Grand Theft Auto Vice City Definitve Edition – Poradnik do trofeów i osiągnięć

24 grudnia 2021
4


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prawdopodobnie najlepsza odsłona GTA, jaka kiedykolwiek powstała. Genialnie oddany klimat lat 80-tych, fantastyczna ścieżka dźwiękowa i postacie, które w końcu mają bardzo dobre dialogi. Platynowy dzbanek wymaga zrobienia pełnego 100%, ale w tego typu grze jest to sama przyjemność. Zapraszamy do poradnika Grand Theft Auto: Vice City Definitive Edition.

 

[poll id=”140″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 25 – 30 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x9 x19
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: srebro Trafna uwaga / Iron-y, srebro To nie mój pierwszy raz / Not my First Time, zloto Pozdrowienia dla przyjaciela / Salutations My Little Friend, zloto Latająca szatkownica / Chopper’d Up
 • Zglitchowane trofea: braz Urodzony w latach 80. / Born in the 80’s

 

Wstępne wskazówki:

 • W przeciwieństwie do GTA III, tutaj macie w miarę wolną rękę, jeśli chodzi o robienie poszczególnych rzeczy, jako że członkowie gangów chodzą tylko w kilku dzielnicach, a i tak nie strzelają do Was od razu.
 • Mimo wszystko, zalecam jednak zacząć od wszelkich pobocznych zadań, typu misje karetki czy strażaka. Patrole zostawcie sobie na później, gdy zdobędziecie 100 paczek, ponieważ odblokujecie helikopter Hunter, w którym zrobicie to w przeciągu kilku minut, bez większych problemów.
 • Warto zrobić misje w Pizzeri jako dostawca (skuter zawsze stoi na zapleczu), ponieważ za 12 poziomów Wasze zdrowie zostanie podniesione do 150, co będzie się przydawać.
 • Na początku, kilka miejsc będzie niedostępnych (jak chociażby przystań, gdzie robimy misje Corteza) oraz nie będziemy mieć dostępu do łodzi czy helikopterów. Róbcie misje fabularne, aż nie odblokujecie drugiej wyspy, wtedy będziecie mogli już wszystko zrobić i znaleźć (poza małymi wyjątkami).
 • Na dachu parkingu, na pierwszej wyspie, jest wyzwanie „Cone Crazy / Szalony Slalom”, nie róbcie go na razie! Robiąc go w odpowiedni sposób, możecie nabić ogromną ilość pieniędzy, a co ważniejsze, zdobyć kasę potrzebną do rangi przestępcy. W opisie trofeum srebro Weź cannoli / Take the Cannoli opisałem dokładnie co i jak + zamieściłem filmik.
 • Kilka misji posiada trofea, które można pominąć, dlatego jak tylko zobaczycie, że jedna z nich się zaczyna, koniecznie przeczytajcie opis poniżej, żeby nie musieć powtarzać gry.
 • Ponownie trzeba zrobić w grze 100%, dlatego w opisie trofeum zloto Wszystko zrobione / Done it All znajdziecie pełną listę z wszelkimi aktywnościami, które są wymagane.

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Odblokować drugą wyspę

Skupcie się na początku na robieniu misji fabularnych i odblokowaniu dostępu do drugiej wyspy. Uważajcie na misje, w których są pucharki, które można pominąć (poniżej lista). W międzyczasie, warto zrobić misje dostawcy pizzy, sanitariusza oraz strażaka (na pierwszej wyspie nie stoi wóz strażacki, ale wystarczy kogoś podpalić i przyjedzie), dzięki czemu będziecie mieć 150 zdrowia, nieskończony sprint oraz odporność na podpalenia. Przy szukaniu paczek, nieskończony sprint bardzo się przydaje i przyspiesza sprawę. Jak tylko odblokujecie dostęp do 2 wyspy, przejdźcie do KROKU #2, gdzie opisałem co warto zrobić.

Misje z pomijalnymi pucharkami:

 • Four Iron / Trafne argumenty pierwsza misja u Avery Carringtona
 • Demolition Man / Dewastator – druga misja u Avery Carringtona
 • Rub Out / Wymazanie – ostatnia misja u Ricardo Diaza
 • G-Spotlight / Reflektor – ostatnia misja po kupieniu studia filmowego InterGlobal Studios

 

KROK #2 – Znaleźć 100 paczek, rozwałki, wyjątkowe skoki, zadania poboczne, itd.

Po odblokowaniu 2 wyspy, będziecie mieć już dostęp do helikopterów oraz łodzi, dzięki czemu możecie zacząć zbierać wszystkie paczki, dzięki którym otrzymacie kilka naprawdę dobrych nagród, w tym helikopter Hunter czy czołg Rhino. Po paczkach, warto od razu zrobić wszystkie rozwałki, a następnie wyjątkowe skoki. Dzięki temu, najgorsze będzie za Wami, bo zostanie Wam już „drobnica”, którą można zrobić stosunkowo szybko (poza misjami taksówki, te są nudne i nie da się ich przyspieszyć). Jak już się z tym uporacie, warto zrobić wyzwanie „Cone Crazy / Szalony Slalom” w odpowiedni sposób, dzięki czemu nabijecie ogromną kasę, która będzie potrzebna do wbicia rang przestępcy. Całość opisałem w trofeum srebro Weź cannoli / Take the Cannoli. 

 

KROK #3 – Robić fabułę, kupić wszystkie firmy, dokończyć 100%

Po wykonaniu KROKU #2, warto pchnąć fabułę do momentu aż nie będziecie mogli kupować różnych przedsiębiorstw. Każde z nich ma swoje misje lub cele, które musicie spełnić i są one wymagane do 100%. Nie ma znaczenia czy zrobicie je w trakcie fabuły, czy po skończeniu gry. Jeśli wykorzystaliście sposób z poprzedniego kroku na dużą kasę, to nie będzie ona problemem i firmy na razie nie są Wam specjalnie potrzebne. W każdym razie, gdy już skończycie misje fabularne, kupicie przedsiębiorstwa i spełnicie ich cele, pozostaną Wam drone mini-zadania, typu wyścigi zabawkami RC, obrabować sklepy czy kupić wszystkie posiadłości w grze. W razie problemów, zapraszam do opisu trofeum zloto Wszystko zrobione / Done it All, gdzie opisałem wszystko co trzeba zrobić, aby wbić 100%.

 

Poradnik:

platyna Gruba ryba / Kingpin
Odblokuj wszystkie trofea. / Unlock all trophies.

Wspaniały i gęsty klimat lat 80-tych czynią tę platynę jedną z lepszych jakie kiedykolwiek zrobiłem. Nie jest trudna, nie wymaga sporej ilości czasu, ale daje masę frajdy i to jest właśnie najważniejsze. Szkoda, że inni twórcy gier tego nie rozumieją…

 

braz Urodzony w latach 80. / Born in the 80’s 5
Przynajmniej raz posłuchaj każdej ze stacji radiowych. / Listen to all music stations at least once.

Trofeum potencjalnie zglitchowane!

