Far Cry 6 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Far Cry 6 przenosi nas do pięknej Yary, gdzie spędzicie około 50 godzin. Na szczęście nie trzeba czyścić całej mapy, aby zdobyć platynę.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Far Cry 6?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
 • Czas do zdobycia platyny: 50 – 60 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x5 x46
 • Trofea online: Tak (przejęcie bazy w coopie + operacje specjalne)
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: srebro Najciemniej pod latarnią / Hidden In Plain Sight i kilka związanych z bazami FND (ale da się to obejść)
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Wybór poziomu trudności nie ma znaczenia, możecie wybrać normalny lub nastawiony na opowiadanie historii (bardzo prosty).
 • W trakcie całej gry niczego nie da się pominąć poza trofeum, gdzie musicie uciec do Miami (wylecieć poza mapę). Po ukończeniu gry, nie będzie już to możliwe, więc warto to zrobić jak tylko otrzymacie dostęp do samolotów.
 • Trofea związane z bazami FND są średnio-pomijalne, ponieważ po zrobieniu wszystkich, będzie zawsze dostępna jedna baza na tydzień (można to prosto obejść zmieniając czas w konsoli).
 • Starajcie się czyścić jak najwięcej punktów na mapie, dzięki temu oszczędzicie sporo czasu pod koniec gry.
 • Zbierajcie przede wszystkim skrzynki FND, w których będą nie tylko bronie, ale również Proch / Gun Powder, który jest bardzo potrzebny do ulepszania broni.
 • Pierwsze i najważniejsze ulepszenia bazy jakie powinniście kupić to: Sieć Kryjówek (dostęp do punktów szybkiej podróży) oraz Garnizon Partyzantki (laptopy przy bazach FND, które zaznaczają newralgiczne punkty).
 • Wstrzymajcie się z polowaniem do czasu, aż nie kupicie ulepszenia bazy Chata Myśliwska, którą koniecznie musicie ulepszyć na maxa. Dzięki temu, będziecie mogli strzelać do zwierząt z każdej broni i nie uszkodzicie mięsa.
 • Każdy początkowy quest w danym rejonie daje dostęp do własnej bazy, którą można ulepszać, dlatego warto zrobić najpierw te questy i kupić wszystkie ulepszenia, jak tylko starczy Wam materiałów.
 • W sklepie Loli, co tydzień pojawiają się bronie, które można kupić tylko i wyłącznie za Monedy. Bronie te mają unikalne ulepszenie „Przyspieszenie”, które daje spory wzrost obrażeń. Warto zaopatrzyć się w kilka takich broni (jeśli Wam pasują), bo robią sporą różnicę.
 • Lola daje również dostęp do Operacji Specjalnych, które możecie powtarzać w nieskończoność. Dają one nie tylko Monedy, ale również możliwość zrobienia kilku trofeów, dzięki szybkiemu dostępowi do przeciwników.
 • Regularnie odpalajcie operacje Bandido, na tablicy w głównych bazach oraz kryjówkach. Przeważnie trwają od 1 do 4 godzin i dają sporo dobrych materiałów, a nawet broni.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Skupić się na wątku głównym oraz uciec do Miami w międzyczasie

Grajcie główny wątek, aby pchać fabułę cały czas do przodu. Oczywiście w międzyczasie warto czyścić mapę z pobliskich punktów, dzięki czemu oszczędzicie sporo czasu pod sam koniec. Jak tylko otrzymacie dostęp do helikoptera lub samolotu, wylećcie poza mapę, aby otrzymać trofeum srebro Najciemniej pod latarnią / Hidden In Plain Sight, jako że po ukończeniu wątku głównego, nie będzie już to możliwe. Po zrobieniu spokojnie wrócicie do stanu sprzed wylotu, także nic nie stracicie. W trakcie odbijania baz FND, koniecznie zwróćcie uwagę na pucharki z nimi związane, takie jak wyczyszczenie bazy po cichu, użycie sterowni czy przejąć dowolną bazę w trybie kooperacyjnym. Jeśli ukończyliście już wątek główny i przejęliście wszystkie bazy, a wciąż nie macie wszystkich trofeów to bez stresu. Poza tym po prostu grajcie i cieszcie się grą.

 

KROK #2 – Wyczyścić wszystkie bazy FND i zrobić trofea z nimi związane

Jeśli w Kroku #1 nie wyczyściliście wszystkich baz, to teraz przyszła na to pora. Nim jednak zaczniecie, koniecznie ulepszcie na maksa Garnizon Partyzantki, który można wybudować w bazie głównej. Trofea, które powinniście zrobić w tym kroku to braz Ninjerilla / Ninjerilla, braz A to ci niespodzianka! / Didn’t See That Coming! oraz braz Zależność / Co-Dependent. Przy okazji można pokusić się o zrobienie kilku osiągnięć związanych z zabijaniem lub dezorientowaniem przeciwników przy użyciu kompana. Po ukończeniu gry, pojawi się tryb „Powstanie”, gdzie raz na tydzień będzie jedna baza do przejęcia (można to prosto obejść zmieniając czas w konsoli w trybie offline). Wszystko opisałem szerzej w poszczególnych trofeach, dlatego jeśli jeszcze któregoś nie macie, to koniecznie przeczytajcie jego opis.

 

KROK #3 – Operacje specjalne

U Loli możecie odpalić Operacje Specjalne, za które otrzymacie sporo nagród, w tym Monedy. Możecie je grać solo lub ze znajomym, jednak do platyny można zrobić wszystko samemu. Zalecam zostawić sobie ten krok na koniec lub gdy już będziecie posiadać najlepsze bronie i ubrania, ponieważ będzie Wam wtedy łatwiej je ukończyć. Nie są one wymagające, szczególnie na podstawowym poziomie trudności, jednak pod koniec każdej operacji trzeba odeprzeć kilka fal wrogów + regularnie schładzać urządzenie, które przenosicie.

 

KROK #4 – Czyszczenie: unikalne bronie, samochody, zwierzęta, usb, koguty, itd.

Czym byłby Far Cry bez masy różnego rodzaju znajdziek? Tym razem musicie znaleźć wszystkie kryptogramy, usb oraz koguty. W przypadku samochodów, trzeba znaleźć 4 sztuki, gdzie 3 z nich dostaniecie za zrobienie zadań, ostatni znajdziecie bezpośrednio na mapie. Najwięcej czasu zejdzie Wam na znalezieniu 49 sztuk unikalnych broni, gdzie większość z nich jest po prostu w skrzynkach na mapie, ale kilka sztuk dostaniecie za zrobienie poszukiwania skarbów lub za pierwszą operację bandido. Znajdźki, podobnie jak w poprzednich częściach, nie mają wpływu na rozgrywkę, nie dają żadnych ulepszeń, a unikalne bronie poza samym wyglądem nie są niczym specjalnym (zwykłe bronie z modami są znacznie lepsze).

Poniżej wstawiam mapę ze wszystkimi znajdźkami, bazami oraz każdą rzeczą, która potrzebna jest do platyny.
Zrobiłem kilka wersji map, dla lepszej czytelności, ale tutaj chce dać ogólną ze wszystkim, która może się komuś przydać.

Kliknij mapę, aby powiększyć.

Poradnik:

platyna Konkwistador / Conquistador
Odblokuj wszystkie trofea / Unlock all trophies

Podobnie jak w poprzednich częściach, platyna nie jest wymagająca, ale jak zwykle trzeba poświęcić jej trochę czasu (około 50 godzin). Bardzo proste trofea, a przy tym nieirytujące gracza.

 

braz Yo Soy Dani Rojas / Yo Soy Dani Rojas 15
Wybierz, jak wygląda Dani (tylko w kampanii solowej) / Select Dani’s look (Solo Campaign only)

Jedna z pierwszych rzeczą jaką będziecie musieli zrobić w grze, czyli wybrać płeć naszej postaci. Bez względu na wybór, trofeum otrzymacie po jego dokonaniu.

