie powinno Wam długo zająć dojście do niej.

 

braz Leżeć / Just Stay Down
Pokonaj 30 wystrzelonych głów żołnierzy Nefariousa / Defeat 30 Ejected Nefarious Trooper Heads

Na przestrzeni całej gry spotkacie sporo żołnierzy Nefariusa, są to roboty, które mają długie ręce/macki. Przeważnie po rozwaleniu korpusu, wystrzeliwują swoją głowę, która również będzie Was atakować. Musicie rozwalić 30 takich głów. Pamiętajcie, że musi to być wystrzelona głowa z korpusu, jeśli traficie na same głowy to nie będą one zaliczane. Zalecam po prostu normalnie grać i skupić się na strzelaniu im w korpus, a jak tylko zobaczycie, że wystrzelili głowę to od razu ją rozwalić. Trofeum powinno wpaść samo pod koniec gry, ale w razie czego można skorzystać z wyzwań na arenie w klubie Scarstu, ponieważ sporo z nich zawiera właśnie tych przeciwników.

Strzelajcie im w korpus i obserwujcie czy nie wystrzelą głowy, którą musicie potem rozwalić.

 

braz Większa prędkość / Must Go Faster
Wykonaj skok specjalny przy maksymalnej prędkości lotobutów / Do a Trick Jump While Going at Max Speed with the Hoverboots

Lotobuty otrzymacie na planecie Savali (część fabuły). Korzystanie z nich poprzez wciśnięcie , aby przyspieszyć, a następnie naciskając , będziecie nabierać prędkości. Efekt podobny do jazdy na rolkach. Gdy tylko osiągnięcie maksymalną prędkość (po około 5 odepchnięciach), to wystarczy wcisnąć 2 razy przycisk , raz aby podskoczyć i drugi w powietrzu, aby zrobić trik. Mapa Savali jest duża i zwiera sporo pustych terenów, także zalecam to zrobić właśnie tam.

 

braz Plany zniszczenia / Planning Some Destruction
Znajdź szpiegobota / Collect a Spybot

Czytaj opis trofeum: srebro Na celowniku / Aim to Misbehave

 

srebro Na celowniku / Aim to Misbehave
Zdobądź ŻÜBR-a / Acquire the RYNO

Szpiegoboty to kolejny rodzaj znajdźki, jest ich równo 10 sztuk. Są oznaczone na mapie ikonką robota. Znalezienie wszystkich odblokuje broń „Żubr / Ryno”, którą będziecie potem musieli kupić za 0 śrubek u Pani Zurkon (dowolna lokacja). Do każdego szpiegobota można wrócić w dowolnym momencie, jeśli któregoś pominęliście, nic nie przepada. Większość szpiegobotów jest dość dobrze ukryta i wymaga wykorzystywania różnego rodzaju sekretnych przejść, itd. Poniżej zamieszczam listę wszystkich botów oraz filmik z lokacjami.

Lista szpiegobotów:

 1. Corson V – 1 szpiegobot – ukryty na mapie,
 2. Sargasso – 1 szpiegobot – musicie zebrać 60 zurpików, aby móc kupić bota od Morta (jeśli Wam brakuje zurpika i nie jest on oznaczony na mapie, sprawdźcie tor obok lokacji startowej Trudi, tam gdzie zdobywaliście pierwsze zurpiki),
 3. Savali – 1 szpiegobot – ukryty na mapie,
 4. Blizar Prime – 1 szpiegobot – po wykonaniu zadania dla Szefowej Tulio (bronienie przypraw),
 5. Torren IV – 1 szpiegobot – ukryty na mapie,
 6. Cordelion – 1 szpiegobot – ukryty na mapie,
 7. Scarstu – 2 szpiegoboty – 1 ukryty na mapie, 1 za złote wyzwanie na arenie (przy 3 wizycie),
 8. Ardolis – 1 szpiegobot – ukryty na mapie,
 9. Viceron – 1 szpiegobot – ukryty na mapie.

Gdy zdobędziecie wszystkie boty, musicie podejść do Pani Zurkon (dowolna planeta) i kupić broń „Żubr / Ryno” za 0 śrubek, dopiero wtedy odblokuje się trofeum.

Filmik:

 

braz Pora ka(r)mienia / Feeding Friendsy
Zbierz 10 zurpników dla Trudi / Collect 10 Zurpstones for Trudi

Na planecie Sargasso, w miarę progresu w fabule, będziecie musieli nakarmić Trudi (fioletowy ptak). Karmicie ją zurpikami, fioletowymi kwiatkami, które rozsiane są po całej mapie. Na szczęście gra zaznacza wszystkie kwiatki (poza tymi na torze, które zbieracie jako pierwsze), więc nie powinno być większego problemu. Wszystkich kwiaktów jest 60 sztuk i są one wymagane do platyny, ponieważ dostaniecie za nie szpiegobota.

Zurpiki są oznaczone na mapie (poza tymi na torze, obok fabryki Mortów).

 

braz Słodkie zwycięstwo / Sweet, Sweet Victory
Zdobądź miód dla szefowej kuchni Tulio / Collect Honey for Chef Tulio

Na planecie Blizar Prime, mniej więcej w jej północno-wschodniej cześći, będzie Szefowa Tulio. Poprosi Was i obronę swoich pomp, co rzecz jasna musicie zrobić. Całą sekwencję odpalacie lewarkiem obok Szefowej, po czym będziecie musieli eliminować nadciągające fale przeciwników. Po zakończeniu obrony otrzymacie trofeum oraz szpiegobota.

W tym miejscu znajdziecie Szefową Tulio.

 

braz Lekka demolka / Might’ve Broken Something
Zbierz trzy lule / Collect Three Lorbs

Lule będziecie zbierać dla planecie Savali (przy pierwszej wizycie) dla mnicha, który znajduje się w wiosce na środku mapy (obok Pani Zurkon). Wszystkich Lul jest 12 sztuk, a po pierwszej wizycie u mnicha, zostają one oznaczone na mapie, dlatego udajcie się do niego w pierwszej kolejności. Za odpowiednią ilość zebranych lul dostaniecie nagrodę w postaci elementu pancerza, dlatego jeśli chcecie cały to musicie zebrać 12, zaś do platyny wymagane są tylko 3. Poniżej zamieszczam filmik z wszystkimi Lulami.

Filmik:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

 

Grę udostępnił wydawca.