Niestety trofeum nie wskoczy Wam po szybkim przeleceniu przez wszystkie stacje radiowe. Musicie posłuchać każdej z nich przynajmniej 5 minut. Oczywiście w trakcie całej gry, nie jest to nic specjalnego, ale bardzo ważne jest, aby w tym czasie nie zmienić stacji, albo nie wysiąść z auta. Ludzie informują, że najlepiej jest odsłuchać kawałek, który aktualnie leci + kolejny, który jest po nim (łącznie z reklamami). W przypadku stacji, gdzie głównie gadają, po prostu posłuchajcie audycji przez 5 – 6 minut. Warto notować, które stacje już przesłuchaliście i ile minut, bo później można się pogubić, przez co znów będziecie musieli do nich wracać.

Lista stacji radiowych:

 1. Wildstyle
 2. Flash FM
 3. K-Chat
 4. Fever 105
 5. V-Rock
 6. VCPR
 7. Radio Espantoso
 8. Emotion 98.3
 9. Wave 103

 

srebro Ręka sprawiedliwości / Running Rampant 45
Ukończ 12. poziom misji patrolowej. / Complete Vigilante mission level 12.

Zalecam poczekać z tym trofeum, aż nie znajdziecie 100 paczek, dzięki czemu odblokujecie helikopter Hunter, który będzie pojawiać w bazie wojskowej. Możecie również ukończyć fabułę (ostatnia misja to „Keep Your Friends Close… / Uważaj na swoich przyjaciół”), dzięki czemu Hunter będzie pojawiał się również w bazie wojskowej oraz na małym lotnisku, na samym południu pierwszej wyspy (niedaleko naszej pierwszej miejscówki). Biorąc go z bazy wojskowej, uważajcie na żołnierzy, którzy zaczną do Was strzelać, jak tylko wsiądziecie do niego i zapewne Was wysadzą. Próbujcie go brać tylko wtedy, jak nikt nie kręci się w pobliżu (odlećcie kawałek i wróćcie ponownie).

Dzięki tej maszynie, zrobicie to trofeum w mgnieniu oka.

Gdy już dorwiecie helikopter, wciskacie , aby odpalić misję i lecicie. Możecie strzelać zarówno działkiem () lub rakietami (). Działko ma ten plus, że ma automatyczne naprowadzanie na najbliższy pojazd jak się do niego zbliżycie, zaś rakiety lecą tam, gdzie je wystrzelicie. Te drugie mają rzecz jasna znacznie większe pole rażenia, ale będziecie rozwalać przy okazji sporo cywilów, przez co będą Wam rosły gwiazdki poszukiwania. Musicie ukończyć 12 poziom misji patrolowych, co w tym helikopterze zajmuje dosłownie kilka minut. Nawet jak coś zepsujecie, to możecie to w miarę szybko powtórzyć.

 

srebro Trafna uwaga / Iron-y 35
Zabij dewelopera kijem golfowym w misji „Trafne argumenty”. / Kill the property developer with a Golf Club during „Four Iron”.

Trofeum można pominąć!

Jest to pierwsza misja u Avery Carrington (ikonka „A” na radarze), który pojawi się bardzo szybko w grze. Musicie tutaj zabić wymagany cel przy pomocy kija do golfa. Pamiętajcie, że po przejściu przez bramki, usuną Wam się wszystkie bronie (będą przed wejściem czekać na Was). Najpierw będziecie musieli pojechać zmienić ciuchy, a dopiero potem na pole golfowe. Kij golfowy znajdziecie po przejściu przez bramki wejściowe na pole golfowe, zaraz po prawej stronie. Weźcie go i jedźcie w stronę celu. Będzie on obstawiony przez ochroniarzy i jak tylko Was zobaczy to zacznie uciekać, dlatego dobrze jest od razu biec do niego i wyrzucić go z pojazdu, żeby Wam nie uciekł. Potem go tylko dobijacie i kończycie misje oraz zgarniacie trofeum.

 

srebro To nie mój pierwszy raz / Not my First Time 35
Ukończ misję „Reflektor”, nie spadając z dachu. / Complete mission „G-Spotlight” without falling from the rooftops.

Trofeum można pominąć!

Misja „G-Spotlight / Reflektor”, będzie dostępna dopiero, gdy zakupicie za 60,000$ studio filmowe InterGlobal Studios, które znajduje się na północy, na małej wyspie pomiędzy dwoma głównymi (Prawn Island). Kupować przedsiębiorstwa będziecie mogli dopiero po zrobieniu jednej z misji Tommy’ego Vercetti (ikonka „V” na radarze). Po zakupieniu studia, będziecie musieli zrobić w nim kilka misji, aby przedsiębiorstwo zaczęło zarabiać. Misja „G-Spotlight / Reflektor”, jest czwartą misją dla studia i wymaga przejechania po dachach bez spadania z nich. Domyślny motocykl PCJ-600 w zupełności wystarczy, dużo ważniejsza jest znajomość trasy i wiedza jak ustawić motor pod kolejny skok. Zawsze bierzcie jak największy rozpęd, nie próbujecie robić wszystkiego „za jednym razem”, bo może Wam zabraknąć prędkości. Po drodze są również 3 wyjątkowe skoki, które możecie od razu odhaczyć (można później do nich wrócić w każdym momencie). W przypadku spadnięcia, z któregoś dachu, wejdźcie do menu głównego i załadujcie ostatni auto-zapis.

 

srebro Jedno lepsze od dwóch / One is Better Than Two 30
Wykonaj 30-sekundowy przejazd na jednym kole. / Perform a 30 second wheelie.

Najlepiej zrobić to na plaży, jako że motocykl będzie jechał wolniej, przez co znacznie łatwiej go kontrolować. Do tego nie musicie się martwić innymi samochodami czy krawężnikami. Koniecznie weźcie motocykl PCJ-600, ustawcie się w dowolnym miejscu na plaży, rozpędźcie się i podnieście przednie koło przesuwając lewy analog w dół. Teraz bardzo ważne jest kontrolowanie prędkości, zauważycie że przyspieszając koło bardziej się podnosi, a zwalniając opada. Pulsujcie gazem tak, żeby było cały czas w powietrzu i jedźcie przed siebie. 30 sekund odpowiada 30 minutom w grze, także możecie cały czas kontrolować czas. Na wszelki wypad zróbcie kilka sekund więcej.

 

srebro Z punktu A do punktu B / Point A to Point B 25
Przewieź 25 pasażerów taksówką. / Drop off 25 passengers driving the taxi.

By zacząć misje taksówkarskie, musicie wsiąść do dowolnej z taksówek i wcisnąć . Do trofeum wymagane jest jedynie 25 pasażerów, jednak do platyny musicie przewieźć 100 pasażerów, co uważam za najnudniejszą czynność w całej grze. Nie ma znaczenia czy będziecie robić to na pierwszej lub drugiej wyspie, w obu przypadkach kursy zawsze są dość mocno oddalone od siebie i spędzicie w taksówce sporo czasu. Polecam mimo wszystko pierwszą wyspę, ponieważ na drugiej często są kursy na lotnisko, do którego trzeba przejechać spory kawałek wyspy. Każdy przewieziony pasażer jest od razu zaliczany do statystyk, nie trzeba tego robić za jednym razem. Zawsze warto odwiedzać po drodze Pay’n’Spray, żeby naprawić pojazd, bo jak za bardzo go zniszczycie to nie będziecie mogli brać kolejnych klientów. Robiąc to trofeum, można przy okazji robić braz Urodzony w latach 80. / Born in the 80’s, jako że dość długo nie będziecie wysiadać z samochodu. W nagrodę za rozwiezienie 100 klientów, taksówki będą podskakiwać po wciśnięciu lewego analoga.