 

srebro Najciemniej pod latarnią / Hidden In Plain Sight 30
Dotrzyj do Miami / Find your way to Miami

UWAGA: Trofeum można przeoczyć! 

W trakcie gry musicie wylecieć poza mapę. Najlepiej zrobić to przy użyciu helikoptera lub samolotu, ale łódź czy skuter wodny również dadzą radę. Najpierw pojawi się na ekranie informacja, że zaraz opuścicie mapę, a później wskoczy filmik i napisy końcowe. Trofeum wskoczy zaraz po ich obejrzeniu (lub pominięciu), a Wy wrócicie na wyspę, jak gdyby nigdy nic. Pamiętajcie, żeby zrobić to trofeum przed ukończeniem głównego wątku, ponieważ potem nie będzie już to możliwe!

Filmik:

 

braz Zerwanie powiązań z zagranicą / Cutting Foreign Ties 15
Zwerbuj legendy ’67 i La Moral / Recruit the Legends of ’67 and La Moral

Trofeum fabularne, które dostaniecie po zrobieniu wszystkich głównych zadań w strefie El Este.

 

braz Montero Justicia / Montero Justicia 15
Zwerbuj Monteros / Recruit the Monteros

Trofeum fabularne, które dostaniecie po zrobieniu wszystkich głównych zadań w strefie Madrugada. 

 

braz Voz del Pueblo / Voz del Pueblo 15
Zwerbuj Máximas Matanzas / Recruit Máximas Matanzas

Trofeum fabularne, które dostaniecie po zrobieniu wszystkich głównych zadań w strefie Valle de Oro.

 

zloto Viva La Revolución / Viva La Revolución 75
Odzyskaj Yarę / Take back Yara

Trofeum fabularne, które dostaniecie za ukończenie wątku głównego. Po jego ukończeniu będziecie mogli dalej kontynuować grę i zrobić cała resztę trofeów.

 

braz Ninjerilla / Ninjerilla 15
Zajmij bazę FND, unikając wykrycia (tylko w kampanii solowej) / Capture an FND Base without being detected (Solo Campaign only)

UWAGA: Trofeum średnio-pomijalne. Po przejęciu wszystkich baz, tylko jedna na tydzień będzie dostępna. Możecie to pominąć poprzez przełączenie konsoli w tryb offline oraz zmienić datę na tydzień do przodu i będzie odkryta kolejna baza.

Każdą bazę można przejąć na kilka sposobów, czy to w stylu rambo robiąc rzeźnię, albo całkowicie po cichu, bez uruchamiania alarmu oraz bycia zauważonym. To właśnie ten ostatni sposób będzie dla Was tutaj najważniejszy. Najlepiej zrobić to na jednej z pierwszych baz na wyspie Madrugadoponieważ są one bardzo proste, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to na jakiejkolwiek innej. Baza zostanie przejęta, dopiero gdy zabijecie wszystkich przeciwników w niej, także nie zawracajcie sobie głowy dodatkowymi zadaniami w obrębie danej bazy, skupcie się na wyeliminowaniu wszystkich, nie zostając zauważonym.

Przed rozpoczęciem, dobrze jest znaleźć punkt widokowy, z którego widać całą bazę. Przy użyciu telefonu , możecie bez problemu zaznaczyć wszystkich w polu widzenia, a przy okazji alarmy czy dzikie zwierzęta. Zaopatrzcie się również w broń z tłumikiem oraz kompana, który może odwrócić uwagę  lub zabijać po cichu (Chorizo lub Oluso). Zwracajcie uwagę na wskaźnik detekcji, który pojawi się jak tylko będziecie w polu widzenia przeciwnika. Najpierw będzie to biały pasek, a następnie żółty. Można ich zabić w międzyczasie, wtedy nie zdążą powiadomić reszty, ale trzeba to zrobić po cichu. Gdy żółty dojdzie do końca, to niestety trofeum zostaje anulowane, ale wystarczy dać się zabić lub załadować ostatni zapis i wrócicie do momentu sprzed wejścia do bazy. Po przejęciu bazy, zawsze jest krótkie podsumowanie co zrobiliście dobrze. Jeśli będzie podpunkt, że nie zostaliście wykryci, to znaczy że jest ok. W grze jest sporo baz FND (21), także jak się nie uda Wam przy jednej to spróbujcie przy następnej.

Filmik z przykładowego przejęcia dwóch różnych baz:

 

braz Zależność / Co-Dependent 15
Zajmij bazę FND, współpracując z innym graczem / Capture an FND base with a Co-op partner

UWAGA: Trofeum średnio-pomijalne. Po przejęciu wszystkich baz, tylko jedna na tydzień będzie dostępna. Możecie to pominąć poprzez przełączenie konsoli w tryb offline oraz zmienić datę na tydzień do przodu i będzie odkryta kolejna baza.

Musicie przejąć dowolną bazę FND w trybie kooperacji z innym graczem. Nie ma znaczenia w jaki sposób ją przejmiecie, czy to po cichu czy nie, najważniejsze to pozostanie w trybie kooperacji. Jeśli nie macie partnera do grania, to możecie spróbować z losowym graczem. Wystarczy zrobić pauzę, w prawym górnym kliknąć ikonkę obok naszego avatara, następnie pojawi się menu trybu co-op. Możecie zaprosić znajomego, ale również wysłać zaproszenie „w świat” i liczyć, że ktoś do Was dołączy. Czasami trzeba ponowić próbę kilka razy, ale jak tylko ktoś dołączy, to spróbujcie razem przejąć bazę FND. Możecie również skorzystać z systemu komentarzy na stronie lub naszego discorda i umówić się na wspólne granie.

 

zloto Wolność / Liberty 75
Zajmij wszystkie bazy FND (tylko w kampanii solowej). / Capture all FND Bases (Solo Campaign only)

Dostępnych jest 21 baz FND, które oznaczone są czerwoną flagą na mapie. Pojawią się jak tylko się do nich zbliżycie lub od informatorów z ikonką wykrzyknika nad głową. Przejęcie bazy odbywa się, gdy zabijecie wszystkich przeciwników na jej terenie. Jeśli zdążą włączyć alarm, to trzeba czekać aż przyjadą posiłki i je wyeliminować. Nie ma znaczenia w jaki sposób to zrobicie, zwróćcie jedynie uwagę na trofea związane z bazami FND, jak: braz Zależność / Co-Dependent, braz Ninjerilla / Ninjerilla oraz braz A to ci niespodzianka! / Didn’t See That Coming! Po przejęciu wszystkich baz, nie będzie można ich zresetować tak jak w poprzedniej części. Po ukończeniu gry pojawi się tryb „Powstanie”, gdzie raz na tydzień będzie dostępna jedna losowa baza. Można to obejść przechodząc na konsoli w tryb offline i zmieniając datę na tydzień do przodu. Przejmowanie baz u innego gracza również nie jest wliczane do Waszego progresu.

Poniżej wstawiam mapę z bazami FND, punktami kontrolnymi oraz działkami przeciwlotniczymi:

Kliknij mapę, aby powiększyć.

 

braz Znalezione, nie kradzione! / Finders Keepers! 15
Przyprowadź 3 pojazdy FND z zasobami w dobrym stanie / Return 3 FND Resource vehicles in mint condition

Po mapie będą poruszać się małe konwoje z ciężarówkami z różnymi zasobami. Oznaczone są ikonką:

Musicie przejąć taką ciężarówkę i oddać ją w nienaruszonym stanie. Najlepiej jest ją naprawić przy pomocy narzędzia, zaraz przed oddaniem. Przejąć pojazd możecie na kilka sposobów, albo go ukraść, wciskając przy drzwiach kierowcy, lub zabić go i od razu wsiąść za kierownice. Warto wyczyścić resztę przeciwników w konwoju, żeby przypadkiem nie unieruchomili Wam samochodu. Przeważnie robiłem tak, że stawałem w dalszej odległości od konwoju, ściągałem kierowcę pierwszego pojazdu, a potem ciężarówki. Reszta przeciwników wyleci wtedy na drogę i są łatwymi celami. Jak tylko wsiądziecie do niej, na mapie automatycznie zaznaczony zostanie punkt, do którego musicie dojechać, aby ją oddać.

 

braz Grunt to kontrola / Check It Out 15
Zajmij 10 punktów kontrolnych (tylko w kampanii solowej) / Capture 10 Checkpoints (Solo Campaign only)

Dostępnych jest 26 punktów kontrolnych, które oznaczone są ikoną:

Musicie przejąć 10 z nich w dowolny sposób. Odbywa się to poprzez zabicie wszystkich przeciwników na terenie danego punktu oraz rozwalanie bilbordu z facjatą El Presidente. Większość punktów pojawi się, jak tylko się do nich zbliżycie, ale część z nich dopiero gdy porozmawiacie z informatorem (NPC z wykrzyknikiem nad głową). Dlatego jak widzicie ewidentny punkt kontrolny, a nie jest on zaznaczony, to trzeba pogadać z informatorem w dowolnej kryjówce lub bazie.

Mapę baz FND, punktów kontrolnych oraz działek przeciwlotniczych znajdziecie w opisie trofeum: zloto Wolność / Liberty

 

srebro Przyjazne niebo / Friendly Skies 30
Wysadź 16 działek przeciwlotniczych (tylko w kampanii solowej) / Blow up 16 Anti-Aircraft Cannons (Solo Campaign only)

Podobnie jak w przypadku punktów kontrolnych, działek przeciwlotniczych również mamy 26 sztuk i oznaczone są ikoną:

Każde działko obejmuje dany obszar mapy, gdzie nie możecie latać dopóki nie zniszczycie działka. Można to prosto obejść, latając bardzo nisko nad ziemią, wtedy radar Was nie wykryje. Można dzięki temu szybko dolecieć do działka i go rozwalić. By to zrobić będziecie potrzebować jakikolwiek materiał wybuchowy lub rakietnicę/granatnik. Przy każdym działu znajduje się również skrzynia z uranem, który będziecie potrzebować, aby kupić wszystkie supremo. Nie musicie zabijać wszystkich przeciwników obok działka, wystarczy je zniszczyć, żeby zostało zaliczone.

Mapę baz FND, punktów kontrolnych oraz działek przeciwlotniczych znajdziecie w opisie trofeum: zloto Wolność / Liberty

 

braz Deszcz skarbów! / It’s Raining Treasure! 15
Przechwyć 10 wojskowych zrzutów zaopatrzenia (tylko w kampanii solowej) / Intercept 10 Military Supply Drops (Solo Campaign Only)

Zrzuty zaopatrzenia są losowymi zdarzeniami, które oznaczone są na mapie ikonką:

O zrzutach zostaniecie poinformowani przez informatorów w kryjówkach, bazach lub gdy stoją przy drodze. Gdy już dotrzecie do powyższej ikonki na mapie, najpierw podsłuchacie transmisję radiową wojsk przeciwnika, którzy powiedzą, gdzie jest zrzut. Przechwytując zrzuty, warto mieć szybki pojazd, jak chociażby helikopter, ponieważ jest ograniczony czas na dotarcie do niego. Nie róbcie tego „na nogach”, bo nigdy nie zdążycie, czasami nawet samochodem jest trudno, bo czasy są dość wyśrubowane. Każdy zrzut jest oznaczony pomarańczowym dymem i stoi koło niego kilku przeciwników. Zabijcie ich, podejdźcie do zrzutu i przytrzymajcie , aby go przejąć.

Tak wyglądają zrzuty zaopatrzenia.

 

braz Wieczna tradycja / Undying Tradition 15
Ukończ yarańską opowieść „Błogosławieństwo Triady” / Complete the Yaran Story „Triada Blessings”

Zadanie „Błogosławieństwo Triady” składa się z 4 questów. 3 z nich trzeba zrobić na głównej wyspie, pod ikonką poszukiwania skarbów. Ostatni quest polega na zaniesieniu figurek do jaskini Oluwa, na pierwszej wyspie, na której startowaliście. Można to zrobić w dowolnym momencie gry, a zadania które musicie zrobić to:

 • Ída’s Triada – strefa Madrugado,
 • Okú’s Triada – strefa El Este,
 • Mimo Abosi’s Triada – strefa El Este,
 • Po zrobieniu powyższych, wracacie na wyspę Isla Santuario i idziecie do jaskini Oluwa.

Po złożeniu 3 reliktów, ostatnia część zadania odpali się automatycznie.

Po jego wykonaniu, otrzymacie pełen zestaw przedmiotów (supremo, broń, armor) oraz kompana czarną panterę, która jest świetna w cichym zabijaniu.

Poniżej mapa z zaznaczonymi poszukiwania skarbów, gdzie znajdują się relikty triady:

Kliknij, aby powiększyć.

 

braz Najtwardszy dziób / Top of the Pecking Order 15
Wygraj walkę kogutów / Win a Cockfighting match

Walki kogutów odbywają się tylko w jednym miejscu, w głównej bazie na farmie Montero w strefie Madrugada. Musicie mieć przynajmniej jednego koguta, którego będziecie mogli wystawić do walki. W razie czego, jeden znajduje się zaraz obok ringu, w skrzyni. Jeśli posiadacie konto Ubisoftu (a jest potrzebne), to możecie odebrać za darmo 6 kogutów z panelu nagród. Miejscówki wszystkich kogutów znajdziecie na mapie lub w filmiku w opisie trofeum braz Rekruter kogutów / Recrooster. Sama walka przypomina klasyczną bijatykę, mamy paski zdrowia, 2 rundy na wygranie i zestaw ruchów. Wygranie na normalnym poziomie nie stanowi wyzwania, trzeba tylko obserwować przeciwnika i reagować na jego ruchy.

Zestaw ruchów:

 • Atak na bliską odległość:
 • Atak na daleką odległość:
 • Unik:
 • Atak z podskoku:

Jedyne miejsce, gdzie odbywają się walki.

 

braz Wyścigowiec / Speed Racer 15
Ukończ 3 wyścigi Gran Premio / Complete 3 Gran Premios

Wszystkich wyścigów jest 12, ale do platyny wystarczy ukończyć 3 z nich. Oznaczone są na mapie ikonką flagi:

Warto jednak zrobić jak najwięcej wyścigów jak tylko możecie (a najlepiej to wszystkie), ponieważ za każdy z nich otrzymujemy ulepszenia lub kosmetykę do naszych samochodów. Dodatki te są potrzebne do trofeum braz Wściekła szybkość / Furiously Fast, a wyścigi to jedno z głównych miejsc, gdzie możecie je zdobyć. Same wyścigi polegają po prostu na przejechaniu od startu do mety w wyznaczonym czasie, a przy tym zaliczając każdy punkt kontrolny. Większość z nich jest banalnie prosta, ale jest jeden wyścig, na torze testowym dla czołgów, gdzie możecie być regularnie zestrzeliwani na jednym zakręcie. Trzeba wtedy zrestartować grę (samo załadowanie zapisu nie pomaga) i powinno pomóc.

Poniżej wstawiam mapę, gdzie są zaznaczone wszystkie wyścigi:

Kliknij, aby powiększyć.

 

braz Szczęście nowicjusza / Beginner’s Luck 15
Wygraj partię domina / Win a Dominoes game

Domino można rozegrać tylko i wyłącznie w głównej bazie w strefie El Este. Wystarczy wygrać jedną grę, co może trochę potrwać – z racji, że ta gra jest mocno uzależniona od szczęścia. Zasady domina nie są skomplikowane, musicie układać kostki zgodnie z liczbą kropek na poprzedniej. Zawsze idą 2 linie, w górę i w dół i to od Was zależy, gdzie przystawicie kolejną. Wygrywa ta osoba, która będzie miała najmniejszą liczbą kostek oraz kropek na nich, dlatego warto wyrzucać jak największe nominały już na samym początku. Gra również Wam wytłumaczy na czym polega domino, jeśli nigdy nie mieliście z nim do czynienia. Wystarczy próbować aż do skutku, bo w końcu pojawi się gra, w której przeciwnicy nie będą mieć szczęścia.