 

srebro Doskonałe H2O / High Quality H2O 45
Ugaś 10 pożarów. / Extinguish 10 fires.

Jak można się domyślić, do tego trofeum będziecie potrzebować wozu strażackiego. Na pierwszej wyspie nie ma nigdzie remizy, ta jest dopiero w północnej części drugiej wyspy. Jednak można bardzo prosto „przywołać” wóz strażacki w dowolny miejscu na mapie, poprzez podpalanie przechodniów przy pomocy miotacza ognia lub mołotowa. Gdy już będziecie w środku, wciskacie przycisk , aby zacząć. Do trofeum potrzebujecie 10 ugaszeń, zaś do platyny wymagane jest ukończenie 12 poziomu strażaka. Wszystko trzeba zrobić w jednym ciągu! Jeśli wyjdziecie z wozu lub anulujecie misje, trzeba powtarzać wszystko od początku! W przeciwieństwie do GTA III, tutaj trzeba gasić samochody oraz ludzi, który z niego wyjdą. Z każdym kolejnym poziomem będzie ich coraz więcej. Armatki wodnej używacie poprzez wciśnięcie + kontrolujecie strumień prawym analogiem. Najlepiej jest najpierw gasić jeden samochód, następnie ludzi którzy z niego wyjdą, a potem następny. Misje strażackie są na szczęście proste i nie powinny Wam zająć dużo czasu. W nagrodę za ukończenie 12 poziomu misji strażaka, Tommy będzie ognioodporny.

Gaście najpierw jeden samochód, potem ludzi którzy z niego wyjdą i dopiero potem następny.

 

braz Plackarz / Pie Guy 25
Dostarcz 10 pizz. / Deliver 10 pizzas.

Dostarczanie pizzy to nowość w Vice City i zalecam to zrobić na samym początku gry, jako że za ukończenie 10 poziomu, poziom zdrowia zostanie zwiększony do 150. Wystarczy udać się pod jedną z pizzerii (na pierwszej wyspie znajduje się mniej więcej po środku, kawałek na północ za klubem Malibu), wsiąść na skuter, który będzie zaparkowany na tyłach, wcisnąć po wejściu na niego i jedziecie. Do trofeum trzeba rozwieźć tylko 10 pizz, zaś do platyny musicie ukończyć 10 poziom dostarczyciela. Za każdym razem macie 6 pizz przy sobie i musicie podjechać pod klienta, popatrzeć w bok ( lub ) i wcisnąć przycisk strzału , żeby rzucić w niego pizzą. Trzeba to zrobić w miarę celnie, bo jak rzucicie za daleko to trzeba powtórzyć. Pizzę uzupełniacie dopiero, gdy wyrzucicie wszystkie poprzednie. Robicie to przejeżdżając przez różowe pole na tyłach pizzerii. Dlatego jak będziecie w pobliżu, warto wyrzucić resztę pizz i uzupełnić do maksimum, szczególnie na wyższych poziomach.

Skuter do rozwożenia pizzy zawsze stoi na tyłach knajpy.

 

braz Słoń w składzie porcelany / Bull in a China Shop 45
Spowoduj straty warte 1 000 000 $. / Cause $1,000,000 in property damage.

Każdy wysadzony przez nas samochód czy helikopter powodują straty finansowe. Jak można się domyślić, trzeba ich narobić na okrągły milion. Zalecam nie przejmować się tym trofeum i zostawić je sobie na sam koniec, o ile samo wcześniej nie wpadnie. W trakcie robienia platyny, będziecie musieli wbić 6 gwiazdek poszukiwania oraz osiągnąć rangę medialną poprzez robienie rozróby. Gdy znajdziecie 90 ukrytych paczek, odblokuje się czołg Rhino, który będzie stał w bazie wojskowej. Przy jego pomocy możecie rozpętać totalny chaos, wystarczy wysadzać wszystko dookoła i trofeum wpadnie samo. W razie czego, aktualny stan strat finansowych zawsze znajdziecie w głównym menu > statystyki. Filmik znajdziecie w opisie trofeum braz Złap mnie, jeśli potrafisz / Catch Me if You Can.

 

braz Szycha w Vice City / Vice City Mogul 35
Posiadaj 10 nieruchomości. / Own 10 properties.

W grze mamy 2 rodzaje nieruchomości, przedsiębiorstwa (8 miejsc) oraz miejsca zapisu (7 miejsc). O ile miejsca zapisu można kupować w dowolnym momencie (jak macie kasę rzecz jasna), tak przedsiębiorstwa można kupować dopiero po zrobieniu jednej z misji Tommy’ego Vercetti (ikonka „V” na radarze). Musicie kupić w sumie 10 dowolnych nieruchomości, nie ma znaczenia czy są to przedsiębiorstwa czy miejsca zapisu. W przypadku przedsiębiorstw, zawsze trzeba zrobić dodatkowo misje lub spełnić jakiś wymóg (np. rozwieźć odpowiednią ilość „lodów”), aby firma zaczęła przynosić zyski. Ludzie w sieci piszą, że trofeum zalicza niekiedy dopiero za zakupie większej liczby nieruchomości (około 12). Do 100% i tak musicie wszystko kupić, więc trofeum wpadnie po drodze. Na zakup wszystkich nieruchomości, będziecie potrzebować 441,500$.

Lista wszystkich nieruchomości:

Miejsca zapisu:

 1. Skumole Shack – 1,000$
 2. 3321 Vice Point – 2,500$
 3. 1102 Washington Street – 3,000$
 4. Links View Apartment – 6,000$
 5. Ocean Heights Apartment – 7,000$
 6. El Swanko Casa – 8,000$
 7. Hyman Condo – 14,000$

Przedsiębiorstwa:

 1. Boatyard – 10,000$
 2. Cherry Popper Ice Cream Factory – 20,000$
 3. The Pole Position Club – $30,000
 4. Kaufman Cabs – $40,000
 5. Sunshine Autos – $50,000
 6. InterGlobal Studios – $60,000
 7. Print Works – $70,000
 8. Malibu Club – $120,000

Mapa ze wszystkimi nieruchomościami:

Kliknij, aby powiększyć.

 

zloto Pozdrowienia dla przyjaciela / Salutations My Little Friend 40
Użyj M4, żeby zabić Diaza podczas misji „Wymazanie”. / Use the M4 to take out Diaz during the mission „Rub Out”.

Trofeum można pominąć!