 

braz Przegrzanie / Overheated 20
Ukończ operację specjalną. / Complete a Special Operation

Operacje specjalne wymagają dostępu do sieci!

W każdej głównej bazie znajduje się Lolau której możecie odpalić operacje specjalne oraz kupić przedmioty za Monedy. Każdą operację możecie rozegrać solo lub ze znajomym (matchmaking z losowymi osobami nie działa), na kilku poziomach trudności. W momencie pisania poradnika, dostępne były tylko 3 operacje specjalne, ale miejsce jest na 6, także gdy to czytacie, mogą być odblokowane już wszystkie. Każda operacja polega na tym samym, czyli przejęciu urządzenia z substancją PG-240X i przetransportowania jej do miejsca startowego. Haczyk polega na tym, że urządzenie bardzo szybko się przegrzewa i trzeba trzymać się jak najdłużej w cieniu (wtedy wskaźnik nagrzania nie wzrasta) oraz biegać do źródeł wody (wtedy wskaźnik maleje). Źródła wody są zaznaczone ikoną kropelki i konieczne jest bieganie od jednego takiego punktu do drugiego. Po dobiegnięciu do końca, trzeba stać blisko wody, ponieważ będzie kilka fal przeciwnik do odparcia, dlatego warto mieć coś na cięższy sprzęt, jak granatnik czy rakietnice. Po wybiciu przeciwników, misja powinna się zakończyć, a Wy otrzmać trofeum.

By móc robić operacje specjalne, potrzebujecie dostęp do sieci.

 

Z operacjami specjalnymi związanych jest kilka pucharków, dlatego przy okazji grania ich, warto przeczytać ich opisy, a dokładnie:

 • braz Zachowaj spokój / Stay Cool
 • braz Ukryta gotówka / Hidden Cash
 • braz Faza końcowa / Termination Phase

 

braz Partyzant alfa / Alpha Guerrilla 15
Ukończ 5 operacji bandido / Successfully complete 5 Bandido Operations

Operacje bandido możecie odpalić zarówno w każdej głównej bazie, jak i w każdej kryjówce. Wystarczy podejść do tablicy i już można nimi zarządzać.

Operacje działają zawsze w tle i mają określone wymagania, jak odpowiedni lider oraz liczba partyzantów potrzebna do odpalenia zadania. Liderów i partyzantów pozyskacie poprzez granie niektórych yarańskich opowieści oraz ratowania ich bezpośrednio na mapie (z ciężarówek lub gdy są zakładnikami). Po upływie czasu danej operacji, będziecie musieli wrócić do tablicy i podjąć 3 decyzje, które mają większy lub mniejszy procent szansy na pozytywne ukończenie. Zawsze wybierajcie te z największym procentem, jeśli zależy Wam tylko i wyłącznie na trofeum. W późniejszych operacjach, będą bardzo dobre materiały do zdobycia (proch, obwody przemysłowe, kompozyt), dlatego warto je regularnie odpalać, gdy zaczynacie grę. Im więcej macie liderów, tym więcej operacji jednocześnie można odpalić.

Zawsze starajcie się wybierać duży procent oraz dobre materiały.

 

braz Drogowa gorączka / Road Rage 15
Wyeliminuj pojazd maczetą, jadąc na koniu / Perform a Vehicle Machete Kill from a horse

Opis tego trofeum jest mocno mylący. Chodzi tutaj o przejęcie pojazdu będąc na koniu, a nie jego wyeliminowanie. Wystarczy wsiąść na konia, podjechać do dowolnej ciężarówki przeciwnika, która jest w ruchu i zbliżyć się do drzwi kierowcy. Powinna pokazać się ikonka o możliwości przejęcia pojazdu. Wciskamy i nasz bohater wyrzuci przeciwnika z pojazdu i wsiądzie za jego stery, a Wy otrzymacie trofeum.

 

srebro Uzbrojenie po zęby / Armed to the Teeth 30
Zbierz 49 broni unikalnych / Collect 49 Unique Weapons

Wszystkich unikalnych broni jest 49 sztuk, więc trzeba znaleźć każdą z nich. Można posiłkować się darmowymi lub płatnymi broniami z panelu nagród Ubisoftu, które również są zaliczane jako unikalne, jednak tutaj skupimy się na tych, które trzeba znaleźć w grze. Zdecydowaną większość z nich znajdziecie w skrzynkach „Yarańska Kontrabanda” z ikonką pistoletu, ale część dostaniecie za ukończenie poszukiwania skarbów, za zbudowanie chaty myśliwskiej i maksymalne ulepszenie jej lub za ukończenie pierwszej misji Bandido. Bronie można znaleźć w każdy momencie gry, kwestia tylko dotarcia do danego miejsca, także możecie szukać ich kiedy Wam pasuje.

Poniżej wstawiam mapę ze wszystkimi lokacjami unikalnych broni. Jeśli w danym miejscu nie ma skrzynki, a jest poszukiwanie skarbów, oznacza to, że musicie je ukończyć, aby ją zdobyć.
W przypadku 4 znaczników w głównej bazie, chodzi o maksymalne ulepszenie Chaty Myśliwskiej oraz ukończenie pierwszej misji Bandido.

Kliknij, aby powiększyć.

 

srebro Hogar Dulce Hogar / Hogar Dulce Hogar 30
Ulepsz maksymalnie obiekt w dowolnym obozie partyzantów (tylko w kampanii solowej). / Fully upgrade one Camp Facility at any Guerrilla Camp (Solo Campaign only)

W każdej głównej bazie, można wybudować 2 dodatkowe obiekty z 6 dostępnych, które następnie można 3-krotnie ulepszyć. Na początek zalecam wybudować Sieć Kryjówek oraz Garnizon Partyzantki, ponieważ przydadzą się przy podróżowaniu po mapie oraz przejmowaniu baz. Budować możecie poprzez udanie się do gościa z ikonką młotka nad głową. Każdy obiekt oraz ulepszenie wymaga odpowiedniej ilości materiałów, także jeśli Wam brakuje, to nie pozostaje nic innego jak grać dalej i przeszukiwać każde napotkane miejsca i podnosić wszystko co się da. Przy zbieraniu materiałów, bardzo przydatny jest kompan Chorizo, który będzie Wam zaznaczał (trzeba najpierw odblokować jego zdolność) wszystkie obiekty z materiałami do podniesienia. Warto również robić wszelkie zrzuty zaopatrzenia i porywać ciężarówki FND, ponieważ tutaj również można się sporo dorobić.

Wystarczy ulepszyć na maxa dowolny obiekt.

 

srebro Plecaki / Backpacking 30
Zdobądź wszystkie supremo dostępne na Yarze / Acquire every Supremo in Yara

W przeciwieństwie do innych znajdziek, supremo można tylko i wyłącznie kupić w sklepach z bronią (ikonka wózka sklepowego). Do zdobycia jest 7 sztuk, z czego 6 z nich trzeba kupić. Niektóre z nich wymagają wbicia odpowiedniej rangi, także dopóki tego nie zrobicie to nie kupicie wszystkich. Wyjątkiem jest supremo, które dostaniecie za znalezienie wszystkich reliktów triady (trofeum braz Wieczna tradycja / Undying Tradition). Sklepy te są dostępne jedynie w kilku miejscach, na jednej z pierwszych wysp startowych oraz w przejętych bazach FND. Supremo kupicie za uran, który znajdziecie tylko i wyłącznie przy działkach przeciwlotniczych. Znajdują się w charakterystycznych skrzyniach oraz są oznaczone żółtą ikonką na radarze. Każdą skrzynie można otworzyć tylko raz i zawsze znajdziecie w niej 50 uranu, zaś supremo kosztuje 100. Supremo można kupić w każdym momencie gry, nic nie przepada, dlatego spokojnie grajcie i zdobywajcie uran, a sprzęt kupicie w odpowiednim czasie. Osobiście dodam jeszcze, że warto kupić supremo leczące, dzięki któremu będziecie mogli się wskrzesić sami, gdy padniecie. Jest to bardzo przydatne w poźniejszym etapie gry.