Ostatnia piąta misja „Rub Out / Wymazanie” u Ricardo Diaza (ikonka „D” na radarze) będzie miała miejsce na terenie jego posiadłości (wyspa Starfish, pomiędzy dwoma głównymi), gdzie będziecie musieli najpierw zabić sporą liczbę jego ochroniarzy. Karabin M4 dostaniecie domyślnie na starcie misji, także nie musicie go zdobywać wcześniej. Pamiętajcie, że musicie zabić Diaza przy jego użyciu! Jeśli zabijecie go inną bronią, to trofeum nie wpadnie, dlatego nie marnujcie w nim amunicji, a zwykłych ochroniarzy zabijajcie innymi broniami. Diaz wyjdzie ze swojego pokoju dopiero po jakimś czasie i pojawi się wcześniej krótka scenka. Gdy tylko to zrobi, od razu wybierzecie M4 i zabijcie go przy jego użyciu. Prawdopodobnie ucieknie z powrotem do pokoju, także pobiegnijcie za nim i dobijcie go karabinem M4.

 

braz Złap mnie, jeśli potrafisz / Catch Me if You Can 25
Osiągnij 6 gwiazdek poziomu pościgu. / Achieve a six-star wanted level.

To trofeum warto połączyć z braz Jestem sławny! / I’m Famous! oraz braz Słoń w składzie porcelany / Bull in a China Shop

Samo osiągnięcie 6 gwiazdek nie jest trudne, po prostu musicie robić non-stop zadymę i nie dać się złapać ani zabić w międzyczasie. Zalecam zostawić sobie to trofeum jako jedno z ostatnich, kiedy już znajdziecie wszystkie ukryte paczki. Za 90 paczek odblokujecie czołg Rhino, w którym nabicie 6 gwiazdek nie jest żadnym wyzwaniem. Czołg znajdziecie w bazie wojskowej, zaraz za lotniskiem, jak tylko do niego wsiądziecie to wszyscy żołnierze zaczną do Was strzelać, ale bez obaw, w czołgu nic Wam nie grozi. Jak już pisałem wyżej, najlepiej jest od razu zrobić też trofea takie jak Jestem sławny! / I’m Famous!  i braz Słoń w składzie porcelany / Bull in a China Shop. Mówiąc krótko, róbcie rozróbę w czołgu aż nie wpadną Wam te 3 trofea. Pod koniec gry nie powinno to zająć więcej jak kilka lub kilkanaście minut.

 

zloto Ktoś wzywał karetkę? / Somebody Call the Wambulance? 40
Ukończ 12. poziom misji ratunkowych. / Complete Paramedic Mission level 12.

Misje ratunkowe w karetce warto zrobić na samym początku gry, ponieważ po ukończeniu 12 poziomu, dostaniecie nielimitowany sprint. Najpierw musicie znaleźć karetkę, która stoi pod każdym szpitalem (na pierwszej wyspie zaraz przy południowym moście, a na drugiej w północnej części), a gdy do niej wsiądziecie wystarczy wcisnąć , aby zacząć. W przeciwieństwie do GTA III, tutaj jesteście znacznie bezpieczniejsi, nawet po ukończeniu głównego wątku fabularnego. Po ulicach nie kręcą się członkowie gangu (jedynie w dwóch dzielnicach na 2 wyspie, ale nie atakują Was od razu), także nikt do Was nie będzie strzelać. Mimo wszystko, misje karetki są tutaj nieco trudniejsze, głównie przez ciasne ulice i spory ruch na nich. Będziecie musieli jeździć naprawdę ostrożnie. Zawsze zaczynajcie od pacjentów, którzy są najbliżej Was, żeby jak najszybciej dobić dodatkowego czasu. Możecie spokojnie zerknąć na mapę i zobaczyć jak są rozłożeni i ustalić sobie trasę. Przy korzystaniu z syreny (lewy analog), inne auta będą się odsuwać, co znacznie ułatwia sprawę. Wyłączajcie ją, gdy będziecie zbliżać się do pacjentów, bo inne auta mogą ich przejechać wtedy. Zawsze hamujcie przy nich na ręcznym, nie zwykłym hamulcem, bo można przez przypadek wrzucić wsteczny i przejechać pacjenta, który będzie wsiadać od tyłu. Po odwożeniu każdego pacjenta, karetka lekko się naprawia.

Karetkę zawsze znajdziecie pod każdym szpitalem.

 

braz Smarowane łapki / Greasy Palms 15
Użyj łapówki dla policji, aby zmniejszyć poziom pościgu. / Use a police bribe to reduce your wanted level.

Łapówki mają formę małego okręgu z gwiazdką w środku. Znajdują się w różnych lokacjach na mapie. Wystarczy po niej przejechać (lub przebiec), gdy macie minimum 1 gwiazdkę poszukiwania. Przechodzenie przez łapówkę, gdy nie jesteście poszukiwani nic Wam nie da. W trakcie gry i robienia platyny, natkniecie się na łapówkę wiele razy, także trofeum wpadnie samo.

Łapówki zawsze mają formę okręgu z gwiazdką w środku.

 

braz Jak prawdziwy / Just Like the Real Thing 25
Wygraj wyścig pojazdów RC Bandit. / Win the RC Bandit Race.

Wyścig samochodzików zdalnie sterowanych znajdziecie w północnej części plaży (pierwsza wyspa). Obok toru będzie stała furgonetka z napisem Top Fun. Po wejściu do niej, wyścig RC automatycznie się odpali. Waszym zadaniem jest wygranie go. Będziecie jechać 2 okrążenia, przeciwnicy nie stanowią wielkiego wyzwania, także wystarczy trzymać się wyznaczonej trasy i spokojnie dojedziecie na 1 miejscu. Aktywności z pojazdami RC są wymagane do platyny, także prędzej czy później i tak wbijecie to trofeum.

Furgonetki z aktywnościami RC mają zawsze logo Top Fun.

 

Filmik:

 

braz Piłka plażowa / Keepie-Uppy Okie Dokie 10
Osiągnij wynik 5 odbić piłką plażową. / Earn a high score of 5 with the Keepie-Uppy Beach Ball.

Mała mini-gierka, którą możecie zrobić w dowolnym momencie gry. Piłkę plażową znajdziecie na środkowej wyspie (Starfish Island, tam gdzie jest posiadłość Diaza, a później nasza) w opróżnionym basenie jednego z domów. Wystarczy wejść w piłkę, aby ją podbić, a później ustawiać się pod nią, aby cały czas ją podbijać. Na podłodze powinien pojawiać się cień, który informuje gdzie jest piłka. Nie róbcie tego tak jak ja w nocy, ponieważ na podłodze nie pojawia się cień wtedy, przez co sprawa jest nieco utrudniona. Piłka przeważnie odbija się prosto do góry, także obserwuje ją gdzie leci, żeby później się pod nią ustawić. Po 5 podbiciu dostaniecie trofeum.

 

braz Spluwa do wynajęcia / Gun for Hire 20
Wypełnij wszystkie kontrakty zabójcy. / Complete all assassination contracts.