Poniżej lista wszystkich supremo, które trzeba kupić/znaleźć:

 1. Exterminador – pierwsze supremo, które dostaniecie w ramach questa.
 2. Volta – do kupienia za 100 uranu, dostępna od zaraz.
 3. Fantasma – do kupienia za 100 uranu, dostępna od zaraz.
 4. Furioso – do kupienia za 100 uranu, dostępna od 3 rangi.
 5. Medico – do kupienia za 100 uranu, dostępna od 4 rangi.
 6. Gladiador – do kupienia za 100 uranu, dostępna od 5 rangi.
 7. Triador – za ukończenie questa związanego z reliktami triady (czytaj opis trofem: braz Wieczna tradycja / Undying Tradition)

 

braz Kunszt kulinarny / Fry Cry 15
Kup 15 posiłków / Purchase 15 Meals

By móc w ogóle przyrządzać posiłki, musicie najpierw wybudować La Cantina / Kantynę w jednej z głównych baz. Bez ulepszenia będziecie mieć dostęp raptem do kilku przepisów, jednak wraz z kolejnymi ulepszeniami obiektu, przepisów będzie coraz więcej. Warto trzymać mięso ze zwierząt, a nie wymieniać je na materiały. Każdy posiłek daje jakieś ulepszenie na określony czas (np. mięso z zająca daje zwiększoną stamine i szybsze bieganie). Nie musicie rzecz jasna czekać aż buff sam zejdzie, możecie kupić jakikolwiek inny posiłek w tym czasie i zostanie on zaliczony do trofeum. Kupcie w ten sposób 15 posiłków i trofeum jest Wasze.

Im bardziej ulepszona kantyna, tym więcej posiłków możecie przyrządzić.

 

braz To moje rytmy / That’s My Jam 15
Znajdź 15 pendrive’ów / Find 15 USB Sticks

Wszystkich pendrive’ów jest 15 sztuk, dlatego trzeba znaleźć każdy z nich. Są rozrzucone po całej mapie, a co ważniejsze, można je podnieść w dowolnym momencie gry, nawet po jej ukończeniu. Nie dają one żadnych bonusów, poza dodatkową piosenką w niektórych pojazdach. Nie są one zaznaczone na radarze, nawet jak się zbliżycie, ale słychać muzykę wydobywającą się z nich z pewnej odległości. W menu Kolekcji, możecie sprawdzić które USB już macie, a których Wam brakuje, ponieważ każdy jest podpisany danym utworem.

Poniżej wstawiam mapę ze wszystkimi USB oraz filmik:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz A to ci zagadka / That’s Puzzling 15
Odblokuj 15 skrzyń z kryptogramami / Unlock 15 Criptograma Chests

Wszystkich skrzyń jest 15, jednak żeby każdą otworzyć, trzeba znaleźć 2 kryptogramy w okolicy. Droga do nich jest oznaczona niebieską farbą lub graffiti, zaś same kryptogramy to pomarańczowe kartki z jakimś obiektem. Na mapie oraz radarze, skrzynie są oznaczone ikonką skrzyni z kluczem. Możecie je zdobyć w dowolnym momencie gry, nawet po jej ukończeniu. Co by nie przedłużać, poniżej wrzucam mapę oraz filmik ze wszystkimi skrzyniami oraz kryptogramami, które trzeba znaleźć do ich otwarcia.

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz Bryki i fury / Car Cry 15
Zbierz wszystkie cztery bryki / Collect all 4 Rides

Chodzi tutaj o samochody, które można przywołać w dowolnym momencie + można je modyfikować. Musicie znaleźć 4 takie pojazdy, z czego 3 dostaniecie po ukończeniu zadań. Jeden samochód znajduje się bezposednio na mapie i trzeba go znaleźć i wsiąść do niego (nie trzeba nim dojeżdżać do punktu z samochodami). Poniżej wstawiam krótką listę, jakie samochody potrzebujecie oraz za co je otrzymacie.

Wymagane bryki do trofeum.

Lista samochodów:

 • Juan’s 1956 Beaumont Valentina – dostaniecie go od Juana Corteza na początku gry,
 • 1962 Verrazzano Bravo – za ukończenie pierwszego dowolnego wyścigu,
 • Yami’s 2008 Kag TG – za ukończenie zadania pobocznego u Yami,
 • 1985 Tokai Sabuku – jedyny samochód, który trzeba znaleźć, znajdziecie go w szopie na terenie El Este.

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

braz Rekruter kogutów / Recrooster 15
Znajdź wszystkie koguty / Find all Roosters

Wymaganych kogutów do trofeum jest 13, ale w menu Kolekcji może pokazywać 19. Jest tak dlatego, że 6 kogutów można dostać za darmo z panelu Ubisoft Connect, gdzie wystarczy wejść do menu z nagrodami i pobrać pakiety z kogutami. Koguty pobrane z Ubisoft Connect nie są wliczane do trofeum! Musicie znaleźć 13 skrzynek z kogutami, które znajdują się bezpośrednio na mapie, aby otrzymać pucharek. Koguty możecie wykorzystać na arenie, ale nie zauważyłem, żeby różniły się czymkolwiek poza samym wyglądem. Poniżej standardowo mapa oraz filmik ze wszystkimi lokacjami kogutów.

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz Wierna armia / Loyal Army 20
Zwerbuj 5 amigos / Recruit 5 Amigos

Wszystkich Amigos do zwerbowania jest dokładnie 5, z czego większość z nich trzeba znaleźć lub wykonać odpowiednie zadanie. Jedyny amigo, którego dostaniecie z automatu to krokodyl Guapo, zaraz na początku gry. Poniżej wstawiam listę amigos oraz co trzeba zrobić, aby ich zdobyć.

Lista amigos

Amigo Gdzie? Zadanie

Guapo 

Isla Santuario Automatycznie na samamy początku gry, gdy poznacie Juana Corteza.

Chorizo

Madrugada – Farma Montero Na Farmie Montero, będzie miał swoją mała budę, przy której będzie się kręcił. Musicie podejść i wykonać kilka zadań pobocznych dla Chorizo, aby go odblokować.

Chicharron

El Este – niedaleko kryjówki Patriotas Peak, w górach Guami Pierwsze zadanie dostaniecie od gościa, który opiekuje się Chicharronem. Następnie trzeba wykonać kilka zadań pobocznych, gdzie będzie spora zadyma, dlatego weźcie ze sobą mocny arsenał.

Boom Boom

Valle De Oro – miasto Feroza Po zachodniej stronie miasta Feroza, będą zamknięte kontenery. Boom Boom znajduje się w niebieskim, wystarczy go otworzyć i zwierzak jest Wasz.

Oluso

Isla Santuario – jaskinia Oluwa Zanim jednak udacie się do jaskini, musicie najpierw znaleźć 3 relikty triady. Wszystko opisałem w trofeum braz Wieczna tradycja / Undying Tradition. Po wykonaniu questa, otrzymacie zestaw przedmiotów oraz Oluso jako amigo.

 

braz @CzyPogłaszczeszKrokodyla / @CanYouPetTheCroc 15
Pogłaszcz Guapo / Pet Guapo

Guapo dostaniecie na samym początku gry na Isla Santuario, gdy poznacie Juana Corteza. Zostanie on Wam przydzielony automatycznie, także po ukończeniu zadania, wystarczy podejść do Guapo i wcisnąć , aby go pogłaskać.