Kontrakty zabójcy to po prostu misje na telefon, a dokładnie z budki telefonicznej. Co jakiś czas, będziecie otrzymywać cynk na telefon komórkowy, żeby zgłosić się przy danej budce telefonicznej. Na radarze pokaże się ikonka telefonu, co oznacza że możecie wykonać kolejny kontrakt zabójcy. Wszystkich misji na telefon jest 5 i każda kolejna będzie się odblokowywać w miarę progresu głównej fabuły. Misje same w sobie są proste i jak można się domyślić, wymagają zabicia jednego lub więcej celów, czasami w bardziej oryginalny sposób niż zwykle.

Kontrakty zabójcy będą oznaczone ikonką telefonu na radarze.

Lista misji na telefon:

 1. Road Kill / Dostawca pizzy
 2. Waste the Wife / Zabić żonę
 3. Autocide / Polowanie
 4. Check Out at the Check In / Draka z teczką
 5. Loose Ends / Strzelanina!

 

braz Jestem sławny! / I’m Famous! 25
Osiągnij rangę medialną Legenda. / Earn the Stuff of Legends media attention rank.

To trofeum warto połączyć z braz Złap mnie, jeśli potrafisz / Catch Me if You Can oraz braz Słoń w składzie porcelany / Bull in a China Shop

Ranga medialna rośnie w miarę utrzymywania statusu poszukiwania. Im więcej macie gwiazdek i im dłużej jesteście poszukiwani, tym Wasza ranga będzie coraz większa. By osiągnąć wymaganą rangę Legenda do trofeum, musicie siać rozpierduchę przez około kilka lub kilkadziesiąt minut na maksymalnym poziomie poszukiwania (6 gwiazdek). Zalecam to zrobić, gdy znajdziecie 90 ukrytych paczek, przez co odblokujecie czołg Rhino, który będzie stał w bazie wojskowej za lotniskiem. Wystarczy wsiąść do niego, jeździć po okolicy i wysadzać wszystko co tylko widzicie. Bardzo szybko nabijecie gwiazdki, a Waszym zadaniem będzie nie dać się złapać. W razie czego, aktualny status rangi medialnej sprawdzicie w menu głównym > statystyki. Filmik związany z tym, jak i dwoma pozostałymi trofeami znajdziecie w opisie trofeum braz Złap mnie, jeśli potrafisz / Catch Me if You Can.

 

braz Nie potrzeba dróg / Don’t Need Roads 10
Osiągnij prędkość maksymalną w Deluxo. / Hit max speed in a Deluxo.

By odblokować Deluxo, musicie najpierw kupić salon samochodowy Sunshine Autos, który kosztuje 50,000$. Nieruchomości będziecie mogli kupować dopiero po jednego z misji Tommy’ego Vercetti (ikonka „V” na radarze). Po zakupie, będziecie musieli zwozić określone samochody do garażu, który znajduje się za salonem (są tam również 4 inne garaże, w których możecie trzymać własne samochody oraz darmowy Pay’n’Spray). Deluxo odblokujecie po wypełnieniu pierwszej listy, będzie stał w salonie. Gdy to zrobicie, musicie się rozpędzić nim do maksimum i chwilę tak pojeździć. Polecam długą prostą na drugiej wyspie, najlepiej zacząć z samego południa i jechać do samego końca aż trofeum nie wskoczy. U mnie wpadło dosłownie pod sam koniec prostej. Uważajcie również na inne pojazdy, warto jechać środkiem, gdzie jest pusto. Pełną listę wszystkich pojazdów, które trzeba znaleźć znajdziecie w opisie trofeum zloto Wszystko zrobione / Done it All.

Deluxo pojawi się w salonie, gdy znajdziecie samochody z pierwszej listy.

Lista samochodów, które trzeba znaleźć:

 • Landstalker
 • Esperanto
 • Idaho
 • Stallion
 • Rancher
 • Blista Compact

 

Filmik:

 

srebro Kaskader / Daredevil 30
Wykonaj 36 wyjątkowych skoków. / Complete 36 unique jumps.

Podobnie jak w GTA III, unikalne skoki wymagają najechania na odpowiednią skocznię w daną prędkością, po czym musicie wylądować w odpowiednim miejscu. W Vice City plus jest taki, że po raz pierwszy w serii mamy motocykle, które znacznie ułatwiają sprawę. Są szybkie, zwinne i bez problemu zrobicie nimi wszystkie skoki, polecam do tego PCJ-600 lub Sancheza. Skoki zalecam zrobić dopiero, gdy odkryjecie drugą wyspę i zrobicie wszystkie misje dla studia filmowego InterGlobal, ponieważ ostatnia misja „G-Spotlight / Reflektor” otworzy Wam wieżowiec, z którego będziecie mogli zeskoczyć na inne budynki. W trakcie tej misji można od razu zrobić 3 wyjątkowe skoki lub wrócić do nich później. Udany skok zawsze jest potwierdzany napisem na środku ekranu, że skok został zaliczony + nagroda finansowa. Jeśli taki napis się nie pojawia, to musicie próbować dalej. W kilku przypadkach (głównie na lotnisku) musiałem również zmienić tryb grafiki na „Fidelity” (30 klatek/s), ponieważ gra nie chciała zaliczyć skoku.

Poniżej wrzucam mapę ze wszystkimi lokacjami wyjątkowych skoków:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

braz Porada prawna / Legal Counsel 20
Ukończ misję „Zamieszki”. / Complete the „Riot” mission.

Czwarta i ostatnia misja u Kena Rosenberg (ikonka „L” na radarze), którą będziecie robić zaraz na początku gry. Wystarczy podążać za znacznikami misji i spokojnie ukończyć misje. Nie do pominięcia.

 

braz Dusza towarzystwa / Life of the Party 20
Ukończ misję „Wszyscy na pokład!”. / Complete the „All Hands on Deck!” mission.

Ostatnia piąta misja u Juana Cortez (ikonka „C” na radarze). Zanim się odblokuje ostatnia misja u niego, będziecie musieli najpierw zrobić kilka misji fabularnych dla innych postaci. Juan w końcu do Was zadzwoni, że planuje opuścić Vice City na swoim statku i macie mu w tym pomóc. Misja opiera się głównie na odpieraniu ataków, w tym rozwalanie łodzi oraz helikopterów przeciwników. Warto mieć ze sobą ciężki sprzęt w postaci miniguna lub rakietnicy, żeby szybko uporać się z helikopterami.

 

braz Południowoamerykański interes / South American Connection 20
Ukończ misję „Popyt i podaż”. / Complete the „Supply & Demand” mission.

Przedostatnia i czwarta misja u Ricardo Diaz (ikonka „D” na radarze). Dość prosta misja, w której podobnie jak wyżej, będziecie musieli bronić własnej łodzi. Tym razem będziecie cały czas w ruchu. Rozwalajcie łodzie przeciwników jak tylko pojawią się w Waszym zasięgu, ewentualnie starajcie się zdjąć strzelca, który może Wam zjechać trochę zdrowia, jeśli się z nim szybko nie uporacie.

 

braz Duży problem w Małej Hawanie / Big Heat from Little Havana 20
Ukończ misję „Trojański Lowrider”. / Complete the „Trojan Voodoo” mission.

Ostatnia misja u Umberto Robina (ikonka niebieskiego płomienia/dymu na radarze). By móc w ogóle zrobić tę misję, musicie najpierw zrobić kilka misji dla Auntie Poulet (ikonka czerwonej kukiełki na radarze), która jest liderem gangu Haitańczyków. Dopiero po zrobieniu wszystkich misji u cioteczki, będziecie mogli wrócić do Umberto i zrobić dla niego ostatnią misję. Jest ona dość chaotyczna, przez ciągle pojawiających się przeciwników w fabryce, dlatego skupcie się na jak najszybszym podłożeniu ładunków (eliminując przeciwników, którzy są w fabryce) i ucieczce schodami, które znajdują się niedaleko bramy wjazdowej, która będzie zamknięta (nie da się inaczej uciec jak schodami).

 

braz Szofer / Chauffeur 20
Ukończ misję „Trasa koncertowa”. / Complete the „Publicity Tour” mission.

Ostatnia i trzecia misja dla zespołu Love Fist (ikonka trupiej czaszki na radarze). By móc zrobić ostatnią misję dla zespołu, będziecie musieli w międzyczasie zrobić wszystkie misje dla Mitcha Baker (ikonka znaku pik na radarze). Dopiero po zrobieniu wszystkich misji u niego, będziecie mogli zrobić ostatnią dla zespołu. Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych misji, głównie za sprawą dialogów, które odbywają się w trakcie jazdy. Musicie cały czas powyżej określonej prędkości, żeby bomba w samochodzie nie wybuchła. Po jakimś czasie ekipa w końcu ją rozbroi i będziecie mogli zakończyć misję. Polecam jeździć po głównej drodze na drugiej wyspie, jest bardzo długa i spokojnie możecie nawrócić, gdy dojedziecie do jej końca.

 

braz Dwukołowy Tommy / Tommy Two-Wheels 20
Ukończ misję „Motocykl Bakera”. / Complete the „Hog Tied” mission.

Ostatnia i trzecia misja u Mitcha Baker (ikonka znaku pik na radarze). Będziecie musieli odzyskać motocykl Mitcha. Musicie najpierw przeskoczyć przez budynek, wykorzystując do tego schody (różowy kwadrat na radarze). Po przeskoczeniu, zabijcie wszystkich przeciwników, którzy znajdują się na placu. Motocykl będzie w garażu, a by nim wyjechać musicie użyć rampy przy jednej ze ścian. Nie wjeżdżajcie po schodach do góry, bo i tak nie zjedziecie z dachu.

 

srebro Grand Theft Auto / Grand Theft Auto 25
Odzyskaj każdy poszukiwany pojazd dla salonu samochodowego Sunshine Autos. / Retrieve every wanted vehicle at Sunshine Autos Import Garage.

Najpierw musicie kupić salon samochodowy Sunshine Autos (ikonka słoneczka na czerwonym tle na radarze), za 50,000$. Możliwość kupowania nieruchomości odblokuje się po jednej z misji u Tommy’ego Vercetti (ikonka „V” na radarze). Po jego zakupie, udajcie się na zaplecze, gdzie są garaże w których możecie przechowywać swoje auta, darmowy Pay’n’Spray, miejsce w wyścigami oraz garaż z listą samochodów, które musicie do niego dostarczyć. Są 4 listy, które wymagają różnych pojazdów. Na szczęście nie są one trudne do znalezienia, a większość kręci się po ulicach lub stoi w określonych miejscach. Poniżej możecie zobaczyć tabelę ze wszystkimi samochodami, jakie musicie znaleźć. Za każdą listę, będziecie otrzymywać unikalny samochód do salonu, którego nie znajdziecie nigdzie indziej w grze.

Poszukiwane samochody:

LISTA #1 - Zwykłe + SUV
LISTA #1 – Zwykłe + SUV
Landstalker
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Esperanto
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Idaho
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Stallion
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Rancher
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Blista Compact
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.

 

LISTA #2 - Drogie samochody
LISTA #2 – Drogie samochody
Sabre
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Virgo
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Sentinel
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Chodzi tutaj o zwykła wersję, nie XS!
Stretch
Można ją znaleźć na środkowej wyspie Starfish, często kręci w okolicy bogatych willi, albo będzie zawsze stała pod przejętą hacjendą od Ricardo Diaz (trzeba ukończyć wszystkie misje u niego).
Washington
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Admiral
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.

 

LISTA #3 - Sportowe samochody
LISTA #3 – Sportowe samochody
Cheetah
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Infernus
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Banshee
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Phoenix
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Comet
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.
Stinger
Jeździ normalnie po ulicach, jeśli się nie pojawia to pokręćcie się po okolicy i na pewno go traficie.

 

LISTA #4 - Dostawcze i gangowe
LISTA #4 – Dostawcze i gangowe
Voodoo
Jeździ głównie na drugiej wyspie, w dzielnicy Little Haiti.
Jeden stoi zawsze pod domem Auntie Poulet, która daje misje dla gangu haitańczyków.
Cuban Hermes
Jeździ głównie na drugiej wyspie, w dzielnicy Little Havana.
Caddy
Jeden stoi zawsze zaraz za wejściem na pole golfowe. Możecie się również pokręcić po drodze przy polu golfowym i na pewno zaczną się pojawiać. W razie czego, z pola golfowego wyjedziecie za pomocą małej skoczni, obok głównego wejścia.
Baggage
Jeździ tylko i wyłącznie po lotnisku. Wystarczy udać się na płytę lotniska i znajdziecie ich tam sporo.
Mr Whoopee
Musicie kupić fabrykę lodów Cherry Popper Ice Cream Company (druga wyspa). Wtedy będzie zawsze stał przy wejściu.
Pizza Boy
Stoi pod każdą pizzerią, wystarczy udać się do dowolnej i poszukać na zapleczu lub pod ścianą.

 

braz Krew na rękach / Bloodstained Hands 20
Uzyskaj rangę przestępcy Rzeźnik. / Earn the Butcher criminal rating.

Czytaj opis trofeum: srebro Weź cannoli / Take the Cannoli

 

srebro Weź cannoli / Take the Cannoli 35
Uzyskaj rangę przestępcy Ojciec chrzestny. / Earn the Godfather criminal rating.

Zaktualizujcie grę do najnowszego patcha (obecnie 1.03), ponieważ znacznie zmniejszono wymagania do tego trofeum!

Rangę przestępcy wbijacie poprzez robienie rozróby, czyli wysadzanie samochodów, będąc poszukiwanym przez policję, napadając na sklepy, itd. Wszystko co robicie niezgodnie z prawem w grze, za wszelkie misje główne czy poboczne, przyczynia się do nabijania rangi. Do poszczególnych rang, potrzebujecie również odpowiedniej ilości pieniędzy, bez której nie wpadnie Wam trofeum. Początkowo, dla tytułu „Godfather / Ojeciec Chrzestny” potrzebny był 1,000,000 punktów, co trwało wieki i to z wykorzystaniem odpowiednich metod. W patchu wartość ta została zmieniona na 100,000 i jest to znacznie łatwiejsze do osiągnięcia. Z poniższą metodą na kasę, wbiłem wszystkie rangi nie mając jeszcze ukończonego głównego wątku fabularnego, ponieważ ranga wbija po ukończeniu każdego wyzwania, a suma punktów i kasy za każdym razem jest dublowana, dzięki czemu możecie mieć tonę kasy oraz maksymalną rangę w przeciągu 30 minut.