 

braz Szpanerstwo / Strutting His Stuff 15
Daj Chicharrónowi strój „Sukinkoko” / Equip Chicharrón with the Motherclucker Outfit

Chicharrona odblokujecie w El Esteniedaleko kryjówki Patriotas, w górach Guami. Będzie tam gość, który opiekuje się kogutami, w tym Chicharronem. Musicie wykonać kilka zadań związanych z tym amigo, które głównie polegają na robieniu zadymy i zabijaniu sporej ilości przeciwników, dlatego koniecznie weźcie ze sobą mocny arsenał. Po ukończeniu zadań, Chicharron będzie Waszym amigo, a gdy wejdziecie do menu amigos, wystarczy najechać na profil Chicharrona, wcisnąć i wybrać strój „Sukinkoko / Mothercluker”. Nie musicie spełniać żadnych dodatkowych zadań, jako że te stroje są dostępne od początku.

Wymagany strój do trofeum.

 

braz Tajna broń / Secret Weapon 15
Odciągnij uwagę 10 żołnierzy z pomocą Chorizo / Distract 10 soldiers with Chorizo

Chorizo będziecie mogli odblokować, gdy tylko traficie na Farmę Montero, w strefie Madrugada. Będzie tam miał swoją małą budę, przy której będzie się kręcił, a Wy musicie zrobić dla niego kilka zadań pobocznych (tak, zadanie otrzymacie bezpośrednio od Chorizo). Po ukończeniu, Chorizo stanie się Waszym kompanem. Odciąganie uwagi przeciwników jest dostępne od samego początku, wystarczy wybrać Chorizo jako Wasze amigo, następnie kliknąć na przeciwniku, który Was nie widzi, a Chorizo podbiegnie i będzie odwracał jego uwagę. Jest nawet wyzwanie, które wymaga odciągania uwagi przez tego amigo, także poczekajcie aż na ekranie pojawi się licznik z prawidłowo odwróconą uwagą przeciwnika.

 

braz Ostry konflikt / Heated Conflict 15
Zlikwiduj 10 żołnierzy, gdy trwa obława / Take out 10 soldiers with active Heat

Obława / Heat aktywuje się, gdy napełnicie do maksimum 2 paski poszukiwania (obok radaru). Muszą stać się czerwone, a obok nich być napis Poszukiwany / Wanted. By nabić paski, trzeba po prostu cały czas robić zadymę i zabijać przeciwników, Nie ukrywajcie się w międzyczasie oraz nie uciekajcie za daleko, bo przestaną Was szukać i paski zaczną spadać. Najlepiej stać na drodze, żeby wojska mogły łatwo do Was dojeżdżać. Wystarczy zabić 10 dowolnych przeciwników, gdy macie w pełni nabite czerwone paski. Nie trzeba tego robić za jednym razem, chodzi tylko o zabicie 10 przeciwników w trakcie obław.

Paski obok radaru muszą stać się czerwone, co oznacza obławę.

 

braz Brody Szczękowski / Jawson Brody 15
Zlikwiduj rekina wybuchem / Take out a shark with an explosion

Rekiny znajdziecie w wielu miejscach, głównie na otwartych wodach, ale jest jedno miejsce, gdzie bez problemu ubijecie go przy pomocy granatu lub innego środka wybuchowego. Na małej wyspie, na południowym-zachodzie strefy Madrugada jest willa z basenem, w której pływa rekin. Basen jest bardzo mały, więc wystarczy rzucać granaty w pobliżu rekina do momentu aż nie padnie. Granaty lub inne środki wybuchowe, będziecie mogli wybrać dopiero, gdy dostaniecie pierwsze supremo, ponieważ wszelkie gadżety są przypisane właśnie do niego. Możecie również użyć rakietnicy lub granatnika, jeśli takowy posiadacie.

Miejsce na mapie, gdzie jest basen z rekinem:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz Wyrafinowanie / Sophishticated 15
Złów 10 ryb / Catch 10 fish

Wędkę otrzymacie po ukończeniu kilku pierwszych zadań. Będzie cały czas dostępna w menu kołowym wyboru broni. Wystarczy udać się do dowolnego punktu z wodą, zarzucić i czekać aż przynęta chwyci. To tak w skrócie. Łowienie zostało uproszczone w stosunku do FC5, ponieważ gra dokładnie Wam pokazuje w którym kierunku musicie przestawiać wędkę, aby zmęczyć rybę. Najpierw musicie zarzucić poprzez wciśnięcie , po czym lekko zwijać wciskając . Jak tylko zobaczycie podpływającą rybę, powoli podciągajcie żyłkę, aby ryba chwyciła. Gdy tylko to zrobi, musicie szybko wcisnąć , po czym nastąpi sekwencja zwijania i męczenia ryby. Obserwujcie cały czas strzałki przy ikonce prawej gałki, ponieważ pokazuje Wam, w którym kierunku musicie ustawiać wędkę, a międzyczasie cały czas zwijacie przyciskiem . Jak zobaczycie, że linka robi się czerwona to odpuście zwijanie na moment, żeby się schłodziła i znów przystąpcie do zwijania. Niektóre ryby wymagają odpowiednich przynęt czy linki, które wymienicie w przyborniku, w miejscach z ikonką ryby na mapie. Złapcie 10 dowolnych ryb i gotowe.

 

braz Przestarzały sprzęt / Outdated Tech 15
Zlikwiduj żołnierza, sabotując alarm / Take out a soldier by sabotaging an alarm

Alarmy znajdują się nie tylko w Bazach FND, ale również przy Punktach Kontrolnych. By w ogóle móc sabotować alarm, musicie najpierw posiadać nadgarstek z zestawu Techmaster. Możecie go zdobyć na kilka sposobów, czyli otwierając skrzynki Libertad rozsiane po całej mapie i czekać aż w końcu wpadnie, lub wybudować w którejś bazie obiekt Koszary Bandidos i ulepszyć go do 3 poziomu, dzięki czemu będziecie mogli kupić zestaw Techmastera za pesos.

Wymagana opaska Techmaster.

Gdy już zdobędziecie nadgarstek Techmaster, musicie znaleźć Bazę FND lub Punkt Kontrolny i sabotować alarm poprzez zakradnięcie się do niego i przytrzymanie . Jak tylko to zrobicie, dajcie się zauważyć któremuś przeciwnikowi i oddalcie się kawałek, żeby mógł podlecieć do alarmu. Wybuch nastąpi w momencie, gdy będzie chciał aktywować alarm, a Wy otrzymacie trofeum.

 

braz O nie, nic z tego! / Oh No You Don’t! 15
Zlikwiduj 3 przywódców powstania / Take out 3 Insurgent Leaders

Powstanie / Insurgent pojawi się dopiero, gdy przejdziecie główną fabułę i wyzwolicie Yarę. W menu będzie nowa zakładka pod tą nazwą, gdzie będziecie mogli sprawdzić progres na bieżąco. Jest to tygodniowe wyzwanie, które polega na wykonaniu kilku rzeczy, a na końcu zabiciu lidera. Na mapie będzie jeden rejon przejęty przez wrogie wojska, gdzie będziecie musieli ponownie odbić: Bazę FND, Punkt Kontrolny, zniszczyć działko przeciwlotnicze oraz wykonać określoną misję specjalną u Loli. Po zrobieniu tych rzeczy, odblokuje się Baza FND, w której będziecie musieli zabić lidera oraz zgarnąć nagrody. Powstanie można zrobić tylko raz w tygodniu! 

Powstanie będzie dostępne dopiero po ukończeniu gry.

Można rzecz jasna czekać 3 tygodnie i w każdym robić to wyzwanie i zdobyć trofeum po 3 zabiciu lidera. Są 2 metody na obejście tego:

 • Metoda #1 – ustawiacie konsole w tryb offline (bez dostępu do sieci) i zmieniacie zegar na tydzień do przodu. Po powrocie do gry, powinno być nowe Powstanie, które będziecie mogli ukończyć. Podłączacie konsolę z powrotem do sieci i powinniście się móc bez problemu ukończyć całe wyzwanie, łącznie z misją specjalną u Loli.
 • Metoda #2 – po odkryciu miejscówki lidera, udajecie się do niej, zabijacie go, po czym szybko umieracie i zostaniecie cofnięci do momentu sprzed ataku na jego miejscówkę. Zabijacie go ponownie i powtarzacie cały proces, aż nie wpadnie trofeum. Po żadnym pozorem nie przejmujcie bazy! Wtedy nie będziecie mogli wrócić i ponownie zabić lidera i jedyny sposób to Metoda #1, albo po prostu czekać na kolejny tydzień i kolejne wyzwanie.