Z pomocą przychodzi małe wyzwanie na dachu parkingu, na pierwszej wyspie, które zwie się „Cone Crazy / Szalony Slalom”. Rozpoczynacie go poprzez wejście do Stalliona, który tam stoi. Jeśli go nie ma, możecie przyjść później, albo znaleźć innego Stalliona i stanąć nim w tym samym miejscu, w którym miał być domyślnie, po czym wyjść i wejść do niego raz jeszcze i wyzwanie powinno się odpalić. Zasada tego wyzwania polega na przejechaniu przez okręgi w jak najkrótszym czasie, ale musicie zrobić zupełnie odwrotnie! Najpierw kończycie wyzwanie 7 razy pod rząd z 0 sekundami to końca, a potem dokładacie 1 sekundę za każdy przejazd, czyli w 8 próbie zostawiacie 1 sekundę, w 9 próbie 2 sekundy, itd. Od okolicy 10 sekundy będziecie musieli zmienić sposób w jaki jeździcie po punkty, trzeba będzie przestawić kilka słupków (łagodnie i powoli, najlepiej przednim kołem), aby zrobić sobie lepszy tor jazdy. Poniżej wrzucam filmik, na którym możecie zobaczyć kilkanaście prób w moim wykonaniu. W okolicy pozostałych 13 – 14 sekund do końca próby, powinno Wam wskoczyć trofeum oraz ogromna ilość gotówki. Poniżej filmik, na którym wszystko przedstawiam w prosty sposób.

Próby oraz pozostałe czasy:

 1. Zostawiacie 00:00 sekund
 2. Zostawiacie 00:00 sekund
 3. Zostawiacie 00:00 sekund
 4. Zostawiacie 00:00 sekund
 5. Zostawiacie 00:00 sekund
 6. Zostawiacie 00:00 sekund
 7. Zostawiacie 00:00 sekund
 8. Zostawiacie 00:01 sekund
 9. Zostawiacie 00:02 sekund
 10. Zostawiacie 00:03 sekund
 11. Zostawiacie 00:04 sekund
 12. Zostawiacie 00:05 sekund
 13. Zostawiacie 00:06 sekund
 14. Zostawiacie 00:07 sekund
 15. Zostawiacie 00:08 sekund
 16. Zostawiacie 00:09 sekund
 17. Zostawiacie 00:10 sekund – Od tego momentu musicie zmienić tor jazdy (przestawić najpierw kilka słupków, patrz filmik)
 18. Zostawiacie 00:11 sekund
 19. Zostawiacie 00:12 sekund
 20. Zostawiacie 00:13 sekund
 21. Zostawiacie 00:14 sekund – Powinno wskoczyć trofeum oraz ogromna ilość gotówki

 

W razie czego, istnieje również inna bardzo prosta metoda, ale wymaga trochę więcej poświęconego czasu. Chodzi o robienie misji patrolowych przy wykorzystaniu helikoptera Hunter (odblokujecie go za 100 ukrytych paczek lub po przejściu głównej fabuły). Znajdziecie go w bazie wojskiej (na jej tyłach) lub na małym lotnisku w południowej części pierwszej wyspy. Po wejściu do niego, wciskacie i odpalacie misje. Teraz wykonujecie patrole i nabijacie kolejne poziomy. Z tego co piszą w sieci, w okolicy 200 poziomu powinno wpaść trofeum, co zajmuje około godziny latania. Przy tej metodzie również sporo zarobicie, ale nie tyle co w przypadku wyzwania „Cone Crazy / Szalony Slalom”.

 

braz Zarządzanie draką / Mischief Managed 25
Ukończ misję „Uważaj na swoich przyjaciół”. / Complete the „Keep Your Friends Close…” mission.

Ostatnia misja fabularna w grze u Tommy’ego Vercetti (ikonka „V” na radarze), w której będziecie musieli zabić zdradzieckiego Lance’a oraz Sonny’ego. Wszystko dzieje na przestrzeni posiadłości Tommy’ego, na środkowej wyspie. Wystarczy tylko ukończyć misję, także nie trzeba się spieszyć. Powoli eliminujcie każdego przeciwnika i podążajcie do celu. Najpierw musicie zabić Lance’a, który będzie na dachu, a potem Sonny’ego w głównym holu. Po ich wyeliminowaniu ukończycie misję, dostaniecie trofeum oraz wjadą napisy końcowe.

 

zloto Latająca szatkownica / Chopper’d Up 55
Zabij wszystkich wrogów podczas misji „Dewastator” wirnikiem zdalnie sterowanego śmigłowca. / Kill all hostile NPCs during the mission „Demolition Man” using the RC chopper’s blades.

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jest to druga misja od Avery’ego Carrington (ikonka „A” na radarze). Misje u niego pojawią się prawie, że na samym początku gry. Całość polega na lataniu zdalnie sterowanym helikopterem, którym musicie przetransportować bomby w określone miejsca na placu budowy. W międzyczasie musicie również zabić wszystkich przy użyciu śmigieł (wystarczy podlecieć do kogoś i go potnie). Na parterze oraz na każdym piętrze jest po kilku przeciwników, zalecam wziąć bombę i lecieć od razu na najwyższe piętro, zabić tam wszystkich, położyć bombę, wrócić się po kolejną bombę i robicie kolejne piętro, aż do samego dołu. Czasu jest sporo, ale trzeba od razu robić dwie rzeczy, czyli zabijanie + podkładanie bomb. Nie lećcie tylko wyczyścić teren z przeciwników bo nie zdążycie podłożyć wszystkich bomb. Trofeum wpadnie od razu jak zabijecie ostatniego przeciwnika, także jak widzicie że kończy Wam się czas, a nadal nie macie trofeum, to po prostu zrestartujcie misję (zabijając się, albo poprzez autosave).

 

zloto Miejski tropiciel / City Sleuth 55
Znajdź 100 ukrytych paczek. / Find 100 hidden packages.

Ukryte paczki zalecam zacząć zbierać dopiero jak odblokujecie drugą wyspę, będziecie wtedy mieć dostęp do łodzi oraz helikoptera, które są tutaj niezbędne. Druga wyspa odkrywa się w miarę szybko, także róbcie po prostu misje fabularne, aż na nią nie traficie. Łódki można znaleźć przy małych molo, które są w wielu miejscach na drugiej wyspie, zaś helikopter będzie zawsze na budynku „Eight Ten VCN”, można do niego wejść od strony ulicy (północna część drugiej wyspy). Możecie również kupić miejsce zapisu Hyman Condo za 14,000$, które znajduje się w północnej części drugiej wyspy. Na dachu budynku zawsze będzie helikopter. Podobnie jak w GTA III, co 10 paczek będziecie dostawać bonusy, które będą przy niektórych miejscach zapisu.