 

braz W sumie nie tacy specjalni / Not So Special 15
Zlikwiduj 10 żołnierzy sił specjalnych / Take out 10 Special Forces soldiers

Żołnierze Sił Specjalnych będą pojawiać się głównie, gdy wbijecie maksymalny poziom poszukiwania (2 czerwone paski obok radaru). Charakteryzują się pełnym pancerzem, hełmami oraz broniami takimi jak rakietnice czy miotacze ognia. Trofeum powinno wpaść w miarę normalnej gry, ale jeśli macie problem, to najszybciej wbijecie to na Operacjach Specjalnych u Loli, które są na wyższym poziomie trudności. Im wyższy poziom, tym więcej Żołnierzy Sił Specjalnych. Możecie zabić kilku, a następnie zrestartować misję i znów zabić ponownie aż nie wpadnie Wam pucharek.

 

braz Nie taki twardy / Not So Tough 15
Unieruchom czołg za pomocą urządzenia IEM i porwij go / Disable and hijack a tank using an EMP device

Urządzeń IEM / EMP jest kilka rodzajów w grze, zaczynając od supremo Volta, które ma największy zasięg ze wszystkich poprzez granaty lub miny IEM / EMP. Bez względu na to jaki sposób wybierzecie, zasada działania jest ta sama. Musicie najpierw znaleźć czołg, który jest aktualnie zajęty przez przeciwnika (będzie ikonka na czerwono). Bardzo często jeżdżą po drogach i patrolują okolice, więc wystarczy postać gdzieś dłużej i na pewno się w końcu jakiś nawinie. Można również udać się do miejscówki Tor Testowy dla czołgów, który znajduje się mniej więcej w północnej części strefy Madrugado, zaraz pod lotniskiem. Gdy już dorwiecie czołg, musicie użyć urządzenia EMP w jego pobliżu, tak żeby stanął w miejscu. Musicie na niego szybko wskoczyć i przejąć go, po czym dostaniecie trofeum.

 

braz Najgroźniejszy drapieżnik / Ultimate Predator 15
Upoluj wszystkie mityczne zwierzęta (tylko w kampanii solowej). / Hunt all Mythical Animals (Solo Campaign only)

Są 4 mityczne zwierzęta, które trzeba upolować/zabić. Znajdują się w określonych miejscach, a jedno z nich (pantera, na samym południu El Este) wymaga grania o nocnej porze. Po upolowaniu, otrzymacie unikatową skórę, którą będziecie mogli wymienić w Chacie Myśliwskiej na bardzo dobre nagrody. Zwierzęta są dostępne cały czas, także nie ma znaczenia kiedy zdecydujecie się je upolować.

Lista zwierząt:

 • Mamutito (dzik) – znajduje się w północnej części Isla Santuario, dostępny o każdej porze dnia,
 • Biały i Czarny Demoniaco (wilki) – znajduje się w północno-zachodniej części strefy Madrugadadostępne o każdej porze dnia,
 • Venodiente (krokodyl) – znajduje się w zachodniej części Vale de Oro (na tym półwyspie), dostępny o każdej porze dnia,
 • Sanguinario (jaguar) – znajduje się w południowej części El Este, dostępny tylko i wyłącznie w nocy.

Poniżej mapa z ich miejscówkami:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

braz Wielkie zjeżdżanie / Slip Sliding Away 15
Wykonaj jeden ślizg na dystansie 200 metrów / Slide 200m at once

By zrobić ślizg, musicie się rozpędzić (), a następnie wcisnąć . Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie to zrobić. Sporo gór posiada masę drzew po drodze, a uderzenie w cokolwiek w trakcie ślizgu natychmiast go przerywa. Przy pomocy internetów, udało mi się znaleźć fajną miejscówkę, gdzie spokojnie to zrobicie bez większych problemów czy przeszkód na drodze. Lokacja, o której mówię znajduje się w El Estea dokładnie w południowej części tego obszaru. Musicie znaleźć miejscówkę Farmę Sotomayor (zaraz obok kryjówki), z której można idealnie zjechać wzdłuż ścieżki.

 

braz Potrącenie i ucieczka / Hit 'n Run 15
Przejedź pojazdem 10 żołnierzy / Run over 10 soldiers in a vehicle

Wsiadacie w dowolny pojazd i przejeżdżacie 10 przeciwników, tyle.

 

braz A to ci niespodzianka! / Didn’t See That Coming! 15
Użyj sterowni ochrony, żeby wyłączyć wszystkie kamery i alarmy / Use a Security Control Center to disable all cameras and alarms

Sterownie są tylko i wyłącznie w wybranych Bazach FND. Nim w ogóle zaczniecie przejmować daną bazę, warto zrobić rekonesans przy pomocy laptopa. Laptopa przy każdej bazie odblokujecie poprzez wybudowanie oraz ulepszenie Garnizonu Partyzantki w jednej z głównych baz. Dzięki temu, po użyciu laptopa będziecie dokładnie widzieć, co znajduje się w danej bazie i gdzie jest żółty przeciwnik (posiada klucz do pomieszczenia ze sterownią). Osobiście zrobiłem to w Bazach FND takich jak: Sureno Shipyards (południowy-zachód El Este), Maria Marquesa Productions (zachodnia część Vale de Oro), CCE Electrical Station 31 (północna część El Este), Gran Roca Telecom (zachodnia część El Este).

Tak wygląda panel sterowni.

Poniżej daje filmik z kilku przykładowych baz i użycia sterowni:

 

braz Śmierć z przestworzy / Death From Above 15
Zlikwiduj żołnierza, znajdując się 50 metrów nad nim / Take out a soldier from 50m above them

Najprościej zrobicie to zaopatrując się w jakąś rakietnicę lub dobry granatnik, a następnie wylatując helikopterem jak najwyżej nad grupką przeciwników. Polecam spróbować zrobić to na lotnisku Madrugadazaraz obok niego jest kryjówka, w której możecie wziąć helikopter i podlecieć nad grupkę, która patroluje lotnisko. Unosicie się w miarę wysoko, tak żeby ich jeszcze widzieć, wyskakujecie z helikoptera i od razu odpalacie spadochron na , teraz wybieracie rakietnice i celujecie w grupkę pod Wami. Po celnym strzale powinniście dostać trofeum.

 

braz Toksyczny wpływ / Toxic Influence 15
Spraw, że otruci żołnierze zabiją 5 innych wrogów / Have poisoned soldiers kill 5 other enemies

Używając trucizny na przeciwnikach, sprawiamy, że wpadają w szał i strzelają do wszystkiego co się rusza (łącznie z Wami). Gra daje spory wachlarz urządzeń, które atakują trucizną, jak chociażby granaty czy miotacz trucizny. Mimo wszystko, najlepszym wyjściem jest założenie nabojów z trucizną do jakiejś broni (osobiście założyłem je do karabinu MS16 L. Najprościej zrobicie to odpalając Operację Specjalną – Maceo u Loli. Na samym początku będzie mała blokada z cywilami oraz dwoma żołnierzami. Strzelcie w obu, najlepiej z dystansu i obserwujcie jak się zabijają. Jak tylko to zrobią, to możecie zrestartować misję i powtórzyć proces aż trofeum nie wpadnie.