Nagrody za ukryte paczki:

 • 10 paczek – kamiezelka
 • 20 paczek – piła spalinowa
 • 30 paczek – rewolwer
 • 40 paczek – miotacz ognia
 • 50 paczek – karabin snajperski
 • 60 paczek – minigun
 • 70 paczek – rakietnica
 • 80 paczek – helikopter Sea Sparrow
 • 90 paczek – czołg Rhino
 • 100 paczek – helikopter Hunter

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

 

Filmik:

 

zloto Wszystko zrobione / Done it All 100
Osiągnij 100% poziomu ukończenia gry. / Earn 100% completion.

Poniżej lista z wszystkimi wymaganiami, które musicie spełnić, aby zdobyć upragnione 100%. W nagrodę otrzymacie 200 zdrowia i pancerza, nieskończoną amunicję, większą wytrzymałość pojazdów, którymi akurat kierujecie oraz ubranko „Frankie”. W przeciwieństwie do GTA III, tutaj nie ma ciśnienia na misję karetki czy straży pożarnej, można je spokojnie zrobić później, albo nawet po ukończeniu gry. Poza trofeami związanymi z kilkoma misjami, nie ma tutaj nic do pominięcia, więc róbcie to co Wam akurat pasuje i na co macie ochotę.

100% ukończenia gry:

Misje główne:

Wprowadzenie

 • In The Beginning… / Na początku…
 • An Old Friend / Stary przyjaciel

Ken Rosenberg

 • The Party / Impreza
 • Back Alley Brawl / Ciemna uliczka
 •  Jury Fury / Przysięgły
 • Riot / Zamieszki

Avery Carrington

 • Four Iron / Trafne Argumenty
 • Demolition Man / Dewastator
 • Two Bit Hit / Pogrzeb

Juan Cortez

 • Treacherous Swine / Podła świnia
 • Mall Shootout / Strzelanina w centrum handlowym
 • Guardian Angels / Anioł stróż
 • Sir, Yes Sir! / Tak jest!
 • All Hands On Deck! / Łapy na maskę!

Ricardo Diaz

 • The Chase / Pościg
 • Phnom Penh ’86 / Czas apokalipsy ’86
 • The Fastest Boat / Najszybsza łódź
 • Supply & Demand / Popyt i podaż
 • Rub Out / Wymazanie

Kent Paul

 • Death Row / Czekając na śmierć

Print Works / Drukarnia

 • Cap the Collector/ W obronie własności (jedna z finałowych misji, pokaże się dopiero pod koniec gry)

Tommy Vercetti

 • Keep Your Friends Close… / Uważaj na swoich przyjaciół (finałowa misja)

 

Misje w nieruchomościach:

Tommy Vercetti

 • Shakedown / Wymuszenie
 • Bar Brawl / Awantura w barze
 • Cop Land / Gliniarnia

Klub Pole Position

 • Musicie wydać 300$ podczas prywatnego tańca

Fabryka lodów Cherry Popper

 • Trzeba sprzedać 50 „lodów”

Salon samochodowy Sunshine Autos

 • Ukraść wszystkie samochody z 4 list (czytaj opis trofeum srebro Grand Theft Auto / Grand Theft Auto)

Stocznia

 • Ukończyć wyzwanie „Checkpoint Charlie / Punkt Charlie”

Studio filmowe InterGlobal

 • Recruitment Drive / Wszystkie moje koniki
 • Dildo Dodo / Odrzutowe dildo
 • Martha’s Mug Shot / Facet iminiem Martha
 • G-Spotlight / Reflektor

Taksówki Kaufmana

 • V.I.P. / VIP
 • Friendly Rivalry / Przyjazna konkurencja
 • Cabmaggedon / Taxageddon

Klub Malibu

 • No Escape? / Bez wyjścia?
 • The Shootist / Strzelec
 • The Driver / Kierowca
 • The Job / Robota

Phil Cassidy

 • Gun Runner / Spust od spluwy
 • Boomshine Saigon / TNT-Wietnam

Print Works / Drukarnia

 • Spilling The Beans / Długi jęzor
 • Hit The Courier / Kurier

 

Misje dla gangów/zespołów:

Umberto Robina

 • Stunt Boat Challenge / Wyzwanie z łodzią
 • Cannon Fodder / Mięso armatnie
 • Naval Engagement / Bitwa morska
 • Trojan Voodoo / Trojański LowRider

Ciocia Poulet

 • Juju Scramble / Tajemniczy proszek
 • Bombs Away! / Bomby zrzucone!
 • Dirty Lickin’s / Nieczyste metody

Love Fist

 • Love Juice / Love Juice
 • Psycho Killer / Psychopata
 • Publicity Tour / Trasa koncertowa

Mitch Baker

 • Alloy Wheels of Steel / Stalowe koła
 • Messing with the Man / Zadzieranie z gościem
 • Hog Tied / Motocykl Bakera

Misje na telefon:

 • Road Kill / Dostawca pizzy
 • Waste the Wife / Zabić żonę
 • Autocide / Polowanie
 • Check Out at the Check In / Draka z teczką
 • Loose Ends / Strzelanina

 

Misje poboczne:

Wyścigi

 • Terminal Velocity
 • Ocean Drive
 • Border Run
 • Capital Cruise
 • Tour!
 • V.C. Endurance

Wyzwania na Hyman Memorial Stadium (codziennie od 20:00 jest inne wyzwanie)

 • Hotring (trzeba zająć 1 miejsce)
 • Bloodring
 • Dirtring

Czasówki w helikopterze (musicie wsiąść do Sparrowa, który znajduje się w poszczególnych dzielnicach)

 • Ocean Beach
 • Vice Point
 • Little Haiti
 • Downtown

Misje off-roadowe

 • PCJ Playground / Plac Zabaw PCJ
 • Cone Crazy / Szalony slalom
 • Trial by Dirt / Próba w błocie
 • Test Track / Tor testowy

Misje zabawkami zdalnie sterowanymi

 • RC Bandit Race / Wyścigi modeli wyścigówki
 • RC Baron Race / Wyścigi modeli samolotu
 • RC Raider Pickup / Model pickupa

Misje pojazdami

 • Ukończyć 12 poziom sanitariusza
 • Ukończyć 12 poziom strażaka
 • Ukończyć 12 poziom stróża prawa
 • Ukończyć 10 poziom dostawcy pizzy
 • Rozwieźć 100 klientów taksówką

Inne

 • Strzelnica (zdobyć minimum 45 punktów)
 • Kupić 7 miejsc zapisu
 • Obrabować 15 sklepów (nie rabujcie, gdy macie gwiazdki poszukiwania, inaczej nie zaliczy sklepu)

MAPA ZE WSZYSTKIMI MISJAMI POBOCZNYMI
Kliknij, aby powiększyć.

 

Znajdźki:

 • Znajdź 100 ukrytych paczek (czytaj opis trofeum zloto Miejski tropiciel / City Sleuth)
 • Zalicz 36 wyjątkowych skoków (czytaj opis trofeum srebro Kaskader / Daredevil)
 • Ukończ 35 rozwałek
ROZWAŁKI (MAPA + FILMIK)

Mapa:

Kliknij, aby powiększyć.

Filmik:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.