 

braz Fashionista / Fashionista 15
Załóż cały zestaw dopasowanego wyposażenia / Equip a full matching Gear Set

Załóżcie dowolny zestaw (podstawowy, w którym zaczynacie nie jest zaliczany) składający się z głowy, torsu, nóg, butów oraz rąk. Sprzęt znajdziecie najczęściej w skrzyniach Libertad, ale również w skrzyniach z kryptogramami. W razie czego, w sklepikach oraz w wybudowanych obiektach w bazach również można kupować sprzęt. Załóżcie dowolny (poza podstawowym) zestaw i trofeum jest Wasze.

Zakładacie zestaw ubrań i gotowe.

 

braz Złota rączka / Do It Yourself 15
Zainstaluj wszystkie modyfikacje jednej broni „zrób to sam” / Install every Mod on a single Resolver Weapon

Bronie Zrób To Sam można zdobyć tylko i wyłącznie kupując je u Juana Corteza. Bronie kupicie za uran, który znajdziecie w pobliżu działek przeciwlotniczych.  Każda broń Zrób to Sam, posiada 3 miejsca z modyfikacjami, które wymagają Prochu do ulepszenia. Będziecie potrzebować w sumie 5 sztuk Prochu, aby w pełni zmodyfikować broń. Jak tylko to zrobicie, pucharek wpada na Wasze konto.

Wystarczy w pełni zmodyfikować dowolną broń Zrób to Sam.

 

braz Tu jest jakby luksusowo / Glamping 15
Wybuduj po jednym z każdego rodzaju obiektów obozu partyzantów (tylko w kampanii solowej) / Build one of each Camp Facility (Solo Campaign only)

W każdej głównej bazie, można wybudować 2 dodatkowe obiekty z 6 dostępnych, które następnie można 3-krotnie ulepszyć. Na początek zalecam wybudować Sieć Kryjówek oraz Garnizon Partyzantki, ponieważ przydadzą się przy podróżowaniu po mapie oraz przejmowaniu baz. Budować możecie poprzez udanie się do gościa z ikonką młotka nad głową. Każdy obiekt oraz ulepszenie wymaga odpowiedniej ilości materiałów, także jeśli Wam brakuje to nie pozostaje nic innego jak grać dalej i przeszukiwać każde napotkane miejsca i podnosić wszystko co się da. Przy zbieraniu materiałów, bardzo przydatny jest kompan Chorizo, który będzie Wam zaznaczał (trzeba najpierw odblokować jego zdolność) wszystkie obiekty z materiałami do podniesienia. Warto również robić wszelkie zrzuty zaopatrzenia i porywać ciężarówki FND, ponieważ tutaj również można się sporo dorobić.

 

braz Wściekła szybkość / Furiously Fast 15
Zainstaluj w bryce 10 części / Have 10 parts installed on a Ride

Zmieniać części można tylko i wyłącznie w 4 samochodach, które należą do nas.

Musicie zmienić po jednym elemencie z każdego rodzaju części.

Jest kilka rodzajów części, takie jak:

 • Atak: Działko na dachu
 • Atak: Broń z tyłu
 • Obrona: Pancerz ochronny
 • Obrona: Spychacz
 • Wygląd: Kolor zewnętrzny
 • Wygląd: Kolor wewnętrzny
 • Wygląd: Felgi
 • Wygląd: Zawieszka na lusterko
 • Wygląd: Figurka na desce rozdzielczej
 • Wygląd: Klakson

Wystarczy zmienić i założyć po jednej części z każdej kategorii. Większość wymaganych rzeczy otrzymacie za kończenie Wyścigów oraz za niektóre Yarańskie Opowieści czy Poszukiwania Skarbów. Po najechaniu na mapie na ikonkę wyścigu czy innej aktywności, zawsze pokaże Wam jakie są nagrody do zdobycia. Jedynie działka zdobywacie poprzez rozwalanie pojazdów przeciwników i podchodząc do ich wraków. Kolory zdobędziecie poprzez odwożenie zwykłych samochodów, których jeszcze nie macie, do dowolnego punktu z samochodami.

 

braz Chwalebny przywódca / Glorious Leader 15
Osiągnij rangę Comandante / Reach the Rank of Comandante

Rangę Comandatne otrzymacie, gdy wbijecie 14 poziom. Punkty doświadczenia będziecie zbierać za większość akcji, jak kończenie zadań głównych czy pobocznych, przejmowanie baz, punktów kontrolnych, niszczenie działek przeciwlotniczych, itd. Po prostu grajcie, czyście mapę w miarę możliwości i spokojnie wbijecie 14 poziom.

 

braz Zachowaj spokój / Stay Cool 15
Ukończ dowolną operację specjalną, nie przekraczając 50% na termometrze PG-240X. / Complete any Special Operation without exceeding 50% on the PG-240X’s temperature meter

Operacje specjalne wymagają dostępu do sieci!

W każdej Operacji Specjalnej musicie znaleźć urządzenie  zwierające PG-240X, a następnie przenieść je do punktu startowego, odeprzeć atak wroga i czekać na Lole. W międzyczasie musicie regularnie chłodzić urządzenie wodą oraz unikać słońca. Trzymając się w cieniu, temperatura będzie stała w miejscu, dlatego gdy będziecie biegać od punktu do punktu z wodą, zawsze trzymajcie się cienia. Warto dodać, że niebieskie beczki z wodą można przestrzelić, dzięki czemu będzie lał się strumień wody, pod którym wystarczy stanąć, a Wy możecie strzelać. Róbcie to na najłatwiejszym poziomie trudności, bo tam temperatura rośnie najwolniej, a przeciwnicy nie stanowią większego problemu. Polecam robić to na mapie Maceo, jako że odległości między punktami z wodą nie są duże, a na końcu są dogodne miejsca na schowanie się. Koniecznie załóżcie rzeczy, które zwiększają prędkość przemieszczenia się (części zestawu Parkour bardzo się przydają) oraz bronie na pojazdy (rakietnica, granatnik, ciężki karabin maszynowy z modyfikacją na pojazdy).

 

braz Ukryta gotówka / Hidden Cash 15
Zlokalizuj skrytkę ukrytych Moneda w dowolnej operacji specjalnej. / Locate a stash of hidden Moneda in any Special Operation

Operacje specjalne wymagają dostępu do sieci!

W każdej Operacji Specjalnej, gdzieś jest ukryta skrzynka z Monedami, którą trzeba otworzyć kluczem znalezionym na mapie. Najprościej zrobicie to na Operacji Specjalnej Mesozoico, gdzie wystarczy udać się do lokacji z urządzeniem PG-240X (muzeum). Na jednej z wystaw z czaszką dinozaura leży klucz. Teraz ddajcie się do miejsca, gdzie jest figura pterodaktyla (na południe od miejsca, gdzie znaleźliście klucz). Skrzynia będzie znajdować na wzniesieniu, za dużym kamieniem. Po otwarciu otrzymacie trofeum.

Tak prezentuje się skrzynia, którą musicie znaleźć i otworzyć kluczem.

Filmik:

 

braz Faza końcowa / Termination Phase 15
Uwolnij 30 zakładników podczas wyzwania informatorów Loli w dowolnej operacji specjalnej / Free 30 hostages during a Lola’s Informants challenge in any Special Operation

Operacje specjalne wymagają dostępu do sieci!

Zakładników będziecie mogli odbijać dopiero od poziomu trudności Master 1. W trakcie gry, zadzwoni do Was Lola oraz zobaczycie flarę na niebie. Flara zaznacza miejsce, gdzie znajdują się zakładnicy, których musicie odbić. Zakradnijcie się do tej miejscówki, bo zawsze stoi tam grupa przeciwników, którzy mogą zabić zakładników jak Was wykryją. Zróbcie to od razu, bo jak będziecie się ociągać to zadanie zostanie niezaliczone, ponieważ zabiją zakładników. Dlatego broń z tłumikiem + modyfikacja na pancerz bardzo się przydają. Za jednym razem można uwolnić 3 zakładników, więc trzeba będzie to powtórzyć około 10 razy. Nie musicie kończyć operacji, po uwolnieniu możecie od razu zrestartować misję i lecieć raz jeszcze.

Filmik:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.